גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אנשי העסקים לארי מייזל ומייקל שטיינברג מפרגנים למוריס קאהן

וגם: מי הישראליות שמשפיעות על תעשיית הפיננסים של ניו יורק?

 

מוריס קאהן / צילום: אבי דודי
מוריס קאהן / צילום: אבי דודי

לאחר שהדליק משואה ביום העצמאות והכריז על פרויקט בראשית 2, איש העסקים מוריס קאהן, נשיא SpaceIL, זכה אמש להוקרה נוספת.

אנשי העסקים האמריקאים לארי מייזל ומייקל שטיינברג, שהגישו באחרונה הצעה לרכישת חברת אפריקה ישראל באמצעות קבוצת ההשקעות קולרידג', ערכו אירוע הצדעה לכבודו של קאהן, במוזיאון הסובלנות בירושלים, שלהקמתו הם תרמו כ-260 מיליון דולר.

במסגרת האירוע הוקרנו באמפיתיאטרון של המוזיאון סרטונים שמסקרים את פעילותו ותרומתו של קאהן, ובכניסה לרחבה הועמדו דגמים של החללית בראשית, ואף הופרח כדור פורח. את האירוע חתמה הופעה של להקת תיסלם.

מוזיאון הסובלנות מוקם בימים אלה במרכז ירושלים ונמצא בשלבי בנייה ופיתוח וסופיים. בשטחו נמצא שחזור ארכיאולוגי של אמת המים העתיקה לירושלים שעברה שחזור ושימור על ידי צוות ארכיאולוגים ישראלי, ומיועדת להצגה לציבור הרחב. היקף ההשקעה בפרויקט, כולל המיצגים, מוערך בכ-1 מיליארד שקל.  

באורחים שבאו להתרשם ולהעניק כבוד היו: אברהם נובוגרוצקי, מנכ"ל אפריקה ישראל;
רחל (רוחה) לוין, לשעבר מנכ"לית גזית גלוב והיום דירקטורית חיצונית באפריקה נכסים; יהונתן ריס, מנכ"ל קרן קולרידג'; יוסי אבו, מנכ"ל דלק קידוחים; משה ליאון, ראש עיריית ירושלים; יואב הורביץ, מנכ"ל משרד ראש הממשלה; עו"ד איה יופה; שרון בקר ג'קובסון, אדריכלית המוזיאון; לידיה ואדוארד קלר, מנציגי מחזיקי אג"ח אפריקה ישראל; צוות החללית בראשית - יריב בש, כפיר דמרי, יהונתן ויינטראוב וד"ר עידו ענתבי; ואחרים.

אברהם נובוגרוצקי ולארי מייזל / צילום: אבי דודי

עוזי נבון, מנכ"ל אורקל ישראל, בשירות אוכלוסיית הדבורים

כנס הענן השנתי של אורקל ישראל שנערך השבוע נפתח בהצהרה של המנכ"ל עוזי נבון, כי יהיו בו כמה נושאים צפויים פחות עבור אנשי הייטק. בהמשך, נחשפו האורחות והאורחים שהתכנסו באולם אבניו שבקריית שדה התעופה, להרצאה על אוכלוסיית הדבורים.

יוסי אוד, ממייסדי המרכזים העירוניים לגידול דבורים וארגון מגן דבורים אדום, ואסף לב, דירקטור טכנולוגיה באורקל אנגליה, עלו על הבמה על מנת להציג את המיזם של אורקל להצלת אוכלוסיית הדבורים שנמצאת בסכנת הכחדה. המיזם הוא שיתוף פעולה עם ארגון The World Bee Project, וכולל התקנת סנסורים בכוורות וחיבורן לענן של אורקל, על מנת לבחון מדוע אוכלוסיית הדבורים הולכת ומתמעטת, וכיצד ניתן לעצור מגמה מצערת זו. הסנסורים אוספים על הטמפרטורה,הלחות, משקל הדבש בכוורת, מספר הדבורים שיצאו ונכנסו, ומיקרופון ייעודי קולט את הצלילים בכוורת. נתונים אלה ינותחו באמצעות בינה מלאכותית בענן. עוד הוזכר, כי ישראל היא בין שלוש המדינות הראשונות שמשתתפות במיזם, לצד אנגליה ואירלנד.

