גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

לכבוד פסח: פריחות, זרימות והתחדשות בטיולים הכי אביביים

השנה לא רק שזכינו לפריחה שכמותה לא נראתה כאן שנים, אלא שהאביב ארוך ויפה מתמיד. פריחות, זרימות, מפלים, ובהתחדשות הטבע, גם גורי שפנים ויעלים ● המיטב של העונה

 צבעוני הרים בפסגת החרמון / צילום: יותם יעקובסון
צבעוני הרים בפסגת החרמון / צילום: יותם יעקובסון

חסד גדול עשו הגשמים והטמפרטורות הנמוכות עם האביב הישראלי. השנה לא רק שזכינו לפריחה שכמותה לא נראתה כאן שנים, אלא שבניגוד למילות השיר “קצר פה כל-כך האביב", העונה המתעתעת התעקשה להישאר עוד קמעה ולהרחיב מעט את הלב. זה הזמן לצאת אל הטבע וליהנות מהירק, הפריחה ושפע המים.

חרמון, פריחה מאוחרת

פעם בשנה זה קורה, בין כסות החורף הלבנה למערומי הקיץ האפרוריים, מנסה ההר הזקן מלבושים שונים ועוטה על עצמו קישוטי פרחים. בימים אלו נמצאת הפריחה במורדות ההר בשיאה. במרומי החרמון היא תגיע לשיאה רק במהלך מאי.

מי שמצפה למרבדי פריחה עצומים עשוי להתאכזב, אין כאן כאלה, אך מי שחשקה נפשו בנופים פתוחים, במראות לא מוכרים ובהמון מיני פרחים ייחודיים ימצא כאן הרבה יופי ועניין. פריחה יפה יש כעת סביב בריכת מן ובשיפולי הר כחל. ההעפלה אל פסגת החרמון ברכבל מאפשרת להתרשם מתלילות ההר. תוך כדי העפלה חוצים את הקו העליון שאליו מגיעים העצים.

כדי להדגים לילדים את השתנות לחץ האוויר אפשר להצטייד בחבילת חטיף כלשהו ולהראות כיצד היא מתנפחת תוך כדי עלייה. ניתן ללכת אל גבעות הקרב ולהשקיף מהן אל רמת הגולן וניתן גם לשוב לתחנה התחתונה של הרכבל ברגל, בשביל המסומן המתפתל בין טרשים מרשימים.

באזור זה נמצאת הצמחייה הכרקוצית, שבישראל ייחודית לחרמון בלבד. כרקוצית על שום מה? מדובר בצמחייה רב שנתית נמוכה מאוד, כהגנה מפני הרוחות וכובד השלג. השיחים סבוכים מאוד, כדי להגן על עצמם מפני הקור העז ומפני התאדות ובדרך כלל קוצניים, כדי למנוע מבעלי חיים לנגוס בהם. בולט במיוחד הוא הדובדבן השרוע, בן למשפחת הוורדניים, שבחודש מאי יתחיל לפרוח בוורוד. פירותיו האדומים, שמבשילים בקיץ, טובים למאכל.

במורד ניתקל בשרביטי התפרחת הצפופים של עריר הלבנון המזכירים חצב, בפרגה הקרחת שציבעה כתום עז, בכחלית ההרים, באשכולות התפרחת של השילטה (שפירותיה בצורת מגן ומכאן שמה), באליסון הלבנון הפורח בצהוב ועוד.

צפון רמת הגולן, זרימת נחלים

פריחה יפה אפשר למצוא גם בחלקיה הגבוהים של רמת הגולן. המאגרים כולם מלאו השנה ועלו על גדותיהם והזרימה בנחלים רבה. רכס חזקה הוא נקודה טובה להתחיל ממנה את הדילוגים בין התלים. אומנם פסגת ההר תפוסה על-ידי הצבא וסגורה בפני מטיילים, אולם גם מהדרך העולה אליו נשקפים נופים יפים על התלים הדרומיים ביותר ברמה. רכס חזקה הוא אחד המקומות היחידים בגולן שבהם השתמר החורש הפתוח שכיסה את האזור בעבר (ומכאן הביטוי המקראי “אלוני הבשן").

