גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

תוכנית השלום של טראמפ יוצאת לדרך: "את הכסף שמשקיעים בכדורי רובים אפשר להשקיע בתשתיות"

בסוף יוני יתקיים בבחריין סמינר על החלק הכלכלי ב"תוכנית המאה" של הממשל האמריקאי - התוכנית לפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני ● החלק הכלכלי, שיעסוק בין השאר בעידוד השקעות בגדה המערבית ובעזה, עשוי להתפרסם כבר הלילה ולהקשות על המו"מ הקואליציוני של נתניהו

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ / צילום: רויטרס
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ / צילום: רויטרס

תוכנית השלום של טראמפ יוצאת לדרך. לקראת סמינר כלכלי-אזורי שייערך בסוף חודש יוני בבחריין, עומד הבית הלבן לשחרר חלקים מן התוכנית הכלכלית - כך פרסם הלילה (א') העיתונאי ג'ק טאפר מרשת CNN. התוכנית הכלכלית תהיה מיועדת לעידוד השקעות בגדה המערבית, בעזה ובאזור כולו.

התוכנית הכלכלית היא חלק מתוכנית השלום של הממשל האמריקאי, שיועציו של הנשיא דונלד טראמפ מכנים כ"תוכנית המאה", לפתרון הסכסוך בין ישראל לפלסטינים. התוכנית, שעליה מדברים כבר קרוב לשנתיים, מכילה שני חלקים: פוליטי וכלכלי. הסמינר הכלכלי, בהשתתפות נציגי מדינות ערב, אמור להיערך בתאריכים 25-26 ביוני בעיר הבירה מנאמה ואמורים להשתתף בו שרי אוצר ומנהיגים עסקיים. 

ב-CNN רמזו כי התוכנית הכלכלית עשויה להתפרסם עוד הערב. אם היא אכן תתפרסם בימים הקרובים, התוכנית עשויה להשפיע על מלאכת הרכבת הקואליציה, שנכנסת לשבוע האחרון במשא-ומתן. באיחוד מפלגות הימין חוששים מכל סממן של שיפור חייהם של הפלסטינים באמצעות הקמת מדינה פלסטינית. שאיפתם הראשונית, בתחילת המשא-ומתן, הייתה להקים ממשלה שבקווי היסוד שלה יודגש בצורה מוחלטת שהממשלה ה-35 עומדת לספח לפחות חלק מגושי ההתיישבות. כעת, הדבר נראה קלוש. נתניהו לא יעז לסכן את מערכת היחסים המעולה שלו עם הבית הלבן באמצעות הכללת הצהרות מתריסות במסמכים רשמיים. בנוסף לסיפוח, בימין כולו, לרבות בתוך חלקים מרכזיים בליכוד, דורשים לבטל את תוכנית ההתנתקות באזורי צפון השומרון ולהחזיר את היישובים שהוסרו בהתנתקות ליישובים מלאים. הצעות חוק בנושא כבר הונחו על בפני ועדת שרים לחקיקה.

החלק הפוליטי של התוכנית אמור להתפרסם בשלבים מאוחרים יותר, אולי אף חודשים לאחר פרסום החלק הכלכלי.

התוכנית הכלכלית תכיל השקעה בתשתיות

ג'ארד קושנר, שהכין את התוכנית, אמר היום לרשת CNN כי "אנשים ממשיכים לאפשר לקונפליקט שהתרחש בין הסבים שלהם להרוס את העתיד של ילדיהם. התוכנית תציב דרך ריאלית, משמחת וברת-ביצוע להתקדם באופן שלא קיים כיום".

לפי הפרסום, התוכנית הכלכלית תכיל היבטים בתחומי התשתיות, תעשייה, השקעות בהון אנושי, ורפורמות ממשל "כדי להוביל לכך שזה יהיה אזור רווי השקעות ככל הניתן". קושנר ציין בדבריו כי הוא בנה את המודל הכלכלי על בסיס תוכניות שעבדו בעבר ביפן, בסינגפור, בפולין ובקוריאה הדרומית.

