גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"לא יודעת מה היה קורה אם הייתי מצליחה בגיל 22, אולי הייתי דיווה מהגיהינום"

כמי שנרשמה ללימודי משחק בגיל 34, פרצה עשר שנים אחר כך ועדיין מתכננת להשתלט על התיאטרון הרפרטוארי, נראה שאוולין הגואל יכולה ללמד שיעור בעבודה קשה (וגם בסבלנות) ● לייט בלומרס - פרויקט מיוחד

אווליין הגואל/ צילום: ג'ראר אלון
אווליין הגואל/ צילום: ג'ראר אלון

אוולין הגואל מתפארת שהיא בת 58. לא רק שהגיל הוא לא אישיו מבחינתה, או משהו שיש להסתיר מפאת הגילנות הרווחת והכמיהה למעין הנעורים, היא גאה בו ומוצאת שהוא מעניק לה יתרון גדול על פני הקולגות מתוחות הצוואר, שאת חלקן פגשה לראשונה בגיל 34, כשהתחילה ללמוד משחק בסטודיו של יורם לוינשטיין.

המלצרית הקוקטית, הנמרצת והאהובה מ"המסבאה", מוסד חיי לילה תל-אביבי מיתולוגי שנסגר מאז, הייתה אז כבר גרושה עם ילד. כשנכנסה לשיעור הראשון בסטודיו, הרגישה זרה. "הסתכלתי סביבי, כולם ילדים, זאת לא הסביבה הטבעית שלי", היא מספרת, "מה גם שאלה היו לימודים מלאים. בגיל 30 פלוס אנשים לוקחים קורס, לא נכנסים ללימודים אינטנסיביים ופולשניים שמצריכים תעצומות נפש".

"תמיד אהבתי קהל וניצלתי את יכולות המשחק במלצרות, ידעתי איך להיכנס ללקוחות ללב והרווחתי כסף יפה, ככה שעם המימון לא הייתה לי בעיה. הייתה לי תחושה שאני לא קשורה לעולם הזה. זה היה ככה כל השנתיים הראשונות. אמרתי אז, 'בסוף השנה אני עוזבת, מי ייקח אותי לעבודה בכלל?'.

"יכול להיות שאם היה עוד מישהו בגיל שלי, היה לי יותר קל, אבל הייתי לבד. מה שהחזיק אותי זה קודם כל התהליך, כי במהלכו התחלתי לקבל תגובות טובות מהמורים. חוץ מזה ישנה האופטימיות שלי, שבלעדיה לא הייתי שורדת, והחינוך מהבית, שם לימדו אותי שלא עוזבים באמצע. עבדתי בלילה, למדתי ביום, גידלתי ילד, ככה שבמשך שלוש שנים לא ישנתי בכלל, אבל אלה היו שלוש שנים שתרמו לידיעה מי אני ומה אני, וגם אם בסופן לא יקרה כלום, הייתי גאה שאני שם".

● מוטב מאוחר - הפרויקט המלא

בגיל 37, עם דיפלומת שחקנית על הקיר, עזבה את "המסבאה" והייתה בטוחה שהיא עומדת לכבוש את העולם, רק שבמקום לככב על הבמות או בטלוויזיה, מצאה את עצמה עמוק בסוכנות ניצבים, קוראת תסריטים של סדרות וסרטים שמיועדים לאחרים, ועושה להם בוקינג. "זה כאב, נכון, אבל מכיוון שידעתי שאני עושה מה שאני צריכה עכשיו, לקבל משכורת סדירה, זה היה מכל הלב. לא התבכיינתי, עבדתי".

