גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

יש הסכמות: סרצ'לייט תרכוש את השליטה בבזק

במסגרת העסקה תשקיע סרצ'לייט 260 מיליון שקל בביקום במועד הסגירה תמורת הקצאת מניות ● סרצ'לייט תשלם עוד 225 מיליון שקל לאינטרנט זהב תמורת מלוא מניות ביקום שבבעלותה כיום

לוגו בזק / צילום: תקשורת תאגידית בזק
לוגו בזק / צילום: תקשורת תאגידית בזק

בתום מו"מ של יומיים פרסמה הבוקר קרן סרצ'לייט האמריקאית הצעה מעודכנת למחזיקי האג"ח של חברת בי קומיונקיישנס , השולטת בבזק , וזאת בעקבות סיכום שאליו הגיעה אמש עם נציגות המחזיקים ועם החברה האם, אינטרנט זהב. ההצעה המעודכנת תוצג היום באסיפת מחזיקי אג"ח ג' של ביקום, לאחר שאלו דחו את הצעתה הקודמת של סרצ'לייט ברוב של 80%, על רקע התנגדות של נציג המחזיקים, עופר גזית.

עיני השוק יהיו נשואות כעת להצבעות מחזיקי האג"ח, הן של ביקום והן של אינטרנט זהב, שייערכו ביום חמישי הקרוב. אם יאשרו המחזיקים של שתי החברות את העסקה, תרכוש סרצ'לייט את מניות השליטה בביקום, ותהפוך בהמשך השנה לבעלת השליטה החדשה בבזק (בכפוף לאישור הרגולטור ולמציאת שותף ישראלי שיאושר גם הוא).

עם זאת, המתווה החדש שהציעה סרצ'לייט פחות טוב עבור מחזיקי האג"ח של אינטרנט זהב, בהשוואה להצעה שהגישה להם הקרן הזרה בחודש שעבר ושזכתה לתמיכתם העקרונית. ביום רביעי ייפגשו גם הם לדיון במתווה החדש, לקראת ההצבעות שיתקיימו כאמור בחמישי.

מה שבטוח הוא שמצבה של ביקום משתפר משמעותית בעקבות העסקה, וזאת בזכות קיטון של מעל 300 מיליון שקל בחוב נטו, פירעון מוקדם של 30% מאג"ח ג' ופירעון מלא של אג"ח ב'. כך, סביר לחלוטין שמחזיקי אג"ח ביקום יאשרו את העסקה, ובמיוחד לאור האפשרות שביקום תזכה לבעל בית חדש עם כיסים עמוקים במיוחד.

במשא ומתן שנערך ביומיים האחרונים יוצגה סרצ'לייט בידי עורכי הדין אודי סול ואילנית לנדסמן ממשרד הרצוג פוקס נאמן, ובידי בנקאי ההשקעות תומר ראבד מבנק RBC. את אינטרנט זהב ייצג המנכ"ל דורון תורג'מן, ואת מחזיקי אג"ח ג' של ביקום ייצגו נאמן הסדרה ונציג המחזיקים עופר גזית, שהיה הרוח החיה במשא ומתן, והצליח לשפר משמעותית את מצבם של מחזיקי האג"ח של ביקום, בין השאר על חשבונה של אינטרנט זהב.

מקורבים לנושא הדגישו הבוקר כי מדובר במו"מ קשה שעדיין לא הגיע לסיומו. לדבריהם, המתווה המוצע הוא כללי בלבד, כך שההצבעה על אישורו תהיה אינדיקטיבית בלבד. אם יתקבל האישור האינדיקטיבי מהמחזיקים, יקבלו הצדדים עשרה ימים לניסוח סופי של תנאי ההסדר, ולאחר מכן יהיה צורך בהצבעה נוספת לצורך האישור הסופי.