ג'ראד קושנר / צילום: רויטרס

במסגרת הסמינר בבחריין, יעשה ניסיון לעקוף את הוויכוחים הפוליטיים ולהימנע מלהכריע בשאלות הכבדות כמו האם הפלסטינים יזכו למדינה משלהם, מהו מעמד ירושלים, צעדי הביטחון שנוקטת ישראל, ומעמד הפליטים. לשם כך יוזמנו לכנס שרי אוצר ולא שרי חוץ, ואליהם יצורפו משלחות של אנשי עסקים.

גורם ממשל אמר לרשת CNN כי "אנחנו מכירים בכך שהתוכנית הכלכלית צריכה ללכת יד ביד עם תוכנית פוליטית, אבל זו תהיה אפשרות ראשונית לפרט צעדים כלכליים. זו תהיה הזדמנות להראות לפלסטינים, לירדנים, לישראלים וללבנונים שהמנכ"לים של חברות גדולות אכפתיים לגביהם ורוצים להשקיע באזור".

הכינוי 'סמינר' או 'סדנאות', שהוצמד לאירוע על ידי קושנר, במקום 'ועידה' או 'פסגה', גם הוא תוצר של שיחות עם אנשי עסקים ומשתתפים, כולל מן הרשות הפלסטינית. "המפגש ידגים את הפוטנציאל של האזור כולו", אמר גורם ממשל. "אם יש שלום, זה ישפיע לא רק על עזה והרשות הפלסטינית אלא גם על ירדן, לבנון ומצרים. הכלכלות יהפכו למשולבות".

"תחשבו כמה כסף מושקע כיום בכדורי רובה. אפשר להקדיש את הסכום לתשתית ולהון אנושי, תחשבו כמה טוב זה יכול להיות", הוא אמר.

"סדנאות שיאפשרו את הסכם השלום"

את הודעת הבית הלבן אודות הוועידה בבחריין ליוותה כמעט במקביל הודעה מטעם השלטונות בנסיכות מהמפרץ. לוועידה יקראו "שלום ושגשוג" ואליה כבר הוזמנו מדינות האזור, לרבות ישראל, ירדן, מצרים ומדינות המפרץ וכמובן נציגי הרשות הפלסטינית. כן הוזמנו נציגי מדינות העוסקות בפיתוח בהשקעות ובמענקים ברשות הפלסטינית ובהן יפן, נורבגיה ומדינות אחרות.

"ממלכת בחריין, בשיתוף פעולה עם ארה"ב תארח את אירוע הסדנאות הכלכליות 'משלום לשגשוג' בעיר מנאמה ב-25 ו-26 ביוני, 2019", נאמר בלשון ההודעה. "הסדנאות יהוו הזדמנות קריטית לכנס את הממשלות והחברה האזרחית ומנהיגים עסקיים כדי לחלוק רעיונות, לדון באסטרטגיות ולרכז תמיכה לפיתוח כלכלי והשקעות ויזמות שיאפשרו את הסכם השלום". עוד נאמר בלשון ההודעה כי באירוע יתקיימו דיונים בנוגע "לחזון בר יישום למען שגשוג וצמיחה של העם הפלסטיני והאזור כולו, לרבות קידום שלטון כלכלי, פיתוח הון אנושי ומתן אפשרות לסקטור העסקי-פרטי לצמוח".

שר האוצר האמריקאי סטיב מנוצי'ן אמר בלשון ההודעה: "אני מצפה שהדיונים החשובים הללו, בנוגע לחזון שיציע לפלסטינים הזדמנויות חדשות להגשים את הפוטנציאל המלא שלהם. הסדנאות יחברו בין מנהיגים מכל המזרח התיכון ויקדמו צמיחה כלכלית והזדמנויות לעמים באזור".

כוונת הוועידה היא להדגיש את התועלת הכלכלית והחברתית הרבה שתתקבל מההליכה עם "תוכנית המאה", והצד הכלכלי, הגזר הוא זה המוצג בראש כדי להבהיר לפלסטינים, שמראש הודיעו על אי-קבלת התוכנית, שיפסידו רבות מהמשך ההתנגדות. הכלכלה והפיתוח בראש, זו הסיסמה, עזבו את הסכסוכים הישנים שרק הביאו דם וסבל.

ב"גלובס" חשפנו לפני כחצי שנה כי האמריקאים הציעו לפלסטינים תוכנית ראשונית להשקעה בהיקף של 5 מיליארד דולר, בתמורה להסכמה עקרונית לפתוח בשיחות על בסיס תוכנית טראמפ. בהמשך עלה הסכום ל-10 מיליארד אך עימו גם היקף התוכנית שכלל את ירדן, מצרים ומדינות המפרץ. הכוונה המרכזית היא לייצר מרחב כלכלי שינצל את הממון מהמפרץ, הטכנולוגיה והיזמות הישראלית, תגליות הגז בים התיכון והצרכים וכוח העבודה של המדינות האחרות.

מדוע בחריין? בחריין היא ממלכה השוכנת על אי במפרץ בין סעודיה, שאליה היא מחוברת בגשר, לקטאר. כלכלתה יציבה הן בשל עתודות הנפט והגז והן בשל היותה מרכז כלכלי מסחרי ובנקאי של האזור כולו. היא מצויה בקשר טוב עם רוב מדינות ערב, ונחשבת מתקדמת יחסית עם בחירות לפרלמנט, אף שלמלך חמד אל ח'ליפה סמכויות עליונות. הוא אפשר לנשים להיבחר לבית התחתון בפרלמנט וכשאלה לא נבחרו בחר בעצמו עשר נשים לבית העליון, שאותו הוא ממנה. אחת מהן היא הודא עזרא נונו, יהודיה שב-2008 מונתה לתפקיד השגרירה בארה"ב.

לפי פרסומים שונים לבחריין קשרים טובים עם ישראל, מקצתם ככל הנראה בטחוניים בתחום הסייבר. משלחת מבחריין ביקרה בישראל בהלוויתו של שמעון פרס ב-2016 ושנה אחר כך הכריז המלך אל ח'ליפה כי אין מניעה מאזרחי ארצו לבקר בישראל וכי אין לדידו כל חרם מסחרי או אחר עליה. המלך היה הראשון ממנהיגי מדינות ערב שהביע את אי-התנגדותו להעברת שגרירות ארה"ב לירושלים.

עוד כתבות

שואשי קיאננגואו / צילום: רויטרס Jason-Lee

הדרך החדשה של סין לאסוף מידע על אנשים: תרגום של מידע פומבי מ-65 שפות שונות

במערב חוששים כי הממשל הסיני אוסף מידע ונתונים באמצעות טכנולוגיות סלולר, אך מחקרים חדשים מעלים כי הריגול כולל גם שימוש בטכנולוגיות פשוטות יחסית

רכבי יבוא בנמל אשדוד/ צילום: תמר מצפי

פסק הדין שמסעיר את עולם הרכב: היבואנים הרשמיים ייאלצו להעניק אחריות גם ליבוא מקביל

ביהמ"ש קיבל את עמדת משרד התחבורה והיבואנים המקבילים, לפיה היבואנים הישירים מחויבים בלעדית למימוש האחריות בעת תקלה ברכב ● המשמעות: עלות תיקון הרכב תושת על היבואנים הישירים גם אם הרכב לא נרכש דרכם

הנשיא ריבלין ונתניהו / צילום: רונן זבולון, רויטרס

הליכוד: כל ראשי גוש 55 הצהירו שיתנגדו לממשלת מיעוט

לדברי הליכוד, ההתחייבות הזו תמנע את האפשרות שבני גנץ יקים ממשלת מיעוט, כיוון שממשלה שכזו לא תוכל להתרחב

קאר שולץ מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף

המשקיעים מריחים הסדר: טבע זינקה על רקע דיווח כי היא עשויה להגיע לפשרה בתביעות האופיואידים

לפי דיווח בבלומברג, החברה הציעה להעביר תרופות גנריות בשווי של יותר מ-15 מיליארד דולר במשך 10 שנים ● טבע היא אחת משורת יצרניות ומפיצות תרופות שנתבעו על שיווק אגרסיבי של משככי כאבים אופיואידים, שהובילו למגיפת התמכרות ולמוות של משתמשים רבים ● בעבר טענה כי לא תחתום על הסכמי פשרה משום שאין לה כסף

