גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

חברת האנרגיה האמריקאית שהצליחה להתגבר על שנה מאתגרת בענף

בניגוד לרבות מהשחקניות בענף האנרגיה, שעובר תקופה מאתגרת בעשור האחרון, חברת Diamondback Energy מצטיינת בפרופיל צמיחה מהגבוהים בענף בארה"ב ומרווחיות נאה ● את המעמד המוביל הזה משיגה חברת הפקת האנרגיה העצמאית בעיקר בזכות התמקדות במרבצי פצלי השמן האטרקטיביים, שעלויות ההפקה בהם נמוכות, ופעילות מוצלחת בתחום המיזוגים והרכישות

Diamondback Energy / צילום מסך אתר Diamondback Energy
Diamondback Energy / צילום מסך אתר Diamondback Energy

חברת Diamondback Energy (סימול: FANG ), הנסחרת בשווי שוק של כ-17 מיליארד דולר, היא חברת הפקת אנרגיה עצמאית (Exploration & Production - E&P) בארה"ב, המתמחה בהפקת נפט יבשתית ממרבצי פצלים (shale). החברה הונפקה ב-2012, ומאז מציגה צמיחה חזקה, בזכות פעילות ענפה של רכישת עתודות הנפט והגדלת היקף ההפקה. החברה מצטיינת בפרופיל צמיחה מהגבוהים בענף האנרגיה בארה"ב, לצד רווחיות גבוהה בתזרים מזומנים חיובי, בזכות המיקוד במרבצי ה-shale האטרקטיביים, בעלי עלויות ההפקה הנמוכות.

החברה פעילה בתחום ה-M&A (מיזוגים ורכישות) תוך ניצול סינרגיות תפעוליות ופיננסיות, והחזקתה בחברה הבת Viper, חברת תשתיות אנרגיה בעלת פרופיל סיכון נמוך, מאזנת את סיכוני ההפקה ומקנה לה תכונות של חברת ערך.

למרות שילוב בין צמיחה גבוהה ויציבות עסקית, לצד רמת מינוף נמוכה (יחס חוב ל-EBITDA של פחות מ-1), נסחרת מניית FANG ברמת תמחור אטרקטיבית, מכפילי רווח של 12 ו-7.5, ומכפילי EV/CashFlow ו-EV/EBITDA של 6.5 לתחזיות 2019 ושל 4.3 ל-2020, ומדורגת Outperform עם מחיר יעד של 158 דולר, בהתבסס על מכפיל EV/EBITDA של 6 לתחזית 2020, מחיר יעד שנתמך גם בהערכת שווי נכסי החברה (Sum of the Parts).

אובדן ערך רב למשקיעים בענף

צמיחה גבוהה ורווחיות נאה הם הגורמים המבדלים את חברת Diamondback Energy ממרבית שחקני ענף האנרגיה, אשר חווה תקופה מאתגרת במהלך העשור האחרון. לאחר זינוק מחירי הנפט בשנות ה-2000 המוקדמות, על רקע ביקושים גדלים מהשווקים המתעוררים, בעיקר מסין, מפגינים שוקי האנרגיה תנודתיות רבה, והם גרמו אובדן ערך רב בתיקי המשקיעים. המקור לחולשה זו הוא חוסר יכולת מצד מרבית חברות האנרגיה להתמודד עם שינויים בסביבה עסקית, והשקעות עתק שלא תמיד מצליחות לספק החזר על ההון.

האתגר המרכזי בענף האנרגיה הגלובלי, שמהווה גם הזדמנות, הוא הגידול המתמיד בהיצע הנפט כתוצאה מפיתוח מואץ של פצלי הנפט בארה"ב, המכונים oil shale, תהליך שנמצא בהתפתחות אדירה עקב ההתקדמות בטכנולוגיית קידוח יבשתי.