מרבדי בקיה בצפון הגולן/ צילום: יותם יעקובסון

העץ הדומיננטי ביותר כאן הוא אלון התבור, שניכר בעליו הרחבים, הנשירים בחורף. בעונה זו העצים מלבלבים בירוק רענן. מהעיקול החד יוצא שביל מסומן ירוק (קטע משביל הגולן). ניתן לרדת בו כמה קילומטרים עד הכביש למרגלות הרכס, אולם ניתן גם ללכת בו כברת דרך ולשוב לרכב. בין האלונים בולטים שיחים עגולים של חלבלוב מגובשש, שגונם ירוק זרחני מסנוור וריכוזים של קחוונים, פרגים ושאר פרחים.

כדאי גם להעפיל אל פסגת הר בני רסן, שמו המעוברת של תל ע’סניה, הקרוי על שם בני ע’סאן, בדואים שהתיישבו כאן במאה השלישית לספירה. מראש התל מזדקרות טורבינות רוח ליצור חשמל, שהוצבו בשנת 1993 ומנצלות את הרוח שנושבת תדיר בראש ההר (שגובהו 1072 מטר). הדרך משובשת, אך טובה לכל כלי הרכב. הטיול תחת כנפי הטחנות המסתובבות, המשמיעות רחש מסתורי, מניע גם משהו מבפנים. לסקרנים: גובה כל עמוד 30 מטר. אורך כל כנף 18 מטר ומשקלה 1,200 ק"ג.
מההר נשקפת פתחת קוניטרה מצפון. ממזרח ניתן להשקיף אל עומק סוריה וממש מתחת לאף מרבדי קחוונים, ורוניקה לסוגיה, שרביטי תפרחת של לוענית ועוד. למרגלות התל מרבדי חרציות שצועקים בצהוב.

בצפון הרמה נמצא הר כרמים, שהדרך אליו מתפתלת בין מטעים. גם בפסגתו מוצב לא מאויש. התעלות וגדרות התיל מפירות את הפסטורליה, אבל הנוף מפצה. מצפון נפרסים ברכת רם, הכפר מסעדה ומעבר להם בקעת יעפורי על שלל מטעיה, שיפולי החרמון ומג’דל שמס.

 

עין גדי, פריחה מדברית

נדמה כי אין עונה יפה ועולצת מזו לבקר בנאת המדבר השוכנת לחופו של האגם הנמוך ביותר בעולם. בעונה זו הטמפרטורות עדיין נוחות ואפשר לראות פריחה מדברית בין חגווי הסלע שבמדרון. הודות לממטרים שירדו כאן, עשב ירוק ורענן מבצבץ פה ושם בין הסלעים והגבים עודם מלאים במים. אם לא די בכך - גדולים הסיכויים לצפות בגורי שפן סלע שאך נולדו וכן בגדיי יעלים בני יומם שחבל הטבור שלהם טרם ניתק ממקומו.

שמורת עין גדי מציעה כמה וכמה אפשרויות טיול - הן בנחל דוד והן בנחל ערוגות. אחד המסלולים היפים והפחות מתוירים (ומהיותר מאתגרים) מתחיל בחניית הרכבים של בית ספר שדה. חוצים אותו בעקבות סימון ברור של שביל שחור, יוצאים דרך שער בגדר היקפית (אם הוא נעול, יש לפנות אל אחד מאנשי המקום) ומעפילים במעלה הר ישי.

בבת אחת נפתח הנוף; חלקו התחתון של קניון נחל דוד, הכר הפורה שמשתרע בינו לבין נחל ערוגות, חוף ים המלח, קו מצוק ההעתקים והקיבוץ עצמו.

בנקודה מסוימת מטפס השביל מעל מצוק קטן ומגיע למדרגת סלע. כאן מתפצלים שבילים. יש לפנות שמאלה, בעקבות הסימון האדום (הסימון השחור מוביל אל פסגת הר ישי), בשביל השומר על קו גובה אחיד לאורך מדרגת הסלע מעל נחל דוד ונשקפים ממנו נופים יפים על המצוקים סביב ועל ים המלח. כשמגיעים לפיצול שבילים נוסף, ניתן להמשיך עם המסומן ירוק, המקיף את הערוץ עצמו או לרדת בעקבות הסימון האדום אל עבר מפל החלון שממנו מראה יפה על חלקו הרטוב והירוק של הנחל ממוסגר ב"חלון" סלע.

