גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

עמי גולדין חשוד שמסר לאילן שבע מידע פנים ששווה עשרות מיליוני שקלים

גולדין, מנכ"ל נטו ולשעבר דירקטור בחברת אחים נאוי, חשוד כי העביר לאילן שבע, מבעלי ביכורי השדה, מידע על כך שאחים נאוי עתידה לבטל את מדיניות חלוקת הדיבידנדים שלה ● שבע מכר מיידית את החזקותיו בהיקף עשרות מיליוני שקלים באחים נאוי, שמנייתה צנחה ב-16% לאחר ההודעה על הפסקת הדיבידנד

עמי גולדין / צילום: בן יוסטר
עמי גולדין / צילום: בן יוסטר

עמי גולדין, המנכ"ל של ענקית המזון נטו ולשעבר דירקטור בחברת המימון החוץ-בנקאי אחים נאוי, העביר לאילן שבע, מבעלי חברת ביכורי השדה, מידע פנים על כך שאחים נאוי עתידה לבטל את מדיניות חלוקת הדיבידנדים שלה. שבע מצדו מכר מיידית את כל החזקותיו במניות אחים נאוי, בהיקף עשרות מיליוני שקלים, וניצל מהפסד של מיליוני שקלים, שהיה נגרם לו בעקבות צניחת המניה לאחר הדיווח לבורסה על ביטול מדיניות הדיבידנדים - אלה הם החשדות העומדים בלב חקירת רשות ניירות ערך נגד גולדין ושבע בחשד לשימוש במידע פנים.

פרטי החקירה הוצגו היום (ב') בבית המשפט במסגרת בקשה להטלת תנאים מגבילים על גולדין במהלך החקירה. בתוך כך נחשפה מעורבותו לכאורה של שבע בפרשה. קבוצת נטו שמנהל גולדין שותפה עם האחים שבע בבעלות בחברת שיווק הפירות והירקות ביכורי השדה, וגולדין אף משמש כיו"ר הדירקטוריון של ביכורי השדה (שבה שבע משמש כמנכ"ל).

במהלך הדיון הצהירה נציגת רשות ניירות ערך, עו"ד רונית מנדלבאום-לחוביצר, כי החשדות נגד גולדין התחזקו, וכי יש הבדל בינו לבין אילן שבע - שהחשדות נגדו נחשפו היום לציבור. "אנו עוסקים בעבירות של שימוש מידע פנים, כשהחשוד לפנינו (גולדין, א'ל'ו') חשוד בעבירה החמורה יותר, בשימוש במידע פנים לפיו איש פנים לפי סעיף 52ג, שהעונש הקבוע בגינו הוא כאמור 5 שנות מאסר, בעוד שהחשוד השני חשוד (שבע, א'ל'ו) לפי סעיף 52ד, חלופה של שימוש במידע פנים שמקורו באיש פנים, עבירה שבגינה עונש של שנתיים".

בלב החקירה שמנהלת מחלקת החקירות ברשות ניירות ערך עומד ביטולה, בן-לילה, של מדיניות הדיבידנד של אחים נאוי. בבקשה שהגישה מחלקת החקירות של רשות ניירות ערך צוין כי "עניינה של חקירה זו נוגע לחשד לביצוען של עבירות שימוש במידע פנים בקשר לניירות הערך של החברה, טרם דיווח מהותי ושלילי שפרסמה החברה במהלך שנת 2017, וזאת על-ידי מספר גורמים, ביניהם איש פנים בחברה".

ב-22 באוגוסט 2017, לאחר סיום המסחר בבורסה, פרסמה חברת המימון החוץ-בנקאי אחים נאוי הודעה קצרה, שלפיה החל ב-2018 תפסיק לחלק דיבידנד למשקיעים. בתגובה הביעו למחרת המשקיעים את דעתם הנזעמת על ההחלטה בצורה חד-משמעית, כששלחו את מניית נאוי  לירידה של כ-16% בתוך יום מסחר אחד בלבד - נפילה שממנה היא הצליחה להתאושש רק באופן חלקי, לאחר שהחברה פרסמה הבהרה בעניין.

