גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

תביעה נגד יפאורה תבורי: "מנסה למנוע יבוא מקביל של שוופס"

לדברי חברת בן שלוש יבוא ויצוא המייבאת משקאות שוופס מאוקראינה, יפאורה מנסה למנוע יבוא מקביל בטענה כי סימן המסחר בבעלותה • יפאורה: "בית המשפט יקבע האם הוא מגן על רכוש של חברות או שרכושן הפקר"

מנכ"ל ויו"ר יפאורה תבורי, רוני גת /  צילום: תמר מצפי
מנכ"ל ויו"ר יפאורה תבורי, רוני גת / צילום: תמר מצפי

תביעה שהגישה חברת בן שלוש יבוא ויצוא נגד חברת יפאורה תבורי חושפת לכאורה את כוונותיה של יפאורה למנוע יבוא מקביל של המותג שוופס. במסגרת התביעה שהגישה היבואנית נגד חברת יפאורה תבורי לבית המשפט המחוזי מרכז, היא מבקשת מבית המשפט לאשר לה מראש יבוא מקביל של משקאות שוופס לישראל.

לפי כתב התביעה, שהוגש באמצעות עו"ד אליס אברמוביץ, בן שלוש מעוניינת לייבא לישראל, ביבוא מקביל, משקאות שוופס כשרים שיוצרו במפעל חברת קוקה-קולה באוקראינה. מכיוון שלטענת בן שלוש ידוע לה שיפאורה תבורי פועלת באגרסיביות לחסימת היבוא המקביל של משקאות אלה - היא מבקשת מבית המשפט שיקבע מראש כי היבוא המקביל הוא חוקי.

בן שלוש יבוא ויצוא היא חברה העוסקת ביבוא מקביל של מוצרי מזון ומשקאות לישראל, ביניהם קוקה-קולה, פרינגלס, שוקולד מילקה, פסטה ברילה, בירות כגון קורונה וסטלה ומשקאות אלכוהוליים נוספים.

במרץ האחרון, מפרטת החברה בתביעה, ייבאה בן שלוש משלוח ראשון של משקאות הנושאים את סימן המסחר שוופס. באמצעות המסמכים שהוגשו לבין המשפט טוענת יבואנית המזון והמשקאות כי מדובר במוצרים מקוריים שיוצרו במפעל קוקה-קולה באוקראינה וסומנו על-ידי בעלת סימן המסחרי שוופס במדינה.

אלא שלאחרונה, כפי שעולה מהתביעה, נודע לתובעת כי יפאורה תבורי "מנסה למנוע את היבוא המקביל של המשקאות", בטענה כי הוא מפר את סימני המסחר שבבעלותה. ואולם, התובעת טוענת כי ככל שיצרנית משקאות שוופס בחו"ל בחרה משווקים מורשים, אלה "רשאים למכור את המשקאות לכל קונה פוטנציאלי".

במכתב שמצורף לתביעה ונשלח לאחרונה לחברת הפצה אחרת העוסקת במוצרי מזון ומשקאות, נכתב על-ידי בא-כוחה של יפאורה תבורי כי "למרשתנו נודע כי הנכם מתכוונים לייבא ולשווק משקאות קלים נושאי סימן המסחר שוופס. דעו כי סימן המסחר שוופס הוא בבעלות יפאורה".

עוד כתב בא-כוחה של יפאורה במכתבו כי "במעשכם תפרו את זכויותיה של מרשתנו בסימנה המסחרי, תעוולו בגניבת עין ובעשיית עושר ולא במשפט וכן בתחרות בלתי הוגנת. דעו כי הפרת סימן מסחר היא עבירה פלילית, על כל המשתמע מכך".

בהמשך דורש בא-כוחה של יפאורה: "הנכם נדרשים בזאת להתחייב כי לא תייבאו את המוצרים המפרים ולא יעשה על-ידיכם כל שימוש שהוא בסימן המסחר שוופס, ללא אישורה של מרשתנו מראש ובכתב".

בנוסף מאיימת יפאורה כי "ככל שלא נקבל את התחייבותכם עד מחר, 30 באפריל", נפנה למשטרת ישראל ולמכס בדרישות "לתפוס, לחלט ולהשמיד את המוצרים המפרים, וכן נעתור לקבלת צווי גילוי מסמכים, חשבונות, תפיסה והשמדה של המוצרים המפרים". כמו כן, כותב בא-כוח של יפאורה, "תידרשו לפצות את מרשתנו בגין נזקיה". 

