גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

העורך הראשי של חברת "המתמחה" טוען: החברה הכלכלית לא מכבדת את החוזה איתי

בבקשה למינוי בורר טוען עו"ד חיים רווה, העורך הראשי של ספרי "המתמחה", כי החברה הכלכלית של לשכת עוה"ד מסרבת זה שנים להעביר לו את חלקו ברווחי המיזם ● עו"ד רווה: "מפליא ומצער לראות כיצד הלשכה והחברה הכלכלית פועלות בחוסר תום-לב לשם הימנעות מתשלום מיליוני שקלים"

טקס הסמכת עורכי דין / צילום:תמר מצפי
טקס הסמכת עורכי דין / צילום:תמר מצפי

עו"ד חיים רווה הוא אלמוני יחסית בעולם עריכת הדין. עם זאת, עורכי דין רבים שהוסמכו למקצוע בעשור האחרון, שמעו או למדו בחברת "המתמחה", המכינה את המתמחים למבחני לשכת עורכי הדין. חברת "המתמחה" ותוכנית הלימודים שלה הן פרי מיזם ועבודות פיתוח שעליהם שקדו יותר מ-3 שנים צוות אנשי מקצוע בראשותו של עו"ד רווה.

השבוע הגיש עו"ד רווה לנשיא בית המשפט המחוזי בחיפה, השופט רון שפירא, בקשה למנות בורר בסכסוך חוזי שנפל בינו ובין החברה הכלכלית של לשכת עורכי הדין, בקשר לרווחים שעליו לקבל מרווחי "המתמחה".

בבקשתו טוען עו"ד רווה כי לפני שנים רבות הוא הקים את המיזם להכנת מתמחים לבחינות הנערכות על-ידי לשכת עורכי הדין. לפי אתר החברה הכלכלית של הלשכה, עו"ד רווה הוא "העורך הראשי של ספרי הלימוד של המתמחה ואחד מכותביהם". בבקשתו מתאר עו"ד רווה את עצמו "כיזם הפרויקט והעורך הראשי שלו במשך כל השנים".

"מתחמקת בתואנות שונות"

עוד טוען עו"ד רווה בבקשתו - באמצעות באי-כוחו, עורכי הדין טל מישר וזאב גוטרייך ממשרד אגמון ושות' רוזנברג הכהן ושות', כי לאחר שנים שבהן החברה הכלכלית נמנעה מלהשיב לפניותיו בתירוצים ובתואנות שונות, הוא שלח לה באחרונה מספר מכתבים ובהם גם מכתב התראה לפני נקיטת הליכים משפטיים.

במכתבים אלה הטיחו באי-כוחו בלשכת עורכי הדין והחברה הכלכלית כי הן פועלות בחוסר תום-לב ותוך הפרת חוזה ברורה ומובהקת, לשם הימנעות מתשלום סכומים נכבדים של מיליוני שקלים לרווה. לדבריו, הוא זכאי ל-50% מרווחי פעילות "המתמחה".

במכתב ששיגרו ליו"ר הלשכה כתבו רווה ופרקליטיו: "מפליא ומצער לראות כיצד התאגידים הנכבדים, לשכת עורכי הדין וחברת-הבת שלה, החברה הכלכלית, פועלים בחוסר תום-לב ותוך הפרת חוזה ברורה ומובהקת, לשם הימנעות מתשלום סכומים נכבדים של מיליוני שקלים".

באותו מכתב טען עו"ד רווה כי לפי דוח מטעם רואה החשבון היוצא של החברה הכלכלית, שהוצג לדירקטוריון החברה, ההכנסות מהקורסים ומפעילות הסטודנטים עומדות על כ-10 מיליון שקל, בעוד ההוצאות עומדות על סך של כ-7 מיליון שקל.

נוכח האמור טוען עו"ד רווה כי הוא זכאי לסך של 1.6 מיליון שקל לחודשים ינואר עד אוקטובר 2018 בלבד (בתוספת מע"מ). מסכום זה, מציין עו"ד רווה במכתבו, יש לקזז 200 אלף שקל שכבר שולמו לו על חשבון רווחי השנה החולפת. עם זאת, חשוב לציין כי דברים אלה נכתבו כהצעת פשרה מצדו של רווה.

במכתביו מעלה רווה טענות קשות נגד התנהלות החברה הכלכלית וטוען כי "אי-הסדרים וחוסר אחריות של החברה והלשכה הובילו לכך שהכנסות 'המתמחה', בסך מיליוני שקלים בשנה, הוצאו למטרות שונות ואינן מצויות עוד בקופת החברה. החברה והלשכה מעמידות את מיזם 'המתמחה' כולו בסיכון גבוה, אשר עשוי לגרום לכל הצדדים נזקים כבדים וחמורים ולפגוע במאות רבות של נבחנים שכבר נרשמו ל'המתמחה'".

