גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הרבעון הראשון הטוב זה עשור: תשואות הגמל וההשתלמות מחקו לגמרי את הנפילות של סוף 2018

ב-2019 קרנות ההשתלמות יהפכו לראשונה לגדולות מקופות הגמל ● תשואות חיוביות של 4.5%-4.7% בשוקי הגמל וההשתלמות ברבעון מחקו לגמרי את הנפילות של סוף 2018 ● הגופים המובילים: אלטשולר שחם ואנליסט, שפתחו היטב את השנה ומובילים בגדול ברבעון הראשון

גילעד אלטשולר - בעלים ומנכ"ל משותף באלטשולר שחם / צילום: איל יצהר
גילעד אלטשולר - בעלים ומנכ"ל משותף באלטשולר שחם / צילום: איל יצהר

הרבעון הראשון של שנת 2019 היה מצוין עבור מנהלי החיסכון לטווח ארוך בישראל ועבור העמיתים שחוסכים באמצעותם, עם תשואות נומינליות ברוטו חיוביות ויוצאות דופן של 4.5% ו-4.7% בקופות הגמל לתגמולים ובקרנות ההשתלמות. למעשה, ההצלחה של הרבעון הראשון השנה היא תמונת מראה לרבעון הרביעי ב-2018, שהיה אחד הקשים בשוקי ההון בארץ ובעולם מזה שנים.

כך, ברבעון האחרון אשתקד רשמו קופות הגמל לתגמולים וקרנות ההשתלמות תשואות שליליות של 3.8% ושל 4.1%, בהתאמה. בדצמבר לבדו התשואות השליליות הסתכמו במינוס 2.4% ומינוס 2.6%, בהתאמה. הרבעון הראשון ב-2019 מחק לגמרי את הנפילות המהירות והחדות הללו, בתקופה קצרה לא פחות. אגב, תנודות שכאלה אפיינו גם את הרבעון הראשון אשתקד, כשינואר החל בעליות ואילו בפברואר ומארס היו שליליים. בסיכומו של דבר הרבעון הראשון אשתקד הסתיים עם תשואות שליליות של 0.2% עד מינוס 0.3%.

הרבעון הכי חזק מאז ההתאוששות ממשבר 2008

למעשה, כל שנת 2018 הייתה חלשה בתשואות, כשבסיכומה התברר שזו הייתה השנה השלילית הרביעית בשוקי הגמל וההשתלמות ב-20 השנים האחרונות. רק 2011 ו-2008 היו חלשות יותר, כשגם ב-2002 נרשמה תשואה שלילית, אם כי בשיעור מתון יותר מאשר ב-2018.

בדיקה היסטורית מלמדת כי הרבעון הראשון ב-2019 היה טוב במיוחד - הרבעון הראשון החזק ביותר בשוקי ההשתלמות והגמל ותגמולים מאז 2009, שהייתה שנת התאוששות יוצאת דופן. 2009 הייתה שנה חיובית במיוחד, שבאה לאחר השנה הקשה שקדמה לה, שנת "המשבר הכלכלי הגדול של 2008" - המשבר הכלכלי המשמעותי ביותר מאז ימי השפל בגדול. אגב, בכל 2009 נרשמו תשואות של כמעט 30%.

היקפי הנכסים בשוק הגמל הסתכמו בסוף הרבעון הראשון השנה בכ-229 מיליארד שקל בעוד שקרנות ההשתלמות ניהלו נכסים בהיקף כולל של כ-226 מיליארד שקל. זאת על רקע התשואות הטובות שנרשמו בשלושת החודשים הראשונים של 2019 בקרנות ההשתלמות ובקופות הגמל לתגמולים, וגם הודות להפקדות שממשיכות לזרום לניהול הגופים המנהלים - בתי ההשקעות וקבוצות הביטוח.

נתונים אלה מלמדים שבימים אלה אנו לקראת מאורע היסטורי בשוק הפיננסי בישראל - שוק קרנות ההשתלמות כמעט ומשתווה לשוק קופות הגמל לתגמולים. זה רק עניין של זמן, ולא הרבה זמן, עד שהוא יעקוף אותו.

במה מדובר? נכון לסוף הרבעון הראשון הפער בין שוק קופות הגמל לתגמולים לבין שוק קרנות ההשתלמות עומד על כ-3 מיליארד שקל, כשהנכסים המנוהלים בשוק קרנות ההשתלמות קטנים בכ-1.3% מאלה שמנוהלים בשוק קופות הגמל לתגמולים. בסוף 2018, רק לפני רבעון, היה מדובר בפערים של 5.5 מיליארד שקל ו-2.5%, בהתאמה. בסוף 2015 דובר על פערים של כ-24 מיליארד שקל ו-12%, בהתאמה.