הטכנולוגיה החדשנית של horizontal drilling, המאפשרת להגיע לפצלי הנפט הנמצאים בתוך מבנה הסלע תת-קרקעי, חוללה מהפכה אמיתית בשוק האנרגיה העולמי, ובמיוחד בשוק האמריקאי. ארה"ב הגדילה את קיבולת הפקת הנפט מכ-4.5 מיליון חביות ביום לפני כעשור, לרמה הנוכחית של למעלה מ-12 מיליון חביות ביום, והגיעה למקום הראשון בין כל המדינות מפיקות הנפט, כאשר כמעט כל הגידול בהפקה הגיע מהפקת הנפט ממאגרי shale.

הגידול המשמעותי בהפקת הנפט בארה"ב, שמוביל לגידול בהיצע וכתוצאה מכך עלול להגביל את עליית מחירי הנפט, ואף להורידם, מהווה ללא ספק את גורם הסיכון המרכזי לכל סקטור האנרגיה ולמספר שחקנים בענף. החברות שעלולות להיפגע כתוצאה מהמהלך הן אלה שפועלות באזורים עם עלויות הפקה גבוהות (כגון קידוח נפט תת-ימי), חברות שנושאות סיכונים גיאופוליטיים (למשל, בחלק מהשווקים המתעוררים) וכמובן חברות ממונפות ובעלות דרישה להשקעות גבוהות.

בהקשר זה, חברת Diamondback נהנית ממספר יתרונות תחרותיים בשוק. ראשית, היא אחת מהמפיקות המובילות באזור ה-Permian, מרבץ פצלי הנפט האטרקטיבי ביותר בארה"ב מבחינת עלויות הפקה לחבית. החברה נהנית מהעלויות הנמוכות בענף האנרגיה האמריקאי מבחינת הוצאות הפקה שוטפות (cash costs), שעומדות על כ-10 דולרים לחבית בלבד, וכן הוצאות הפקה כולל השקעות (full-cycle costs) העומדות על כ-28 דולר לחבית, ששתיהן נמצאות במגמת ירידה לאור התייעלויות תפעוליות ויתרונות לגודל. בכך, גם בתקופת השפל במחירי האנרגיה לפני כארבע שנים המשיכה חברת Diamondback להציג רווחיות ותזרים מזומנים חיובי מפעילות שוטפת, בניגוד למרבית חברות הפקת הנפט באותה תקופה.

ניצלה את המשבר לרכישת חברות

חברת Diamondback ניצלה את המשבר בשוק האנרגיה לרכישת חברות פרטיות וציבוריות בעלות עתודות נפט באזור ה-Permian, ובכך מינפה את פעילותה והציגה צמיחה בהכנסות וברווחיות בקצב דו-ספרתי גבוה, וזאת ללא הגדלה מהותית של יחסי מינוף פיננסי. רכישות אלה הובילו להכפלת היקף ההפקה, שצפויה להגיע ב-2019 ל-280 אלף חביות ביום, ובכך למצב אותה בתור אחת מחברות האנרגיה בעלות שיעורי הצמיחה הגבוהים ביותר.

נוסף על פרופיל צמיחה גבוה, חברת Diamondback מתאפיינת גם בתכונות של חברת "ערך", זאת בשל החזקתה ב-59% בחברת תשתיות האנרגיה Viper Energy Partners (סימול: VNOM). חברת Diamondback מנצלת את המבנה המשפטי פטור ממס של MLP בחברה הבת VNOM להצפת ערך מנכסיה, ונהנית מגישה למקורות מימון זולים יותר, תוך שמירה על רמת מינוף נמוכה בחברה האם ועל גמישות תפעולית רבה.

