גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מתקרבת לתל אביב: גם בבת ים כבר קונים פנטהאוזים ב-15 מיליון שקל

50 מגדלי יוקרה אמורים לקום בשכונת פארק הים בבת ים בשנים הקרובות • "המחירים מגיעים היום ל–3 מיליון שקל עבור דירות 4 חדרים. מי שמע על דבר כזה בעבר בבת ים?"

קו החוף של בת ים./ צילום:  Shutterstock א.ס.א.פ קרייטיב
קו החוף של בת ים./ צילום: Shutterstock א.ס.א.פ קרייטיב

פארק הים, המתחם החדש הנבנה בימים אלה בבת ים, נמצא בתחילת דרכו, אבל כבר היום יש רבים שמוכנים לשלם מיליוני שקלים על דירות במתחם, שכבר הפך למתחם היוקרתי ביותר בעיר.

בניגוד לערים אחרות שכלולות בסדרת הכתבות שלנו על מגורי יוקרה, ענף כזה כמעט שלא היה קיים בבת ים עד לשנים האחרונות. עד 2012 מספר העסקאות על דירות בהיקף של 3 מיליון שקל ומעלה בעיר, היה חד ספרתי, ואולם מאז היקפן עלה במאות אחוזים. ב-2017 הוא הגיע לשיא של 61 עסקאות ובשנה שעברה נרשמה ירידה ל-52 עסקאות.

למרות הירידה במספר העסקאות, ב-2018 חצתה בת ים את הרף של 10 מיליון שקל לדירה. בפרויקט של חברת נוה מקבוצת נכסים ובניין ברחוב יצחק שדה, שנמצא בצפון המתחם היוקרתי, נחתמו שתי עסקאות - האחת בהיקף של 15 מיליון שקל והשנייה בהיקף של 10.25 מיליון שקל.

הפנטהאוז היקר יותר משתרע על כ-300 מ"ר, ואילו הקטן יותר בן 180 מ"ר. מנכ"ל נוה אבי רוזן אומר שאת הפנטהאוז השלישי בבניין החברה טרם החלה לשווק, על אף שהבניין מאוכלס כבר כשנתיים.

עסקאות ב3 מליון שקל ומעלה בבת ים, 2018 / נתונים: רשות המסים

"חיכינו עם השיווק שהמחירים יעלו"

"הוצאנו את הבניין לשיווק בכמה שלבים לפני שנים אחדות. הפנטהאוזים ודירות היוקרה בקומות הגבוהות לא נכללו בשלבים הראשונים, משום שהחלטנו אסטרטגית להמתין עם השיווק, עד למועד שלדעתנו נוכל לקבל עליהן את המחיר המתאים", מספר רוזן.
"בת ים מתפתחת כל הזמן, המחירים עולים כל הזמן ומחירים שאתה מקבל בעיר היום - לא היית מקבל לפני שנתיים".

"פארק הים מושכת את בת ים למעלה מבחינת מחירים, ולא רק בשוק היוקרה. אם עד לשנים האחרונות מחירי הדירות בעיר היו נמוכים בכ-20% ממחירי הדירות בחולון, היום הם די השתוו, ולפעמים אף עלו על אלה של חולון", אומרת השמאית איריס כדרי שמולביץ.

מגדלים חדשים ונוף ים הם שני המרכיבים העיקריים של היוקרה בבת ים. המגדלים הראשונים בעיר, המוקמים בעיקר בפארק הים, שגובלת בדרומה בראשון לציון, הם בני 30-40 קומות, והיזמים דואגים לכך שהדירות יפנו לכיוון הים. זכיין אנגלו סכסון בבת ים, סמי כנפו, מדבר על מחירי דירות 4 חדרים בפרוייקטים הללו שמגיעים ל-2.7-2.8 מיליון שקל, ובקומות גבוהות יותר אף ל-3-3.1 מיליון שקל. "המתחם הזה הוא כמעט כמו פארק צמרת בתל אביב, במחירים נמוכים בהרבה", הוא אומר.