הדרך אל מפל החלון עוברת דרך כמה גבי מים. מהמפל יש לחזור כברת דרך קצרה עד לעלייה התלולה הקצרה על גדתו השמאלית (דרומית) של הערוץ. בסופה מגיעים לשביל המסומן ירוק ופונים שמאלה. בהמשך השביל מקדש כלקוליתי שגילו מוערך ב-6,000 שנה, מעיין עין גדי, עין שולמית ובריכות השכשוך בתחתית נחל דוד.

גדיי יעלים/ צילום: יותם יעקובסון

שמורת הר מירון, אדמוניות

סביב פסח פורח אחד הצמחים הנדירים והמיוחדים בישראל - אדמונית החורש. היא פורחת אך ורק במרומי הר מירון, שבהם פורחים כעת גם סחלבים נדירים ושלל פרחים אחרים, כגון לטמים, שיחים בוערים בצהוב של קידה שעירה ונוספים.

כדי להגיע אל אתר הפריחה נוסעים בכביש בית-ג’אן ופקיעין (כביש מס’ 864) לעבר בית ג’אן. בכניסה לכפר פונים ימינה בדרך שלאורכה סימון שבילים שחור. בסמוך ליציאה מהכפר נפרדים מהדרך המסומנת שחור ועוקבים אחר דרך המסומנת כחול, לעבר הר הלל. חולפים על פני מזבלה וממשיכים הלאה אל תוך השמורה.

אדמונית החורש, הפורחת לשבועיים בלבד / צילום: אורלי גנוסר

כעבור שני קילומטרים מגיעים להתפצלות דרכים. האחת, מסומנת ירוק, מובילה דרומה להר כפיר, והשנייה, מסומנת בכחול, מובילה שמאלה להר הלל. ממשיכים לעבר הר כפיר.

כעבור כשני קילומטרים מגיעים לחניון מוסדר שממנו יוצא שביל ברור, מסומן שחור, שמאלה אל אזור הפריחה של האדמוניות. השביל הצר עובר בחורש ים תיכוני יפהפה. הוא מעפיל אל הר הלל, גולש אל מורדותיו הצפוניים ומסתיים במפגש עם דרך הרכב המסומנת כחול.

פונים בה שמאלה ובמפגש עם הדרך הירוקה שוב שמאלה, אז נותרים שני קילומטרים הליכה חזרה אל עבר נקודת ההתחלה. דרך ארוכה יותר יוצאת מחניון הפסגה של הר מירון וחולפת בחורבת ב"ק, שלה סיפור התיישבות תקדימי ומרתק. 

עוד כתבות

דוד אמסלם / צילום: יוסי זמיר

אמסלם תוקף: "הלוואי ואת שיעור הנאמנות של חברי הבלוק ילמד גם סער"

דוד אמסלם הגיב להודעת גדעון סער, שאמר כי יתעקש על קיום פריימירז בליכוד במקרה של סבב בחירות נוסף: "לא זמן למאבקים פנימיים על-בסיס אגו ואספרציות אישיות" ● ח"כ יואב קיש וח"כ מיכל שיר תומכים גם הם בקיום פריימריז

בני גנץ / צילום: אמיר מאירי, גלובס

כחול לבן דורשים מנתניהו: התפטר מכל תפקידך כשר בממשלה

נתניהו משמש כיום כשר הבריאות, הרווחה, התפוצות והחקלאות וזאת מעבר לכהונה כראש הממשלה ● ההערכה במערכת הפוליטית היא כי נתניהו יבקש חסינות

סגן הנשיא לשעבר, ג'ו ביידן / צילום: REUTERS/Jonathan Ernst

גמול על חקירת האימפיצ'מנט? הסנט יוזם חקירה נגד ג'ו ביידן

מנהלת ענייני רוסיה ואירופה במועצה לביטחון לאומי, בעדות בבית-הנבחרים, מוקיעה את דבקות הרפובליקאים בתיאוריות קונספירציה על מאמץ אוקראיני להכשיל את מסע הבחירות של טראמפ ב-2016 ● "מי שמפיץ את התיאוריות האלה הם שירותי הביטחון של הרוסים"

