גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מה אתם באמת יודעים על פגיעות בעבודה ומיצוי זכויות רפואיות?

רובנו מבלים בעבודה כשליש מחיינו, אך לא נותנים את הדעת על הזכויות המגיעות לנו בעקבות פגיעות פיזיות הנגרמות בה ● האם כדאי לפנות לביטוח הלאומי גם אם אתם סובלים מפגיעה קלה בעבודה, מהן הפציעות הנפוצות המזכות בהכרה כנפגע ואיך ניתן לעבור את התהליך באופן מיטבי

גם פגיעות קלות בעבודה יכולות להיות מוכרות ע"י ביטוח לאומי/צילום: Shutterstock/א.ס.א.פ קרייטיב
גם פגיעות קלות בעבודה יכולות להיות מוכרות ע"י ביטוח לאומי/צילום: Shutterstock/א.ס.א.פ קרייטיב

הכתבה בשיתוף מזור מימוש זכויות רפואיות

האדם הממוצע קם בבוקר, יוצא לעוד יום עבודה שבו הוא מבלה כ- 8.5 שעות, שב לביתו לעיסוקיו השונים, הולך לישון, קם בבוקר - וחוזר חלילה. שליש מהיממה אנחנו מבלים בעבודה, אך רובינו לא נותנים את הדעת לאחד הדברים החשובים הקשורים בה: פגיעות בעבודה, ובעיקר מחלות מקצוע, והזכויות המגיעות לנו בעקבותיהן.

בעזרת מאיר בליסיאנו, מנכ"ל חברת מזור מימוש זכויות רפואיות, ורוזט בליסיאנו, שמונתה לאחרונה כמשנה למנכ"ל החברה, אנחנו מגישים לכם כמה עובדות חשובות על פגיעות בעבודה ועל הדרך למיצוי זכויותיכם הרפואיות. קראו, זכרו ונקווה שלא תדרשו לנושא בהמשך.

לא רק כוח פיזי: הפציעות והפגיעות השכיחות בעבודה

המחשבה הרווחת היא כי פציעות ופגיעות בעבודה נגרמות בעיקר למי שמשתמשים בעבודתם בכוח פיזי. תופתעו לגלות כי גם מקצועות הצווארון הלבן מועדים לפורענות. יש כמה סוגי פציעות נפוצות, שלא נגרמות בהכרח רק במסגרת עבודה במקצועות מחוספסים:

בעיות בכפות הידיים: תסמונת התעלה הקרפלית (מנהרת שורש כף היד), שנגרמת לרוב בשל לחץ על שורש כף היד, היא השכיחה ביותר בתחום זה. היא פוגעת באנשים שעובדים עם הידיים במשך שעות לאורך היום, החל במוסכניקים, דרך טבחים ועד אנשים שעבודתם מתאפיינת בהקלדה מרובה. האחרונים יכולים לסבול, למשל, גם מדלקת בגידי האצבעות, שגורמת להן "להיתפס" בתנוחה מסוימת שוב ושוב.

צרידות: אנשים אשר מדברים הרבה ובתדירות גבוהה במסגרת העבודה, עשויים להביא למאמץ רב מדי של מיתרי הקול. במקרה הפשוט זו תהיה דלקת חולפת של המיתרים, אך לאורך זמן זו עלולה להיות דלקת כרונית, שתגרום לצרידות קבועה. תופעה זו שכיחה מאוד בקרב מורים ומורות, כמובן, בייחוד כאלו שנמצאים בתחום כעשור ומעלה. "יש מורים שיטפלו בבעיה מבחינה רפואית, ויש כאלו שפשוט יחיו איתה. אולם שני הסוגים כלל לא מודעים לעובדה שאפשר לקבל בשל כך מענקים והכרה מהביטוח הלאומי כנפגעי עבודה", מצביע מאיר בליסיאנו על הבעיה המרכזית בהקשר זה.