"אנשים הגיעו לכאן לא בגלל המוניטין של העיר, אלא בגלל האפשרות לקנות דירה במגדל יוקרה עם נוף לים", אומרת כדרי שמולביץ. "הם היו מוכנים לשלם כאן את הסכומים שהם משלמים, משום שהם יודעים שדירה מקבילה בתל אביב, תעלה להם פי שלושה", משלים רוזן.

בפארק הים אמורים להיות בסופו של דבר כ-50 מגדלים, כשרק כחמישית מהם נמצאים בשלבים שונים של הקמה. הרוכשים הם מגוונים וכוללים משפרי דיור ממרכז הארץ, מבוגרים בדרך כלל, שמכרו נכסים במקומות מגוריהם ומעוניינים לעבור למגדל יוקרתי במחירים נמוכים יחסית, או תושבי חוץ או חברי קבוצות רכישה, שיוזמים כמה מגדלים במתחם. בהדרגה נכנסת למגדלים גם אוכלוסייה מקומית מבוססת.

לאורך הקו השני לים מקבלים יזמי פרויקטים קטנים, לאורך צירי בן גוריון וש"י עגנון - מחירים גבוהים של 3.1-3.2 מיליון שקל לדירות 4 חדרים. "לפני שנים ספורות המחירים שם הגיעו ל-2.6-2.7 מיליון", מעיר כנפו.

"בת ים תהפוך לדרום החדש של תל אביב"

ההאצה הגדולה במחירים דווקא בשנים שבהן מחירי הנדל"ן בכלל המדינה מראה סימני יציבות, מחזקים תיאוריה מעניינת שלפיה יש קשר בין ההתעוררות של השנים האחרונות, להצהרה של שר הפנים אריה דרעי אודות איחוד מוניציפלי בין תל אביב לבת ים ב-2023. "אני לא בטוחה שזה יקרה אבל כולם מדברים על זה, וגם אם לא ניתן לכמת את הציפיות הללו לערכים כלכליים, ברור לי שאנשים עושים לעצמם את החישובים", אומרת כדרי שמולביץ.

"כל מי שקצת מבין מימינו ומשמאלו קולט, שברגע שבת ים תחבור לתל אביב, היא תהפוך לדרום החדש של תל אביב, והדבר יתרום בצורה עצומה לתדמית שלה. לא סוד שלבת ים יש עדיין דימוי נמוך, והחבירה הזו תרכך אותו", מסכים כנפו.

מעודדים תמ"א 38 של הריסה ובנייה

בנוסף, עיריית בת ים תורמת להרחבת התופעה של מגדלי היוקרה, באמצעות המדיניות שלה לתמ"א 38. באמצעות שתי תוכניות (בי/538 ובי/מק/580) ניתנת עדיפות לגרסת ההריסה והבנייה מחדש, בין היתר באמצעות מתן אפשרות ליזמים להקים בפרויקטים החדשים דירות קטנות בשטח ממוצע של 60 מ"ר כולל ממ"דים.

הדבר מגביר את ההיתכנות הכלכלית של הפרויקטים ואת הרווחיות הצפויה ליזמים, ובעקבות זאת מעלה את מחירי דירות במקומות שמיועדים למימוש תמ"א 38, בעיקר בחלק המערבי של העיר, ברחובות הרצל וז'בוטינסקי.

וכך, דירת 3 חדרים ישנה ופשוטה ברחוב העצמאות 22, שנמצאת בבניין בן שש דירות, נמכרה בלא פחות מ-2.2 מיליון שקל, משום שהיזם מקדם על הבניין תוכנית להקמת 38 דירות, באמצעות תמ"א 38 הריסה ובנייה מחדש.

אז האם הכל קורה בגלל "פארק על הים"? האם עליות המחירים מבטאות אולי גם רכיב ספקולטיבי שבת ים תהיה חלק מתל אביב? ואולי הכל ביטוי קיצוני לבועה שמתחוללת בעיר? כרגע התהליך המיוחד שעובר על בת ים נמצא עדיין בחיתוליו, אבל אין ספק שמשהו מתחולל שם, ששווה מעקב.

