גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

המלחמות על תמ"א 38 רק מתחילות: מחאת ראשי הערים עוד תגיע לבית המשפט

במקביל לגל המחאה נגד הסכמי-הגג, עיריות רבות ברחבי הארץ החליטו להגביל פרויקטי תמ"א 38 בתחומן, כולל את אלה שכבר נמצאים בשלבי אישור שונים • ודאות? תשכחו מזה

פרויקטים במסגרת תמ"א 38 ברחוב השר משה ברמת-גן / צילום: גיא ליברמן
פרויקטים במסגרת תמ"א 38 ברחוב השר משה ברמת-גן / צילום: גיא ליברמן

בבחירות המוניציפליות האחרונות, באוקטובר האחרון, עמדו על המוקד בערים שונות בארץ סוגיות תכנוניות, ובמקומות רבים הן שהכריעו את הבחירות. הבנייה המואצת נתפשה בעיני תושבי הערים הגדולות כמופרזת ופוגענית, ובין היתר נשמעה ביקורת קשה על מדיניות מתירנית מדי כלפי תמ"א 38, בטענה של בנייה מהירה ללא תשתיות מספקות.

בעקבות תוצאות הבחירות - ובעקבות שנים של בנייה מואצת בערים - אנחנו רואים כעת שורה של התנגדויות מצד העיריות לתוספת יחידות הדיור שמביאה התוכנית הארצית לחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה.

בשבועות הקרובים מועצת העיר רמת-גן צפויה לאשר את הוראות המעבר ליישום המדיניות החדשה שלה, שמשמעותה בפועל היא סילוקה מהעיר של תמ"א 38.

עיריית רמת-השרון עתידה לספוג תגובות על המכתבים המפתיעים שכתבה ליזמים, שלפיהם גם אם אושרו להם פרויקטים של תמ"א 38 במקומות שונים בעיר - לא בטוח שיוכלו לממשם. בעיריית גבעתיים מכינים תוכנית מפורטת שלפיה יוגבלו דרמטית פרויקטים של תמ"א 38 בעיר, ובמקומות מסוימים יתאפשרו רק פרויקטים של פינוי-בינוי, שמטבע הדברים הרבה יותר קשה להוציא אותם לפועל.

בקריות, מוצקין וביאליק, כבר הגבילו חלק מהמסלולים מחשש לעומס על התשתיות. "תמ"א 38 היא לא תכנון, היא תוכנית ביורוקרטית. היא קובעת מה אפשר לתת בלי קשר לשאלה היכן אתה נמצא. לכן ברור מי לא אוהב אותה - לא מינהל תכנון - שאמון על תכנון, ולא ראשי ערים - שאמונים על יישום תוכניות מקומיות וגם לא זוכים במיסוי מהתמ"א", אומר יו"ר עמותת האדריכלים דוד קנפו.

הצעדים שנוקטים ראשי הערים לא נעלמו מעיני השלטון המקומי. עו"ד כרמית יוליס, ראש אשכול נדל"ן במשרד המשפטים, אמרה בשבוע שעבר בכנס התאחדות בוני הארץ שהתקיים באילת: "במשרד המשפטים בוחנים לעגן בחקיקה מהלך שיביא לוודאות תכנונית שקבלנים כל כך משוועים לה. כל מה שקורה בין יזמים לרשות מקומית - אני מאמינה שזה יגיע לבית משפט".

שיאניות התמא

רמת-גן: העתירות לבית המשפט בדרך

ראש עיריית רמת-גן כרמל שאמה הכהן הצהיר עוד לפני הבחירות לעירייה כי ביום שייבחר "תיגמר חגיגת הקבלנים". לאחר היבחרו הודיע כי העירייה בוחנת מחדש את הדרך הנכונה למימוש התמ"א. המדיניות החדשה שבחרה העירייה היא מימוש פרויקטים של התחדשות עירונית במתחמים ולא בבניינים בודדים.

