גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

תביעה נגד יפאורה תבורי: "מנסה למנוע יבוא מקביל של שוופס"

לדברי חברת בן שלוש יבוא ויצוא המייבאת משקאות שוופס מאוקראינה, יפאורה מנסה למנוע יבוא מקביל בטענה כי סימן המסחר בבעלותה • יפאורה: "בית המשפט יקבע האם הוא מגן על רכוש של חברות או שרכושן הפקר"

מנכ"ל ויו"ר יפאורה תבורי, רוני גת /  צילום: תמר מצפי
מנכ"ל ויו"ר יפאורה תבורי, רוני גת / צילום: תמר מצפי

תביעה שהגישה חברת בן שלוש יבוא ויצוא נגד חברת יפאורה תבורי חושפת לכאורה את כוונותיה של יפאורה למנוע יבוא מקביל של המותג שוופס. במסגרת התביעה שהגישה היבואנית נגד חברת יפאורה תבורי לבית המשפט המחוזי מרכז, היא מבקשת מבית המשפט לאשר לה מראש יבוא מקביל של משקאות שוופס לישראל.

לפי כתב התביעה, שהוגש באמצעות עו"ד אליס אברמוביץ, בן שלוש מעוניינת לייבא לישראל, ביבוא מקביל, משקאות שוופס כשרים שיוצרו במפעל חברת קוקה-קולה באוקראינה. מכיוון שלטענת בן שלוש ידוע לה שיפאורה תבורי פועלת באגרסיביות לחסימת היבוא המקביל של משקאות אלה - היא מבקשת מבית המשפט שיקבע מראש כי היבוא המקביל הוא חוקי.

בן שלוש יבוא ויצוא היא חברה העוסקת ביבוא מקביל של מוצרי מזון ומשקאות לישראל, ביניהם קוקה-קולה, פרינגלס, שוקולד מילקה, פסטה ברילה, בירות כגון קורונה וסטלה ומשקאות אלכוהוליים נוספים.

במרץ האחרון, מפרטת החברה בתביעה, ייבאה בן שלוש משלוח ראשון של משקאות הנושאים את סימן המסחר שוופס. באמצעות המסמכים שהוגשו לבין המשפט טוענת יבואנית המזון והמשקאות כי מדובר במוצרים מקוריים שיוצרו במפעל קוקה-קולה באוקראינה וסומנו על-ידי בעלת סימן המסחרי שוופס במדינה.

אלא שלאחרונה, כפי שעולה מהתביעה, נודע לתובעת כי יפאורה תבורי "מנסה למנוע את היבוא המקביל של המשקאות", בטענה כי הוא מפר את סימני המסחר שבבעלותה. ואולם, התובעת טוענת כי ככל שיצרנית משקאות שוופס בחו"ל בחרה משווקים מורשים, אלה "רשאים למכור את המשקאות לכל קונה פוטנציאלי".

במכתב שמצורף לתביעה ונשלח לאחרונה לחברת הפצה אחרת העוסקת במוצרי מזון ומשקאות, נכתב על-ידי בא-כוחה של יפאורה תבורי כי "למרשתנו נודע כי הנכם מתכוונים לייבא ולשווק משקאות קלים נושאי סימן המסחר שוופס. דעו כי סימן המסחר שוופס הוא בבעלות יפאורה".

עוד כתב בא-כוחה של יפאורה במכתבו כי "במעשכם תפרו את זכויותיה של מרשתנו בסימנה המסחרי, תעוולו בגניבת עין ובעשיית עושר ולא במשפט וכן בתחרות בלתי הוגנת. דעו כי הפרת סימן מסחר היא עבירה פלילית, על כל המשתמע מכך".

בהמשך דורש בא-כוחה של יפאורה: "הנכם נדרשים בזאת להתחייב כי לא תייבאו את המוצרים המפרים ולא יעשה על-ידיכם כל שימוש שהוא בסימן המסחר שוופס, ללא אישורה של מרשתנו מראש ובכתב".

בנוסף מאיימת יפאורה כי "ככל שלא נקבל את התחייבותכם עד מחר, 30 באפריל", נפנה למשטרת ישראל ולמכס בדרישות "לתפוס, לחלט ולהשמיד את המוצרים המפרים, וכן נעתור לקבלת צווי גילוי מסמכים, חשבונות, תפיסה והשמדה של המוצרים המפרים". כמו כן, כותב בא-כוח של יפאורה, "תידרשו לפצות את מרשתנו בגין נזקיה". 

