גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

וול סטריט ננעלה בירידות: הנפט צנח 3%; הבנק המרכזי בבריטניה הותיר את הריבית ללא שינוי

הנפט נפל בצל העלייה השבועית החדה ביותר השנה במלאים בארה"ב ● דרישות האבטלה בארה"ב בשבוע החולף עלו ל-230 אלף - שיא של 3 חודשים ● טסלה הודיעה על גיוס 2 מיליארד דולר בהון ואג"ח, מאסק ישקיע 10 מיליון דולר ● הבנק המרכזי של בריטניה (BOE) הותיר את הריבית על 0.75% ● טבע עברה להפסד של 105 מיליון דולר ברבעון הראשון של 2019

רצפת המסחר של הבורסה בניו-יורק / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב
רצפת המסחר של הבורסה בניו-יורק / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

סקירת המסחר בשוקי ההון בעולם: דיווחים שוטפים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח, סחורות, מגמות, מדדים והמלצות אנליסטים

 

23:00

המסחר בוול סטריט ננעל במגמה שלילית. הדאו ירד בכ-0.5%, הנאסד"ק ירד 0.16%, ה-S&P 500 ירד 0.2%. הנפט ירד בכ-3%.

22:00

המסחר בבורסות וול סטריט מתנהל ללא שינוי ניכר. הדאו-ג'ונס  יורד ב-0.6%, הנאסד"ק  מאבד 0.25%, ה-S&P 500  רושם ירידות של 0.3%.

הנפט  יורד בשעה זו ב-3%.

18:50

בורסות וול סטריט עברו לירידות כאשר מדד הנאסד"ק יורד 0.7%, הדאו ג'ונס מאבד 0.8% ומדד S&P 500 יורד בשיעור דומה. מדד הפחד (VIX) קופץ ב-5.5%.

מניית טבע  מאבדת 1% בלבד לאחר נפילה של 5% בטרום לאחר הדוחות.

בורסות אירופה ננעלו בירידות, מלבד מדד הדאקס שננעל ללא שינוי. מדד פוטסי הבריטי ירד 0.46% לאחר הודעת הריבית של הבנק המרכזי, והקאק יורד ב-0.85%.

מחיר הנפט נופל ברקע לעלייה המלאי בארה"ב לשיא של 3 חודשים, וזאת ברקע לסנקציות על איראן.

18:00

המסחר בוול סטריט מתנהל בשעה זו ביציבות, כאשר המדדים המובילים נסחרים סביב רמות הפתיחה, על רקע המשך עונת הדוחות. הפד הותיר אמש את הריבית ללא שינוי.

מניית טבע  יורדת 3% לאחר פרסום הדוחות הכספיים לרבעון הראשון של השנה. מנהל הכספים של החברה, מייקל מקללן, אמר בראיון ל"גלובס", לאחר פרסום הדוחות, כי ההשפעה של פרשת משככי הכאבים על טבע צפויה להיות פחותה.

מניית טסלה  עולה לאחר שהחברה חשפה תוכנית לגיוס של עד 2 מיליארד דולר, מהם 1.35 מיליארד דולר באג"ח להמרה, ויתרת 650 מיליון הדולר יגיעו מהנפקת הון, כולל השקעה של 10 מיליון דולר על ידי המנכ"ל אלון מאסק.

ברקע לסנקציות על איראן, מלאי הנפט האמריקאי טיפס בשבוע החולף בקרוב ל-10 מיליון חביות - העלייה החדה ביותר השנה עד כה. בנוסף, ייצור הנפט מסוג קרוד בארה"ב עלה ב-100,000 חביות לשיא של 12.3 מיליון חביות ביום. מחיר הנפט נופל כעת ב-3.5% למחיר של 61.4 דולרים לחבית.

16:30

המסחר בוול סטריט נפתח ביציבות ברקע להמשך עונת הדוחות, ולאחר שהפד הותיר אמש את הריבית ללא שינוי על 2.25%-2.5%. 

מניית טבע צונחת ב-4.5% לאחר הדוחות, טסלה מזנקת על רקע כוונתה לגייס הון בהנפקת מניות ושטרי חוב.

מדד הנאסד"ק מטפס ב-0.1%, הדאו ג'ונס מאבד -0.15% ומדד S&P 500 נפתח ללא שינוי מהותי, ברמת שיא כל הזמנים.

15:40

החוזים העתידיים על המדדים המובילים בוול סטריט מאותתים על פתיחה מעורבת, ברקע לפרסום נתוני מאקרו, ועל רקע המשך עונת הדוחות לרבעון הראשון.

