גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הרבעון הראשון הטוב זה עשור: תשואות הגמל וההשתלמות מחקו לגמרי את הנפילות של סוף 2018

ב-2019 קרנות ההשתלמות יהפכו לראשונה לגדולות מקופות הגמל ● תשואות חיוביות של 4.5%-4.7% בשוקי הגמל וההשתלמות ברבעון מחקו לגמרי את הנפילות של סוף 2018 ● הגופים המובילים: אלטשולר שחם ואנליסט, שפתחו היטב את השנה ומובילים בגדול ברבעון הראשון

גילעד אלטשולר - בעלים ומנכ"ל משותף באלטשולר שחם / צילום: איל יצהר
גילעד אלטשולר - בעלים ומנכ"ל משותף באלטשולר שחם / צילום: איל יצהר

הרבעון הראשון של שנת 2019 היה מצוין עבור מנהלי החיסכון לטווח ארוך בישראל ועבור העמיתים שחוסכים באמצעותם, עם תשואות נומינליות ברוטו חיוביות ויוצאות דופן של 4.5% ו-4.7% בקופות הגמל לתגמולים ובקרנות ההשתלמות. למעשה, ההצלחה של הרבעון הראשון השנה היא תמונת מראה לרבעון הרביעי ב-2018, שהיה אחד הקשים בשוקי ההון בארץ ובעולם מזה שנים.

כך, ברבעון האחרון אשתקד רשמו קופות הגמל לתגמולים וקרנות ההשתלמות תשואות שליליות של 3.8% ושל 4.1%, בהתאמה. בדצמבר לבדו התשואות השליליות הסתכמו במינוס 2.4% ומינוס 2.6%, בהתאמה. הרבעון הראשון ב-2019 מחק לגמרי את הנפילות המהירות והחדות הללו, בתקופה קצרה לא פחות. אגב, תנודות שכאלה אפיינו גם את הרבעון הראשון אשתקד, כשינואר החל בעליות ואילו בפברואר ומארס היו שליליים. בסיכומו של דבר הרבעון הראשון אשתקד הסתיים עם תשואות שליליות של 0.2% עד מינוס 0.3%.

הרבעון הכי חזק מאז ההתאוששות ממשבר 2008

למעשה, כל שנת 2018 הייתה חלשה בתשואות, כשבסיכומה התברר שזו הייתה השנה השלילית הרביעית בשוקי הגמל וההשתלמות ב-20 השנים האחרונות. רק 2011 ו-2008 היו חלשות יותר, כשגם ב-2002 נרשמה תשואה שלילית, אם כי בשיעור מתון יותר מאשר ב-2018.

בדיקה היסטורית מלמדת כי הרבעון הראשון ב-2019 היה טוב במיוחד - הרבעון הראשון החזק ביותר בשוקי ההשתלמות והגמל ותגמולים מאז 2009, שהייתה שנת התאוששות יוצאת דופן. 2009 הייתה שנה חיובית במיוחד, שבאה לאחר השנה הקשה שקדמה לה, שנת "המשבר הכלכלי הגדול של 2008" - המשבר הכלכלי המשמעותי ביותר מאז ימי השפל בגדול. אגב, בכל 2009 נרשמו תשואות של כמעט 30%.

היקפי הנכסים בשוק הגמל הסתכמו בסוף הרבעון הראשון השנה בכ-229 מיליארד שקל בעוד שקרנות ההשתלמות ניהלו נכסים בהיקף כולל של כ-226 מיליארד שקל. זאת על רקע התשואות הטובות שנרשמו בשלושת החודשים הראשונים של 2019 בקרנות ההשתלמות ובקופות הגמל לתגמולים, וגם הודות להפקדות שממשיכות לזרום לניהול הגופים המנהלים - בתי ההשקעות וקבוצות הביטוח.

