גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

איך השותפים הקואליציוניים מתגייסים לסייע לראש הממשלה להשלים לפחות עוד קדנציה

נראה שכולם מגוייסים לטובת ראש הממשלה והקואליציה החדשה ● אביגדור ליברמן, למשל, שוכח להזכיר לציבור שהוא התפטר מהממשלה ● כדי לנהל את מאבקיו המשפטיים, כחלון מעדיף את נשק השתיקה ● וגם: האם הדבק שמאחד את כחול-לבן יחזיק מעמד באופוזיציה? ● פרשנות

נתניהו וחברי ממשלתו בהשבעת הכנסת/ צילום: רויטרס
נתניהו וחברי ממשלתו בהשבעת הכנסת/ צילום: רויטרס

הכול אישי והכול פוליטי וכך גם מלאכת הרכבת הממשלה ה-35. חבריה יתכנסו בתקופה הקרובה לחתום על הסכמים קואליציוניים והם חגים סביב שאלה מרכזית אחת: כיצד יוכלו יעקב ליצמן, אריה דרעי, בצלאל סמוטריץ’, רפי פרץ, אביגדור ליברמן ומשה כחלון לחתום על חבילה של חקיקה, שתאפשר לראש הממשלה בנימין נתניהו להמשיך להיות ראש ממשלה עד (לפחות) נובמבר 2023 ולא לעמוד לדין פלילי?

הם מספרים לנו באמצעות דוברים ומשגרי ספינים למיניהם על "ויכוחים בתחום גיוס בחורי ישיבות לצה"ל", או מנסים לדמות למאבק בבג"ץ מעמד של השפעה על מאבקי חקיקה בתחום מהגרי העבודה ("חוק המסתננים") או חקיקה ביטחונית בנושא של "עונש מוות למחבלים". על הדרך הם מסלפים עובדות, שכן חוק עונש מוות למחבלים לא נפסל על ידי בג"ץ. החוק מעולם לא חוקק על ידי הכנסת - בשל התנגדות מוחלטת של נתניהו ושירותי הביטחון.

נתניהו כתב בפייסבוק השבוע: "המדיניות שלי תמיד הייתה לשמור על בית משפט חזק ועצמאי... איזון דרוש כדי להעביר חוקים שנפסלו או עוכבו בעבר. אלה חוקים שהציבור מצפה מאיתנו להעביר: גירוש משפחות מחבלים, עונש מוות למחבלים...". הדברים פשוט אינם נכונים - הוא עצמו עצר את חוק עונש מוות למחבלים. זה לא חדש שאמת ושקר מתערבבים, אבל ככל שהימים יתקרבו לשימוע - הם יילכו ויתערבבו כה חזק, עד שבאמת לא נוכל לדעת איפה יד ימין והיכן יד שמאל.

ביום שני השבוע התכנסו עיתונאים בחדר סיעת ישראל ביתנו, לשמוע את ליברמן מפרט את עמדותיו ואת הצהרת חמשת המנדטים שלו. המיועד לתפקיד שר הביטחון לא הצליח להסביר איך הכהונה הבאה שלו בתפקיד, אם תתמש, תהיה שונה מזו של 2016-2018, שבסיומה התפטר במחאה על כך שנתניהו הוא הפוסק הסופי בענייני צבא. כיצד תשתנה המדיניות בנושא עזה, למשל? הוא לא הציג ארגז כלים שונה מזה שעמד לרשותו בפעם הראשונה.

ליברמן אינו מסתייג מחבילת חקיקה שתקצץ את סמכויות בג"ץ או תשנה את הסדרי החסינות, כך שנתניהו יזכה להגנה מפני הדין הפלילי. התיעוב של ליברמן כלפי רשויות אכיפת החוק ארוך ומתועד. כמי שחווה זאת על בשרו, הוא מתייצב לצידם של פוליטיקאים חשודים כאילו היו אחיו.

