גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מנהל רשות המסים: "נפרק לחלוטין את חומת ההסתרה של ההון הלא מדווח בחו"ל"

בראיון ראשון מאז כניסתו לתפקיד, חושף ערן יעקב את היעד הבא של רשות המסים: ישראלים שהחזיקו חשבונות בחו"ל לפני תקופות חילופי המידע האוטומטיים בין מדינות: "אנחנו מפתחים יכולות טכנולוגיות שהן יהיו מהטובות ביותר שיש על כדור הארץ" ● הראיון המלא יתפרסם בסוף השבוע

מנהל רשות המסים, ערן יעקב / צילום: רפי קוץ
מנהל רשות המסים, ערן יעקב / צילום: רפי קוץ

"בשנה האחרונה מקדמת רשות המסים - מול מספר מדינות - מהלך לדרישת 'רשימות מידע קבוצתיות' ביחס לתושבי ישראל, אשר החזיקו חשבונות בחו"ל לפני תקופות חילופי המידע האוטומטיים ממוסדות בנקאיים, במסגרת ה-CRS וה-FATCA, אשר על-פי נתוני הרשות, לא מדווחים ולא הסדירו את הונם במסגרת הליך הגילוי מרצון" - כך חושף היום ב"גלובס" מנהל רשות המסים, ערן יעקב, בראיון ראשון מאז כניסתו לתפקיד במרץ אשתקד.

נזכיר כי לפני 3.5 חודשים, בדצמבר 2018, הסתיימה סופית תקופת נוהל "גילוי מרצון" האנונימי, שאיפשר לאזרחי המדינה לגלות את הונם ונכסיהם הלא-מדווחים לרשות המסים ולשלם את המסים בגינם, זאת בלי שחרב הפלילים תונף על צווארם. מהנתונים עולה כי במסגרת "הגילוי מרצון" נחשף בשנת 2018 הון שחור בסך כ-3 מיליארד שקל, כאשר מתוך הסכום שדווח, נגבה מס בסך כ-40 מיליון שקל.

כשליש - 34% מכלל הבקשות - הוגשו ברגע האחרון, בחודש דצמבר 2018; והטיפול בחלקן טרם הושלם, כך שייתכן כי גביית המס תהיה גבוהה יותר.

הנוהל האנונימי נכנס לתוקפו ב-1 בינואר 2018 למשך שנה בלבד. זאת, לאחר שהמדינה החליטה לתת עוד "תקופת חסד" קצרה לאחרוני המעלימים שלא דיווחו על הונם במסגרת נוהל "גילוי מרצון" האנונימי הקודם, שחל בין השנים 2014 עד 2016.

ההון שנחשף ב-2018 עומד על עשירית מההון שנחשף בתקופת הנוהל הקודם (3 מיליארד לעומת 30 מיליארד); וההבדל לא נובע רק בגלל שמדובר בתקופה של שנה לעומת שנתיים. אלא שרוב "הכסף הגדול" נחשף בגל הראשון של הנוהל, כאשר רוב המעלימים שרצו להכשיר את כספם, עשו זאת אז.

המוטיבציה של המגלים מרצון לחשוף את ההון שהחביאו הייתה, בין היתר, העובדה שהמידע והכספים שלהם חשופים היום יותר מתמיד, ולא משנה איפה הם שמורים. זאת, בעיקר לאחר שמכוח הסכם ה-FATCA, החלה רשות המסים בארץ להעביר מידע למקבילתה האמריקאית (IRS) על נכסים פיננסיים של אזרחים בעלי זיקה לארה"ב; ובתמורה - לקבל מידע על ישראלים בעלי חשבונות בארה"ב.

אשתקד אושרה גם החלפת מידע עם עשרות מדינות באירופה, במסגרת הסכם ה-CRS. ההסכם קובע כי יבוצעו חילופי מידע אוטומטיים בנוגע לחשבונות פיננסיים של תושבים זרים באירופה. בינואר השנה, לאחר עיכובים של שנה, הצליח ערן יעקב להוביל ליישום מערכת חילופי המידע, באמצעות אישור תקנות ה-CRS - שהיו השלב השני והאחרון בדרך להטמעה בדין הפנימי של ההתחייבויות הבינלאומיות לחילופי מידע אוטומטיים, שישראל קיבלה על עצמה.