דרישות האבטלה בארה"ב בשבוע החולף עלו ל-230 אלף - שיא של 3 חודשים.

טסלה הודיעה על גיוס הון באמצעות הנפקת מניות ושטרי חוב. המניה מזנקת ביותר מ-4% בטרום-מסחר.

ענקית הגנריקה הישראלית טבע  פרסמה דוחות והציגה שחיקה בהכנסות והפסד ברבעון הראשון. הרווח בניכוי סעיפים חשבונאיים היה גבוה מהתחזיות.

לאחר שמניית סיליקום נפלה השבוע על רקע תחזיות מאכזבות, החברה מודיעה היום על רכישה עצמית של מניות ב-15 מיליון דולר. במחיר הנוכחי של המניה מדובר על רכישה של עד כ-6% מהון המניות של סיליקום. החברה מכפר סבא מספקת פתרונות לקישוריות רשתות תקשורת.

הבנק המרכזי של בריטניה (BOE) הותיר את הריבית על 0.75%, וחזר על הצהרותיו כי הריבית תעלה בהמשך עם היציאה של בריטניה מהאיחוד תהיה חלקה. הנגיד קארני אותת כי דרושה יותר מהעלאת ריבית אחת על מנת לשמור על יעד האינפלציה. לדבריו, העלאת הריבית בהמשך תהיה בקצב גבוה יותר מכפי שצפוי כעת בשוק.

המדדים בבורסות אירופה נסחרים בטריטוריה האדומה, מלבד מדד הדאקס הגרמני שמטפס ב-0.1%. הפוטסי הבריטי מאבד 0.25%, והקאק הצרפתי יורד ב-0.5%.

12:00

החוזים העתידיים על המדדים המובילים בוול סטריט נסחרים בשעה זו בעליות, ברקע להודעת הריבית של הפד אמש. הפד הותיר את הריבית ללא שינוי על 2.25%-2.5% תחת הערכה כי לחצי האינפלציה זמניים. לדברי רונן מנחם, הכלכלן הראשי של בנק מזרחי טפחות, "הודעת הפד לא כללה רמזים כלשהם לכך שהריבית תשנה כיוון ותרד בתקופה הנראית לעין - תובנה חשובה, בהינתן שההודעה באה יממה לאחר קריאתו של הנשיא טראמפ להפחתת הריבית באחוז ואף להשקת תכנית חדשה של רכישת איגרות חוב.

"בנוסף, דבריו של הנגיד פאואל במסיבת העיתונאים, על כך שהגורמים להאטת האינפלציה לאחרונה הנם זמניים וכי החששות מהבקזיט ומהאטה עולמית פחתו, מה שעשוי להגדיל את תיאבון הסיכון - מהווה נקודה חיובית לשוקי המניות ברחבי העולם, שאך לאחרונה השיבו לעצמם את הירידות החדות של סוף השנה שעברה ושיקמו את הסנטימנט של המשקיעים.

"השוואת הודעת הריבית של אתמול לזו שפורסמה ב 20-3, מראה כי הפסקה על האטת התוצר ברבע האחרון של 2018 הוסרה, מה שמעיד על כך שהפד התרשם מאוד מנתוני התמ"ג לרבע הראשון של השנה, שהיו חזקים בהרבה והפתיעו לטובה. מדברי פאואל בהמשך, נראה כי הפד מעריך שהצריכה הפרטית וההשקעות תתאוששנה מההאטה של סוף השנה שעברה. חשוב גם לציין שהפד מזהה, לראשונה זה תקופה ממושכת, סימני שיפור מחוץ לארה"ב ובעיקר בסין ובאירופה - שני מוקדי הדאגה העיקריים. בשורה התחתונה, הפד מתעתד לשבת על הגדר זמן ארוך, תוך שהוא מזהה איתנות כלכלית, יציבות מחירים ויציבות פיננסית לטווח הנראה לעין. אלו מסרים מעודדים מבחינת השווקים".

11:00

פתיחה אדומה בבורסות אירופה, הקאק  בצרפת יורד 0.67%, הפוטסי  הבריטי מאבד 0.5% מערכו והדאקס  בגרמניה יורד 0.16%. סטוקס 600  הכלל אירופי יורד 0.3%.

פולקסווגן  דיווחה על תוצאותיה לרבעון הראשון של 2019, שהתיישרו עם תחזיות האנליסטים. המניה עולה 3% בשעה זו.