רווה ביקש במכתביו לפתור את הסכסוך בינו ובין החברה הכלכלית, באמצעות מינוי השופט בדימוס יצחק ענבר כבורר, בהתאם להוראות ההסכם ולחוק הבוררות.

עו"ד רווה מנמק את בקשתו בהוראות ההסכם שנחתם בינו ובין החברה הכלכלית (בשמה הקודם - ההוצאה לאור של לשכת עורכי הדין), בחודש יולי 2005. לטענתו, במסגרת ההסכם התחייבו הצדדים לפעול ביחד ל"מסחור" קניינו הרוחני של המבקש (ספרי הכנה לבחינות הלשכה וכן כל יצירה שנגזרת מהם), תוך התחייבות מצד החברה הכלכלית להוציא לאור את ספריו של רווה, "למסחרם", ליזום קורסי הכנה לבחינות הלשכה ועוד.

בתמורה, טוען רווה, הוסכם בין הצדדים כי הוא יהיה זכאי למחצית הרווחים שיתקבלו בפועל כתוצאה מהמיזם, תוך שההסכם נוקב במועדים לקבלת התשלום המהווה את מחצית הרווחים.

עם זאת, לפי הנטען בבקשה, החברה הכלכלית, שהיא כאמור חברה-בת של לשכת עורכי הדין, מסרבת זה מספר שנים לשלם לו את חלקו ברווחי המיזם המשותף או אף לדווח לו באופן רשמי על גובה אותם רווחים. זאת, טוען רווה, "על אף הצלחתו העסקית הברורה של המיזם המשותף", ועל אף שהוצג לו במשך עשור (עד שלהי 2015) "כי פעילות 'המתמחה' טרם הפכה לרווחית, ועל כן אין כל רווחים לחלוקה".

רווה אף טוען כי באחד ממכתביו הוא התריע כי החברה הכלכלית עושה שימוש בכספים שחייבים לו למטרות שונות, "ובכלל זה למימון פעילויותיה ההפסדיות ולהשקעה במוצרים שונים, בלי להעביר לו את חלקו ברווחים".

"אין מקום לניהול הליכים"

החברה הכלכלית טרם השיבה לבקשה למינוי בורר, אולם בסוף חודש ינואר השנה הגיב עו"ד לירן כפיר, מנכ"ל החברה הכלכלית, למכתביו של עו"ד רווה וציין כי החברה הכלכלית אינה סבורה כי יש מקום לנהל הליך בוררות בנסיבות העניין, וכי היא דוחה את הצעתו של רווה למנות את השופט ענבר כבורר מוסכם. מכל מקום, עו"ד כפיר הבהיר כי אם רווה יעמוד על רצונו לקיים הליכי בוררות - "חברתנו תפעל בהתאם למנגנון הקבוע בהסכם בין הצדדים לצורך מינוי בורר".

בהמשך למכתבו של כפיר, השיבה החברה הכלכלית למכתביו של עו"ד רווה, באמצעות באי-כוחה, משרד עורכי הדין פישר, בכר, חן, וול, אוריון. במכתבם ציינו באי-כוח החברה כי מדובר בניסיון ציני מצד רווה לנצל את האירועים האחרונים שעוברים על לשכת עורכי הדין (הכוונה כנראה להתפטרות ראש לשכת עורכי הדין הקודם, אפי נוה, עקב החשדות נגדו ב"פרשת מין תמורת מינוי") והחברה הכלכלית (שם הודח בחודש ינואר יו"ר החברה, עו"ד משה טייב, שהיה גם המשנה של נוה) - כאמצעי לחץ על החברה הכלכלית.

לגופו של עניין, החברה הכלכלית דחתה את דרישתו של עו"ד רווה, אף שלא התכחשה להסכם שנחתם בינה לבינו בשנת 2005. עוד טענה החברה הכלכלית, בין היתר, כי נוכח שינויים פרסונליים משמעותיים שהתרחשו בזהות אנשי הכספים של החברה, בחינת הנתונים הכספיים של פעילות "המתמחה" תיערך לפחות עד לחודש יוני 2019, ובתום הבדיקה תמסור החברה את מסקנותיה לרווה. נוכח טענות אלה ועוד, ציינו בחברה, בשלב זה "אין שום מקום לניהול הליכים כלשהם בין הצדדים, לרבות לא הליכי בוררות".

