גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

האביב הגיע לקרנות הנאמנות: גייסו באפריל 1.7 מיליארד שקל, בהובלת הראל, פסגות ומור

בארבעת החודשים הראשונים של 2019 צמחו היקפי הנכסים המנוהלים בקרנות הנאמנות בכ-20.4 מיליארד שקל, רובם מהתשואות ● גורם בשוק קרנות הנאמנות: "מדובר באחת מפתיחות השנה הטובות שידע שוק ההון בשנים האחרונות"

קרנות נאמנות / צלם: פוטוס טו גו
קרנות נאמנות / צלם: פוטוס טו גו

בסוף אפריל 2019 ניהלו קרנות הנאמנות הישראליות סך מצרפי של 327.2 מיליארד שקל. סכום זה מהווה עלייה של כ-6.7% ביחס לסך הנכסים שנוהל בגופים אלה בסוף 2018, והוא צמח בעיקר הודות לתשואות המאוד חיוביות שנרשמות מתחילת השנה בשוקי ההון בארץ ובעולם.

בארבעת החודשים הראשונים של השנה צמחו היקפי הנכסים המנוהלים בקרנות הנאמנות בכ-20.4 מיליארד שקל, רובם מהתשואות, וחלקם, כ-2.7 מיליארד שקל, הודות להפקדות חיוביות ברמה מצרפית.

"שמחה רבה, אביב הגיע לתעשיית הקרנות", אמר לנו גורם בשוק קרנות הנאמנות, שהוסיף כי "בסיכום השליש הראשון של שנת 2019 ניתן להגיד שמדובר באחת מפתיחות השנה הטובות שידע שוק ההון בשנים האחרונות". הוא מתכוון לכך שבחודש אפריל נמשכה המגמה החיובית החזקה במניות ובשוקי האג"ח, כפי שלדבריו גם "ניתן לראות בתשואות קרנות הנאמנות".

בין השאר, מדובר בכך שמדדי המניות בישראל רשמו עליות חדות עם עלייה של 10% במדד ת"א-125 , עליה של כ-15% במדד הבנקים  ומניות הנדל"ן נהנו מעליות של כ-20% שנתמכו על ידי השפעת ירידת תשואות האג"ח הארוכות. גם בארה"ב מורגשת עד כה השנה מגמה חיובית במיוחד, כשמדדי המניות רשמו גם הם עליות חדות של כ-20% מתחילת השנה, כאשר גם באירופה נרשמו עליות של 15% בממוצע.

"משקיעי קרנות הנאמנות מסכמים חודש ושליש שנה ראשון מוצלחים במיוחד כאשר כל הקטגוריות המרכזיות בקרנות הנאמנות רשמו תשואות חיוביות מרשימות בחודש אפריל", סיפר אותו גורם, שפירט כי "הקרנות המצטיינות החודש היו הקרנות המנייתיות. זאת הודות לכך שקרנות מניות ישראל וקרנות מניות חו"ל עלו בכ-3.5% בממוצע. כמו כן, העליות החדות בשוקי המניות תרמו מאוד גם לביצועי קרנות אג"ח כללי המשלבות מניות (90/10, 80/20), שרשמו עליות של כ-1% בממוצע". על כך הוא הוסיף כי "הקטגוריה שבלטה מאוד בתשואה חציונית הייתה קטגוריה 70/30 שרשמה תשואה חציונית חודשית גבוהה של 1.3%, עם 5.3% מתחילת שנה".

לצד כל אלה הוא ציין כי "גם הלקוחות הסולידיים השנה ובחודש שחלף, זוכים ליהנות השנה מהעליות, כאשר קרנות אג"ח מדינה רושמות תשואות גבוהות של 2.5% מתחילת השנה". מגמה זו ניבטת אלינו גם מנתונים שפרסם מורן צביק, מנהל קשרי יועצים בקרנות הנאמנות של בית ההשקעות מיטב דש, שציין כי "קרנות הנאמנות השיגו בחודש אפריל תשואה חיובית משוקללת של 1.6% בממוצע, תשואה דומה מאוד לזו של קופות הגמל הכלליות". לדבריו, מתחילת השנה מדובר בתשואה ממוצעת של 6.25% לשוק קרנות הנאמנות.

