גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הצעירים הערבים צריכים לנהור לתקשורת

30 שנה אחרי הקריאה לצעירי הציונות הדתית ללכת לתקשורת, הגיע הזמן שצעירי הציבור הערבי יעשו מעשה דומה

לוסי אהריש / צילום: איל יצהר
לוסי אהריש / צילום: איל יצהר

במערכת הבחירות האחרונה ראינו כיצד פאנלים שמאוכלסים בעיתונאים ופרשנים יהודים בלבד, מנסים להסביר מדוע חלק גדול מציבור האזרחים הערבים לא מימש את זכותו הדמוקרטית לבחור את נציגיו לכנסת. חלק מאותם פרשנים טען כי לערבים הישראלים אין זכות לבוא בטענות לממסד ולשלטון, כשהם בעצמם נמנעים מלקחת חלק בחגיגת הדמוקרטיה. אותם דוברים התעלמו מכך שאנחנו, התקשורת, חלק מהבעיה. הפוסל במומו פוסל. 

נוף התקשורת הישראלי בשנת 2019 הוא כמעט ריק מכתבים, עורכים, מגישים ופרשנים ערבים. את העיתונאים הערבים בכלי התקשורת המרכזיים אפשר לספור על כף-יד אחת או שתיים. לוסי אהריש, פוראת נסאר, לוסי איוב, שיבל כרמי-מנסור, ג'קי חורי ("הארץ"), סמי עבד אל חכים (חדשות 13), חסן שעלאן (ynet) ויאסר עוקבי ("מעריב"). מי עוד?

גם כאשר כבר עולה ערבי על מרקע הטלוויזיה, זה לרוב בהקשרים שליליים של פשע, עוני, מלחמות. התקשורת כמעט מתעלמת מכך שהאוכלוסייה הערבית היא מגוונת, שגם בתוכה יש זרמים שונים ודעות שונות, ויש ימין, מרכז ושמאל. או כפי שאמרה לי פעם לוסי אהריש: "התקשורת הישראלית חושבת ש'הבאתי ערבי לאולפן אז את שלי עשיתי', ובכך היא מנציחה את כל הסטראוטיפים שהיא מתיימרת לצאת נגדם בעצמה. אתה עיתונאי, קיבלת על עצמך אחריות להיות כלב השמירה של הדמוקרטיה ולא הכלב של הדמוקרטיה". 

שיעור הערבים בכלל האוכלוסייה הישראלית מגיע ליותר מ-20%. ההיעדר הכמעט מוחלט שלהם בכלי התקשורת הוא אחת התחלואות הגדולות שלה. הוא פוגע בחופש הביטוי, מצמצם את הדיאלוג בחברה, משדר מסר כאילו הערבים הם נחותים ואינם זכאים לקחת חלק שווה בשיח הדמוקרטי, מנציח את האפליה ומאשש סטראוטיפים משפילים. היעדר הייצוג מביא גם להקצנה בעמדות האזרחים הערבים. הדרה ואפליה מביאים תמיד להקצנה. תקשורת שאין בה כמעט ערבים היא תקשורת נכה, ודמוקרטיה עם תקשורת נכה היא דמוקרטיה נכה. 

ואין לכך כמובן שום הצדקה מהותית. בתחומים רבים יש ייצוג הולם לערבים אזרחי ישראל. בתי החולים, בעיקר בצפון ובדרום, מלאים ברופאים וברופאות ובאחים ובאחיות ערבים, שמצילים חיים של יהודים וערבים מדי יום. בתי המשפט, בעיקר בצפון ובדרום, מלאים בעורכי דין ובעורכות דין ובשופטות ובשופטים ערבים שמקדמים את מערכת המשפט והצדק בארץ. אותם רופאים, שופטים, עורכי דין, כותבים, טוענים, מאבחנים ומרפאים בשפה העברית. והעברית שלהם לא נופלת ברמתה מזו של הרופאים, עורכי הדין והשופטים היהודים. 

במטרה להילחם באפליה של ערבים בתקשורת, החלה ב-2016 עמותת "סיכוי", בשיתוף עם אתר "העין השביעית", לפרסם מדד שחושף את שיעור המרואיינים והמומחים הערבים בתקשורת. התוצאות, הצפויות מראש לכל צרכן חדשות, הן שייצוג המרואיינים הערבים בתקשורת הוא בשיעור של אחוזים בודדים בלבד.

אבל כאמור בהבאת ערבים כמרואיינים אין די. אם הצעירים הערבים רוצים להתערות בחברה הישראלית, הם חייבים ללכת לתקשורת, כדי להיות שותפים לקביעת סדר היום והשיח ושותפים לעשייה הביקורתית בתקשורת, כדי להראות שגם הם יכולים וש"אין להם זנב". 