בחברה הכלכלית ציינו עוד במכתבם כי נוכח הליכי התייעלות, בכוונתם לבחון את המשך ההתקשרות עם עו"ד רווה ובכלל זה את המשך תפקודו כעורך הראשי של ספרי "המתמחה".

החברה הכלכלית מסרה בתגובה: "חיים רווה אינו מייסד 'המתמחה'. פעילות 'המתמחה' היא חלק ממגוון המוצרים והשירותים שמספקת החברה הכלכלית של לשכת עורכי הדין, והיא שייכת לחברה בלבד. לרווה יש זכויות מסוימות מכוח הסכם בין הצדדים לקבלת כספים מרווחי 'המתמחה', והוא אף קיבל במהלך השנים סכומים גבוהים מהחברה הכלכלית.

"בתקופה האחרונה נערכה בחברה ביקורת מקיפה, שבעקבותיה החל ביצוע בחינה מעמיקה של פעילות 'המתמחה' בתחומים שונים, לרבות (אך לא רק) בנוגע לסכומים ששולמו לרווה ולסכומים להם הוא זכאי, לטענתו. הובהר לרווה כי הבדיקה תימשך מספר חודשים, וכי בסיומה, ככל שיתברר כי מגיעים לו כספים, הרי שאלה ישולמו במלואם.

"במקום לשתף פעולה עם הבדיקה, רווה מיהר לפתוח בהליכים משפטיים מיותרים נגד החברה, לפני השלמת הבדיקה. לא ברור מדוע רווה חושש מתוצאות הבדיקה, ובחירתו התמוהה לא להמתין להשלמתה, מעוררת שאלות באשר למניעיו. מכל מקום, במידת הצורך העניין יתברר מול הערכאות המתאימות".

ההכנה למבחני הלשכה: כך הפכה "המתמחה" למונופול השולט על השוק

חברת "המתמחה" היא חברת-בת של בית ההוצאה לאור של לשכת עורכי הדין (אחת מהחברות "הכפופות" לחברה הכלכלית של לשכת עורכי הדין). לפי אתר החברה הכלכלית, תפקיד חברת "המתמחה" הוא לספק ללקוחותיה פתרונות לימוד והכנה לקראת בחינות לשכת עורכי הדין.

מותג "המתמחה" הושק בשנת 2006, מספר חודשים לאחר חתימת ההסכם עם עו"ד רווה, ומאז מספקת החברה את שירותיה לעשרות אלפי מתמחים. באתר לשכת עורכי הדין מופיעה ההודעה המקורית בדבר ההשקה, ושם צוין כי ערכת ההכנה לבחינות הלשכה "היא פרי עבודת פיתוח שארכה למעלה מ-3 שנים על-ידי צוות פיתוח בראשותו של עו"ד חיים רווה".

מאז השקתו ועד היום, הגדיל מיזם "המתמחה" את חדירתו לשוק ההכנה למבחני לשכת עורכי הדין, תוך שהוא דוחק בהדרגה את המתחרה העיקרית שלו - חברת "מחשבות", אשר הודיעה בשנה שעברה על סגירת פעילות קורסי ההכנה לבחינות הלשכה. כך הפכה חברת "המתמחה" למונופול השולט על שוק ההכנה למבחני הלשכה.

עוד כתבות

מתי דב / צילום: איל יצהר

עלייה של 19% ברווח של קרן הריט למגורים מגוריט ל-13.4 מיליון שקל ברבעון

קרן הריט למגורים רשמה רווח של 13.4 מיליון שקל ברבעון השלישי, רווח של 23.8 מיליון שקל ב-9 החודשים הראשונים של השנה ● עיקר הרווח נובע מהשלמת עסקה לרכישת מתחם דירות בפתח תקוה ● ההכנסות של מגוריט מדמי שכירות עלו ל-3.6 מיליון שקל ברבעון השלישי, לעומת 1.5 מיליון שקל ברבעון המקביל

נדל"ן בחו"ל / צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

כיצד לתכנן את השקעתך בנדל"ן בחו"ל

הריבית האפסית והירידה בתשואה על השקעות בנדל"ן בישראל הביאו ישראלים רבים להשקיע בנדל"ן בחו"ל ● בהשוואה לעבר קל היום בהרבה להשקיע, בין אם באופן ישיר או באמצעות חברה ● לכל מבנה עסקה יש השלכות מס שונות ותכנון מס לקוי עלול לאיין את הרווח שנוצר מההשקעה

