גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

כשהמטרייה האמריקאית תתחיל להתקפל: מה יקרה ביום שארה"ב תחליט להפסיק להגן על הדמוקרטיה

כמעט 75 שנה לאחר מלה"ע השנייה, ההסכמה הרחבה, שהנחתה את גישת ארה"ב אל העולם החיצון, מועמדת בספק ● האליטות, שהגנו על חזון אמריקאי גלובלי, מתגוננות עכשיו מפני טראמפ ● אם אמריקה תחדל להגן על הדמוקרטיה ועל החירות, דמוקרטיות קטנות יצטרכו להרהר במקומן בעולם

הנשיא טראמפ ונתניהו / צילום: רויטרס Carlos Barria
הנשיא טראמפ ונתניהו / צילום: רויטרס Carlos Barria

שנות נשיאותו של ברק אובמה היו שזורות ביקורת נוקבת מן הימין האמריקאי על הגיון מדיניות החוץ שלו. המבקרים תיארו אותה כמיוסדת על הנחה, שימי הזוהר של אמריקה חלפו, ואין מנוס אפוא מ"לנהל את שקיעתה".

נשיאות אובמה אמנם עמדה בסימן היחלשות מעמדה של ארה"ב בעולם. הוא משך את ידיו מעיראק במהירות לא מתקבלת על הדעת, ואיפשר בזה את עליית דאעש; הוא הניח לשושלת אסד לחצות קווים אדומים, שהוא עצמו מתח, והקל בזה על כניסת רוסיה ואיראן; הוא הסתלק מיוזמת הגנה אנטי-בליסטית עם בעלות בריתה של ארה"ב במרכז אירופה, כדי להניח את דעת רוסיה; הוא לחץ על "כפתור האיתחול" המפורסם עם רוסיה, שהסתיים בקול דממה דקה.

ואף כי דיבר על הצורך לבלום את סין, ניסיונותיו לבלום את מגמות ההגמוניה שלה לא עלו יפה, כולל יוזמתו לכונן אזור סחר חופשי ענקי לרוחב האוקיאנוס השקט (APEC) בלי השתתפותה. סופה של היוזמה שהיא הזינה את ההתקוממות האלקטורלית במדינות המערב התיכון של ארה"ב ב-2016, והעלתה את דונלד טראמפ לשלטון.

תשובת טראמפ ל"מנהל השקיעה" אובמה הייתה MAGA, "השיבו את ימי אמריקה כמקדם" (טראמפ נוטה לעברית קצת מליצית, מה לעשות). סתמיותה של הסיסמה הייתה קצת פחות סתמית ממה שנדמה. היא ייצגה, בכישרון המיתוג הוולגרי השמור לבעליה, את תמצית הביקורת על שנות אובמה.

בהתרסת MAGA היה כרוך פרדוקס. טראמפ סיכם את ביקורתו על מדיניות החוץ של אובמה בתלונה שאמריקה אינה זוכה לכבוד הראוי לה, ובהנהגתו "אמריקה תחזור ותכובד". אבל בנשימה אחת הוא גם הכריז על התנגדותו לתפקיד האמריקאי בשיטור העולם.

הנשיא נגד התפיסות המופשטות

עד טראמפ, ביקורת מימין על כישלון מדיניות החוץ הייתה טבועה בחותם גלובליסטי, היינו אמריקה נדרשה להיות יותר אקטיבית, לא פחות אקטיבית. טראמפ רוצה השפעה, אבל הוא אינו רוצה שליחות. העולם על פי טראמפ מצריך הגנה על אינטרסים ועל שורות תחתונות, לא הגנה על תפיסות מופשטות של דמוקרטיה, של חירות ושל זכויות אדם.

מלחמתו של טראמפ על "האליטות" מכוונת נגד התהליך של התגבשות רצונן המשותף. לאחר מלחמת העולם השנייה התפתחה הסכמה רחבה על הצורך האמריקאי להנהיג את המערב. היא קרמה עור וגידים בבנקים הגדולים של וול סטריט, במכוני המחקר המפורסמים של וושינגטון, באוניברסיטאות היוקרתיות של צפון החוף המזרחי, באגודות סלוניות מיוחסות שעד מהרה התחילו לככב בתיאוריות קונספירציה מסמרות שיער, ולימים בוועידות דאבוס.