בעיות שמיעה: עוד פגיעה נפוצה. כל אדם אשר עובד זמן ממושך במקום רועש - נגריה, מוסך, מסגרייה ועוד -עשוי לסבול במהלך חייו מירידה בכושר השמיעה, עד כדי היווצרות טנטון: צפצוף קבוע באוזניים.

סובלים מפגיעה מינורית? כיצד עליכם לנהוג

אחת המשימות המרכזיות שאנשי חברת מזור הציבו לעצמם היא להעלות את המודעות הציבורית לחשיבות הפנייה אל המוסד לביטוח לאומי, בו ברגע שמתגלה פגיעה הקשורה לעבודה. אין זה משנה כלל אם מדובר בפגיעה מינורית בלבד. למעשה, אדם שיפנה לביטוח הלאומי מיד כשהופיעה הבעיה, יצא נשכר מכך בהמשך הדרך.

מאיר בליסיאנו מסביר: "אנשים חושבים שעקצוץ בכפות הידיים, לדוגמה, או חוסר תחושה קל שנוצרו כתוצאה מעבודה הם לא מצבים שאפשר לעשות לגביהם משהו, אלא לחיות איתם. הרוב סבורים כי צריך להיות חצי בנאדם כדי לפנות לביטוח הלאומי, וזה לא נכון. כבר כשמתגלה פגיעה קלה ביותר, חשוב להתחיל את הטיפול מול ביטוח לאומי. כאשר מדובר בפגיעות עבודה, רבים מתייחסים לאחוזי הנכות או לקצבה שהם עתידים לקבל - אך הנכות היא התוצאה של הטיפול מול ביטוח לאומי. חשוב יותר שהמוסד לביטוח לאומי יכיר בך כנפגע עבודה מהרגע הראשון ושהמידע הזה יהיה רשום אצלם".

דבר נוסף שיש לתת עליו את הדעת בהקשר של ההכרה כנפגע עבודה לפי מאיר בליסיאנו, הוא השלב שנקרא החמרת מצב. "נניח שקיבלתי אחוז נכות מסוים, עברו כמה שנים ומצבי הפך גרוע יותר. במקרה כזה, אם אגיש בקשה נוספת בשל ההחמרה התהליך יהיה קצר משמעותית, מכיוון שאני כבר מוכר על ידי המוסד לביטוח לאומי ונמצא ברשימות שלו. אנשים חושבים שאם כבר הגישו תביעה אחת מיצוי הזכויות שלהם מול ביטוח לאומי נגמר, אבל אם הם עדיין עובדים ופגיעתם הוחמרה, הם יכולים להגיש תביעה נוספת".

מאיר בליסיאנו, מנכ"ל מזור מימוש זכויות רפואיות ורוזט בליסיאנו משנה למנכ"ל החברה/צילום: חן ברקוביץ

עצמאי או שכיר - מי מגיש יותר תביעות לביטוח הלאומי?

מתברר שגם לאופן עיסוקו של המבוטח יש השפעה על מידת המודעות שלו לזכויותיו הרפואיות - ובעיקר על מידת המוטיבציה שלו להגיש תביעה למוסד לביטוח לאומי. ומדוע? מתברר שעובדים שכירים רבים מרגישים לא בנוח כלפי המעסיק כשהם מגישים תביעה שכזו, ורבים מהם נמנעים מכך. התפיסה הזאת משוללת כל יסוד.

"שכירים מעדיפים להדחיק פציעות גם אם הם מודעים להן, כי יש להם פחד מהמעסיק", אומר מאיר בליסיאנו. "אין לכך סיבה: התביעה לביטוח לאומי, כאזרח מדינת ישראל, היא מול הביטוח הלאומי ישירות, ולא מול המעסיק. בשל התפיסה השגויה הזו עובדים רבים, שכירים בעיקר, מתעלמים מפציעות ומעדיפים לסבול, כדי לא להפסיד את מקום העבודה שלהם וחשוב שוב להבהיר שאין לזה כל הצדקה".

נפגעתם בעבודה, סובלים מכאב? נצלו את זכויותיכם במוסד לביטוח לאומי. לפרטים הקליקו כאן>>

לבזבז זמן ולהתאמץ כדי לבנות תיק רפואי? לחלוטין לא

ציינו כבר את המודעות הנמוכה לזכויות הרפואיות של רבים מהעובדים. אולם גם כאלו שמודעים לכך שנפגעו או נפצעו כתוצאה מהעבודה, לא ממהרים לפנות לביטוח הלאומי ו"לבנות" את התיק הרפואי. מדוע? משום שהם בטוחים (ובמידה רבה של צדק) שבניית התיק וכל ההתרחשות סביבו יימשכו זמן רב ויתישו אותם. אבל זה לא חייב להיות כך.

"השירות שלנו כולל ליווי מלא של העובד שנפגע בעת בניית התיק הרפואי מול ביטוח לאומי לאורך כל השלבים - התנהלות מול קופת החולים, הכנת התיק ועזרה בהגשת התביעה. אנחנו מבצעים את כל אלו וגם מלווים את העובד מול הוועדות הרפואיות ונמצאים לצידו עד שיקבל בסופו של דבר אחוזי נכות, מענק או קצבה, במידה והוא זכאי להם", מסביר מאיר בליסיאנו.

"עבור כל מבוטח בניית התיק תהיה שונה, וכל מקרה לגופו", מדגישה רוזט בליסיאנו, "ולכן הידע שבו מחזיק מי שמלווה אותו בבניית התיק צריך להיות ברמה מאוד גבוהה. אנו גם מגיעים עד ללקוח לפגישת הייעוץ הראשונית בבית או במקום העבודה, אם יש בזה צורך, גם כדי למנוע ממנו בזבוז של יום שלם ולהקל עליו.

"אנחנו בונים תיקים רפואיים רק על סמך מסמכים רפואיים", היא מוסיפה. "כך למשל בנוגע לירידה בשמיעה: חשוב להבין שלא תמיד הגורם לכך הוא הגיל בלבד. יכול להיות לכך היבט רפואי הקשור לעובדה שהעובד נמצא במשך שנים במקום רועש מאוד. התפקיד שלנו הוא לעזור ללקוח בהסבר על הקשר הזה".

"חשוב לי גם לציין שקהל היעד שלנו, במזור, הם אנשים עובדים, שמייצרים הכנסה, שכירים או עצמאים", אומרת רוזט בליסיאנו. "אנחנו מטפלים באנשים שיש להם בעיה רפואית שנגרמה כתוצאה מהעיסוק שלהם, ושלא משביתה אותם. לרוב יהיו אלו אנשים שכבר עובדים במקצוע שלהם יותר מ-8 שנים, ושהבעיות הרפואיות שלהם טרם טופלו על ידי הביטוח הלאומי, כאמור. אנחנו פונים בעיקר לאוכלוסייה העובדת במשק ובתעשייה היצרנית".

עורך דין? אולי תופתעו, אך אין זה מחייב

רבים נוטים לחשוב כי אם מדובר בתביעה, נדרשת נוכחות של עורך דין. יש בכך מן ההיגיון, אך מתברר שדווקא בתחום הזה לא תמיד הידע המשפטי הוא הקובע. מהותי יותר הוא הידע הקשור לפגיעה עצמה ולגורם לה. ומעל לכול, הידע הנוגע למדיניות הנהוגה במוסד לביטוח הלאומי עצמו.

"בביטוח הלאומי מתייחסים להיבט הרפואי, ולא המשפטי", אומרת רוזט בליסיאנו. בפנייה לביטוח לאומי או לחברות הביטוח צריך להיצמד לקריטריונים של גופים אלה ולא של בית המשפט. חשוב להיות מעודכנים ומעורים בעניינים הקשורים לכך, כדוגמת ההנחיות המשתנות בספר הליקויים. עורך דין הוא איש מקצוע חשוב, בוודאי, אבל לא בפנייה מסוג זה".

לסיכום, כל אדם אשר חושש כי נפגע בשל עבודתו, או חושד כי בעיה רפואית שממנה הוא סובל נגרמה בשל עיסוקו, חייב - עבור עצמו ומשפחתו - לבדוק זאת ולטפל בעניין גם מבחינת מיצוי זכויותיו הרפואיות. רבים אינם מודעים לכך שהם זכאים לכספים ולהקלות רבות, וממשיכים להתמודד עם פציעות ובעיות לבדם, וחבל. הגופים המתמחים בנושא יוכלו ללוות את מי שמרגישים שנפגעו, לאורך כל התהליך ולדאוג שיקבלו את כל המגיע להם, ללא סייג.

גם פגיעה קלה בעבודה עשויה לזכות אתכם בהכרה מביטוח לאומי. לפרטים הקליקו כאן>>

*** פרסום זה נועד למטרות שיווקיות בלבד, ואין בו משום יעוץ או הצעה ו/או משום תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם

עוד כתבות

רופא / צילום: שאטרסטוק

מימון טיסות לחולים ומענקים גדולים לרופאים: כך מתכננת המדינה לשקם את מערכת הבריאות באילת

במשרד הבריאות הקצו לצעדים 10 מיליון שקל לשנה ודנים במתן מענקים בגובה מיליון שקל למשך חמש שנים לרופאים מומחים שיעברו לעיר • מנכ"לי הקופות מתריעים שסגירת שדה דב תמנע מרופאים מהמרכז להגיע לאילת

נוסעים בנתבג/ צילום: איל יצהר

ועד עובדי נתב"ג: היום צפויים שיבושים; רש"ת: וירוס הרכבת הגיע

ועד עובדי נתב"ג מתריע כי יהיו היום  שיבושים בנתב"ג לאור מחסור בכוח-אדם, ומדגיש כי השיבושים אינם מכוונים ● מרשות שדות התעופה נמסר בתגובה: "לקראת פינוי שדה דב – 'וירוס הרכבת' הגיע לתחנת נתב"ג"

ג'רום פאואל/ צילום: רויטר סMary Calvert

פסגות: "הפד הולך להפחתות ריבית אבל הציב הרבה תנאים כדי שזה יקרה כבר ביולי"

בהמשך להודעת הריבית של הפד, בפסגות מעריכים כי המצב הנוכחי לא מצדיק הפחתות ריבית כל כך אגרסיביות בפרק זמן כל כך קצר ● "השוק בעיקר הקשיב לנכונות של הפד להפחית ריבית ותרגם את זה למעשה מיידי" ● השוק מתמחר הורדת ריבית ביולי ב-100%

דוד פורר / צילום: רפי דלויה	,

אורנשטיין העניק להראל ואלטשולר שעות בודדות להגיב לאפשרות שעסקת ביקום-סרצ'לייט תיחתם על בסיס רוב של 70% בלבד

בדיון דחוף שנערך הבוקר אצל נשיא בית המשפט המחוזי בת"א, השופט איתן אורנשטיין, עשוי לאפשר לשתי החברות לחתום כבר ביומיים הקרובים על העסקה במטרה להמשיך ולקדמה

אלדר יוספוב./ צילום : יחצ

"לאיקאה היה חשוב שזה לא יהיה רק גימיק. זה מסוג הרעיונות ששומעים ואומרים 'וואו'"

הקמפיין ThisAble של איקאה לאנשים עם מוגבלויות זיכה השבוע את מקאן ת"א במדליית הגרנד פרי, הפרס החשוב ביותר בתחרות קאן ליונס - האולימפיאדה של ענף הפרסום ● רגע אחרי מספרת סיגל עבודי, סמנכ"לית הקריאייטיב ל"גלובס", איך נולד הרעיון, על הקשיים בדרך ועל ההתגייסות של כל המשרד לטובת המהלך

מערב העיר הרצליה / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

אוצר הנדל"ן של אינטרגאמא: ערך חבוי שעשוי להגדיל את ההון העצמי ביותר מ-100 מיליון שקל

מניית חברת ההחזקות של תנחום אורן השלימה זינוק שנתי של כ-140%, ושל כ-250% בשלוש השנים האחרונות

פייסבוק מציעה תחליף כסף שיהיה מבוסס על רשתות חברתיות/ צילום:  רויטרס, DADO RUVIC

מסתבר שדין פייסבוק אינו כדין חברות קטנות

חברת קיק הנפיקה כבר לפני שנתיים מטבע דיגיטלי למטרת מסחר, ממש כמו שרוצה להנפיק פייסבוק - ונתבעה על ידי רשות ני"ע האמריקאית ● דעה

קאר שולץ, מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף

מספיחי המפולת במניה: שווי השוק של מיילן עקף לראשונה את זה של טבע

טבע נסחרת כיום בשווי של פחות מ-9 מיליארד דולר - נפילה של 88% מהשיא של לפני 4 שנים, בעוד שהשווי של מיילן מגיע ל-9.3 מיליארד דולר ● גם למיילן אין הרבה סיבות לגאווה בהקשר של שווי השוק בראייה היסטורית ● כזכור, טבע ניסתה להשתלט על מיילן במהלך השתלטות עוינת לפני 4 שנים

בחירות שבתון/ צילום: ס.א.פ קרייטיב / Shutterstock

איפה נצביע אם בתי הספר יפעלו כרגיל? המכשולים בדרך לביטול השבתון

למה הכנסת ה–21 תתקשה לשנות את הפורמט של יום השבתון? (לא נהוג לשנות את החוקים באמצע המשחק), איפה יצביעו הישראלים אם בתי הספר יהיו תפוסים? (לא ברור) ואילו זכויות של המצביעים עלולות להיפגע ● למרות הכול זה אפשרי, אם הפוליטיקאים יקבלו אחריות

כל מה שצריך לדעת על הגירעון

מה קורה כשהמדינה נכנסת לאוברדראפט עמוק מדי: כל מה שצריך לדעת על משבר הגירעון

2019 צפויה להסתיים בגירעון גדול משמעותית מכפי שהעריכו באוצר, וב-2020 המצב יהיה כפי הנראה גרוע יותר ● אבל מה זה בכלל גירעון תקציבי, איך הוא משפיע על חיי היומיום שלנו והאם זה הזמן להתחיל לדאוג ● "גלובס" עושה סדר

בנייני מגורים ברובע קרויצברג בברלין / צילום: Fabrizio Bensch, רויטרס

האם מהפכת שכר הדירה בברלין תשנה את תרבות הדיור העולמית?

הצעת חוק חסרת תקדים תאסור באופן גורף העלאת שכר דירה בבירת גרמניה במשך חמש שנים ● המהלך כבר נתקל בהתנגדות ועשוי לפגוע במשקיעי נדל"ן ישראלים בעיר ● מה ומי עומדים מאחורי התכנית, והאם זהו הפתרון ליוקר המחייה? ● האזינו

צפייה בטלוויזיה / צילום: Shutterstock

איגוד המפיקים וארגון אק"ט במחלוקת סביב שכר העובדים

איגוד המפיקים מאשים את ארגון העובדים, שמייצג את עובדי המחלקות הטכניות והאומנותיות בתעשיית ההפקות, בתיאום מחירים ● איגוד המפיקים לאק"ט: הפסיקו תיאום מחירים או שנבטל את ההסכם איתכם

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

ת"א בעקבות הפד: עליות של 1% במדדים, בזק קופצת 3%

ת"א-35 ות"א-125 עולים בכ-0.9% ● הפד הותיר אמש את הריבית ללא שינוי, אך הותיר פתח להורדה בהמשך ובכך מחסל את הניסיון להעלות את הריבית בטווח הקרוב ● הדולר נחלש מול השקל והאירו, הזהב מטפס, התשואות על האג"ח של ממשלת ארה"ב יורדות

