גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

תוכנית השלום של טראמפ יוצאת לדרך: "את הכסף שמשקיעים בכדורי רובים אפשר להשקיע בתשתיות"

בסוף יוני יתקיים בבחריין סמינר על החלק הכלכלי ב"תוכנית המאה" של הממשל האמריקאי - התוכנית לפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני ● החלק הכלכלי, שיעסוק בין השאר בעידוד השקעות בגדה המערבית ובעזה, עשוי להתפרסם כבר הלילה ולהקשות על המו"מ הקואליציוני של נתניהו

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ / צילום: רויטרס
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ / צילום: רויטרס

תוכנית השלום של טראמפ יוצאת לדרך. לקראת סמינר כלכלי-אזורי שייערך בסוף חודש יוני בבחריין, עומד הבית הלבן לשחרר חלקים מן התוכנית הכלכלית - כך פרסם הלילה (א') העיתונאי ג'ק טאפר מרשת CNN. התוכנית הכלכלית תהיה מיועדת לעידוד השקעות בגדה המערבית, בעזה ובאזור כולו.

התוכנית הכלכלית היא חלק מתוכנית השלום של הממשל האמריקאי, שיועציו של הנשיא דונלד טראמפ מכנים כ"תוכנית המאה", לפתרון הסכסוך בין ישראל לפלסטינים. התוכנית, שעליה מדברים כבר קרוב לשנתיים, מכילה שני חלקים: פוליטי וכלכלי. הסמינר הכלכלי, בהשתתפות נציגי מדינות ערב, אמור להיערך בתאריכים 25-26 ביוני בעיר הבירה מנאמה ואמורים להשתתף בו שרי אוצר ומנהיגים עסקיים. 

ב-CNN רמזו כי התוכנית הכלכלית עשויה להתפרסם עוד הערב. אם היא אכן תתפרסם בימים הקרובים, התוכנית עשויה להשפיע על מלאכת הרכבת הקואליציה, שנכנסת לשבוע האחרון במשא-ומתן. באיחוד מפלגות הימין חוששים מכל סממן של שיפור חייהם של הפלסטינים באמצעות הקמת מדינה פלסטינית. שאיפתם הראשונית, בתחילת המשא-ומתן, הייתה להקים ממשלה שבקווי היסוד שלה יודגש בצורה מוחלטת שהממשלה ה-35 עומדת לספח לפחות חלק מגושי ההתיישבות. כעת, הדבר נראה קלוש. נתניהו לא יעז לסכן את מערכת היחסים המעולה שלו עם הבית הלבן באמצעות הכללת הצהרות מתריסות במסמכים רשמיים. בנוסף לסיפוח, בימין כולו, לרבות בתוך חלקים מרכזיים בליכוד, דורשים לבטל את תוכנית ההתנתקות באזורי צפון השומרון ולהחזיר את היישובים שהוסרו בהתנתקות ליישובים מלאים. הצעות חוק בנושא כבר הונחו על בפני ועדת שרים לחקיקה.

החלק הפוליטי של התוכנית אמור להתפרסם בשלבים מאוחרים יותר, אולי אף חודשים לאחר פרסום החלק הכלכלי.

התוכנית הכלכלית תכיל השקעה בתשתיות

ג'ארד קושנר, שהכין את התוכנית, אמר היום לרשת CNN כי "אנשים ממשיכים לאפשר לקונפליקט שהתרחש בין הסבים שלהם להרוס את העתיד של ילדיהם. התוכנית תציב דרך ריאלית, משמחת וברת-ביצוע להתקדם באופן שלא קיים כיום".

לפי הפרסום, התוכנית הכלכלית תכיל היבטים בתחומי התשתיות, תעשייה, השקעות בהון אנושי, ורפורמות ממשל "כדי להוביל לכך שזה יהיה אזור רווי השקעות ככל הניתן". קושנר ציין בדבריו כי הוא בנה את המודל הכלכלי על בסיס תוכניות שעבדו בעבר ביפן, בסינגפור, בפולין ובקוריאה הדרומית.