ולכן אני פונה אליכם, האזרחים הערבים הצעירים - לכו ללמוד תקשורת, הגישו מועמדות לתפקידים בכלי התקשורת, נסו להשתלב ולהתערות בתקשורת. הקריאה היא גם למו"לים, לעורכים לעורכות הראשיים של כלי התקשורת: אם אתם מעוניינים לייצר תוכן מגוון שפונה לקהלים מגוונים, תוכן שמביא לביטוי גם את האוכלוסייה הערבית, להגביר את הפלורליזם ואת חופש הביטוי, לקדם את ערך השוויון בחברה - גייסו לשורותיכם ערבים. 

שיהיה ברור - האחריות למחדל היא גם עליי ועלינו ב"גלובס". גם אצלנו אין ייצוג הולם לערבים אזרחי ישראל. עם זאת, המו"לית, אלונה בר און, והעורכת הראשית, נעמה סיקולר, נכנסו לתפקידיהן רק לפני כשנתיים, והן כבר מקדמות מהלכים ברוח המאמר הזה. 

בשנת 1987 עשה העיתונאי והשר המנוח אורי אורבך מעשה גאוני של ממש: תחת הכותרת "הטובים לתקשורת" פרסם אורבך מאמר בעיתון "נקודה", שבו הוא קרא לצעירי הציבור הדתי-לאומי להשתלב בתפקידים בתקשורת. אורבך פרסם את המאמר בתקופה שבה כמעט לא היו עיתונאים ימנים ודתיים, מתוך הבנה שרק שילוב של נציגי הציבור שלו בתקשורת יאפשר לו לקדם את רעיונותיו ואת השקפת עולמו. 

"מדי שעה אנו משלמים בריבית-דריבית על ההתנתקות והנתק שבין הציבור שלנו לעולם התקשורת", כתב אורבך לשמיניסטים הדתיים-לאומיים ועודד אותם להתגייס לגלי צה"ל ולא רק ליחידות קרביות ולחיל האוויר. לדברי אורבך באותו מאמר מכונן, "הדעות הלאומיות והנכונות יוצאות וידיהן על ראשן בכל הרשתות ובכל השעות. הזמן היחיד של ביטוי פחות או יותר אובייקטיבי לדעותינו בקול ישראל הוא בין השעה אחת אחרי חצות ל-6:00 בבוקר: צפצוף ארוך וצורמני. בגלי צה"ל אף זה לא". 

אחרי 3 עשורים אפשר להגיד בלב שלם, ובשמחה רבה, שהמאמר של אורבך חולל את השינוי הנדרש - הציבור הדתי-לאומי השתלב היטב היטב בתקשורת הישראלית. עמית סגל, קלמן ליבסקינד, סיון רהב-מאיר, ינון מגל, אראל סג"ל, קובי אריאלי, עקיבא נוביק, יאיר שרקי, יעקב ברדוגו, ישי שנרב ורבים נוספים, מבטאים את קולה של הציונות הדתית ככתבים ומגישים בולטים ומובילים. הם מגבירים את הפלורליזם, הם הופכים את השיח התקשורתי למורכב יותר, מעניין יותר ודמוקרטי יותר. 

כפי שהתקשורת הישראלית לא הייתה מסוגלת לשרטט מציאות מלאה ושלמה ומורכבת בה בשעה שהיא מדירה מקרבה את הציונות הדתית - כך היא לא יכולה לשרטט מציאות מלאה ומורכבת תוך הדרת האזרחים הערבים. בהדרת הערבים מהתקשורת אנחנו מנציחים את דיכוי חופש הביטוי והפלורליזם. 

עוד כתבות

יניב אלפי/ צילום: אלירן אביטל

"הצלחנו לשנות דפוסי התנהגות אצל נהגי מוניות. שכל נהג יעשה לעצמו את החשבון איפה משתלם לו לעבוד"

מנכ"ל יאנגו יניב אלפי מכיר היטב את הסיטואציה שבה בשעות השיא נהגי מוניות מכבים את האפליקציות, וגם את החאפרים שמנסים לנגוס לו ברווחים ●  זה לא מונע ממנו להתגאות במודל העסקי שבזכותו החברה מרחיבה את פעילותה בישראל ● "כשהשירות טוב, אנשים מוכנים לשלם עליו"

אביגדור ליברמן ובני גנץ / צילום: אלעד מלכה, יח"צ

גנץ וליברמן בסיום הפגישה: אין תשובה מדויקת על מתווה הנשיא

עדיין לא חלה התקדמות כלשהי לכיוון הקמת ממשלה ● ביום רביעי הקרוב יפקע המנדט של גנץ להרכבת הממשלה

