גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הפיגועים בסרי לנקה: עוד קצת שמן למדורה בדרום אסיה

שנאת רוב למיעוט לובשת כל מיני צורות לא נעימות • אבל השבוע, בהתקדש החג החשוב ביותר בלוח השנה הנוצרי, צפינו בשנאת מיעוט שמניבה טבח של כמעט 300 בני אדם • הנהנים העיקריים יהיו כנראה אנשים החושבים שדמוקרטיה היא בזבוז זמן

אישה בטקס קבורה המוני יומיים אחרי סדרת הפיגועים בסרי לנקה/ צילום:  רויטרס
אישה בטקס קבורה המוני יומיים אחרי סדרת הפיגועים בסרי לנקה/ צילום: רויטרס

בשבת שעברה קוראי העיתון "דיילי מירור", המופיע בקולומבו, יכלו לקרוא מסר מן הבישוף הקתולי של בירת סרי לנקה, ד"ר דהילוראג' קאנאגאסאביי. תחת הכותרת "הללויה, הוא קם לתחייה! הוא אומנם קם לתחייה!", בירך הבישוף את המאמינים לרגל יום א' של חג הפסחא, המועד החשוב ביותר בלוח השנה הנוצרי.

"אם השבוע הקדוש שלפני חג הפסחא מזכיר לנו את החשיכה הרובצת בנפשו של כל אדם, החג עצמו הוא הסמל רב הכוח של ההתחדשות האלוהית, היכולה להתרחש בליבותיהם של גברים ושל נשים", כתב הבישוף. הוא חתם את המסר במילים: "אני תפילה שכולנו נפתח את עצמנו לתעצומות כוח החייאתו של אלוהים".

לא יצאו אלא 24 שעות, ושש כנסיות בסרי לנקה, כולל שלוש בקולומבו, חזרו והזכירו את "החשיכה הרובצת בנפשו של כל אדם" הרבה יותר מאשר את כוח ההחייאה וההתחדשות של בורא העולם. ביום שבו יותר משני מיליארד נוצרים ציינו את נס תחייתו של משיחם הצלוב, טבח חסר תקדים של נוצרים התחולל באי המיוסר, סמוך לקצה הדרומי של הודו.

מגיני האמונה באל אחד

אסלאמיסטים הם החשודים העיקריים. שלטונות סרי לנקה מייחסים את המעשה לקבוצה קיקיונית מקומית, ששמה, לפי האיות הלטיני הנמסר מסרי לנקה, הוא Thowheeth Jama'ath. נראה שהתעתיק הזה הוא שיבוש של שתי מילים ערביות, בסדר הפוך, "ג'מאעת אלתווחיד", או "קבוצת המונותיאיזם", זאת אומרת האמונה באל אחד.

הודעה יצאה היום מדאע"ש, המתארת את הטירוריסטים הסרי לנקיים כ"חיילי המדינה האסלאמית". שר ההגנה של סרי לנקה פירסם היום הודעה, שהטבח היה מעשה-גמול על תקיפת שני המסגדים בניו זילנד בחודש שעבר, שבמהלכה נרצחו 50 מוסלמים.

לפי שעה אין ממצאים חד-משמעיים, אבל אין קושי לזהות את טביעות אצבעותיה של דאע"ש על עצם שמה של הקבוצה, על יעדי פעולתה ועל אמצעיה. השלוחה המקומית אינה מקומית. היא משמשת חזית לקשר ג'יהאדיסטי אזורי, או עולמי. לפי SITE, מרכז העוקב אחר פעילות טרור, מיד לאחר שנודעו פרטי ההתקפה בסרי לנקה, פרוזדורי האינטרנט שבהם מתהלכים תומכי דאע"ש התמלאו קולות צהלה. הניסיון מלמד שתגובות כאלה הן סימן לבאות, ואפשר שהן מבשרות קבלת אחריות מפורשת של דאע"ש.

המילה "תווחיד" בשם הקבוצה שאולה כמובן מן היסוד המוסד של האמונה האסלאמית. קריאת המאמין, "אין אלוהים מבלעדי אללה ומוחמד הוא נביאו", מטעימה את האחדוּת ואת היחידוּת של האמונה באל אחד ואת ריכוזיותה. זה יותר מעניין סתמי, מפני שההתיימרות להגן על האסלאם מפני סוטים דתיים, המסכנים את המונופול, חרותה על דגלן של קבוצות טהרניות עוד מסוף המאה ה-18. הסבתא רבתא שלהן הייתה התנועה הווהבית בחצי האי ערב, שהאצילה את זיווה על מייסדי ערב הסעודית. אל קאעידה ודאע"ש הן נינותיה, הלגיטימיות או הלא-לגיטימיות.