האירופאים קבעו שהיבוא המקביל חוקי

הסיפור של המותג שוופס מעט מורכב מבחינת הבעלות עליו: לפני מספר שנים יצרנית השוקולד קדבורי, שהייתה הבעלים של שוופס, מכרה את הבעלות על סימן המסחר שוופס לכמה יצרני משקאות קלים בכל העולם. בארה"ב רכשה את המותג חברת ד"ר פפר, באנגליה רכשה אותו אטלנטיק תעשיות, ואילו באוקראינה רכשה את סימן המסחר חברת European Refreshments. בישראל, כבר לפני למעלה מעשור סימן המסחר הועבר לידי חברת יפאורה תבורי, והיא משווקת את מוצרי המותג בישראל.

לטענת בן שלוש, על הרקע הזה יפאורה מנסה לחסום את היבוא המקביל. בניגוד ליבוא מקביל רגיל, שבו ישנו מוצר אחד אשר מיוצר בחו"ל ומיובא ארצה על-ידי שני גורמים: היבואן הרשמי והיבואן המקביל, שלגביו כבר נקבע בעבר כי הוא חוקי ואף רצוי - במקרה של המותג שוופס המציאות מסובכת יותר: מי שהייתה בעלת המותג העולמית, מכרה את הבעלות בסימן המסחר שוופס ליצרניות מקומיות, שכל אחת מהן מורשית לייצר ולשווק את המוצר בתחומה, כך שלכאורה מותר לתקוף את היבוא המקביל בטענה של הפרת סימן המסחר.

ואולם בכתב התביעה נטען כי עמדה זו נדחתה במסגרת חוות-דעת שנתן בית הדין האירופי לצדק, במקרה שבו ביקשה בעלת סימן המסחר הספרדית למנוע יבוא מקביל של משקאות שוופס. היא מציינת כי נקבע אז כי התנהלות היצרניות אינה חוקית, וכי אין בכוחה לחסום את היבוא המקביל. עוד היא מפרטת כי באפריל 2018 אומצה חוות-הדעת על-ידי בית המשפט למסחר בברצלונה, ונקבע כי יבוא מקביל של שוופס הוא חוקי, חרף המצב יוצא הדופן.

מפתחת מוצרים ייחודיים לשוק המקומי

נציין כי בנוסף להשקעות המקובלות של כל יבואן רשמי, יפאורה משקיעה לא מעט תקציבים גם בפיתוח מוצרים ייחודיים לשוק המקומי תחת המותג שוופס. כך למשל, לפני כשבוע השיקה החברה משקה חדש שפיתחה תחת המותג אנרג'י, שאינו משווק במדינות אחרות בעולם, אותם באופן טבעי לא ניתן לייבא, והן קניינה הבלעדי.

מיפאורה תבורי נמסר בתגובה כי "יפאורה תבורי היא בעלת סימני המסחר של המותג שוופס, בניגוד לחברות שמייבאות מותגים אבל אינן בעלי הסימן המסחרי. התביעה תידון בבית המשפט שיפרסם את החלטתו האם הוא מגן על רכוש של חברות או שרכושן הפקר". 

עוד כתבות

רן קוניק, ראש עיריין גבעתיים / צילום: אמיר מאירי

רן קוניק: "מתקרבים להסכם עם ת"א להעברת הבעלות על גבעת קוזלובסקי לגבעתיים"

לפי ראש עיריית גבעתיים, שתי הערים צפויות לחתום על הסכם שלפיו גבעתיים תקבל 15 דונם מגבעת קוזלובסקי, שבבעלות ת"א ● "אנחנו מאוד זקוקים לקרקע הזאת כי עד שלא נבנה שם מאגר מים, לא נוכל לאשר אלפי יחידות דיור בתוכניות הפינוי בינוי שלנו"

מטבעות קריפטו / אילוסטרציה: Shutterstock, Dan Eady

מנכ"לי חברות קריפטו הגנו על הענף בשימוע בקונגרס, שם שוקלים פיקוח על התעשייה

מנהלי החברות אמרו בשימוע בבית הנבחרים בארה"ב, שיהיה קשה להכניס את הנכסים הדיגיטליים תחת רגולציה במסגרת החוקים הפיננסיים הקיימים

חצי בצלאל. לפי ההסדר, הוא יחזיק שליש מהמניות של אקספון / צילום: רמי זרנגר

עסקת הרכישה של אקספון על הכוונת: רשות התחרות דורשת הבהרות

הסעיפים הבעייתיים: העברת נכסים בין מרתון לסלקום בעקבות חוב ישן שיש למרתון כלפי סלקום ובעקבות הסעיף שמאפשר לכלירמרק לחייב את סלקום לקנות את החברה בעוד 3 שנים תמורת 130 מיליון שקל

שרת הפנים איילת שקד / צילום: יוסי זמיר

הממשלה תדון ביום ראשון בשילוב סטודנטים זרים בהייטק הישראלי

שרת הפנים איילת שקד תקדם תיקון לחוק העובדים הזרים שיתיר לבוגרי אוניברסיטה זרים ממקצועות המדע והטכנולוגיה לעבוד בישראל עד שלוש שנים במשכורת חודשית של לפחות 17,000 שקל ● לחלופין, ניתן יהיה להעסיק סטודנטים זרים במשרה חלקית