אם ההצעה המעודכנת של סרצ'לייט תאושר השבוע, לא מן הנמנע שאיש העסקים גד זאבי, שהתחרה בסרצ'לייט על רכישת השליטה בבזק, יגיש הצעה חדשה משלו. הצעותיו הקודמות של זאבי נדחו בידי מחזיקי האג"ח של אינטרנט זהב ושל ביקום, אולם ניתן להניח כי הוא טרם אמר את המילה האחרונה בנושא.

דילול מהותי לבלי מניות ביקום הקיימים

אינטרנט זהב  מחזיקה ב-52% ממניות ביקום (בי קומיוניקיישנס), שמחזיקה ב-26.3% ממניות בזק. על פי ההצעה המעודכנת תשקיע סרצ'לייט 260 מיליון שקל בביקום במועד הסגירה, תמורת הקצאת מניות. במקביל תבצע ביקום הקצאת מניות בסך של 70 מיליון שקל לבעלי מניותיה הקיימים, על פי חלקם היחסי בהחזקה בה, בתנאים זהים להצעת סרצ'לייט.

כך, אינטרנט זהב תשקיע 35 מיליון שקל בביקום, ו-35 מיליון שקל יגיעו מבעלי מניות המיעוט (הציבור). עם זאת, נקבע בהסכם כי סרצ'לייט תתחייב להיכנס בנעלי בעלי מניות המיעוט (באופן מלא או חלקי) ולהגדיל את חלקה בהזרמה, במקרה שהציבור לא ימהר להזרים כספים חדשים לביקום.

מניית בי קומיונקיישנס  נסחרה היום בבורסה במחיר של 6.22 שקלים, אולם מחיר המניות בהקצאה יהיה 4.8 שקלים, או מחיר המשקף 25% הנחה מהממוצע המשוקלל של המניה ב-30 ימי המסחר האחרונים - הנמוך מבין שתי האפשרויות. כך, מדובר בדילול מהותי לבעלי מניות ביקום הקיימים, ששווייה הנוכחי בבורסה הוא 230 מיליון שקל.

נוסף על כך תשלם סרצ'לייט סכום של 225 מיליון שקל לאינטרנט זהב תמורת רכישת מלוא מניות ביקום שבבעלותה כיום (19.4 מיליון מניות). מדובר באותו סכום שעליו סוכם בעבר עם אינטרנט זהב, ושזכה לתמיכה של מחזיקי האג"ח שלה.

תשלום זה, יחד עם סכום של 135 מיליון שקל השוכבים כיום בקופת אינטרנט זהב (360 מיליון שקל בסך הכול), היו אמורים במקור לשמש לפירעון כ-50% מהחוב של החברה למחזיקי האג"ח שלה, שהיקפו כ-720 מיליון שקל. עם זאת, במתווה הנוכחי הסכימה אינטרנט זהב להשתמש בכספה לחיזוקה של ביקום, ולהשאיר את מחזיקי האג"ח שלה בעיקר עם אג"ח ומניות של ביקום.

למעשה, מעבר להשקעה ההונית בסך של 35 מיליון שקל המוזכרת לעיל, הסכימה אינטרנט זהב להזרים לביקום עוד 310 מיליון שקל כנגד הקצאת אג"ח מסדרה ג' בהיקף דומה, ולפי מחיר פארי של נובמבר 2024, ועם אותו מועד פירעון, כך שביום השלמת העסקה תישאר אינטרנט זהב רק עם 20 מיליון שקל בקופה.

ביקום תנצל את ההזרמות לקופתה כדי לפרוע חובות של 840 מיליון שקל למחזיקי האג"ח הקיימים שלה. 226 מיליון שקל ישמשו לצורך פירעון מלא של אג"ח ביקום מסדרה ב', ואילו 614 מיליון שקל ישמשו לפירעון חלקי של סדרה ג' הקיימת, שהיקפה הנוכחי עומד על 2.28 מיליארד שקל.

לאחר השלמת ההסדר תוכל אינטרנט זהב לבחור אם למכור בבורסה את האג"ח והמניות של ביקום לצורך פירעון חלקי של חובותיה למחזיקי האג"ח, או לחלופין לחלק להם את האג"ח, המניות והמזומן תוך כדי בקשת פירוק, וכך להיעלם מהעולם.

