גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מנהל רשות המסים: "נפרק לחלוטין את חומת ההסתרה של ההון הלא מדווח בחו"ל"

בראיון ראשון מאז כניסתו לתפקיד, חושף ערן יעקב את היעד הבא של רשות המסים: ישראלים שהחזיקו חשבונות בחו"ל לפני תקופות חילופי המידע האוטומטיים בין מדינות: "אנחנו מפתחים יכולות טכנולוגיות שהן יהיו מהטובות ביותר שיש על כדור הארץ" ● הראיון המלא יתפרסם בסוף השבוע

מנהל רשות המסים, ערן יעקב / צילום: רפי קוץ
מנהל רשות המסים, ערן יעקב / צילום: רפי קוץ

"בשנה האחרונה מקדמת רשות המסים - מול מספר מדינות - מהלך לדרישת 'רשימות מידע קבוצתיות' ביחס לתושבי ישראל, אשר החזיקו חשבונות בחו"ל לפני תקופות חילופי המידע האוטומטיים ממוסדות בנקאיים, במסגרת ה-CRS וה-FATCA, אשר על-פי נתוני הרשות, לא מדווחים ולא הסדירו את הונם במסגרת הליך הגילוי מרצון" - כך חושף היום ב"גלובס" מנהל רשות המסים, ערן יעקב, בראיון ראשון מאז כניסתו לתפקיד במרץ אשתקד.

נזכיר כי לפני 3.5 חודשים, בדצמבר 2018, הסתיימה סופית תקופת נוהל "גילוי מרצון" האנונימי, שאיפשר לאזרחי המדינה לגלות את הונם ונכסיהם הלא-מדווחים לרשות המסים ולשלם את המסים בגינם, זאת בלי שחרב הפלילים תונף על צווארם. מהנתונים עולה כי במסגרת "הגילוי מרצון" נחשף בשנת 2018 הון שחור בסך כ-3 מיליארד שקל, כאשר מתוך הסכום שדווח, נגבה מס בסך כ-40 מיליון שקל.

כשליש - 34% מכלל הבקשות - הוגשו ברגע האחרון, בחודש דצמבר 2018; והטיפול בחלקן טרם הושלם, כך שייתכן כי גביית המס תהיה גבוהה יותר.

הנוהל האנונימי נכנס לתוקפו ב-1 בינואר 2018 למשך שנה בלבד. זאת, לאחר שהמדינה החליטה לתת עוד "תקופת חסד" קצרה לאחרוני המעלימים שלא דיווחו על הונם במסגרת נוהל "גילוי מרצון" האנונימי הקודם, שחל בין השנים 2014 עד 2016.

ההון שנחשף ב-2018 עומד על עשירית מההון שנחשף בתקופת הנוהל הקודם (3 מיליארד לעומת 30 מיליארד); וההבדל לא נובע רק בגלל שמדובר בתקופה של שנה לעומת שנתיים. אלא שרוב "הכסף הגדול" נחשף בגל הראשון של הנוהל, כאשר רוב המעלימים שרצו להכשיר את כספם, עשו זאת אז.

המוטיבציה של המגלים מרצון לחשוף את ההון שהחביאו הייתה, בין היתר, העובדה שהמידע והכספים שלהם חשופים היום יותר מתמיד, ולא משנה איפה הם שמורים. זאת, בעיקר לאחר שמכוח הסכם ה-FATCA, החלה רשות המסים בארץ להעביר מידע למקבילתה האמריקאית (IRS) על נכסים פיננסיים של אזרחים בעלי זיקה לארה"ב; ובתמורה - לקבל מידע על ישראלים בעלי חשבונות בארה"ב.

אשתקד אושרה גם החלפת מידע עם עשרות מדינות באירופה, במסגרת הסכם ה-CRS. ההסכם קובע כי יבוצעו חילופי מידע אוטומטיים בנוגע לחשבונות פיננסיים של תושבים זרים באירופה. בינואר השנה, לאחר עיכובים של שנה, הצליח ערן יעקב להוביל ליישום מערכת חילופי המידע, באמצעות אישור תקנות ה-CRS - שהיו השלב השני והאחרון בדרך להטמעה בדין הפנימי של ההתחייבויות הבינלאומיות לחילופי מידע אוטומטיים, שישראל קיבלה על עצמה.