אייזיק דבח / צילום: תמר מצפי

יצרנית החזיות בוגארט הגדילה את הכנסות דלתא אך פגעה בשיעור הרווח הגולמי

הכנסות חברת ההלבשה התחתונה גדלו ב-20% ברבעון השלישי של 2019 ביחס לרבעון המקביל והגיעו ל-446 מיליון דולר ● בנטרול סעיפים חד-פעמיים הרווח הנקי נשחק ב-13% ל-14.5 מיליון דולר ● בפעילות בארה"ב הציגה דלתא שיפור רבעוני של 5% במכירות, שהגיעו ל-114 מיליון דולר

גדי נצר / צילום: תמר מצפי

מניית גלוברנדס הגיבה בחיוב לעלייה ברווח הרבעוני למרות קיפאון בהכנסות

עם זאת, מאז החלה מפיצת הסיגריות והממתקים להיסחר בבורסה אשתקד, רשמה מנייתה ירידה של 27%

רון פאינרו, מנכ``ל לאומי קארד/ צילום: יחצ בני גמזו לטובה

הפרידה מלאומי מכבידה על תוצאות מקס: ההכנסות עומדות במקום והרווח נשחק ברבעון השלישי ל-27 מיליון שקל

שינויים רגולטוריים, והשלכות הפיכתה של לאומי קארד לחברה עצמאית שנקראת "מקס," ממשיכים להכביד על תוצאות חברת כרטיסי האשראי, שנמכרה מוקדם יותר השנה על-ידי בנק לאומי וקבוצת עזריאלי לידי קרן ההשקעות האמריקאית ורבורג פינקוס

מני מזוז בכנס חיפה למשפט / צילום: דוברות אוניברסיטת חיפה

מזוז על אמיר אוחנה: ‏"המצב של שר לעומתי הוא בעייתי. זה מקשה על התפקוד"

שופט העליון מני מזוז אמר את הדברים בכנס חיפה למשפט ● נשיא העליון לשעבר אהרן ברק: "אני מאמין באמונה שלמה בכנות בשיקול-הדעת של היועמ"ש מנדלבליט. אני מבקש מכל עם ישראל שכאשר תתקבל החלטתו בתיקי נתניהו - נא להתייצב מאחוריו"

תותח של צהל בגבול הרצועה / צילום:  רויטרס

מלחמה או פעולת איבה: כמה פיצויים יקבלו הנפגעים מהאירועים הביטחוניים

שנים של עימותים ברצועת עזה יצרו מנגנון מורכב לפיצוי בעלי עסקים בישראל ● לא משנה אם נקרא לזה "מלחמה" או "מבצע", מילת המפתח היא "פעולת איבה" ● ככל שהעסק קרוב יותר לגבול, כך גדלים הסיכויים שיקבל פיצוי על נזק עקיף, כמו אובדן מחזור, וגם זה לאחר תלאות רבות

חיילי צה"ל על גבול רצועת עזה,/ צילום: רויטרס

בשל הפרת הפסקת האש: בעוטף עזה החליטו לא לקיים מחר לימודים

(עדכונים שוטפים): למרות שפיקוד העורף הודיע על חזרה לשגרה, ברשויות החליטו שלא לקיים לימודים, לאחר שרקטה נורתה לישראל ויורטה על ידי כיפת ברזל ● פלסטינים מפגינים בגבול עזה נגד הפסקת האש

סניף WeWork בניו יורק / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

הפסדי WeWork תפחו ל-1.25 מיליארד דולר ברבעון בעקבות פתיחת משרדים חדשים

ההפסדים של We, הבעלים של חברת חללי העבודה המשותפים, גדלו יותר מפי שניים ברבעון השלישי ● ההסבר העיקרי לגידול בהפסדים הוא שמספר המשרדים ברשת צמח לשיא, והחברה לא הצליחה לשלוט בעלויות

אורי לוין, מייסד ויו"ר. זיו תירוש, מייסד ומנכ"ל, Refundit / צילום: יח"צ

הסטארט-אפ ריפנדיט שייסדו אורי לוין וזיו תירוש גייס 10 מיליון דולר

מדובר בסטארט-אפ המציע אפליקציה שמייעלת ומקצרת את הליך קבלת החזר המע"מ לתיירים בהתאם למדיניות של הארצות בהן הם מבקרים ● את סבב הגיוס הובילה Amadeus Ventures

איז'י בלנק / צילום: אורי שדה

יו"ר איגוד אדריכלי הנוף חושב שהם "לא מספיק קולניים, אבל כן משפיעים"

יו"ר איגוד אדריכלי הנוף, איז'י בלנק, מצהיר שהוא מודע לזה שפרויקטים של התחדשות עירונית הם הפוטנציאל האמיתי של הוספת יחידות דיור בערים, אבל מצטער על כך שהם "הורסים את כל הצמחייה ברחוב"