כך או כך, בשני המקרים יספגו מחזיקי האג"ח של אינטרנט זהב תספורת של לפחות 50% על השקעתם, מה שגוזר שווי אפס לבעלי המניות של אינטרנט זהב, ובראשם הבנקים הנושים של שאול אלוביץ', בעל השליטה לשעבר בפירמידת בזק (באמצעות המנהלים המיוחדים של חברת יורוקום), שיאבדו את כל השקעתם.

אחד ממחזיקי האג"ח של אינטרנט זהב אמר היום, כי לדעתו קיים סיכוי קלוש שהעסקה תצא לפועל במתווה החדש שלה. "העסקה היא ניצחון גורף לנציגות האג"ח של סדרה ג' של ביקום. הם הצליחו לקחת את כל הקופה והתעלמו לחלוטין מכל האינטרסים של שאר הציבור. בעלי מניות ביקום קופחו מאוד בעסקה, מחזיקי האג"ח של אינטרנט זהב פשוט ויתרו על הכול, רק כדי שמחזיקי אג"ח ג' של ביקום יואילו בטובם להסכים בבקשה להסדר, והם גם קיבלו פירעון מוקדם וגם תוספת ריבית, וגם קיבלו את כל הכסף של אינטרנט זהב. מזל שהם לא קיבלו גם נופש באיי יוון", סיכם אותו מחזיק. 

עוד כתבות

ונציה לאחר השטפון / צילום: מנואל סילבסטרי, רויטרס

ונציה מוצפת בעקבות הגאות השנייה בעוצמתה בתולדותיה

במהלך הלילה הוצפו חלקים מהעיר ונגרם לה נזק כבד ● ראש העיר הזהיר מפני נזק בלתי ניתן לתיקון והצהיר: "זוהי תוצאה של שינויי האקלים"

יוסי ורשבסקי, אבי צבי וגולן יוכפז / צילום: איל יצהר, גלובס

מסמכי המיזוג של רשת ועשר נחשפים: "יש את חדשות 2 וזהו. מי שלא אוהב את 2 הולך לחדשות עשר"

המעמד של חדשות עשר והפורמט בו תפעל בערוץ הממוזג היוו חלק משמעותי מהדיונים שערכו הרגולטורים לפני אישור המיזוג ● "גלובס" חושף את התחייבויות שהציגו מנהלי רשת וערוץ עשר בשימוע ● בין הבטחות בעלי המניות: "לחברת החדשות יהיה מנכ"ל שהוא גולן יוכפז"

מייקל היידן / צילום: יח"צ

הצלחה להנפקת חברת התרופות 89bio של יוצאי טבע; גייסה 85 מיליון דולר, והמניה זינקה

מניית 89bio עלתה 30% ומשקפת שווי חברה של 238 מיליון דולר ● 89bio, המפתחת תרופה לכבד שומני,  הוקמה על בסיס טכנולוגיה שפותחה במקור ע"י טבע

ניסים ברכה /  צילום: מתן נעים

טוגדר תגדל קנאביס עבור בעלי "גרין סמוק" לשעבר תמורת 192 מיליון שקל; יוניבו בדרך לרכוש בית מרקחת

ההסכם אמור להניב לטוגדר סכום של 192 מיליון שקל על פני חמש שנים, כש-5 מיליון שקל מתוכם ישולמו מיד ● בעקבות ההודעה זינקה מניית החברה בכ-24% לשווי של 195 מיליון שקל

מארק צוקרברג / צילום: ג'ושוע רוברטס, רויטרס

החזון של צוקרברג וקידום המסחר המקוון: מה עומד מאחורי שירות התשלומים של פייסבוק?

פייסבוק הודיעה על השקת שירות פייסבוק פיי, שיאפשר בעתיד להעביר כסף במסנג'ר, ווטסאפ ואינסטגרם ● כדי להצליח בכך, פייסבוק תצטרך להתגבר על חששות המשתמשים והרגולטורים

ניר ברקת, הליכוד / צילום: איל יצהר, גלובס

האם לשלושת תיקי נתניהו הפתוחים קדמו 16 תיקים שנסגרו?

מרוב רצון להוכיח שנטפלים לנתניהו, ניר ברקת תופר לו תיקים חדשים. פרמנו ● המשרוקית של גלובס

משה ממרוד / צילום: סיון פרג'

חם לכם? שיא במכירות המזגנים של תדיראן והמניה מגיבה בהתאם

בסיכום הרבעון השלישי עלו הכנסות החברה ב-16% והגיעו ל-270 מיליון שקל ● עוד טרם פרסום הדוחות העלתה חברת מידרוג את הדירוג של תדיראן "נוכח שיפור נמשך בביצועים העסקיים תוך שמירה על פרופיל פיננסי בולט לטובה"

 שי וינינגר ודניאל שרייבר- למונייד / צילום: שלומי יוסף

דיווח: למונייד דוחה את ההנפקה בעקבות נפילת WeWork

באפריל האחרון החברה גייסה 300 מיליון דולר בהובלת סופטבנק, לפי שווי של למעלה ממיליארד דולר ● הכנסותיה של למונייד הן אמנם גבוהות, אך כמו יתר חברות הפורטפוליו של סופטבנק היא עדיין חברה הפסדית

אחמד טיבי מתעמת עם ראש הממשלה  / צילום: דוברות הכנסת - עדינה ולמן

נתניהו: "הרשימה המשותפת דרשו לחקור אותי ואת גנץ בגין פשעי מלחמה"; טיבי: "שקרן ומסית"

ראש הממשלה אמר את הדברים במליאת הכנסת, לאחר שביקש לעלות ולנאום כדי לתת עדכונים על המצב הביטחוני

הנשיא טראמפ ונשיא אוקראינה ולודימיר זלנסקי/צילום: רויטרס

אימפיצ'מנט הנה הוא בא: אין כמעט ספק שטראמפ יזוכה

היום מתחילים הדמוקרטים בבית הנבחרים של ארה"ב את תהליך הגשת כתב אישום נגד הנשיא טראמפ על שוחד ועל "פשעים חמורים" נגד החוקה ● זה ייקח כנראה חודש וחצי ● בינואר יועמד הנשיא למשפט הסנאט, ואין כמעט ספק שיזוכה ● אבל זה מה שרצו מנסחי החוקה לפני 230 שנה

מאגר הגז הטבעי "לוויתן" / צילום: אלבטרוס

"שומרי הבית" לליצמן: "תקופת ההרצה של 'לוויתן' - סכנה לבריאות הציבור"

הבוקר פנתה ח"כ חיימוביץ' בשאילתה לסגן השר ליצמן בנושא היתר הפליטה לאסדת "לוויתן" בתקופת ההרצה, בה מתוכננים להיפלט לאוויר חומרים מזהמים בכמות הגדולה פי 2.5 מזה שיותר לאסדה לפלוט במשך שנת פעילות שלמה ● ליצמן: "לא מכיר את הנושא"

בקבוקוני טואלטיקה של רשת המלונות הייאט / צילום: הייאט

גם רשת הייאט נרתמת למאבק בפלסטיק: תוציא את בקבוקוני השמפו מחדרי המלון

רשת בתי המלון הכריזה כי תוותר על בקבוקוני הפלסטיק שהיא מחלקת לאורחים בחדרים (שמפו, סבון, קרם גוף וכו') ותחליפם בבקבוקים גדולים, בדומה למהלך שרשתות אחרות הצהירו כי יישמו

אודי מוקדי / צילום: איל יצהר

לאחר שעקפה את התחזיות בדוחות: סייברארק יוצאת לגיוס של כ-500 מיליון דולר באג"ח ממוסדיים

ספקית הפתרונות לאבטחת IT עשויה להרחיב את הגיוס עד לסכום של כ-575 מיליון דולר, אם יירשמו ביקושים גבוהים בהנפקה ● תמורת הגיוס מיועדת ככל הנראה למימון התפתחות החברה בשנים הקרובות

