גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

חתנו של אליעזר פישמן, טל מניפז, נחקר ברשות המסים בחשד לעבירות מס

החקירה היא בחשד לאי-דיווח על תכנון מס ואי-תשלום המס הנדרש, במסגרת עסקת העברת מניות מקבוצת פישמן לטל מניפז ובהמשך לאביו ● לפי החשד, תכנון המס הוליד רווח הון של 16 מיליון שקל וחיסכון מס של 4 מיליון שקל

טל מניפז / צילום: תמר מצפי
טל מניפז / צילום: תמר מצפי

טל מניפז, חתנו של איש העסקים פושט הרגל אליעזר פישמן, נחקר באזהרה במשרדי פקיד שומה חקירות תל-אביב, בחשד לעבירות מס במסגרת עסקת העברות מניות של חברות מקבוצת פישמן אליו ובהמשך אל אביו. בפרשה נחקר גם אביו של טל מניפז, יובל מניפז, וכן רואה חשבון ששמו נאסר לפרסום.

החקירה היא בחשד לאי-דיווח על תכנון מס החייב בדיווח, שהוליד לאב ולבנו רווח הון של כ-16 מיליון שקל, וכתוצאה מכך הם "חסכו" תשלום מס של למעלה מ-4 מיליון שקל.

לגישת רשות המסים, מדובר בתכנון מס מלאכותי שאם היה מדווח במועד עריכת העסקה, כנדרש על-פי חוק, הוא היה מבוטל על-ידי הרשות, ובהתאם היה נדרש מס מלא בגין ההכנסות של האב ובנו.

טל מניפז הוא בעלה של ענת פישמן-מניפז, בתו של אליעזר פישמן, ושמו עלה לכותרות בשנים האחרונות סביב הליך פירוק קבוצת פישמן ופשיטת הרגל של איש העסקים. זאת, בין היתר, על רקע טענות שהעלה הנאמן על נכסי פישמן, עו"ד יוסי בנקל, בנוגע להעברות אסורות לכאורה של נכסים ומניות מפישמן האב לבני משפחתו, על-מנת להבריחם מהנושים.

העברת מניות

החקירה שנפתחה לאחרונה ברשות המסים, ושבמהלכה נחקרו בשבועות האחרונים החשודים, עוסקת בהעברת מניות בחברות מקבוצת פישמן לבני משפחת מניפז, תוך הסתרת המידע המלא על העסקה.

החשדות עוסקים בהעברת רוב המניות בחברת טרילוג'יקל ב-2016 מחברת נכסי פישמן לחברה פרטית בבעלות טל מניפז ובהמשך לחברה בבעלות אביו. חברת טרילוג'יקל, שהייתה חלק ממצבת נכסיו של אליעזר פישמן, הועברה בהתחלה מחברת נכסי משפחת פישמן מקבוצת פישמן לחברת פורילנד השקעות שבבעלות טל מניפז, חתנו של פישמן האב.

בהמשך, הועברו המניות מפורילנד לחברת אל-מטר שבבעלות אביו של טל מניפז, יובל מניפז, תמורת סכום של מיליון שקל והזרמה נדרשת של 1.5 מיליון שקל. במסגרת הדיווח לרשות המסים על העסקאות השונות, ביקשו האב ובנו קיזוז הפסדים שנוצרו להם, כך שבפועל - לאחר הקיזוז - נוצר להם חיסכון מס משמעותי בגין העסקה.

פקודת מס הכנסה קובעת מספר תכנוני מס החייבים בדיווח לרשות המסים - תכנוני מס שהנישומים חייבים "להאיר בזרקור" עבור הרשות, כדי שתבחן אם הם לגיטימיים בעיניה או פסולים. בין היתר נדרשים הנישומים לדווח על תכנוני המס שלהם בנוגע לעסקה בין קרובים, שבעקבותיה נוצר הפסד הון של 2 מיליון שקל ומעלה, שאותו מבקשים הנישומים לקזז.

ב-2016, כאמור, ביצעו האב והבן את העסקה במניות טרילוג'יקל, כאשר תכנון המס סביב העסקה הוליד קיזוז מס משמעותי וחיסכון מס העולה על הרף הנדרש בדיווח ועומד על מעל 4 מיליון שקל. עסקה זו נתפסת על-ידי רשות המסים ככזו הנכנסת לרשימת העסקאות/תכנוני המס החייבים בדיווח, ו"חיסכון" המס של למעלה מ-4 מיליון שקל נתפס בעיני הרשות כאסור - או במילים אחרות: חשד להעלמת מס.