נתונים אלה מלמדים שבימים אלה אנו לקראת מאורע היסטורי בשוק הפיננסי בישראל - שוק קרנות ההשתלמות כמעט ומשתווה לשוק קופות הגמל לתגמולים. זה רק עניין של זמן, ולא הרבה זמן, עד שהוא יעקוף אותו.

במה מדובר? נכון לסוף הרבעון הראשון הפער בין שוק קופות הגמל לתגמולים לבין שוק קרנות ההשתלמות עומד על כ-3 מיליארד שקל, כשהנכסים המנוהלים בשוק קרנות ההשתלמות קטנים בכ-1.3% מאלה שמנוהלים בשוק קופות הגמל לתגמולים. בסוף 2018, רק לפני רבעון, היה מדובר בפערים של 5.5 מיליארד שקל ו-2.5%, בהתאמה. בסוף 2015 דובר על פערים של כ-24 מיליארד שקל ו-12%, בהתאמה.

קרנות ההשתלמות יעקפו את קופות הגמל

לא רק זאת, בסוף 2008, לפני כעשר שנים, נוהלו בשוק קרנות ההשתלמות נכסים בהיקף שהיה נמוך ביותר מ-56 מיליארד שקל מאלה שנוהלו באמצעות קופות הגמל לתגמולים - פער של 44%. אם נלך רחוק יותר, לסוף 1999, נמצא שאז נוהלו בקרנות ההשתלמות נכסים שהיוו "רק" 37% מהנכסים שנוהלו באמצעות קופות הגמל לתגמולים.

בכל אופן, המגמה האמורה תגיע לנקודת השיא עוד השנה. זאת מאחר שההפקדות החודשיות לקרנות ההשתלמות גדולות כיום ביותר ממיליארד שקל מאלה שנעשות לקופות הגמל לתגמולים (לא כולל הפקדות לקופות גמל להשקעה ולקופות חיסכון לכל ילד). בניכוי העברות ותשלומים לעמיתים, הצבירה נטו בקרנות ההשתלמות גבוהה ביותר מ-400 מיליון שקל מדי חודש מזו שיש קופות הגמל לתגמולים. כלומר, קצב זרימת הכספים למכשירי החיסכון הללו, והפער בהיקפי הנכסים המנוהלים (בטח שמדובר במכשירים שמנוהלים אחד לצד השני, ועל כן מציגים תשואות די דומות) אומרים שעוד השנה קרנות ההשתלמות יהיו כנראה גדולות יותר מקופות הגמל לתגמולים. זה משהו מרעיש.

מאיפה מגיע השינוי האדיר הזה? עד אמצע העשור שעבר קופות הגמל לתגמולים היו אפיק השקעה אטרקטיבי במיוחד, שנהנה מהטבות מס ייחודיות. או אז דובר באפיק חיסכון ל-15 שנה שאפשר לחסוך חיסכון הוני (כלומר, לקבל את החיסכון בתשלום אחד ולא בקצבאות חודשיות), כשהוא היה בבעלות הבנקים, שהפיצו אותו באגרסיביות.

במהלך המחצית השנייה של אותו עשור, האטרקטיביות של קופות הגמל פחתה משמעותית כשהן הפכו למוצר חיסכון פנסיוני לתקופה שלאחר הפרישה לגמלאות. הן פסקו להיות חיסכון הוני והפכו לחיסכון קצבתי, שנחות ביחס לחלופה העדיפה יותר - קרנות הפנסיה החדשות המקיפות. מנגד, קרנות ההשתלמות לא השתנו ונותרו למעשה החיסכון ההוני הטהור היחיד שיש בשוק, ושזוכות להטבות מיסוי ניכרות, כשבמקביל יותר קבוצות עובדים החלו לקבל מהמעסיק חיסכון באמצעות קרן השתלמות.