עדי צים / צילום: יחצ

לאחר שהכניס את זהבית כהן כשותפה: עדי צים בדרך להשתלט על השלד הבורסאי וונטייז

הציע תמורת 75% ממניות השלד סכום של 2 מיליון שקל במזומן והכנסת פעילות ריאלית בשווי מינימלי של 30 מיליון שקל, תוך שנה ממועד הקצאת המניות

פלורידה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

לא רק טראמפ עובר דירה: המיליארדרים של ניו יורק עוזבים אותה לטובת פלורידה

נשיא ארה"ב, שהכריז על אימוץ המדינה הדרומית כמדינת הבית שלו במקום ניו יורק, הוא רק האחרון ברשימה מתארכת של אנשי כספים ועסקים שכבר עשו זאת בזכות מדיניות המס הנוחה ומזג האוויר החם

אדוארדו אלשטיין / צילום: איל יצהר

אי.די.בי פתוח: הפסד של 154 מיליון שקל ברבעון השלישי

החברה מעדכנת על תוצאות מקדמיות לרבעון השלישי של השנה, וכי קבלה לידיה שליש מהזרמות הבעלים שהבטיח אלשטיין ● אין חדש לגבי הערת עסק חי אותה יבחנו רואי החשבון בסמוך לפרסום הדוחות

איי הבתולה/ צילום:  Shutterstock א . פ קריאייטיב

חברות האוף-שור מחפשות בית חדש: האם ישראל תצליח לנצל את ההזדמנות הכלכלית?

בימים אלה מחילים מקלטי מס רבים בעולם כללים חדשים, שגורמים לחברות אוף-שור לאבד מהאטרקטיביות שלהן ● המשמעות - משקיעים וחברות מחפשים מקום מבטחים במדינות מסודרות ● הבעיה: המשבר הפוליטי מעכב את הניסיונות של ישראל להביא לכאן חברות זרות

ירי רקטות לעבר מישראל לאחר חיסולו של בהאא אבו על-עטא / צילום: רויטרס

מטחים כבדים לאזור אשדוד והשפלה; מנהיג הג'יהאד האסלאמי הציב שלושה תנאים להפסקת אש

(עדכונים שוטפים) - אזעקות נשמעו באזור רחובות, אשדוד וביישובי עוטף עזה ● לא יתקיימו לימודים במרחק 40 ק"מ מהרצועה ● תנאי הג'יהאד להפסקת אש: הפסקת החיסולים, הפסקת שימוש באש חיה כלפי מפגינים ליד גדר המערכת והגדלת כמות הסחורות הנכנסות לרצועה

פרופ' משה שהם, ד"ר קירה רדינסקי ויונתן עמיר, מקימי חברת דיאגנוסטיק רובוטיקס  / צילום: יח"צ

חברת דיאגנוסטיק רובוטיקס של קירה רדינסקי ומשה שהם גייסה 24 מיליון דולר

דיאגנוסטיק רובוטיקה עוסקת בניהול עומסים בבתי חולים ● בין משקיעי הסבב נמצאים כמה מן המשקיעים הבולטים בתחום הבריאות הדיגיטלית והמכשור הרפואי: קרן הון הסיכון של קבוצת אקסלמד בשיתוף עם מבטח שמיר, ד"ר קובי ויהודית ריכטר, דיויד ודניאל אריסון, קרן Maverick Ventures Israel, קרן Alpha Capital ומארק סיגל

חיפוש נפט וגז/ צילום: Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

ניצחון לארגוני הסביבה: חיפוש פצלי שמן באורון ירד מסדר היום

מועצת מקרקעי ישראל דחתה את הדיון בנוגע לאישור חיפוש פצלי שמן באתר אורון בנגב למועד לא ידוע ● המשרד להגנת הסביבה: "לקידום העסקה יהיו השלכות שליליות על מדינת ישראל והמשק"