הואיל ותכנון המס לא דווח (כך על-פי החשד הנחקר), העסקה לא נבדקה לעומק על-ידי רשות המסים, והדיווח התקבל כפי שהוגש, לרבות החיסכון הענק בתשלום המס. אולם בהמשך נדלקו הנורות האדומות ברשות תוך כדי הדיונים בתיק פירוק החברות ופשיטת הרגל של פישמן. זאת, כאשר הנאמן לנכסיו של פישמן, עו"ד בנקל, העלה טענות בנוגע להעברות של מניות מחברות מקבוצת פישמן לחתנו, באופן שלטענתו עורר חשש להברחת נכסים מתיק הפירוק.

העלמה מהנושים

במסגרת הדוחות שהגיש עו"ד בנקל בתיק הפירוק של קבוצת פישמן בראשית 2017, כלל הנאמן לנכסי פישמן גם התייחסות להעברת המניות של חברת טרילוג'יקל. הוא העלה את החשד כי מדובר בגלגול אסור של מניות מיד ליד כדי להעלים כספים מהנושים. לפני שהוכרעו טענות אלה, קרסה טרילוג'יקל, ועובדיה הגישו בקשה לפירוקה.

חברת טרילוג'יקל, שהוקמה ב-1994, עוסקת במחקר ופיתוח מערכות שליטה ובקרה לרכבות, שדות תעופה ורשויות תחבורה ועובדת מול לקוחות מרחבי העולם. ביום הגשת בקשת הפירוק נגד החברה, הוחזקו 30% ממניותיה בידי חברת נכסי משפחת פישמן מקבוצת פישמן, וכ-60% מהן היו שייכות לחברת אל מטר שבבעלות יובל מניפז, אביו של חתנו של פישמן. הדירקטורים שהיו רשומים בחברה באותה עת היו בתו של פישמן ורעייתו של טל מניפז, ענת מניפז, הוריו של טל מניפז, יובל וטלילה מניפז ומנכ"ל החברה משה טרם.

תיק הפירוק הסתיים תוך כחודש ימים בלבד, לאחר שבמהלך הדיונים בתיק הגיעו כל הצדדים להסכמה כי חברת נכסי משפחת פישמן וחברת אל מטר ימכרו את כל מניות טרילוג'יקל למשקיעה, ללא החובות. הסכמה זו אושרה על-ידי בית המשפט והובילה למחיקת בקשת הפירוק.

סיום ההליכים האזרחיים סביב חברת טרילוג'יקל סימן את יריית הפתיחה עבור ההליך הפלילי ברשות המסים. הטענות והדיונים שנערכו בהליך האזרחי היו הרקע לפתיחת החקירה ולבירור כיצד בדיוק נערכה עסקת העברת המניות בין בני משפחת מניפז, האב ובנו, וכיצד היא דווחה לרשות המסים.

כעת, כפי שנודע ל"גלובס", רשות המסים טוענת כאמור כי האב ובנו לא דיווחו כנדרש על-פי חוק על תכנון המס שביצעו שהוליד חיסכון מס משמעותי, וגם לא שילמו את המס האמיתי שהיה אמור להיות משולם למדינה.

במהלך החקירה עלתה הטענה כי אם טל ויובל מניפז היו מדווחים על תכנון המס, "עמדה החייבת בדיווח" לפי החוק, תכנון המס היה נדחה על-ידי רשות המסים, והיא לא הייתה מתירה את קיזוז ההפסדים.

הנאמן טוען להברחת נכסים; משפחת פישמן: "טענות מופרכות"

סיפור המסגרת לחשדות נגד טל מניפז, חתנו של אליעזר פישמן, ואביו יובל מניפז הוא הקשר שלהם לבני משפחת פישמן ולאיש העסקים אליעזר פישמן, שנחשב בעבר לאחד מעשירי ישראל, והוכרז כפושט רגל ביוני 2016, זאת בגין חובות-עתק של 4 מיליארד שקל.