פעילות הפקת הנפט מפצלי שמן בארה"ב ריכזה לאחרונה מהלך M&A מהגדולים בסקטור האנרגיה זה שנים רבות, עם הצעות רכש של שתי ענקיות הענף, חברות שברון (סימול: CVX) ואוקסידנטל פטרוליום (סימול: OXY) לחברת הפקת הנפט אנדרקו (סימול: APC). חברת OXY זכתה בתהליך התמודדות על אנדרקו, בעלת נכסים גם באזור ה-Permian, לאחר ששילמה עבורה סכום עתק של כ-57 מיליארד דולר (כולל חוב), עם גיבוי פיננסי מהמשקיע האגדי וורן באפט. ייתכן שמהלך הרכישה עשוי לעורר תיאבון גם מצד שאר שחקני הענף, ובכך להציב את חברת Diamondback, בעלת פעילות צומחת ורווחית, כיעד פוטנציאלי לרכישה. 

הכותב הוא אנליסט האקוויטי הבכיר בבנק ההשקעות אופנהיימר ישראל. אין לראות באמור הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך, והוא אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם

עוד כתבות

אביב כוכבי / צילום: Oded Balilty, Associated Press

דעה: על דוגמה אישית ושכר הרמטכ"ל; האם זה באמת הזמן לתת תוספת לביטחון?

שכרו החודשי של הרמטכ"ל הוא כסף קטן בתקציב הביטחון, אבל הוא ששיבח את הדוגמה האישית בתפוצת נאט"ו, איך זה מתיישב עם הבקשה להוסיף לתקציב הביטחון? • וגם, ארה"ב התערבה כדי למנוע מחברה סינית להקים את מתקן ההתפלה בשורק 2, איך זה שונה מהמתקן הקיים?

קפה ביאליק בת"א. מתלבטים אם לפתוח / צילום: איל יצהר, גלובס

תחת ערפל, הנחיות מבלבלות וגל קריסות: המסעדות חוזרות היום, בקושי

רק אתמול בלילה אישרה הממשלה את ההנחיות החדשות באופן רשמי • רונן נמני, בעלי קבוצת "קפה קפה": "אחרי כל ההתנהלות ההזויה עד כה, גם הפעם אנחנו לא יודעים עד הרגע האחרון מה קורה"

מני מזוז/ צילום: רפי קוץ

"המציאות בה נאשם בפלילים מקים ממשלה משקפת משבר חברתי וכשל מוסרי של החברה"

11 שופטי בג"ץ פרסמו את נימוקיהם  בעניין הטלת המנדט על בנימין נתניהו  ● השופטים מבקרים את המצב בו נאשם בפלילים מקבל את הרכבת הממשלה, אך טוענים שהתערבות בהחלטה המכוננת את הרשות המבצעת "כמוה כהתנגשות חזיתית עם רצון הבוחר כפי שבא לידי ביטוי בהצבעת נציגיו בכנסת"

מנואל טרכטנברג / צילום: איל יצהר

"מה שראינו זה רק הפרומו. זה לא מייצג במלוא העוצמה את המכה לכלכלה”

התכווצות בתוצר, אבטלה גבוהה, תסיסה חברתית וממשלה של 34 שרים שרובם לא החזיקו בתפקיד ניהולי ● בראיון ל"גלובס" אומר פרופ' מנואל טרכטנברג כי למרות הצלחה בריאותית בהתמודדות עם הקורונה, היה כשל טוטלי בפן הכלכלי והניהולי, והוא חרד מהשאלה כיצד ינוהל המשבר בחודשים הקרובים

חיים כצמן, בקניון פרומנדה של אטריום בוורשה 
 / צילום: יח"צ

חיים כצמן על הצניחה במניית גזית גלוב: "יש סנטימנט שלילי לנדל"ן המסחרי - הוא מוטעה"

משבר הקורונה הוביל את ענקית הנדל"ן להפסד של 618 מיליון שקל ברבעון הראשון ● חיים כצמן, המנכ"ל ובעל השליטה: "עברתי כבר משבר אחד או שניים, ואני חושב שנצא מהמשבר הזה הרבה יותר מחוזקים"