אוד הבהיר לנוכחים כי דבורים אחראיות ל-75% מההאבקה בעולם. "אם לא יישארו דבורים לא תוכלו לאכול סלט, ועוד הרבה מאכלים אחרים. החרק העוקצני הקטן הזה אחראי למרבית השפע בעולם. במאה השנים האחרונות, ובעיקר לאחרונה, הדבורים הולכות ונעלמות בהיקפים של עשרות אחוזים וזוהי סכנה אמיתית לביטחון התזונתי שלנו ולתקינות התהליכים על-פני כדור הארץ", הוא הסביר. 

תוך חיבור אקטואלי לאירוויזיון הוצג בכנס גם פרויקט בשם "דוז פואה לבינה מלאכותית", בו צוות מתכנתים ומוזיקאים מבקשים לענות על השאלה - האם בינה מלאכותית יכולה לרגש, והאם יש DNA מיוחד לשיר אירויזיון מנצח.  

עוזי נבון, יוסי אוד ואסף לב / צילום: עזרא לוי

אחוות אחים ודתות בשירות אוכלוסיית התנשמות

בשבוע שעבר פורסם ב"גלובס" כי הזואולוג פרופ' יוסי לשם, לשעבר מנכ"ל החברה להגנת הטבע, מוביל פרויקט לאומי שהפך לשת"פ עם ירדן והרשות הפלסטינית, שמטרתו - חיזוק אוכלוסיית התנשמות.

לשם, כך פורסם, תכנן לצעוד אל ארמון האפיפיור פרנציסקוס ברומא, מבית מלון שבחר בסמוך לוותיקן כדי לא לחלל את השבת, ולצידו שני שותפיו החקלאים, העוסקים בצפרות ובהדברת מזיקים ברשות הפלסטינית ובירדן. פגישה זו אכן יצאה לפועל בשבת האחרונה. לפגישה עם האפיפיור פרנציסקוס הצטרפו פרופ' אלכסנדר רולין מאוניברסיטת לוזאן בשוויץ ושני שותפיו של לשם לפרוייקטים סביבתיים במזרח התיכון - הגנרל מנסור אבו ראשיד מירדן, יו"ר המרכז לשלום ולפיתוח בעמאן (ACPD), ואיש סביבה פלסטיני ששמו לא פורסם.

הארבעה הציגו לאפיפיור את מגוון הפעילויות שנעשו בשני העשורים האחרונים במזרח התיכון בתחומים שמירת טבע ובנוסף, הציעו לקדם קונספט של הקשר בין השלום, שימור הטבע, הצפרות ושלושת הדתות. האפיפיור אמר בפגישה - "אתם מדברים על פיוס ושלום, אל תשכחו אחוות אחים". הוא הבטיח לדון בנושא עם שני קרדינלים שכפופים לו ואמונים על תהליכי השלום ושימור כדור הארץ. כאמור, לשם, חובש כיפה, צעד ברגל לוותיקן, ושותפיו הירדני והפלסטיני שמציינים בימים אלה את הרמאדן, היו במועד הפגישה בצום. 

האפיפיור פרנציסקוס, פרופ' יוסי לשם והגנרל מנסור אבו ראשיד / צילום: Servizio Fotografico

 

מי הישראליות שמשפיעות על תעשיית הפיננסים של ניו יורק?

מגזין העסקים האמריקאי Crain’s New York Business, הציג באחרונה את רשימת  הנשים המובילות בתעשיית הפיננסים והבנקאות לשנת 2019. הרשימה כוללת בין היתר גם את יעל וינשטוק-שמש, מנהלת מערך האשראי, ההשקעות וההייטק של החברות הישראליות בבנק הפועלים בארה"ב (BHI), ואת דפנה דותן, מנהלת הסיכונים הראשית של בנק לאומי ארה"ב (BLUSA), חברה בת של קבוצת לאומי. 