ג'ראד קושנר / צילום: רויטרס

במסגרת הסמינר בבחריין, יעשה ניסיון לעקוף את הוויכוחים הפוליטיים ולהימנע מלהכריע בשאלות הכבדות כמו האם הפלסטינים יזכו למדינה משלהם, מהו מעמד ירושלים, צעדי הביטחון שנוקטת ישראל, ומעמד הפליטים. לשם כך יוזמנו לכנס שרי אוצר ולא שרי חוץ, ואליהם יצורפו משלחות של אנשי עסקים.

גורם ממשל אמר לרשת CNN כי "אנחנו מכירים בכך שהתוכנית הכלכלית צריכה ללכת יד ביד עם תוכנית פוליטית, אבל זו תהיה אפשרות ראשונית לפרט צעדים כלכליים. זו תהיה הזדמנות להראות לפלסטינים, לירדנים, לישראלים וללבנונים שהמנכ"לים של חברות גדולות אכפתיים לגביהם ורוצים להשקיע באזור".

הכינוי 'סמינר' או 'סדנאות', שהוצמד לאירוע על ידי קושנר, במקום 'ועידה' או 'פסגה', גם הוא תוצר של שיחות עם אנשי עסקים ומשתתפים, כולל מן הרשות הפלסטינית. "המפגש ידגים את הפוטנציאל של האזור כולו", אמר גורם ממשל. "אם יש שלום, זה ישפיע לא רק על עזה והרשות הפלסטינית אלא גם על ירדן, לבנון ומצרים. הכלכלות יהפכו למשולבות".

"תחשבו כמה כסף מושקע כיום בכדורי רובה. אפשר להקדיש את הסכום לתשתית ולהון אנושי, תחשבו כמה טוב זה יכול להיות", הוא אמר.

"סדנאות שיאפשרו את הסכם השלום"

את הודעת הבית הלבן אודות הוועידה בבחריין ליוותה כמעט במקביל הודעה מטעם השלטונות בנסיכות מהמפרץ. לוועידה יקראו "שלום ושגשוג" ואליה כבר הוזמנו מדינות האזור, לרבות ישראל, ירדן, מצרים ומדינות המפרץ וכמובן נציגי הרשות הפלסטינית. כן הוזמנו נציגי מדינות העוסקות בפיתוח בהשקעות ובמענקים ברשות הפלסטינית ובהן יפן, נורבגיה ומדינות אחרות.

"ממלכת בחריין, בשיתוף פעולה עם ארה"ב תארח את אירוע הסדנאות הכלכליות 'משלום לשגשוג' בעיר מנאמה ב-25 ו-26 ביוני, 2019", נאמר בלשון ההודעה. "הסדנאות יהוו הזדמנות קריטית לכנס את הממשלות והחברה האזרחית ומנהיגים עסקיים כדי לחלוק רעיונות, לדון באסטרטגיות ולרכז תמיכה לפיתוח כלכלי והשקעות ויזמות שיאפשרו את הסכם השלום". עוד נאמר בלשון ההודעה כי באירוע יתקיימו דיונים בנוגע "לחזון בר יישום למען שגשוג וצמיחה של העם הפלסטיני והאזור כולו, לרבות קידום שלטון כלכלי, פיתוח הון אנושי ומתן אפשרות לסקטור העסקי-פרטי לצמוח".

שר האוצר האמריקאי סטיב מנוצי'ן אמר בלשון ההודעה: "אני מצפה שהדיונים החשובים הללו, בנוגע לחזון שיציע לפלסטינים הזדמנויות חדשות להגשים את הפוטנציאל המלא שלהם. הסדנאות יחברו בין מנהיגים מכל המזרח התיכון ויקדמו צמיחה כלכלית והזדמנויות לעמים באזור".

כוונת הוועידה היא להדגיש את התועלת הכלכלית והחברתית הרבה שתתקבל מההליכה עם "תוכנית המאה", והצד הכלכלי, הגזר הוא זה המוצג בראש כדי להבהיר לפלסטינים, שמראש הודיעו על אי-קבלת התוכנית, שיפסידו רבות מהמשך ההתנגדות. הכלכלה והפיתוח בראש, זו הסיסמה, עזבו את הסכסוכים הישנים שרק הביאו דם וסבל.