מפוצצים את בודהה

על הסניף המשוער של דאע"ש בסרי לנקה איננו יודעים הרבה. אחד הפרטים המעטים, המאשר את המגמה הכללית, הוא השתתפותו של אחד מאנשי התווחיד המקומי בהריסת פסלי בודהה. זו אובססיה רבת שנים של אסלאמיסטים בדרום אסיה ובמזרחה. חודשים אחדים לפני שהאמריקאים הפילו אותו, באביב 2001, משטר הטליבאן באפגניסטן הורה על פיצוץ פסלי בודהה ענקיים באתר היסטורי הנקרא באמיאן. ראש המשטר הסביר שהאקט הזה יבטיח לו מקום בגן העדן, מפני שהוא אסר מלחמה על "עובדי אלילים".

אבל אינה דומה המשוואה הסרי לנקית למשוואה האפגאנית. באפגניסטן, 99.7% מן האוכלוסייה הם מוסלמים. בסרי לנקה, לפי אתר הסי.איי.איי, הבודהיסטים הם 70% והמוסלמים הם טיפה פחות מ-10%. הנוצרים אגב הם 7.4%, רובם הגדול קתולים.

מה הפך אפוא את סרי לנקה הלא-מוסלמית לזירה של מרחץ דמים בעל ממדים היסטוריים? התשובה היא קלות פתיחתה של הדלת. נמליה פרוצים, חופיה חשופים, הכניסה אליה היא עניין של מה בכך. דאע"ש ורסיסיה אינם מחפשים כרגע ניצחונות מסדר הגודל של כיבוש מוצול ושל כינון הח'ליפות ב-2010. הם מחפשים סימני קריאה, הן כדי להודיע שהם עדיין צועדים בסך, והן כדי להוסיף ולעורר עניין מצד מתגייסים פוטנציאלים.

בשבוע שעבר שמענו על נוכחות חדשה ולא צפויה של דאע"ש בקונגו, שאחוז המוסלמים בה זהה לזה של סרי לנקה. מה פתאום קונגו? גם שם הדלת נפתחת בקלות, בארץ ענקית, מסובכת ומסוכסכת, ללא ממשלה מרכזית אפקטיבית. היא לא רק יעד קל, אלא גם קרש קפיצה למקומות אחרים. אין כל חשש שחיילים אמריקאים, או רוסים או איראנים יופיעו במעבה הג'ונגלים שלה. 

יש לה איש חזק, אבוי

סרי לנקה מכילה את רוב הסכסוכים האפשריים. יש בה ארבע קבוצות דתיות. שתי הגדולות ביותר, הבודהיסטים (סינהאלים על פי מוצאם האתני) וההינדו (טאמילים) ניהלו מלחמת אזרחים במשך 30 שנה ויותר. בחודש הבא ימלאו עשר שנים לסיומה. בשנים האחרונות, קיצונים בודהיסטים הציקו למוסלמים. עכשיו קיצונים מוסלמים רוצחים נוצרים. אנחנו רגילים לראות רוב מדכא מיעוט, אבל מיעוט נגד מיעוט הוא תופעה לא שגרתית.

התוצאה הסבירה ביותר של מצב העניינים הזה תהיה ערעור היציבות הפוליטית בסרי לנקה. הפוליטיקה שלה מסובכת להחריד. הנשיא וראש הממשלה אינם מדברים זה עם זה. ישראלים אינם מתרגשים, אבל הבעיה בסרי לנקה היא שלכל אחד מן השניים יש סמכויות ממשיות. הנשיא שולט בכוחות הביטחון, ונמנע מלהזמין את ראש הממשלה לפגישות של המועצה לביטחון לאומי. ניסיון של ראש הממשלה להזמין אליו את הגנרלים נתקל בסירוב. ראש הממשלה לא ידע אפוא, שהמודיעין הזהיר עשרה ימים לפני טבח חג הפסחא, מפני פגיעות ממשמשות ובאות בכנסיות.