ליברמן אינו מזכיר לציבור שב-2012 הוגש נגדו כתב אישום בהיותו שר החוץ. הוא התפטר כדי לעמוד לדין. כך אמר אז: "החלטתי להתפטר מתפקידיי כשר החוץ וכסגן ראש הממשלה, וכפי שהודעתי אתמול גם להסיר את חסינותי באופן מיידי. לאחר 16 שנים בהן מתנהלות נגדי חקירות, אוכל לסיים את העניין במהרה וללא עיכובים ולנקות את שמי באופן מוחלט".

הוא לא חושב שעל נתניהו צריכים לחול אותם כללים. ליברמן יצא ב-2012 לפסק זמן ממשרד החוץ, הפקיד את התיק בידי נתניהו, שהתחייב שייתן לו בחזרה את תפקיד השר עם סיום המשפט - וכך היה.

המלחמה ברשויות החוק מתרחבת

צוות הגנתו של נתניהו, פרקליטי-הדלת-המסתובבת, כלומר הפרקליט התורן שמגן עליו עד שגם הוא יתפטר בשל אי-תשלום שכר טרחה, יגידו: ראש ממשלה אינו במעמד של שר, ההתפטרות שלו בלתי הפיכה.

זה לא מדויק. נתניהו לא נבחר בבחירה ישירה, אלא בהסכם קואליציוני. יתכבד ויחתום על הסכם עם חבריו לסיעת הליכוד, שמישהו יחליף אותו בתקופת המשפט, ולאחריה יחזור לעמוד בראשות הממשלה. זה אולי נשמע כמו תרגיל פוליטי לא סביר, אבל לאחרונה נתניהו מציע שורה ארוכה של תרגילים, טריקים ושטיקים שהם רחוקים בהרבה בסקאלת המעשים הבלתי-הגיוניים.

ויש עוד אפשרות, שנתניהו עצמו מציע: שהוא ימשיך לכהן כראש ממשלה תוך כדי המשפט הפלילי. נתניהו דיבר על כך מפורשות במספר הזדמנויות. מכיוון שהחוק לא מחייב אותו להתפטר עד להרשעה מלאה, הרי שאין צורך לשחק בחוקי החסינות, אלא פשוט לעמוד לדין תוך כדי כהונה.

מטרתה של חבילת החוקים שמציעים היום בקואליציה החדשה היא להצר את צעדיו של בג"ץ. פסקת ההתגברות או מגבלות על הוצאת צווים נגד רשויות מינהל ונגד רשויות מעין-משפטיות, נועדו לוודא שבג"ץ לא יוכל לקבל החלטה שיפוטית נגד ועדת הכנסת, בשבתה על החלטת החסינות של נתניהו.

ישנם רבים, בהם כותבת טור זה, שאומרים שאין צורך לתקן את מערכת האיזונים והבלמים בין בג"ץ לכנסת. בג"ץ עומד גם למען הגנת מיעוטים וטוב שכך. נתניהו עצמו הוא ראש הממשלה זה יותר מעשור, ומעולם לא טרח לתקן את המערכת הזו. מדוע קם כעת הצורך? הכול אישי, הכול פוליטי, זה מהלך אישי למען עצמו ותו לא.

כחלון יתקשה למנוע חקיקה בעייתית

לאחרונה נדם קולו של שר האוצר משה כחלון. את הפגישות הפוליטיות עם נתניהו הוא עושה בארבע עיניים ולא מציע אף הצעה ערכית, שתציב בפני נתניהו ראי הגון. במערכת הבחירות, בפברואר 2019, כינס כחלון מסיבת עיתונאים ואמר דברים מפורשים: אם יוגש כתב אישום נגד נתניהו אחרי שימוע,"אנחנו לא נהיה בממשלה. אבל לא יצטרכו אותנו בשביל זה, כי הממשלה כבר לא תהיה". הוא הניח שכתב אישום יוביל להתפרקות כוללת של המערכת הפוליטית. כחלון הדגיש אז, כי עד לשימוע ולפני החלטה על הגשת כתב אישום - הממשלה תמשיך להתקיים כרגיל.

