גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

שלא כמו בבנקים: בעלי הבית בחברות הביטוח ובתי ההשקעות רוצים לשלוט

משחק הכיסאות המוסיקליים בצמרת ענקיות הפיננסים המקומיות, מגדל פסגות ואיילון, מזכיר כי מדובר בתחומים שעדיין נשלטים בידי בעלים דומיננטיים ● האם הרגולציה, שכבר נדרשה בעבר לנושא, תתערב גם הפעם?

לוי רחמני  / צילום: איל יצהר
לוי רחמני / צילום: איל יצהר

האם גם בענף הביטוח והפיננסים אנו בעיצומו של מעבר השליטה מבעלי בית דומיננטיים, בעיקר אלה מהדור שצמח בעולם הביטוח "של פעם", לידי מנהלים ודירקטורים -  או שעדיין ידם של בעלי השליטה על העליונה? בעוד שברוב הבנקים בישראל בעלי הכוח העיקריים הם המנכ"לים והיו"רים השכירים, הרי שבענפי הביטוח ובתי ההשקעות זה עדיין לא המצב.

כך, בשבוע שעבר חשפנו ב"גלובס" כי היו"ר הטרי של מגדל חברה לביטוח, ניר גלעד, פועל לאיתור מנכ"ל חדש לחברה, במקומו של דורון ספיר, שעדיין לא השלים שנה מלאה בתפקיד. המהלך הזה מסמן עוד זעזוע פרסונלי בצמרת קבוצת הביטוח הגדולה במשק (במונחי נכסים מנוהלים) - בהמשך לסדרת זעזועים שפקדה אותה מדי כמה חודשים בשנה האחרונה, והכל תחת חוסר שביעות הרצון של בעל השליטה הדומיננטי, שלמה אליהו, מהתנהלות הקבוצה.

כמעט במקביל מתרחשת סערה דומה בגוף מוסדי מוביל אחר, פסגות. בבית ההשקעות הגדול במשק (במונחי נכסים מנוהלים) נודע כי היו"רית, מיכל עבאדי בויאנג'ו, עוזבת במיידי ובמפתיע, בעקבות חילוקי דעות עם בעלת השליטה, זהבית כהן מקרן אייפקס. שני מהלכים אלה מצטרפים לעימות שלישי בגוף מוסדי שמנהל כספי ציבור: מאבק השליטה דה פקטו באיילון, בין בעל מניות השליטה לוי רחמני, לבין יו"ר הקבוצה, שלמה גרופמן, וחבריו לדירקטוריון.

על פניו מדובר בשלושה מקרים בהם בעלי שליטה דומיננטיים רוצים להתוות דרך ניהולית לחברות, באופן שעשוי לחרוג מהאופן הראוי בעיני הרגולציה - הגם שמדובר בשלושה מקרים השונים אחד מהשני. מה גם שבעוד שבבנקים כבר מתקיימת מציאות חדשה, במסגרתה ארבעה בנקים מתנהלים ללא גרעין שליטה - הפועלים, לאומי, דיסקונט ומוניציפל (לשעבר דקסיה ישראל) - הרי שבביטוח עדיין נפוצה התופעה של בעלי בית מובהקים, ששולטים ביד רמה ב"ביזנס".

הדבר בולט במיוחד בשלוש קבוצות גדולות ומרכזיות: הראל, שבשליטת משפחת המבורגר ובהובלתו הפעילה מאוד של היו"ר יאיר המבורגר; ישיר איי.די.איי ("ביטוח ישיר"), שבשליטת משפחת שנידמן ושבהובלתו הפעילה לא פחות של היו"ר מוקי שנידמן; ומנורה מבטחים, שמובלת על ידי בעלי המניות, היו"ר ערן גריפל ומנכ"ל הקבוצה ויו"ר חברת הביטוח ארי קלמן. עוד נציין שבבתי ההשקעות המקומיים נפוצה אף יותר המציאות של ניהול בידי בעלי שליטה ומייסדים.