מדיניות הדיבידנד המקורית אומצה על-ידי החברה בתחילת 2013 - כשנתיים לאחר שהצטרפה למסחר באמצעות מיזוג לשלד בורסאי. במאי 2014 אישר הדירקטוריון את עדכון המדיניות, שקבעה עד אז דיבידנד בשיעור של עד 50 מיליון שקל בשנה, כך שהסכום המחולק יהווה לפחות 25% מהרווח הכולל של החברה על-פי דוחותיה הכספיים השנתיים, אבל לא יעלה על 50% מהרווחים האמורים.

הנספח שהגישה רשות ניירות ערך לבית המשפט מגולל את תפקידם של החשודים העומדים בלב הפרשה, והחשדות המיוחסים להם: "עמי גולדין כיהן במהלך התקופה הרלוונטית לחקירה ועד להתפטרותו ביום 17.8.18 כדירקטור חיצוני וכחבר במספר ועדות דירקטוריון בקבוצת אחים נאוי ולפיכך מהווה איש פנים בחברה". במקביל כיהן גולדין גם כדירקטור בחברת ביכורי השדה דרום שיווק תוצרת חקלאית הנמצאת כאמור בשליטת שבע, שכיהן אף הוא כדירקטור בחברה זו.

מממצאי החקירה עולה כי ביום 22.08.17, לאחר תום המסחר, פרסמה אחים נאוי דיווח מיידי מהותי ושלילי שפיו דירקטוריון החברה החליט לבטל את מדיניות חלוקת הדיבידנד של החברה החל מיום 1.1.2018. הדיווח המיידי השפיע על שער מניית נאוי למחרת היום, באופן חד, בשיעור של כ-15.6%, והיקפי מחזורי המסחר במניה עלו באופן ניכר.

על-פי החשד, עובר לפרסום הדיווח המיידי, השתמש גולדין במידע הפנים שהיה בידיו מתוקף תפקידו כדירקטור בקבוצת אחים נאוי על אודות כוונת החברה לבטל את מדיניות חלוקת הדיבידנד ומסר אותו לידי מקורבו שבע. עוד על-פי החשד, שבע השתמש במידע הפנים שהיה ברשותו וביצע מכירות של מניות החברה, באמצעות חשבון חברת ביכורי השדה שבשליטתו, בהיקף של עשרות מיליוני שקלים, תוך מניעת הפסד בסך של מיליוני שקל, וזאת טרם פרסום הדיווח המיידי לציבור.

גולדין חשוד בביצוע עבירת שימוש במידע פנים לפי סעיף 52ג לחוק ניירות ערך. על-פי הנספח לבקשה, "במהלך החקירה התגלו ממצאים המחזקים את החשדות בנוגע למעורבותו של החשוד בביצוע עבירות של שימוש במידע פנים לפי חוק ניירות ערך".

עוד נכתב כי "מעורבים נוספים נחקרו בקשר לפרשה זו, אך לנוכח היקף תיק החקירה, לא עלה בידי חוקרי מחלקת חקירות, מודיעין ומסחר ברשות ניירות ערך לסיימה. לצורך סיום החקירה, יידרשו חקירות ופעולות חקירה נוספות".

עקב חומרת העבירות והסנקציה החמורה הקבועה, ברשות ניירות ערך טוענים כי מתקיים חשש ממשי לשיבוש הליכי חקירה וכן חשש ממשי להימלטות מאימת הדין, ולכן התבקש בית המשפט לשחרר את החשודים ממעצר בתנאים מגבילים.

בהמלצת בית המשפט הגיעו הצדדים להסכמה, שלפיה התנאים שיוטלו על גולדין יכללו אי-יצירת קשר ישיר או עקיף עם מי מהמעורבים בפרשה הנחקרת, בנוגע לפרשה הנחקרת, למשך 180 יום, המשך החזקת דרכונו ברשות ניירות ערך למשך 180 יום, איסור יציאה מן הארץ והוצאת צו עיכוב יציאה מן הארץ למשך 180 יום, הפקדת ערבות בנקאית או מזומן בסך 450,000 שקל, המיועדים להבטחת קיומם של כל תנאי השחרור, והפקדת ערבות בנקאית או במזומן בסך 100,000 שקל, המיועדים להבטחת יציאתו לחו"ל ככל שיבקש זאת וחזרתו לארץ.