צביק מצא בנוסף ש"קרנות המתמחות במניות בישראל רשמו מתחילת השנה תשואה חיובית ממוצעת של כ-12.05%", כאשר "הקרנות שבלטו לטובה בתשואות מתחילת השנה הן קרנות מניות נדל"ן וקרנות מניות ת"א יתר שעלו ב-18.9% וב-13.9% בהתאמה. לעומת זאת, הקרנות שפיגרו בתשואה בקבוצה זו היו קרנות ת"א 125 עם תשואה חיובית ממוצעת של 10.2%", הוא פירט.

עוד הוא הוסיף כי "קרנות המתמחות במניות בחו"ל רשמו מתחילת השנה תשואה חיובית הנאמדת ב-14.3%", כאשר "הקרנות שבלטו לחיוב הן קרנות מניות אירופה מוגנת מט"ח שעלו בממוצע מתחילת השנה ב-16.6%, וקרנות ארה"ב מוגנת מט"ח שהשיגו למשקיעים תשואה חיובית של כ-15.9%. לעומת זאת, הקרנות שבלטו לרעה - קרנות אסיה עם תשואה חיובית נמוכה של כ-2.15% בלבד", כתב. עוד הוא מסר כי "קרנות אג"ח כללי רשמו מתחילת השנה תשואה חיובית של 3.95%", בעוד ש"קרנות הנאמנות הקונצרניות ללא מניות עלו מתחילת השנה בכ-3.35%. בממוצע, וקרנות אג"ח קונצרני ברמת סיכון גבוהה רשמו תשואה חיובית גבוהה יותר של 5.15%". לצד זאת, צביק פירט, "מתחילת השנה קרנות אג"ח מדינה רשמו תשואה חיובית הנאמדת ב-2.55%".

הגיוסים והפדיונות בשוק קרנות הנאמנות באפריל

עם הרווחים חוזרים הגיוסים בשוק הקרנות

כאמור, נראה כי הגאות בשווקים, שנמשכה עד לרגע שהלחימה העזה בדרום החלה להעיב על שוקי המניות והחוב המקומיים, 2019 מסתמנת כשנה חיובית מאוד לקרנות הנאמנות, כשאכן נראה כי האביב בא לבקר, בתקווה שהירי לא יבריחו. בעוד שבשנת 2018 נפדו מהקרנות כמעט 18 מיליארד שקל, בצל הירידות והתנודתיות החדות שנרשמו בתחילת אותה שנה ובעיקר בסופה, הרי שמתחילת השנה הנוכחית נרשמו גיוסים בסדר גודל של כ-2.6 מיליארד שקל, וזאת בעיקר הודות לגיוסים מצרפיים של כ-1.7 מיליארד שקל באפריל בלבד.

"הסכומים שנפדו ב-2018 לרוב לא הושקעו באפיקים אחרים, דוגמת נדל"ן, אלא הם יושבים ומחכים כמזומן בחשבונות הבנק", אמר גורם בשוק הקרנות, שהעריך ומקווה כי "העליות האחרונות גורמות כבר למשקיעים לחזור לשוק ההון ולהשקעה בקרנות הנאמנות, אמנם בקצב איטי ובהדרגה, אולם המגמה החיובית ברורה". עם זאת, הוא אמר כי "מרבית המשקיעים שיצאו מהשוק במהלך שנה שעברה עדיין נמצאים בחוץ", כאשר הסנטימנט בשוק ההון ובקרנות עלול להשתנות לרעה לאור המצב הביטחוני המסובך.

בכל אופן, ככל שיימשכו הגיוסים בקרנות אפשר שזה יוביל להמשך מגמה חיובית בשוק המניות והאג"ח המקומי, בשל ביקוש לניירות ערך בהתאם לקטגוריות המגייסות. ניסיון העבר מלמד כי גיוסים בקרנות אג"ח גורמים לא אחת להתעוררות גל של הנפקות אג"ח מצד חברות.

כך או אחרת, עד כה 2019 מסתמנת כשייכת לחברת הקרנות של הראל פיננסים, שבניהול טל קדם. קרנות הנאמנות ה"רגילות" של הראל, שמנוהלות על ידי ירון דייגי, וקרנות הסל שהיו עד 2018 תעודות סל, ושמנוהלות על ידי אורי שור, גייסו באפריל 700 מיליון שקל, כך שמתחילת השנה הן גייסו 2.7 מיליארד שקל. גיוסים אלה ממצבים את הראל כמובילת הגיוסים בשוק הקרנות - בשקלול הגיוסים בקרנות המסורתיות, בקרנות המחקות, בקרנות הכספיות ובקרנות הסל, הן בחודש האחרון והן מתחילת השנה.