הערכות: ייתכן שספיר יחליט לעזוב את מגדל

נתחיל ממגדל: כאמור, בשבוע שעבר התברר כי היו"ר החדש גלעד, שהחל בתפקידו רק בתחילת מארס האחרון (במקום פרופ' עודד שריג שהודח מתפקידו בשל עימות עם בעל השליטה אליהו), מחפש אחר מחליף למנכ"ל ספיר. זה האחרון מונה לתפקידו בסוף יוני 2018, במקומו של עופר אליהו, בנו של בעל השליטה.

עוד גילינו ב"גלובס", כי ועד עובדי מגדל יצא נגד מה שהוא כינה כ"משחקי הכס במגדל", תוך שהביע תמיכה במנכ"ל ספיר.

עתה מתברר כי ברשות שוק ההון, שבראשות ד"ר משה ברקת, לא מרוצים מחוסר השקט שמאפיין את מגדל תחת שליטת אליהו, אך לא בהכרח רואים לנכון להתערב לפי שעה. בפיקוח מעוניינים בשמירה על יציבות (ועל המוניטין) של קבוצות הביטוח ועל זכויות המבוטחים, והם כבר נדרשו לסוגיה זו במגדל לפני מספר חודשים.

אז הקפידה הרגולציה על הפרדת כוחות בין אליהו, שמכהן כיו"ר קבוצת האם הציבורית מגדל אחזקות, לבין מגדל ביטוח, שלה מונה יו"ר עצמאי, שקיבל את ברכת המפקח: גלעד, שהיה בעבר החשכ"ל באוצר, בכיר במגדל ומנכ"ל החברה לישראל.

בשוק העריכו כי אפשר לראות במהלך של גלעד ככזה שעשוי ללמד על כך שהוא רוצה לקחת את החברה לכיוון אחר, שהוא מתווה לה. בהקשר זה, הם גורסים, גלעד עיצב את תפיסתו לשינויים הנדרשים במגדל ואף שוחח בנושא עם ספיר. עוד על פי הערכות, אפשר שספיר עצמו כבר בוחן את עתידו בקבוצה, גם אם גלעד לא יפעל להזזתו בחודשים הקרובים. אם וככל שספיר יחליט לעזוב את החברה מיוזמתו אזי הפיקוח צפוי שלא להתערב. עם זאת, נראה שבפיקוח לא יראו בעין יפה "הדחה" נוספת של בכיר בצמרת מגדל תוך חודשים ספורים.

אי שקט גם בפסגות ובאיילון

אם ספיר יעזוב את מגדל בקרוב, הרי שהוא יהיה שם נוסף בשרשרת המנכ"לים והיו"רים שהיו במגדל ועזבו מאז שאליהו רכש את השליטה בה (בשלהי 2012). בין שלל השמות שהיו מועמדים לתפקיד מנכ"ל מגדל היה גם שמה של החשכ"לית לשעבר מיכל עבאדי בויאנג'ו, שלבסוף היא ואליהו לא איחדו כוחות.

במקום מגדל, עבאדי בויאנג'ו העדיפה ללכת לתפקיד יו"רית בית ההשקעות פסגות, שנמצא בבעלות קרן ההשקעות אייפקס - שמבקשת מזה זמן לממש החזקה זו, בין אם דרך מכירה לצד ג' או בהנפקה בבורסה.

לפני ימים ספורים חלה גם שם סערה של ממש, כשהיו"רית החדשה יחסית עזבה לאחר כשנה וחודשיים בתפקיד, ובצל יחסים רעועים עם בעלת השליטה כהן. על פי גורמים מעורים, בין השתיים היו חילוקי דעות, בין היתר בנוגע לתוכניות שהיו"רית רצתה לקדם לטובת פיתוח החברה, שכוללות צירוף עובדים והשקעה במערכות חדשות, כמו גם ביחס לתוצאות ולשורת ההכנסות. לפי שעה טרם סוכם על מועד העזיבה הרשמי של עבאדי בויאנג'ו.