בנוסף לכל אלה, רשות המסים מחזיקה כיום שלל רשימות של ישראלים המנהלים חשבונות בנק בחו"ל, שעליהן הצליחה לשים את ידה בשנים האחרונות. בין הרשימות נמצאות "הרשימה הגרמנית" שנחשפה ב"גלובס"; רשימת לקוחות בנק UBS שווייץ, שחשיפתה הביאה לחקירתם של עשרות לקוחות לא-מדווחים ולהגשת מספר כתבי אישום בפרשה; רשימת החשבונות הסודיים בבנק HSBC שווייץ ו"מסמכי פנמה".

ערן יעקב, שהשתתף לאחרונה בכנס בצ'ילה בנוגע לחילופי המידע הבינלאומיים, שבו השתתפו 50 מנהלי רשויות מסים מכל העולם, משגר כעת מסר לישראלים שלא ניצלו את ההזדמנות "להלבין" את הונם השחור בתקופת נוהל הגילוי מרצון שהסתיימה.

יעקב מבהיר כי איסוף המידע של רשות המסים נמשך כל העת. "רשות המסים מפרקת את הלבנים האחרונות בחומת ההסתרה של ההון הלא מדווח בחו"ל. בשיחות אישיות אשר קיימתי עם מנהלי רשויות המס במסגרת כנס ה-FATCA שנערך בסוף חודש מרץ בצ'ילה, חלה התקדמות משמעותית בהליך קבלת המידע הקבוצתי וכן בהתמודדות של הרשות עם מיסוי הכלכלה הדיגיטלית".

המשמעות היא שהרשות חותרת לחשוף לא רק את מעלימי ההון שיילכדו ברשת חילופי המידע שרקמה הרשות במיומנות בשנים האחרונות, אלא גם את אלה שעשו צעדים כדי לחמוק מהרשת הזאת והעבירו את הונם רגע לפני למקומות שאליהם הרשת לא מגיעה. וכפי שהגדיר זאת יעקב - אלה שהחזיקו חשבונות בחו"ל "לפני" תקופת חילופי המידע.

בראיון ל"גלובס" מזהיר יעקב כי מקומות המחבוא בעולם עבור הון שחור הצטמצמו עד לא קיימים כמעט. "רשות המסים עשתה בעשור האחרון התקדמות משמעותית מאוד ביכולת לדברר את עצמה לציבור, ולהבהיר את הצורך בתשלומי מס אמת. לא רק אנחנו השתנינו, העולם השתנה בצורה מאוד משמעותית. אני מאוד גאה בזה שהצלחתי לגרום ל-CRS לקרות עכשיו, לפני שנקבל את כל הרשימות השחורות. השקעתי בזה חלק גדול מזמני.

"אני חוזר עכשיו מכנס של רשויות המסים ברחבי העולם, והיה ברור לכולנו מה המשמעויות של הגלובליזציה ושיתופי-הפעולה. גם הציבור מבין שהיכולת להחביא כספים, בכל מיני חשבונות עלומים במדינות עלומות, היא כמעט בלתי אפשרית. זה הופך להיות מאוד-מאוד קשה.

"יש עדיין אזורים שלמים, גם במשק הישראלי, שבהם תשלומי המסים נתפסים כמטרד לא הכרחי, ואין הבנה שחלק מהיכולת של המדינה הזאת להמשיך להתקיים ולהצליח, תלויה גם בזה שאנשים ישלמו מסים בצורה של מס אמת. לכן יש עוד לא מעט מה לעשות, ואנחנו שם בכל הכוח".

"אנחנו נגבה יותר. נגיע לאלה שלא משלמים מסים באמצעות טכנולוגיה. אנחנו מפתחים יכולות טכנולוגיות שהן יהיו מהטובות ביותר שיש על כדור הארץ. באמצעות כל הכלים שאנחנו מפתחים עכשיו, נגיע ליותר ויותר מעלימי מס".