כרמל שאמה הכהן / צילום: איל יצהר

"כתבתי במסמך המדיניות שבכוונתנו לרסן את תמ"א 38/1 ו-38/2. רק במקומות שהן לא יפריעו לתכנון מתחמי - נאשר זאת. כמובן שיהיו מקרים מיוחדים, אם הבניין ממש בסכנה, או שהמצב של התושבים חמור, אבל אלה יהיו מקרים נדירים. אנחנו מעדיפים לעשות תוכניות מתחמיות, כדי שיהיו תועלות ציבוריות", אומר ל"גלובס" יו"ר הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה ברמת-גן אדם קניגסברגר.

הדברים הללו לא עברו בשקט בקרב יזמי תמ"א 38 שפועלים בעיר. נשיא התאחדות בוני הארץ ראול סרוגו נכנס לתפקידו לפני שלושה חודשים, וכבר מצא את עצמו בחזית שלא ציפה לה קודם לכן. לפי נתוני ההתאחדות, יש ברמת-גן כיום 127 פרויקטים בשלבים כאלה ואחרים של קידום, שבהם השקיעו היזמים מיליוני שקלים וכבר נמצאות בצנרת.

"המדיניות של עיריית רמת-גן בנושא תמ"א 38 מתאימה לעולם אוטופי, אך המציאות לא מאפשרת לתכנן את העיר מחדש במתחמים, ומחייבת לאפשר לבנות פרויקטים של תמ"א 38 לצד תכנון מתחמי פינוי-בינוי", הוא אומר. "התוצאה של מדיניות זו תהיה מניעת הגנה מפני רעידות אדמה וטילים עבור אוכלוסיית ענק של אלפי בתי אב בעיר ותביא בשנת 2020 לזינוק חד במחירי הדירות בעיר. התאחדות בוני הארץ רואה בהחלטה זו משיכת ידיה של העירייה מחובתה להגן על תושבים".

עו"ד מיכה גדרון, לשעבר יו"ר ועדת הערר לתכנון ולבנייה במחוז תל-אביב, המייצג יזמים הפועלים ברמת-גן, מזהיר כי אם המדיניות העירונית תתקבל כפי שהיא, בלי לאפשר לתוכניות שכבר נמצאות בהליכי קידום בעירייה לקבל היתרים - יגיעו גם עתירות. "אני בספק אם מה שקורה ברמת-גן יעבור את הפסיקה", הוא אומר.

"כל התוכניות שנמצאות כעת בצנרת הן בקשות על סמך מסמך מדיניות מסודר שהוציאה הוועדה המקומית רמת-גן. באה עכשיו הוועדה החדשה ואומרת, 'סליחה, אני מכינה מדיניות חדשה לגמרי, ולמעשה לא ניתן היתרי בנייה לכל מי שהגיש בקשה על סמך המדיניות הקודמת של רמת-גן'. אם זה יגיע לבית משפט, הוא יקבע שאי אפשר להחיל מדיניות רטרואקטיבית.

"העירייה הייתה זהירה ואמרה, שבישיבה הבאה הם ידונו בהוראות המעבר - והוראות המעבר הן הקריטיות פה. אם הם יגידו שכל מי שהגיש כבר בקשה להיתר בנייה לפי המדיניות הקודמת יקבל היתר - אין בעיה. אבל אם הוראת המעבר תקבע שיאשרו רק פרויקטים שיש לגביהם החלטה של הוועדה המקומית, יהיו לא מעט יזמים שיפנו עם זה לבית המשפט".

מנכ"ל ארגון קבלני תל-אביב ובת ים, אלי רוזנטל, התלונן לאחרונה בוועידה להתחדשות עירונית בתל-אביב כי ברמת-גן העירייה החליפה מדיניות כ-15 פעמים. מי שמשלם את המחיר על השינויים התכופים הם היזמים וגם הדיירים.

בחברת מטרופוליס למשל, המבצעת פרויקטים של התחדשות עירונית, מסבירים כי החברה ויתרה בשנים האחרונות על חמישה פרויקטים של תמ"א 38 במסלול הריסה ובנייה ברמת-גן, בגלל שינוים במדיניות העירונית וזאת לאחר השקעה כלכלית נרחבת.