איריס שטרק,/ צילום: כדיה לוי

שטרק לכ"ץ: להאריך את מועדי הגשת הבקשות למענקים עד סוף השנה

נשיאת לשכת רואי החשבון, איריס שטרק, פנתה לשר האוצר ישראל כ"ץ בבקשה להאריך לעצמאים ועסקים את מועדי הגשת הבקשות למענקים באמצעות חקיקה מהירה או תקנות חירום נוספות ● לטענתה, אם לא יוארכו מועדי הגשת הבקשות, עצמאים רבים לא יעמדו בתנאי הסף שנקבעו

טראמפ, השבוע / צילום: רויטרס - Yuri Gripas

טראמפ מאיים לסגור את טוויטר לאחר שסימנה ציוצים שלו לבדיקה

הטענות הללו של הנשיא מגיעות לאחר שטוויטר הוסיפה בדיקת עובדות לסדרה של ציוצים שלו מאתמול, בה הוא קרא לבחירות דרך הדואר "הונאה"

הפרויקט בנאות אפקה בתל אביב / הדמיה: קבוצת גבאי, יח"צ

קבוצת גבאי תקים פרויקט פינוי-בינוי של 378 יח"ד ומסחר בנאות אפקה א' בתל אביב

היקף המכירות בפרויקט, שיכלול דירות בנות 3-5 חדרים ודירות פנטהאוז, מוערך בכ-850 מיליון שקל

השרה גילה גמליאל / צילום: רפי קוץ, לע"מ

השרה להגנת הסביבה גילה גמליאל: "בקרוב נפרסם תוכנית ליציאה ממשבר הקורונה באמצעות השקעות בסביבה"

השרה להגנת הסביבה הצהירה הערב כי בקרוב יציג משרדה תוכנית "גרין ניו דיל" ישראלית, במטרה ליצר חוסן חברתי-כלכלי באמצעות השקעות בסביבה ● "משבר הקורונה, בצד האתגרים שיצר, מהווה הזדמנות יוצאת דופן לקדם צמיחה כלכלית שתומכת בסביבה ובבריאות"

איציק בנבנישתי, מנכ"ל פרטנר / צילום: תמר מצפי

הפעילות הקווית של פרטנר מפצה במעט על השחיקה בסלולר

הכנסות פרטנר ברבעון הראשון הסתכמו ב-807 מיליון שקל, עלייה של 2% לעומת הרבעון המקביל אשתקד אך ירידה משמעותית לעומת הרבעון הקודם ● הקורונה השפיעה על ההכנסות משירותי סלולר, שנשחקו ב-4% והסתכמו ב-423 מיליון שקל

מריוס נכט - תמר מצפי

אחרי הבנק הדיגיטלי; מריוס נכט פורש גם מתפקיד יו״ר צ׳ק פוינט

במקומו ימונה לתפקיד היו"ר ג'רי אונגרמן המשמש היום כסגן היו"ר ● לאחרונה הודיע נכט גם על פרישה מהבנק הדיגיטלי וזאת 8 חודשים מקבלת האישור להקמתו מבנק ישראל

מימין: מפעל ספאנטק בארה"ב, עובד במפעל של אבגול ומפעל של עלבד / צילום: איל יצהר, עינת לברון ורון שטיינבלט

המניות מזנקות: כך הפיחה הקורונה חיים ביצרניות המגבונים הלחים

אף שהן עוד רחוקות עשרות אחוזים מרמות השיא של 2017, בחודשיים האחרונים נהנו המניות של חברות הבדים הלא-ארוגים מעליות מרשימות, בעיקר בזכות הביקושים הגוברים למגבונים

גיל גבע, יו"ר קבוצת תדהר / צילום: רונן אקרמן

תדהר והראל יקימו את הקומפלקס החדש של הקריה האקדמית אונו

רכשו מגרש בשטח של כ-14 דונם בצומת סביון ב-100 מיליון שקל מידי יעקב אטרקצ'י, בעלי אאורה ● עלות הפרויקט, שאמור להיפתח בשנת 2023, נאמדת ב-550 מיליון שקל

