גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

חצי שנה אחרי רכישת תעש: ספקים של אלביט מתלוננים על עיכוב תשלומים בעשרות מיליונים

מאז השלימה אלביט את רכישת תעש, היא הקצתה כ–300 מיליון שקל לסגירת חובות ישנים של החברה, שהואשמה לא פעם במוסר תשלומים רעוע ● עם זאת, ספקים רבים שעדיין מחכים לתמורה שהובטחה להם קובלים על "סחבת בתשלומים" ● אלביט: "מבצעים תהליך יסודי לטיפול בבעיות"

 בצלאל מכליס, מנכ”ל ונשיא אלביט, ומיקי פדרמן / צילום: איל יצהר
בצלאל מכליס, מנכ”ל ונשיא אלביט, ומיקי פדרמן / צילום: איל יצהר

כחצי שנה אחרי שאלביט מערכות השלימה את רכישת התעשייה הצבאית (תעש) מהמדינה, ספקים שלה מדווחים על עיכובים ממושכים בהעברת תשלומים על עבודות, שירותים ומוצרים שסיפקו לה. ההיקף המדובר מוערך בכמה עשרות מיליוני שקלים.

מדובר בעיקר בספקים שפועלים בתחומי העיבוד השבבי והמתכות, ומבצעים עבור אלביט עבודות בקבלנות משנה. אותם ספקים עבדו לפני כן עם תעש במשך שנים ארוכות.

חלק ניכר מהמפעלים שעוסקים בתחומים אלה הם עסקים קטנים ובינוניים שנסמכים בעיקר על הזמנות שהם מקבלים מהחברות הביטחוניות הגדולות. "אנחנו מקבלים פניות מצד נציגים של אלביט שמבקשים מאיתנו למחוק את החוב של החברה כלפינו או להגיע להסדר שנועד להקטין אותו", אמר תעשיין שמתלונן כי אלביט מעכבת לו כבר מספר חודשים תשלומים על עבודות שעשה עבורה.

אלביט , שנמצאת בבעלות איש העסקים מיקי פדרמן, השלימה את רכישת תעש מהמדינה בסוף 2018 בתמורה לכ-1.9 מיליארד שקל. מנכ"ל ונשיא הקבוצה הוא בצלאל (בוצי) מכליס.

בסוף 2017, בזמן שתעש הייתה בעיצומו של תהליך ההפרטה שאותו הובילה רשות החברות הממשלתיות, חשף "גלובס" כי החברה צברה חובות בגובה עשרות מיליוני שקלים לקבוצה של כ-60 ספקים שפועלים בתחומי התעשייה השונים. אחד הספקים אף טען כי תעש אילצה אותו לחתום עמה על הסדר תשלומים שלפיו היא תשלם לו בשיטת שוטף פלוס 180.

הספקים תלו תקוות בהפרטה

התלונות הרבות שהועלו אז אודות מוסר התשלומים הבעייתי של תעש הובילו להתערבותו של מנהל הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים שבמשרד הכלכלה והתעשייה, רן קויתי.

קויתי פנה למנכ"ל תעש לשעבר, אבי פלדר, בדרישה שינהיג תנאי תשלום לספקי החברה בשוטף פלוס 45 ודרש גם לנהוג עמם בהגינות וברוח החוק להסדרת מוסר התשלומים במשק, שמגביל את משך הזמן שבו גופים ציבוריים וחברות ממשלתיות יכולים לדחות תשלומים לספקים.

אבל גם אחרי התערבות הסוכנות לעסקים קטנים לא חלו שינויים משמעותיים בנושא. רבים מבין הספקים של תעש האמינו כי השלמת ההפרטה ומכירתה לאלביט יחוללו שיפור במוסר התשלומים שלה, כך שמשך הזמן שבין העברת תוצרת או שירות עד לקבלת התשלומים עליהם יתקצר.

עם השלמת המכירה של תעש, אלביט מינתה את אודי ורד לתפקיד מנכ"ל חטיבת היבשה שלה, שאליה צורפה גם תעש. באחרונה, החברה קיימה כנס משקיעים שבמסגרתו נמסר כי המהלכים הראשונים שורד עשה בתפקיד כללו הזרמה של מאות מיליוני שקלים למען הסדרת חובות היסטוריים שצברה תעש כלפי הספקים שלה.