למעשה, רק שוק קרנות הפנסיה החדשות המקיפות צומח יותר מהר משוק קרנות ההשתלמות, לא כולל הגמל להשקעה והחיסכון לכל ילד שהם עדיין שוקי חיסכון קטנים בהרבה. בהקשר זה נציין כי נכון לסוף הרבעון השנה נוהלו בקופות הגמל להשקעה נכסים בהיקף כולל של כ-8.45 מיליארד שקל, בעוד שבקופות החיסכון לכל ילד, שבעידוד המדינה, נוהלו נכסים בהיקף מצרפי של כ-5.9 מיליארד שקל.

לטבלת המובילים בתשואות בגמל ובהשתלמות - לחץ כאן

אלטשולר שחם, אנליסט וכלל ביטוח בראש ברבעון

הרבעון הראשון השנה היה רבעון חיובי מאוד בתשואות בכל מסלולי החיסכון המרכזיים שמנוהלים לכלל הציבור, על ידי בתי ההשקעות וקבוצות הביטוח. עם זאת, שוקי קופות הגמל וקרנות ההשתלמות מתאפיינים בריבוי שחקנים שמחזיקים בחברות ניהול בתחומים אלה, דבר אשר גורם לשונות אדירה בתוצאות. ישנם גופים שמשיגים בפער ניכר את הממוצעים הענפיים, למול גופים אחרים שנמצאים הרחק מתחת לממוצעים הענפיים.

כך, דירוג "גלובס" לתשואות בשוקי הגמל לתגמולים וההשתלמות לרבעון הראשון ב-2019 מלמד כי שלושה גופים בולטים הצטיינו יותר מהאחרים במהלך הרבעון, וגם ב-12 החודשים האחרונים שהסתיימו במארס 2019: בתי ההשקעות אלטשולר שחם ואנליסט, וקבוצת הביטוח כלל ביטוח - שזכתה לסיוע מהאקזיט המוצלח של מלאנוקס. נזכיר כי תיקי העמיתים בכלל ביטוח היו מושקעים במלאנוקס במשקל יתר, שלא כמו תיקי הנוסטרו של הקבוצה.

אגב, בשקלול תשעת החודשים שקדמו לרבעון הראשון השנה עולה, כי לצד הגופים המצטיינים של הרבעון יש עוד שני בתי השקעות שמצטיינים ביחס לאחרים: ילין לפידות והלמן אלדובי.

בכל אופן, דירוג התשואות ל-12 החודשים שבין אפריל 2018 למארס 2019 מציב בראש דירוג התשואות בקרנות ההשתלמות את שתי הקרנות המובילות של אלטשולר שחם, שאת השקעותיו מנהלים המייסד והמנכ"ל המשותף גילעד אלטשולר ולצדו סמנכ"ל ההשקעות דני ירדני. בשוק קופות הגמל לתגמולים הקופות של אלטשולר שחם בולטות בפסגה, אך במסלולי העד 50 וה-50 עד 60, ההובלה בידי הקופות של בית ההשקעות אנליסט - שבניהול איציק שנידובסקי ושאת השקעותיו מנהל נועם רוקח.

בצמרת הדירוג בשתי קבוצות הגילאים והקופות המרכזיות האחרות, בולטות גם קופות של ילין לפידות - שאת השקעותיו מנהלים המייסדים והמנכ"לים המשותפים דב ילין ויאיר לפידות - ושל הלמן אלדובי, שמנוהל על ידי רמי דרור ושאת השקעותיו מנהל אמיר גיל.

שוק קופות הגמל לתגמולים עבר בשנים האחרונות שינוי מהותי בכל הנוגע לניהול ההשקעות בו. שינוי שנובע ממעבר ממסלולי כלליים ענקיים לכלל העמיתים, למסלולים מוטי גיל, ובעיקר לגילאים עד 50, לגילאי 50 עד 60, ולגילאי 60 ומעלה. שינוי זה משפיע במידה ניכרת על אופן ניהול ההשקעות ובחינת התשואות בשוק הגמל לתגמולים, כמו גם על שוק הפנסיה המקיפה החדשה. בבסיסו המודל האמור, שיובא מצ'ילה ושנקרא פה מודל חכ"מ, שנועד להתאים טוב יותר את הסיכון בתיקי ההשקעות לצרכים של החוסכים על פי חלוקה גילאית.

