גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אביב בשוק הביטקוין: המטבע טיפס לשיא של 8 חודשים למרות הצרות של בורסות הקריפטו

אירועי השבוע החולף לא הפריעו לשער הביטקוין להמשיך לעלות עד מעל ל-7,300 דולר ● בורסת הקריפטו הגדולה בעולם, Binance, הצהירה שלקוחותיה לא ייפגעו מהפריצה, שבה האקרים גנבו ממנה יותר מ-40 מיליון דולר בביטקוין ● בורסת Bitfinex, שמנסה להיחלץ מחוב כבד, מצפה לגייס השבוע מיליארד דולר במכירת האסימון הדיגיטלי LEO למשקיעים ● בקונגרס האמריקאי הועלתה הצעה להוציא את מטבעות הקריפטו אל מחוץ לחוק ● סיכום השבוע של שוק הקריפטו

ביטקוין / קרדיט: שאטרסטוק
ביטקוין / קרדיט: שאטרסטוק

השבוע האחרון בשוק המטבעות הדיגיטליים התאפיין במגמה חיובית, עם התחזקות בולטת של המטבע המוביל בשוק, הביטקוין. אחרי רצף עליות שערים בשלושת החודשים החולפים וזינוק של יותר מ-80% מתחילת השנה, טיפס מחיר היום לפנות בוקר (א'), לראשונה מאז 5 בספטמבר 2018, מעל לרמה של 7,300 דולר. בשעות שלאחר מכן ירד מעט הביטקוין לרמה של 7,150 דולר - עדיין מחיר שיא של שמונה חודשים.

המחיר הנוכחי של הביטקוין (BTC ), לאחר שעלה ביממה האחרונה ביותר מ-8% והשלים זינוק של 23% בשבוע החולף, משקף למטבע שווי שוק של יותר מ-126 מיליארד דולר - כ-59% מהשווי הכולל של שוק הקריפטו, המונה כ-2,170 מטבעות דיגיטליים.

במקום השני בשווי השוק שלו, בפער גדול מהביטקוין, ניצב את'ר (ETH ), המטבע של פלטפורמת הבלוקצ'יין את'ריום, ששערו עלה לפנות בוקר לשיא חצי-שנתי של כ-200 דולר, גם הוא לאחר זינוק שבועי של 18%.

עורך הדין יהונתן קלינגר, המכהן כיועץ המשפטי של איגוד הביטקוין הישראלי, צייץ הבוקר בטוויטר: "שער הביטקוין תנודתי ומבוסס כרגע בעיקר על ספקולציות. אל תשקיעו רק בגלל שקראתם כתבה על עליות או ירידות בשער; אל תשקיעו יותר ממה שאתם יכולים להרשות לעצמכם להפסיד; אל תשקיעו במה שאתם לא מבינים בו".

סימני האביב של הביטקוין העסיקו לא מעט את המשתתפים הרבים שביקרו בשבוע שעבר בניו יורק לרגל שבוע הבלוקצ'יין השנתי, וגם את מי שיגיעו בשבוע הקרוב לכנס Consensus השנתי, שייערך גם הוא בניו יורק ונחשב לאירוע משמעותי עבור תעשיית הבלוקצ'יין ושוק הקריפטו.

מי שפחות התלהב מהתחזקות הביטקוין הוא חבר הקונגרס האמריקאי בראד שרמן מהמפלגה הדמוקרטית. ביום חמישי העלה שרמן בקונגרס הצעה להוציא את המטבעות הקריפטוגרפיים אל מחוץ לחוק בארה"ב. "היתרון היחיד שיש למטבע הקריפטו על הדולר הוא בסיוע להחלשתם של ארה"ב ושל שלטון החוק", אמר שרמן. הוא ציין גם כי ארגוני טרור כמו חמאס משתמשים במטבעות הקריפטו כדי לגייס תרומות לפעילותם.