עוד כתבות

ד"ר אחמד טיבי, הרשימה המשותפת / צילום: איל יצהר, גלובס

אחמד טיבי בכנס בנצרת: "זה 'מבצע שלום הבלפור' או 'מבצע עוקף מנדלבליט'?"

ח"כ טיבי בוועידת הפורום הכלכלי הערבי ו"גלובס": "אנחנו נגד מלחמה, בעד הסדר מדיני ונגד פגיעה באזרחים; יש להפסיק את האש מיד" ● "צריך להפוך את היישובים הערביים ליישובים מתקדמים עם מרחב ציבורי שוקק חיים; הסתיים העידן שמבקשים שנגיד תודה על פירורים"

אביחי מנדלבליט, בכנס לשכת עורכי הדין / צילום: ליאב פלד

גורם המעורה בעבודת היועמ"ש: "מנדלבליט מקדיש את כל זמנו להחלטה בתיקי נתניהו"

היועמ"ש הודיע כי ייעדר מכנס חיפה למשפט השבוע • עושה מאמץ לסיים את ניתוח טענות ההגנה בשימוע ולפרסם החלטה לכל המאוחר באמצע דצמבר

חזי כאלו, מנכ"ל בנק ישראל / צילום: איל יצהר, גלובס

"השקעה של 40 מיליארד ש' בשיפור פריון העבודה תביא תועלת עצומה"

כך אמר מנכ"ל בנק ישראל חזי כאלו בוועידה של הפורום הכלכלי הערבי ו"גלובס" ● "אני קורא מעל במה זו למועמדים ערבים לבוא לבנק - אנחנו רוצים משפטנים, כלכנים, רואי חשבון וגם אנשי הייטק"

בנימין נתניהו \ צילום: אמיר מאירי

נתניהו: "ישראל לא מעוניינת בהסלמה, אך נעשה כל שיידרש להגן על אזרחינו"

כך אמר היום ראש הממשלה נתניהו על רקע חיסול הבכיר בג'יהאד האיסלמי והמטחים הבוקר על דרום המדינה ● גם הרמטכ"ל אביב כוכבי הדגיש כי צה"ל לא מעוניין בהסלמה ● ראש השב"כ נדב ארגמן ציין כי העיתוי לחיסול היה מקצועי בלבד

עובדים במפעל הרכבת רכב של טאטא ההודית/ צילום: רויטרס

שני העולמות הכלכליים של הודו לא מצליחים להיפגש ומאיטים את צמיחתה

מיתון שהחל בכלכלה השחורה פוגע בניסיונותיה של המדינה להעביר עובדים ממנה אל הכלכלה המודרנית

ירוטי כיפת ברזל מעל שמי אשקלון /צילום:  REUTERS/ Amir Cohen

האם ישראל ערוכה כלכלית להתמודדות ביטחונית ממושכת

חוסר היציבות שאותו חווים תושבי העוטף כבר שנים ארוכות, מחייב את הכנסת והממשלה להיות ערוכים עם רשת ביטחון כלכלית ומגוון פתרונות למעסיקים ולעובדים ● דעה

שריפה כתוצאה מפגיעת רקטה במפעל צעצועים בשדרות / צילום: רויטרס

הדילמה: מערכה בעזה או מערכת בחירות - בקופת המדינה אין מספיק כסף לשניהם

לאוצר יש רזרבה של 1.3 מיליארד שקל, והשאלה היא מה עושים איתה ● אם ישראל תיקלע למבצע צבאי ארוך בעזה, הגירעון התקציבי יקשה על הממשלה להתמודד עם ההשלכות הכלכליות של העימות ● עם זאת, מחקרים מראים שלעימותים צבאיים יש השפעה מוגבלת על הכלכלה הישראלית