האירופאים קבעו שהיבוא המקביל חוקי

הסיפור של המותג שוופס מעט מורכב מבחינת הבעלות עליו: לפני מספר שנים יצרנית השוקולד קדבורי, שהייתה הבעלים של שוופס, מכרה את הבעלות על סימן המסחר שוופס לכמה יצרני משקאות קלים בכל העולם. בארה"ב רכשה את המותג חברת ד"ר פפר, באנגליה רכשה אותו אטלנטיק תעשיות, ואילו באוקראינה רכשה את סימן המסחר חברת European Refreshments. בישראל, כבר לפני למעלה מעשור סימן המסחר הועבר לידי חברת יפאורה תבורי, והיא משווקת את מוצרי המותג בישראל.

לטענת בן שלוש, על הרקע הזה יפאורה מנסה לחסום את היבוא המקביל. בניגוד ליבוא מקביל רגיל, שבו ישנו מוצר אחד אשר מיוצר בחו"ל ומיובא ארצה על-ידי שני גורמים: היבואן הרשמי והיבואן המקביל, שלגביו כבר נקבע בעבר כי הוא חוקי ואף רצוי - במקרה של המותג שוופס המציאות מסובכת יותר: מי שהייתה בעלת המותג העולמית, מכרה את הבעלות בסימן המסחר שוופס ליצרניות מקומיות, שכל אחת מהן מורשית לייצר ולשווק את המוצר בתחומה, כך שלכאורה מותר לתקוף את היבוא המקביל בטענה של הפרת סימן המסחר.

ואולם בכתב התביעה נטען כי עמדה זו נדחתה במסגרת חוות-דעת שנתן בית הדין האירופי לצדק, במקרה שבו ביקשה בעלת סימן המסחר הספרדית למנוע יבוא מקביל של משקאות שוופס. היא מציינת כי נקבע אז כי התנהלות היצרניות אינה חוקית, וכי אין בכוחה לחסום את היבוא המקביל. עוד היא מפרטת כי באפריל 2018 אומצה חוות-הדעת על-ידי בית המשפט למסחר בברצלונה, ונקבע כי יבוא מקביל של שוופס הוא חוקי, חרף המצב יוצא הדופן.

מפתחת מוצרים ייחודיים לשוק המקומי

נציין כי בנוסף להשקעות המקובלות של כל יבואן רשמי, יפאורה משקיעה לא מעט תקציבים גם בפיתוח מוצרים ייחודיים לשוק המקומי תחת המותג שוופס. כך למשל, לפני כשבוע השיקה החברה משקה חדש שפיתחה תחת המותג אנרג'י, שאינו משווק במדינות אחרות בעולם, אותם באופן טבעי לא ניתן לייבא, והן קניינה הבלעדי.

מיפאורה תבורי נמסר בתגובה כי "יפאורה תבורי היא בעלת סימני המסחר של המותג שוופס, בניגוד לחברות שמייבאות מותגים אבל אינן בעלי הסימן המסחרי. התביעה תידון בבית המשפט שיפרסם את החלטתו האם הוא מגן על רכוש של חברות או שרכושן הפקר". 

עוד כתבות

בנימין נתניהו / צילום: עמוס בן גרשום, דוברות הכנסת

דעה: מתלבטים אם לצפות במשדרי משפט נתניהו? אל תטרחו

משפט נגד ראש ממשלה מכהן הוא אירוע חדשותי ולאומי חשוב ומעניין מאוד, אבל כאירוע טלוויזיוני - אל תבנו עליו

בורסת טוקיו / צילום: Koji Sasahara, Associated Press

מגמה מעורבת בבורסות אסיה; הונג קונג ממשיכה לאבד גובה

בוול סטריט לא יתקיים היום מסחר לרגל יום הזיכרון האמריקאי ● הנפט נסחר במגמה חיובית וחוזה מסוג ברנט רושם עלייה של 0.6% לרמה של 35.35 דולר לחבית

מתוך אירוע של דפנה שייט / צילום: שי שבירו

"בעלי ואני חשבנו לעבוד בחקלאות. אמרנו שנעביר ככה את הזמן"

דפנה שייט, מפיקת אירועים, מנסה להמציא את העסק מחדש וחוששת מהגל השני ● "גלובס" שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

בנימין נתניהו, השבעת הכנסת ה-35 / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

"החלטת ביהמ"ש מציבה גבול ברור בין הליכי המשפט הפלילי לבין ספינים בדעת הקהל"