בתגובה להצעתו של שרמן, כתב בסוף השבוע מתי גרינשפן, אנליסט בכיר של חברת ההשקעות eToro, כי "זה לא סוד שרוב המימון לקמפיין של שרמן הגיע ממי שעשויים להפסיד הכי הרבה אם תנועת הקריפטו תצליח". לדבריו, "הסיבה שהביטקוין נוצר היתה לייצר אלטרנטיבה לכסף ריבוני, הנשלט על ידי ממשלות ובנקים. עם זאת, זהו רק יתרון אמיתי אם הממשלות והבנקים אינם עושים עבודה טובה בקידום כלכלה חופשית והוגנת".

מי רוצה "לגלגל לאחור" את הבלוקצ'יין?

נראה כי הסוחרים בשוק המטבעות הדיגיטליים לא התרגשו במיוחד השבוע מהדיווח על הפריצה לבורסת הקריפטו הגדולה בעולם. ביום רביעי בלילה, כפי שפורסם באתר "גלובס", דיווחה בורסת Binance, שנוסדה בסין ופועלת כיום מיפן, כי האקרים פרצו לארנק "חם" שלה וגנבו ממנו 7,000 ביטקוין, בשווי של יותר מ-40 מיליון דולר. זוהי הפריצה הגדולה ביותר לבורסת קריפטו מאז הפריצה לבורסת קוינצ'ק היפנית בינואר 2018, שבה נגנבו מטבעות דיגיטליים בשווי של כחצי מיליארד דולר.

בארנק החם שנפרץ, הוחזקו 2% מכלל החזקות הביטקוין של בייננס. ארנקים "חמים" מחוברים לרשת, ולכן הם מטרה קלה יותר לפריצה לעומת ארנקים "קרים" להחזקת מטבעות קריפטו. בעקבות הפריצה הודיע ביום חמישי מנכ"ל בייננס, צ'אנגפנג זאו, הידוע בכינוי CZ, כי הבורסה תשתמש ברזרבות הביטקוין שלה כדי לוודא שאיש מלקוחותיה לא ייפגע. CZ אף העלה בציוץ טוויטר רעיון לבצע "גלגול לאחור" (rollback) של הבלוקצ'יין של ביטקוין כדי להשיב את המצב לקדמותו לפני הפריצה. ואולם, בעקבות התגובות השליליות מצד פעילים רבים בשוק, הרואים באפשרות כזאת פגיעה באופיו המבוזר של הביטקוין, מיהר מנכ"ל בייננס לסגת מהרעיון.

"הביטקוין מתיישר עם עונות השנה"

אירוע נוסף שעניין את שוק הקריפטו בשבוע החולף, היה ההכרזה של בורסת הקריפטו Bitfinex על כוונתה לגייס מיליארד דולר בהנפקת האסימון הדיגיטלי LEO. בסוף השבוע הודיעה ביטפינקס כי החליטה לבטל את ההנפקה הציבורית ולהסתפק במקומה במכירה פרטית של האסימונים למשקיעים כשירים, שאותה היא מצפה להשלים בשבוע הקרוב.

מכירת אסימוני LEO למשקיעים נועדה לכסות על חובותיה של ביטפינקס, לאחר פרשה סבוכה שעליה דווח לראשונה בסוף אפריל. במסגרת הפרשה, שעליה כתבנו גם ב"גלובס" בסוף החודש שעבר, נפתחה נגד ביטפינקס חקירה על ידי משרד התובע הכללי של ניו יורק. לטענת החוקרים, 850 מיליון דולר מכספי הבורסה אבדו, לאחר שהועברו לחברת Crypto Capital לצורך המרתם ממטבעות דיגיטליים לדולרים. ביטפינקס נחשדת כי לצורך כיסוי הגירעון, השתמשה ב-700 מיליון דולר מכספי העתודות המיועדים לגיבוי המטבע הדיגיטלי צמוד-הדולר Tether - מטבע "יציב" (stablecoin), שבאמצעותו מתנהל כיום יותר מ-70% מנפח המסחר העולמי בביטקוין. החברות המפעילות את ביטפינקס ו-Tether מוחזקות שתיהן על ידי חברת iFinex מהונג קונג.