פרשת מידע הפנים של גולדין נחשפה לפני כשבועיים, כאשר חברת האחים נאוי דיווחה לבורסה כי יומיים קודם לכן פשטו חוקרי רשות ניירות ערך על משרדי החברה, ונחקרו נושאי משרה בה. "החברה מבקשת לעדכן כי ביום 30 באפריל 2019 ביצעו חוקרים של רשות ניירות ערך חיפוש במשרדי החברה במסגרת חקירה של רשות ניירות ערך בנוגע לעבירות שימוש במידע פנים, וכן נחקרו בנדון נושאי משרה בחברה", נכתב בדיווח.

מספר שעות מאוחר יותר, בשעה 14:42, פרסמה חברת נטו החזקות לבורסה דיווח זהה כמעט על כך שיומיים קודם לכן פשטו חוקרי רשות ניירות ערך על משרדיה, וביצעו חיפושים במסגרת חקירה של הרשות. לשון הדיווח הייתה: "החברה מבקשת לעדכן כי ביום 30 באפריל 2019 ביצעו חוקרים של רשות ניירות ערך חיפוש במשרדי החברה במסגרת חקירה של רשות ניירות ערך, שלמיטב ידיעתה של החברה החקירה נוגעת לעבירות שימוש במידע פנים שלא בנוגע לפעילותה של החברה. כן יצוין כי נחקר בנדון נושא משרה בחברה".

החוט המקשר בין שני הדיווחים עלה מהר מאוד - עמי גולדין, המנכ"ל הוותיק של נטו. קבוצת המזון, בראשות דויד עזרא ובנו עדי (בעלה של הדוגמנית בר רפאלי), היא חברת החזקות בתחום המזון השולטת בחברת נטו מלינדה, היצרנית והיבואנית של מותגי מזון מוכרים, ביניהם טיבון ויל, ויליגר ושלושת האופים. החברה נסחרת לפי שווי שוק של 1.1 מיליארד שקל. עד אוגוסט 2018 כיהן גולדין, כאמור, כדירקטור חיצוני בחברת האחים נאוי, שהיא חברת ניכיון הצ'קים והאשראי החוץ-בנקאי הבולטת בבורסה מבין כעשר שחקניות בתחום, עם שווי נוכחי של כ-650 מיליון שקל. בעלי השליטה בחברה הם האחים דורי ושאול נאוי.

*** חזקת החפות: עמי גולדין ואילן שבע לא הורשעו בכל עבירה בפרשה הנחקרת. החקירה נמצאת בראשיתה, והם זכאים ליהנות מחזקת החפות. 

ביכורי השדה: ענקית שיווק של פירות וירקות המוכרת בכמיליארד שקל בשנה

חברת ביכורי השדה דרום, הנמצאת בשליטה משותפת של קבוצת המזון נטו והאחים אילן וששון שבע (50% כל אחד), היא חברת ענק בשוק הפירות והירקות המקומי - ענק שקט שמעטים מכירים. הטרנד הבריאותי הגובר, אשר תומך בצמיחת הצריכה של פירות וירקות, מהווה רוח גבית לעסקיה של החברה, שנוטלת חלק לא מבוטל גם ביבוא תוצרת חקלאית לישראל.

מדוחותיה הכספיים של ביכורי השדה, המצורפים לאלה של נטו, עולה כי מחזור המכירות השנתי שלה ב-2018 הסתכם בכמיליארד שקל, ובשורה התחתונה היא רשמה רווח נקי של כ-34 מיליון שקל. זאת, לעומת הכנסות של 924 מיליון שקל ורווח של 26 מיליון שקל ב-2017. ב-2011, השנה המלאה האחרונה להיותה חברה ציבורית, הכנסות ביכורי שדה עמדו על 660 מיליון שקל והרווח הנקי על 20 מיליון שקל.

ביכורי השדה עוסקת ברכישה, שיווק, הפצה, אריזה, גידול (באמצעות צדדים שלישיים), יבוא ויצוא של פירות וירקות טריים. בשנת 2015 הפסיקה את הפעילות המשותפת עם רשת רמי לוי, ולמרות אובדן לקוח מהותי זה פרחו עסקיה. לאחר מכן נקלעה החברה לסכסוך ממושך עם יינות ביתן, וגם אותו היא עברה בהצלחה.

