גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ה-E קופה המרהיבה של מרצדס: 700 אלף שקל לדגם הבסיסי

ה-E קופה המרהיבה מקבלת מנוע חדש ו"ירוק", אבל בהחלט לא צמחוני ● היא מתוכננת עבור הייטקיסטים לאחר אקזיט, ופחות עבור אנשי "הכסף הישן"

 

מרצדס קופה 2019 E450 /  צילום: יחצ
מרצדס קופה 2019 E450 / צילום: יחצ

וירוס שמקורו לא ידוע פוקד לאחרונה את פלח רכבי היוקרה בישראל. לאחר שנים ארוכות של צמיחה מהירה ועקבית, התכווצו המכירות בפלח הזה ברבעון הראשון של 2019 בשיעור של כ-7% לעומת הרבעון המקביל אשתקד. יש הסבורים שמדובר בבעיה נקודתית שנובעת מעיכובים בייצור ובאספקה של גרסאות "פלאג-אין" יוקרתיות, שזוכות לפופולריות רבה בישראל. אחרים טוענים שאחראי לכך היבוא המקביל.

אבל קשה למצוא מי שיטען כי מדובר ברוויה של שוק רכבי היוקרה. בשנים האחרונות צמח מספרם של המיליונרים בישראל בלמעלה מ-8%, ורכבי יוקרה שעולים מאות אלפי דולרים הם עדיין בונוס-עצמי מבוקש ביותר באלפיון העליון, ולא רק בישראל. וכאשר מדובר בבונוסים-עצמיים, המוטו הוא "אם יש לך, תדאג שידעו את זה" או במילים אחרות, רכבי יוקרה מוחצנים.

מרצדס E450 קופה היא דוגמה בהחלט מייצגת לז'אנר. היא שייכת פורמלית למשפחת ה-E סדאן הסולידית, אבל מחצינה פרופורציות יותר ספורטיביות בשילוב גג קשתי רצוף ומרהיב, שנמתח לאחור בזווית חדה ללא עמודי תמיכה מרכזיים וחרטום דמוי כריש משחר לטרף, שאופייני למשפחת הקופה של מרצדס. מתיחת הפנים שעברה המכונית בשנה שעברה העניקה לה זנב הרבה יותר מושחז וחישוקי 19 אינץ' מעוצבים לתלפיות סוגרים היטב את הקצוות של חבילת מרשימה של נוכחות כביש, שלא מותירה צופים אדישים.

אם העיצוב החיצוני נועד לייצר ריגושים בסביבה החיצונית, תא הנוסעים הוא הדוניזם נטו. הרצפה הנמוכה יחסית דורשת קצת גמישות מהגב בעת הכניסה, אבל הפיצוי הוא אסתטיקה של מלון בוטיק יוקרתי: קווים רכים, זורמים ומינימליסטיים, עבודת עץ ועור מרהיבה, ושילוב צבעים שמאחוריו ניצבות מחשבה ואיכות גימור מהשורה הראשונה. בקיצור, סביבה שמאפשרת לשקוע בשלוות זן גם במהומה של נתיבי איילון.

צג מולטימדיה ענק ועתיר תפריטים הוא סטנדרט בדגם ה-E450, והנדסת האנוש זהה לזו של סדרה E. כלומר, היא מתוכננת עבור הייטקיסטים לאחר אקזיט, ופחות עבור אנשי "הכסף הישן".

המושבים הקדמיים מפנקים ומפוסלים היטב. למרות העובדה שכניסה לצמד הכורסאות האחוריות דורשת תמרון, הן מרווחות ונוחות באופן מפתיע עבור מבוגרים, שקומתם לא חורגת מהממוצע. האבזור התקני עשיר ומקיף, כמקובל בפלח, כולל כוונון חשמלי עתיר מצבים למושבים הקדמיים, גג פנורמי חשמלי ומערך מקיף של מערכות סיוע מתקדמות לנהג, בדומה לגרסת הסדאן.

גרסת ה-450 שהצטרפה השנה להיצע, מחליפה את גרסת ה-400 שנפלה קצת בין הכיסאות. היא עדיין מצוידת במנוע טורבו בנפח 3 ליטר בתצורת V6, אבל הפעם זה מנוע חדש לגמרי שהותאם למבחני הפליטה האירופאיים העדכניים ועל הדרך גם זכה לקפיצה בהספק מ-333 ל-367 כ"ס ולתוספת צנועה למומנט, שעומד כעת על 50 קג"מ עגולים.