מגמה חיובית בהראל; גם פסגות ומור מככבים

בקבוצת הראל פיננסים מתגאים, ובצדק, בכך שבשנתיים האחרונות, חודשים אחדים לאחר שמונתה רוב ההנהלה הנוכחית בבית ההשקעות ובקרנות הנאמנות שלו, ולמעשה מאז אפריל 2017, הצליחה החברה להציג שיפור בדירוגי הקרנות בקרב הבנקים, דבר אשר הוביל למגמה חיובית ורצף גיוסים בקרנות הנאמנות. כיום מנהל הראל פיננסים קרנות בהיקף כולל של כ-38.2 מיליארד שקל, לעומת סך של כ-29.8 מיליארד שקל שנוהל על ידו בסוף אפריל 2017 (כולל תעודות הסל).

מלבד הראל בולט לחיוב עוד אחד מהגופים הגדולים בשוק באופן היסטורי: פסגות, שהקרנות שלו מנוהלות על ידי אייל גורן, ושגייס באפריל 650 מיליון שקל, כך שמתחילת השנה הוא גייס כמעט 2 מיליארד שקל. פסגות אוחז במקום השני בדירוג המגייסים הן בחישוב לחודש אפריל והן מתחילת השנה. במקום השלישי בשני הדירוגים, החודשי והמצטבר מתחילת השנה, מככב אחרי הראל ופסגות בית ההשקעות מור, שגייס מתחילת השנה יותר מ-1.3 מיליארד שקל.

עוד גופים שבולטים לחיוב בצמרת המגייסים בחודש אפריל (בסדר יורד): מור בית השקעות, ילין לפידות, מגדל שוקי הון, פורסט, קסם של אקסלנס ואלטשולר שחם. מהצד השני רק שלושה גופים פדו באפריל סכום תלת ספרתי במיליוני שקלים - אלומות, מודלים ואי.בי.אי.

מתחילת השנה בולטים במגייסים גם מגדל שוקי הון, ילין לפידות ופורסט, שגייסו מאות רבות של מיליוני שקלים, כל אחד. אגב, יש גם שני גופים שפדו מתחילת השנה יותר ממיליארד שקל: אנליסט ואי.בי.אי.

לסיום, נציין כי הנתונים הפעם אינם כוללים את נתוני תמיר פישמן ואושן, שמנוהל בהוסטינג אצל מודלים, שלא הגיעו לרשותנו במועד. 

עוד כתבות

נועה קירל בקמפיין החדש של ביטוח ישיר  / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ביטוח ישיר

סקר הפרסומות: 9 מיליון הכי אהובה, ביטוח ישיר הכי זכורה

הקמפיין ל-yes באמצעות אדלר חומסקי הוא המושקע ביותר השבוע עם היקף השקעה של כ-751 אלף שקל

סוחרי מניות בבורסת ניו יורק  / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

עונת הדוחות בוול סטריט מעלה הילוך: האם השוק באמת יקר מדי?

נכון לתחילתה של עונת הדוחות לרבעון הרביעי של 2019, כ-10% מהחברות הנכללות במדד S&P 500 דיווחו על תוצאות כספיות הגבוהות בממוצע בכ-1% מעל לציפיות המוקדמות - כך שבינתיים מסתמנת עונה זו כחלשה מהממוצע ● במבט לשנה הקרובה, יש פער משמעותי בין הציפיות מכיוון המיקרו לציפיות מכיוון המאקרו

צילום: יונתן בלום

דעה: כריך של רִיק

מה בין יום השואה ליום הפרטיות מלבד סמיכות מקרית על לוח השנה? ● דעה

רוגל אלפר  / צילום: איל יצהר, גלובס

רוגל אלפר: "אני אמות בתפקיד הזה - לא רואה כלי תקשורת אחר שיעסיק אותי"