ומה לגבי איילון? לא רק שלמה אליהו הפך בשנה האחרונה לאיש ביטוח ותיק שהפיקוח הרחיק בעבר מניהול יומיומי של החברה שבשליטתו. גם לוי רחמני, מייסד ובעל השליטה בקבוצת איילון, חווה זאת, ואף ביתר שאת, כששליטתו בחברת הביטוח כמעט ונעלמה, על אף זכויות הקניין שלו במניות הקבוצה.

עם זאת רחמני עדיין מתעקש על דריסת רגל בקבוצת איילון הבורסאית (השולטת בחברת הביטוח). בחודשים האחרונים מתנהל מאבק אישי וחריף בין בעל השליטה הקשיש, שכבר נאלץ לזוז מתפקידו כמנכ"ל, לבין דירקטוריון החברה שבשליטתו וההנהלה של חברת הביטוח. רחמני מנסה מזה זמן לזמן אסיפה כללית שתדון בהחלפת היו"ר המכהן גרופמן, שבעבר היה חברו וכיום הפך ל"אויבו". לכשתתקיים האסיפה האמורה רחמני צפוי לגרום לאי מינויו מחדש של גרופמן, דבר אשר יביא בפועל להדחתו מהדירקטוריון.

ככל הידוע חברי הדירקטוריון באיילון פנו לשני מומחים לממשל תאגידי: פרופ' גדעון פרחומובסקי מהאונ' העברית וד"ר אסף אקשטיין מהקריה האקדמית אונו, וביקשו חוות דעת בנושא. נכון לשעת כתיבת שורות אלה לא ידוע מה החליט הדירקטוריון בישיבתו מהיום.

בכל אופן, ביחס לתלונה של דירקטורית בחברה בדבר כך שבעל השליטה רחמני הטריד אותה מינית לכאורה: ככל הידוע רחמני לא הופיע עדיין בפני הבודקת החיצונית, והוא כנראה לא מתכוון להופיע בפניה. בסביבת רחמני לא רואים את עניין הבודקת כמשהו שרחמני כפוף אליו או מחויב לו, משום שאינו נושא משרה בקבוצה. 

עוד כתבות

ג'ייסון ויליאמסון / צילום: איל יצהר, גלובס

דעה: מה אפשר ללמוד על המשבר הנוכחי מהטלפון בשפעת הספרדית

סטארט-אפים מוכנים לקחת סיכונים ואין להמעיט בחשיבותם ובתרומתם לחדשנות גם בזמנים קשים ● לכן ממשלות והחברות הגדולות צריכות לתמוך בפעילותם

מאיר שטרית / צילום: איל יצהר, גלובס

דעה: מאבק חסידי נתניהו במערכת המשפט פוגע בו בראש ובראשונה

"נתניהו צריך להיות הראשון לומר כי הוא מכבד את בית המשפט ומאמין בשופטים שלו ובמערכת החוק, ואני מאחל לו שיצליח להוכיח את חפותו. רבים ישמחו אם אומנם יוכח כי הוא לא עבר על החוק" ● שר המשפטים לשעבר מאיר שטרית בטור מיוחד ל"גלובס"

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

צפי לפתיחה מעורבת בבורסה בת"א לאחר העליות אתמול

היום אין מסחר בוול סטריט לרגל יום הזיכרון האמריקאי ● עונת הדוחות נמשכת ● מגמה מעורבת בבורסות אסיה

אריק יוגב/ צילום: איל יצהר

ההתייעלות בשל משבר הקורונה ממשיכה להשפיע על ענף הביטוח: איילון מפטרת כ-4.5% מעובדיה

ל"גלובס" נודע כי לאחר שבעיצומו של משבר הקורונה הוצאו לחל"ת כ-15% מעובדי החברה, היום הודיעו על פיטורי כ-50 עובדים ● על פי הערכות, החברה צפויה לחסוך למעלה מ-30 מיליון שקל בהוצאותיה ב-2020 בעקבות הצעדים שננקטו על ידה

צחי נחמיאס / צילום: מירי נחמיאס

מגה אור ומשפחת וייל יקימו פרויקט נדל"ן בסמוך למפעל המלט בבית שמש

בעל השליטה במגה אור, צחי נחמיאס, סירב לענות לפניית "גלובס" בנוגע למה הייעוד אותו צופה החברה למגרש, והאם השטח יישאר בייעודו הנוכחי