נסיבות כאלה הן הזמנה מפתה לאיש חזק להציע את שירותיו, כדי למלא את הוואקום. למזלה של סרי לנקה, או לרוע מזלה, יש לה איש חזק, שהרקורד שלו כולל ניצחון על אחד מארגוני הטרור היעילים והמצליחים ביותר של זמננו. האיש הוא מאהינדה ראג'אפאקסה, שהיה נשיא במשך תשע שנים. ארגון הטרור שהוא הביס רצה לפרק את סרי לנקה ולהקים בה מדינה טאמילית עצמאית. הוא היה המשתמש הסדרתי הראשון של זמננו במחבלים מתאבדים.

המחיר שראג'אפאקסה גבה על שירותיו היה החנקת הדמוקרטיה הסרי לנקית. היא הצליחה להשתחרר מאחיזתו ב-2014, אבל הוא משוכנע שהרוב הסינהאלי-בודהיסטי מתגעגע אליו. אין זה מן הנמנע שהוא צודק - ואין זה מן הנמנע שהנוצרים הנפחדים יצטרפו אל הבודהיסטים בהצבעה לטובת האיש החזק, או אחד מאחיו.

דרום אסיה בימים האלה אינה מקום נעים למיעוטים דתיים ואתניים. אנחנו יודעים מה עוללה בורמה/מיאנמר למוסלמים שלה, הרוהינגה, שמאות אלפים מהם נמקים במחנות פליטים בבנגלדש. מתח דתי ואתני גואה בהודו, במהלך בחירות הענק שלה (שיסתיימו רק באמצע מאי). בסרי לנקה השבוע סוכני דאע"ש התנדבו לצקת עוד קצת שמן על המדורה. שתבער. 

רשימות קודמות ב-yoavkarny.com וב-https://tinyurl.com/karny-globes

ציוצים (באנגלית) ב-twitter.com/YoavKarny

עוד כתבות

מלחמת סחר / צילום: שאטרסטוק

לקראת השבוע בשווקים: חדשות משיחת הסחר יטו את הכף; "הסיכון מפני אירועים משבשים גדול מהסיכוי להמשך עליות"

המדדים בוול סטריט בשיא כל הזמנים, המשקיעים דרוכים לקראת עדכונים על יחסי סין-ארה"ב; יניב חברון: "שלב ראשון להסכם מגולם בשוק" ● עונת הדוחות מגיעה לישורת האחרונה ● השבוע יפורסמו פרוטוקולי הפד מישיבתו האחרונה ● התחזית השבועית של "גלובס"

ברק כהן / שלומי יוסף

העונש של ברק כהן, מוביל מחאת "באים לבנקאים": מאסר על-תנאי וצו הרחקה מרוסק-עמינח

על כהן, שהורשע בפגיעה בפרטיותה של מנכ"לית בנק לאומי לשעבר לאחר שהפרקליטות נסוגה מהאישומים היותר קשים נגדו במסגרת הסדר טיעון, נגזר גם קנס של 20 אלף שקל ● ביהמ"ש: "גרם לזילות חופש הביטוי" ● כהן: "היה שווה - הבנקאים הורתעו"

יעקב ברדוגו וירון דקל / צילומים: תמר מצפי, יונתן בלום

בין ברדוגו לדקל: האם האג'נדה התאימה את עצמה לקומבינה?

הדי פרשת 4000 מתדפקים על דלתות גלי צה"ל - האם תיפתח בדיקה על הקשרים בין מפקדי התחנה דקל ואלקבץ לבין סביבת נתניהו? ● ומדוע מרבית עיתונאי גל"צ שותקים? ● פרשנות

הראל ויזל, מנכ"ל ובעלים קבוצת פוקס  / צילום: שוקה כהן, יח"צ

הנשר נחת: איחוד תוצאות אמריקן איגל הקפיץ את רווחי פוקס ברבעון, למרות ירידה במכירות חנויות זהות

קבוצת האופנה סיימה את הרבעון השלישי ברווח של 116 מיליון שקל, עיקרו בגין מעבר להחזקת שליטה באמריקן איגל ● דיווחה על עלייה בפעילות במותגים החדשים ושיפור בפעילות אתר טרמינל איקס ומועדון כרטיס האשראי ● מניית פוקס קרובה לשיא ומשקפת לה שווי של כ-2 מיליארד שקל