טרול? "יש כיבוש, יש אפרטהייד, יש פשיזם. אני אומר את הדברים כפשוטם" ● מה ישראלי בעיניך? "אני הישראלי היפה" ● ומה לאלו ולביקורת טלוויזיה? "חובתי המוסרית והמקצועית" ● מבקר הטלוויזיה של "הארץ" סוגר 5 שנים בתפקיד ומסביר בפודקאסט "אוף דה רקורד" למה הוא לא פרובוקטור ● האזינו

7 כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע - “רובע החדשנות” בב”ש / צילום: HQ אדריכלים

בחיפה ובב"ש מפנטזים על חדשנות ועסקת ענק לשפיר. כותרות הנדל"ן

בחיפה הציגו השבוע את תוכנית הענק "עמק החדשנות", ובבאר שבע הציגו את "רובע החדשנות", האם יימצאו תקציבים תואמים? שפיר ואוריין ניצחו ארבע קבוצות חזקות וייבנו את מרכזי הלוגיסטיקה העצומים של צה"ל ● ומחיר למשתכן יצאה לדרך בפעם העשירית

בני גנץ / צילום: שלומי יוסף

מאחורי הזגזוג: מה גרם לבני גנץ לשנות את עמדתו בנוגע לבקעת הירדן ותוכנית השלום?

ח"כ גנץ סבר תחילה שפרסום התכנית השלום בזמן בחירות נחשב התערבות בוטה בפוליטיקה הישראלית ואף הצהיר כך, אולם לפני יומיים שינה את דעתו ● מן העובדה שגנץ שינה את דעתו אפשר היה להבין כי הוא מניח שתוכנה של התכנית אינו מזיק לו מבחינה פוליטית

בניין אינטל / צילום : צילום: Reuters, Ronen Zvulun

אינטל עקפה את תחזיות ההכנסות והרווח ברבעון: המניה קופצת במסחר המאוחר

פעילות השבבים לחוות השרתים דחפה את אינטל להכנסות של 20 מיליארד דולר - כמיליארד דולר מעל לתחזיות האנליסטים ● ההכנסות הרבעוניות משקפות צמיחה של 8% לעומת הרבעון המקביל, הרווח הנקי עלה ב-1% • מובילאיי סיימה את 2019 עם הכנסות של 879 מיליארד דולר וצמיחה של 26%

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 22 בינואר

אתמול באיכילוב: 7 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

37 אלף נשים בישראל דיווחו על הטרדה במקום העבודה בתוך שנה / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

הגיע הזמן לחשוף את שמות החברות שבוצעו בהן הטרדות מיניות

37 אלף נשים בישראל דיווחו על הטרדה במקום העבודה בתוך שנה ● החברות מצידן מצליחות בחסות בית המשפט למנוע את חשיפתן לאורך ההליכים המשפטיים, בטענה לפגיעה במוניטין - ומשמרות תדמית נקייה ●  "גלובס" מוביל את המאבק לחשיפת החברות המטרידות וליצירת מקומות עבודה נקיים ובטוחים יותר

ארז נץ / צילום: כפיר זיו

ארז נץ עזב נוחות וכסף בשביל הרוקנרול

ארז נץ, כבר בן 62 ובלי קוקו, סוגר מעגל עם שלום חנוך כגיטריסט שלו, מופיע בעולם עם "אינפקטד משרום", ובארץ במופע שורשים, וגם מספיק להיות מורה לגיטרה נחשק

מייק פנס / צילום: קרלוס באריה, רויטרס

סגן נשיא ארה"ב מייק פנס: השואה - הכתם הגדול ביותר בהיסטוריה

פנס נאם בטקס המרכזי של 'פורום השואה' ביד ושם ואמר: "אי אפשר לבקר באושוויץ, ולחצות ולראות את הנעליים, את המשרפות, את קרון הרכבת ואת תצלומי הנשים, גברים וילדים מובלים לתוך המוות בלי לשאול 'איך הם יכלו לעשות זאת'"

יעל טרויכין / צילום: יונתן בלום

"חייבים למצוא דרכים חדשות להתגונן מפני האקרים. אין פתרון קסם שיכול להרוג מכשפות ומפלצות בבת אחת"

יעל טרויכין, שמכהנת כמנכ"לית חברת סייבר כבר בגיל 26, מספרת ל"ליידי גלובס" איך היא מתאמנת 30 פעם לפני פיטורי עובד, מתי שווה לצאת עם כפיף לדרינק כדי לבנות אמון, וכן, גם על הפחד לאכזב וליפול