"לפני כשנתיים ויתרנו על כחמישה פרויקטים של תמ"א 38/2 ברמת-גן למרות שהושקעו בהם מיליוני שקלים שירדו לטמיון", אומר רו"ח אודי בלום, מנכ"ל החברה. "החלופה של להמשיך ולקדם את אותם פרויקטים רק בגלל ההשקעה וללא הכדאיות הכלכלית הייתה רק מחריפה את המצב. בין הפרויקטים היו אחד ברחוב אסף ואחרים ברחובות חרות ורכסים, ובשלושת הפרויקטים דפי המידע כבר היו בתוקף. המדיניות העירונית באותה עת הורידה לנו ולדיירים את היקפי השטחים באופן מהותי. לאחר מכן הופחתו מספר הקומות בבניין ולבסוף גם הקטינו את כמות יחידות דיור המאושרות לפרויקט. השינויים האלה הובילו לכך שהפרויקטים האלה כבר לא היו כלכליים ולכן לצערנו הרב ולצער הדיירים נאלצנו לוותר על הפרויקטים".

השינויים הללו מעוררים לא רק שאלות תכנוניות, אלא גם נזיקיות, שכן כל שינוי כזה משמעו עלויות נוספות שנגזרות על היזמים. עו"ד ענת בירן, לשעבר יו"ר ועדת הערר המחוזית, אומרת כי "עיריית רמת-גן עצרה לאחרונה את הפרויקטים של תמ"א 38 והחילה עליהם מדיניות מחמירה שגורמת לכך שאין היתכנות כלכלית למרבית הפרויקטים, וזאת לאחר שבשנים האחרונות הוועדה לא דנה בבקשות שממתינות להחלטה במשך שנים.

עוד ענת בירן / צילום: שלומי יוסף

"ההתנהלות הזו היא לא סבירה. מדובר בנזקים אדירים ליזמים שבמשך שנים מקדמים תוכניות, משקיעים כספים בתוכניות אדריכליות, ייצוג משפטי, והתנהלות מול בעלי הדירות שגם הם ניזוקים מהעובדה שהבניינים שבהם הם גרים לא ימומש פרויקט. להערכתי יש לשקול הגשת תביעות נזיקיות נגד עיריית רמת-גן והוועדה המקומית רמת-גן בגין שינוי המדיניות הנוכחי".

קניגסברגר אומר בתגובה כי יזמים, שאולי חששו מהעתיד לבוא, הגישו לפני הבחירות עשרות בקשות, כדי שיידונו לפי המדיניות הקודמת. "את העצירה של התמ"א החלו עוד בקדנציה הקודמת, לאחר שבעירייה הבינו, שאין להם מענה לתשתיות", טוען קניגסברגר.
ועל שאלת המפתח, מה עתידות להיות הוראות המעבר, הוא עונה, כי: "כל הבקשות להיתר שהתקבלו בהן החלטה והיתרים - יהיו בהתאם למדיניות הקודמת, כמו גם הבקשות שנדונו כבר, שאף הן יטופלו לפי המדיניות של 2017. כל אלה שלא נדונו בכלל יהיו לפי המדיניות החדשה".

ואם כך ניתן להעריך כי חלק מאותם פרויקטים שבצנרת כן ינוהלו בעירייה לפי המדיניות הקודמת עד לקבלת היתרים, ואולם רבים אחרים, שהוגשו לגביהם בקשות אולם הם טרם נדונו בוועדה המקומית - צפויים להידחות, ובמצב כזה סביר להניח שיוגשו עתירות לבית משפט ועררים לוועדת הערר.

רמת-השרון: המירוץ להיתר יצא לדרך

בשבוע שעבר חשף "גלובס" כי עיריית רמת-השרון הודיעה ליזמים ולאדריכלים בעיר, המקדמים פרויקטים של תמ"א 38, כי באזורים מסוימים בעיר, המכסה שנקבעה לדירות חדשות במסגרת התמ"א, עומדת בפני סיום, ולכן, גם אם אושרו בקשות להיתר בנייה, אין ודאות כי ההיתרים יונפקו. וזאת שלוש שנים בלבד לאחר שאושרה בעיר תוכנית המחלקת אותה לאזורים, וקובעת מכסה של דירות חדשות לכל אזור ובסך-הכול 1,500 דירות חדשות במסגרת תמ"א 38.