במהלך הטיפול בתיק הפירוק ופשיטת הרגל של אליעזר פישמן התנהלו - ועדיין מתנהלים - מאבקים קשים בין בני משפחת פישמן לעו"ד יוסי בנקל, המשמש כנאמן בתיק. מאבקים אלה כוללים טענות של הנאמן להברחות נכסים מתוכננת לכאורה שביצע פישמן האב לאורך שנים ארוכות, כאשר העביר במתנה נכסים ומניות בחברות שהיו בבעלותו לילדיו וכן לחתניו, בהם טל מניפז. חלק מהנכסים העומדים בלב המחלוקת הועברו לילדים בעודם קטינים.

בין היתר הגיש הנאמן בקשה לביטול הענקת ארבע וילות בסביון מפישמן האב לבנותיו ולבנו ולבני זוגם, ובקשה לביטול "הענקות" של מניות בקבוצת פישמן, שאותן העניק לכאורה פישמן האב לרעייתו טובה, לבנותיו ולבנו - ענת מניפז, אייל פישמן ורונית פישמן-אופיר; ולחתניו - טל מניפז ואופיר רותם.

מנגד, משפחת פישמן זועמת וטוענת כי הטענות של הנאמן מופרכות וסותרות את החוק, וכי עו"ד בנקל מתיימר ליצור עבור משפחת פישמן "מערכת חוקים מפלנטה אחרת".

בין הצדדים התנהל בעת האחרונה הליך גישור, אולם בשלב זה לא ברור מה עלה בגורלו, ואם בית המשפט יידרש להכריע בטענות ההדדיות של הצדדים, או שהם יצליחו להגיע להסכם. 

*** גילוי מלא: איש העסקים אליעזר פישמן הוא בעל השליטה הקודם בחברת "מוניטין", המחזיקה (100%) בעיתון "גלובס". פישמן ואלונה בר און, מבעלות השליטה הנוכחיות בחברה, מצויים בסכסוך משפטי עסקי ואישי מתמשך.

*** חזקת החפות: טל מניפז ואביו יובל מניפז לא הורשעו בביצוע עבירה בפרשה המוזכרת. החקירה בראשיתה, ובמסגרתה הם בגדר חשודים בלבד, ועומדת לזכותם חזקת החפות.

עוד כתבות

קלפי בחירות /  צילום: איל יצהר

גורם בוועדת הבחירות: "בבחירות הקודמות היו המון זיופים"

לידי "גלובס" הגיעה הקלטה של תדרוך שהעביר גורם רשמי של ועדת הבחירות, ובו הוא טען להיקף זיופים גדול במועד א' של הבחירות ● בדיקת המשרוקית העלתה כי אין הוכחות להיקף זיופים נרחב במגזר הערבי, אך אכן נמצאו אי-סדרים ושגיאות בקלפיות רבות

הסטארט-אפים שפונים למילניאלים / אילוסטרציה: Shutterstock

בדרך לכבוש את העולם, הסטארט-אפים מתמודדים עם אתגרי ההתרחבות הגלובלית

הסטארט-אפים מתרחבים בשווקים הבינלאומיים מהר יותר, המשקיעים בעמק הסיליקון מחפשים חברות להשקעה, ואתגרי הצמיחה הופכים מורכבים ● דעה

בנימין נתניהו / צילום: רויטרס

נתניהו תקף בשידור החי בעמוד הפייסבוק - את פייסבוק

(עדכון) ● בתגובה לצעד החריג של פייסבוק נתניהו בשידור חי בעמוד הפייסבוק שלו: פייסבוק לא עומדת בלחץ של השמאל, זה קרה רק כי זה הליכוד ● יותר מוקדם הפר נתניהו את חוקי הבחירות כאשר עלה לשידורים בתחנת הרדיו קול חי, של הציבור החרדי ● מלצר פרסם הבהרה כי לאור התחייבות של הליכוד שזה לא יקרה שוב פעם הוא מתיר את הפעלת הצ'ט בוט

בני גנץ, בנימין נתניהו / כדיה לוי, מאיר אמירי

הטוב, הרע והמכוער: שלושה תרחישים להקמת ממשלה חדשה

בסופו של דבר תקום בישראל ממשלה חדשה - השאלה היחידה היא איך תיראה ● ממשלת ימין צרה, ממשלת אחדות או שאולי זו תהיה ממשלת מרכז-שמאל? ● פרשנות

השקת קמפיין מפלגת הימין המאוחד / צילום: כדיה לוי

ימינה הגישה בקשה להתפצל בחזרה לשלוש מפלגות

את המו"מ הקואליציוני יבצעו בימינה, כגוף אחד, אך לצורכי מימון בחירות ופעילות סיעתית, הם יתפצלו לשתי קבוצות: איילת שקד ונפתלי בנט עם הימין החדש והרב רפי פרץ ובצלאל סמוטריץ עם סיעת הבית היהודי-האיחוד הלאומי

העיר חריש / צילום: שלומי יוסף

משקיעי הנדל"ן יוצאים מחיפה ומירושלים ומזהים הזדמנויות בערים הקטנות

בדיקה שערך משרד האוצר לבקשת "גלובס" מצאה כי משקיעי הנדל"ן מצמצמים את פעילותם בערים הגדולות מאז שנת 2017 ● מנגד, הערים נתיבות, אור עקיבא, חריש וקריית אונו עלו על הרדאר של המשקיעים, שהגבירו בהן את נוכחותם בתקופה זו ● ניתוח

בני גנץ נואם לאחר פרסום תוצאות המדגם / צילום: כדיה לוי, גלובס

גנץ: "שוחחתי עם ניצן ועמיר ואדבר גם עם ליברמן. החל מהלילה נפעל להקמת ממשלת אחדות רחבה ככל שניתן"

בזה אחר זה עלו ארבעת ראשי כחול לבן לבמה לנאום לאחר פרסום מדגמי הבחירות ● "אנחנו למודי ניסיון, באנו להודות אך נמתין לתוצאות האמת", אמר אשכנזי ● לפיד: "נזדקק להרבה סבלנות כעת, תהליך ארוך, עדין ומורכב מאחורי דלתיים סגורות, לכן מבקש סבלנות וזמן"

הנשיא טראמפ. / צילום: רויטרס Kevin Lamarque

טראמפ: איראן כנראה אשמה, אבל איני רוצה מלחמה עם אף אחד

נשיא ארה"ב מסרב לקבוע חד-משמעית שאיראן אחראית להפצצת מתקני הנפט בסעודיה ● הפנטגון קורא לבית הלבן לנהוג באיפוק ● הנשיא מעביר את הכדור לסעודיה

בנימין נתניהו / צילום: איל יצהר, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

אחרי שבוע של תעמולה שיכורה, מסתמן שהציבור נתן לבנימין נתניהו גט כריתות

כאילו מדובר בבוקר שאחרי ליל שתייה כבדה, הציבור הישראלי חש כלפי המנהיג שלו את התופעות המוכרות של הנגאובר: כאבי ראש, עייפות וקושי בריכוז ● ב-3 לפנות בוקר, כשקולו סדוק וחרוך, צעק פעיל ליכוד לנתניהו: "תשתה משהו", ונתניהו השיב לו: "אני קיוויתי שנשתה יותר" ● עוד קצת שתייה בקמפיין מועד ב' ולאן היינו מגיעים ● דעה

מכונית אוטונומית ניסויית של מובילאיי / צילום: רויטרס

מובילאיי מאיצה את ההכנות לקראת שירותי "מוניות רובוטיות" בגוש דן החל מ-2022

במסגרת הפרויקט מונה החודש מנהל בכיר לשעבר מקבוצת פולקסווגן בתור נשיא פעילות התחבורה-כשירות (MAAS) של מובילאיי

בני גנץ, בנימין נתניהו. צופים העלאת מסים / צילומים: אמיר המאירי, תמר מצפי, אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי

לא משנה מי יהיה ראש הממשלה הבא, הוא יהיה מוכרח להעלות מסים

למרות הכרזות הפוליטיקאים שלא יעלו מסים, התרחיש הסביר מצביע על מהלך קלאסי של העלאת מס הכנסה, מע"מ ומס חברות ב-1%, שיכניס למדינה 11 מיליארד שקל ● ההבדלים בין הקואליציות יתבטאו רק בשולי התקציב, למשל מיסוי משקאות ממותקים או צמצום משרדי ממשלה ● ניתוח "גלובס"

איימן עודה נגד נתניהו / צילום: דוברות הכנסת

העובדות מאחורי טענות נתניהו לזיופים בבחירות הקודמות

באחרונה טענו רה"מ נתניהו ואחרים כי ישנו חשד שהבחירות הקודמות בחודש אפריל זויפו, ומשום כך גוש הימין לא זכה ל-61 מנדטים שהיו נחוצים להרכיב את ממשלתו ● מה הבסיס לטענות? ● האזינו לפודקאסט "המשרוקית" - פרק בחירות אחרון לעונה

ארוחת טעימות במסעדת רוטנברג / צילום: אפיק גבאי

אלה 7 המסעדות המשפחתיות הכי טובות ליום הבחירות - מכפר ראמה ועד אשדוד

הערבית, האיטלקית, ההמבורגרייה וזאת שיש לה קשר מיוחד עם הדייגים • קבלו שבע מסעדות מומלצות במיוחד לבילוי עם המשפחה ביום הבחירות ● רק אל תשכחו להזמין מקום

בני גנץ, בנימין נתניהו / כדיה לוי, מאיר אמירי

הפתרון הפשוט ככל הנראה יהיה ממשלת אחדות, אך באופן אירוני ליברמן יהיה זה שיישאר בחוץ

רוטציה, החלטה של בג"ץ שראש ממשלה לא יכול לכהן עם כתב אישום, לא משנה תחת איזו נוסחה - נראה כי הפתרון הפשוט ביותר להקים פה ממשלה הוא אחדות ● בדרך תעמוד רק הברית הקדושה עם החרדים ועמדותיהם של לפיד ויש עתיד ● דעה

אביגדור ליברמן במסיבת העיתונאים היום / צילום: שלומי יוסף

ליברמן: "יש רק אופציה אחת, ממשלה לאומית ליברלית רחבה המורכבת מישראל ביתנו, ליכוד וכחול לבן"

"יש לשתי המפלגות הגדולות יותר מ-60 ביחד, גם אם הם יקימו ממשלת אחדות בלעדינו, זה עדיף מאשר דשדוש במשא ומתנים", כך אמר הלילה יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן בנאום סיכום הבחירות שלו

דפנה מורביץ, 8400 / צילום: יח"צ

המובחרים לביומד: "מועדון העילית" של תעשיית הבריאות מציג שלושה פרויקטים חדשים

בחודשים האחרונים החלו לצאת אל הפועל שלושה פרויקטים שנולדו בתוך ארגון 8400, שפעילותו נחשפה כאן לראשונה ● שילוב בוגרי יחידות מובחרות של צה"ל בתעשיית הביומד; סטאז' של רופאים צעירים בחברות סטארט-אפ; והקמת מאגר מידע לשימוש בציוד מחקרי

הפשע מתחיל במוחי / איור: יזהר כהן

מהעם שהפסיק לטוס ועד הפרופסור שגילה שהוא פסיכופת: 10 הכתבות המומלצות של מגזין G

מה השבדים עושים לאנשים שטסים יותר מדי, ואיזו מדינה ניצחה את פוטין בקרב על הפייק ניוז? ● יום חופש באמצע השבוע זה זמן מצוין להשלים כתבות מרתקות שלא הספקתם לקרוא ● עורכת מגזין G אספה בשבילכם את הטובות ביותר מהחודשים האחרונים

בחירות לכנסת ה-22 בישראל / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

מפרקים את המיתוס: בחברה הערבית כבר מזמן לא "נוהרים" וקולות העולים מבריה"מ לא בכיס של אף אחד

האם שיעורי ההצבעה הגבוהים של החברה החרדית משרתים רק את המפלגות החרדיות ● מהי הסיבה האמיתית לירידה בשיעורי ההצבעה של החברה הערבית ● ומדוע זה לא מזיז לבני העלייה הרוסית שנתניהו נפגש עם פוטין ● "גלובס" בעקבות המיתוסים הפוליטיים

רה"מ בנימין נתניהו / צילום: Amir Cohen, רויטרס

נתניהו טען כי הרשות הפלסטינית קראה רשמית להצבעה נגדו. האם זה נכון?

ראש הממשלה טען היום כי הרשות הפלסטינית יצאה בהודעה רשמית לערבים בישראל לצאת להצביע נגדו ● אך לא נמצא כל הודעה רשמית מטעם הרשות

המוסד/ צילום: עידו ברלד באדיבות סרטי יונייטד קינג

5 הסרטים שהכי שווה לראות היום, בקולנוע או על הספה בסלון

שני ישראלים, שני אמריקאים ודרום קוריאני אחד • חמישה סרטים מעולים שיעבירו לכם את יום החופש הכי בכיף שאפשר ● אבל רק אחרי שהצבעתם כמובן