ברשימה מופיעות 62 נשים מתעשיית הפיננסים והבנקאות הפעילות בניו יורק, בחברות בהן JP מורגן, בנק אוף אמריקה, דויטשה בנק, גולדמן זאקס ועוד. בקריטריונים לבחירה נמצאים הישגיהן בעולם העסקים והשפעתן על הקהילה.

רו"ח וינשטוק-שמש החלה את הקריירה שלה בעולם הפיננסי לפני למעלה מ-20 שנים בבנק הפועלים בתל אביב. היא כיהנה במספר תפקידים בכירים בחטיבות השונות של הבנק, לרבות החטיבה העסקית וחטיבת הביקורת הפנימית. בשנת 2012 היא הצטרפה לפועלים ארה"ב (BHI) במטרה לפתח פעילות עם חברות Middle Market שמקימות פעילות, רוכשות חברות מקומיות או מתרחבות בצפון אמריקה, והקימה את קבוצת ההייטק BHI Tech, המתמחה בטיפול בחברות טכנולוגיה וסטארט-אפים הפועלים בארה"ב.

וינשטוק-שמש פעילה בקהילה היהודית והישראלית בניו יורק ומשמשת כחברה במועצת המנהלים של ה-Israeli American Council - IAC. במסגרת הארגון היא מובילה את תכנית גוונים בניו יורק, לקידום והעצמת מנהיגות נשית בקהילה.

דפנה דותן / צילום: יח"צ לאומי ארה"ב

יעל וינשטוק־שמש / צילום: ניר אריאלי SA Pro

עוד כתבות

שאול מרידור / צילום: רפי קוץ

כ"ץ למרידור: "אם לא תשב בשקט אוציא אותך מהחדר"

המתיחות בין שרי הממשלה לפקידים מגיעה לשיא חדש - והפעם תורו של שר האוצר ישראל כ״ץ להיכנס לעימות עם ראש אגף התקציבים באוצר, שאול מרידור

נעמה איזנברוך ודני רופ. לשכת רואי החשבון מול קמפיין משרד האוצר / צילום: אביב חופי, צילום מסך

היינו קודרים קודם: מה מפריע ללשכת רואי החשבון בקמפיין משרד האוצר

וגם: הגרסה הגרמנית של הסדרה "שטוקהולם" יוצאת בימים אלה לצילומים בקלן ובון ● השיחה

ג'ו ביידן ודונלד טראמפ / צילום: Associated Press

נערכים לבחירות בארה"ב: האקרים ינסו לפרוץ למכונות ההצבעה

גורמים של ביטחון לאומי בארה"ב מזהירים מפני איום על הבחירות מצד מדינות יריבות ● מקורות ביון אמריקאים אומרים שרוסיה בדקה מערכות הצבעה של מדינות בארה"ב בבחירות לנשיאות ב-2016 ● החשש מפני בלאגן בנובמבר הביא את אחת היצרניות לאפשר להאקרים לאתר פרצות

לצעירים נגמרים מקומות העבודה בעקבות המשבר הכלכלי והאבטלה מזנקת / צילום: כדיה לוי, גלובס

מענק לכל אזרח: כמה כבר קיבלו והאם יש סיבה לדאגה אם הכסף עדיין לא הגיע?

מתוך כ-6.5 מיליארד שקל שולמו עד כה כ-61.4% ● המענק של 750 שקל למבוגרים שולם עד כה למחצית מהזכאים

רועי רגרמן, מנכ”ל קבוצת חמת / צילום: יואב פרידלנד

רועי רגרמן, מנכ"ל חמת: "האתגר המרכזי הוא האי ודאות"

אתגר המנכ"ל עם רועי רגרמן, מנכ"ל קבוצת חמת, על ההסתגלות לעולם החדש שאחרי התפרצות הקורונה

רוני חזקיהו, החשב הכללי באוצר, אמיר ירון, נגיד בנק ישראל / צילום: דוברות האוצר, רפי קוץ