וכשראית תסריט שווה במיוחד, לא ניסית לקדם את עצמך?
"אף פעם. אני לא מאמינה בלבקש. אם אראה את האדם ברחוב, אני יכולה להגיד לו 'בוא תנסה אותי', אבל לא אצלצל למלהקת ואגיד 'למה לא קראת לי?'. יש לי סוכן וזה התפקיד שלו - מההתחלה. עבדתי בסוכנות הניצבים ויצאתי לצילומים, תפקידים יפים דווקא, ב'תיק סגור', 'המשאית', 'המונה דופק', ככה כמעט שש שנים. אחרי כל פרויקט אמרתי לעצמי, 'קיבלתי עבודה כי היה לי מזל'. ההמתנה בין תפקיד לתפקיד ערערה אותי. היום יש לי הרבה יותר אורך רוח".

הגיל נותן פרספקטיבה.
"בוודאי. אני יודעת לקבל את הבאסה, כי הראייה יותר רחבה. מעריכים אותי, יש לי עבודה, זוגיות, ילדים, לא יודעת מה היה קורה אם הייתי מצליחה בגיל 22, אולי הייתי דיווה מהגיהינום".

מצד שני, אין תחושה שהזמן אוזל?
"למזלי אני עדיין לא נראית בגילי, 58 קלאסי. אולי משהו במשקל, באנרגיות, בגנים, פועל לטובתי".

הגואל אומרת את הדברים האלה בכנות כואבת, מפוכחת מאוד, למרות שהם נשמעים כאילו נשלפו מתחילת שנות ה־80', ולא מעידן פוסט MeToo. והמציאות הזאת אכזרית מאוד, כשגם ככה יש מעט מאוד תפקידים לנשים מבוגרות. הסדרה "פיק אפ" הייתה נקודת המפנה. לקראת אמצע שנות ה־40 שלה הפכה הגואל מאנונימית לגמרי לסטארית, בזכות ברוריה, הדיילת הביצ'ית שגילמה. "הייתי מלכת העולם. רענן שקד, שהיה אז מבקר הטלוויזיה שכולם רעדו ממנו, הקדיש לי ביקורת ואמר: 'תנו לה סדרה'. כל העיתונים ראיינו אותי, דיברו עליי, היו מופתעים כי באתי משום מקום".

אל תגידי שהראש לא הסתחרר.
"כלום. קיבלתי את זה בהערכה גדולה, לא קפץ לי הפוני, לא עף הסכך, ולו לשנייה. אמרתי, יופי, עכשיו ירצו לעבוד איתי. זה פיקס אותי לגמרי. זה היה הרגע שבו התחלתי להאמין שיבואו דברים. אני זוכרת שישבתי עם גלית גוטמן, ששיחקה איתי בפיק־אפ, לפני ראיון ראשון גדול ב'ידיעות'. נורא פחדתי. היא חייכה ואמרה, 'בואי אסביר לך, את סינדרלה מבחינת התקשורת, אותך יחבקו, בי נכנסים'. וככה היה".

וכשבאה הצלחה כזאת, אין חרטה שלא התחלת קודם?
"אף פעם לא עלתה אצלי השאלה הזאת. התחלתי ללמוד כשהייתי מוכנה להתחיל ללמוד. אני מאמינה שלכל דבר יש את הזמן שלו. יש בזה גם יתרון. אני לא עובדת 40 שנה ברציפות, ואני לא שחוקה, למרות שאני מופיעה ב'שנות ה־80'' בערוץ 13, 'פמת"א' בכאן 11 ו'בתולות' בהוט. טפו טפו טפו".

בחול המועד פסח תעלה בהצגת היחיד "ז'קוב ז'קוב" במסגרת התיאטרונטו, על פי ספרה של ולרי זנתי הצרפתייה, בעיבוד של תמר לוין. זאת תהיה הפעם הראשונה שתחזיק הצגה שלמה לבד על הכתפיים והיא מתה מפחד, למרות שהיא יזמה את העלאת המחזה ועומדת מאחוריו לגמרי. "אני מקווה שגם אחרי התחרות יהיו להצגה חיים. שלושה חודשים אני עובדת עליה עם תמר והבמאי איתי פלאוט, וזה חלום, אבן דרך שכל שחקן חייב לעבוד. אתה צריך לעמוד לבד לגמרי ולספר סיפור".