גירושין / צילום: שאטרסטוק

מצוקת המס של המתגרשים: מה עושים כשהתא המשפחתי המתפרק מחזיק בחברה

כשמתפרק תא משפחתי שמחזיק בחברה, נטיית בתי המשפט היא לקבוע כי בן הזוג שאיננו רשום כבעלים בחברה, לא יקבל את מחצית המניות, אלא את שווי המניות  ● אלא שהדבר עלול להשית על בן הזוג הנשאר בחברה את הנטל לממן את המס של בן הזוג היוצא

קניון עזריאלי, ת"א. "תעסוקה שתתאים לצרכי המחר"   / צילום: שלומי יוסף

המצב הביטחוני: דיזנגוף סנטר נפתח, קניונים אחרים פתוחים למחצה

(עדכון) - בשעות הבוקר מתחם דיזנגוף סנטר בת"א היה סגור במלואו, וגם חלק ניכר מהחנויות הסמוכות ברחוב נותרו סגורות - אירוע חריג שלא זכור כמותו בשנים האחרונות ● בקניון עזריאלי ת"א כמחצית מהעסקים היו סגורים הבוקר, בעוד שעסקי המזון ובתי הקפה נפתחו

עו"ד פיאד טמיש, פישר בכר חן וול אוריון ושות' / צילום: איל יצהר, גלובס

"יש לי חלום שלכל אזרח ערבי במדינת ישראל תהיה דירה ובית"

כך אמר יוסי חדד, מנהל אגף מיעוטים במשרד השיכון, בפאנל בנושא משכנתאות ומצוקת הדיור בחברה הערבית במסגרת ועידת הפורום הכלכלי הערבי ו"גלובס" ● "שני שליש מהאוכלוסייה הערבית לא מחזיקה בקרקע פרטית. נדרשת בנייה קבלנית שמסוגלת להעמיד פתרון לזוג צעיר"

רובי בכר, עו"ד- שותף בכיר במשרד פישר בכר חן וול אוריון ושות' / צילום: איל יצהר, גלובס

"הנתונים מעודדים; היום יש כבר 100 סטארט-אפים בנצרת"

עו"ד רובי בכר בוועידת הפורום הכלכלי הערבי ו"גלובס": "הציבור הערבי הוכיח שבמקום בו ניתנת לו הזדמנות, הוא מגיע להישגים מעולים" ● סמיר חורי: נדרשת השקעה בהון האנושי שתעזור למגזר הערבי להיכנס למעגל העבודה. זה יתבטא בצמיחה הכלכלית בכל המדינה"

ורה סילבה, פרופ' מוניק פנחס, ח"כ אורית פרקש הכהן, ד"ר נורית גל והדס מרזל  / צילום: ארן דולב

מי הכניסו אנרגיות חדשות להתאגדות מהנדסי החשמל והאלקטרוניקה

בשבוע שעבר נערך הכנס השנתי של התאגדות מהנדסי החשמל והאלקטרוניקה באילת ובו התקיים מושב שעסק במידת הייצוג של נשים בתחומי החשמל והאנרגיה

דונלד טראמפ / צילום: Leah Millis, רויטרס

טראמפ: "בתוך זמן קצר אוכל להיות ראש הממשלה בישראל"

נשיא ארה"ב אמר ליהודים אורתודוכסים בניו-יורק: "אצלנו לפחות יודעים מי הבוס; הישראלים בוחרים שוב ושוב ואיש לא נבחר" ● "98% מהישראלים תומכים בי" ● מחיר הכרטיס לנאום – 25 אלף דולר

עו"ד נדאל חאיק, מנכ"ל עמותת עורכי דין לקידום מנהל תקין  / צילום: איל יצהר, גלובס

"להפסיק את העסקת המקורבים ברשויות המקומיות הערביות"

כך אמר עו"ד נדאל חאיק, מנכ"ל עמותת עורכי דין לקידום מינהל תקין, בוועידת הפורום הכלכלי הערבי ו"גלובס" ● ברהום ג'ראיסי: "הבעיה הכלכלית-חברתית בחברה הערבית היא תוצאה של מדיניות מ-1948 ועד היום להשאיר אותה כחברה חלשה"