הבנק הצרפתי BNP פאריבס  הודיע על רווח נקי של 2.15 מיליארד דולר לרבעון הראשון של השנה, קפיצה של 22% מהתקופה הדומה בשנה שעברה, המנייה עולה כ-2%.

לפי דיווח שפורסם באתר האמריקאי Law360, בעל מניות במלאנוקס  הגיש תביעה ייצוגית ודורש מבית המשפט לעצור את מכירת החברה לאנבידיה ב7.36 מיליארד דולר. התובע, מארק הנזל, טוען שמלאנוקס עברה על כמה חוקים פדרליים משום שלא נתנה פירוט מספק לרשות ניירות ערך בארה"ב על העסקה שבמסגרתה היא נמכרת לאנבידיה.

הקבוצה הפיננסית ההולנדית ING  פיספסה את תחזיות האנליסטים בדוחותיה והמניה יורדת 1.5%.

בורסות אסיה ננעלו במגמה מעורבת כאשר ההנג סנג עלה.

06:30

מגמה מעורבת בבורסות אסיה; מדד ההנג סנג  עולה, מניית AIA עולה במעל 1%. הקוספי הדרום-קוריאני עולה ב-0.5%, מובל על-ידי סמסונג אלקטרוניקס  שעולה ב-0.4%, ו-SK Hynix שרושמת עליות של כ-2%.

באוסטרליה, ה-ASX 200 רושם ירידות, כאשר רוב המניות נמצאות בטריטוריה שלילי.

בבורסות טוקיו ושנחאי לא מתקיים היום מסחר.

אמש נרשמה נעילה שלילית בוול סטריט: יום המסחר שהחל בטריטוריה הירוקה הסתיים בירידות שערים, כשברקע הודעת הפד על אי-העלאת הריבית למרות הלחץ של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ. מדד S&P 500 ירד ב-0.75%, דאו-ג'ונס איבד 0.61%, ומדד נאסד"ק איבד 0.57%. אתר CNBC ציטט מקורות הטוענים כי ארה"ב וסין עשויות להודיע ביום שישי על גיבוש הסכם סחר.

כאמור, הבנק המרכזי בארה"ב הותיר את הריבית על כנה ברמה של 2.25%-2.5%, וזאת בהתאם לתחזיות בשוק.

כמו כן, הפדרל ריזרב הוריד את הריבית שהוא משלם לבנקים על הרזרבות בחשבונו (IOER) מ-2.4% ל-2.35%, זאת על-מנת לתמוך בריבית הבסיס במרכז הטווח של 2.25%-2.5%.

ההחלטה ככל הנראה אכזבה את הנשיא טראמפ, שצייץ לפני ההודעה על ההחלטה כי יש להוריד את הריבית ב-1% ולספק תמריצים לשוק.

עוד כתבות

מטוס של קורנדון איירליינס / צילום: אתר החברה

חברת התעופה קורנדון איירליינס מרחיבה את פעילותה בקווים מת"א

החברה הטורקית-הולנדית הודיעה על הרחבה משמעותית בפעילותה עם פתיחת קווים ליעדים שונים בעיקר באירופה, בטורקיה וביוון, וביניהם היא מפרסמת גם שורה של יעדים חדשים לישראל וממנה

רומן אברמוביץ' על רקע בית המגן , תל אביב/ צילומים: אמיר מאירי, איל יצהר, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

בית המגן בתל אביב, או: איך להרוויח 50 מיליון שקל בשלוש שנים

המבנה הידוע בשם "בית הכשרת היישוב" בתל אביב נמכר לרומן אברמוביץ ב-200 מיליון שקל ● "גלובס" בודק את הנכס, את ההיסטוריה ואת הפוטנציאל הגלום בעסקה ● ניתוח עסקה, מדור חדש

דגל סין מוקרן בבורסת לונדון / אילוסטרציה: Peter Nicholls, רויטרס

המדדים באירופה צוללים; הדאו ג'ונס נחתך ב-500 נקודות, הנפט יורד ב-3.5%

מדד סטוקס 600 מאבד 2.1%, ירידות של עד 2.5% בבורסות המובילות ● הזהב מתחזק יותר מ-0.7% ● בורסת טוקיו ננעלה בצניחה של 2%; שווקים רבים באסיה היו סגורים היום לרגל חגים

תום שפרן, מנכ"ל סולגרין, לצד גל בוגין, יו"ר החברה / צילום: איל טואג

אנרגיה מתחדשת: סולגרין תלווה מעמיתים 127 מיליון שקל למימון מחדש והקמת פרויקטים חדשים