ביכורי השדה, שעמי גולדין מכהן כיו"ר שלה ואילן שבע כמנכ"ל, הייתה בעבר חברה ציבורית במשך כ-5 שנים, וכאמור נמחקה על-ידי בעלי המניות שלה ממסחר באמצע שנת 2012. הצעת הרכש לחברה אז בוצעה לפי שווי חברה של 240 מיליון שקל

סוגיית עמלת השיווק וההפצה של תוצרת חקלאית מושכת הרבה אש בשנים האחרונות והגיעה לאחרונה אף לדיונים בכנסת, על רקע האשמות חוזרות ונשנות כי חברות ההפצה והרשתות הקמעונאיות עושקות את החקלאים ומפקיעות מחירים לצרכני הקצה. לאחרונה פורסם בתקשורת כי בעלי השליטה בביכורי השדה שוקלים להנפיק אותה שוב בבורסה. עם זאת, הנפקה עשויה להתגלות כצעד בעייתי, שכן אחד החששות המרכזיים של בעלי המניות הוא כי הנפקת החברה תחייב אותה להביא בפני ציבור בעלי המניות פירוט רב יותר של עסקיה, וכך היא עשויה להיחשף ללחץ תחרותי וציבורי.

נטו, הנמצאת בשליטת משפחת עזרא, היא אחת מ-5 קבוצות המזון הגדולות במשק, קבוצה המשלבת ייצור, שיווק ויבוא של בשר, דגים, שימורים, מוצרי מאפה, ירקות ופירות ועוד. עם זאת, שמה והלוגו שלה אינם מוכרים לציבור הרחב, בעיקר כנראה כיוון שהחברה אינה משקיעה כמעט בפרסום או ביחסי ציבור. את שנת 2018 סיימה נטו עם הכנסות של כ-2.6 מיליארד שקל, עלייה של כ-6% לעומת 2017. בשורה התחתונה הציגה החברה רווח נקי של 82 מיליון שקל, עלייה של 4.6% לעומת 2017. 

עו"ד איריס ניב-סבג ממשרד שינמן-נגב-ניב, המייצגת את אילן שבע, מסרה בתגובה: "מר שבע לא עשה שימוש במידע פנים ולא עבר עבירה, והוא מאמין כי כך יתברר בתום החקירה. המכירות בוצעו על יסוד החלטה אסטרטגית. מר שבע העמיד עצמו לרשות החקירה והשיב בצורה מלאה לכל השאלות שהופנו אליו".

עוד כתבות

השף רן שמואלי, מסעדת קלארו / צילום: אביב חופי

"שילמתי 2,000 שקל וארוחת החג לא הגיעה": הכשל הלוגיסטי של הקייטרינג של השף רן שמואלי

עשרות הזמנות של ארוחות חג מחברת הקייטרינג של הבעלים של מסעדת קלארו לא הגיעו ליעדן גם לאחר יממה של המתנה, הזמנות אחרות סופקו אחרי חצות בלילה ● זהר שמואלי: "אני לא מסתתרת, היה כאן כשל לוגיסטי. אני מתחייבת שכולם יקבלו פיצוי"

ד”ר טל אלוביץ’ / צילום: איל יצהר, גלובס

האם אולטרסאונד יהיה הדור הבא של טיפול בסרטן

ד"ר טל אלוביץ' משתמשת באנרגיה של אולטרסאונד כדי לפוצץ תאים סרטניים • הגישה הזאת, שבינתיים נוסתה רק בעכברים עם סרטן שד, עשויה להביא לפריצת דרך גם בטיפול בסוגי סרטן נוספים ובגרורות

ד”ר חיים זיכרמן / צילום: איל יצהר, גלובס

"ההסללה של החרדים לערים נפרדות הייתה טעות"

מצוקת הדיור של הציבור החרדי לא תיפתר בקדנציה הזאת, אף שנציגי הציבור ממלאים את התפקידים הבכירים בתחום הנדל"ן, כך סבור ד"ר חיים זיכרמן, ראש בית הספר לנדל"ן בקריה האקדמית אונו

הנקראות של תש״פ - טק / צילום: א.ס.א.פ קריאייטיב, שאטרסטוק

10 כתבות הטכנולוגיה הנצפות ביותר של השנה

איך הופכים פרויקט גמר במכללה לאקזיט של 450 מיליון דולר ● מה כל כך מסוכן באפליקציית זום ● הוויברטור הרובוטי שהביא את הסקס-טק ל-CES ● ראיון עם מפקד היחידה הסודית שתספק מודיעין בזמן אמת לחיילים בשטח ● ועוד שש כתבות שהכי אהבתם השנה