משרדי WeWork במנחם בגין, ת"א / צילום:  Eyal Marilus for WeWork

WeWork החלה בפיטורי עשרות עובדים בישראל

הסערה העולמית בחברה מגיעה לישראל ● היום יצאו זימונים להליכי שימוע לפני פיטורים ל-65 עובדי המטה הטכנולוגי של החברה בישראל ● מדובר בעובדים שפועלים מבניין מידטאון בתל אביב ● במקביל נשלחים מכתבי שימוע לעובדים רבים בכל העולם

אביחי מנדלבליט ובנימין נתניהו / צילום: רויטרס ואיל יצהר, גלובס

כך נראו הרגעים הדרמטיים מאחורי הקלעים של ההכרעות בתיקי ראש הממשלה

איך התנהל תהליך קבלת ההחלטות בתיקי 1000, 2000 ו-4000, מי הם עשרות הפרקליטים שהיו מעורבים, איפה התנהלו הדיונים, מה היו טענות ההגנה המרכזיות, ומה היו ההתלבטויות שהובילו להחלטה של היועמ"ש אביחי מנדלבליט • "גלובס" חושף את התהליך המשפטי המורכב והחשוב ביותר שהתקיים בישראל בשנים האחרונות

כיצד יתמודדו חברות עם השלכות האוטומציה שלהן? / צילום: Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

BigPanda גייסה 50 מיליון דולר בהובלת Insight partners

את הגיוס הובילה קרן Insight partners, שהשקיעה גם בוויקס הישראלית ובטוויטר, והשתתפו בו גם המשקיעים הקיימים בחברה Sequoia, Battery Ventures ו- Mayfield

נוני מוזס / צילום: יוסי כהן

ארגון העיתונאים מצטרף לקריאה לנוני מוזס: השעה את עצמך

ארגון העיתונאים: "אנחנו קוראים לכל עיתונאי שחש על בשרו לחצים פסולים או נחשף לצעדים בלתי לגיטימיים לפנות אלינו ולקבל ייעוץ משפטי ואת כל הגב שלו הוא יזדקק"

לב לבייב / צילום: תמר מצפי

הדילמה של משקיעי אפי פיתוח: האם להיענות להצעת הרכש של לבייב - בפחות מחצי מההון העצמי

הצעת הרכש שהגיש לבייב   להחזקות הציבור בחברה בסכום של 110 מיליון דולר, תישאר פתוחה עד 19 בדצמבר ● לבייב באופן ישיר בכ-65% ממניות אפי פיתוח, אותן רכש בספטמבר 2016 מחברת אפריקה ישראל הקורסת

גדעון סער / צילום: טל שניידר, גלובס

גדעון סער: יש לקיים פריימריז לראשות הליכוד אם הולכים לבחירות שלישיות

הנשיא ריבלין ויו"ר הכנסת אדלשטיין / צילום: מיכאל דימנשטיין , לע"מ

ריבלין: "גורל חברי הכנסת לא חשוב יותר מגורל הזקנה בבית החולים"

הנשיא ראובן ריבלין מתח ביקורת קשה על הפוליטיקאים בשל כישלון ניסיונות הקמת הממשלה ● "ב-21 הימים הללו, אתם תשבו איש איש לנפשו, עם מצפונו, ותצטרכו לענות על שאלה אחת בלבד: מהי חובתי כלפי מדינת ישראל?"

יניב גרטי אינטל ישראל / צילום: איל יצהר

ההשלכות של מלחמת הסחר, הטבות הענק מהמדינה, הפספוסים וההצלחות: המעסיק הגדול בהייטק מדבר

יניב גרטי, מנכ"ל אינטל ישראל, מספר בראיון ל"גלובס" מה היתרונות התחרותיים של אינטל בתחום הבינה המלאכותית, מתייחס לחשש מהשלכות מלחמת הסחר ומתייחס גם לפספוס מהפכת המובייל: "זה לא רודף אותנו, באותה תקופה זיהינו היטב מהפכות אחרות"

בנימין נתניהו / צילום: רויטרס

היום הגורלי של ראש הממשלה נתניהו מגיע: היועמ"ש ימסור את החלטתו בתיקי נתניהו הערב ב-19:30

הערב צפוי היועמ"ש אביחי מנדלבליט להודיע על הגשת כתב אישום נגד נתניהו בגין שחיתות ציבורית ● לראשונה בתולדותינו תופיע על מסמך משפטי רשמי הכותרת: מדינת ישראל נגד ראש ממשלת ישראל