מנסור עבאס, יו"ר רע"ם / צילום: דוברות הכנסת

יו"ר רע"ם: הצוות של נתניהו ניהל איתי מו"מ לתמיכה בממשלת 60 ח"כים

ח"כ ד"ר מנסור עבאס סיפר הבוקר בגל"צ כי בין סוף אפריל למאי 2019 הוא ניהל מו"מ עם ח"כ מיקי זהר, נתן אשל ושר בכיר בליכוד ● ההצעה הפוליטית כללה תמיכה עקיפה בממשלת 60 ח"כים בראשות נתניהו, תוך הסכמת רע"ם שלא להצביע נגד הממשלה

בני גנץ / קרדיט צילום: שריה דיאמנט

התוכנית שהקפיצה את נתניהו: 4 ימים לתום המנדט זה מה שמתכנן בני גנץ

ערב פגישתו עם נשיא המדינה, יו"ר כחול לבן מתכנן לקיים מו"מ להרכבת ממשלה צרה שתתבסס על מיעוט בכנסת, תוך תמיכת הרשימה המשותפת מבחוץ ● פנה לנתניהו ברשתות החברתיות: "אעשה הכול כדי למנוע ממך לגרור את אזרחי ישראל למערכת בחירות בפעם השלישית"

משרדי טריגו 2019 / צילום: תלם ירדן בר

הטכנולוגיות הישראליות שמנסות להציל את שולי הרווח של הקמעונאיות

מרובוטים וחנויות ללא קופאים ועד היכרות טובה יותר עם הלקוח: דוח חדש של חברת הייעוץ דלויט סוקר את תחום הריטייל-טק הישראלי - 450 חברות שגייסו מיליארד וחצי דולר בארבע השנים האחרונות ● אז מה עומד מאחורי הגאות בתחום? ממש לא רק הניסיון להתחרות באמזון

ערן יעקב/ צילום: ליאב פלד

התוכנית החדשה לכיסוי הגירעון: הטלת מס על ירידה מהארץ ורילוקיישן

ועדה של רשות המסים בוחנת לאחרונה שורת פתרונות לסגירת פרצות המס בעת ירידה מהארץ או רילוקיישן ● בין הפתרונות - החמרה של "מס הגירה" שכבר קיים היום אך לא נאכף, וחיוב להעביר לנאמנות נכסים שנותרו בישראל

סייברארק / צילום: מתוך אתר החברה

גיוס מוצלח לסייברארק: הנפיקה אג"ח להמרה ב-500 מיליון דולר בריבית אפסית

ספקית פתרונות אבטחת הסייבר לארגונים הנפיקה למוסדיים אג"ח המיועדות לפירעון בנובמבר 2024 ● היקף הגיוס עשוי לגדול בעוד 75 מיליון דולר

גדעון סער / צילום: טל שניידר, גלובס

גדעון סער: בבלפור מפיצים עליי עלילות קונספירציה מופרכות והזויות

סער התייחס לחשבון הטוויטר של יאיר נתניהו ובו ציוץ מחדש לתזה שהופצה הבוקר על ידי בעל הטור גדי טאוב, לפיה סער ימשוך שליש סיעת ליכוד איתו כדי לכונן ממשלה עם כחול לבן

דונלד טראמפ / צילום: Leah Millis, רויטרס

"נשיא אוקראינה יעשה כל מה שתבקש ממנו": האם מינוי גורדון סונדלנד היה הטעות הגדולה ביותר של טראמפ?

האם מינוי גורדון סונדלנד היה הטעות הגדולה ביותר של דונלד טראמפ? איל הנדל"ן היהודי תרם מיליון דולר, וקיבל שגרירות באירופה ● הוא הבטיח לטראמפ שנשיא אוקראינה "אוהב את התחת שלך" ● טראמפ האמין, בדק, הבטיח ודרש ● התוצאה היא הליכים להעמיד את הנשיא למשפט הסנאט

קובי הבר, מנכ"ל ביטוח ישיר / צילום: כפיר סיון

כיוון חדש לביטוח ישיר: תמכור פוליסות חיסכון בדמי ניהול נמוכים

איי.די.איי ביטוח, שמחפשת מנועי צמיחה חדשים, תשווק פוליסות בדמי ניהול בגובה 0.55% מהצבירה, נמוך בהרבה ביחס למקובל בחסכונות קטנים  ● המינימום לפתיחת פוליסה - הפקדה חד–פעמית של 5,000 שקל או הפקדה חודשית של לפחות 200 שקל