קורות חיים / צילום: Shutterstock

חושבים שאין לכם ניסיון? תחשבו שוב

בשוק שבו המטבע החדש הוא יכולות, במקום מקצועות, לכולנו יש ניסיון בעבודה ● עם כניסתה של האוטומציה לעוד ועוד תחומים, בני אדם הם עדיין מומחים בלהיות בני אדם, ולכן דווקא היכולות ולא המקצועות יהיו המטבע שנסחר בשוק העבודה

סמי תותח, יו"ר ומנכ"ל זמני של מטומי / צילום: יחצ

הצרות של מטומי נמשכות: קשיים בעסקת מכירה שאמורה הייתה להבטיח את תשלום האג"ח

לאחר שהשלמת המכירה של חברת Team Internet על ידי מטומי נדחתה לסוף יוני, היום מעדכנת מטומי כי בשל אתגרים שנוגעים לדרישות ציות החברה הפסיקה פעילות של כמה לקוחות ● אג"ח מטומי ירדה בתגובה ב-9.2% במחזור לא גדול, ונסחרת בתשואת "זבל" של 21.5%

משה ברקת / צילום : רפי קוץ

תזוזות בצמרת רשות שוק ההון: גל, אוסטרובסקי וכספי מצטרפים, שרעבי יוצא לשנת לימודים

במקביל ליציאתו של הראל שרעבי, סגן הממונה על הרשות והאחראי על תחומי החיסכון לטווח ארוך, לשנת לימודים במכללה לביטחון לאומי, מצטרפים לרשות שלושה סגנים בכירים חדשים, שמגיעים לרשות מ"השוק" עם ניסיון עסקי ורגולטורי אחר ושיחלו בעבודתם כבר בשבוע הבא

שדה דב / צילום: תמר מצפי

גפני: "מבקשים דחיית מועד סגירת שדה דב לפחות עד 1 בינואר"

סאגת סגירת שדה דב מגיעה לוועדת הכספים של הכנסת ● יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני: מדובר בנזק בלתי הפיך לעיר אילת; מדינה נורמלית לא יכולה לאפשר את הדבר הזה ● טל רוסו: "אפשר לפנות 60-70 אחוז משדה דב ולשמור שדה אזרחי וזה מה שצריך לעשות וזה אפשרי" ● הוועדה תדון בנושא בשנית ביום שלישי הבא

עוד איל ינון  / צילום: רפי קוץ

חלק מהח"כים החדשים לא יצטרכו לסיים את פעילותם העסקית

לאור נסיבות התפזרות הכנסת ה-21, ח"כים חדשים לא מחויבים לסגור כליל את פעילותם העסקית הקודמת - כך על פי שורת הנחיות אתיקה שפרסם היום עו"ד איל ינון

מכונת דפוס של דולרים/ צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

הדולר מאבד גובה לאחר הריבית של הפד: נופל 0.7% מול השקל

הפד הותיר אמש את הריבית ללא שינוי, אך הותיר פתח להורדת ריבית בהמשך ● פריקו: "ירידת הדולר אל מתחת לרמת 3.6 שקלים, גררה מימוש הוראות מכירה בארה"ב והפילה את הדולר"

ארז ויגודמן / צילום: איל יצהר

ניצחון לטבע: בית המשפט לא מצא פסול במענקי המיליונים לבכירים הפורשים - למרות מצבה הרעוע

סגן נשיא ביהמ"ש המחוזי בתל-אביב, חאלד כבוב, דחה את הטענה לפיה נוכח מדיניות התגמול של טבע והפסדי העתק שספגה, היה עליה להימנע מלהעניק מענקי פרישה על-סך מיליוני דולרים לבכירה שפרשו: ארז ויגודמן שכיהן כנשיא ומנכ"ל טבע, וסיגורדור אולפסון ששימש כמנכ"ל ונשיא הפעילות הגנרית הגלובלית של טבע ●  כבוב לא התייחס לשאלה האם מדובר במענקים סבירים או לא