אבי גרובר ראש עיריית רמת השרון/צילום: יחצ

"הננו להודיעכם כי מכסת יחידות הדיור המותרת במתחם נשוא בקשתך עומדת להסתיים", נכתב במכתב שעליו חתומה מהנדסת העיר עירית טלמור. "לאור זאת יובהר כי אין כל ודאות או ביטחון כי תתאפשר הוצאת היתר בנייה גם אם תאושר בקשתך או אם היא אושרה בוועדה המקומית. זאת בהסתמך על תוכנית הקובעת מכסות ליחידות דיור לפי מתחמים ולשלביות ביצוע תחבורתית".

בעירייה הסבירו כי רובע הדר ושדרות ביאליק-ויצמן הם האזורים שבהם מספר הבניינים שנמצאים בשלבים שונים של הגשת בקשה להיתר בנייה עולה על המכסה האפשרית ברובע. המשמעות היא כי באזורים אלה, לא יתאפשר יותר קידום של פרויקטים חדשים. גם באזורים האחרים בעיר, שעון החול למימוש המכסות שנקבעו עובד כל הזמן, ודיירים שמעוניינים במימוש פרויקט תמ"א 38 בבניין שלהם, ויזמים המעוניינים לקדם פרויקט כזה, מצויים למעשה ב"מירוץ" אחר הוצאת ההיתר, על מנת להיכלל במכסות שנקבעו.

ההודעה הזו היכתה בתדהמה את העוסקים במלאכה ברמת-השרון, כי בניגוד לרמת-גן, שבה היה צפוי שהתמ"א תוגבל, ברמת-השרון דברים התנהלו בצורה רגועה יחסית. גם ההודעה נחשבת לחריגה מאוד.

גם כאן אצה התאחדות בוני הארץ להגיב וסרוגו טען כי לא ייתכן שבעיר של 40 אלף תושבים, שחלק גדול ממנה נבנה לפני שנים רבות, תעצור פעילות ההתחדשות העירונית לאחר תוספת של 1,500 יחידות דיור בלבד, ותשאיר דיירים רבים חשופים לסכנה ממשית של פגיעה בעקבות רעידות אדמה או התקפות טילים. הוא הוסיף כי "לא ייתכן ששוב אנחנו עדים למצב שבו רשות מקומית עוצרת הליך אישור תוכניות בנייה שכבר נמצאות בצנרת, לאחר השקעות ענק שבוצעו בהן".

גם במקרה של רמת-השרון, עתירות משפטיות נראות כמעט בלתי נמנעות.

גבעתיים: צעד שנחשב מתון

עד כמה שהתהליכים סביב התמ"א הם דרמטיים, ניתן לקחת דוגמה מהעיר גבעתיים, שם הביאה העירייה לדיון במועצת העיר תוכנית מפורטת לפי סעיף 23 לתמ"א 38. סעיף זה מאפשר לרשויות המקומיות לגבש תוכנית מפורטת, שיכולה לשנות את הוראות התמ"א בשטחן, ובין היתר להגביל את זכויות הבנייה.

התוכנית בגבעתיים הייתה המשך ישיר למדיניות שעיצב ראש העיר רן קוניק, והיא קובעת כללים ברורים היכן תתאפשר התמ"א בעיר, כמו גם את גובה ואת נפחי הבנייה המותרים במקומות השונים. רק לפני חודשים הזדעקו יזמי תמ"א 38 שהעירייה מעוניינת לחסל את התמ"א בעיר - היום הצעד הזה נחשב למתון ולשפוי.

עו"ד צבי שוב, מומחה לתכנון ובנייה והתחדשות עירונית: "ברגע שמשאירים את שיקול הדעת לרשות המקומית בכל הנוגע לתכנית המתאר הארצית, הרשות תסרס את תמא 38 ברמה המקומית על ידי מסמכי מדיניות או תכניות בניין עיר ספציפיות שלא מאפשרות מיצוי הזכויות על פי תמא 38. כך למשל הרשות בתל אביב חוסמת את התמא כבר הרבה שנים עם תכניות הרבעים וכן ניסיונות שונים להטיל היטלי השבחה גם על זכויות מכוח תמא 38 בדרכים יצירתיות, לדוגמה במקרה של מכר בטענה שהפטור חל רק בזמן הוצאת היתר ולא במקרה של מכירה ".

