גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הענק השקט מהצפון: וילאר מתקרבת לשווי של 2 מיליארד שקל - עיקרו בידי הבעלים שלמה טיסר

לדברי חברת S&P מעלות, "יחסי הכיסוי של החברה נותרו חזקים מאוד, והמינוף נשאר נמוך במיוחד; פרופיל הסיכון של החברה נתמך ע"י יתרונותיה התחרותיים במיוחד במגזרי הנדל"ן המניב והארכיבאות וניצול הסינרגיות הגלומות בתחומים אלה"

שכונת וילאר הירוקה בנהריה / צילום: מצגת החברה
שכונת וילאר הירוקה בנהריה / צילום: מצגת החברה

דוח עדכון חיובי שפרסמה חברת S&P מעלות על חברת וילאר , שם תחת זרקור את מי שבדרך-כלל מעדיף להישאר הרחק מעיני המשקיעים - בעל השליטה בחברת הנדל"ן הצפונית, שלמה טיסר. בחברת הדירוג החליטו להעלות את דירוג אג"ח ו' של וילאר, המובטחת בנכסי נדל"ן, בדרגה אחת, מ-AA ל- AA פלוס בזכות "עלייה ביחס בין שווי הבטוחה לסך החוב". 

בהתייחסות למצבה של וילאר ציינו במעלות, בין השאר, כי "יחסי הכיסוי של החברה נותרו חזקים מאוד, והמינוף נשאר נמוך במיוחד, וזאת כחלק ממדיניות פיננסית שמרנית של ההנהלה לאורך זמן".

בהתאם, את דירוג החברה הותירו במעלות על AA בתחזית יציבה, כשהצפי שלהם הוא כי וילאר "תמשיך לשמור על יציבות תפעולית ופיננסית", ותוך שציינו כי "פרופיל הסיכון של החברה נתמך על-ידי יתרונותיה התחרותיים במיוחד במגזרי הנדל"ן המניב והארכיבאות וניצול הסינרגיות הגלומות בתחומים אלה".

המניה זינקה ב-650% בעשור

התייחסותה של מעלות מגיעה כשמניית וילאר נמצאת מרחק נגיעה מרמת השיא שקבעה לפני שבועות ספורים, אחרי טיפוס של קרוב ל-20% מתחילת השנה וזינוק של כ-650% בעשור האחרון.

מחיר המניה הנוכחי משקף לחברת הנדל"ן המניב של טיסר שווי של 1.85 מיליארד שקל, הממקם אותה מעל שחקניות מוכרות הרבה יותר, דוגמת רבוע כחול נדל"ן ואשטרום נכסים.

שוויה של וילאר הופך את טיסר לאחד מבעלי ההון הגדולים בבורסה בת"א, עם החזקות בשווי של  כ-1.4 מיליארד שקל "על הנייר" בגין 75% ממניות וילאר בהן הוא מחזיק. במעלות מציינים כי לחברה "תלות ניהולית בבעל השליטה", ולראייתה טיסר הוא "הגורם אשר אחראי על התוויית האסטרטגיה ומדיניותה השמרנית יחסית של החברה, שאנו רואים כגורם חיובי לדירוג".

יותר מרבע מיליארד שקל בקופה

לוילאר הון עצמי של כ-1.7 מיליארד שקל וקופת מזומנים של כ-260 מיליון שקל, מול התחייבויות שוטפות של פחות מ-150 מיליון שקל והתחייבויות לזמן ארוך של כ-855 מיליון שקל - עיקרן למחזיקי האג"ח (כ-590 מיליון שקל) הנסחרות בתשואות נמוכות של 1%-2%.

הצצה לדוחותיה הכספיים מגלה כי החברה מייצרת רווחים שנתיים שעמדו בשלוש השנים האחרונות על 145-140 מיליון שקל בשנה, על הכנסות בטווח של 280-330 מיליון שקל בשנה והיא נהנית מעלייה שנתית של כ-45-58 מיליון שקל בשווי נכסיה.

התוצאות החיוביות שמציגה וילאר מאפשרות לטיסר ליהנות מתגמולים נאים בתפקידו כמנכ"ל החברה, שהתקרבו בחמש השנים האחרונות (2018-2014) ל-22 מיליון שקל, והורכבו מדמי ניהול ומענקים. בסוף 2017 אישרו בעלי המניות את חידוש ההתקשרות בין החברה לבין טיסר, אז נקבע כי סך חבילת התגמול השנתית שלו לא תעלה על 4 מיליון שקל. הרכב הנהלת וילאר מראה כי טיסר כבר חושב על דור העתיד במשפחה, ובנו מתן (34) מכהן כסמנכ"ל השיווק והנכסים של וילאר, בשכר חודשי של 29 אלף שקל.

במעלות סבורים כי "התמקדות החברה במגזר התעשייה והלוגיסטיקה אשר מציג שיעורי תפוסה גבוהים לאורך זמן ותנודתיות נמוכה בשיעורי הרווחיות, תורמת להערכת הפרופיל העסקי. להערכתנו, הניסיון הנצבר והמומחיות של החברה בתחום זה תורמים לביצועיה התפעוליים היציבים בשנים האחרונות".

יחד עם זאת, פעילותה של וילאר לא חפה מסיכונים, ובמעלות מציינים כי דירוג החברה "מוגבל בעיקר בשל היקף פעילותה הקטן ביחס לקבוצת ההשוואה, מהעובדה שחלק מהנכסים ממוקמים מעבר לקו הירוק ולכן עשויים להיות מושפעים מהסדרים מדיניים בעתיד, ומכך שבטווח הארוך, ענף הארכיב עשוי להיות מושפע ממגמה של מעבר ל'משרד ללא נייר'".