קרנות ההשתלמות יעקפו את קופות הגמל

לא רק זאת, בסוף 2008, לפני כעשר שנים, נוהלו בשוק קרנות ההשתלמות נכסים בהיקף שהיה נמוך ביותר מ-56 מיליארד שקל מאלה שנוהלו באמצעות קופות הגמל לתגמולים - פער של 44%. אם נלך רחוק יותר, לסוף 1999, נמצא שאז נוהלו בקרנות ההשתלמות נכסים שהיוו "רק" 37% מהנכסים שנוהלו באמצעות קופות הגמל לתגמולים.

בכל אופן, המגמה האמורה תגיע לנקודת השיא עוד השנה. זאת מאחר שההפקדות החודשיות לקרנות ההשתלמות גדולות כיום ביותר ממיליארד שקל מאלה שנעשות לקופות הגמל לתגמולים (לא כולל הפקדות לקופות גמל להשקעה ולקופות חיסכון לכל ילד). בניכוי העברות ותשלומים לעמיתים, הצבירה נטו בקרנות ההשתלמות גבוהה ביותר מ-400 מיליון שקל מדי חודש מזו שיש קופות הגמל לתגמולים. כלומר, קצב זרימת הכספים למכשירי החיסכון הללו, והפער בהיקפי הנכסים המנוהלים (בטח שמדובר במכשירים שמנוהלים אחד לצד השני, ועל כן מציגים תשואות די דומות) אומרים שעוד השנה קרנות ההשתלמות יהיו כנראה גדולות יותר מקופות הגמל לתגמולים. זה משהו מרעיש.

מאיפה מגיע השינוי האדיר הזה? עד אמצע העשור שעבר קופות הגמל לתגמולים היו אפיק השקעה אטרקטיבי במיוחד, שנהנה מהטבות מס ייחודיות. או אז דובר באפיק חיסכון ל-15 שנה שאפשר לחסוך חיסכון הוני (כלומר, לקבל את החיסכון בתשלום אחד ולא בקצבאות חודשיות), כשהוא היה בבעלות הבנקים, שהפיצו אותו באגרסיביות.

במהלך המחצית השנייה של אותו עשור, האטרקטיביות של קופות הגמל פחתה משמעותית כשהן הפכו למוצר חיסכון פנסיוני לתקופה שלאחר הפרישה לגמלאות. הן פסקו להיות חיסכון הוני והפכו לחיסכון קצבתי, שנחות ביחס לחלופה העדיפה יותר - קרנות הפנסיה החדשות המקיפות. מנגד, קרנות ההשתלמות לא השתנו ונותרו למעשה החיסכון ההוני הטהור היחיד שיש בשוק, ושזוכות להטבות מיסוי ניכרות, כשבמקביל יותר קבוצות עובדים החלו לקבל מהמעסיק חיסכון באמצעות קרן השתלמות.

למעשה, רק שוק קרנות הפנסיה החדשות המקיפות צומח יותר מהר משוק קרנות ההשתלמות, לא כולל הגמל להשקעה והחיסכון לכל ילד שהם עדיין שוקי חיסכון קטנים בהרבה. בהקשר זה נציין כי נכון לסוף הרבעון השנה נוהלו בקופות הגמל להשקעה נכסים בהיקף כולל של כ-8.45 מיליארד שקל, בעוד שבקופות החיסכון לכל ילד, שבעידוד המדינה, נוהלו נכסים בהיקף מצרפי של כ-5.9 מיליארד שקל.

לטבלת המובילים בתשואות בגמל ובהשתלמות - לחץ כאן

אלטשולר שחם, אנליסט וכלל ביטוח בראש ברבעון

הרבעון הראשון השנה היה רבעון חיובי מאוד בתשואות בכל מסלולי החיסכון המרכזיים שמנוהלים לכלל הציבור, על ידי בתי ההשקעות וקבוצות הביטוח. עם זאת, שוקי קופות הגמל וקרנות ההשתלמות מתאפיינים בריבוי שחקנים שמחזיקים בחברות ניהול בתחומים אלה, דבר אשר גורם לשונות אדירה בתוצאות. ישנם גופים שמשיגים בפער ניכר את הממוצעים הענפיים, למול גופים אחרים שנמצאים הרחק מתחת לממוצעים הענפיים.