העתיד המדמם של תמ"א 38 | פרשנות

תמ"א 38 נחשבה מאז ומעולם לתוצר תכנוני משונה. זוהי תוכנית מתאר ארצית, שדנה בפרויקטים נקודתיים. היא מאפשרת לעיריות להוציא היתרי בנייה - אולם שוללת מהן אפשרות לגבות היטלי השבחה בגין השבחת הדירות הנכללות בתוכנית וההשבחות בתוכנית הזו, במיוחד במרכז הארץ, הן דרמטיות לדיירים.

לכאורה מדובר בכמה ערים בודדות, אולם התחושה היא שתוכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה, שעד לפני שנתיים היוותה חלק מחוד החנית של מדיניות הדיור הממשלתית גם בכל הקשור להגדלת היצע הדירות - נזרקה לכלבים. המלחמות הצפויות בגינה יהיו קשורות רק להצלת פרויקטים שכבר נמצאים בתהליך, ולא לגבי פרויקטים חדשים.

העתיד המדמם של תמ"א 38 כמעט מובטח - ואולי בצדק. נכון שהתוכנית כוללת לא מעט אינטרסנטים שרוצים להמשיכה, אבל אי אפשר שלא לבדוק את מאזן התועלות מול הבעיות שהתוכנית הזו הניבה לציבור, ולהיווכח שבדרך כלל התועלות היו בצד של יזמים ושל אנשים פרטיים, בעוד שכלל הציבור נמצא בצד שסופג את הבעיות.

במינהל התכנון הודיעו לאחרונה, כי בימים אלה מתפרסם קול קורא לרשויות מקומיות לגבש מדיניות חדשה לתמ"א 38, בעלות של 20 מיליון שקל. המשמעות של המהלך, שיהווה בשלב ראשון פיילוט, היא להעצים את כוחן של הרשויות המקומיות להחליט כיצד ניתן ליישם את התוכנית בתחומן ובאילו תנאים. המשמעות של הצעד הזה ברורה - כמו גם עתיד התמ"א. 

עוד כתבות

בנייני מגורים בשכונת שרלוטנבורג בברלין / צילום: Fabrizio Bensch, רויטרס

צעדים חסרי תקדים בברלין: שכר הדירה יוקפא לחמש שנים

מלבד הקפאת שכר הדירה כוללים הצעדים הפחתת מחירי השכירות בחוזים חדשים לרמות שנרשמו ב-2012, ומניעת העלאת שכר דירה באמצעות שיפוצים יקרים ● ביום שלישי צפוי הסנאט של ברלין לאשר את ההצעה

נחל הקיבוצים / צילום: יותם יעקובסון

כמעיין המתגבר: פארק המעיינות מציין 60 שנה בפסטיבל חגיגי

פסטיבל המעיינות חוגג השנה עשור להקמתם של פארק המעיינות ושביל המעיינות, וגם 60 שנה לגן השלושה (הסחנה), בשפע של פעילויות, הופעות, תערוכות ואירועים מיוחדים בחול המועד סוכות

מפעל פרוטליקס  / צילום: פאול אורלייב

פרוטליקס זינקה ב-74% בוול סטריט על רקע נתוני ביניים חיוביים בטיפול בחולי פברי

נתונים מ-12 חודשי טיפול בתפקוד הכלייתי של חולי פברי מעידים על שיפור משמעותי בתפקוד הכלייתי אצל החולים שעברו מטיפול באחת משלוש התרופות המתחרות בשוק לחלבון Prx-102 של פרוטליקס

עובדים בלי ביטחון תעסוקתי / צילום: שאטרסטוק

תעסוקה צופה פני עתיד: אלה השינויים ששירות התעסוקה צריך לבצע

היום יותר מתמיד על שירות התעסוקה לבצע התאמות לנוכח אתגרי שוק התעסוקה העתידיים ● אימוץ מודל גמיש וקשוב לצורכי דורשי העבודה מחד והמעסיקים מאידך הוא המפתח להיערכות עם אתגרי שוק העבודה הדינמי והמשתנה ● דעה