האליטות האלה היו מיוצגות בשתי המפלגות הגדולות. מקירבן התמנו מזכירי מדינה, שרי הגנה, שרי אוצר, ראשי סגל הבית הלבן, יועצים לביטחון לאומי וכו׳. כמעט ללא יוצא מן הכלל, חוט של המשכיות היה מתוח לאורך 70 השנה שבין סוף מלחמת העולם השנייה לעליית טראמפ. נשיאים חדשים שינוי הדגשים, אבל לא שינו כיוונים.

נוכחותן של האליטות גוננה על הגלובליזם מפני האינסטינקטים הבדלניים ושונאי-הזרים של מיליוני אמריקאים. היו אמנם חילוקי דעות בין שתי המפלגות, ומפעם לפעם בצבצו נטיות בדלניות הן בימין והן בשמאל; ובין וייטנאם לאפגניסטן הצטננה מאוד הלהיטות למלחמות מעבר לים; אבל בעינה עמדה ההסכמה הרחבה על מחויבותה של ארה"ב לשלום הדמוקרטיות.

טראמפ מחפש את שערי היציאה

דונלד טראמפ עדיין לא מצא את שערי היציאה מהסכמת האליטות, אבל הוא אינו חדל לחפש. מלחמותיו נגד בריתותיה של ארה"ב מעבר לים, נגד סחר חופשי, נגד הסכמים רב-צדדיים על אקלים ונגד הגירה הן פרי החיפושים, אבל בשום פנים לא התוצאה הסופית שלהם.

פרדוקסלית, התוצאה הסופית עשויה להיות דומה ל"ניהול השקיעה" של אובמה הרבה יותר מאשר לאקטיביזם הבינלאומי של הימין השמרני והניצי. הימין הזה הוא שכיוון את המפלגה הרפובליקאית מאז רונלד רייגן, לפני 40 שנה. רייגן הפוליטי מת. האיש שכל רפובליקן ראה צורך להעלות מס שפתיים לגדולתו ולהשראתו, ולהתחייב להגנת מורשתו, אינו מוזכר בימים האלה אלא לעתים רחוקות.

זה לא ציון קוריוזי, או הערת שוליים אקדמית. מערכת היחסים בין ישראל לארה"ב התעצבה בימי רייגן. בנימין נתניהו עצמו התחיל את דרכו הציבורית באמריקה של רייגן, תחילה כסגן השגריר בוושינגטון ואחר כך כשגריר באו"ם. טעות נפוצה היא בעיתונות הבינלאומית להשוות את נתניהו עם הפופוליסטים הימניים של זמננו. הוא אינו פופוליסט. הוא ניאו-קונסרבטיב מן האסכולה שהתפתחה בשנות ה-70 של המאה ה-20, והגיעה אל שיאה בימי רייגן. משם באו חזונו המדיני וחזונו הכלכלי.

הטעות האופטית הישראלית

אם מצב הדעת שיצר רייגן מסתיים והולך, מוטב להרהר ברצינות בעתיד יחסי החוץ של ישראל. טעות אופטית היא לייחס לאמריקה את הכוונות המשתמעות מכינון השגרירות בירושלים, או מן ההכרה בריבונות בגולן. אקטים פרו-ישראליים יחידאיים אינם מצטרפים לכלל מדיניות חוץ. הדחת האליטות מן המונופול שלהן גוזלת ממעשי ארה"ב את הטעם, את הקונטקסט ואת הכיוון. אם אמריקה אינה מחויבת לשלומן של הדמוקרטיות, ואינה מוכנה להגן על החירות, אין כל מקום להניח שישראל תוצא מן הכלל.

מקומה הטבעי של ישראל הוא במחנה הדמוקרטי הליברלי. לשם כיוונה הציונות. הרצל אמנם נולד בבודפשט, אבל לא חשב על ויקטור אורבאן כאשר חיפש מופת למדינה היהודית. היא נועדה להיות שומרת חוק, פלורליסטית, סובלנית ודמוקרטית. לפני 120 שנה, בריטניה הגדולה הייתה נושאת הלפיד של הדמוקרטיות, ובצל כנפיה הרצל ויורשיו המיידיים ניסו להסתופף. האוריינטציה הבריטית של הציונות הייתה מבריקה. בתוך 50 שנה, בעזרתן הנדיבה והלא-נדיבה של הנסיבות, היא הניבה את מדינת היהודים.

ההסתופפות בצל אמריקה הניבה דרגה של ביטחון ושל שגשוג, שאיש לא היה מעלה בדעתו בה׳ באייר תש"ח. אם המטרייה האמריקאית עומדת להתקפל - וזו לכל הפחות אפשרות - הקריאה לדיון רציני בעתיד מקומה של ישראל בעולם אינה קלוטה מן האוויר.

מבוקשת: חרדה קונסטרוקטיבית

ב-1948, ישראל נעזרה בגוש הסובייטי כדי לנצח במלחמת העצמאות. אבל ב-1949 לא הייתה לה עוד אלא אופציה מערבית. במלחמה הקרה בין מזרח למערב היא התייצבה לצד המערב, בין השאר מפני שהמזרח לא היה מעוניין בה.

ב-2019 לישראל יש קשרים הדוקים עם כל בעלי האופציות. כמובן אין לה עם רוסיה ועם סין אותה דרגה של קירבה סנטימנטלית המייחדת את יחסיה עם ארה"ב. אבל יש לה ערוצי הידברות, ויש לה אינטרסים משותפים. יש לה יחסים מיוחדים במינם עם הודו, שאמנם אינה מעוניינת לפי שעה להנהיג בריתות רב-צדדיות - אבל יש לה הכוח והסיכוי להועיל לאיזון הגיאו-אסטרטגיה של המרחב העצום שבין האוקיאנוס השקט לים התיכון.

העולם משתנה במידה הרחוקה מאוד מלהתחוור. לא ברור כלל איזה מחיר יצטרכו ארצות לשלם כדי למצוא בו מקום בטוח. אבל זה בהחלט הזמן לחשוב על 70 השנה הבאות בהיסטוריה הציונית; לחשוב במידה של חרדה קונסטרוקטיבית ושל מציאותיות מפוכחת. העולם לא יסתגל לישראל. ישראל תצטרך להסתגל אליו.

יום עצמאות שמח. 

רשימות קודמות ב-yoavkarny.com וב-https://tinyurl.com/karny-globes

ציוצים (באנגלית) ב-twitter.com/YoavKarny

עוד כתבות

השתל התת–עורי של חברת לומינרה פארם, קבוצת סגל / צילום: יצחק גברא,

במקום לקחת כדורים: שתל זעיר שמשחרר הורמונים

קבוצת סגל חושפת חברה חדשה, לומינרה פארם, המפתחת ומייצרת טיפול הורמונלי תת-עורי ● המוצר הראשון אמור להתחרות בשיטות אחרות של מתן הורמונים לנשים אחרי גיל הפוריות – בזריקה, במדבקת שחרור מושהה, בקרם הנספג בגוף ועוד

חיים סיבוני / צילום: איל יצהר

עסקה ראשונה לפורסייט: תמכור מערכות ראייה ממוחשבות לאלביט מערכות

(עדכון) - באלביט מתכוונים לשלב את תוכנת עיבוד התמונה של פורסייט במוצריה ולשווק אותה ברחבי העולם ● אלביט תקבל זכות בלעדית לשווק ולמכור את תוכנת עיבוד התמונה של פורסייט בישראל למשך מספר שנים

דוד פורר / צילום: רפי דלויה	,

הצעת סרצ'לייט ופורר לא אושרה בעקבות התנגדות הראל ואלטשולר שחם

ההצעה זכתה לרוב של 70.06% מקרב הקולות שלא סווגו כבעלי עניין אחר, אולם לא זכתה לרוב המינימאלי הדרוש של 75% ● כך, שגם אם תחליט הראל בהמשך לתמוך בכל זאת בהצעה, יהיה צורך בהצבעה חדשה

אילן צחי / צילום: רמי זרנגר

מזאפ לפרסום: אילן צחי ימונה למנכ"ל זניט מדיה

צחי, שיחליף בתפקיד את עדי כהן, שימש בעבר במספר תפקידים בכירים, ביניהם מנכ"ל קבוצת הוט, מנכ"ל הוט מובייל וסמנכ"ל בסלקום