כך, דירוג "גלובס" לתשואות בשוקי הגמל לתגמולים וההשתלמות לרבעון הראשון ב-2019 מלמד כי שלושה גופים בולטים הצטיינו יותר מהאחרים במהלך הרבעון, וגם ב-12 החודשים האחרונים שהסתיימו במארס 2019: בתי ההשקעות אלטשולר שחם ואנליסט, וקבוצת הביטוח כלל ביטוח - שזכתה לסיוע מהאקזיט המוצלח של מלאנוקס. נזכיר כי תיקי העמיתים בכלל ביטוח היו מושקעים במלאנוקס במשקל יתר, שלא כמו תיקי הנוסטרו של הקבוצה.

אגב, בשקלול תשעת החודשים שקדמו לרבעון הראשון השנה עולה, כי לצד הגופים המצטיינים של הרבעון יש עוד שני בתי השקעות שמצטיינים ביחס לאחרים: ילין לפידות והלמן אלדובי.

בכל אופן, דירוג התשואות ל-12 החודשים שבין אפריל 2018 למארס 2019 מציב בראש דירוג התשואות בקרנות ההשתלמות את שתי הקרנות המובילות של אלטשולר שחם, שאת השקעותיו מנהלים המייסד והמנכ"ל המשותף גילעד אלטשולר ולצדו סמנכ"ל ההשקעות דני ירדני. בשוק קופות הגמל לתגמולים הקופות של אלטשולר שחם בולטות בפסגה, אך במסלולי העד 50 וה-50 עד 60, ההובלה בידי הקופות של בית ההשקעות אנליסט - שבניהול איציק שנידובסקי ושאת השקעותיו מנהל נועם רוקח.

בצמרת הדירוג בשתי קבוצות הגילאים והקופות המרכזיות האחרות, בולטות גם קופות של ילין לפידות - שאת השקעותיו מנהלים המייסדים והמנכ"לים המשותפים דב ילין ויאיר לפידות - ושל הלמן אלדובי, שמנוהל על ידי רמי דרור ושאת השקעותיו מנהל אמיר גיל.

שוק קופות הגמל לתגמולים עבר בשנים האחרונות שינוי מהותי בכל הנוגע לניהול ההשקעות בו. שינוי שנובע ממעבר ממסלולי כלליים ענקיים לכלל העמיתים, למסלולים מוטי גיל, ובעיקר לגילאים עד 50, לגילאי 50 עד 60, ולגילאי 60 ומעלה. שינוי זה משפיע במידה ניכרת על אופן ניהול ההשקעות ובחינת התשואות בשוק הגמל לתגמולים, כמו גם על שוק הפנסיה המקיפה החדשה. בבסיסו המודל האמור, שיובא מצ'ילה ושנקרא פה מודל חכ"מ, שנועד להתאים טוב יותר את הסיכון בתיקי ההשקעות לצרכים של החוסכים על פי חלוקה גילאית.

בהקשר זה נדגיש כי לאחר שבחינת התשואות ב-2018 לימדה כי התשואות השליליות במסלולים לגילאי 60 ומעלה הבולטים בשוק (שמנהלים לפחות 500 מיליון שקל בנכסים) היו מתונות מאלה שנרשמו במסלולים לגילאי עד 50 ולגילאי 50 עד 60, הרי שברבעון הראשון השנה המסלולים הללו הציגו, כצפוי, תשואות חיוביות מתונות ביחס לאלה שהציגו מסלולי הגילאים לעד 50 ול-50 עד 60. 

עוד כתבות

עטיפת האלבום

באמצע: למה דניאלה ספקטור נשמעת אותו הדבר באלבום "בהתחלה"

האלבום "בהתחלה" של דניאלה ספקטור ממקם אותה דווקא בלב יצירתה ● השירים מעולים, אך היא עדיין נשמעת אותו דבר

צילום: באדיבות סרטי יונייטד קינג

שי גולדן נגד אור סיגולי במלחמת תרבות: "1917" - סרט חד פעמי או יצירה גנרית?

"1917" - קלישאה או יצירת מופת? אור סיגולי בטוח שזהו סרט גנרי ושטחי ● שי גולדן משוכנע שזה סרט היסטורי תרתי משמע ● מדור התרבות של G מכריז מלחמה

סלמנדרות בתל דן / צילום: יותם יעקבסון

סלמנדרות נופלות מהשמיים: מטיילים אחרי הדו-חיים

לא רק פטריות צצות אחרי הגשם, גם סלמנדרות ● יותם יעקבסון ובנו הצטיידו במגפיים, מעילים ומטריות ויצאו לחפש את הדו-חי המקסים בתל דן, מעוז הסלמנדרות הגדול

המטה של BioNTech / צילום: יח"צ

אקזיט קטן בכת"ב: ניאון נרכשת תמורת מניות

חברת אחזקות הביומד "כלל תעשיות ביוטכנולוגיה", הודיעה כי חברת הפורטפוליו שלה ניאון ת'רפיוטקס, הנסחרת בנאסד"ק, בה מחזיקה כת"ב 4%, נכנסה לעסקת החלפת מניות עם חברת BioNTech, במסגרתו תקנה ביונטק את ניאון לפי שווי של 67 מיליון דולר

מתחם המרכז הקהילתי בשכונת גילה בירושלים - 7 כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / הדמיה: איי אל וויופוינט

מאות מיליונים לורטהיימרים, ומה מחפשת הראל בסן פרנסיסקו. כותרות הנדל"ן

רכישה נדל"נית רביעית בחמש שנים לחברת הביטוח הראל בסן פרנסיסקו, מה הם מחפשים שם? איזה אייקון אדריכלי בירושלים עומד לעבור מן העולם, הכתבה הכי מתסכלת שעורכת מוסף הנדל"ן שלנו, הלית ינאי-לויזון, כתבה, והאם התגלה העיוות הגדול ביותר של תוכנית מחיר למשתכן

מרים כבסה / צילום: יונתן בלום, גלובס

על בדידות ועל הצלחה: "המחיר של יצירה שלי בארץ הוא רבע ממה שהוא בניו יורק, ואני שמחה שזה שפוי"

החזרה לישראל אחרי 18 שנה, שיברון הלב עקב הפרידה מבת זוגה הקוריאנית, השימוש ברעידות הנשימה כדי לצייר, הכנסייה שקנתה ● מרים כבסה, מהאמניות הישראליות המצליחות בעולם, בראיון אישי ל"ליידי גלובס" על הבדידות ועל ההצלחה

מריה סאלח מחאמיד

האמנית מרובת הזהויות ש"רוצה שיראו את אום אל-פחם אחרת"

תאונת הדרכים הקטלנית, החיים שתרמה לנער אלמוני, מצלמות המעקב והזהות התרבותית המורכבת ● היצירה 'אנא הון' של מריה סאלח מחאמיד במוזיאון הרצליה היא דיוקן עצמי סוחף

דונלד טראמפ, נשיא ארה"ב / צילום: Carlos Barria, רויטרס

"גלובס" במסע לסיקור הבחירות בארצות הברית

כדי לראות את הנעשה במראה עיניים ולחוש במגע ידיים, כתבת "גלובס" טל שניידר תמריא לארה"ב ותדווח היישר מהשטח

חיים מסילתי / צילום: אילל יצהר

חיים מסילתי נבחר לקדנציה שנייה כיו"ר לשכת שמאי מקרקעין

מסילתי: אנחנו נמשיך בקדנציה הזו לחזק את מעמדו של השמאי

שמחה רוטמן / צילום: יונתן בלום, גלובס

"נתניהו אשם במצבו. כשמערכת המשפט עזרה לו להיפטר מיריבים, הוא זרם וחיזק אותה"

עו"ד שמחה רוטמן, היועמ"ש של התנועה למשילות ודמוקרטיה, בראיון אישי ● על הילדות בבני-ברק, על התגבשות הרצון לפעול ציבורית בימי אוסלו, על שלטון המשפטנים, על תיקי נתניהו ועל האקטיביזם של בג"ץ: "העליון נוטש את תפקידו כשומר סף. למה שתהיה לו סמכות לקבוע מי יהיה רה"מ?"

גיל רוזן / צילום: יחצ אמדוקס

הגיוס של ביופרוטקט גדל מ-7 ל-13 מיליון דולר

חברת ביופרוטקט, שפיתחה מוצר רפואי להפחתת נזקי הקרנות בסרטן, הודיעה על השלמת סבב גיוס בהיקף של 13 מיליון דולר ● ביופרוטקט פיתחה ומייצרת בלון מבוסס פולימר, המוזרק לגוף ומתנפח בתוכו, וכך מרחיק בין רקמות שעומדות לעבור טיפול הקרנה, לבין רקמות אחרות שעלוות להיפגע מכך

רון סודק / צילום: מתן פורטנוי, גלובס

הכירו את גן הכלבים ברמת גן: "גם לנו יש וואטסאפ של ההורים"

ביום ההולדת מביאים עוגה וחוגגים יחד; כשמישהו חולה כולם שולחים לו אימוג'ים ואיחולי החלמה; אם מישהו נושך חבר - ההורים שולחים הודעות מודאגות ● הכירו את גן הכלבים של רון סודק: "יש פה חברויות קרובות ולכל כלב יש תפקיד בחבורה - כלבים לא נועדו לחיות בדירה סגורה"

ילדי המילניום

ילדי המילניום, תמונת מצב: 20 ילדים, 20 שנה, 20 שאלות

ביקשנו מעשרים ילדים, ילידי שנת 2000 והלאה, להשיב על עשרים שאלות ● המטרה: לנסות ולהבין דרכם כיצד חושב ומרגיש דור העתיד ● חלק מהתשובות שובות לב, חלק משעשעות, אבל יש גם כמה שצריכות לגרום לנו, המבוגרים, להרהר על המציאות והסביבה שיצרנו להם ● פרויקט מיוחד

כנס G7 בקנדה, 2018 / צילום: Gettyimages/Anadolu Agency

"האויב הכי גדול של ארצות הברית": החזיתות והעימותים של טראמפ מול האיחוד האירופי

העוינות הכלכלית שצמחה בין ארה"ב לאירופה בתקופת טראמפ מתרחבת גם לאזורים הביטחוניים והפוליטיים ● אירופה, מצדה, בעיקר מחכה ש"תופעת טראמפ" תעבור ● שלוש שנות נשיאות. פרויקט מיוחד

טראמפ / צילום: רויטרס - Mike Segar

אמריקה ביום השנה השלישי לטראמפ: התפרים נפרמים

"השתלטות עוינת" של טראמפ על המפלגה הרפובליקנית סיכלה את "פתיחת האוהל" בפני מיעוטים גזעיים ואתניים ● בשעה שהמפלגה הדמוקרטית פונה שמאלה, קיצונים מן הימין מדברים על מלחמת אזרחים או על פירוק השיטה הדמוקרטית ●  שלוש שנות נשיאות. פרויקט מיוחד 

יצחק כהן / צילום: איל יצהר, גלובס

סגן שר האוצר מוותר על המינוי לשר השיכון: "לא רציתי שמינויי יהיה על חשבון פיטוריה של השרה שאשא ביטון"

סגן שר האוצר יצחק כהן מש"ס הודיע שהוא מוותר על התפקיד בשל הבעייתיות שנוצרה עם העברת שאשא ביטון לתפקיד שרת הרווחה ● פסיקת בג"ץ מלפני כשבועיים קבעה שאין לעשות סבבים פנים ממשלתיים בתקופת מעבר וכי ניתן למנות שרים רק מתפקידי שרים שעזבו באופן מוחלט

פופאי חוטף תרד / צילום: Gettyimages/Anadolu Agency

המלחמה הגדולה של הטבע על מקורות ברזל

פרופ' יואב קבנצ'יק, נשיא האגודה הבינלאומית לחקר מחלות ברזל, מסביר כיצד הבדלים בין סוגי ברזל ואופני הצריכה שלו משפיעים על הבריאות וטוען שלמרות השיח על רפואה מונעת, רופאים עדיין לא יודעים מספיק על השפעות התזונה

חקלאים בשדה אורז בהודו / צילום: רויטרס - Danish Ismail

תת יבשת בבצורת: כך המשבר בהודו משפיע על התנהוגתה של אומה

הגדלת פערים חברתיים, עלייה בשיעורי הפשיעה ואפילו יותר התאבדויות. המחקרים שעורך ד"ר רם פישמן מדגימים כיצד משבר האקלים פוגע גם בכלכלה, ומשנה לרעה את ההתנהגות האנושית

פסלי האורישות בעיר סלבדור / צילום: Shutterstock/א.ס.א.פ קרייטיב

לחיות, ולא להתבייש לשמוח: ברזיל, עונת הקרנבלים נפתחת

פברואר הוא החודש הכי שמח בברזיל, ולא רק בגלל הקרנבל ● כבר בסוף ינואר מתחילות החגיגות לכבוד אלת הים ימנז’ה, וגם זרים גמורים מתקבלים בחיבוק גדול

ארנסטו ולוורדה / צילום: רויטרס

בין תוצאות להכנסות: גם עונות לא טובות לא עוצרות את התחזקות הקבוצות הגדולות

מעשי שחיתות חמורים או נפילות בשווקים יכולים לזעזע כלכלות של מדינות, אבל את צמיחת ההכנסות של הקבוצות הגדולות באירופה הם לא עוצרים ● דוח של דלויט חושף שכמו בכל השנים האחרונות, גם העונה הן צמחו בשיעור דו ספרתי ● 4 הערות על מכונת הכסף של הכדורגל האירופי