מודיעין עילית / צילום: Amir Cohen, רויטרס

מתחת לרדאר: ככה מחלקים דירה לשתי משפחות במודיעין עילית

מצוקת הדיור בציבור החרדי הולידה המצאה נדל"נית חדשה: "הטאבו המשותף" - כמה משפחות שקונות יחד דירה ומחלקות אותה בקיר • "אשתי ואני עובדים במשרה מלאה ולא יכולים לקנות דירה. העדפתי לגור ב'טאבו משותף' מאשר במחסנים או בדירות מרתף"

קמפיין ההשקה של SKYMAX, כרטיס האשראי הראשון בישראל שמאפשר לצבור נקודות ולטוס עם כל חברות התעופה / צילום: יח"צ

כרטיס אשראי חדש של מקס יאפשר מימוש נקודות להזמנת כרטיסי טיסה

מימוש הנקודות שנצברו בקניות בכרטיס החוץ-בנקאי "סקיי מקס" ייעשה בהזמנת כרטיסי טיסה ומוצרים משלימים דרך אתר ייעודי, כשהנקודות יהוו אמצעי תשלום ● באתר הייעודי אפשר להזמין כרטיסי טיסה של כל החברות, כולל חברות לואו קוסט

ד"ר מטאנס שחאדה, יו"ר מפלגת בל"ד / צילום: איל יצהר, גלובס

המשותפת בתגובה לכנס החירום של הליכוד: חוששים שהסתה תביא לפגיעה באוכלוסייה הערבית

קודם לכן ח"כ איימן עודה לקצין הכנסת, למשטרת ישראל ולשר לביטחון הפנים בבקשה להצמיד לו אבטחה בעקבות איומים על חייו ופרסום תמונתו במדי הג'יהאד האיסלמי ● בפנייתו כתב: "ההיסטוריה לימדה אותנו שבכוחן של תמונות כאלה להוביל לרצח פוליטי"

מטוס איירבוס / צילום: רויטרס

מטוס איירבוס שאינו מוחכר יסב לגלובל כנפיים הפסד של 6 מיליון דולר ברבעון השלישי

גלובל כנפיים עדכנה בחודש ספטמבר, בעקבות קריסתה של תומאס קוק, כי היא מחכירה לה מטוס איירבוס 330-300, וכי יתרת דמי החכירה העתידיים להם היא זכאית ממנו עומדת על יותר מ-9 מיליון דולר

מבלים ומלכלכים / צילום: אלירן דהוד, יערן קק"ל - ארכיון הצילומים של קק"ל

מדריך משבר האקלים: 5 דברים שאתם יכולים לעשות, והפעם צמצום אשפה

97% מהמדענים העוסקים בנושא האקלים מסכימים כי המקור לשינויי האקלים הוא פעילות אנושית ● וכאן גם טמונה הבשורה האופטימית: את מה שהאנושות קלקלה, היא יכולה גם לתקן

מתקן הפקת נפט של ארמקו./ צילום: רויטרס

ארמקו תנפיק מניותיה לפי שווי של 1.7 מיליארד דולר, פחות מהצפוי

ארמקו תנפיק ב-IPO כ-3 מיליון מניות בכ-8 דולרים ליחידה ● הנסיך הסעודי בן סלמאן קיווה להנפיק 1.5% ממניותיה של חברת הנפט הסעודית לפי שווי של 2 מיליארד דולר

רובי שמיר, לילך אשר טופילסקי, דני גילרמן, דני דיין, עזי שפר וגיא פרנקלין פותחים את המסחר / צילום: שחר עזרן

רגע לפני פרישתה של לילך אשר טופילסקי: הנהלת דיסקונט פתחה את המסחר במנהטן

בבורסה בני יורק ציינו בשבוע שעבר את יום ישראל, באירוע אותו ערכו הליגה לידידות אמריקה-ישראל (AIFL) ומתחמי היזמות SOSA

מוצרי חלב על מדפי שופרסל / צילום: תמר מצפי

שוק המזון והמשקאות בסטגנציה; הטואלטיקה והניקיון בצמיחה

לפי נתוני סטורנקסט, בניכוי עליית המחירים, הצמיחה בשוק מוצרי הצריכה בעשרת החודשים הראשונים של השנה עומדת על 1.6% בלבד