מדובר בסכומים שהוערכו במסגרת הכנס בכ-300 מיליון שקל, כך שהרוב הגדול של ספקי תעש קיבלו את הכספים שלהם חיכו זמן רב, או לפחות את רובם.

אחד הספקים שהתלונן בעבר כי תעש מעכבת לו תשלומים במשך זמן בלתי סביר, טען השבוע בשיחה עם "גלובס" כי בחודשים האחרונים חל שיפור במדיניות התשלומים של אלביט: "לפעמים היא משלמת לי לפני הזמן הנקוב", אמר.

אלא שספקים אחרים הביעו בימים האחרונים התמרמרות על מה שהגדירו "סחבת בתשלומים" מצד אלביט, שמתבצעת תחת אמתלות שונות. על פי הערכות, למרות העובדה שאלביט הזרימה לתעש מאות מיליוני שקלים לכיסוי חובות מן מהעבר לספקים - היא עדיין חייבת לחלק מהם כמה עשרות מיליוני שקלים, וזאת בשל מחלוקות שהתגלעו בין הצדדים וטרם באו על פתרונן.

אלביט מצפה לרווחים מתעש, ומהר

באלביט מסרו בהתייחס לטענות, כי "מאז רכישת תעש ואחרי שנים רבות של חוסר יציבות בעבודה מולה, אלביט מערכות הזרימה מאות מיליוני שקלים כדי להסדיר את העבודה עם הרוב המוחלט של הספקים של תעש. אלביט מבצעת תהליך יסודי ועמוק עם מספר מצומצם של ספקים, כדי לטפל בבעיות באיכות האספקות ולייצר שותפויות לטווח הארוך".

אלביט סיימה את 2018 עם הכנסות של כ-3.7 מיליארד דולר ועם רווח נקי של 264 מיליון דולר. תהליך ההטמעה של תעש עם אלביט עדיין נמצא בעיצומו, ולמרות זאת בכירי אלביט מצפים להשיא רווחים מתעש כבר השנה, תוך הרחבת מאמצי השיווק של מוצרים מרכזיים של שלה.

בין המוצרים, מערכות להגנה אקטיבית למשוריינים ולטנקים ורקטות מדויקות לטווחים שונים. זאת, לצד מהלכים שהחברה עושה לקראת העברת רוב פעילותה לנגב - יחד עם פינוי קרקעות באזור השרון שיוכשרו לבניית מגורים.

עוד כתבות

בוריס ג'ונסון ותרזה מי. יש חיים אחרי הברקזיט / צילום: רויטרס, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

השוק מתחיל להסתכל באופטימיות על היום שאחרי הברקזיט

ההחלטה על היפרדות מהאיחוד האירופי גרמה למשקיעים הגלובליים להקטין את חשיפתם לשוק הבריטי בכ-14 מיליארד ליש"ט ● לאחרונה החלו לבצבץ ניצני אופטימיות זהירה וקולות "שוריים" חלשים בשווקים ● המחנה האופטימי מביט מעבר לאופק ההסכם,  והזרקור עובר לאיטו לעיסוק במרוויחים האפשריים

הנשיא מעניק את המנדט להרכבת הממשלה לבני גנץ / צילום: חיים צח, לע"מ

מתקרבים לפקיעת המנדט: גנץ ונתניהו ייפגשו הערב ב-22:00

מחר בחצות יפקע המנדט של גנץ להרכבת הממשלה ● "גלובס" עוקב אחרי המאמצים האחרונים להרכבת הממשלה, לפני שהמנדט חוזר לנשיא

למינייט / צילום: יחצ

החברה שפיתחה מוצר הכנה לדיאליזה כבר רושמת הכנסות בגרמניה

המוצר נועד למנוע סיבוכים בניתוחים שמטרתם ליצור אצל מטופלי דיאליזה פתח קבוע להחדרת צנתר

הלואו קוסט/ צילום:Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

הלואו קוסט חינכו את כל העולם לעבוד אחרת: האם בקרוב נשלם אפילו על שימוש בשירותים בטיסה?

בענף התעופה המגמה ברורה - הרווחיות מכרטיסי הטיסה נשחקת, וחברות התעופה מחפשות עוגני רווח משלימים ● והן אכן מצליחות: בהשפעת חברות הלואו קוסט, כמעט שום דבר כבר לא חינם ● "על כוס מים חברות כבר גובות כסף וגם על אוזניות למערכות הבידור"

יובל תמיר / צולם במרכז מיחזור, צבי כהן ואחיו, נתניה צילום: יונתן בלום

הצרות של תמיר לא תמו: בקיבוץ ברקאי מבקשים להוציא את מפעל אינפימר

תושבי הקיבוץ דורשים להוציא את המפעל בטענה כי הוא גורם לזיהום אוויר כבד באזור ● יו"ר אינפימר יובל תמיר: "מקורו של הזיהום לא במפעל. הפליטות של המפעל מנוטרות על ידי המשרד להגנת הסביבה והן מתחת לתקן המחמיר"

יובל שטייניץ, ניידת הבחירות של גלובס / צילום: כדיה לוי

הפתרון לעתיד משק החשמל נמצא במצבר של המכונית שלכם

שר האנרגיה שטייניץ הכריז על יעד בצריכת חשמל סולארי: 30% מכלל החשמל ב–2030, לעומת 6.5% כיום • אלא שחשמל סולארי אינו מספק מענה לדרישה הגבוהה בשעות הערב ושימוש בו מצריך גיבוי של אספקה מתחנות כוח מזהמות • הפתרון המתגבש: "שאיבת" החשמל ממצברים של מכוניות חשמליות ● כתבה שנייה בסדרה

מחזור סוללת רכב חשמלי במפעל בגרמניה/ צילום: רויטרס

כשהסוללות יסיימות את שירותן ברכבים, הן יכולות לשמש לתעשיית הפאנלים הסולאריים

עבור תעשיית הפאנלים הסולאריים מדובר בצעד ראשון אומנם, אך בבשורה גדולה; כשיהפוך התחום למסחרי יותר, הוא יזדקק לסוללות רבות

המודעה שיצאה בשיתוף הפעולה המיוחד של סטימצקי עם צומת ספרים / עיצוב: משרד הפרסום ענבר מרחב G

סטימצקי וצומת ספרים שילבו כוחות בניסיון למנוע עוד סבב בחירות

רשתות הספרים המתחרות פרסמו הבוקר מודעה משותפת שבה הם קוראים לגנץ ולנתניהו שלא להיכנס לספרי ההיסטוריה כמנהיגים שהובילו לסבב בחירות שלישי

נאסד"ק / צילום: רויטרס

וול סטריט ננעלה בעליות מינוריות שהספיקו למדדים כדי לקבוע שיאים חדשים

המדדים התקשו לטפס לאחר שגורמי ממשל סיניים צוטטו כמי שמגלים פסימיות לגבי סגירת עסקת סחר עם ארה"ב ● פולקסווגן הנמיכה תחזיות בצל חולשה בביקוש לרכבים מסחריים גדולים ● בורסות אירופה ננעלו במגמה מעורבת, הפוטסי טיפס ב-0.1%

טדי שגיא / צילום: יונתן בלום, גלובס

חברת הסייבר קייפ של טדי שגיא רוכשת את LTMI האמריקאית ב-128 מיליון דולר

את הרכישה תממן Kape ממניות, מקופת המזומנים שלה ומחוב שתגייס משגיא, שמחזיק ב-70% ממנה, ושיעמיד לה הלוואת בעלים בהיקף של 40 מיליון דולר ● בעקבות הרכישה ידולל שגיא להחזקה של 55.9%

אליזבת וורן  / צילום:   Shutterstock

וורן: "מאמץ אידיאולוגי בוטה של ממשל טראמפ להסיח את הדעת מכשלונותיו במזה"ת"

המתמודדים הדמוקרטים המובילים במירוץ לנשיאות ממחזרים עמדות ותיקות ● וורן: "עוד ניסיון אידיאולוגי בוטה של ממשל טראמפ כדי להסיח הדעת מכשלונותיו במזה"ת" ● ביידן: "הצהרת פומפיאו פוגעת בדיפלומטיה ומרחיקה אותנו מפתרון של שתי מדינות" ● אייפ"ק: אין לנו עמדה בסוגיית ההתנחלויות

עוזי דנינו / צילום: איל יצהר, גלובס

עוזי דנינו לשעבר מנכ"ל אקסלנס מונה ליו"ר קרן הגשמה

אליו יצטרף רונן טורם, לשעבר מנכ"ל מגדל שוקי הון, כמנכ"ל הגשמה ● המינויים מגיעים על רקע כוונתה של החברה לבסס את הקשר מול המוסדיים, בצל תקופה מאתגרת וחקירה של רשות ניירות ערך

דורי סגל וחיים כצמן / צילומים: תמר מצפי, איל יצהר

דורי סגל עושה עסקים עם גזית גלוב: ישקיעו יחד מעל רבע מיליארד שקל בנדל"ן מניב בקנדה

גזית השיקה שותפות חדשה להשקעות בנדל"ן עם דורי סגל, שותפו של חיים כצמן לייסוד החברה, שגם שימש בעבר כמנכ"ל ● סגל יפרוש מחברותו רבת השנים בדירקטוריונים של גזית גלוב ושל חלק מהחברות הבנות

קיילי ג'נר / צילום: שאטרסטוק

קיילי ג'נר מוכרת 51% מחברת הקוסמטיקה שלה ב-600 מיליון דולר

ענקית היופי והטיפוח קוטי היא הרוכשת של Kylie Cosmetics ● ג'נר, שהקימה את החברה ב-2015, תמשיך להוביל את הפעילות הקריאייטיבית

פדריקה מוגריני / צילום: פרנציסיוב וולסצ'רטס, רויטרס

האיחוד האירופי בתגובה להצהרת פומפיאו: "ההתנחלויות בלתי חוקיות"

שרת החוץ של האיחוד האירופי פדריקה מוגריני פרסמה הערב כי "עמדת האיחוד האירופי לגבי מדיניות ההתנחלויות בשטח הפלסטיני נשארת ללא שינוי" ● "האיחוד האירופי קורא לישראל לחדול ממדיניות ההתנחלויות"

הפגנת יוצאי אתיופיה  / צילום: מאיר המאירי

המחאה תתחדש? השוטר שירה למוות בסלומון טקה יואשם בגרימת מוות ברשלנות

כך הודיעה היום מח"ש לבני משפחתו של טקה ז"ל, שציפו כי השוטר יואשם בהריגה וקיבלו את ההחלטה במורת-רוח ● הירי בטקה, שהתרחש בסוף יוני, הצית מחאה נרחבת של יוצאי אתיופיה נגד המשטרה בכל רחבי הארץ

משה כחלון ורוני חזקיהו / צילומים: כדיה לוי, איל יצהר, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

החשב הכללי מגלה: עמדנו בגירעון ב-2018 בזכות דיבידנד ענק מחברה ביטחונית

החשכ"ל חזקיהו הסביר איך קרה שהגירעון בדצמבר 2018 ירד לפתע ל-2.9%, כשבכל שאר החודשים מספטמבר 2018 ועד היום הגירעון היה גבוה מ-3% ● זה אפשר לשר האוצר כחלון לטעון, זמן קצר לפני ההחלטה על הבחירות, כי לא חרג בשקל מיעד הגירעון

מרכז החדשנות מבפנים / צילום: כדיה לוי

שיבא משיק מרכז חדשנות דיגיטלית: "נקדם כל פתרון ראוי לבעיות כמו תורים וטעויות"

בית החולים שיבא פתח את מרכז ARC כחלק מרשת בינלאומית שהוא מקים מסביב לעולם ● לסטארט-אפים הוא מציע מימון, מקום לעבוד בו ואפשרות לנסות מוצרים חדשים ● סמנכ"ל רפואה וחדשנות איל צימליכמן: "שותפות היא מילת המפתח. לא כל אחד שומר רק על האינטרסים שלו"

רוני חזקיהו החשב הכללי במשרד האוצר / צילום: משרד האוצר

"דרישת החשב הכללי לעצור הוצאות כבר עכשיו - בחוסר סמכות"

היועצת המשפטית של ועדת הכספים, עו"ד שגית אפיק, קובעת כי לחשב הכללי באוצר, רוני חזקיהו, לא הייתה סמכות למנוע ממשרדי הממשלה כבר עכשיו להתחייב על הוצאת כספים ב-2020

 סוחרים בבורסתNYSE/  צילום: רויטרס  .rendan McDermid

בורסות אירופה בשיא של 4 שנים; הום דיפו צוללת בטרום-מסחר לאחר הנמכת תחזיות

מדטרוניק עקפה את התחזיות והעלתה תחזיות ● עיני המשקיעים נשואות לחדשות נוספות לגבי שיחות הסחר ● נעילה מעורבת בבורסות אסיה: מדד הניקיי היפני איבד 0.5%, והבורסה בהונג קונג קפצה ב-1.5%