יהלי סלע, רם יוניש וגילי ינקוביץ - מייסדי סימפליפיי / צילום: יח"צ

צ'ק פוינט רוכשת את סטארט-אפ הגנת הסייבר סימפליפיי

סימפליפיי מפתחת טכנולוגיית הגנת סייבר להגנה על מוצרי האינטרנט של הדברים ● סכום העסקה לא נחשף, אך ההערכה היא כי מדובר בכמה מיליוני דולרים

מנכ"ל משרד התקשורת, נתי כהן ומנכ"ל בזק, דודו מזרחי / צילום: כדיה לוי, רונן טופלברג

האם התוכנית החדשה לפרסית סיבים אופטיים תוכל לעמוד באתגרי המציאות הישראלית

משרדי האוצר והתקשורת הראו חשיבה מחוץ לקופסה בתוכניתם להקים קרן שתממן פריסת סיבים אופטיים באזורים לא כלכליים • האם זו הדרך הנכונה להנחת התשתית לקפיצה הדיגיטלית שדרושה לישראל, והאם חברות תקשורת יכולות לוותר על הכנסות למען הקרן?

מתי דב / צילום: איל יצהר

עלייה של 19% ברווח של קרן הריט למגורים מגוריט ל-13.4 מיליון שקל ברבעון

קרן הריט למגורים רשמה רווח של 13.4 מיליון שקל ברבעון השלישי, רווח של 23.8 מיליון שקל ב-9 החודשים הראשונים של השנה ● עיקר הרווח נובע מהשלמת עסקה לרכישת מתחם דירות בפתח תקוה ● ההכנסות של מגוריט מדמי שכירות עלו ל-3.6 מיליון שקל ברבעון השלישי, לעומת 1.5 מיליון שקל ברבעון המקביל

אוכלים בכלים חד פעמיים בחברת הפינטק "טיפלתי" / צילום: אורי פרל

להוציא את החד"פ: כך ההייטקיסטים שוב מקבעים נורמות בשוק התעסוקה

יוזמה של עובדי הייטק שקוראת למעסיקים להוציא מחדרי האוכל את הכלים החד-פעמיים ויוזמות סביבתיות אחרות מובילות את המעסיקים לדבר בשפה אקולוגית ● האם מדובר בטרנד חולף בגלל מחאת האקלים או בשינוי כיוון?

הנשיא דונלד טראמפ ונשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן / צילום: רויטרס

ג'ון בולטון: אינטרסים פיננסיים מכתיבים מדיניות טראמפ כלפי טורקיה

טראמפ אירח אתמול את ארדואן בבית הלבן והכריז: "אני אוהד גדול של נשיא טורקיה" ● ארדואן מתח ביקורת על הקונגרס האמריקאי מעל בימת הבית הלבן ● טראמפ: "יש לנו יחסים מצוינים עם הכורדים"

נועה קירל בקמפיין החדש של ביטוח ישיר  / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ביטוח ישיר

בזכות נועה קירל? ביטוח ישיר - הפרסומת הזכורה ביותר השבוע

גיאוקרטוגרפיה: הפרסומת לביטוח ישיר היא גם המושקעת ביותר השבוע עם כ-813 אלף שקל ● הפרסומת לדלתא בכיכובה של אליאנה תדהר היא האהודה ביותר בשבוע החולף

פרוקטר אנ גמבל /צילום: רויטרס - John Sommers

P&G בשת"פ עם 8200EISP: "מחפשים את מותגי מיליארד הדולר הבאים"

בין היתר מחפשת החברה מוצרים נגד "תשישות נשית"

אלונה בר און בוועידת עושים שוק \ צילום: איל יצהר

אלונה בר און, יו"רית "גלובס": יש לקיים דיון דחוף על תפקיד מועצת העיתונות בשיקום העיתונות ואמון הציבור

"זוהי שעת חירום. עלינו להודות שמועצת העיתונות אינה ממלאת תפקיד משמעותי ורלוונטי כפי שהיה מצופה ממנה בשעה קשה זו" ● מכתב גלוי ששלחה אמש יו"רית גלובס אלונה בר און למועצת העיתונות ● מפאת חשיבות הדברים והרלוונטיות גם ל"גלובס", אנו מביאים אותו כאן כלשונו

איזה נכס אפשר לקנות ב-2.1 מיליון שקל באזור חוף הכרמל? / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי

איזה נכס אפשר לקנות ב-2.1 מיליון שקל באזור חוף הכרמל?

מגרש לבנייה בבנימינה, דירת 6 חדרים חדשה בטירת הכרמל, דירת בת 4 חדרים בזכרון יעקב או קוטג' בחדרה