למה מפלס החששות בבנק ישראל בעלייה ומדוע באוצר מעדיפים לגייס כסף מעבר לים

כדי לממן את הגירעון התופח צריך לגייס כסף גדול, אבל ייתכן שבאוצר פונים יותר מדי להלוואות יקרות בחו"ל • בינתיים בנק ישראל צופה שהגרוע מכל עוד לפנינו בכל הקשור לכלכלה הריאלית ונוקט צעד שעשוי דווקא לפגוע במאמץ להגדלת האשראי • שלוש הערות על המשבר הפיננסי

פרופ' אמיר ירון / צילום: רפי קוץ, גלובס

בנק ישראל רכש אג"ח קונצרני ב-600 מיליון שקל ביולי

יתרות המט"ח המנוהלות בבנק ישראל זינקו ביולי ביותר מ-10 מיליארד דולר וחצו לראשונה את קו ה-150 מיליארד דולר ● הגידול נובע ברובו מהתחזקות האירו מול הדולר ומהחזר הלוואות קצרות מועד שהבנק העניק לשוק הפרטי בתחילת משבר הקורונה

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

כל מה שידענו על האנושות השתנה השבוע בזכות מיקרוסקופ אחד

343 שנה אחרי שנצפה לראשונה תא הזרע שוחה כדולפין בתנועות סימטריות, גילינו שהוא בכלל מתפתל סביב עצמו כמו מקדחה ששמו על הרצפה ולא ניתקו מהחשמל ● מה זה אומר עלינו?

משפחת הריס / צילום: איל יצהר, גלובס

"אני במקום של איך אני משיגה לחם למחר. לחם. למחר. אתה מבין?"

איילת ואיתי הריס, בעלי משחקיית הילדים גליצ'ה בראשון לציון, משתכרים היום מינימום כעובדי סופר וכורעים תחת נטל ההלוואות ● "אנחנו מקבלים בשר מאמא שלי ופירות מאבא שלי, ועם המים שיוצאים מהמזגנים משקים את העציצים" ● פרויקט מיוחד

בניין הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: Baz Ratner , רויטרס

נעילה מעורבת בבורסה; נייס זינקה ב-6.2%, פתאל ב-7.8%

מחזור המסחר היה גבוה בהרבה מהממוצע והסתכם בכ-5.9 מיליארד שקל על רקע עדכון מדדי הבורסה ● בזן רשמה הפסד של 11 מיליון דולר ברבעון השני לעומת הפסד של 147 מיליון דולר ברבעון הראשון השנה ● הדולר נחלש

מיקי חיימוביץ', יו"ר ועדת הפנים ואיכות הסביבה / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

הפשע משתלם? 56% מהקנסות על כריתת עצים בכלל לא נגבו

ועדת הפנים והסביבה של הכנסת הציגה נתונים מדאיגים באשר לכריתת עצים בישראל ● המדינה לא טורחת לגבות קנסות על כריתת עצים שלא כחוק ● תקנות בנושא נטיעה חלופית היו צריכות להיכנס לתוקפן לפני 7.5 שנים, עד עצם היום הזה לא אושרו ● כך כורתים עצים בישראל ללא סנקציות ובקלות יתרה

נתב"ג ריק בצל סגירת השמיים עקב הקורונה / צילום: יוסי פתאל

המחיר הנמוך ביותר יזכה: מכרז להקמת מערך בדיקות קורונה בנתב"ג

הזוכה במכרז יתחייב להקים את מערך בדיקות הקורונה בנתב"ג עד 45 יום מרגע חתימת החוזה ולאחר זכייתו ● את עלות הבדיקה ישלמו הנוסעים

דירות למכירה ולהשכרה / צילום: פאול אורלייב

WeCheck: כוח המיקוח של השוכרים עולה, משפחות יחליפו את הצעירים שעזבו

מנתוני חברת WeCheck עולה כי נכון לחודש יוני שוק השכירות כמעט ולא נפגע מהשלכות מגפת הקורונה ● עם זאת, הירידה בהיקף השוכרים הצעירים בלמה את עליית מחירי השכירות