את כבר מספיק שנים בעסק הזה, יש לך ניסיון עשיר.
"לא בתיאטרון. הופעתי בסך הכול בארבע הצגות בתיאטרון באר שבע, וכאומן אתה חייב כל הזמן להתפתח. לא רציתי להיות במקום של 'לא ניסיתי כי פחדתי'. אני נכנסת לזה ממקום בטוח, חזק, אבל דווקא הניסיון והשם שלי יכולים להיות לרעתי, בגלל ציפיות מוגזמות".

את מפחדת להיכשל?
"אני חייבת לקחת סיכונים וזה הזמן לעשות את זה. אם הייתי רופאה אולי הייתי זהירה יותר, כי מדוברת בחיי אדם. אני תמיד אומרת שמי שעושה קיצורי דרך מפספס את הנוף, ואצלי לא היו קיצורים כאלה. הייתי רוצה להיות יותר בתיאטרון, אבל התפקידים לגילי תפוסים. יש מיליה סגור שעוד לא הצלחתי לפרוץ".

בתיאטרון יש גם ביטחון כלכלי.
"וחוץ מהשקט והפרנסה, ההופעה ערב־ערב על הבמה משמרת את הכישרון. תחשבי שבבאר שבע היו לי עשר הצגות בחודש, הכנסה בטוחה. אבל כשיש שחקנים שנמצאים במסגרת הסכם קיבוצי, הם יהיו בעדיפות עלי".

הכתר כבר על הראש

בקולנוע הצליחה הגואל לפרוץ את הקירות העבים וגרפה פעמיים את פרס השחקנית הטובה, על "שבעה" ו"אחותי היפה", בטקס פרסי אופיר. "האלקבצים (שלומי ורונית אלקבץ) הביאו אותי ב'שבעה' למקום של הכי טובה שיש, חותמת איכות. על זה אהיה אסירת תודה כל ימיי. זה היה כרטיס הכניסה שלי למיליה של הקולנוע הישראלי, הגבוה ביותר שיש והכי מצומצם, בגלל שאין הרבה כסף בתעשייה הזאת. היום כבר כותבים בשבילי תפקידים, הכתר כבר על הראש".

איך את שומרת שהכתר לא ייפול?
"אני משקיעה בכל פרויקט 300%, באה הכי נקי שאני יכולה ויודעת שזאת עבודה קשה".

ויש לך עוד יתרון על פני אימהות אחרות, שני הילדים שלך כבר גדולים ואת יותר פנויה.
"כשצילמנו את פיק־אפ הבת שלי הייתה בת ארבע, התפקיד היה גדול והייתי לוקחת אותה איתי, מושיבה אותה ליד המוניטור. היום היא בת 19, מסיימת את רימון, זמרת ג'ז מדהימה".

יש מספיק תפקידים לנשים יותר מבוגרות?
"אני רואה היום נוכחות נשית חזקה בתיאטרון ובקולנוע, לא רק דודה של, או סבתא שיש לה שתי שורות. היוצרים מבינים שבגיל יש יסודות שהם חשובים לסיפור".

במובן תפקידים ראשיים או משמעותיים, אין מה לדאוג להגואל, שבשנים אחרונות הפכה לברירת המחדל כמעט בכל סדרה משמעותית או סרט קולנוע, כמו אלון אבוטבול או משה איבגי של לפני ההאשמות בעבירות מין. לא מזמן היא סיימה לצלם את "קיץ 2014" של יוסף סידר, המיועדת לשידור בחו"ל ועוסקת בחטיפת נערים ותג מחיר. "אני הסבתא הלא שפויה, שמביאים כדי להוכיח שלנער יש אי שפיות גנטית. 'ישמח חתני' תצולם כסדרה עוד מעט ובסדרה מוזיקלית על הזמר המזרחי שנצלם בקרוב, אני הסבתא שהייתה דיווה במרוקו ושרה שם באולימפיה, רוצה להופיע בהיכל התרבות ולא מסכימה שנכדתה תתחיל לשיר עד שזה יקרה. עומר טובי, הבמאי, רוצה להביא את העומק שבמוזיקה המזרחית, להראות שהיא לא רק חפלה".