בהקשר זה נדגיש כי לאחר שבחינת התשואות ב-2018 לימדה כי התשואות השליליות במסלולים לגילאי 60 ומעלה הבולטים בשוק (שמנהלים לפחות 500 מיליון שקל בנכסים) היו מתונות מאלה שנרשמו במסלולים לגילאי עד 50 ולגילאי 50 עד 60, הרי שברבעון הראשון השנה המסלולים הללו הציגו, כצפוי, תשואות חיוביות מתונות ביחס לאלה שהציגו מסלולי הגילאים לעד 50 ול-50 עד 60. 

עוד כתבות

אזוב מצוי/ צילום: פרופ' נתיב דודאי

שיח מפלג: איך אפילו ביטול האיסור על קטיף של זעתר הפך לקרב נרטיבים בין יהודים וערבים

גם אחרי שרשות הטבע והגנים ביטלה את האיסור המוחלט על קטיף הזעתר והעכוב, יש מי שמשוכנעים יותר מתמיד שבסוף כל החלטה מקצועית שלה יושב ערבי עם נרגילה ● הסופר עודה בשאראת: "ברור שהמדינה רצתה ליצור ניכור בין הערבים לבין הטבע, רוצים שהערבי ישתגע במדינה הזאת"

ארומה תל אביב / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ארומה תל אביב

מחוקקים, אל תצאו טונה! יש להקל ברגולציה על עסקי מזון

לאחרונה נעשו ניסיונות להקל ברגולציה על עסקי המזון ● חשוב שמקרה הטונה המקולקלת בארומה ת"א לא יסיט את הספינה לאחור ● דעה

מסחר בוול סטריט./  צילום: רויטרס

שבוע המסחר בוול סטריט ננעל בירידות; ג'ונסון אנד ג'ונסון צנחה 5.9%

בורסות אירופה ננעלו בירידות שערים ● נגיד הבנק המרכזי של אנגליה צפוי לנאום הלילה כשברקע ציפייה להצבעה על הסכם הברקזיט בפרלמנט הבריטי ● בורסת שנחאי נסגרה בירידה של 1.3% בעקבות הודעת התמ"ג של סין, שאר המדדים העיקריים באסיה ננעלו בירידות שערים גם כן

מאיר שמגר / צילום:אמיר מאירי

מאיר שמגר היה גדול הבנאים של שלטון החוק במדינת ישראל

פרקליט צבאי ראשי, יועץ משפטי לממשלה ונשיא בית המשפט העליון – בכל תפקידיו הניעה את מאיר שמגר מחויבות דמוקרטית עמוקה, אנושיות, ואמונה בחירות, שוויון וצדק לכל אדם ● איש לא תרם כמותו לעיצוב מעמד שלטון החוק במדינת ישראל

בוריס ג'ונסון / צילום: רויטרס

דרמת הברקזיט: ג'ונסון שיגר לאיחוד שני מכתבים סותרים בנוגע לפרישה

(עדכון) ● אחרי שלא הצליח לאשר את הסכם הברקזיט בפרלמנט הבריטי אתמול, ג'ונסון נאלץ לבקש דחייה מהאיחוד • כלי התקשורת בבריטניה דיווחו כי שלח בקשת הארכה בלתי-חתומה בבריסל, מלווה במכתב חתום נוסף שבו הוא מפציר באיחוד לא לאשר אותה

7 כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / צילום: שלומי יוסף

דורי נכנעת, פלס נחשפת, אברהמי רוכשת. כותרות הנדל"ן לסוכות

בית המשפט אישר סופית למכור מגרש ברחוב הירקון לחברת יוסי אברהמי תמורת רבע מיליארד שקל, כיצד קרסה חברת דורי בנייה, באיזה עיר בנו הכי הרבה בתקופת כחלון כשר אוצר, והבתים שרכש אדם נוימן מייסד WeWork