הראיון המלא עם ערן יעקב מתפרסם ביום חמישי במדור "חקירה נגדית".

כך זורם המידע אל הרשות

בתכנון: "רשימות מידע קבוצתיות" ביחס לתושבי ישראלי שהחזיקו חשבונות לפני עידן חילופי המידע האוטומטיים. 

ה-FATCA: רשות המסים מעבירה מידע ל-IRS האמריקאי על אזרחים בעלי זיקה לארה"ב; ובתמורה - מקבלת אוטומטית מידע על ישראלים בעלי חשבונות בארה"ב. 

ה-CRS: מתקיימים חילופי מידע אוטומטיים בין רשות המסים הישראלית ל-90 מדינות באירופה בנוגע לחשבונות פיננסיים של ישראלים ואירופים. 

הרשימות השחורות: הרשות אספה אוסף מרשים של רשימות של ישראלים המחזיקים כספים ונכסים לא-מדווחים בחו"ל, בהם "הרשימה הגרמנית", "מסמכי פנמה", רשימת בנק UBS השווייצרי ועוד. 

עוד כתבות

מנסור עבאס, יו"ר רע"ם / צילום: דוברות הכנסת

"אנחנו לא בכיס של השמאל הישראלי. נדבר עם כל ממשלה, גם ממשלת ימין, למען הציבור הערבי"

יו"ר רע"מ מנסור עבאס אמר כי על נציגי הציבור הערבים להידבר עם השרים, חברי כנסת והפקידים, כדי לקדם את ענייני האוכלוסייה הערבית ושאינם בכיס של השמאל הישראלי

דן זהרוני, מנכ"ל From the Earth / צילום: יח"צ

"חיפשתי הלוואה למלונות וכששאלתי בזהירות 'אתם עושים גם קנאביס?' הם שאגו מצחוק"

"הדלת שפתחנו בת"א תביא לכאן עוד חברות אמריקאיות", כך צופה דן זהרוני, מנכ"ל From the Earth, שעומדת להיות החברה האמריקאית הראשונה בבורסת ת"א שעוסקת בקנאביס לפנאי ● החברה, שמפעילה חנויות לממכר קנאביס בקליפורניה, חתמה בשבוע שעבר על עסקת מיזוג לתוך השלד הבורסאי קמן קפיטל, ובראיון ל"גלובס" זהרוני מספר מדוע החליט לבוא דווקא לכאן וכיצד נרקם הקשר

שלט חגיגי שהוצב במתחם גליל ים בהרצליה לפני כשנתיים./ צילום: איל יצהר

למעלה מאלף דירות מוזלות מוצעות למכירה לאחר שזכאי מחיר למשתכן ויתרו עליהן

מאות דירות בקריות, כ-120 דירות בדימונה, עשרות בבאר שבע ואפילו שש בהרצליה: בדיקת "גלובס" מגלה כי זכאי תוכנית הדיור הממשלתית ויתרו על מעל ל-1,000 דירות מוזלות ● חלקן שוכבות על המדף זמן רב בשוק החופשי, מה שמעיד על הצפת דירות באזורים מסוימים

חיים אביטן/ צילום: שלומי יוסף

המדינה תשקיע 5 מיליון שקל בהתחדשות עירונית בשכונות מצוקה

הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית תשקיע את הסכום בתכנון של מעל 21 אלף יחידות דיור ● 13,112 מתוכן יהיו יחידות דיור חדשות בשכונות ותיקות בעלות פוטנציאל להתחדשות בישובים פרדס חנה-כרכור, יבנה ורמלה

עשן עולה ממתקן הנפט של ערמקו בעיר אבקאיק/ צילום: רויטרס

מאיפה הגיעו המל"טים שהצליחו לסגור את ברז הנפט של ערב הסעודית?