מה שעשוי בעתיד לשפוך אור על הפרשה, הוא כתב אישום שהוגש בתחילת החודש בניו יורק בגין ניהול לכאורה של בנק מחתרתי עבור בורסות קריפטו על ידי שני נאשמים - רביד יוסף, ישראלית בת 36 מתל אביב, ורג'י פאולר, לשעבר מבעלי קבוצת הפוטבול מינסוטה ויקינגס. על פי משרד המשפטים האמריקאי, השניים ניהלו לכאורה בנק צללים, שפעל ללא רישיון בהעברת תשלומים של מאות מיליוני דולרים בעבור כמה בורסות קריפטו. ככל הנראה, מדובר גם בכספים שהועברו מביטפינקס לקריפטו קפיטל.

ביחס להנפקת אסימון LEO על ידי ביטפינקס בשבוע שעבר, כתב אנליסט הקריפטו יניב פלדמן בסקירתו השבועית: "עושה רושם שהשוק קיבל את כל האירוע די בקלות. אחרי שנפל ב-8% בסוף אפריל אחרי הודעת התובע הכללי של ניו יורק על החקירה, השוק התאושש במהירות ואף עלות לרמות גבוהות יותר מאשר לפני ההודעה".

לדברי פלדמן, "נראה כי הביטקוין מתיישר עם עונות השנה. מתחילת אפריל ראינו עלייה במחיר הביטקוין, לצד שרשרת אירועים שמצביעה על שינוי הסנטימנט בשוק. כמו באביב, עדיין יכול לרדת גשם, אבל כנראה שהשלג כבר מאחורינו. תגובת השוק לאירועים האחרונים הקשורים לביטפינקס ולבייננס היא הוכחה נוספת לכך שהחורף נגמר. השוק לא התעלם מהאירועים, אבל למד לתמחר אותם בערך נקוב מהר למדי, במקום להגיב בפחד, אי-ודאות וספק (FUD), כפי שהתרגלנו לראות בשנים קודמות".

עוד כתבות

העומס הרגשי של עובדי שירות לקוחות / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

בוטים לא היו עומדים בזה: העומס הרגשי של עובדי שירות לקוחות

מחקר שמובילה פרופ' ענת רפאלי מהטכניון בדק כיצד משפיעים רגשות הלקוחות על עבודת נותני שירות בשיחות צ'ט, וואטסאפ ומסרונים ● הממצאים: רגשות שליליים, אף שהם מיעוט מהשיחות, מאטים באופן משמעותי את העבודה ● האם בוטים יכולים להיות פתרון?

רועי ורמוס / צילום: שלומי יוסף

נוקד קפיטל סגרה את גלובל אקוויטי ונפרדה מרוקח

חברת ניהול קרנות הגידור של רועי ורמוס ושלומי ברכה סוגרת את הקרן לאחר כשנתיים של פעילות, במהלכן צברה נכסים שנאמדים בכ-200 מיליון שקל

מתחם אלביט מערכות בנתניה / צילום: בר אל

סקיי ליין נגד אלביט: "הונתה ונישלה אותנו מפרויקט משותף, כשהיא משתמשת בידע שלנו"

חברת העגורנים טוענת כי אלביט והעובד שלה ליאור אביטן נישלו אותה מחלקה בפרויקט משותף לבניית עגורן אוטונומי שנועד להקטין תאונות עבודה ● לדברי סקיי ליין, אביטן השתמש בידע שצבר בעבודה משותפת כדי להקים חברה-בת של אלביט שהוא הבעלים העיקרי בה, תוך שהוא משתמש בשמה

ברני סנדרס חותם לתומכים לטיניים בתיכון בקליפורניה / צילום: דמיאן דוברגנס, AP

הלטינים באים: האם המיעוט הגדול בארה"ב יכריע מי יהיה הנשיא הבא?

ברני סנדרס מסתמן כמועמד המוביל במפלגה הדמוקרטית בבחירות 2020 לנשיאות ארה"ב, במיוחד לאחר הניצחון בנבאדה ● עם הצבעה משמעותית של האוכלוסיה הלטינית ולקראת ההצבעה הנרחבת ב׳סופר טיוזדיי׳ בשבוע הבא, מה השפעת הקול של המיעוט הגדול ביותר בארה״ב? • האזינו

הסכסוך בעמיתים עולה דרגה: ההסתדרות נגד המינוי מחדש של מנהל הקרנות הוותיקות שבהסדר

ההסתדרות יוצאת בהתקפה אישית נגד בן אור, המנהל המיוחד של עמיתים, ומתריעה מפני "כוונה לבצע מחטף באמצעות הליך מינוי בלתי תקין לתפקיד המנהל המיוחד"

ג'ייסון גרינבלט בוועידת ההשקעות OurCrowd2020 / צילום: OurCrowd

שליח הבית הלבן למזרח התיכון לשעבר ג'ייסון גרינבלט מצטרף לפלטפורמת השקעות ישראלית

שליח הבית הלבן למזרח התיכון לשעבר, ג'ייסון גרינבלט, יצטרף לפלטפורמת ההשקעות OurCrowd מירושלים כשותף שיתמקד בבניית קשרים בין הקרן לבין גורמים באזור המזרח התיכון והמפרץ הפרסי

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 25 בפברואר 2020 / אינפוגרפיק: איל יצהר, גלובס

אתמול באיכילוב: 8 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

חיים סבן, בעלי בפרטנר / צילום: רויטרס

לאחר הכישלון הצורב בפרטנר: חיים סבן מקבע הפסד של מאות מיליוני דולרים בחברת המדיה יוניוויז'ן

קרן ההשקעה האמריקאית סרצ'לייט וחברת ההשקעות פורג'לייט ירכשו מסבן ושותפיו את השליטה בחברת המדיה בשפה הספרדית, וישלמו לפי מקורות שונים כ-800 מיליון דולר עבור 64% מהמניות ● סכום זה משקף ליוניוויז'ן שווי של כ-1.3 מיליארד דולר, נמוך מהותית מהשווי שבו רכשו סבן ושותפיו את השליטה בה

טראמפ ומודי / צילום: 	Aijaz Rahi, AP

פרשנות - נמסטה, טראמפ: דלהי בוערת בזמן שנשיא ארה"ב מבקר את מודי

נרנדרה מודי הכין קבלת-פנים מלכותית לטראמפ במדינת הולדתו, בצפון מערב הודו ● בינתיים, בדלהי הבירה האדמה רעדה: שוטרים מתנגשים עם מפגינים, מפגינים מתנגשים עם מפגינים, והנכס הגדול ביותר של הודו המודרנית מתנפץ לרסיסים: הרמוניה בין-עדתית

התפרצות קורונה בדרום קוריאה / צילום: Ahn Young-joon, AP

מה הסיכוי למות מנגיף הקורונה ועד כמה זה חמור יותר משפעת

עד כה אובחנו למעלה מ-82 אלף נדבקים בקורונה ברחבי העולם, והמספר הולך וגדל מדי שעה ● מי נמצא בקבוצת הסיכון הגבוהה ביותר למוות מהמחלה? לפי הנתונים בסין, מדובר בגברים בגילאי 80 פלוס

בני גנץ, ראובן ריבלין ובנימין נתניהו / צילום: חיים צח, לע"מ

4 גורמים שתומכים בהגדלת החשיפה לרכיב הצמוד בטווח הקרוב

למרות היעדר אינפלציה בחודשים האחרונים, בלט האפיק הצמוד בתיק האג"ח בביצועי יתר ● לפחות ארבעה גורמים תומכים בהגדלת החשיפה לרכיב הצמוד בחודשים הקרובים

אורלי לוי–אבקסיס, העבודה–גשר–מרצ / צילום: ניר סלקמן

אורלי לוי-אבקסיס הצהירה בחיפה: "ייצוג הנשים במפלגה שלנו גבוה מבשאר המפלגות". בדקנו את המתחרים

בכנס בחירות שהתקיים בחיפה, מייסדת גשר ייחסה לרשימה שלה מונופול על שוויון מגדרי ● אבל את מי היא שכחה? ● המשרוקית בדרכים

בורסת תל אביב סיקור שוטף / צילום: איל יצהר, גלובס

נעילה מעורבת בבורסה: ת"א 90 איבד 0.4%, מידאס קפצה ב-61%, אורמת צללה

דלתא צנחה בכ-9% בעקבות הדוחות ● חלל נסקה בעקבות הסכם עם yes ● מידאס קפצה ב-61% לאחר שדיווחה על רכישת השליטה בחברה בידי רני צים ● בוול סטריט המדדים עולים לאחר הירידות החדות אתמול

נוסעים בנמל התעופה בהונג קונג. אופן זרימת החדשות ישפיע על היקף השיתוק הכלכלי 
צילום: AP - Kin Cheung

התפשטות הקורונה: הונג קונג מנסה לאושש את הכלכלה ע"י חלוקת כסף חינם

ממשלת הונג קונג הודיעה שהיא תקצה סכום של 15.4 מיליארד דולר במענקים ובפטור ממסים לכל תושבי העיר ● שר האוצר בהונג קונג אמר ש"אמצעי בלתי רגיל" נחוץ כדי לעודד הוצאה צרכנית ולהקל את המתחים הפיננסיים בהונג קונג

רשות המסים מגדירה את המשפחה מחדש / אנימציה: טלי בוגדנובסקי

פרשנות: כמו בחוק דירה שלישית - רשות המסים מגדירה את המשפחה מחדש

רשות המסים מתכוונת לבצע שינוי מהפכני בתחום מיסוי הנדל"ן - שינוי הגדרות התא המשפחתי לצורכי מס רכישה ומיסוי מקרקעין בכלל ● האופציה המובילה היא זו שהופיעה בחוק דירה שלישית: כל הנכסים שייכים לשני בני הזוג

עו"ד חנן פרידמן - יוני רייף / צילום: יחצ

מנכ"ל לאומי: "בתרחיש פסימי קיצוני התפשטות הקורונה תאט את צמיחת המשק לפחות מ-2% בשנת 2020"

כך אומר חנן פרידמן, מנכ"ל הבנק, שסיכם את 2019 עם רווח נקי של כ–3.52 מיליארד שקל ושיפור בתשואה להון שעלתה ל–9.8% ● מחלק דיבידנד בהיקף 297 מיליון שקל לצד רכישה עצמית של מניות ב–700 מיליון שקל ● גידול של 3.6% חל בהיקף האשראי שהבנק מעמיד לציבור, לכ–282.5 מיליארד שקל

אריאל קליקשטיין ויוני לוקסנברג, מייסדי ELEMENTOR / צילום: יח"צ

אלמנטור גייסה 15 מיליון דולר כדי להתחרות ב-Wix על בוני האתרים המקצועיים

חברת אלמנטור גייסה את כל הסכום מקרן לייטספיד ● החברה הוקמה ב-2016 ועברה לרווחיות לאחר כמה חודשים

אבנר מנדלסון, מנכ"ל בנק לאומי ארה"ב / צילום: איל יצהר, גלובס

טבלת שיאני השכר בבורסה בת"א ל-2019: כמה קיבל מנכ"ל לאומי ארה"ב

המנכ"לית הקודמת של לאומי, רקפת רוסק-עמינח, הסתפקה אשתקד בפחות ממחצית הסכום שקיבל אבנר מנדלסון ● בצמרת טבלת מקבלי השכר הגבוה בבורסה בת"א עמד שבתאי אדלסברג, מנכ"ל אודיוקודס

בנימין נתניהו / צילום: Gali Tibbon, Associated Press

נתניהו מחזר אחרי קולות החברה הערבית: "רק אני יכול להביא שלום"

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיע היום לביקור בחירות בעיר טמרה ● המטרה: להציג את הליכוד כמפלגה שדואגת לציבור הערבי ולמנוע התחזקות נוספות של הרשימה המשותפת

חשבוניות  / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

האחים קבלני העפר והתשתיות שישלמו מיליונים במסים על חשבוניות פיקטיביות

בשנים 2007 עד 2012 עסקו האחים בהשכרת ציוד לעבודות עפר ופיתוח באמצעות מספר חברות ● בתקופה זו, פעלו האחים, בין היתר, להוצאת חשבוניות מס על שם שתי חברות בבעלותם לגורמים שונים בגין השכרת ציוד וביצוע עבודות שונות כביכול