בנוסף לכל אלה, רשות המסים מחזיקה כיום שלל רשימות של ישראלים המנהלים חשבונות בנק בחו"ל, שעליהן הצליחה לשים את ידה בשנים האחרונות. בין הרשימות נמצאות "הרשימה הגרמנית" שנחשפה ב"גלובס"; רשימת לקוחות בנק UBS שווייץ, שחשיפתה הביאה לחקירתם של עשרות לקוחות לא-מדווחים ולהגשת מספר כתבי אישום בפרשה; רשימת החשבונות הסודיים בבנק HSBC שווייץ ו"מסמכי פנמה".

ערן יעקב, שהשתתף לאחרונה בכנס בצ'ילה בנוגע לחילופי המידע הבינלאומיים, שבו השתתפו 50 מנהלי רשויות מסים מכל העולם, משגר כעת מסר לישראלים שלא ניצלו את ההזדמנות "להלבין" את הונם השחור בתקופת נוהל הגילוי מרצון שהסתיימה.

יעקב מבהיר כי איסוף המידע של רשות המסים נמשך כל העת. "רשות המסים מפרקת את הלבנים האחרונות בחומת ההסתרה של ההון הלא מדווח בחו"ל. בשיחות אישיות אשר קיימתי עם מנהלי רשויות המס במסגרת כנס ה-FATCA שנערך בסוף חודש מרץ בצ'ילה, חלה התקדמות משמעותית בהליך קבלת המידע הקבוצתי וכן בהתמודדות של הרשות עם מיסוי הכלכלה הדיגיטלית".

המשמעות היא שהרשות חותרת לחשוף לא רק את מעלימי ההון שיילכדו ברשת חילופי המידע שרקמה הרשות במיומנות בשנים האחרונות, אלא גם את אלה שעשו צעדים כדי לחמוק מהרשת הזאת והעבירו את הונם רגע לפני למקומות שאליהם הרשת לא מגיעה. וכפי שהגדיר זאת יעקב - אלה שהחזיקו חשבונות בחו"ל "לפני" תקופת חילופי המידע.

בראיון ל"גלובס" מזהיר יעקב כי מקומות המחבוא בעולם עבור הון שחור הצטמצמו עד לא קיימים כמעט. "רשות המסים עשתה בעשור האחרון התקדמות משמעותית מאוד ביכולת לדברר את עצמה לציבור, ולהבהיר את הצורך בתשלומי מס אמת. לא רק אנחנו השתנינו, העולם השתנה בצורה מאוד משמעותית. אני מאוד גאה בזה שהצלחתי לגרום ל-CRS לקרות עכשיו, לפני שנקבל את כל הרשימות השחורות. השקעתי בזה חלק גדול מזמני.

"אני חוזר עכשיו מכנס של רשויות המסים ברחבי העולם, והיה ברור לכולנו מה המשמעויות של הגלובליזציה ושיתופי-הפעולה. גם הציבור מבין שהיכולת להחביא כספים, בכל מיני חשבונות עלומים במדינות עלומות, היא כמעט בלתי אפשרית. זה הופך להיות מאוד-מאוד קשה.

"יש עדיין אזורים שלמים, גם במשק הישראלי, שבהם תשלומי המסים נתפסים כמטרד לא הכרחי, ואין הבנה שחלק מהיכולת של המדינה הזאת להמשיך להתקיים ולהצליח, תלויה גם בזה שאנשים ישלמו מסים בצורה של מס אמת. לכן יש עוד לא מעט מה לעשות, ואנחנו שם בכל הכוח".

"אנחנו נגבה יותר. נגיע לאלה שלא משלמים מסים באמצעות טכנולוגיה. אנחנו מפתחים יכולות טכנולוגיות שהן יהיו מהטובות ביותר שיש על כדור הארץ. באמצעות כל הכלים שאנחנו מפתחים עכשיו, נגיע ליותר ויותר מעלימי מס".

הראיון המלא עם ערן יעקב מתפרסם ביום חמישי במדור "חקירה נגדית".

כך זורם המידע אל הרשות

בתכנון: "רשימות מידע קבוצתיות" ביחס לתושבי ישראלי שהחזיקו חשבונות לפני עידן חילופי המידע האוטומטיים. 

ה-FATCA: רשות המסים מעבירה מידע ל-IRS האמריקאי על אזרחים בעלי זיקה לארה"ב; ובתמורה - מקבלת אוטומטית מידע על ישראלים בעלי חשבונות בארה"ב. 

ה-CRS: מתקיימים חילופי מידע אוטומטיים בין רשות המסים הישראלית ל-90 מדינות באירופה בנוגע לחשבונות פיננסיים של ישראלים ואירופים. 

הרשימות השחורות: הרשות אספה אוסף מרשים של רשימות של ישראלים המחזיקים כספים ונכסים לא-מדווחים בחו"ל, בהם "הרשימה הגרמנית", "מסמכי פנמה", רשימת בנק UBS השווייצרי ועוד. 