כך אומרת ד"ר ענת פלג, מנהלת המרכז למשפט ותקשורת בפקולטה למשפטים של אונ' בר-אילן ● פלג מברכת על מה שהיא מכנה "ערנותם של שופטי נתניהו לתכסיסיו התקשורתיים" ועל כך ש"שמרו על שוויון בפני החוק בכך שחייבו אותו להגיע לפתיחת משפטו"

חנויות סגורות בככר המדינה בתל אביב / צילום: איל יצהר, גלובס

מיום חמישי 10,687 איש הודיעו על חזרה לעבודה

מאז החלו ההקלות בסגר לשחרור המשק נרשמו בשירות התעסוקה 100,625 דורשי עבודה חדשים, ומנגד, מספר המדווחים לשירות התעסוקה על חזרה לעבודה עומד על 169,930

דרור שרון, מנכ"ל מגל / צילום: איל יצהר, גלובס

פימי מנצלת צלילה של 40% במגל כדי להכפיל את החזקותיה

פימי הגישה הצעת רכש בהיקף של עד 26 מיליון דולר למניות החברה הביטחונית, כדי להגדיל את החזקותיה מ-42% ל-80% מהמניות

שכונת אגמים בדרום העיר אשקלון / הדמיה: דני שמש Ddesign3

קרן הריט אזורים ליווינג זכתה במכרז דירה להשכיר באשקלון

אזורים תשלם על הקרקע, כולל הפיתוח, סך של 31 מיליון שקל ● עלות הבנייה מוערכת בכ-200 מיליון שקל ● בפרויקט ייבנו כ-200 דירות, מחציתן לשכירות ארוכת טווח

אסי (אסא) לוינגר, מנכ"ל אנרג'יקס  / צילום: שלומי יוסף, גלובס

הכירו את מנכ"ל חברת האנרגיה הירוקה ששווה פי 4 מקבוצת דלק

עקב משבר הקורונה נשבר בישראל השיא בייצור חשמל ממקורות אנרגיה "ירוקים" ● החברות בתחום נהנות מהייפ מתמשך, הבולט לנוכח קריסת מניות האנרגיה המסורתית ● "קשה להתחרות במחיר ייצור החשמל מאנרגיות מתחדשות", אומר ל"גלובס" אסי לוינגר, מנכ"ל אנרג'יקס

תומכי נתניהו מחוץ לביהמ"ש: "העם דורש צדק משפטי" / צילום: Sebastian Scheiner, Associated Press

התומכים מילאו את אזור בית המשפט: "לעולם לא תצעד לבד בנימין נתניהו"

שעות לפני שהחל הדיון, הרחובות ליד ביהמ”ש המחוזי צפופים; מפגינים מאילת, מקרית גת, מפתח תקוה וממעלה אפרים הגיעו לחזק את נתניהו • למשפט הדמה שנערך בחוץ יש תוצאה חד משמעיות - נתניהו זכאי, מנדלבליט לכלא

דירות למכירה ולהשכרה / צילום: פאול אורלייב

יד2: שוק השכירות התגבר על הקורונה; מסתמנת עלייה מתונה במחיר

לפי נתוני אתר הלוחות בתקופה שבין פברואר לאמצע מאי השנה לבין התקופה המקבילה אשתקד, חלה עלייה ממוצעת במחיר המבוקש ● לפי נתוני Wecheck ורשת אמבסדור קיימת התעניינות מוגברת מצד שוכרים

מפגינים נגד ההגבלות על החיים בגרמניה / צילום: Felix H'rhager, Associated Press

חגיגה פרטית במסעדה ותפילה בכנסייה: גרמניה חוששת לאחר שני מקרי התפרצות חדשים

המקרים, שאירעו אחרי הסרת הסגר, ממחישים לרבים בגרמניה את הסכנה המוגברת להידבק בנגיף הקורונה כתוצאה משהייה בחללים סגורים

 ג'יבלי מאייר את משפט נתניהו / צילום: חן מענית, גלובס

כך תופסים את הרגע הנכון: מאייר "גלובס" גיל ג'יבלי בטור מיוחד

במעל שלושים שנות עבודה ב"גלובס", המאייר גיל ג'יבלי זכה לאייר מהשטח את המשפטים הגדולים של השנים האחרונות ● איך מתכוננים למשפט, מה החששות הכי גדולים ומי ביקש את האיור שלו מבית המשפט?