אביגדור ליברמן ובני גנץ / צילום: אלעד מלכה, יח"צ

גנץ וליברמן בסיום הפגישה: אין תשובה מדויקת על מתווה הנשיא

עדיין לא חלה התקדמות כלשהי לכיוון הקמת ממשלה ● ביום רביעי הקרוב יפקע המנדט של גנץ להרכבת הממשלה

סניף של ברגר קינג/ צילום:  יקי טל

הקרב על הקציצה עולה מדרגה: ברגר קינג בדרך להביא לישראל המבורגר צמחוני משלה

ענקית המזון המהיר החלה לשווק בארה"ב המבורגר מבוסס חלבון צמחי, ומספר הלקוחות החדשים זינק • בינתיים הקציצה הפופולרית לא יכולה לנחות באירופה בשל דרישות תקינה, וברשת מצאו פתרון יצירתי: יוניליוור תייצר עבורם גרסה לשוק האירופי • איזו גרסה תגיע לישראל?

רחוב שער פלמר בעיר התחתית, חיפה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

עם הגב לים: קמפוס נמל חיפה נפתח למגורים ומחירי הנכסים עולים

מסילת הרכבת עדיין חוצצת בין העיר חיפה לבין הים, אבל התוכנית של העירייה ל"קמפוס הנמל" מקדמת את התחדשות האזור כבר עכשיו, והיזמים שנכנסו לפני כמה שנים רואים עליות מחירים

שדרות ירושלים/צילום: מתן פורטנוי

מוקדם מהמתוכנן: אפליקציית Colu מסיימת מחר את הטבת הצבירה המוגדלת ביפו

בתחילת אוקטובר יצאה אפליקציית התשלומים במהלך שמטרתו לעודד את העסקים בשדרות ירושלים ביפו: הטבה של צבירת קאש-בק בשיעור של 30% ● המבצע, שאמור היה להימשך עד 1 בדצמבר, יסתיים כבר מחר בערב, היות שהתקציב נגמר

ראשת מועצת גני תקווה, ליזי דלרי'צה / צילום: אביגיל עוזי

"התחבורה בישראל היא 100 שנה אחורה, צריך פתרונות בתוך היישוב"

כך אמרה ל"גלובס" ראשת מועצת גני תקווה ליזי דלרי'צה לאור החלטת המועצה השבוע לקדם בניית 1,200 דירות בצפון היישוב כחלק מרובע חדש שיכלול גם רבע מיליון מ"ר שטחי תעסוקה ומסחר

אלונה בר און בוועידת עושים שוק \ צילום: איל יצהר

אלונה בר און, יו"רית "גלובס": יש לקיים דיון דחוף על תפקיד מועצת העיתונות בשיקום העיתונות ואמון הציבור

"זוהי שעת חירום. עלינו להודות שמועצת העיתונות אינה ממלאת תפקיד משמעותי ורלוונטי כפי שהיה מצופה ממנה בשעה קשה זו" ● מכתב גלוי ששלחה אמש יו"רית גלובס אלונה בר און למועצת העיתונות ● מפאת חשיבות הדברים והרלוונטיות גם ל"גלובס", אנו מביאים אותו כאן כלשונו

עדי יופה / צילום: אריק סולטן, גלובס

"כמו סטורי שנעלם תוך 24 שעות, העבר לא רלוונטי לקביעת העתיד"

אנחנו חיים בעידן אקסטטי שבו העולם כולו הופך ל'סטורי': מה שהיה רלוונטי ל-24 השעות האחרונות, יכול להיעלם עד מחר ● עדי יופה משרטטת עבור 'ליידי גלובס' קווים למגמות העל שישלטו בשנה הקרובה

איזה נכס אפשר לקנות ב-2.1 מיליון שקל באזור חוף הכרמל? / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי

איזה נכס אפשר לקנות ב-2.1 מיליון שקל באזור חוף הכרמל?

מגרש לבנייה בבנימינה, דירת 6 חדרים חדשה בטירת הכרמל, דירת בת 4 חדרים בזכרון יעקב או קוטג' בחדרה

אורי גייגר / צילום: יחצ

אקסלמד שואפת לשבור שיא לקרן מכשור רפואי: גיוס 400 מיליון דולר

הקבוצה, המשקיעה בחברות מכשור רפואי, מקימה קרן רביעית שתפעל לפי המודל הייחודי שפיתחה: צירוף טכנולוגיות חדשניות למערכי שיווק של חברות מדשדשות • המייסד והשותף המנהל, ד”ר אורי גייגר, מסביר אילו חברות הוא מחפש, מה היתרון של ניו יורק על עמק הסיליקון ומדוע המוסדיים צודקים בכך שלא השקיעו עד כה בקרנות רפואיות שיצאו מישראל