המחיר הבסיסי: 700 אלף ש'

מרצדס טוענת שהמנוע הזה הרבה יותר "ירוק" וחסכוני מקודמו, אבל על הכביש הוא לא עושה שום הנחות לצמחונים. כאשר מחשב המנוע ניצב על אחד משני המצבים הספורטיביים, הוא מרגיש כמו קרניבור שמריח את המנגל של יום העצמאות. הוא בועט את הרכב מאפס ל-100 ב-5.6 שניות, צובר מהירות בקצב מרשים ומרגיש יציב ורגוע גם במהירויות אוטוסטרדה (של אירופה).

מערכת ההנעה הכפולה של מרצדס, סטנדרט ב-450, מעבירה את הכוח לגלגלים ביעילות מרשימה גם על משטחים חלקלקים. התיבה בת תשע המהירויות לא מתנגדת להוריד באופן מיידי שניים ואפילו שלושה הילוכים לנוכח פקודת האצה אגרסיבית. במצבי ההיתכנות הרגילים, המנוע חלק ומעודן והביקורת העיקרית שלנו נוגעת לצליל הספורטיבי, או למעשו להיעדרו. קצת מאכזב בהתחשב באגרסיביות החזותית. קרוב לוודאי שאי שם ברשימת האופציות היקרות של היצרן, מסתתר הפתרון לבעיה.

ואם כבר באופציות עסקינן, היינו ממליצים לצייד את הרכב במערכת מתלי האוויר של מרצדס. הגרסה התקנית מצוידת במתלי מתכת תקניים. חרף העובדה שהנוחות עדיין סבירה ברוב התנאים, שילוב של צמיגים בחתך קיצוני ומהמורות עמוקות על האספלט הישראלי מוציאים לעיתים את המרכב ואת הנוסעים משלוותם. המתלים הבסיסיים גם משחררים קצת יותר מדי נטייה ותנודות אנכיות בפניות, אם כי זו בעיקר תחושה סובייקטיבית. מי שיתגבר עליה יגלה שאחיזת הכביש של ההנעה הכפולה על כבישים מפותלים גבוהה הרבה יותר מהאומץ של הנהג. המצב הספורטיבי גם מלטש את תחושת ההיגוי, ובסך הכול גם נהגים יודעי ח"ן לא יקופחו.

במחיר בסיס של 699 אלף שקל, ה-450 קופה התייקרה רק בכ-3% לעומת ה-E400 קופה היוצאת. עם זאת, היא מציעה הרבה יותר אבזור תקני וכמובן תוספת לא מבוטלת להספק ולביצועים. בקיצור, עסקה טובה למי שיכול כמובן.

עוד כתבות

יובל סויירף באירוע עושים שוק \ צילום: איל יצהר

"באירופה מחכים לכניסת חברות הקנאביס הישראליות"

כך אמר היום יובל סויירף, מייסד ומנהל פארמקן פולסקה, בכנס עושים שוק של "גלובס" בנושא קנאביס: זרעי המהפכה ● "השוק בפולין זה שוק של 50 אלף מטופלים שכל הזמן גדל, זה יכול להגיע ל-600-300 אלף חולים בשנים הקרובות"

משה כחלון / צילום: שלומי יוסף

כחלון חתם על העלאת המס על מכוניות היברידיות

לצד העלאת מס הקנייה על מכוניות חשמליות והיברידיות, כחלון חתם גם על הצו להטלת בלו על חומרי בעירה ● שני הצעדים ייכנסו לתוקף בתחילת 2020 והם אמורים להכניס יחדיו למדינה סכום של כמיליארד שקל לשנה

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון./ צילום: רפי קוץ

אמיר ירון: מערכת החינוך אחראית לאי השוויון הגבוה במיומנויות בישראל

כך אמר נגיד בנק ישראל בכנס השנתי של חטיבת המחקר של בנק ישראל ● "כיצד קורה שהיקף הלומדים להשכלה גבוהה נרחב, אבל המיומנויות בשוק העבודה נמוכות?"

הדמיית הבנייה המתוכננת באזור אפולוניה / הדמיה: רשות מקרקעי ישראל

העליון: אור ירוק לתוכנית אפולוניה לבניית 2,687 יח"ד בהרצליה

ביהמ"ש העליון ביטל ברוב דעות את החלטת ביהמ"ש לעניינים מינהליים, שהורה על ביטול החלטת הותמ"ל להפקיד ולאשר את התוכנית ועל החזרתהּ לדיון בפני הותמ"ל, על-מנת שזו תבחן מחדש אם להפקידהּ לאחר שתקבל לידיה סקר סיכונים מלא

מפצחים את שוק הקנאביס הבינלאומי \ צילום: איל יצהר

"אין פה בועה. תעשיית הקנאביס מתפתחת, והחברות הטובות ביותר יצליחו בסוף"