בני שטיינמץ /צילום: אביב חופי

אנרג'יאן משיבה לשטיינמץ: "לא היה לו חלק בעסקת מאגרי הגז – מהלך תאב בצע"

חברת האנרגיה אנרג'יאן ומנכ"לה מתיוס ריגאס הגישו כתב הגנה לתביעתה של שותפות צבר של שטיינמץ, שדרשה ממנה יותר מחצי מיליארד שקל, בטענה כי אנרג'יאן וריגאס עשקו אותה כשדחקו אותה מהבעלות על "כריש" ו"תנין" • "שטיינמץ ביקש לרתום את החברה לשטות במדינה"

מתוך אירוע של דפנה שייט / צילום: שי שבירו

"בעלי ואני חשבנו לעבוד בחקלאות. אמרנו שנעביר ככה את הזמן"

דפנה שייט, מפיקת אירועים, מנסה להמציא את העסק מחדש וחוששת מהגל השני ● "גלובס" שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

פקח חניה / צילום: אריאל ירוזלמסקי

רכב פרטי ואופניים - כן. תחבורה ציבורית ושיתופית - לא. כך משגעת הקורונה את מדיניות התחבורה בעולם

דוח חדש של מרכז המחקר והמידע של הכנסת בחן את הפעלת שירותי התחבורה הציבורית בעת משבר הקורונה ● על פי נתוני המדינות השונות נרשמה ירידה חדה של 80-90% בשימוש בתחבורה הציבורית

הדיון בבית המשפט המחוזי בירושלים. מימין: נוני מוזס, בנימין נתניהו ועורך דינו של רה"מ מיכה פטמן. בחזית האיור שלושת שופטי ההרכב. משמאל: התובעת עו"ד ליאת בן-ארי / איור: גיל ג'יבלי, גלובס

הדיון הראשון במשפט נתניהו הסתיים; רה"מ: "במערכת המשפט חברו לעיתונאים ולגורמי שמאל כדי להפיל אותי"

נתניהו, בני הזוג אלוביץ' ומוזס הגיעו לביהמ"ש המחוזי בירושלים להקראת כתב האישום נגדם ● סנגוריהם ביקשו לקבוע את מועד ההוכחות בעוד כחצי שנה, וכעת צריכים השופטים להחליט מה יהיה לוח הזמנים ● איור מיוחד מביהמ"ש: גיל ג'יבלי

ישיבת הממשלה הראשונה של ממשלת האחדות / צילום:  Abir Sultan, רויטרס

רק על הפיל הגדול שבחדר אף אחד בישיבת הממשלה לא העז לדבר

בישיבת העבודה הראשונה של הממשלה היו ברכות, הוזכר האיום האיראני, עיד אל-פיטר אבל כמעט כל השרים והנוכחים התעלמו מהמשפט של ראש הממשלה שהחל כמה שעות מאוחר יותר ● גם מזכיר הממשלה צחי ברוורמן הונחה לחתוך כל אפשרות לשאלות בנושא

בורסת טוקיו / צילום: Koji Sasahara, Associated Press

מגמה מעורבת בבורסות אסיה; הונג קונג ממשיכה לאבד גובה

בוול סטריט לא יתקיים היום מסחר לרגל יום הזיכרון האמריקאי ● הנפט נסחר במגמה חיובית וחוזה מסוג ברנט רושם עלייה של 0.6% לרמה של 35.35 דולר לחבית

האחים צביקה ויוסי ויליגר, בעלי ויליפוד / צילום: איל יצהר, גלובס

הקורונה הזניקה את מכירות ויליפוד, אך פגעה בתיק ההשקעות

חברת המזון רשמה הפסד של כ-18 מיליון שקל בתיק ההשקעות ברבעון הראשון ● תרשום את החברה הבת, ויליפוד אינטרנשיונל, למסחר בת"א

אסף זמיר / צילום: עופר חג'יוב

האם רק אחד מחמישה דורשי עבודה באילת עדיין עובד?