משה יעלון ומשה כחלון / צילום: אמיל סלמן-הארץ

ערעור לבית המשפט העליון: חשפו את הסכם כחלון-יעלון

מדובר בנספחים להסכם שנחתם בנובמבר 2015 בין שר האוצר משה כחלון לשר הביטחון משה יעלון שאותם סרב משרד הביטחון לחשוף במסגרת פנייה לפי חוק חופש המידע ● המידע בנספחים החסויים הוא בעיקרו תחשיבי שכר וגמלאות לאנשי הקבע בצה"ל אך במשרד הביטחון טענו כי נתונים אלה מאפשרים ללמוד על סדרי הכוחות בהווה בעתיד

ראש ממשלת לבנון סעאד חרירי / צילום: Aziz Taher, רויטרס

המס על הוואטסאפ הצית הפגנות זעם בלבנון

המס עצמו כנראה יבוטל אבל ההפגנות לא שוככות ● ראש ממשלת לבנון סעד אל-חרירי ביטל את ישיבת הממשלה שאמורה הייתה לדון בהצעת התקציב לשנה הבאה, והקציב לקואליציה שלושה ימים לפתור את המשבר ● מנהיג חיזבאללה, חסן נסראללה: "נגד מסים חדשים, אבל לא תומך בהתפטרות של הממשלה"

פרופ' גבריאל זוקמן / צילום: Genevieve Shiffrar

פרופ' גבריאל זוקמן, רק בן 32 וכבר מצליח להסעיר את אמריקה כשהוא דורש מיסוי אגרסיבי על עשירים

בגיל 32 פרופ' גבריאל זוקמן לא רק מסעיר את אמריקה, אלא גם מסייע לעצב את מדיניות המס האגרסיבית של המפלגה הדמוקרטית ● "העובדה שהמיליארדרים בארה"ב משלמים כעת, לראשונה, פחות מס מכל השאר היא כישלון", הוא אומר בראיון בלעדי ל־G

שחקני NBA / צילום: רויטרס

מלחמת הסחר בין סין לארה"ב מאיימת להטביע גם את ה-NBA

ציוץ אחד של הג'נרל מנג'ר של יוסטון רוקטס שהביע תמיכה במחאה בהונג קונג נגד השלטון בסין, הביא בן רגע למשבר חמור בין ה-NBA לבין המדינה שבה היא תולה תקוות כלכליות גדולות ● וליגת הכדורסל הטובה בעולם אינה לבד: עולם הספורט מושפע כעת יותר מתמיד מיחסים בינלאומיים ומשברים גיאופוליטיים

 מאזדה 3 סדאן / צילום: יחצ

שאיפות פרימיום: מאזדה 3 החדשה זכתה לשדרוג מרשים ביחס לדור היוצא

מאזדה 3 מתברכת בשלדה מהנה לנהיגה, בתא נוסעים איכותי, ובביצועים מכובדים • אבל תג מחיר שאפתני מציב אותה במיקום בעייתי מול ההיברידיות והקרוס-אוברים האופנתיים

עובדים בלי ביטחון תעסוקתי / צילום: שאטרסטוק

תעסוקה צופה פני עתיד: אלה השינויים ששירות התעסוקה צריך לבצע

היום יותר מתמיד על שירות התעסוקה לבצע התאמות לנוכח אתגרי שוק התעסוקה העתידיים ● אימוץ מודל גמיש וקשוב לצורכי דורשי העבודה מחד והמעסיקים מאידך הוא המפתח להיערכות עם אתגרי שוק העבודה הדינמי והמשתנה ● דעה