עוד כתבות

הון סיכון / צילום: שאטרסטוק

גלורי ונצ'רס הסינית סגרה קרן חדשה של 96 מיליון דולר להשקעה בחברות מישראל ומסין

לפי הפרסומים, הקרן, שתשקיע במטבע היואן, הגיעה לסגירה בסכום של 96 מיליון דולר ● לצד זאת, גלורי הגיעה גם לסגירה ראשונה של קרן נוספת שתשקיע בדולרים וצפויה להגיע לסכום של 100 מיליון דולר.

רכבת ישראל / צילום: דוברות רכבת ישראל

שרת התחבורה מירי רגב: הרכבת תחזור ביום שני כמובטח

הרכבת תחזור לפעילות מלאה ב-8 ביוני, ולא תהיה חזרה הדרגתית כפי שנשקל בעבר

אורי יהודאי/ צילום:איל יצהר

יהודאי ושלושה בכירים לשעבר בפרוטרום שוחררו בתנאים מגבילים: "ממצאים המחזקים את החשד לשוחד"

לפי החשד, אורי יהודי, שהיה נשיא פרוטרום, וכן הבכירים לשעבר אלון גרנות, ארי רוזנטל וגיא גיל שיחדו פקידים ברוסיה ובאוקראינה וביצעו בנוסף עבירות דיווח, רישום כוזב במסמכי תאגיד ומרמה והפרת אמונים בתאגיד

מחאת המסעדנים שנפגעו ממגפת הקורונה מול הבונדסטג בברלין / צילום: DPA, Associated Press

המודל הגרמני לשיקום הכלכלה: לשפוך הרבה כסף על הבעיה, במהירות רבה

גרמניה החליטה על חבילת תמריצים נוספת במסגרתה היא תוציא 130 מיליארד אירו שיתווספו ל־50 מיליארד אירו לעצמאים ובעלי עסקים – פי ארבעה משיעור ההוצאה כחלק מהתמ"ג בישראל ● זאת בנוסף להלוואות וערבויות בשווי 1.5 טריליון אירו לחברות גרמניות

טיסת מטען של אל על  / צילום: יח"צ

מחזיקי אג"ח כנפיים מתנגדים להעמדת מימון לאל על

מחזיקי האג"ח דורשים מכנפיים אחזקות, בעלת השליטה באל על, להימנע מביצוע "פעולות מהותיות" ללא התראה מראש ● "החברה עלולה להיגרר להרפתקה מסוכנת אם תעמיד מימון לאל על"

תוכנית עבודה / עיבוד: גלובס

איך משבר הקורונה שינה את עולם הסייבר? הצטרפו לשידור החי

האם תקיפות הסייבר גדלו בחודשים האחרונים, איך סטארט-אפים ישראליים מסוגלים למכור מרחוק, מה ניתן ללמוד ממתקפת הסייבר של איראן בישראל, ואיך אנחנו צריכים להגן על עצמנו? ● אימוץ טכנולוגיות: האתגרים הניהוליים

דסק הנדל"ן / צילום: שאטרסטוק

כשקצב ילודה גבוה פוגש מחסור בקרקע: איפה יגור דור העתיד של המגזר החרדי

כבר שנים רבות שקצב הבנייה לחברה החרדית נמוך משמעותית מהגידול הטבעי בה ● בני ברק, אלעד, בית"ר עילית ומודיעין עילית כבר לא מספיקות, אך המדינה גוררת רגליים במציאת קרקעות ל-200 אלף דירות חדשות

חנויות סגורות בככר המדינה בתל אביב / צילום: איל יצהר, גלובס

מספר החוזרים למעגל העבודה השבוע – פי עשרה ממספר היוצאים

ב-24 השעות האחרונות התקבלו בשירות התעסוקה 12,451 דיווחים על חזרה לעבודה ● במקביל, נרשמו 1,263 דורשי עבודה חדשים

פועלי בנייה סינים. מהגרי העבודה הם שליש מכוח העבודה הסיני  / צילום: Arek Rataj, Associated Press

העובדים הדפוקים של סין משלמים את מחיר הקורונה: נותרו בלי עבודה ובלי שכר

290 מיליון מהגרי העבודה מהכפר ישנם בסין ובעשורים האחרונים הם תרמו תרומה מכרעת לצמיחתה המסחררת • כעת מהגרים אלו, הנחשבים כאזרחים סוג ב' ונטולי זכויות סוציאליות לפי הגדרות היסטוריות של המדינה, הם הראשונים להיפגע מהמיתון הכלכלי