לאן הולכת תעשיית הקנאביס, והאם החברות הישראליות יכולות להשתלב בה בהצלחה - בכך בין היתר דנו בפאנל על שוק הקנאביס הבינלאומי בכנס "עושים שוק" של "גלובס" ● המשתתפים בדיון הדגישו את הצמיחה המהירה והאמיתית בתחום, את החדשנות הטכנולוגית שיוצאת מישראל ואת הצורך לצאת לחו"ל, וגם הזהירו מהתלהבות יתר של המשקיעים מתופעת הסלבס שנוהרים לחברות בענף

מגה אור / צילום: מצגת החברה

תנאי השוק הנוחים מקפיצים את מניות הנדל"ן המניב בישראל לשיאים חדשים; המדד הענפי קפץ 30% מתחילת השנה

עסקת מגה אור לא לבד - גם עמיתותיה בשוק הנדל"ן המניב נהנות מהריבית הנמוכה, המאפשרת להן ליזום ולהרחיב את פעילותן בקלות יחסית ● האם רק עלייה של הריבית בעתיד תעצור את הגל?

פרופ' רפי קרסו באירוע עושים שוק \ צילום: איל יצהר

רפי קרסו: "יש שוק שחור של קנאביס רפואי. אנחנו מודעים לזה"

כך אמר פרופ' רפי קרסו, מומחה למחלות כאב ויועץ לחברות קנאביס, בכנס עושים שוק של "גלובס" בנושא קנאביס: זרעי המהפכה ● קרסו הודה כי ישנם מטופלים בקנאביס רפואי שמוכרים את החומר הלאה: "יש שוק שחור. אנחנו מודעים לזה"

רן גוראון, מנכ"ל פלאפון / צילום: יונתן בלום

גוראון לעובדי בזק בינלאומי: נצא עם הטריפל החדש איתכם או בלעדיכם

על רקע המו"מ להסכם קיבוצי חדש, מנכ"ל בזק בינלאומי הבהיר לעובדים כי אם לא תחול התקדמות במו"מ, הוא לא יהסס לצאת למהלך הטריפל בלעדיהם, ורמז כי יבחר ספק אינטרנט אחר לחבילה

דדי סגל באירוע עושים שוק \ צילום: איל יצהר

מנכ"ל פנאקסיה: "האישור ליצוא קנאביס מישראל יגיע בתוך שבועות עד חודשים"

דדי סגל, שהשתתף היום באירוע של "גלובס", דיבר על פעילותה של חברת פנאקסיה בתחום הקנאביס • "הנפקה ראשונית לא הייתה רלוונטית, בין השאר בגלל שהמוסדיים לא היו בשוק לפני שנה. כיום הם מתעניינים"

כספומט של ביטקוין בליטא / צילום: רויטרס

מלך הקריפטו: הדומיננטיות של הביטקוין בשוק המטבעות הדיגיטליים - הגבוהה מאז 2017

שער הביטקוין זינק הבוקר ל-12,867 דולר - שיא של 17 חודשים ● עליות השערים בשוק הקריפטו נרשמות על רקע הדיווחים על פרויקטי המטבע הדיגיטלי של בנק ההשקעות ג'יי.פי. מורגן וענקית המדיה החברתית פייסבוק ● מספר הכספומטים למשיכת ביטקוין בעולם עלה לשיא של כל הזמנים - יותר מ-5,000

משה בר סימן טוב באירוע עושים שוק \ צילום: איל יצהר

מנכ"ל משרד הבריאות: "נפעל לפיקוח מחירים בשוק הקנאביס הרפואי"

משה בר סימן טוב אמר באירוע של "גלובס" בנושא הקנאביס כי "המטרה היא להגיע למצב ש-90% מהמטופלים בקנאביס רפואי ישלמו את המחיר ששילמו לפני הרפורמה" ● אנחנו מאותתים לכל הצרכנים בשוק שהתכלית הראשונה של הקנאביס היא לעזור לחולים"

אהוד אולמרט באירוע עושים שוק \ צילום: איל יצהר

"בקצב שבו ישראל מידרדרת, יכול להיות שכל אזרח לא צריך עציץ קנאביס אחד בבית - אלא שניים"

כך אמר היום ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט בכנס עושים שוק של "גלובס" בנושא קנאביס: זרעי המהפכה ● "הרגולטור צריך לעסוק כעת בהסדרת יצוא הקנאביס כפי שאישרה הממשלה" ● מעריך כי נתניהו לא יצליח להקים ממשלה גם לאחר הבחירות הקרובות