דונלד טאסק, נשיא המועצה האירופית / צילום: Bartosz Banka/Agencja Gazeta, רויטרס

נמשכות השיחות על הסכם "ברקזיט"; טאסק: "נדע בעוד שבע-שמונה שעות"

השיחות על הסכם הברקזיט החדש בין האיחוד האירופי לבריטניה נמשכות בשעה זו, לאחר שהדד-ליין שנקבע להיום אחר-הצהריים חלף

פנים בניין הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

הבורסה ננעלה בעליות: ת"א 35 קפץ ב-1.2%, טבע זינקה ב-9%

פריגו עלתה ביותר מ-2%, כיל טיפסה ב-1.2%, טאואר זינקה ב-4.66% ומניית אל על זינקה בכ-5% ● טבע הציעה פשרה בפרשת משככי הכאבים האופיואידים ● מדד המחירים לצרכן בספטמבר ירד ב-0.2%, בהתאם לצפי

קצא"א / צילום: שלומי יוסף

איציק לוי מונה למנכ"ל קצא"א

לוי, שמכהן כמ"מ המנכ"ל, נבחר בתום הליך פומבי שנערך בפני ועדת איתור שמינה הדירקטוריון במאי האחרון ● זו הפעם הראשונה שמתקיים הליך פומבי לבחירת מנכ"ל קצא"א

בצלאל סמוטריץ / צילום: אתר הכנסת

המאחזים הלא חוקיים ביהודה ושומרון: סמוטריץ' מגיב לחשיפת "גלובס"

שר התחבורה שלח מכתב חריף למנכ"ל משרד רה"מ, בו הוא מותח ביקורת קשה על המשנה ליועמ"ש, עו"ד ארז קמיניץ, וקורא שלא לציית להוראתו בעניין המאחזים הלא חוקיים ביהודה ושומרון ● "סגנונו מבטא בעיית משילות קשה ואובדן דרך של מי שאמורים להיות משרתי הציבור תחת הנחיית נבחריו. אין להשלים עם היפוך יוצרות כזה"

דוד אמסלם / צילום: דוברות הכנסת

מתי קיבל נתניהו מנדט ממתפקדי הליכוד בפעם האחרונה

שר התקשורת דוד אמסלם טען כי "ראש הממשלה נבחר ע"י מתפקדי הליכוד לכנסת ה-22 כעומד בראשה". האם זה נכון? ● המשרוקית של גלובס

 

רוני אלשיך/ צילום: שלומי יוסף

הסיפור המוזר על קצין המשטרה, חקירת מח"ש והניסיון לכאורה להפליל את המפכ"ל לשעבר אלשיך

קצין בכיר במשטרה טוען כי חקירת מח"ש נגדו נפתחה ללא בסיס וממניעים זרים ● לדבריו, באחת מההפסקות בחקירה התברר לו לכאורה המניע האמיתי לחקירתו - חוקר שוחח איתו על חקירה אחרת וניסה לגרום לו להפליל את המפכ"ל לשעבר

קשישה / צילום :  Shutterstock

הביטוח הלאומי יחלק היום מענקי חימום ל-273.5 אלף איש

הזכאים יקבלו מענק בהיקף 562 שקל ישירות לחשבון הבנק שלהם

עבדאללה מלך ירדן / צילום: רויטרס

דיווח: חכירת השטחים בצופר מידי הירדנים תוארך בחצי שנה

לפי דיווח בגלי צה"ל, השטחים החקלאיים באזור נהריים יוחזרו לידי ירדן בעוד פחות מחודש ● בירדן מכחישים את הפרסומים

עפרה שטראוס / צילום: איל יצהר

שטראוס אישרה את תנאי העסקת היו"רית בעלות שנתית של כ-5.3 מיליון שקל

חברת המזון אישרה את הארכת תנאי העסקתה של היו"רית עפרה שטראוס בעלות שנתית מוערכת של 4.7 מיליון שקל, על בסיס שכר שנתי בעלות של כ-3.1 מיליון שקל ומענק בהיקף של כ-1.6 מיליון שקל