וכדי להפריך לגמרי את הסטיגמה, את גם פרזנטורית של טיפולי יופי. מה עם השקות, את עדיין מתייצבת?
"אני לא הולכת יותר להשקות, כי אין לזה סוף ולא חסר לי שום דבר. פעם אהבתי את המינגלינג וההזמנה, היום אני יוצאת רק לתצוגות אופנה, כי אני מאוד אוהבת אופנה והרבה, אבל במעט כסף".

עד מתי תעבדי?
"כל עוד יש לי אנרגיה, אני צלולה וזוכרת טקסטים - אני פה".

עוד כתבות

מפגין מוריד בובת טראמפ שהוצבה מול בית הנבחרים של פנסליבניה, זמן קצר לפני הפגנה של תומכי הנשיא נגד תוצאות הבחירות / צילום: Reuters, Rachel Wisniewski

הרפובליקאים בסנאט: אי אפשר להרשיע את טראמפ בהדחה לאחר סיום הכהונה

דוח חדש מצביע על כך שרוב האקדמאים חושבים שאפשר: המשפט בסנאט יכול להתחיל עוד השבוע ● נקודה אחת עליה מסכימים כולם היא שחשיפת הנשיא לתביעה פלילית, שמושהית כל עוד הוא מכהן, תתחיל מרגע שכהונתו תסתיים

לירן אבישר בן חורין / צילום: רפי קוץ

בסרט הזה כבר היינו: משרד התקשורת ישכור חברת ייעוץ לקביעת מחירי שוק סיטונאי

אחרי שכשל ביצירת שוק סיטונאי על גבי רשת הוט, המשרד רוצה לבחון מחדש את המודל הרצוי לקביעת מחירי שוק סיטונאי על גבי רשת הוט ובזק ● המשרד הודיע על כוונתו להטיל קנס של 6 מיליון שקל על הוט בשל אי-יישום רפורמת השוק הסיטונאי ברשת שלה

אמיר ירון נגיד בנק ישראל / צילום: יונתן בלום

דוח בנק ישראל: קצב רכישות גבוה באג"ח הממשלתיות ונמוך בקונצרניות

דוח המדיניות המוניטרית למחצית השנייה של 2020 מגלה כי הבנק היה קרוב למיצוי התוכנית לרכישת אג"ח ממשלתיות לפני שהוגדלה ל-85 מיליארד שקל, אך פחות בתוכנית לרכישות אג"ח קונצרניות נוצלו פחות מ-25% מהמסגרת המקורית

חנויות סגורות בעקבות הסגר / צילום: כדיה לוי, גלובס

מחיר הסגר השלישי: 134,196 דורשי עבודה חדשים

109,896 מבין הנרשמים החדשים הוצאו לחל"ת, ושיעורם מכלל דורשי העבודה החדשים עומד על כ-81.9%, בעוד 24,300 מהם פוטרו או התפטרו ● יותר מ-35 אלף עובדי הוראה, חינוך והדרכה נרשמו כדורשי עבודה מאז החל הסגר השלישי

טל גרנות-גולדשטיין, מנכ"לית HOT / צילום: יח"צ

"מחדלי השוק הסיטונאי": משרד התקשורת קונס את הוט טלקום ב-6 מיליון שקל

לדברי המשרד, החברה לא קיימה כנדרש את הוראות רפורמת השוק הסיטונאי והערימה קשיים על ספקי אינטרנט ללא תשתית לחכור מקטעי תשתית ולשווקם לצרכנים