ב"גלובס" חשפנו לפני כחצי שנה כי האמריקאים הציעו לפלסטינים תוכנית ראשונית להשקעה בהיקף של 5 מיליארד דולר, בתמורה להסכמה עקרונית לפתוח בשיחות על בסיס תוכנית טראמפ. בהמשך עלה הסכום ל-10 מיליארד אך עימו גם היקף התוכנית שכלל את ירדן, מצרים ומדינות המפרץ. הכוונה המרכזית היא לייצר מרחב כלכלי שינצל את הממון מהמפרץ, הטכנולוגיה והיזמות הישראלית, תגליות הגז בים התיכון והצרכים וכוח העבודה של המדינות האחרות.

מדוע בחריין? בחריין היא ממלכה השוכנת על אי במפרץ בין סעודיה, שאליה היא מחוברת בגשר, לקטאר. כלכלתה יציבה הן בשל עתודות הנפט והגז והן בשל היותה מרכז כלכלי מסחרי ובנקאי של האזור כולו. היא מצויה בקשר טוב עם רוב מדינות ערב, ונחשבת מתקדמת יחסית עם בחירות לפרלמנט, אף שלמלך חמד אל ח'ליפה סמכויות עליונות. הוא אפשר לנשים להיבחר לבית התחתון בפרלמנט וכשאלה לא נבחרו בחר בעצמו עשר נשים לבית העליון, שאותו הוא ממנה. אחת מהן היא הודא עזרא נונו, יהודיה שב-2008 מונתה לתפקיד השגרירה בארה"ב.

לפי פרסומים שונים לבחריין קשרים טובים עם ישראל, מקצתם ככל הנראה בטחוניים בתחום הסייבר. משלחת מבחריין ביקרה בישראל בהלוויתו של שמעון פרס ב-2016 ושנה אחר כך הכריז המלך אל ח'ליפה כי אין מניעה מאזרחי ארצו לבקר בישראל וכי אין לדידו כל חרם מסחרי או אחר עליה. המלך היה הראשון ממנהיגי מדינות ערב שהביע את אי-התנגדותו להעברת שגרירות ארה"ב לירושלים.

עוד כתבות

בניין מטה הפדרל ריזרב בוושינגטון / צילום: רויטרס Leah Millis

טראמפ מבקר את הפד, אבל הוא ממש לא הראשון שהפגין עוינות כלפי הבנק המרכזי

הלקאת הבנק המרכזי של ארה"ב התחילה כבר בימיה הראשונים של ארה"ב ● בעוד שבארה"ב הבנק זוכה למוניטין מושמץ, מדינות אחרות מהללות את הבנקים המרכזים שלהן

מייסדי סייבריזן. מימין לשמאל: יוסי נער, ליאור דיב, יונתן שטרים־עמית / צילום: Ryuji Suzuki

סייבריזן חשפה מתקפת סייבר חמורה נגד לפחות 12 חברות סלולר ברחבי העולם

בעקבות הפריצה השיגו התוקפים גישה לפרטי שיחות וסמסים וכן לפרטי המיקום של מאות מיליוני משתמשים ● בפועל היכולת נוצלה על מנת לעקוב אחר 20 בעלי תפקידים בכירים בממשלות במדינות שונות ● חברות ישראליות לא נפגעו ● מנכ"ל סייבריזן: "התוקף בחר ספציפית להוציא מידע על משתמשים מסוימים"

מריו דראגי./ צילום:  רויטרס Vincent Kessler

מי יחליף את מריו דראגי? משחק הפוקר האירופי מתקרב לנקודת הכרעה

בתחילת השבוע הבא יתכנסו מנהיגי האיחוד האירופי כדי להחליט על שורת מינויים, ביניהם מחליפו של נשיא הבנק האירופי המרכזי, אשר יפרוש מתפקידו ב-1 באוקטובר ● הבחירה נעשית מאחורי דלתות סגורות, בעסקאות רבות אינטרסים ורוויות פוליטיקה ● שישה מועמדים בולטים, ואף לא אישה אחת, ניצבים נכון לעכשיו על קו הזינוק

צופים בבורסת טוקיו בדונלד טראמפ/ צילום: רויטרס, Toru Hanai

מגמה שלילית באסיה; מדד שנחאי מאבד 1.8%

הזהב נסחר בשיא של 6 שנים ● נשיא ארה"ב ונשיא סין ייפגשו ב-28 ביוני במסגרת פסגת G-20 שתיערך ביפן ● בית המשפט באוקלהומה אישר אתמול את ההסדר שחתמה טבע בפרשת האופיואידים