שר התיירות אסף זמיר ציין את כניסתו לתפקיד בביקור בשיאנית באבטלה. ובהפצת נתון מופרז ● "המשרוקית של גלובס"

אדוארדו אלשטיין, בעלי אי.די.בי  / צילום: שלומי יוסף, גלובס

אלשטיין צפוי להגיש בקרוב מתווה הסדר חוב באי.די.בי

באסיפת מחזיקי האג"ח המובטחות העריך היועץ הפיננסי של אי.די.בי כי המתווה, על חוב של 2 מיליארד דולר, יוגש עד סוף חודש מאי

סניף איקאה חדש באשתאול / צילום: יח"צ

למרות משבר הקורונה: איקאה פותחת היום חנות שישית בישראל

היקף ההשקעה בהקמת חנות איקאה באשתאול נאמד ב-390 מיליון שקל, והיא תשתרע על כ-25 אלף מ"ר

סניף יינות ביתן / צילום: תמר מצפי

כיסוי ביטוח האשראי של קופאס ליינות ביתן ירד ל-9.4 מיליון שקל

דוחות ביכורי שדה דרום, המצורפים לקבוצת נטו החזקות, חושפים את המספרים מאחורי הורדת כיסוי ביטוח האשראי שביצעה חברת קופאס לאחד הלקוחות הגדולים שלה – קבוצת יינות ביתן-מגה

דוד פתאל / צילום: איל יצהר

רוב בלי אישור: פתאל לא קיבלה אישור לדחיית ההתניות הפיננסיות

כ-96% ממחזיקי סדרה ג' ו-61% מהמחזיקים בסדרה ב' הצביעו בעד דחיית הפעלת הקובננטים שקשורים לרווחיות ● דוד פתאל: "בימים הקרובים נקיים שיחות עם המשקיעים ונתאם הצבעה נוספת שאותה אני מקווה יאשרו ברוב קולות. ניצנים של התאוששות כבר נראים במרבית המדינות בהן אנו פועלים. בישראל לדוגמא צפוי לנו חג שבועות מוצלח מאוד ובחודש יוני מלונות הנופש שלנו צפויים לתפוסות של למעלה מ-60%"

אסי (אסא) לוינגר, מנכ"ל אנרג'יקס  / צילום: שלומי יוסף, גלובס

הכירו את מנכ"ל חברת האנרגיה הירוקה ששווה פי 4 מקבוצת דלק

עקב משבר הקורונה נשבר בישראל השיא בייצור חשמל ממקורות אנרגיה "ירוקים" ● החברות בתחום נהנות מהייפ מתמשך, הבולט לנוכח קריסת מניות האנרגיה המסורתית ● "קשה להתחרות במחיר ייצור החשמל מאנרגיות מתחדשות", אומר ל"גלובס" אסי לוינגר, מנכ"ל אנרג'יקס

בנימין נתניהו, השבעת הכנסת ה-35 / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

"החלטת ביהמ"ש מציבה גבול ברור בין הליכי המשפט הפלילי לבין ספינים בדעת הקהל"

כך אומרת ד"ר ענת פלג, מנהלת המרכז למשפט ותקשורת בפקולטה למשפטים של אונ' בר-אילן ● פלג מברכת על מה שהיא מכנה "ערנותם של שופטי נתניהו לתכסיסיו התקשורתיים" ועל כך ש"שמרו על שוויון בפני החוק בכך שחייבו אותו להגיע לפתיחת משפטו"

חממה לגידול קנאביס/ צילום: shutterstock א.ס.פ.קריאייטיב

איבדו אמון? למה משקיעי הקנאביס בתל אביב לא מתרגשים מקבלת אישור הייצוא המיוחל אחרי שנה וחצי

המניות שקפצו עם אישור הייצוא על ידי משרד הכלכלה לפני שבועיים, מחקו את רוב העליות ● הסיבות: עדיין דרושים אישורי משרד הבריאות, האיחוד האירופי והמדינות המייבאות ● כעת השוק מחכה לראות אם המשלוחים ממריאים בפועל