ויצמן שירי  / צילום: תמר מצפי

ההרפתקה הבורסאית החדשה של ויצמן שירי: רוכש שלד בורסאי כדי לצקת לתוכו פעילות קנאביס באפריקה

שירי, שבעבר הוביל את חברת הנדל"ן תשואה 10 שקרסה עם חובות כבדים, מתכוון למכור לשלד נקסט ג'ן פעילות בבעלותו ובמרכזה נכס נדל"ן בבאר שבע וכן "גידול וייצוא קנאביס רפואי בעיקר במדינת לסוטו"

צה"ל הפציץ בשכונת שג'אעיה בעזה את ביתו של בכיר בג'יהאד האסלאמי / צילום: REUTERS/Mohammed Salem

יותר מ-200 רקטות לאורך היום; פיקוד העורף: ניתן לקיים לימודים בגוש דן ובשפלה

מטחים כבדים נורו מעזה במהלך היום, בעקבות חיסול בכיר הג'יהאד האסלאמי ● צה"ל תקף ברצועה ● שליח האו"ם יגיע מחר לאזור ● לא יתקיימו מחר לימודים ביישובים שנמצאים במרחק של עד 40 ק"מ מרצועת עזה

דונלד טראמפ / צילום: Leah Millis, רויטרס

טראמפ: השווקים והכלכלה היו במצב טוב אף יותר לולא הטעויות של הפד

נשיא ארה"ב נאם בפני המועדון הכלכלי של ניו יורק והשתלח בבנק המרכזי ● טראמפ התייחס לעליות במדדי המניות המובילים מאז בחירתו ואמר כי "אם היה לנו פדרל רזרב שהיה עובד אתנו, יכולנו להוסיף עוד 25% לכל אחד מהמספרים האלה ● טראמפ חידש את המתקפה על סין ואמר כי היא רימתה את ארה"ב בנושאי סחר אך אמר כי ארה"ב קרובה לחתימה על "שלב ראשון" בעסקת סחר ● הנשיא תקף גם את האיחוד האירופי: "מחסומי סחר גרועים יותר מסין"

הבניין הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

המסחר בתל אביב צפוי להיפתח בצל ההסלמה הביטחונית

בורסות וול סטריט המשיכו אמש לשבור שיאים: הנאסד"ק עלה ב-0.25% לשיא חדש, מדד S&P 500 טיפס ב-0.13% לאחר שקבע שיא תוך-יומי חדש ואילו הדאו ג'ונס ננעל ללא שינוי ● אתמול ננעל המסחר בתל אביב בירידות: מדד ת"א 35 ב-0.08%, מדד ת"א 125 איבד 0.13% ומדד ת"א 90 נחלש ב-0.25%

קמפיין שילוט של כנען על אוטובוס דן / צילום: ענת ביין-לובוביץ'

תחנה אחרונה? דירקטוריון דן צפוי לאשר מכירת עד 50% מהחברה לפי שווי של כ-1.2 מיליארד שקל

בית ההשקעות ווליו בייס וקבוצת מנהלים בכירים, העומדים בראש קבוצת משקיעים שגיבשו לצורך הרכישה, מתכוונים לפעול להשבחתה של דן ולהכנתה להנפקה בבורסת תל אביב ● ערב העסקה תרכוש חברת התחבורה את מניותיו של פנחס רוטנברג תמורת כ-130 מיליון שקל

רצפת המכירה של המחר, כנס עושים שוק, גלובס / צילום: איל יצהר, גלובס

"ארגונים חייבים להקצות את המשאבים לחדשנות ומי שלא יעשה כן יישארו מאחור"

מנכ"ל ריטייל אינוביישן קלאב אורן פארן סיפר באירוע עושים שוק של "גלובס" כי כיום פועלים בארץ 350 סטארט-אפים בתחום בריטייל ● מיכאל גבאי מ-Trigo טען כי "בסטארט-אפים מבינים שלעבוד בישראל זה משהו שבסופו של דבר יעזור להם כשחקנים בינלאומיים"