נוני מוזס / צילום: ברני ארדוב, וואלה! NEWS

מועצת העיתונות: על מו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס להשעות את עצמו על רקע אישום השוחד נגדו

זאת עד לסיום ההליך המשפטי נגדו ● עוד ציינה המועצה כי היא "מביעה זעזוע מן הפגיעה בחופש העיתונות בארץ העולה מכתבי האישום נגד ראש ממשלת ישראל, אשר שב ותקף את התקשורת בהכללה גם בנאום התגובה שלו"

בנימין נתניהו / צילום: תמר מצפי

איך יכול להיות שראש הממשלה נתניהו לא למד לקח מאולמרט?

הייתכן שפיקוח טוב יותר, אתיקה קפדנית וערכי שקיפות מושרשים, יכלו למנוע מראש הממשלה את ההתדרדרות הזו? מי יבטיח לישראלים שזה לא יקרה במשרד ראש הממשלה פעם נוספת ● פרשנות

בני דרייפוס / צילום: כדיה לוי

"הגיע הזמן שמדינת ישראל תמסד את העיקרון של דיור בהישג יד, ולא רק כתגובה למשבר"

מנכ"ל משרד השיכון בני דרייפוס עושה בראיון ל"גלובס" חשבון נפש מקיף על התוכנית הלאומית לסיוע למחוסרי דיור • "מחיר למשתכן הוכיחה שהמדינה יכולה להשפיע אם היא רוצה"

ראש הממשלה בנימין נתניהו / צילום: תמר מצפי

ה"לא יהיה כלום כי אין כלום", הפך ל"יהיה הרבה כי יש הרבה"

כתב האישום חושף מציאות עגומה, שבה האיש החזק במדינה מביא כמעט לחורבן של חלקים בתקשורת החופשית ● היום מנדלבליט הוכיח שרוב הביקורת נגדו הייתה חסרת תוקף - מי שתקף אותו בבוטות, חייב לו התנצלות ● פרשנות

הבניין ברחוב יהודה עמיחי 6 בתל אביב / צילום: כדיה לוי

חברה בקבוצת רכישה ניצלה את מעמדה - ותפצה את שאר חברי הקבוצה ב-2.2 מיליון שקל

בעלת פנטהאוז בבניין בגוש הגדול בצפון ת"א חויבה לשלם לחברי קבוצת הרכישה פיצוי, לאחר שקיבלה תוספת ניכרת של שטחי גג מבלי ששילמה עבורן ● כמו כן, נקבע כי בעלה ניצל את היותו פעיל בקבוצה כדי להשיג הטבות כלכליות על חשבון יתר החברים

נוני מוזס / צילום: ברני ארדוב, וואלה! NEWS

נחום ברנע לנוני מוזס: השעה עצמך מעיסוק בתכני ידיעות אחרונות

ברנע כותב בעקבות החלטת מנדלבליט: "נוני מוזס צריך להדיר את עצמו מכל עיסוק בנושא תוכן ב'ידיעות אחרונות" ● "העיתון שלנו הוא עיתון חופשי, הוא היה כך גם כאשר נתניהו ומוזס הציעו זה לזה הצעות מגונות. אבל החופש צריך לא רק להיעשות- גם להיראות"

מבצעי בלאק פריידיי בחנות במנהטן, ניו יורק / צילום: SHANNON STAPLETON, רויטרס

טירוף הקניות של נובמבר עשוי להפוך למפגן כוח של ענקיות הקמעונות

המשקיעים במניותיהן של רשתות הקמעונות הגדולות בארה"ב לא צפויים לעשות "קופה", אבל אולי יראו שיפור קל מעל למדד S&P 500 ● מתחילת 2019 רשמו מניות המגזר זינוק פנומנלי, וכעת הן לא מתומחרות במחיר מציאה

שי ניצן/ צילום: איל יצהר

פרקליט המדינה שי ניצן בשיחות סגורות: נתניהו לא יכול לקבל מנדט להקים ממשלה תחת כתב האישום

על פי גורמים במשרד המשפטים, פרקליט המדינה שהיה אחד הגורמים הדומיננטיים בהליכים המשפטיים טען בשיחות כי נתניהו לא יוכל להרכיב ממשלה משום שעליו לקבל מנדט להרכיבה ודבר זה איננו אפשרי תחת כתב אישום