ב-2015-2019, בלם כחלון בגופו ובאמצעות סיעה של 10 ח"כים, את מחיקת תאגיד השידור הציבורי, החוק הצרפתי (אי-העמדה לדין של ראש הממשלה מכהן), שינוי שיטת מינויי שופטי עליון (חוק הסניוריטי), ושינוי חוק היועצים המשפטיים למשרדי ממשלה. בממשלה הבאה, עם 4 מנדטים, יהיה לו קשה לעשות זאת.

השבוע ציינו בפנינו מקורבים לכחלון, שגם אם יתוקן חוק החסינות בכנסת ה-21 - הדבר לא ימנע את העמדת נתניהו לדין, כי הסעיפים המסויימים בחוק יסוד: הממשלה אינם עומדים בפני שינוי, לפחות לא ככל המוצע כרגע בהסכמות בין הצדדים.

ישנן ספוקלציות שונות על כניסת כחלון לממשלה. למשל, אם ליברמן לא בפנים ולממשלה יהיו רק 60 תומכים בהצגתה הראשונה בכנסת, הוא לא יהיה מעוניין להיות שר האוצר. נראה שאלה הן רק אמירות של תימרוני משא ומתן, ולא דברים רציניים.

סימני השאלה לגבי האופוזיציה

ח"כ יאיר לפיד הוא ראש האופוזיציה בפועל, בשעה שבני גנץ חרישי מדי בשביל להוות אופוזיציה כלשהי. לפיד אמר הבוקר בראיון ברדיו רק"ע (רדיו בשפה הרוסית): "אם ליברמן ייכנס לממשלה, הוא יצטרך להתפשר על הפנסיות ושוב הציבור הרוסי לא יקבל כלום. אם יחכה כמה חודשים, הוא יקבל מאיתנו 55 אצבעות בטוחות, כדי להעלות את הפנסיות לגודל שהבטיח. יחד איתו יש לנו 61 קולות. רוב מלא-מלא".

לפיד מנסה ללחוץ על בלוטת הרגש בציבור הרוסי. עם זאת, ליברמן התחייב השבוע שלא ייכנס לממשלתו של גנץ, גם אם לא יצליח נתניהו להקים ממשלה. "בנושא מועמד אלטרנטיבי להרכבת ממשלה - לא נתמוך באף מועמד אחר - לא מתוך הליכוד ולא מחוץ לליכוד", אמר ליברמן במענה לפרסומים על תיאום בינו לבין כחלון והליכה משותפת לאופוזיציה.

כשלפיד כינס השבוע מסיבת עיתונאים קרבית במיוחד ("קורא למנדלבליט לבטל לנתניהו את השימוע"), עלו תהיות רבות על פיצול הכוחות בכחול-לבן. האם עמידתו של לפיד בודד בחדר הסיעה, ללא שותפיו הבכירים, מלמדת על הליכה לנתיבים נפרדים?

באותה השעה נראתה מעיין ישראלי, ראש לשכתו של גנץ, עומדת בתוך חדרון המזכירות הקטן הצמוד לחדר הסיעה. היא הייתה שם כדי לשמוע את מסיבת העיתונאים של לפיד, ולא הצליחה להיכנס לחדר הסיעה עצמו, שכבר התמלא בעיתונאים. ישראלי הגיעה למקום באיחור. אנשי גנץ עדיין לומדים את המבוך המסובך הזה הקרוי כנסת ישראל, והיא רצה במסדרונות מתוך לשכתו של היו"ר יולי אדלשטיין, שם ישב יו"ר האופוזיציה המיועד גנץ באותם הרגעים בפגישה אישית ומעניינת.

בכחול-לבן מכחישים מכל וכל שיש איזשהו פיצול או בלבול. לפיד וגנץ חילקו ביניהם את ה"שלל", כלומר את תשומת לב התקשורת. לפיד קיבל את המנה שלו בכותרות של צהרי היום וגנץ קיבל את הכותרות שלו בשעת אחר צהריים מאוחרת, בנאום הבכורה במליאה.

אין מה לעשות, זה מה שיש באופוזיציה - סחר בתשומת הלב התקשורתית שמועטה ממילא.

גנץ רוצה חוק שיקצוב את כהונת לראש ממשלה. הצעת החוק שלו תחול על הכהונה הבאה, לא הנוכחית. הסיכוי של החוק הזה לעבור תחת הקואליציה של נתניהו הוא אפסי. שישאל את ח"כ מירב מיכאלי שכבר ניסתה להריץ הצעה דומה בעבר.

בכירי האופוזיציה גנץ, גבי אשכנזי ומשה יעלון חזרו השבוע על מסרים אחידים: הם יילחמו בכיכרות וברחובות נגד מהלכיה של הקואליציה. האם זה אומר שנראה את גנץ סוחב שלטים בהפגנות? האם זה אומר שאשכנזי יצעק במגאפון בכיכר הסמוכה לביתו של היועץ המשפטי לממשלה?

ניסיתי לקבל מהאופוזיציה תשובה לשאלה ישירה - מה תהיה מדיניות הקיזוזים שלכם בכנסת ה 21, במושב הקיץ הלוהט? אפילו לזה אין להם עדיין תשובה.

עוד כתבות

ד"ר אחמד חליחל, סגן מנהל אגף בכיר דמוגרפיה ומפקד / צילום: איל יצהר, גלובס

"היום בחברה הערבית רמת הילודה זהה לזו של היהודים"

את הדברים אמר ד"ר אחמד חליחל בוועידת הפורום הכלכלי הערבי ו"גלובס" ● מיתוס נוסך ששבר חליחל הוא המוטיבציה לילודה: "המחשבה היא רציונלית, אין כאן סיבות דתיות"

בני גנץ, בנימין נתניהו / כדיה לוי, מאיר אמירי

השיקול היחיד שעמד ברקע החיסול היה ביטחוני, אך תוצאותיו מקרבות הקמת ממשלת אחדות

לח"כ בני גנץ אין בשלב הזה שום גיבוי ציבורי ופוליטי להקים ממשלת מיעוט עם מפלגות השמאל בתמיכה של הרשימה המשותפת, משמע האפשרות שעל הפרק היא רק הקמתה של ממשלת אחדות ● פרשנות

ניר שוחט / צילום: תמונה פרטית

"יש תחושה שהמדינה הונתה אותנו. הוראות הפיצוי השתנו ונותרנו לבד"

ניר שוחט (38) הוא מבעלי מסעדת סושימוטו בשדרות ומוביל את מחאת המסעדנים בדרום, שקוראת לסיוע ממשלתי לעסקים באזור ● "הנזק הישיר שלנו מוערך בעשרות אלפי שקלים" ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם. צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il  

רצפת המכירה של המחר, כנס עושים שוק, גלובס / צילום: איל יצהר, גלובס

"ארגונים חייבים להקצות את המשאבים לחדשנות ומי שלא יעשה כן יישארו מאחור"

מנכ"ל ריטייל אינוביישן קלאב אורן פארן סיפר באירוע עושים שוק של "גלובס" כי כיום פועלים בארץ 350 סטארט-אפים בתחום בריטייל ● מיכאל גבאי מ-Trigo טען כי "בסטארט-אפים מבינים שלעבוד בישראל זה משהו שבסופו של דבר יעזור להם כשחקנים בינלאומיים"

רובי בכר, עו"ד- שותף בכיר במשרד פישר בכר חן וול אוריון ושות' / צילום: איל יצהר, גלובס

"הנתונים מעודדים; היום יש כבר 100 סטארט-אפים בנצרת"

עו"ד רובי בכר בוועידת הפורום הכלכלי הערבי ו"גלובס": "הציבור הערבי הוכיח שבמקום בו ניתנת לו הזדמנות, הוא מגיע להישגים מעולים" ● סמיר חורי: נדרשת השקעה בהון האנושי שתעזור למגזר הערבי להיכנס למעגל העבודה. זה יתבטא בצמיחה הכלכלית בכל המדינה"

אורי גרינפלד, כלכלן ואסטרטג ראשי בפסגות \ צילום: איל יצהר

חיסול שיעלה מאות מיליונים לישראל: איך ההסלמה במצב הביטחוני תשפיע על הפעילות הכלכלית

בכל יום של השבתה מלאה מאבד המשק הישראלי תוצר בשווי 2.5 מיליארד שקל ● במקרים של הסלמה במצב הביטחוני, ישנן תופעות לוואי נוספות ● ממה נגרם עיקר הנזק היום, מהו הנזק הנוסף שייגרם וישפיע לטווח הארוך יותר ואיך יגיבו סוכנויות דירוג האשראי?

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

תל אביב ננעלה בירידות קלות בצל ההסלמה הביטחונית

ת"א 35 ות"א 125 ירדו בכ-0.1% ● מדד הביומד רשם ירידה של 1.14%, מדד תשתיות אנרגיה איבד כ-1% ומדד הנפט והגז ירד בכ-0.9% ● רשות ניירות ערך פתחה בהליך מנהלי נגד סאני אלקטרוניקה והיו"ר יעקב לוקסנבורג ● חג'ג' נדל"ן דיווחה על אינדיקציה ראשונית "לרווח מהותי לדוחות החברה" לרבעון השלישי

עו"ד נדאל חאיק, מנכ"ל עמותת עורכי דין לקידום מנהל תקין  / צילום: איל יצהר, גלובס

"להפסיק את העסקת המקורבים ברשויות המקומיות הערביות"

כך אמר עו"ד נדאל חאיק, מנכ"ל עמותת עורכי דין לקידום מינהל תקין, בוועידת הפורום הכלכלי הערבי ו"גלובס" ● ברהום ג'ראיסי: "הבעיה הכלכלית-חברתית בחברה הערבית היא תוצאה של מדיניות מ-1948 ועד היום להשאיר אותה כחברה חלשה"

שערי קניון דיזנגוף סנטר נעולים / צילום: שני מוזס, גלובס

ירידה של 10% בהיקף הקניות היום לעומת יום שלישי בשבוע שעבר

לפי נתוני חברת שב"א (שירותי בנק אוטומטיים) בין השעות 9:00 ל-12:00 הייתה ירידה של 33% בסכום ההוצאות בכרטיסי אשראי

איתן יוחננוף / צילום: תמר מצפי

יוחננוף מקטינה את התגמול לבעלי השליטה: שכרו החודשי של המנכ"ל איתן יוחננוף יקטן בכ-30% ל-180 אלף שקל

הנפקת המניות הראשונית של רשת המזון מתקדמת: תגייס כ-460 מיליון שקל לפי שווי של 1.85 מיליארד שקל "לפני הכסף" ● כ-100 מיליון שקל מתמורת ההנפקה מייעדת יוחננוף לחלוקת דיבידנד, שממנו ייהנו בעיקר בני המשפחה השולטת

בניין נובולוג / צילום: נובולוג, יח"צ

נובולוג רוכשת מעופר עמר, מנכ"ל מדיקוויפ, את יתרת מניות החברה תמורת כ-31 מיליון שקל

חברת שירותי הבריאות רוכשת כעת את מניות המיעוט, בשיעור של 30%, לאחר שרכשה לפני כשנתיים את מניות השליטה, בשיעור של 70%, תמורת 45.5 מיליון שקל ● מדיקוויפ מספקת שירותי בריאות וציוד מבוססי טכנולוגיה לשיפור איכות חיי המטופלים בביתם, ומניעת אשפוזים מיותרים בבתי החולים

דארה קוסררשאהי מנכ"ל אובר / צילום: רויטרס

הסעודים כבר לא מנודים: מייסד אובר קיבל מהם מאות מיליונים, המנכ"ל מתבטא בסלחנות

הירצחו של העיתונאי חאשוקג'י גרמה לחרם על ערב הסעודית בתעשיית ההייטק, אך נראה שהוא היה זמני ● מנכ"ל אובר טען כי ניתן למחול לסעודים על הרצח, וחזר בו