רון פאינרו, מנכ``ל לאומי קארד/ צילום: יחצ בני גמזו לטובה

הפרידה מלאומי מכבידה על תוצאות מקס: ההכנסות עומדות במקום והרווח נשחק ברבעון השלישי ל-27 מיליון שקל

שינויים רגולטוריים, והשלכות הפיכתה של לאומי קארד לחברה עצמאית שנקראת "מקס," ממשיכים להכביד על תוצאות חברת כרטיסי האשראי, שנמכרה מוקדם יותר השנה על-ידי בנק לאומי וקבוצת עזריאלי לידי קרן ההשקעות האמריקאית ורבורג פינקוס

גדי נצר / צילום: תמר מצפי

מניית גלוברנדס הגיבה בחיוב לעלייה ברווח הרבעוני למרות קיפאון בהכנסות

עם זאת, מאז החלה מפיצת הסיגריות והממתקים להיסחר בבורסה אשתקד, רשמה מנייתה ירידה של 27%

סניף WeWork בניו יורק / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

הפסדי WeWork תפחו ל-1.25 מיליארד דולר ברבעון בעקבות פתיחת משרדים חדשים

ההפסדים של We, הבעלים של חברת חללי העבודה המשותפים, גדלו יותר מפי שניים ברבעון השלישי ● ההסבר העיקרי לגידול בהפסדים הוא שמספר המשרדים ברשת צמח לשיא, והחברה לא הצליחה לשלוט בעלויות

סוחרים בוול סטריט / צילום: רויטרס

יציבות בוול סטריט סביב רמת השיא; טבע מאבדת גובה, ריבון מתרסקת ב-25%

המדדים בניו יורק נסחרים סביב רמת הפתיחה ● מניית טבע יורדת ב-3.5% על רקע דחיית משפט האופיואידים בשלושה חודשים ● סיסקו נופלת לאחר תחזית חלשה זה הרבעון השני ברציפות ● וולמארט היכתה את תחזית הרווח למניה ● סין רכשה תוצרת חקלאית מארה"ב אך פחות מהצפוי

מרתף חניה / צילום: איל יצהר, גלובס

תמ"א 38: גם מרתף חניה אינו זכאי לפטור מהיטל השבחה

ועדת ערר החליטה כי מרתף חניה בר"ג לא יזכה לפטור מהיטל השבחה בפרויקט תמ"א 38

ליאור טנר, מנכ"ל הנוסע המתמיד ו-FLY CARD / צילום: יונתן בלום, גלובס

"לקוחות היוקרה הם הלחם והחמאה שלנו. אנחנו מוותרים על הרבה הכנסות בשבילם"

על ההתקוממות מצד הנוסעים, הזינוק במספר הלקוחות והמהלכים שסותרים את האג'נדה הרשמית ● מנכ"ל מועדון הנוסע המתמיד של אל על, ליאור טנר, משיק מהלך אסטרטגי לא נטול סיכונים ומתיישב לשיחה עם "גלובס"

יניב אלפי/ צילום: אלירן אביטל

"הצלחנו לשנות דפוסי התנהגות אצל נהגי מוניות. שכל נהג יעשה לעצמו את החשבון איפה משתלם לו לעבוד"

מנכ"ל יאנגו יניב אלפי מכיר היטב את הסיטואציה שבה בשעות השיא נהגי מוניות מכבים את האפליקציות, וגם את החאפרים שמנסים לנגוס לו ברווחים ●  זה לא מונע ממנו להתגאות במודל העסקי שבזכותו החברה מרחיבה את פעילותה בישראל ● "כשהשירות טוב, אנשים מוכנים לשלם עליו"

נופר עמיקם / צילום: אופיר אייב

נופר עמיקם מונתה לשותפה בקרן ההון סיכון גלילות קפיטל

עמיקם (34) עומדת בראש מחלקת יצירת הערך תצטרף לשני המייסדים קובי סמבורסקי ואריק קלינשטיין

יהלי סלע, רם יוניש וגילי ינקוביץ - מייסדי סימפליפיי / צילום: יח"צ

צ'ק פוינט רוכשת את סטארט-אפ הגנת הסייבר סימפליפיי

סימפליפיי מפתחת טכנולוגיית הגנת סייבר להגנה על מוצרי האינטרנט של הדברים ● סכום העסקה לא נחשף, אך ההערכה היא כי מדובר בכמה מיליוני דולרים