נמרוד שפר / תמונה: יחצ

התעשייה האווירית: הרווח הנקי ברבעון הראשון גדל ב-134%

הרווח הנקי ברבעון הראשון גדל ל-34 מיליון דולר, לעומת 14 מיליון דולר ברבעון המקביל אשתקד ● הרווח התפעולי שילש את עצמו והגיע לכ-61 מיליון דולר ● המנכ"ל נמרוד שפר: "לחברה לא ידוע על ביטולי חוזים או עיכובים משמעותיים בעקבות מגפת הקורונה"

מדפים מלאים בסחורה לאחר חידוש המלאי / צילום: שני אשכנזי, גלובס

הבורסה ננעלה בירידות: ת"א 90 איבד 1.6%, בזן צנחה בעוד 6%

שופרסל דיווחה על קפיצה של 87% ברווח הנקי, דיסקונט על ירידה של 31% ברווח ● גזית גלוב פרסמה דוחות והכריזה על רכישה בחזרה של מניותיה בכ-400 מיליון שקל ● נייס איבדה 2.1%, מזרחי טפחות 2.5%

ישיבת הממשלה הראשונה של ממשלת האחדות / צילום:  Abir Sultan, רויטרס

קואליציה רחבה היא עסק יקר: שרי הממשלה אישרו קיצוץ רוחבי בתקציבי המשרדים

בהצעת הקיצוץ הרוחבי מפורטים יעדי הכסף שייחסך וכן קבלת אישור להקצאת התקנים הדרושים ללשכות שרים והמנכ"לים במשרדים החדשים ● הקיצוץ הכבד ביותר הוא במשרד הביטחון, עם קיצוץ של 27 משרות בהיקף כספי של יותר מ14 מילון שקל במונחים שנתיים

בדיקות קורונה במעבדה בסין  / צילום: Thomas Peter, רויטרס

מדענים סינים דוחים את ההאשמות: אין סיכוי שהקורונה הגיעה ממעבדה או משוק החיות

בצל המתקפה האמריקאית על סין כאחראית להתפרצות הקורונה, אומר מנהל המכון הווירולוגי בווהאן כי הנגיף החדש שונה מכל ווירוס שנחקר במעבדות ● מומחה מגפות בכיר טוען כי השוק הוא "אחד מקורבנות המגפה"

שי לי שפיגלמן / צילום: יח"צ

השר יזהר שי מינה את ראש מטה ישראל דיגיטלית שי-לי שפיגלמן למנכ"לית משרד המדע והטכנולוגיה

שפיגלמן, תושבת סביון ובעלת תואר שני במדיניות ציבורית מהרווארד שימשה מנהלת רגולציה, קשרי ממשל ואחריות חברתית במיקרוסופט ישראל, וכסגנית מנהל מחלקת האסטרטגיה בבנק הפועלים

שלמה Sixt/ צילום: איל יצהר

קבוצת שלמה Sixt דיווחה על סגירת כל ההליכים המשפטיים נגדה

קבוצת שלמה Sixt דיווחה היום על סגירת כל ההליכים המשפטיים נגדה ● כפי שנחשף אתמול ב"גלובס", הקבוצה תשלם מס בהיקף 12.7 מיליון שקל וכופר בסך 478 אלף שקל בתמורה לסגירת התיק הפלילי שנפתח נגדה בחשד להעלמות מס במסגרת שירותי הליסינג וההשכרה שהעניקה

קובי הבר, מנכ"ל ביטוח ישיר / צילום: כפיר סיון

משבר הקורונה ונזקי מזג אוויר סוחפים מטה את תוצאות ענף הביטוח: "ביטוח ישיר" עברה להפסד

החברה רשמה ברבעון קיטון בפרמיות שגבתה מלקוחותיה, שקטנו בכ-2.3%, כשבשורה התחתונה היא מציגה הפסד רבעוני של 9.4 מיליון שקל לעומת רווח של 51.1 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד