גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מה אתם באמת יודעים על פגיעות בעבודה ומיצוי זכויות רפואיות?

רובנו מבלים בעבודה כשליש מחיינו, אך לא נותנים את הדעת על הזכויות המגיעות לנו בעקבות פגיעות פיזיות הנגרמות בה ● האם כדאי לפנות לביטוח הלאומי גם אם אתם סובלים מפגיעה קלה בעבודה, מהן הפציעות הנפוצות המזכות בהכרה כנפגע ואיך ניתן לעבור את התהליך באופן מיטבי

גם פגיעות קלות בעבודה יכולות להיות מוכרות ע"י ביטוח לאומי/צילום: Shutterstock/א.ס.א.פ קרייטיב
גם פגיעות קלות בעבודה יכולות להיות מוכרות ע"י ביטוח לאומי/צילום: Shutterstock/א.ס.א.פ קרייטיב

הכתבה בשיתוף מזור מימוש זכויות רפואיות

האדם הממוצע קם בבוקר, יוצא לעוד יום עבודה שבו הוא מבלה כ- 8.5 שעות, שב לביתו לעיסוקיו השונים, הולך לישון, קם בבוקר - וחוזר חלילה. שליש מהיממה אנחנו מבלים בעבודה, אך רובינו לא נותנים את הדעת לאחד הדברים החשובים הקשורים בה: פגיעות בעבודה, ובעיקר מחלות מקצוע, והזכויות המגיעות לנו בעקבותיהן.

בעזרת מאיר בליסיאנו, מנכ"ל חברת מזור מימוש זכויות רפואיות, ורוזט בליסיאנו, שמונתה לאחרונה כמשנה למנכ"ל החברה, אנחנו מגישים לכם כמה עובדות חשובות על פגיעות בעבודה ועל הדרך למיצוי זכויותיכם הרפואיות. קראו, זכרו ונקווה שלא תדרשו לנושא בהמשך.

לא רק כוח פיזי: הפציעות והפגיעות השכיחות בעבודה

המחשבה הרווחת היא כי פציעות ופגיעות בעבודה נגרמות בעיקר למי שמשתמשים בעבודתם בכוח פיזי. תופתעו לגלות כי גם מקצועות הצווארון הלבן מועדים לפורענות. יש כמה סוגי פציעות נפוצות, שלא נגרמות בהכרח רק במסגרת עבודה במקצועות מחוספסים:

בעיות בכפות הידיים: תסמונת התעלה הקרפלית (מנהרת שורש כף היד), שנגרמת לרוב בשל לחץ על שורש כף היד, היא השכיחה ביותר בתחום זה. היא פוגעת באנשים שעובדים עם הידיים במשך שעות לאורך היום, החל במוסכניקים, דרך טבחים ועד אנשים שעבודתם מתאפיינת בהקלדה מרובה. האחרונים יכולים לסבול, למשל, גם מדלקת בגידי האצבעות, שגורמת להן "להיתפס" בתנוחה מסוימת שוב ושוב.

צרידות: אנשים אשר מדברים הרבה ובתדירות גבוהה במסגרת העבודה, עשויים להביא למאמץ רב מדי של מיתרי הקול. במקרה הפשוט זו תהיה דלקת חולפת של המיתרים, אך לאורך זמן זו עלולה להיות דלקת כרונית, שתגרום לצרידות קבועה. תופעה זו שכיחה מאוד בקרב מורים ומורות, כמובן, בייחוד כאלו שנמצאים בתחום כעשור ומעלה. "יש מורים שיטפלו בבעיה מבחינה רפואית, ויש כאלו שפשוט יחיו איתה. אולם שני הסוגים כלל לא מודעים לעובדה שאפשר לקבל בשל כך מענקים והכרה מהביטוח הלאומי כנפגעי עבודה", מצביע מאיר בליסיאנו על הבעיה המרכזית בהקשר זה.

בעיות שמיעה: עוד פגיעה נפוצה. כל אדם אשר עובד זמן ממושך במקום רועש - נגריה, מוסך, מסגרייה ועוד -עשוי לסבול במהלך חייו מירידה בכושר השמיעה, עד כדי היווצרות טנטון: צפצוף קבוע באוזניים.

סובלים מפגיעה מינורית? כיצד עליכם לנהוג

אחת המשימות המרכזיות שאנשי חברת מזור הציבו לעצמם היא להעלות את המודעות הציבורית לחשיבות הפנייה אל המוסד לביטוח לאומי, בו ברגע שמתגלה פגיעה הקשורה לעבודה. אין זה משנה כלל אם מדובר בפגיעה מינורית בלבד. למעשה, אדם שיפנה לביטוח הלאומי מיד כשהופיעה הבעיה, יצא נשכר מכך בהמשך הדרך.

מאיר בליסיאנו מסביר: "אנשים חושבים שעקצוץ בכפות הידיים, לדוגמה, או חוסר תחושה קל שנוצרו כתוצאה מעבודה הם לא מצבים שאפשר לעשות לגביהם משהו, אלא לחיות איתם. הרוב סבורים כי צריך להיות חצי בנאדם כדי לפנות לביטוח הלאומי, וזה לא נכון. כבר כשמתגלה פגיעה קלה ביותר, חשוב להתחיל את הטיפול מול ביטוח לאומי. כאשר מדובר בפגיעות עבודה, רבים מתייחסים לאחוזי הנכות או לקצבה שהם עתידים לקבל - אך הנכות היא התוצאה של הטיפול מול ביטוח לאומי. חשוב יותר שהמוסד לביטוח לאומי יכיר בך כנפגע עבודה מהרגע הראשון ושהמידע הזה יהיה רשום אצלם".

דבר נוסף שיש לתת עליו את הדעת בהקשר של ההכרה כנפגע עבודה לפי מאיר בליסיאנו, הוא השלב שנקרא החמרת מצב. "נניח שקיבלתי אחוז נכות מסוים, עברו כמה שנים ומצבי הפך גרוע יותר. במקרה כזה, אם אגיש בקשה נוספת בשל ההחמרה התהליך יהיה קצר משמעותית, מכיוון שאני כבר מוכר על ידי המוסד לביטוח לאומי ונמצא ברשימות שלו. אנשים חושבים שאם כבר הגישו תביעה אחת מיצוי הזכויות שלהם מול ביטוח לאומי נגמר, אבל אם הם עדיין עובדים ופגיעתם הוחמרה, הם יכולים להגיש תביעה נוספת".

מאיר בליסיאנו, מנכ"ל מזור מימוש זכויות רפואיות ורוזט בליסיאנו משנה למנכ"ל החברה/צילום: חן ברקוביץ

עצמאי או שכיר - מי מגיש יותר תביעות לביטוח הלאומי?

מתברר שגם לאופן עיסוקו של המבוטח יש השפעה על מידת המודעות שלו לזכויותיו הרפואיות - ובעיקר על מידת המוטיבציה שלו להגיש תביעה למוסד לביטוח לאומי. ומדוע? מתברר שעובדים שכירים רבים מרגישים לא בנוח כלפי המעסיק כשהם מגישים תביעה שכזו, ורבים מהם נמנעים מכך. התפיסה הזאת משוללת כל יסוד.

"שכירים מעדיפים להדחיק פציעות גם אם הם מודעים להן, כי יש להם פחד מהמעסיק", אומר מאיר בליסיאנו. "אין לכך סיבה: התביעה לביטוח לאומי, כאזרח מדינת ישראל, היא מול הביטוח הלאומי ישירות, ולא מול המעסיק. בשל התפיסה השגויה הזו עובדים רבים, שכירים בעיקר, מתעלמים מפציעות ומעדיפים לסבול, כדי לא להפסיד את מקום העבודה שלהם וחשוב שוב להבהיר שאין לזה כל הצדקה".

נפגעתם בעבודה, סובלים מכאב? נצלו את זכויותיכם במוסד לביטוח לאומי. לפרטים הקליקו כאן>>

לבזבז זמן ולהתאמץ כדי לבנות תיק רפואי? לחלוטין לא

ציינו כבר את המודעות הנמוכה לזכויות הרפואיות של רבים מהעובדים. אולם גם כאלו שמודעים לכך שנפגעו או נפצעו כתוצאה מהעבודה, לא ממהרים לפנות לביטוח הלאומי ו"לבנות" את התיק הרפואי. מדוע? משום שהם בטוחים (ובמידה רבה של צדק) שבניית התיק וכל ההתרחשות סביבו יימשכו זמן רב ויתישו אותם. אבל זה לא חייב להיות כך.

"השירות שלנו כולל ליווי מלא של העובד שנפגע בעת בניית התיק הרפואי מול ביטוח לאומי לאורך כל השלבים - התנהלות מול קופת החולים, הכנת התיק ועזרה בהגשת התביעה. אנחנו מבצעים את כל אלו וגם מלווים את העובד מול הוועדות הרפואיות ונמצאים לצידו עד שיקבל בסופו של דבר אחוזי נכות, מענק או קצבה, במידה והוא זכאי להם", מסביר מאיר בליסיאנו.

"עבור כל מבוטח בניית התיק תהיה שונה, וכל מקרה לגופו", מדגישה רוזט בליסיאנו, "ולכן הידע שבו מחזיק מי שמלווה אותו בבניית התיק צריך להיות ברמה מאוד גבוהה. אנו גם מגיעים עד ללקוח לפגישת הייעוץ הראשונית בבית או במקום העבודה, אם יש בזה צורך, גם כדי למנוע ממנו בזבוז של יום שלם ולהקל עליו.

"אנחנו בונים תיקים רפואיים רק על סמך מסמכים רפואיים", היא מוסיפה. "כך למשל בנוגע לירידה בשמיעה: חשוב להבין שלא תמיד הגורם לכך הוא הגיל בלבד. יכול להיות לכך היבט רפואי הקשור לעובדה שהעובד נמצא במשך שנים במקום רועש מאוד. התפקיד שלנו הוא לעזור ללקוח בהסבר על הקשר הזה".

"חשוב לי גם לציין שקהל היעד שלנו, במזור, הם אנשים עובדים, שמייצרים הכנסה, שכירים או עצמאים", אומרת רוזט בליסיאנו. "אנחנו מטפלים באנשים שיש להם בעיה רפואית שנגרמה כתוצאה מהעיסוק שלהם, ושלא משביתה אותם. לרוב יהיו אלו אנשים שכבר עובדים במקצוע שלהם יותר מ-8 שנים, ושהבעיות הרפואיות שלהם טרם טופלו על ידי הביטוח הלאומי, כאמור. אנחנו פונים בעיקר לאוכלוסייה העובדת במשק ובתעשייה היצרנית".

עורך דין? אולי תופתעו, אך אין זה מחייב

רבים נוטים לחשוב כי אם מדובר בתביעה, נדרשת נוכחות של עורך דין. יש בכך מן ההיגיון, אך מתברר שדווקא בתחום הזה לא תמיד הידע המשפטי הוא הקובע. מהותי יותר הוא הידע הקשור לפגיעה עצמה ולגורם לה. ומעל לכול, הידע הנוגע למדיניות הנהוגה במוסד לביטוח הלאומי עצמו.

"בביטוח הלאומי מתייחסים להיבט הרפואי, ולא המשפטי", אומרת רוזט בליסיאנו. בפנייה לביטוח לאומי או לחברות הביטוח צריך להיצמד לקריטריונים של גופים אלה ולא של בית המשפט. חשוב להיות מעודכנים ומעורים בעניינים הקשורים לכך, כדוגמת ההנחיות המשתנות בספר הליקויים. עורך דין הוא איש מקצוע חשוב, בוודאי, אבל לא בפנייה מסוג זה".

לסיכום, כל אדם אשר חושש כי נפגע בשל עבודתו, או חושד כי בעיה רפואית שממנה הוא סובל נגרמה בשל עיסוקו, חייב - עבור עצמו ומשפחתו - לבדוק זאת ולטפל בעניין גם מבחינת מיצוי זכויותיו הרפואיות. רבים אינם מודעים לכך שהם זכאים לכספים ולהקלות רבות, וממשיכים להתמודד עם פציעות ובעיות לבדם, וחבל. הגופים המתמחים בנושא יוכלו ללוות את מי שמרגישים שנפגעו, לאורך כל התהליך ולדאוג שיקבלו את כל המגיע להם, ללא סייג.

גם פגיעה קלה בעבודה עשויה לזכות אתכם בהכרה מביטוח לאומי. לפרטים הקליקו כאן>>

*** פרסום זה נועד למטרות שיווקיות בלבד, ואין בו משום יעוץ או הצעה ו/או משום תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם

עוד כתבות

מסחר בוול סטריט./  צילום: רויטרס

שבוע המסחר בוול סטריט ננעל בירידות; ג'ונסון אנד ג'ונסון צנחה 5.9%

בורסות אירופה ננעלו בירידות שערים ● נגיד הבנק המרכזי של אנגליה צפוי לנאום הלילה כשברקע ציפייה להצבעה על הסכם הברקזיט בפרלמנט הבריטי ● בורסת שנחאי נסגרה בירידה של 1.3% בעקבות הודעת התמ"ג של סין, שאר המדדים העיקריים באסיה ננעלו בירידות שערים גם כן

ראש ממשלת בוריס ג'ונסון בהצבעת הפרלמנט אתמול / צילום: Jessica Taylor, רויטרס

דיון מכריע בפרלמנט הבריטי: האם לאשר הסכם ה"ברקזיט"

זוהי הפעם הראשונה שהפרלמנט הבריטי יושב בשבת מאז המלחמה עם ארגנטינה ב-1982 ● הסיכויים שהעסקה תאושר גברו בשעות האחרונות, אחרי שקבוצת האולטרה-שמרנים בתוך המפלגה השמרנית, שקראו ל"ברקזיט" נוקשה יותר והתנגדו לעסקה של תרזה מיי, הודיעו כי יתמכו בעסקה של ג'ונסון

קשים מפלסטיק / צילום: Shutterstock

מקשיות לחליפות חלל - כמה אתם שולטים בחדשות?

מה מגדלים בשטחים המוחכרים מירדן, איזו מניה שברה שיאים ומה שמו של ההאקר הרוסי? 10 שאלות שיבחנו כמה אתם מעודכנים

נחל הקיבוצים / צילום: יותם יעקובסון

כמעיין המתגבר: פארק המעיינות מציין 60 שנה בפסטיבל חגיגי

פסטיבל המעיינות חוגג השנה עשור להקמתם של פארק המעיינות ושביל המעיינות, וגם 60 שנה לגן השלושה (הסחנה), בשפע של פעילויות, הופעות, תערוכות ואירועים מיוחדים בחול המועד סוכות

לאגר אנד אייל   / צילום: אנטולי מיכאלו

“לאגר אנד אייל", בירות טובות במחיר מצוין. מתברר שאפשר

כשנפתח "לאגר אנד אייל" הייתי בטוח שלא יעברו כמה חודשים והוא ייסגר ● וראה זה פלא, המקום לא רק שורד אלא אף משגשג

שאול אולמרט / צילום: איל יצהר

״כשירדתי מאולימפוס הבנתי שהצלחה לא הופכת אותי לגאון, ולהיפך": שאול אולמרט מסכם תקופה בפלייבאז

שמונה שנים לאחר שהקים את פלייבאז, שאול אולמרט התפטר בשבוע שעבר מתפקיד המנכ"ל ● בראיון ל"גלובס" הוא מספר על המעבר מההצלחה המסחררת וההפלגות ביאכטות של מיליארדרים למציאות הכואבת של סטארט-אפ שנאלץ לפטר כשליש מעובדיו ולהמציא את עצמו כל פעם מחדש

עו"ד עמית ברכה / צילום: יונתן בלום

"הסיפור הסביבתי הוא סיפור קיומי ויומיומי כמו הקוטג'"

עו"ד עמית ברכה, מנכ"ל עמותת "אדם, טבע ודין", בראיון אישי ● על הילדות בבת ים ובתל אביב ("הייתי ילד פוליטי"), על הבחירה במשפטים ("היה לי ברור שאני רוצה עבודה ציבורית"); ועל הצפוי בישראל בשל ההתחממות הגלובלית: "אלפי אנשים ימותו בכל שנה מבעיות של משבר האקלים"

משה יעלון ומשה כחלון / צילום: אמיל סלמן-הארץ

ערעור לבית המשפט העליון: חשפו את הסכם כחלון-יעלון

מדובר בנספחים להסכם שנחתם בנובמבר 2015 בין שר האוצר משה כחלון לשר הביטחון משה יעלון שאותם סרב משרד הביטחון לחשוף במסגרת פנייה לפי חוק חופש המידע ● המידע בנספחים החסויים הוא בעיקרו תחשיבי שכר וגמלאות לאנשי הקבע בצה"ל אך במשרד הביטחון טענו כי נתונים אלה מאפשרים ללמוד על סדרי הכוחות בהווה בעתיד

 ד"ר אלכסנדרה רבנל / צילום: Ignotz .J.J

כל מה שמסתירים מאיתנו כשמדברים על כלכלה שיתופית

מונית שיתופית, דירה שיתופית, עובדים שיתופיים - מספרים לנו שהכלכלה משנה כיוון, ומזמינים אותנו לקחת חלק במהפכה החברתית. אבל מה מסתתר מאחורי זה? ● הסוציולוגית ד"ר אלכסנדרה רבנל חקרה את המציאות העגומה מאחורי הבאזז, ועכשיו מציעה לעובדים להתפכח מחלום היזמות האישית

שחקני NBA / צילום: רויטרס

מלחמת הסחר בין סין לארה"ב מאיימת להטביע גם את ה-NBA

ציוץ אחד של הג'נרל מנג'ר של יוסטון רוקטס שהביע תמיכה במחאה בהונג קונג נגד השלטון בסין, הביא בן רגע למשבר חמור בין ה-NBA לבין המדינה שבה היא תולה תקוות כלכליות גדולות ● וליגת הכדורסל הטובה בעולם אינה לבד: עולם הספורט מושפע כעת יותר מתמיד מיחסים בינלאומיים ומשברים גיאופוליטיים

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

עוקף מלמעלה: תנו לאנשים לעוף, והם יבינו הכל אחרת

לא הייתי צריך לטוס בגובה 800 רגל כדי לאהוב את המקום שאני חי בו, אבל עכשיו אני רואה אותו אחרת לגמרי

מאיר שמגר / צילום:אמיר מאירי

מאיר שמגר היה גדול הבנאים של שלטון החוק במדינת ישראל

פרקליט צבאי ראשי, יועץ משפטי לממשלה ונשיא בית המשפט העליון – בכל תפקידיו הניעה את מאיר שמגר מחויבות דמוקרטית עמוקה, אנושיות, ואמונה בחירות, שוויון וצדק לכל אדם

מרקוס בקינגהאם / צילום: יח"צ

מומחה הניהול מרקוס בקינגהאם מציג: במה טעינו עם העובדים שלנו

לוחצים עליכם לטפל בחולשות שלכם בעבודה? מומחה הניהול העולמי מרקוס בקינגהאם ינסה להוריד אתכם מזה ● בראיון ל"ליידי גלובס" הוא מספר על האלגוריתם שפיתח לבדיקת אפקטיביות בעבודה, ומנסח כתב אישום נגד שיטות הניהול החדשניות: "כשאנחנו מכריחים עובדים לציית לתרבות ארגונית מומצאת, אנחנו מדכאים את היצירתיות שלהם וגורמים לבזבוז אדיר של זמן"

אתר בנייה סגור בפתח תקווה / צילום: גיא ליברמן, גלובס

הקבלנים: הפסד יומי של 380 מיליון שקל בשל הטלת הסגר על יו"ש

ערב תקופת החגים שיגרו בהתאחדות בוני הארץ מכתב לראש הממשלה ושר הביטחון נתניהו בו הפצירו שיחריג מהסגר עובדים בענף ● המכתב לא נענה ● מבדיקת "גלובס", עולה כי ערב חג הפסח שוגר מכתב דומה שבו נאמד ההפסד היומי מאי כניסת פועלים ב-350 מיליון שקל

גפילטע בפיתה עם חזרת ביתית / צילום: דוד ששון

לא רק לאייל שני מותר: לסגור את החגים עם גפילטע, בפיתה

אחת האופנות הקולינריות הבולטות בישראל היא תופעת ה"הכול בפיתה", אבל גפילטע פיש בפיתה, זה כבר השיא

בנייני מגורים בשכונת שרלוטנבורג בברלין / צילום: Fabrizio Bensch, רויטרס

צעדים חסרי תקדים בברלין: שכר הדירה יוקפא לחמש שנים

מלבד הקפאת שכר הדירה כוללים הצעדים הפחתת מחירי השכירות בחוזים חדשים לרמות שנרשמו ב-2012, ומניעת העלאת שכר דירה באמצעות שיפוצים יקרים ● ביום שלישי צפוי הסנאט של ברלין לאשר את ההצעה

מטוס בואינג 787 דרימליינר של אל על / צילום: יח"צ

עקב תקלה: טיסת אל על מניו יורק תנחת ב-48 שעות עיכוב

נוסעי טיסת אל על מספר 008 ימריאו לישראל רק מחר בערב במקום היום בצהריים, וצפויים לנחות בישראל לאחר החג ● הסיבה: תקלה טכנית בהעמסת תא המטען

מאיר שמגר / צילום: איל יצהר, גלובס

זכרונות של מתמחה קטן מאיש גדול: בצילו של מאיר שמגר

ההתמחות אצל מאיר שמגר הייתה מנקודות השיא של חיי. איש מואר. כמוהו לא פגשתי, עד אז או מאז ● עו"ד דוד תדמור נפרד 

פרופ' גבריאל זוקמן / צילום: Genevieve Shiffrar

פרופ' גבריאל זוקמן, רק בן 32 וכבר מצליח להסעיר את אמריקה כשהוא דורש מיסוי אגרסיבי על עשירים

בגיל 32 פרופ' גבריאל זוקמן לא רק מסעיר את אמריקה, אלא גם מסייע לעצב את מדיניות המס האגרסיבית של המפלגה הדמוקרטית ● "העובדה שהמיליארדרים בארה"ב משלמים כעת, לראשונה, פחות מס מכל השאר היא כישלון", הוא אומר בראיון בלעדי ל־G

ראש ממשלת לבנון סעאד חרירי / צילום: Aziz Taher, רויטרס

המס על הוואטסאפ הצית הפגנות זעם בלבנון

המס עצמו כנראה יבוטל אבל ההפגנות לא שוככות ● ראש ממשלת לבנון סעד אל-חרירי ביטל את ישיבת הממשלה שאמורה הייתה לדון בהצעת התקציב לשנה הבאה, והקציב לקואליציה שלושה ימים לפתור את המשבר ● מנהיג חיזבאללה, חסן נסראללה: "נגד מסים חדשים, אבל לא תומך בהתפטרות של הממשלה"