משרדי תאגיד השידור הציבורי כאן 11 / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מועצת התאגיד: כמחצית מהגרעון הוא כתוצאה "מטעויות שונות שנעשו ע"י ההנהלה"

המועצה היוצאת הנחתה את הנהלת התאגיד להימנע מפגיעה בליבת עשיית התאגיד ובעובדים "שאינם אחראים בשום צורה לגירעון שנוצר" ● למרות זאת, היום קיבלו העובדים הודעה על צעדי צמצום

רוברט אנטקול / צילום: אפי שמח

פלייטיקה מתכוננת להנפקה בנאסד"ק לפי שווי של 10 מיליארד דולר

לפי דיווח ב"רויטרס", חברת משחקי המובייל מתכוונת לגייס סכום של כמיליארד דולר ● פלייטיקה שכרה את בנק ההשקעות מורגן סטנלי ובנקים נוספים כדי להתכונן להנפקה

האחים רפי וג'ו נקש  / צילום: רוני שיצר

ביהמ"ש: האחים נקש לא רשאים להקים מלון בוטיק בבית אגאבאבא בת"א

האחים וואליד ועבד אבולעפיה פנו לבית המשפט בבקשה למנוע מחברה בבעלות האחים נקש לבצע עבודות שיפוץ במבנה, בדרך להופכו למלון בוטיק ● החברה שבבעלות האחים נקש הינה דיירת מוגנת במבנה ● אחרי קרב משפטי ארוך קיבל בימ"ש את הבקשה

לשכת התעסוקה בתל אביב בחודש שעבר / צילום: רובי קסטרו - וואלה חדשות

300 אלף איש יושבים בבית. החל מעוד שבועיים הם לא יקבלו יותר דמי אבטלה

מאות אלפים כבר חזרו מהחל"ת לשוק העבודה, אבל מנכ"ל הביטוח הלאומי מאיר שפיגלר עדיין פסימי ומפנה אצבע מאשימה: "העלינו כל מיני רעיונות כדי לדרבן את החזרה לשוק העבודה, וכדרכו, אגף התקציבים סירב לכולם"

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 3 ביוני 2020

אתמול באיכילוב: 7 פצועים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

"גלובס" ובית החולים איכילוב חוזרים לדווח על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

נועה קירל בפרסומת של YES  / צילום: צילום מסך

נועה תנוע: הפרסומת ל-yes עם נועה קירל ממשיכה להוביל את הדירוג

גיאוקרטוגרפיה: בראש טבלת הפרסומות הזכורות ביותר מדורגת גם השבוע הפרסומת של yes+ בכיכובה של נועה קירל ● הפרסומת של מכבי שירותי בריאות עם אדיר מילר – עדיין האהודה ביותר

ביתן של VMware בתערוכה בלאס וגאס / צילום:  Shutterstock / א.ס.א.פ קרייטיב

המעבר לסביבת הענן מחזק את מעמדה של VMware

חברת הטכנולוגיה האמריקאית מתאפיינת לא רק בצמיחה עקבית וברווחיות גבוהה, אלא גם במאזן פיננסי חזק מאוד ביחס לרמה BBB שבה מדורגות האג"ח שלה

IPO / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

ה-IPO הטכנולוגית הגדולה ב-2020: זום אינפו נסקה ב-60% בנאסד"ק

חברת המודיעין העסקי זום אינפו שהוקמה על ידי היזם הישראלי יהונתן שטרן צלחה הערב הנפקה ראשונית בנאסד"ק לפי שווי חברה של יותר מ-8 מיליארד דולר

תמונות מהתערוכה / צילום: הדרן יזמות

עוד קורבן לקורונה: ואן גוך נמצא בבידוד במרינה בהרצליה

וגם: עיריית תל אביב-יפו הודיעה על השלמת הנגשת החופים המוכרזים בעיר ● השיחה

 

למידה מהבית / צילום: שאטרסטוק

עבודה מהבית מגדילה את אי השוויון

לא הכול ורוד: העבודה מהבית תפגע בעובדים החלשים ובמי שחייבים לשהות פיזית במקום העבודה

ד"ר טליה כהן סולל (ג'נטיקה +) יונית סירקין, מנכ"ל מסצ'אלנג, שרון ברק (סולוטום)

נתוני מאסצ'לנג': חברות המאיץ שהתבססו בירושלים גייסו 80 מיליון דולר

50% מהחברות הללו מנוהלות על ידי נשים והן מעסיקות באופן ישיר או עקיף 3,000 עובדים בירושלים