תחנות הכוח הפחמיות בחדרה / צילום: אייל יצהר

על רקע הביקורת: רשות החשמל תמליץ להסב את תחנות הכוח הפחמיות

לאחר שפרסמה דו"ח שגרר תגובות זועמות של ארגוני הסביבה והתכתשות ציבורית עם המשרד להגנת הסביבה, רשות החשמל עשויה להמליץ לשר האנרגיה להסב את תחנות הכוח הפחמיות ולהפכן מבוססות גז, וכן להרחיב את הפיתוח והשימוש באנרגיות מתחדשות

אריה בלדגרין / צילום: יחצ

תרופה חדשה ליורוג'ן: רכשה זכויות למוצר חדש לטיפול בסרטן בדרכי השתן

המטרה היא לשלב את המוצר של אג'נוס יחד עם תרופה קיימת בצנרת המוצרים של יורוג'ן ● מניית יורוג'ן עלתה אמש ב-3% בנאסד"ק בעקבות ההודעה

אבי דיכטר, ראש השב"כ לשעבר/ צילום: יוסי זמיר

היום הראשון בתפקיד: שר הביטחון בנט מבקש להשאיר את אבי דיכטר כסגנו

דיכטר מונה לתפקיד על ידי ראש הממשלה נתניהו בתפקידו כשר ביטחון ועם מינוי בנט נדרש אישור מחדש

אביחי מנדלבליט, בכנס לשכת עורכי הדין / צילום: ליאב פלד

גורם המעורה בעבודת היועמ"ש: "מנדלבליט מקדיש את כל זמנו להחלטה בתיקי נתניהו"

היועמ"ש הודיע כי ייעדר מכנס חיפה למשפט השבוע • עושה מאמץ לסיים את ניתוח טענות ההגנה בשימוע ולפרסם החלטה לכל המאוחר באמצע דצמבר

ישראל כ"ץ בעצרת האו"ם / צילום: Eduardo Munoz, רויטרס

משרד החוץ מגיב להחלטת בית הדין האירופי: בית הדין האירופי נגרר לקמפיין פוליטי נגד ישראל

יקב פסגות: החלטת בית הדין נגועה באפליה נגד ישראל, גאים בתרומתנו למאבק נגד ההחלטה

 

 

רינת גזית  / צילום: פנאקסיה

נכנסים לקנאביס: בכירים נוספים מצטרפים לתעשייה

רינת גזית מונתה לדירקטורית בלתי תלויה בפנאקסיה ישראל, מפעל ייצור הקנאביס בלוד ● טוגדר, המגדלת קנאביס רפואי וקיבלה לאחרונה אישור להתחיל בגידול לצרכים מסחריים, הודיעה על מינוי יואב אליישוב למנהל תחום הפארמה בחברה

מוחמד ברכה / צילום: איל יצהר, גלובס

"ללא תכנון אורבני, היישובים הערביים יהפכו למחנות עובדים"

כך אמר  מוחמד ברכה, ראש ועדת המעקב של החברה הערבית, בוועידת הפורום הכלכלי הערבי ו"גלובס" ● יו"ר בנק הפועלים, עודד ערן: "בשל מצוקת הדיור בחברה הערבית, השקנו מוצר המאפשר לצעירים ערבים לרכוש דירה, גם כשלא ניתן לרשום משכנתא בטאבו"

ד"ר אחמד טיבי, הרשימה המשותפת / צילום: איל יצהר, גלובס

אחמד טיבי בכנס בנצרת: "זה 'מבצע שלום הבלפור' או 'מבצע עוקף מנדלבליט'?"

ח"כ טיבי בוועידת הפורום הכלכלי הערבי ו"גלובס": "אנחנו נגד מלחמה, בעד הסדר מדיני ונגד פגיעה באזרחים; יש להפסיק את האש מיד" ● "צריך להפוך את היישובים הערביים ליישובים מתקדמים עם מרחב ציבורי שוקק חיים; הסתיים העידן שמבקשים שנגיד תודה על פירורים"