סוכנות של חברת הרץ בדנבר, בסוף השבוע. קשיים כלכליים עוד מלפני המגפה / צילום: David Zalubowski, Associated Press

פרשנות - פשיטת הרגל של הרץ: כרוניקה של פעילות ממונפת

קצב ההתאוששות של ענף השכרת הרכב והליסינג, והסיכוי של החברות בענף לשרוד, תלוי במידה רבה במועד ובקצב שבו תחזור התעופה האזרחית לתקנה ובסינכרון בין המועד הזה לתקופת ההתאוששות שדרושה של תעשיית הרכב

פקח חניה / צילום: אריאל ירוזלמסקי

רכב פרטי ואופניים - כן. תחבורה ציבורית ושיתופית - לא. כך משגעת הקורונה את מדיניות התחבורה בעולם

דוח חדש של מרכז המחקר והמידע של הכנסת בחן את הפעלת שירותי התחבורה הציבורית בעת משבר הקורונה ● על פי נתוני המדינות השונות נרשמה ירידה חדה של 80-90% בשימוש בתחבורה הציבורית

ישיבת הממשלה הראשונה של ממשלת האחדות / צילום:  Abir Sultan, רויטרס

רק על הפיל הגדול שבחדר אף אחד בישיבת הממשלה לא העז לדבר

בישיבת העבודה הראשונה של הממשלה היו ברכות, הוזכר האיום האיראני, עיד אל-פיטר אבל כמעט כל השרים והנוכחים התעלמו מהמשפט של ראש הממשלה שהחל כמה שעות מאוחר יותר ● גם מזכיר הממשלה צחי ברוורמן הונחה לחתוך כל אפשרות לשאלות בנושא

ראש הממשלה בנימין נתניהו / צילום: חיים צח, לע"מ

האישומים, השופטים, עורכי הדין והעדים: כל מה שצריך לדעת על משפטם של נתניהו, אלוביץ' ומוזס

לראשונה בתולדות ישראל ראש ממשלה מכהן יעמוד לדין, כשלצידו שאול אלוביץ', בעלי בזק לשעבר, ומו"ל "ידיעות אחרונות" נוני מוזס • "גלובס" חוזר לכתבי האישום ומשרטט את הצלעות המרכזיות שיעמדו במוקד סדר היום - העדים, צוותי ההגנה והתביעה והרכב השופטים שיידרש להכרעה הדרמטית

סבסטיאן קורץ/ צילום: רויטרס

קרע באיחוד האירופי: "ארבע החסכניות" נגד צרפת וגרמניה

קאנצלר אוסטריה סבסטיאן קורץ מוביל את ההתנגדות להצעת צרפת וגרמניה, לפיה תוקם קרן שיקום לנזקי משבר הקורונה שתמומן ע"י גיוס חוב משותף של כל חברות האיחוד האירופי ● הולנד, אוסטריה, דנמרק ושבדיה יצאו רשמית נגד המהלך: "לא נסכים לאיחוד המבוסס על חובות"

סניף יינות ביתן / צילום: תמר מצפי

כיסוי ביטוח האשראי של קופאס ליינות ביתן ירד ל-9.4 מיליון שקל

דוחות ביכורי שדה דרום, המצורפים לקבוצת נטו החזקות, חושפים את המספרים מאחורי הורדת כיסוי ביטוח האשראי שביצעה חברת קופאס לאחד הלקוחות הגדולים שלה – קבוצת יינות ביתן-מגה

מיכה ברכוז, ממייסדי BUYME / צילום: ענת ליטבק

אקזיט ענק למייסדי BUYME: מוכרים שליש ממניות החברה לפי שווי של 250 מיליון שקל

הרוכשים, קבוצת מאיר שבבעלות יעקב שחר וישראל קז, יואב בן יקר וברק קנה ● התמורה למייסדי BUYME : 81 מיליון שקל במזומן ● המייסדים פועלים לפיתוח פלטפורמת מתנות דומה בזירה הבינלאומית

שער הניו יורק טיימס / צילום: צילום מסך

"אובדן בלתי ניתן לחישוב": השער יוצא הדופן של "ניו יורק טיימס"

"ניו יורק טיימס" נחשב לעיתון המזוהה עם לוגיקה ועובדות, אולם הבוקר הוקדש כל השער הראשי שלו לפריטה על נימי הרגש: על השער הודפסו שמותיהם של כ-1,000 אנשים שמתו מקורונה בארה"ב, כשבכותרת המשנה נכתב: "הם לא היו רק שמות ברשימה, הם היו אנחנו"