סניף של ארומה ת"א / צילום: יח"צ

משרד הבריאות ערך שימוע לארומה ת"א; הערכה: הבעיה הייתה במקרר

(עדכון) - הרשת סוגרת עד להודעה חדשה את הסניף ברחוב מנחם בגין בת"א, לאחר ששני לקוחות שאכלו בו כריך וסלט טונה אושפזו אמש בשל תגובה אלרגית ● בנוסף הוחלט לבצע החלפה של מוצרי הטונה בכל הסניפים ולערוך בדיקת מעבדה וביקורת על כלל המוצרים ● "נפרסם את התוצאות בשקיפות לציבור"

זהבית כהן / צילום: רמי זרנגר

טוסקה שבשליטת אייפקס פרטנרס רוכשת את פולימר ממגדל העמק

פולימר לוג'יסטיקס מעסיקה כ-220 עובדים ומתמחה בפיתוח אריזות שינוע לשימושים חוזרים ● באייפקס סירבו לנקוב בסכום העסקה לרכישת פולימר, אך ציינו כי הקרן תעמיד לטוסקה הון נוסף שיאפשר לה לממן את רכישת החברה הישראלית

טראמפ וארדואן / צילום: רויטרס - Kevin Lamarque

השווקים לא התרגשו מהאיום של טראמפ "להרוס את כלכלת טורקיה", ומה חושב על זה ארדואן?

נשיא ארה"ב שלף את הנשק החביב עליו בעקבות המתקפה הצבאית של טורקיה בצפון סוריה ● מה כוללות הסנקציות, איך הגיב עליהן הקונגרס, ולמה הלירה הטורקית ובורסת איסטנבול דווקא עלו ● וגם מה כתב ארדואן ל"וול סטריט ג'ורנל" על המתקפה בסוריה

הנשיא טראמפ./ צילום:רויטרס

בעימות הדמוקרטי מאשימים: "לטראמפ דם כורדי על הידיים"

המפלגה הדמוקרטית יצאה בעבר נגד המעורבות האמריקאית באפגניסטאן, אבל 12 המתמודדים הדמוקרטים בעימות הרביעי היו תמימי-דעים: טראמפ נושא באחריות להרוגים בסוריה ● בכל זאת, המתמודדים הליברליים, ובראשם וורן, אמרו שצריך להוציא את כוחות ארה"ב מסוריה, אך יש לעשות זאת בתבונה, לא כפי שנהג טראמפ

דונלד טראמפ / צילום: רויטרס

שמור לי ואשמור לך, גירסת טראמפ: כך מנצל נשיא ארה"ב את יחסי החוץ שלו לטובתו האישית

זה כבר הפך לשיטה: בשורה של שיחות טלפון ופגישות שניהל עם מנהיגים בעולם הציג להם טראמפ דרישות שנועדו להועיל לו בהפרכת חשדות נגדו ובקמפיין לנשיאות 2020 ● כך זה עבד עם מנהיגי אוקראינה, אוסטרליה ובריטניה וגם עם ראש ממשלת ישראל, שאף קיבל מתנת בחירות נאה לעצמו

סוחרים בוול סטריט / צילום: רויטרס

נעילה בירידות קלות בוול סטריט; המכירות הקמעונאיות בארה"ב הפתיעו לרעה בספטמבר

המכירות הקמעונאיות בחודש ספטמבר בארה"ב ירדו ב-0.3%, בניגוד לתחזיות לעלייה של 0.3%, והירידה הראשונה מזה 7 חודשים ● בנק אוף אמריקה עקף את התחזיות לרבעון השלישי ● בורסות אירופה ננעלו ביציבות ● סין הזרימה 28 מיליארד דולר למערכת הפיננסית

גיל גזית/ צילום: איל יצהר

גיל גזית, נעמי אנוך ואבי בניהו מצטרפים לאס. אר אקורד של עדי צים

עדי צים עצמו, בעל השליטה בחברה, סיים את כהונתו בדירקטוריון החברה והחל לשמש כמנהל אשראי וסחר לקוחות