הנשיא טראמפ ונתניהו / צילום: רויטרס Carlos Barria

טראמפ: מופתע שנתניהו וגנץ עוזבים את הקמפיין; לא נשמע כדבר הזה

נשיא ארה"ב לכתבים: "אני משוכנע שהפלסטינים יגיבו תחילה בשלילה על התכנית, אבל למעשה התכנית הזו חיובית מאוד מבחינתם" ● מכריז: נפרסם מתווה תכנית השלום לפני בואם נתניהו וגנץ לבית הלבן ● בכיר בחמאס: התכנית האמריקאית תחולל אינתיפדה חדשה

חזי בצלאל בהשקת WE4G של אקספון \ צילום: איל יצהר

משרד התקשורת קבע שאקספון נדרשת לשלם מיליוני שקלים לבזק

לדברי המשרד, בזק ביצעה עבודות טכנאים לאקספון במסגרת השוק הסיטונאי שעליהם היא נדרשת לשלם בהתאם לתיק השירות. אקספון הבהירה שהיא מוכנה לשלם אך בהתאם למה שנקבע במקור בתיק השירות ולא לפי דרישות בזק. הנושא ככל הנראה הולך להכרעת בית המשפט

בני הזוג נתניהו עם הנשיא פוטין / צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

ראש הממשלה והנשיא פוטין חנכו את האנדרטה לזכר מגיני לנינגרד

בטקס השתתפו נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, הנשיא ראובן ריבלין, שרי ממשלה, ראש עיריית ירושלים משה ליאון ונציגי ארגוני וטרנים

כריסטין לגארד / צילום: שאטרסטוק

ההחלטה הראשונה השנה של לגארד: הריבית באירופה ללא שינוי

הריבית על הפיקדונות נותרה על מינוס 0.5%, והבנק צופה כי הריביות ישארו בטווח הנוכחי ואף יירדו עד אשר האינפלציה תעלה ל-2% ● הבנק הודיע על בחינה מחודשת של המדיניות המוניטרית לראשונה מאז 2003

כנסיית המחלוקת בעין כרם ירושלים/ צילום:   Shutterstock

פרשנות: הבלופים של השבוע: מהאיום הביטחוני של קאסם סולימאני ועד לנזירות רוסיות כועסות

למה בכלל תקציב הביטחון צריך לגדול עכשיו, מלבד עזרה לתדמיות של נתניהו, כוכבי ובנט? ● ומדוע המחוות הנדל"ניות שנעשו עבור הנשיא פוטין בירושלים לא יתבצעו ככל הנראה? ● הבלופים הגדולים של השבוע ● פרשנות

ניתוח פלסטי הוא לא סוף הסיפור /  צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

פלסטיקאי אמריקאי שביצע הונאת ביטוח ומס בהיקף כ-4 מיליון דולר - הוסגר לארה"ב

הרופא, דיוויד מורו, שנעצר בישראל בחודש יוני 2019, ירצה בארה"ב 20 שנות מאסר, לאחר שהורשע בבית משפט פדראלי בקשירת קשר לביצוע הונאה ובדיווח כוזב בדוח מס הכנסה

 סוחרים בבורסתNYSE/  צילום: רויטרס  .rendan McDermid

המסחר בוול סטריט ננעל במגמה מעורבת לאחר אות הרגעה מארגון הבריאות העולמי

אינטל זינקה אחרי הסגירה בעקבות דוחות טובים ● ארגון הבריאות העולמי: "מוקדם לדבר על אירוע חירום בריאותי ברמה בינלאומית" ● נטפליקס זינקה 7% ● נעילה שלילית בבורסות אירופה בצל החשש מהתפרצות נגיף הקורונה שגרר עד כה 17 מקרי מוות

הבורסה בתל אביב / צילום: תמר מצפי

הבורסה ננעלה בירידות: פנינסולה ומיטב זינקו ב-8% ו-10% בהתאמה

מדד ת"א 35 איבד 0.2%, כך גם מדד ת"א 90 ● מיטב דש קפצה לאחר שרכשה מניות פנינסולה במסגרת ההנפקה ב-115 מיליון שקל ● נייס איבדה 2.8%, אנלייט ירדה ב-1.7%, דלק ירדה בכ-1%, טבע קפצה ב-2.6% ואופקו הלת' בזינוק של 7%