אולפן ערוץ 20 / צילום: ערוץ 20

"התאבדו" על המספר: ערוץ 20 הציע פי 5 מהמתחרים על השימוש באפיק 14

ערוץ 20 זכה במכרז שערכה הרשות השנייה על קבלת אפיק 14 בשלט ● לגלובס נודע כי ערוץ 20 שבשליטת המיליארדר יצחק מירילשווילי הציע במכרז 5 מיליון שקל - לעומת מיליון שקל שהציע ערוץ 24 ולעומת פחות מחצי מיליון שקל שהציע ערוץ הלא TV

יאיר אפרתי, ווליו בייס  / צילום: עינת לברון

ווליו בייס ומשקיעים נוספים גייסו 240 מיליון דולר לחברת בלנק צ'ק

קבוצת משקיעים בה חברה ווליו בייס הישראלית גייסה 240 מיליון דולר ל-SPAC בתחום הרפואי ● החברה תחפש בישראל ובעולם השקעות בעיקר בתחומי הרפואה מרחוק והבריאות הדיגיטלית שכבר רושמות הכנסות

סניף מחסני השוק. הרשת מקדמת בימים אלה הנפקה בבורסה / צילום: יח"צ

העסקה שהציתה קרב בין שתיים מרשתות המזון הגדולות בישראל

בין הרשתות נוצרה מחלוקת סביב סניף בירושלים ששוכרת מחסני השוק מרשת זול ובגדול, אשר מאיימת עתה בחילוט הערבות ● במוקד: מחסני השוק מעכבת את דמי השכירות בטענה לנזקים במושכר ● מחסני השוק: "התשלומים נמסרו השבוע למשכיר"

בני גנץ  / צילום: אלעד מלכה

לאחר חודשים של שיתוק: מועצות התאגיד ומועצת הכבלים והלוויין חוזרות לפעול

שר התקשורת בני גנץ חתם על על מינויה של שרון ידין לתפקיד חברת מועצת התאגיד, ובכך אפשר את חזרתה של המועצה לפעילות, אחרי כמעט 10 חודשים של שיתוק ● בנוסף הממשלה אישרה את מינויים של ארבעה חברים במועצת הכבלים והלוויין

נציגי UTI במעמד החתימה המקוון עם נציגי GEELY / צילום: יח"צ

חברת UTI קיבלה את זיכיון הייבוא של החטיבה המסחרית של GEELY הסינית

הייבוא יתמקד בתחילה במשאיות חלוקה חשמליות קלות

ערן יעקב, מנהל רשות המסים / צילום: איל יצהר

רשות המסים מבטלת הנחיות שפגעו במענקים לשכירים בעלי שליטה

בגלובס פורסם כי רשות המסים ביצעה שינוי בדרישות לקבלת מענקים של שכירים בעלי שליטה ורבים איבדו את הזכאות בעקבות כך ● לאור הפרסום, עדכנה היום הרשות כי הדרישה החדשה בוטלה

עיירת נופש שוממת בשוויץ. הרשויות החליטו על סגירת מסעדות, בארים ומקומות בילויים למשך יותר משישה שבועות / צילום: Reuters, Arnd Wiegmann

שווייץ תקיים משאל עם: האם חוקי להטיל סגר בגלל הקורונה?

קבוצה המתנגדת לסגרים אספה קרוב ל-90 אלף חתימות בשבועות האחרונים כדי להכריז על משאל עם בנוגע לחקיקה ● המשאל יתקיים ככל הנראה ביוני הקרוב - המועד המוקדם ביותר האפשרי מבחינת החוק כדי להוציא אותו לפועל

הכניסה ללשכת התעסוקה / צילום: כדיה לוי

בלי הסגר השלישי: ירידה קלה בשיעור האבטלה הרחב בדצמבר 2020

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מדווחת על ירידה קלה בשיעור האבטלה הרחב בדצמבר 2020 - 537 אלף בני אדם, לעומת 599 בני אדם בסוף נובמבר ● נתון זה אינו כולל את דורשי העבודה החדשים בסגר השלישי שהתחיל ב-27 בדצמבר - כ-134 אלף איש נוספים שאיבדו את עבודתם