שרי אריסון / צילום: איל יצהר

הזינוק במניית הפועלים הוסיף רבע מיליארד שקל לתמורת המכירה של שרי אריסון

אריסון שמימשה השבוע מניות הבנק בכ-1.4 מיליארד שקל, נהנתה מעלייה של 24%  במחיר המניה מאז מימוש קודם שביצעה באפריל האחרון • מאז הודיעה על יציאתה מהשליטה בבנק ב-2018, מכרה אריסון מניות בסכום של 4.3 מיליארד שקל, ובידיה נותרו כ-8% מהמניות בשווי של 3.3 מיליארד

איתי (מימין) וחן גינדי / איור: גיל ג'יבלי

מעל חצי מיליארד שקל בשנה האחרונה: שרשרת העסקאות של חן ואיתי גינדי

האחים חן ואיתי הם מהענף הפחות מוכר של משפחת גינדי ● מתחילת 2021 הם רכשו קרקעות במאות מיליוני שקלים ● הם מתמקדים במגורים ואינם נרתעים מהמחירים הגבוהים במכרזים

חיסון לקורונה של חברת פייזר / צילום: Associated Press, Steven Senne

בפייזר מעריכים: חיסון הבוסטר עמיד גם בפני זן האומיקרון

נתוני האומיקון של פייזר מעודדים: שלוש מנות מגינות מאומיקרון פחות מאשר מדלתא, אך עדיין ברמה סבירה; ההגנה של שתי מנות - נמוכה משמעותית גם כשהחיסון חדש ● פייזר מציינת כי ייתכן ושתי מנות חיסון עדיין נותנות הגנה נגד מחלה קשה ● החברה מסרה כי היא ממשיכה לפתח מוצר ספציפי נגד אומיקרון, שיגיע לשוק עד חודש מרץ - אם יסתבר שהוא דרוש

אבי גבאי / צילום: כדיה לוי

כונס הנכסים מטעם האצ'יסון דוחה טענות נגד הליך מכירת פרטנר

עו"ד אהוד סול טען כי קבוצת סבן ידעה על עסקה קודמת שנוהלה עם קרן השקעות זרה וסייעה בקידומה ולכן לא יכולה לטעון כעת שיש לערוך מכרז ● בנוסף, דרש מקבוצת סבן להפקיד ערבות למקרה שייגרם נזק למכירה לקבוצת רודב-גבאי

בורסת וול סטריט בניו יורק / צילום: תמר מצפי

מגמה מעורבת באירופה; הביטקוין שב ויורד מתחת ל-50 אלף דולר

אמזון נקנסה בכ-1.28 מיליארד דולר על ידי הרגולטור באיטליה ● במסחר בחוזים על מדדי בורסות ארה"ב נרשמות ירידות קלות

שר האוצר אביגדור ליברמן / צילום: יוסי זמיר

הגירעון ממשיך לרדת: עמד על 4.6% בנובמבר

מדובר בירידה של כמעט אחוז לעומת אוקטובר, שאז הגירעון עמד על 5.5% מהתוצר ● באוקטובר 2020 הגירעון היה גבוה כמעט פי שלושה

צריך לדעת גם איך להיפרד / צילום: Shutterstock

לפטר 900 עובדים בזום? מנהלים מבינים שהם צריכים לדעת גם איך להיפרד

הפיטורים של מאות עובדי Better.com האמריקאית בישיבת זום היו צעד חריג בעידן שבו מנהלים מבינים שכדאי להם לתת הרגשה טובה גם לעובד שלא הצליח בתפקידו ● מחשש לשיימינג ברשתות ועד הזדמנות לקבל פידבק על הארגון - כל הסיבות לגמור את זה יפה ● ניהול וקריירה

בית המשפט המחוזי בתל אביב / צילום: Shutterstock, Vered Barequet

כמעט שנה אחרי: מה עלה בגורל הרפורמה שנועדה לחסל את הסחבת המשפטית?