פרופ’ ענבל גושן / צילום: נתי שוחט, פלאש 90

תאי המוח שמחליטים מה נזכור גם בעוד שנים

לאורך שנים חוקרי זיכרון ביטלו את תפקידם של תאים מסוימים במוח בתיוק זיכרונות • פרופ' ענבל גושן מגלה אותם מחדש

דונלד טראמפ נואם בעצרת תומכים במנהטן לאחר שזכה בבחירות ב-2016 / צילום: Mike Segar, רויטרס

העיוות ההיסטורי בבחירות בארה"ב: מדוע קול מקליפורניה שווה רבע מקול מוויומינג

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ קיבל 3 מיליון קולות פחות מהמתחרה הילארי קלינטון בבחירות 2016, אבל זה לא הפריע לו לנצח ● איך נולדה שיטת הבחירות האמריקאית, איך הגזענות קשורה לכך ואיך היא תשפיע על המערכה הקרובה

בדיקה לגילוי הדבקה בנגיף הקורונה בארה"ב / צילום: Ted S. Warren, AP

ה-CDC הופך את ההנחיות: אנשים ללא סימפטומים ייאלצו להיבדק

לפי ההנחיה החדשה, גם אנשים שאין להם כלל תסמינים, אולם היו בקשר הדוק עם חולה קורונה - יזדקקו לבדיקה ● מומחים הדגישו בעבר שוב ושוב את חשיבותה של הבדיקה, גם לאנשים שלא מדווחים על סימפטומים

עמית סגל. צולם: במלון וילה בראון, הנביאים 54, ירושלים / צילום: יוסי זמיר

עמית סגל מודה שיש לו גישה ספקנית לגבי תיקי נתניהו. והוא לא מתכוון להתנצל על זה

הטענות שהוא שופר של נתניהו, האלימות של הימין מול זו של השמאל, האג'נדה של העליון והחסימות בטוויטר • וגם, למה בעצם כל כך קל להוציא אותו מהכלים כשמזכירים לו את אבא שלו • הפרשן הפוליטי של חדשות 12 מסכם שנה סוערת במיוחד ולא חוסך ביקורת גם מחבריו לתקשורת ● "אוף דה רקורד"

לירן אבישר-בן חורין / צילום: רפי קוץ, גלובס

"שוק הסלולר מוטה מחיר בצורה לא בריאה": מנכ"לית משרד התקשורת בראיון ראשון

בתקופה הקצרה שלירן אבישר-בן חורין מנהלת את משרד התקשורת היא כבר הספיקה להוציא מכרז לדור החמישי בסלולר, לטפל במיזוג סלקום-גולן ולאשר את מתווה הסיבים ● בראיון ראשון בתפקיד היא מספרת כיצד הם רואים את מפת התקשורת העתידית, ועל מה הצרכן הישראלי צריך ללמוד להסתכל

אבי ניסנקורן / צילום: יוסי זמיר

"שוקל פרקליט מדינה מחוץ למערכת, אנחנו לא עלה נידף": אבי ניסנקורן בראיון

הוא מסתייג מההרכב של הוועדה לבחירת שופטים ומתעקש שהוא המגן של מערכת המשפט ושל התקשורת ● שר המשפטים ואחד האנשים הדומיננטיים של כחול לבן מודה שהממשלה לא זיהתה את התגברות המגפה בזמן ובטוח שגם למפלגה שלו מגיע קרדיט על הסכמי השלום

מייסדי Next Insurance אלון חורי, גיא גולדשטיין ונסים טפירו/ צילום:יחצ

בלומברג: נקסט אינשורנס במגעים לגייס הון לפי שווי של 2.25 מיליארד ד'

חברת האינשורטק הישראלית גייסה לפני כשנה השווח הנמוך בכמחצית ● מי שמנהלת מגעים להוביל את סבב הגיוס היא קרן ההשקעות של חברת גוגל ● בנקסט אינשורנס ובגוגל סירבו להגיב

אפליקציות ה־Wellness / צילום ואיור: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