ארנון בר–דוד/ צילום: תמר מצפי

יו"ר ההסתדרות לרה"מ: המעורבות שלך נחוצה למניעת סגירת שדה דב

יו"ר ההסתדרות שלח מכתב דחוף לראש הממשלה במטרה לעצור את סגירת שדה דב, שאמורה להתבצע שבוע הבא ● "שעת האפס שקרבה מאמתת אותנו עם ההשלכות ההרסניות שעשויות להיות למהלך"

התקווה 9, ראשון לציון / הדמיה: סטודיו A,

תמ"א 38 בראשון-לציון: 19 דירות ייבנו במקום 10 הקיימות

לבניין היה גג רעפים, ולכן הדיירים בקומה השלישית פונו לתקופת הבנייה

איוב קרא / צלם: איל יצהר

קרא מתפטר ומאשים: צמרת הליכוד פעלה להחליש אותי

התפטרותו של איוב קרא מתפקיד שר התקשורת תיכנס לתוקף תוך 48 שעות ● "מאז מוניתי לשר התקשורת החל מסע הכפשות מגמתי נגדי הנובע מדעות קדומות" ● רה"מ נתניהו אינו יכול להחזיק בתיק התקשורת, והוא יצטרך למצוא פתרון מיידי במהלך 48 השעות הבאות

דוד פורר / צילום: רפי דלויה	,

העסקה למכירת מניות השליטה בביקום צפויה להיחתם בשעות הקרובות

מוקדם יותר היום אישרו מחזיקי אג"ח ג' של ביקום את העסקה ברוב גדול ● קודם לכן נתנו את הסכמתם גם נאמן אגח ב' של ביקום ונאמני שתי סדרות האג"ח של חברת האם אינטרנט זהב ● סה"כ צפויים הרוכשים להשקיעה כ-485 מיליון שקל ברכישת השליטה בביקום

חייל צה"ל נושא טיל "ספייק" נגד טנקים מתוצרת רפאל / צילום: רפאל

עסקה של 40 מיליון אירו לחברה בת של רפאל: תמכור טילים לאסטוניה

אירו-ספייק תספק טילים נגד טנקים שפותחו על ידי רפאל ● המשלוח הראשון יסופק לצבא האסטוני בתחילת 2020 ● בתוך כך, ברפאל ממתינים להכרעה שאמורה להתקבל בהודו בנוגע לביצוע עסקה בהיקף של יותר מחצי מיליארד דולר

בנימין נתניהו / צילום: יוסי זמיר

בהמשך להחלטת ועדת ההיתרים, היועמ"ש מורה לנתניהו להחזיר 300 אלף דולר שקיבל ממיליקובסקי

(עדכון) ● ועדת ההיתרים של מבקר המדינה דחתה היום באופן סופי את בקשת רה"מ לקבל סיוע במימון הוצאותיו המשפטיות בתיקים 1000, 2000 ו-4000 מאנשי עסקים זרים  - ולכן נתניהו צריך להחזיר את הכספים שקיבל מבן דודו ● ההחלטה התקבלה לאחר שנתניהו לא מילא אחר בקשת הוועדה להעביר לידיה פרטים מלאים על נכסיו והונו

גיורא ואייל דוידוביץ‘/  צילום: יחצ

החברה הישראלית שמפתחת בדיקת דם לאבחון סרטן

המוצר של חברת סאוויסל מבוסס על מחקר בשדה רפואי חדש: אימונו-מטבוליזם ● בשלב זה, הוא משווק לאבחון סרטן ריאות

עסקה / צילום: Shutterstock

מגה אור של צחי נחמיאס מכרה מרכז לוגיסטי לרמי אונגר

אונגר ירכוש את המכרז ב-470 מיליון שקל ● המכירה צפויה להניב למגה אור רווח של 116 מיליון שקל לאחר מס ותזרים מזומנים חופשי בהיקף של כ-410 מיליון שקל ● בווליו בייס טוענים שהעסקה "מדהימה" וכי זו "התשואה הנמוכה ביותר אי פעם שבה מימשה חברה ציבורית בישראל נכס מניב