מארק צוקרברג / צילום: צילום מסך מפייסבוק

זהירות, דיקטטורה: צוקרברג חשף את קו ההגנה החדש שלו

בנאום מיוחד על חופש הביטוי הציב עצמו מנכ"ל פייסבוק בעמדת המבוגר האחראי שפונה לעולם ומזהיר – אם לא תחדלו לריב כמו ילדים ולתת לטהרנות ולצדקנות לאכול כל חלקה טובה, הסינים ישתלטו על האינטרנט ויהרסו אותו ● האם צוקרברג באמת חושש מהסינים, או בעיקר לעתיד החברה שהקים? ● פרשנות

שחקני NBA / צילום: רויטרס

מלחמת הסחר בין סין לארה"ב מאיימת להטביע גם את ה-NBA

ציוץ אחד של הג'נרל מנג'ר של יוסטון רוקטס שהביע תמיכה במחאה בהונג קונג נגד השלטון בסין, הביא בן רגע למשבר חמור בין ה-NBA לבין המדינה שבה היא תולה תקוות כלכליות גדולות ● וליגת הכדורסל הטובה בעולם אינה לבד: עולם הספורט מושפע כעת יותר מתמיד מיחסים בינלאומיים ומשברים גיאופוליטיים

מארק צוקרברג / צילום: צילום מסך מפייסבוק

מארק צוקרברג: "לפייסבוק תפקיד חשוב במניעת תוכן שגורם לקיטוב"

מנכ"ל פייסבוק נאם בשידור חי ופרש את משנתו בנושא חופש הביטוי ● בפוסט שפרסם יממה קודם לשידור הנאום כתב צוקרברג כי יתייחס לאיומים המרכזיים על חופש הביטוי, וכי הנאום הוא זיקוק של כל הדברים שלמד על הנושא בשנים האחרונות

מאיר שמגר / צילום:אמיר מאירי

מאיר שמגר היה גדול הבנאים של שלטון החוק במדינת ישראל

פרקליט צבאי ראשי, יועץ משפטי לממשלה ונשיא בית המשפט העליון – בכל תפקידיו הניעה את מאיר שמגר מחויבות דמוקרטית עמוקה, אנושיות, ואמונה בחירות, שוויון וצדק לכל אדם ● איש לא תרם כמותו לעיצוב מעמד שלטון החוק במדינת ישראל

אלה אלקלעי / צילום: תמר מצפי

תשובה לשאלה של אתמול והתעלמות מהמצב של היום

אנחנו חיים בתקופה שבה הפרדיגמות שאפשרו ניהול תקין של החברה בעשורים החולפים הפסיקו להיות תקפים ● השאת רווחים איננה יכולה להיות התכלית החברתית הבלעדית של חברה עסקית ● דעה - בתגובה לעו"ד דוד חודק

עמית גריידי / צילום: משרד השיכון

שליחותו של הממונה על חוק המכר? מכה נוספת לקבוצות הרכישה

שתי החלטות של הממונה על חוק המכר מהשבועות האחרונים מטלטלות שוב את תחום קבוצות הרכישה בישראל - ושוב עולה כי הנפגעים העיקריים יהיו ציבור הרוכשים ● דעה

לאגר אנד אייל   / צילום: אנטולי מיכאלו

“לאגר אנד אייל", בירות טובות במחיר מצוין. מתברר שאפשר

כשנפתח "לאגר אנד אייל" הייתי בטוח שלא יעברו כמה חודשים והוא ייסגר ● וראה זה פלא, המקום לא רק שורד אלא אף משגשג

7 כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / צילום: שלומי יוסף

דורי נכנעת, פלס נחשפת, אברהמי רוכשת. כותרות הנדל"ן לסוכות

בית המשפט אישר סופית למכור מגרש ברחוב הירקון לחברת יוסי אברהמי תמורת רבע מיליארד שקל, כיצד קרסה חברת דורי בנייה, באיזה עיר בנו הכי הרבה בתקופת כחלון כשר אוצר, והבתים שרכש אדם נוימן מייסד WeWork