משרדי תאגיד השידור הציבורי כאן 11 / צילום: שלומי יוסף, גלובס

ועד התאגיד לעובדים: לא לשתף פעולה עם תוכנית הקיצוצים של ההנהלה

במייל ששלח ועד העובדים עדכן כי הנהלת התאגיד מיישמת תוכנית קיצוצים שפוגעת קשה בעובדים, כמו קיצוץ שעות לילה, שעות נוספות וחיוב עובדים לקחת ימי חופשה, וקרא לעובדים לא לשתף פעולה ● "לא מקובל שהדברים ייעשו באופן חד-צדדי וללא הידברות עם נציגות העובדים"

היועמ”ש, ד”ר אביחי מנדלבליט / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

תלונה לנציב רוזן: הימשכות ההליכים בפרשת הצוללות פוגעת באמון הציבור

התנועה לטוהר המידות הגישה תלונה לנציב תלונות הביקורת על הפרקליטות בטענה כי היועמ"ש משתהה בקבלת החלטה נגד החשודים בפרשה ● "מצופה היה כי התהליך יוחש ויבוא לכלל סיכום סופי בהקדם האפשרי"

אילוסטרציה - בורסה ת"א / צילום: שלומי יוסף

ת"א ננעלה בעליות; פורסייט זינקה ב-18%, נקסט ג'ן טסה בעוד 38%

בוול סטריט לא יתקיים היום מסחר ● כלכלת סין התרחבה ב-2.3% בשנת 2020 ● מבטח שמיר זינקה ב-14.7% על רקע המלצה חיובית מלידר שוקי הון ● מיטב דש: בנק ישראל עשוי להשיג פיחות משמעותי של השקל מול סל המטבעות

שאול אלוביץ' / צילום: אמיר מאירי

"היענות חריגה": נקודות החוזק והחולשה בקו ההגנה של אלוביץ' בתיק 4000

מבחינת ההגנה, נוח להתמקד בעבירת השוחד, אשר לה צדדים טובים לכאן ולכאן, ולא לתת מענה מפורט בנוגע לעבירות הנלוות - השיבוש וההדחה - שמקרינות על היסוד הנפשי של אלוביץ' בנוגע לעבירה העיקרית

דן פרנס מנכל קרסו נדל"ן / צילום: שלומי יוסף

מנכ"ל קרסו נדל"ן דן פרנס מדבר על מצב הענף ועל הסכסוך המשפחתי

מנכ"ל חברת קרסו נדל"ן, דן פרנס, אמנם נקלע לעין הסערה בסכסוך המתוקשר בין בני הדודים אבל מקווה שהדברים ייפתרו בשלום ● הוא גם בטוח שרוב העובדים יחזרו לעבוד במשרדים במשך רוב השבוע ומאמין במיקרו-דירות: "עירוב שימושים בתוך הדירה זה מענה ראוי ליוקר הדיור"

מכוניות חדשות ממתינות בנמל אילת / צילום: איל יצהר

שיא ביבוא הרכבים בדצמבר: כל הסיבות והדגמים הבולטים

דצמבר שבר שיא ביבוא רכבים חדשים ותרם לקופת האוצר המתרוקנת 2.4 מיליארד שקל • טויוטה קורולה, יונדאי איוניק וקיה פיקנטו הם הדגמים שהובילו את 2020 במסירות • מה גרם ליבואנים להציף את השוק, והאם הסכום שנכנס יגיע על חשבון הרבעונים הראשונים של 2021

יאיר אבידן / צילום: רמי זרניגר, יח"צ

בנק ישראל: "בשל התפתחות הטכנולוגיה, יש לבחון את מחירי השירותים הבנקאיים"

הפיקוח על הבנקים בבנק ישראל מצפה מהבנקים ומחברות כרטיסי האשראי להתאים את התעריפונים שלהם למציאות הטכנולוגית המשופרת, שמשפיעה על העלויות התפעוליות שלהם