"לא מתימן", אומר מייק פומפיאו, הוא מאשים את איראן, אבל טווח המל"טים הח'ותיים דווקא גדל ל-1,500 ק"מ ● השאלה היא למה להם להסתבך ● התשובה היא שסיבוכים הם הרגל רב שנים של מהפכנים אסלאמיסטים ● דעה

משה ברקת/ צילום: כדיה לוי

צעד נדיר של הממונה על שוק ההון: מתערב בעסקת גזית גלוב-אטריום במטרה להגן על זכויות מיעוט

הממונה על רשות שוק ההון אינו מרוצה מאופן הצטרפותן של שתי קבוצות הביטוח לחברת הנדל"ן גזית גלוב, בעסקת הרכישה של מניות הציבור באטריום, הפועלת במרכז ובמזרח אירופה - תשלום של מחיר מלא עבור רכישת מניות מיעט בחברה הפרטית ● מנורה מבטחים: "מדובר בעסקה עם פוטנציאל תשואה גבוה לעמיתי ומבוטחי הקבוצה, שנבחנה ונבדקה בצורה יסודית"

לי ג'ון, מייסד שיאומי, בפתיחתה המסחר של המניה בבורסת הונג קונג / צילום: רויטרס

ירידות באירופה; מחיר הנפט מזנק בכ-8%

בגרמניה דויטשה בנק, ת'יסן גרופ ולופטהאנזה יורדות ב-2%-3% ● מגמה מעורבת באסיה: ההנג סנג מאבד כ-1%, והניקיי עולה ב-1% ● המסחר מתנהל על רקע המתקפה על מתקני הפקת הנפט בסעודיה בסוף השבוע והשפעותיה הצפויות על הכלכלה העולמית ● וול סטריט נסגר בסוף השבוע במגמה מעורבת

בנין המריבה ברחוב הציונות, חיפה / צילום: פאול אורלייב

מה קרה כשמוסלמי ניסה לקנות בניין מהכנסייה בחיפה

בית ישן בחיפה עומד במרכזו של סכסוך משולש בין הכנסייה, הקונה שרכש את הבניין ומשפחה אחרת שטוענת כי הבניין שייך בכלל לה

בנימין נתניהו בקלפי / צילום: חיים צח-לעמ"

נתניהו תקף את ועדת הבחירות לאחר שאלה סירבו להיפגש עמו

ראש הממשלה האשים את ועדת הבחירות ואת המשטרה באוזלת-ידה שהביאה להטיית תוצאות הבחירות הקודמות ולאי הקמת ממשלה בראשותו באפריל

פיצוץ מכליות נפט / צילום:  REUTERS/Dan Anderson

השווקים בחרדה אחרי מתקפת המל"טים, הנפט מזנק בכ-10%

מתקפת המל"טים על מתקני הנפט הסעודיים בשבת הכריחה את הממלכה לחתוך את תפוקת הנפט שלה, מה שמקפיץ את מחיר הנפט הגולמי מסביב לעולם

כפר בדואי בנגב /  צילום: רויטרס

ארגון זזים להסעות בדואים לקלפיות יצטרך להירשם כגוף פעיל בחירות או שלא יוכל להסיע בוחרים לקלפיות

יו"ר ועדת הבחירות קבע כי על "זזים" להירשם כגוף פעיל בחירות ואם לא כן, לא תורשה לבצע הסעות בוחרים לקלפיות

כחול לבן בסיור בדרום / צילום: דוברות כחול לבן, יח"צ

גנץ: אמנה את גבי אשכנזי לשר הביטחון ואת יעלון לשר החינוך

יו"ר כחול לבן פרסם את הדברים היום בטוויטר ● יאיר לפיד מקפיד לציין בראיונות כי הוא יהיה שר החוץ בממשלתו של גנץ, עד שהרוטציה תיכנס לתוקף ● עם זאת, הודעות מסוג זה רחוקות מלהיות התחייבות רצינית

הפגנה נגד עליית מחירי הדיור בברלין / צילום: Fabrizio Bensch, רויטרס

"עצרנו את כל השיפוצים המתוכננים": שוק הנדל"ן בברלין מגיב בזעזוע לתוכנית הקפאת שכר הדירה