ג'ונסון אנד ג'ונסון./ צילום:  רויטרס

שוב צרות בג'ונסון אנד ג'ונסון? החברה מודיעה על ריקול בארה"ב

הריקול יוגבל לאצווה אחת של בקבוקי טלק לתינוקות שיוצרו והופצו בארה"ב ב-2018

גמר גביע העולם בכדורגל.  beoutQ הערוץ הפיראטי beoutQ / צילום:HANDOUT  רויטרס

כך מאיים ערוץ טלוויזיה פיראטי ואלמוני על הכסף הגדול של קטאר

ערוץ טלוויזיה לא חוקי שפועל מסעודיה ומעביר לכל העולם שידורי ספורט מקטאר, מסעיר את האמירות וגורם לה להרהר אם להמשיך לשלם מיליארדי דולרים בשנה עבור שידורי התחרויות • החשש: הקטארים ינטשו את שידורי הספורט וענפים שלמים יתמוטטו

ארומה תל אביב / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ארומה תל אביב

מחוקקים, אל תצאו טונה! יש להקל ברגולציה על עסקי מזון

לאחרונה נעשו ניסיונות להקל ברגולציה על עסקי המזון ● חשוב שמקרה הטונה המקולקלת בארומה ת"א לא יסיט את הספינה לאחור ● דעה

פרופ' גבריאל זוקמן / צילום: Genevieve Shiffrar

פרופ' גבריאל זוקמן, רק בן 32 וכבר מצליח להסעיר את אמריקה כשהוא דורש מיסוי אגרסיבי על עשירים

בגיל 32 פרופ' גבריאל זוקמן לא רק מסעיר את אמריקה, אלא גם מסייע לעצב את מדיניות המס האגרסיבית של המפלגה הדמוקרטית ● "העובדה שהמיליארדרים בארה"ב משלמים כעת, לראשונה, פחות מס מכל השאר היא כישלון", הוא אומר בראיון בלעדי ל־G

וויטני וולף הרד, מנכ"לית אפליקציית הדייטים באמבל/ צילום:Kristen Kilpatrick

באפליקציית הדייטים באמבל רק נשים יכולות ליזום היכרויות. האם זה צעד הראשון לשיוויון מגדרי?

וויטני וולף הרד, מייסדת ומנכ"לית אפליקציית הדייטים באמבל שבה רק נשים יכולות ליזום היכרויות, חושבת ששינוי הרגלי החיזור הוא הצעד הראשון בדרך להפלת הפטריארכיה

נעמה יששכר / צילום: רויטרס

המפתח לשחרור נעמה יששכר נמצא במשרד המשפטים

ההטיה של הפרקליטות לטובת בקשת ההסגרה מארה"ב, ביחד עם ההתעלמות מהבקשה הרוסית והסחבת האינסופית של מעצר בורקוב, היא עלבון צורב לרוסים ● על ישראל להיענות לבקשת ההסגרה של רוסיה כדי להחזיר את הצעירה הישראלית הביתה ● דעה

ג'ראד קושנר ובנימין נתניהו / צילום: קובי גדעון/לע"מ

ג'ארד קושנר מגיע לישראל לדון על תכנית השלום

על פי דיווח באמצעי תקשורת אמריקאים, יבחן קושנר את האווירה הפוליטית בישראל בעקבות הבחירות האחרונות ● קושנר מתכנן לתת פומבי לתכנית השלום בין ישראל לפלסטינים

שאול אולמרט / צילום: איל יצהר

״כשירדתי מאולימפוס הבנתי שהצלחה לא הופכת אותי לגאון, ולהיפך": שאול אולמרט מסכם תקופה בפלייבאז

שמונה שנים לאחר שהקים את פלייבאז, שאול אולמרט התפטר בשבוע שעבר מתפקיד המנכ"ל ● בראיון ל"גלובס" הוא מספר על המעבר מההצלחה המסחררת וההפלגות ביאכטות של מיליארדרים למציאות הכואבת של סטארט-אפ שנאלץ לפטר כשליש מעובדיו ולהמציא את עצמו כל פעם מחדש