במסגרת ההסכם תעמיד קבוצת ניהול קרנות הפנסיה עמיתים מסגרת חוב לסולגרין לטובת מימון מחדש של פרויקטים בתפעול, בהיקף של כ-6 מגוואט, ולהקמת פרויקטים חדשים בהיקף של 45-43 מגוואט ב-2020

הרכבת התחתית בבייג'ין / צילום: רויטרס

חשש מהאטה כלכלית משמעותית בסין בעקבות נגיף הקורונה: "הרע מכול עדיין לא הגיע"

כלכלת סין, שגם ככה חווה האטה בצמיחתה, נאלצת כעת להתמודד עם נגיף הקורונה ● מהן ההשלכות המיידיות על הכלכלה השנייה בגודלה בעולם, וכיצד הנגיף החדש דומה לקודמו - הסארס - שתקף את מזרח אסיה בתחילת שנות האלפיים

רחוב רוטשילד 11, כפר סבא / הדמיה: ארט מודלינג

דיירי הבניין בכפר סבא שיקבלו דירה חדשה, ממ"ד ומעלית בתמ"א 38

התחדשות עירונית: תמ"א 38/2 ברחוב רוטשילד 11 בכפר סבא

האומנם שנה מוצלחת לקרנות הנאמנות?  / הדמיה: shutterstock, שאטרסטוק

תשואות גבוהות למשקיעים, עסקים פחות טובים למנהלי הקרנות

סוגי הקרנות שמצליחות לגייס כספים בשנתיים-שלוש האחרונות, ובמיוחד בשנה האחרונה, הם הקרנות המחקות והקרנות הכספיות ● מפת ההעדפות של הלקוחות ושל היועצים: מהן קטגוריות ההשקעה הגדולות ביותר בקרנות המסורתיות המנוהלות, בקרנות הסל ובקרנות המחקות?

ח"כ היבא יזבק / צילום: יח"צ

היבא יבזק מתגוננת: "לא התכוונתי לשימוש באלימות מכל סוג נגד אף אדם"

במכתב תשובה ליועמ"ש אביחי מנדלבליט, כתבה יזבק כי אמירותיה בראיון הביעו תמיכה בסיום הכיבוש ולא קריאה למאבק מזוין נגד ישראל

הביקוש לשבבים בעולם תופס תאוצה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

האם מהלך העליות במניות השבבים כבר מיצה את עצמו?

חברת מארוול נראית ממוצבת היטב לצמיחה בשוק שבבי הדור הבא בסלולר ● בנוסף לפוטנציאל ארוך-הטווח של פריסת תשתיות ה-5G, פעילות מארוול צפויה להתאושש כבר בתקופה הקרובה, כתוצאה מהתאוששות בשוק השבבים כולו, הן בתחום התקשורת והן בתחום ה-storage

בני גנץ, בנימין נתניהו, דונלד טראמפ/ צילומים: קובי גדעון-לע"מ, איל יצהר, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

תוכנית המאה: נתניהו ייפגש עם טראמפ ראשון; גנץ אחריו

פגישת נתניהו תתקיים ביום השני הקרוב מול מצלמות, כפי שמקובל במעמד מסוג זה ● גנץ ייפגש עם טראמפ בשעה 12:00 שעון וושינגטון

סניף בנק בשנגחאי / צילום: Aly Song, רויטרס

שוק ההלוואות הלא-מתפקדות של סין: מלכודת למשקיעים הזרים

משקיעים זרים צריכים לזכור שבכלכלה הפוליטית הסינית, הם יושבים בתחתית ● בשוק החובות הבעייתיים הצומח בסין, רק למשקיעים מערביים ממולחים או בני מזל יש סיכוי להרוויח

קובי בראיינט ובתו ג'יאנה בראיינט / צילום: Stephen R. Sylvanie, רויטרס

הטעות הנוראית של חדשות ABC בדיווח על מותו של קובי בראיינט

כתב רשת ABC News, מאט גוטמן, דיווח באופן שגוי בשידור חי למיליוני צופים אמריקאים מהתרסקות המסוק בה נהרג שחקן הכדורסל קובי בראיינט, וטען כי כל ארבע בנותיו נהרגו ● מאוחר יותר גוטמן עלה לשידור כדי להתנצל על הפגיעה ברגשות משפחתו וחבריו של בראיינט וצופי הרשת