התוכנית להקפיא את שכר הדירה בברלין כבר משפיעה על המשקיעים הפועלים בשוק שמצמצמים השקעות, ועל קבלני השיפוצים שמפטרים עובדים ● "החוקים החדשים הם בסגנון קומוניסטי", אומר בכיר ישראלי ל"גלובס"

אמזון./ צילום:  צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

מיליוני חבילות בשנה: אמזון חתמה על הסכם הפצה בלעדי עם דואר ישראל

עפ"י הערכות, ההסכם צפוי להגדיל את הכנסותיה של דואר ישראל בעשרות מיליוני שקלים בשנה, בהתאם לצפי של מיליוני חבילות שהחברה תפיץ עבור אמזון ברחבי הארץ

אפי כץ  / צילום: איל יצהר, גלובס

"פינוי-בינוי צריך להיות לפחות 50% מהבנייה. צריך להשאיר את התמ"א רק למקרים חריגים"

לא פחות מ-10 אלף יחידות דיור בפרויקטים של פינוי-בינוי מקדם היום היזם אפי כץ, הבעלים של חברת ענב ● הוא לא מאמין בעטיפה לבניין מבית היוצר של תמ"א 1, חושב שבתמ"א 2 צריך להשתמש רק במקרים מיוחדים, ודוחף לשימוש נרחב בפינוי-בינוי במרכזי הערים

אלביט מדיקל במו"מ לאקזיט מוקדם מן הצפוי באינסייטק

משקיע קיים בחברה עשוי לרכוש את אחזקתה בחברה ● בעבר העריך מנכ"ל החברה כי היא עשויה להימכר בסכום של 30-50 מיליארד דולר, אולם באלביט מדיקל העדיפו לא לחכות

צילום מסך מתוך קמפיין הליכוד

"נתניהו עשה בית ספר לכולם, גם במסרים וגם באופן השימוש במדיה"

בפרסום בכלל - ולא רק בפרסום פוליטי, אומרים ששימוש חכם במדיה הוא למעשה הפיצוח הקריאטיבי של קמפיין ● גם בסבב הנוכחי מי שזוכה לניקוד הגבוה ביותר מצד אנשי המקצוע הוא הקמפיין של נתניהו, למרות שכחול לבן שיפרו עמדות ● בוחרים נתח - כתבה ראשונה בסדרה

אייל אלי, יו״ר ועד עובדי מגה / צילום: איל יצהר, גלובס

יושב ראש ועד העובדים במגה: "מגה ב' לא יקרה במשמרת שלי"

את הדברים הללו אמר היום ל"גלובס" אייל אלי, שלוש שנים וחצי לאחר שרשת מגה נקלעה להקפאת הליכים תחת בעליה הקודמים ● "אנחנו נמצאים רחוק רחוק ממה שהיה בתקופה המקבילה", הוסיף

עובדי חרסה מפגינים נגד סגירת המפעל בבאר שבע - היום השלישי / צילום: באדיבות אגף הדוברות בהסתדרות

האם המדינה צריכה להחזיק מפעלים מפסידים בפריפריה?

כולנו מכירים את ההפגנות הכואבות האלה: פועלים שהקדישו את מיטב שנותיהם למפעל, נזרקים הביתה לאחר שהמפעל חדל להיות רווחי ● האם על המדינה לתמוך במפעלי פריפריה מפסידים כדי לאפשר לפועלים להמשיך להתפרנס - או שצריך לתת לשוק לעשות את שלו? ● האזינו לפודקאסט "קטע כלכלי"

יפעת קריב, מנכ"ל קנביט / צילום: איל יצהר, גלובס

קנביט קונה את תיקון עולם ב-42 מיליון דולר

קנביט קונה את תיקון עולם ב-42 מיליון דולר, וכאשר החברה תגיע למיליארד שקל, ישולמו עוד 18 מיליון דולר ● קנביט תממן את הרכישה בעיקר מגיוס מהציבור