הדרך אל האושר עוברת בחנות האפליקציות

הן נגישות, קלות לשימוש, עונות על צרכים והולמות את רוח התקופה. אפליקציות ה־Wellness לשיפור הבריאות ולמניעת מחלות תופסות את החלל שהותירו מערכות הבריאות והגורואים • כתבתנו חקרה, התנסתה ומדווחת ● בואו נדבר על אושר, פרויקט מיוחד 

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ / צילום: ONATHAN ERNST, רויטרס

טראמפ צפוי לחתום ביום ראשון על צו שיאסור הורדות של וויצ'ט וטיקטוק בארה"ב

לפי דיווח ברויטרס, נשיא ארה"ב יחתום ביום ראשון על צו שתוציא מחלקת המסחר האמריקאית שיאסור להוריד בארה"ב את האפליקציות הסיניות

צילום: יונתן בלום

כל מי שעיניו בראשו רואה לאן אנחנו הולכים: מדינת פל-קל בחוסר תפקוד

הזקנים חשים נבגדים, הצעירים חשים שקופים, החרדים חשים מותקפים, הערבים חשים מודרים, הילדים לא לומדים, משלמי המסים חשים מרומים, וכולם צודקים ● אף אחד לא יודע מה יהיה, אבל כולנו יודעים שזה לא הולך להיות טוב ● דרור פויר בטור לא אופטימי לשנה החדשה (אבל בסופו יש נחמה) ● בואו נדבר על אושר, פרויקט מיוחד 

רויטרס ערן זהבי / צילום: STRINGER, רויטרס

הגיע הזמן להודות: ישראל היא לא מעצמת כדורגל והכסף צריך ללכת לענפים אחרים

רוב הפעילות הספורטיבית בישראל נקטעה בחודש מרץ בעקבות הקורונה • אז מה בכל זאת כדי ללמוד מהשנה החולפת - שההשקעה בכדורגל לא מחזירה את עצמה ושבריכות שחייה חשובות לא פחות מאצטדיונים • וגם: איך ההסכם עם איחוד האמירויות יכול לשדרג את הספורט המקומי

חוף הים. איך ישראל התמקמה במקום ה-14 במדד האושר של האו"ם / צילום: שאטרסטוק

ירון ואורלי זליכה לא האמינו למיקום של ישראל במדד האושר הבינלאומי. אז הם יצאו לבדוק

משהו בציונים הגבוהים שבהם זוכה ישראל שוב ושוב במדדי האושר העולמיים לא בדיוק הסתדר לפרופ' ירון זליכה ולרעייתו ד"ר אורלי זליכה ● אז הם יצאו לבדוק את הנושא באמצעות מחקר משותף ● בואו נדבר על אושר, פרויקט מיוחד 

הנקראות של תש"פ - המשבר האקולוגי / עיצוב: אפרת לוי, גלובס

8 כתבות המשבר האקולוגי הנצפות ביותר של השנה

מה המשמעות של עוד כמה מעלות חום ● המחיר האקולוגי של ההתמכרות לבגדים ●  הקורקינט הוא יותר מזהם ממה שחושבים ● איך עדיין אפשר לבלום את משבר האקלים ● ועוד ארבע כתבות שהכי אהבתם השנה

ערן זהבי / צילום: רויטרס / Ronen Zvulun

האקזיט של ערן זהבי: ימכור בניין ברחובות לקופת חולים מכבי

לדברי שותפו של זהבי, אבי ארביב, שווי העסקה שנחתמה אתמול עומד על כ-180 מיליון שקל ● בקופת החולים אישרו את קיום העסקה ומסרו כי בכוונתם להפעיל במקום מעבדות

ניהול מקום עבודה שמח / איור: חן ליבמן

מתנות ופינוקים זה לא מספיק: 7 עצות לניהול מקום עבודה שמח

לא מספיק לארגן הרמת כוסית בראש השנה או לחלק מארז מפנק לעובדים ● תיאוריות ניהוליות עדכניות לא רואות בעובדים בריאים ומאושרים נטל, אלא נכס, וגם המחקר תומך בטענה ● ככה עושים את זה נכון

נחלה במושב. לרשות המקומית יותר משתלם שהרוכש ישלם את ההיטל / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

מי צריך לשלם היטל השבחה כאשר רוכשים בעלות בנחלה

החלטת ועדת ערר קבעה שהמדינה, המוכרת של הקרקע, תשלם את היטל ההשבחה ולא הרוכשים של הנחלה, אך נראה שיכולות להיות פרשנויות אחרות