מימין: דרור פלדהיים ויואל בר-אל, מייסדי טראקס / צילום: יח"צ

טראקס רוכשת את שופקיק תמורת 200 מיליון דולר במזומן

מפתחת טכנולוגית ניהול המלאי בחנויות רכשה את שופקיק האמריקאית המפתחת פלטפורמת הטבות ללקוחות ● טראסק מתכננת להגדיל את צוות העובדים בישראל מ-250 ל-350 עובדים בשנה הקרובה

שוחד / צילום: שאטרסטוק

כתב אישום נגד אב ובנו שחשודים במתן שוחד לבכירים בתע"א

על פי החשד, שלום אחרק ובנו עומר להט נתנו שוחד לבכירים בתע"א בתמורה לקידום זכייתם במכרזים ● לפי כתב האישום, השניים נתנו לראש תחום רכש וקבלנות משנה במל"מ שוחד בסך כמאה אלף שקל במזומן, וכן הציעו אחוזים מכל הזמנת עבודה שתועבר לחברה ● עובדי התע"א דיווחו על הצעות השוחד למשטרה

עמירם ברקת / צילום: חן אסרף

מורה נבוכים לגירעון: מה הבעיה והאם צריך לדאוג?

בטח שמעתם על הגירעון החמור שמסתמן בשנת 2020, בגובה 4% מהתוצר ● מה הסיפור ומה זה בעצם אומר? ● "גלובס" עושה סדר

בנימין נתניהו וניקולאי פטרושב / צילום: חיים צח, לע"מ

מזכיר המועצה לביטחון לאומי של רוסיה: "ביטחון ישראל הוא גם אינטרס שלנו"

נתניהו נפגש עם היום מזכיר המועצה לביטחון לאומי של רוסיה ניקולאי פטרושב ● מחר צפוי כינוס משולש, של היועצים לבטחון לאומי של ישראל, של ארה"ב ושל רוסיה ● נתניהו אמר בקשר לאיראן: "הגנה עצמית זה לקח חשוב מאוד בהיסטוריה של המאה ה-20, בוודאי עבור העם היהודי ומדינתו"

מוצרי הנייר של חברת שניב / צילום: מצגת החברה,

שניב תרשום רווח הון של כ-10 מיליון שקל ממכירת נדל"ן

יצרנית מוצרי הנייר חתמה על הסכם למכירת מחסן ההפצה שלה באופקים, המשמש גם כמשרדי ההנהלה, תמורת כ-18.5 מיליון שקל ● החברה מקימה באופקים מבנה חדש בשטח של כ-12 אלף מ"ר אליו תועבר פעילות הייצור, האחסנה וההפצה, בהשקעה מוערכת של כ-60 מיליון שקל

איתי בן זאב/ צילום: שלומי יוסף

הבורסה בחרה מפיצים להנפקתה: לידר, ברק קפיטל, לאומי פרטנרס, דיסקונט קפיטל ופועלים אי.בי.אי

הבורסה מצרפת את חברות החיתום כמפיצות מקומיות של המניות שיוצעו בהנפקתה בת"א, וזאת תחת מנהל ההנפקה, בנק ההשקעות הזר ג'פריס ● גם אוריון עשויה לקחת חלק בהפצה ● לפי הערכות הבורסה שואפת להנפיק במהלך הרבעון השלישי, לפי שווי של יותר מ-600 מיליון שקל

מיכל רוזין / צילום: דוברות הכנסת,

עשרה תיקי פגיעה מינית נפתחו במשטרה: כמה מהם יגיעו לביהמ"ש?

הנתונים של רוזין על שיעור הפגיעות המיניות שמגיעות לדיון משפטי נשמעים נמוכים ●  הסתכלנו בעצמנו ● המשרוקית של "גלובס"

דוד פורר / צילום: רפי דלויה	,

נחתמה העסקה: סרצ'לייט ופורר רכשו את השליטה בביקום

השלמת העסקה תאפשר הזרמה כוללת של כ-640 מיליון שקל, אשר צפויים לייצב ולשפר משמעותית את מצבה הפיננסי ● כעת ניתן יהיה לפרוע במלואה את יתרת החוב של ביקום למחזיקי אגרות החוב מסדרה ב' ולבצע פירעון מוקדם בהיקף של כ-614 מיליון שקל של אגרות החוב מסדרה ג'