מרקוס בקינגהאם / צילום: יח"צ

מומחה הניהול המוביל בעולם מציג: במה טעינו עם העובדים שלנו

לוחצים עליכם לטפל בחולשות שלכם בעבודה? מומחה הניהול העולמי מרקוס בקינגהאם ינסה להוריד אתכם מזה ● בראיון ל"ליידי גלובס" הוא מספר על האלגוריתם שפיתח לבדיקת אפקטיביות בעבודה, ומנסח כתב אישום נגד שיטות הניהול החדשניות: "כשאנחנו מכריחים עובדים לציית לתרבות ארגונית מומצאת, אנחנו מדכאים את היצירתיות שלהם וגורמים לבזבוז אדיר של זמן"

אופניים ברכבת ישראל / צילום: רכבת ישראל

אופניים אאוט, קורקינטים אין: הכללים החדשים של רכבת ישראל

החל מה-1 בדצמבר תוגבל העלאת אופניים שאינם מתקפלים לרכבות בשעות השיא בבוקר ואחה"צ ● המגבלה לא תחול על אופניים מתקפלים שארוזים בתיק נשיאה ייעודי ועל קורקינטים

גמר גביע העולם בכדורגל.  beoutQ הערוץ הפיראטי beoutQ / צילום:HANDOUT  רויטרס

כך מאיים ערוץ טלוויזיה פיראטי ואלמוני על הכסף הגדול של קטאר

ערוץ טלוויזיה לא חוקי שפועל מסעודיה ומעביר לכל העולם שידורי ספורט מקטאר, מסעיר את האמירות וגורם לה להרהר אם להמשיך לשלם מיליארדי דולרים בשנה עבור שידורי התחרויות • החשש: הקטארים ינטשו את שידורי הספורט וענפים שלמים יתמוטטו

וויטני וולף הרד, מנכ"לית אפליקציית הדייטים באמבל/ צילום:Kristen Kilpatrick

באפליקציית הדייטים באמבל רק נשים יכולות ליזום היכרויות. האם זה צעד הראשון לשיוויון מגדרי?

וויטני וולף הרד, מייסדת ומנכ"לית אפליקציית הדייטים באמבל שבה רק נשים יכולות ליזום היכרויות, חושבת ששינוי הרגלי החיזור הוא הצעד הראשון בדרך להפלת הפטריארכיה

משחק ווידאו פורטנייט / שאטרסטוק

פורטנייט - בריאתו מחדש של מותג מצליח

פורטנייט הורידה את השאלטר ללא כל התראה ויצרה אי-ודאות המוני בקרב מיליוני המשתמשים שלה ● המהלך הזה מעיד על הבנה מעמיקה של קהל היעד שלה ● דעה

עו"ד עמית ברכה / צילום: יונתן בלום

"הסיפור הסביבתי הוא סיפור קיומי ויומיומי כמו הקוטג'"

עו"ד עמית ברכה, מנכ"ל עמותת "אדם, טבע ודין", בראיון אישי ● על הילדות בבת ים ובתל אביב ("הייתי ילד פוליטי"), על הבחירה במשפטים ("היה לי ברור שאני רוצה עבודה ציבורית"); ועל הצפוי בישראל בשל ההתחממות הגלובלית: "אלפי אנשים ימותו בכל שנה מבעיות של משבר האקלים"

ליברפול, מרכז העיר. רחוב אופייני של בנייני לבנים אדומות  / צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

ליברפול, לא רק ביטלס וכדורגל. טיול אחר בעיר

רוב התיירים שמגיעים לליברפול נוחתים בשדה התעופה ע"ש ג'ון לנון ועושים את הסיבוב המסורתי בעקבות ארבעת המופלאים ● אבל הביטלס לא צמחו מתוך ואקום, וליברפול היא לא רק הביטלס ● יש לה היסטוריה, מורשת כדורגל מפוארת והרבה אווירה

לאגר אנד אייל   / צילום: אנטולי מיכאלו

“לאגר אנד אייל", בירות טובות במחיר מצוין. מתברר שאפשר

כשנפתח "לאגר אנד אייל" הייתי בטוח שלא יעברו כמה חודשים והוא ייסגר ● וראה זה פלא, המקום לא רק שורד אלא אף משגשג