בדיקה סרולוגית. הרוב יתאכזבו לגלות שהם לא מוגנים מפני הקורונה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

שר"פ קורונה: בדיקת קורונה במקום העבודה, לכל העובדים. כבר לא מדע בדיוני

חברת טרגט מרקט ובי"ח שיבא החלו להציע לחברות גדולות לבצע בדיקות סרולוגיות לעובדיהן, כדי לקבוע אילו עובדים מוגנים יותר מפני הנגיף ואילו פחות ולאפשר להן לקבל החלטות ארגוניות מושכלות ● המהלך עשוי להכניס את שוק העבודה לעידן חדש של מעורבות מעסיקים בבריאות עובדיהם

בורסת וול סטריט / צילום: Associated Press

פייסבוק, אפל ואלפאבית הובילו את מדד הנאסד"ק לשיא חדש

נייס קפצה לשיא חדש ● כ-1.19 מיליון תביעות חדשות לדמי אבטלה בארה"ב בשבוע האחרון, לעומת צפי לכ-1.42 מיליון תביעות ●  הזהב לא עוצר וטיפס למחיר של 2,072 דולר לאונקיה ● בורסות אירופה סגרו בירידות

שיירת המחאה של יוצאי חיל הים הקוראת לחקירת פרשת הצוללות  / צילום:

"בידיים נקיות": שיירת מחאה של יוצאי חיל הים קוראת לחקור את פרשת הצוללות

השיירה יצאה בצהריים ביותר מ-100 מכוניות מחיפה, דרך לטרון, אל בית ראש הממשלה בירושלים ● מובילי המחאה דורשים "להקים ועדת חקירה ממלכתית לחקר תהליך קבלת ההחלטות של הדרג המדיני והצבאי בקשר למכירת ורכישת כלי השיט האסטרטגיים"

ד"ר ירדן לוינסקי / צילום: גלית לוינסקי

"כולנו במצב של טראומה מתמשכת": הסבר פסיכיאטרי למה שקורה לנו בקורונה

הפסיכיאטר ירדן לוינסקי מסביר מה קרה לנפש שלנו בקורונה, מה אנחנו יכולים לעשות כדי להתגבר, ולמה בישראל מתקשים למצוא במה להיאחז ● "בכל העולם יש חוסר ודאות, אבל פה רבים אחד עם השני ומייצרים כאוס" ● פרויקט מיוחד

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ / צילום: ONATHAN ERNST, רויטרס

טראמפ חתם על צו נשיאותי נגד טיקטוק: החברה "המומה מהצעד"

הצו ייכנס לתוקף תוך 45 יום ● בעקבות הצו, מניית טנסט (Tencent) חברת האם של WeChat צוללת ביותר מ-7%

שיחת עבודה בווידיאו / צילום: שאטרסטוק

שולחים שלושה סימני שאלה בווטסאפ? זה מה שיחשבו עליכם במקום העבודה

אחד המאפיינים של עבודה מרחוק הוא תעבורה מרובה של תקשורת בטקסט ● ד"ר אריק חשין, חוקר רגשות מאוניברסיטת חיפה, מסביר ממה צריך להיזהר כשמאמצים מודל עבודה בקפסולות ואיזה מסר אנחנו מעבירים כשאנחנו כותבים מיילים ארוכים

העיתונאי אבישי בן חיים מותקף בהפגנה מול בית ראש הממשלה. עיתונאים מותקפים ואף אחד לא עומד לדין / צילום: צילום מסך חדשות 13

כדי להגן על עיתונאים ועל הדמוקרטיה אין צורך בחקיקה פלילית מיוחדת

מכון החשיבה "זולת" יצא ביוזמה לקבוע עבירה פלילית חדשה בחוק העונשין נגד מי שתוקפים עיתונאים • היוזמה נועדה למטרה ראויה, אבל היא מיותרת • הטיפול בנושא יכול וצריך להיעשות באמצעות הגברת האכיפה בהסתמך על הוראות החוק הקיימות, וגם באמצעות חינוך והסברה