עידן חדש של ניהול קצר ויעיל של תיקים אזרחיים אמור היה להיפתח עם כניסתן לתוקף של תקנות סדר הדין האזרחי בשנה שעברה ● אלא שמבדיקה עם שישה עורכי דין בכירים עולה כי חלק ניכר מהסעיפים לא מיושמים או גרוע מכך, מסרבלים את ההליך המשפטי

כביש חוצה צפון / צילום: בר - אל

הפעם לא הצליח לה: תביעת מיליונים של שפיר הסתיימה בפיצוי סמלי

קבוצת שפיר, שמשמשת זכיינית בכמה מקטעים בצפון כביש 6, תבעה מספר פעמים את חברת חוצה ישראל בשל שינויים במהלך העבודה על הפרויקט ● הפעם היא דרשה 80 מיליון שקל, אך זכתה רק ב־650 אלף שקל ● חוצה ישראל: "פסק דין חשוב", שפיר:"הפרויקט הסתיים בהקדמה משמעותית בלוח הזמנים"

אראל מרגלית, מייסד ויו''ר JVP ואניקליפ / צילום: שחר עזרן

שותף לשעבר ב-JVP תובע את אראל מרגלית. הקרן: הטענה משוללת יסוד

גלן שוובר, שהיה שותף בקרן ארבע של JVP, טוען כי מרגלית העביר את המניות המועדפות שהחזיקה הקרן באחת מחברות הפורטפוליו המובילות ליישות עסקיות בשליטתו במחיר נמוך משמעותית מהשווי האמיתי שלהן ● מ- JVP נמסר בתגובה כי "מדובר בתביעה משוללת כל יסוד משפטי ועסקי, מנוגדת לדין, של עובד לשעבר של JVP שעזב את הקרן בשנת 2006, לפני למעלה מ-15 שנים, ובניגוד לדין"

שמואל מועלם / צילום: תמר מצפי

"חוסר ניקיון כפיים": ביקורת חריפה של בג"ץ על מנכ"ל קופ"ח מאוחדת לשעבר

שמואל מועלם, מנכ"ל מאוחדת לשעבר, דרש הטבות פרישה מפליגות, בניגוד לעמדת הממונה על השכר באוצר ● מועלם הגיש תביעה לביה"ד האזורי לעבודה, אך תביעתו נדחתה. גם הערעור לביה"ד הארצי נדחה ● הוא לא אמר נואש והגיש עתירה לבג"ץ, משך אותה, ואחרי שנתיים הגיש אותה שוב ● לאור זאת כתב השופט אלכס שטיין כי מלבד השיהוי, יש לדחות את העתירה גם מטעם חוסר ניקיון כפיים של מועלם וכן שימוש לרעה בהליכי משפט

רועי קליין ורואי שמיר / צילום: איל יצהר

בית ספר לקריפטו: בין הצופים לבגרויות, הנערים האלה מנהלים בנק דיגיטלי

בין הדרכה בצופים לבגרויות, רועי קליין ורואי שמיר עסוקים בתפקידם כנגידי הבנק המרכזי של גימנסיה הרצליה בתל אביב ● בימים אלה הם עובדים על הנפקת מטבע וירטואלי שישמש ליצירת כלכלת שוק אמיתית בתוך בית הספר ● אבל כל זה, הם חולמים, הוא רק פיילוט ליצירת כלכלת נוער מבוססת קריפטו שתאפשר מסחר בינלאומי בתוך מערכת החינוך, ותסייע לבני נוער בקשיים כלכליים

שולם לפידות / צילום: יונתן בלום

רשות ני"ע מערימה קשיים על כניסת סנט טק לבורסה

רשות ני"ע: אי הגשת התשקיף של סנט טק לפני האסיפה הכללית הייתה הפרה ● נקסט ג'ן: חולקים על עמדת הרשות

דודו זבידה / צילום: איל יצהר

מבנה נדל"ן ונופר אנרגיה בשת"פ להקמת מתקני אגירת אנרגיה

החברות מעריכות כי לאחר השלמת ההתקנה, ההכנסה השנתית הצפויה ממתקנים אלו תעמוד על כ-75 מליון שקל לשנה בשנים הקרובות ו-EBITDA שנתית בהיקף של כ-55 מיליון שקל

יוחנן לוי, בעלי ''יוחנן לוי, סופר סת''מ'' / צילום: תמונה פרטית

"מזל שהיו מענקים מהמדינה שהצילו אותנו. פשוט לא הייתה עבודה"

יוחנן לוי, תושב ירושלים, בן 41 ● נשוי פלוס 5 ילדים ● בעל "יוחנן לוי, סופר סת"מ" ● "השוק רווי מתחרים אבל הבעיה העיקרית היא שיש כ"כ הרבה סופרים שעובדים בשחור. זה קשוח להתחרות מולם" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז  

ג'ף בזוס, מייסד אמזון / צילום: Associated Press, Tony Gutierrez

מחקר חדש: העשירון העליון מחזיק ב-76% מההון בעולם

לפי דוח אי השוויון העולמי 2022, מגפת הקורונה היטיבה עם צמרת המיליארדרים העולמית, שרשמה ב-2020 את הזינוק החד ביותר המתועד בחלקה בסך העושר בעולם ● בישראל יש נקודת אור בולטת: חלקן של הנשים בהכנסות מעבודה קפץ בכ-10 נקודות האחוז בהשוואה לתחילת שנות ה־90