אהוד ברק / איל יצהר

אוהד ברק מכנס מסיבת עיתונאים ב-18:00; צפוי לחזור לפוליטיקה

עם ברק צפויים להתייצב האלוף במיל' יאיר גולן, איש מפלגת העבודה יאיא פינק, וככל הנראה גם היזם קובי ריכטר

אמי פלמור / צילום: יונתן בלום

לידיעת הסטודנטים לחשבונאות: בקרוב תצטרכו לעבור גם בחינה סופית במסים

לפי מסקנות הצוות שמינתה יו"ר מועצת רואי החשבון, תוכנית הלימודים תכלול שבעה סמסטרים במקום שישה, ומנגד תבוטל שנת ההשלמה • לשתי הבחינות הסופיות תתווסף בחינה במסים • בלימודים יושם דגש על טכנולוגיה ומיסוי • שינוי נוסף שנבחן: קיצור ההתמחות משנתיים לשנה וחצי • נשיאת לשכת רואי החשבון: "הסרנו חסמים"

בני גנץ / צילום: שריה דיאמנט

גנץ: "אני יכולתי להרכיב ממשלת הסכמה לאומית למען ישראל"

את הדברים אמר ראש כחול לבן, בני גנץ, במסיבת עיתונאים שניהל היום לבדו ללא גיבוי חבריי מפלגתו ● "הנשיא היה מטיל עלי את האחריות להרכיב - והייתי מצליח. נתניהו ידע את זה. נתניהו חיסל את האופציה שלח את 2019 לאבדון כלכלי חברתי ושלטוני"

משה ברקת באירוע עושים שוק \ צילום: איל יצהר

"אם אני מנכ"ל חברת ביטוח - אני יוצא מתחום הביטוח הסיעודי; נדרשת רפורמה גדולה"

ד"ר משה ברקת, הממונה על רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון, יצא באמירה חריפה במסגרת כנס "עושים שוק - מפצחים את תעשיית הקנאביס" של "גלובס" ● לדבריו, "החולים הסיעודיים לא צריכים קנאביס, אלא שיתייחסו אליהם בכבוד. לא בטוח שהמשוואה מתקיימת במודל היום", אך לצד זה קבע כי "המודל לא מספיק טוב לחברות הביטוח ולמטופלים"

שר התחבורה ישראל כ"ץ ועובדים סינים בפרויקט הרכבת הקלה./ צילום: רויטרס

מכה לבנייה במרכז הארץ: מהשבוע בולמת תוכנית המטרו מאות פרויקטים

את רכבות המטרו לא נראה בישראל לפני 2030, אלא שהחלטה חדשה של הוועדה לתשתיות לאומיות אוסרת על בנייה לעומק הקרקע בתוואי הפסים • המשמעות: פגיעה במאות בעלי קרקעות ובחברות שייאלצו לדחות פרויקטים ולערב את הוות"ל בבנייה

יוחנן דנינו, רפי קרסו / צילומים: שלומי יוסף, רמי זרנגר, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

האתגרים וההזדמנויות בשוק הקנאביס בכנס גלובס

האירוע השני בסדרת "עושים שוק" של "גלובס" התקיים היום ועסק באתגרים ובהזדמנויות של תעשיית הקנאביס ● בין הדוברים: משה ברקת, יוחנן דנינו, אהוד אולמרט ופרופ' רפי קרסו

צחי נחמיאס / צילום: מירי נחמיאס

המוסדיים מאמינים במגה אור: השקיעו כ-200 מיליון שקל במסגרת הקצאת מניות פרטית

חברת הנדל"ן המניב תקצה כ-10% מהונה לפי מחיר מניה של 61 שקל – הנחה של כ-2.5% על מחיר השוק ● כלל ביטוח וילין לפידות, שכבר מחזיקים במניות החברה, יגדילו את החזקותיהם ואליהם יצטרפו הראל השקעות ומיטב דש ● חלקו של היו"ר צחי נחמיאס ידולל לכ-41%, לעומת החזקה של 45.5% היום

ברוך שי / צילום: יחצ

ברוך שי על פרשות דב גילהר ויצחק נוי: "חציית קו אדום"

בתוכנית "שבת עולמית" בהגשת יצחק נוי ב"כאן רשת ב'", אמר המגיש יצחק נוי כי "הבדואים ידועים גם כרוצחים ממדרגה ראשונה" ● בתוכנית "ערב ערב" בהגשת דב גילהר, שלף מרדכי גילת את ארנקו כדי להדגים למשפחת נתניהו איך משתמשים בכסף ● מנהל חטיבת החדשות של "כאן": נוי וגילהר הושעו ממספר תוכניות ● ומה לגבי ירון לונדון?