בורסה פרנקפורט / צילום: רויטרס

יציבות בפתיחה בוול סטריט לקראת הודעת הפד; הנפט מזנק 4% מעל 54 ד'

המדדים המובילים בוול סטריט עולים קלות בפתיחה לאחר הראלי אתמול ● עיני השוק מופנות להודעת הריבית של הפד הערב בשעה 12:00 שעון ישראל ● אפסילון: "ישנן הערכות כי הריבית תרד כבר היום, אולם הסיכוי לכך להערכתנו נמוך" ● אפל שוקלת להוציא 30% מהייצור מסין ● אדובי עקפה את תחזית הרווח וההכנסות

ג'ואי שמחון / צילום: שוקה כהן

מנהל מרכז המו"פ פייסבוק ישראל עובר למטה בקליפורניה; המרכז בארץ יעבור למודל ניהולי משותף

שמחון, שהצטרף לפייסבוק בשנת 2016, מונה למנהל בצוות מוצר, בטיחות ויושרה העולמי בחברה, הצוות שמוביל סגן הנשיא גיא רוזן, הישראלי הבכיר בפייסבוק ● מפייסבוק נמסר כי המרכז בתל אביב יעבור למודל ניהולי משותף, בדומה למרכזי מחקר ופיתוח נוספים של פייסבוק בעולם שהגיעו למעל 250 עובדים

כריית ביטקוין/   צילום: Shutterstock

המשטרה חוקרת גניבת מאות מטבעות וירטואליים מארנקים דיגיטליים ברחבי העולם

יחידה הסייבר של להב 433 עצרה אתמול שני חשודים לחקירה באזהרה, בחשד שביצעו הונאת "פישינג" בהיקף בינלאומי כלפי חשבונות בנק וירטואליים בהם מוחזקים מטבעות ביטקוין

החללית בראשית/ צילום: חיים צח לע"מ

התעשייה האווירית תקים מרכז חדשנות בינלאומי בתל אביב

המרכז אשר יוקם בשיתוף עם מאיץ הסטארט–אפים הבינלאומי Starburst, יעסיק כ–30 עובדים, והוא חלק מהתוכנית האסטרטגית של תע"א להתאמת פעילותה לשוק המשתנה

עו"ד דינה זילבר, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה / צילום: איל יצהר

משרד המשפטים: על ממשלת המעבר לנהוג באיפוק בהפעלת סמכויות

המשנה ליועמ"ש, עו"ד דינה זילבר, מסרה את הדברים בתגובה לטענות של סיעת כחול לבן ועוה"ד שחר בן-מאיר ויובל יועז בנוגע להתנהלות החוקתית של רה"מ נתניהו והממשלה ה-34 במהלכי פיזור הכנסת ומינוי השרים

דיירות מוגנת. "ניתן היה להגיע להסכמה"  / איור: ערן מנדל,

פסק דין בחיפה: עדיפות לבעלי הבית ברכישת זכויות מדייר מוגן

בית משפט השלום בחיפה פסק כי בעלי דירה שהושכרה בדמי מפתח יקבלו עדיפות ברכישת זכויותיו של דייר מוגן שביקש לפנותה

ג'רום פאואל/ צילום: רויטר סMary Calvert

יוריד או יעדיף להמתין? הדרמה שמאחורי החלטת הריבית של הפד הערב

אינדיקטורים מעורבים, מציאות כאוטית ונשיא מתערב עומדים ברקע ההתלבטות של הבנק המרכזי האמריקאי לקראת החלטתו הנוכחית ● נכון לעכשיו, עפ"י רוב ההערכות היו"ר פאואל ועמיתיו יסתפקו בשינוי ניסוח קטן בהודעתם, שיכשיר את הקרקע להורדת הריבית בישיבה הבאה

איתמר בן דוד / צילום:  דב גרינבלט

אושר: 1,070 דירות במבני מגורים בני 30 קומות בגבעת אולגה

הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה חיפה, בראשות איתמר בן דוד, אישרה תוכנית התחדשות עירונית רחבת היקף במסגרתה ייבנו במתחם "אלי כהן" בגבעת אולגה שבחדרה 1,100 דירות חדשות, 2,300 מ"ר שטחי מסחר ו-44,000 מ"ר שטחי ציבור