מאגר לוויתן / צילום: מארק ישראל סלם - ג'רוזלם פוסט

פסגות: הירידות במחירי מניות ושותפויות הגז הטבעי מוגזמות

בבית ההשקעות מציינים שתי סיבות מרכזיות לירידות: חששות בשוק מירידת מחירים נוספת בסקטור הגז מעל לציפיות המוקדמות; והתרחבות השיח בישראל ובעולם בנוגע להגדלת השימוש באנרגיות מתחדשות

פסטיבל האביב ביפן בצל נגיף הקורונה. בסין הפסטיבל המפורסם התבטל / צילום: רויטרס

פחד עד מוות: עד כמה הכלכלה הסינית תיפגע מווירוס הקורונה

סארס למול קורונה: כיצד נפגעה הכלכלה הסינית בתקופת התפרצות הסארס בשנת 2002, כמה עלולה לעלות ההתפרצות של הנגיף הקטלני קורונה למשק בסין, ומהם הסקטורים שייפגעו קשות עקב החשש של תושבי סין לצאת מהבית, לקולנוע או לרכבת התחתית?

מתאו סלביני / צילום: רויטרס, Alessandro Garofalo

ה"סרדינים" ניצחו: הממשלה באיטליה נושמת לרווחה אחרי ניצחון למרכז-שמאל באמיליה-רומאנה

מתיאו סלביני, מנהיג מפלגת הימין המתנגדת להגירה, הבטיח לתפוס את השלטון לראשונה במחוז, ואז להשתמש בתבוסת המרכז-שמאל כדי ליזום הליכה לבחירות כלליות חדשות באיטליה ו"להגיש צווי פינוי לממשלה ברומא" - אך התוצאות מספקות מרווח נשימה לממשלה

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ / צילום: טום ברנר, רויטרס

דעה: בקרב בין נתניהו לגנץ על חסדי טראמפ, יזכה כנראה ראש הממשלה

כפי שמצטייר הבוקר – וזה עלול להשתנות – נתניהו ייפגש פעמיים עם טראמפ ויזכה לחשיפה תקשורתית מלאה במסיבת עיתונאים בשידור חי מחר ● גנץ יזכה בפגישה אחת, שאולי תקבל חשיפה מוגבלת בפוטו-אפ ● בניגוד למקובל, הודרה שגרירות ישראל מארגון הביקור של גנץ בבית הלבן ● דעה

אנשי ביטחון בודקים טמפרטורות גוף של הנכנסים לרכבת התחתית על רקע התפשטות נגיף הקורונה, בייגי'ן / צילום: רויטרס

הווירוס הסיני: מספר המתים והנדבקים עולה – 80 מתים ו-2,794 חולים מאובחנים

עד כה הרופאים הצליחו לרפא רק 54 מקרים מאובחנים ● הנדבקים שכרגע עומדים על 2,794 בני אדם בכל העולם, רובם בסין

הפגנה נגד המחדל בתחבורה הציבורית, בית המשפט העליון / צילום: יוסי סאידוב

"לא ניתן שתושבי בית שמש ימשיכו להיות בני ערובה למצב התחבורה"

בביהמ"ש העליון מתקיים כעת דיון בסוגיית "רכש גומלין" במכרזי התחבורה הציבורית, המעכבת שבעה מכרזים להוספת שירותי תחבורה והגדלת צי האוטובוסים ● ראשת עיריית בית שמש עליזה בלוך משתתפת בהפגנה מחוץ לאולם: "תושבי בית שמש שמוצאים את עצמם באופן יומיומי חסרי אונים"

בית הזיקוק של פז באשדוד / צילום: רוני שיצר

קנס של 905 אלף שקל לפז בית זיקוק אשדוד בגין זיהום אוויר

העיצום הכספי הוטל על פז בעקבות אירוע שבמהלכו קרסה מערכת החשמל במפעל, ועשן שחור וסמיך נפלט לסביבה מהלפיד במשך שעה שלמה; החלקיקים שנפלטו, מפאת גודלם הזעיר, יכולים לחדור לעומק הריאות ולכלי הדם ולגרום למחלות שונות

קובי בראיינט / צילום: USA Today Sports, רויטרס

דיווח: הזכירה את מקרה האונס של קובי בראיינט, והושעתה מה"וושינגטון פוסט"

העיתונאית פליסיה סונמז צייצה לינק לכתבה שמסקרת את מקרה האונס שבו הואשם שחקן הכדורסל המנוח קובי בראיינט ● ב"Daily Mail" דיווחו כי לאחר שהציוץ התקבל בזעם ברשתות החברתיות, בעיתון החליטו להשעות את העיתונאית: "הציוץ הראה שיקול דעת לקוי"