גבול ירדן ישראל

"תיירים שעוברים את הגבול לירדן לא מורשים להכניס פריטים בעלי סממנים יהודיים"

כך טוען מנכ"ל לשכת התיירות הנכנסת, יוסי פתאל, שמבקש ממנכ"לי משרד התיירות ומשרד החוץ לפעול בדחיפות בנושא

סטודנטים מסיימים תואר / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

יותר אקדמים, יותר נשים: שנת הלימודים של תשע"ח במספרים

מספר מקבלי התארים האקדמיים עמד על 79.3 אלף איש בשנת תשע"ח, בדומה לשנה המקבילה ● רוב הבוגרים הגיעו מהאוניבריסטאות, אך המכללות התחזקו, בעיקר בקרב תלמיד התואר הראשון

רפי פרץ צלאל סמוטריץ'

סמוטריץ' ופרץ יוכלו לעשות המון כשרים, אם רק ירצו לשנות

חבר הכנסת שהגיע מהספסלים האחוריים של הקואליציה, והרב הפופולארי שהפך לפוליטקאי התמנו לשרים, והעלו על סדר היום את סוגיות דת ומדינה ● ללא מרכז מפלגה שיפריע, הם יכולים לעשות המון למען הציבור, גם למתנגדיהם ● מה האתגרים שמחכים להם במשרדי התחבורה והחינוך? ● האזינו

בואינג 737/ צילום :Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

המהלך של בעליה של בריטיש איירוויס הפך לחבל הצלה עבור בואינג

בואינג זכתה אתמול בהצבעת אמון כשבעליה של בריטיש איירוויס, IAG, חתמה על כתב נכונות לרכוש לא פחות מ-200 מטוסי 737 MAX שמקורקעים מאז מרץ ● לא ברור עדיין אם החתימה אכן תהפוך לרכישה אך ההזמנה הפיחה חיים בסלון האווירי בפריס

גיא בן ארצי, מנכ"ל בנקור ואחד ממייסדיה / יחצ

בנקור יוצאת מאמריקה: זירת מסחר הקריפטו נסגרה בפני משתמשים מארה"ב

סטארט-אפ הבלוקצ'יין של אייל הרצוג, יהודה לוי והאחים גליה וגיא בן ארצי, הודיע כי החליט לחסום את הפלטפורמה המקוונת שלו בפני משתמשים מארה"ב בגלל אי-ודאות רגולטורית ● ביולי 2018, כפי שנחשף ב"גלובס", בנקור נפגעה מפריצת סייבר, שבה איבדה מטבעות קריפטו בשווי 23.5 מיליון דולר

 פנינה פישמן / צילום: איל יצהר

המניה הגרועה בבורסה בת"א ב-2019: כן פייט נותנת פייט לניסיון ההשתלטות העוינת

חברת התרופות, שמניותיה נסחרות בבורסת ת"א ובנאסד"ק, הגישה תביעה בבית המשפט המחוזי מרכז נגד חברת ההחזקות קפיטל פוינט ● היא תובעת ממנה 40 מיליון שקל ודורשת מבית המשפט לעצור את ניסיון ההשתלטות העוינת על החברה ועל קופת המזומנים שלה

אמריקן אקספרס/ צילום: ס.א.פ קרייטיב / Shutterstock

אמריקן אקספרס נשארת עם ישראכרט, גם אחרי הפרידה מבנק הפועלים

בהתאם להבנות שהושגו בין ישראכרט לאמריקן אקספרס מוקדם יותר השנה, ההתקשרות ביניהן בישראל תימשך עד סוף 2026

רפי עמית / צילום: יח"צ

העסקה הושלמה: כרומה הטייוואנית רכשה 20% מקמטק תמורת 74.3 מיליון דולר

כרומה שילמה 58.1 מיליון דולר תמורת כ-6.1 מיליון מניות קמטק שרכשה מבעלת השליטה בחברה, פריורטק, ו-16.2 מיליון דולר נוספים תמורת 1.7 מיליון מניות חדשות שהונפקו לה ● בהודעה שפורסמה היום על השלמת העסקה נכתב כי העסקה מחזקת משמעותית את הבסיס הפיננסי של פריורטק ומבטיחה איתנות פיננסית ללא צורך בגיוס הון או חוב בתקופה הקרובה