וילאר נוסדה ב-1975 כחברת בנייה פרטית המתמחה בקירות מסך ומחיצות (ונקראה טרומאסבסט), וב-1989 רכש אותה טיסר, ארגן מחדש את עסקיה וכארבע שנים לאחר מכן הנפיק אותה בבורסה. כיום לוילאר, הפועלת בעיקר בצפון הארץ, יש שלושה מקורות הכנסה מרכזיים: השכרת והקמת מבנים - בעיקר בתחום התעשייה והלוגיסטיקה; בניית מבני מגורים; ומתן שירותי ארכיבאות, בעיקר אמצעות החברה הבת ארכיברים. שירותי הארכיבאות של וילאר כוללים אספקת מכלי אריזה ואיחסונם, החזקת רשומות מלאי (קטלוגים) עבור הלקוחות, הבאת חומר חזרה ללקוח (שליפה) לפי בקשתו וכן השמדת מסמכים. וילאר נחשבת שחקן מרכזי בתחום הארכיבאות בארץ, עם נתח שוק מוערך של כ-30%-35%, וכן יש לה פעילות בתחום ברומניה.

וילאר טרם פרסמה את דוחותיה לרבעון הראשון של השנה הנוכחית, ובסוף 2018 החזיקה נכסים מניבים בשטח של כ-392 אלף מ"ר, בשיעור תפוסה של קרוב ל-100%, כ-44 אלף מ"ר מהם לחברות הקבוצה במגזר הארכיב. וילאר מחזיקה גם בעתודות קרקע ברחבי הארץ, המיועדות לבנייה להשכרה, בשטח של כ-147 דונם.

דוחות וילאר חושפים שטיסר הוא בן דוד שני של אברהם (אברום) בורג, שכיהן בעבר כיו"ר הכנסת מטעם מפלגת העבודה, ומכהן כדירקטור בחברה. שם מעניין נוסף בוילאר הוא האלוף במיל' נעם תיבון, שפרש מצה"ל ב-2015 לאחר שלא מונה לתפקיד אלוף פיקוד המרכז שעליו התמודד, ומכהן בוילאר כדירקטור חיצוני. 

עוד כתבות

ישראל כ"ץ / צילום: שלומי יוסף

שר התחבורה וההסתדרות סיכמו: יחודש המו"מ להסכם רפורמה בנמל אשדוד

כך סוכם בתום פגישה בין שר התחבורה ישראל כ"ץ, מחליפו המיועד ח"כ בצלאל סמוטריץ', יו"ר ההסתדרות ארנון בר דוד, בכירי האוצר, ראשי חברת נמל אשדוד והוועדים בנמל ● גורם שהשתתף בפגישה: "הייתה הסכמה שאחרי שש שנים הגיע הזמן לסגור את הסיפור הזה"

חוגגים עליות ב-NYSE  / צילום: רויטרס

הפד מתדלק את השווקים: החוזים העתידיים על המדדים בניו יורק קופצים ביותר מ-1%; הדולר נחלש

הפדרל ריזרב הותיר אתמול את הריבית בארה"ב ללא שינוי ברמה של 2.25%-2.5%, אך צופה הורדת ריבית אחת ב-2020, למרות שהמשקיעים עדיין מהמרים על ירידה בריבית כבר ביולי ● בורסות וול סטריט ננעלו אמש בעליות, החוזים העתידיים על הנאסד"ק קופצים ב-1.2% ● הדולר נחלש מול האירו, היואן והשקל

אחמד טיבי ואיימן עודה עם נשיא המדינה רובי ריבלין / צילום: מארק ניימן לע"מ

נמשכים המגעים לקראת רשימה משותפת חדשה; מריבה על מקומות 11-13

הסכמה בקרב ראשי הסיעות הערביות כי ברשימה המשותפת החדשה עשרת המקומות הראשונים יורכבו מעשרת חברי הכנסת שנבחרו בבחירות האחרונות ● בהודעה שפרסמו היום ארבע המפלגות נאמר כי בפגישת נציגיהן השבוע כל הצדדים הביעו את מחויבותם המלאה לרשימה המשותפת

עדנה מאור / צילום: איל יצהר

עדנה מאור מונתה לתפקיד מנכ"לית תחנת גלי ישראל

מאור כיהנה במשך מספר שנים בתפקיד סמנכ"לית השיווק של "גלובס" ● המינוי עדיין טעון אישור של מועצת הרשות השנייה

עמדת טעינה/ צילום הדמיה: EV Edge

כפר סבא מתחברת לזרם: תתקין 500 עמדות טעינה למכוניות חשמליות

בעירייה טוענים כי התוכנית, שבמסגרתה יותקנו עמדות במגרשי חניה עירוניים ולצדי מדרכות, מבוססת על תחזית מעמיקה למספר המשתמשים העתידי ולכן בחרו לוותר על פיילוט ● כפר סבא ותל אביב הן הערים היחידות שמתכננות רשת טעינה עירונית בלי להסתייע במענקי המדינה

כל מה שצריך לדעת על הגירעון

מה קורה כשהמדינה נכנסת לאוברדראפט עמוק מדי: כל מה שצריך לדעת על משבר הגירעון

2019 צפויה להסתיים בגירעון גדול משמעותית מכפי שהעריכו באוצר, וב-2020 המצב יהיה כפי הנראה גרוע יותר ● אבל מה זה בכלל גירעון תקציבי, איך הוא משפיע על חיי היומיום שלנו והאם זה הזמן להתחיל לדאוג ● "גלובס" עושה סדר

בניין ליפסטיק, ניו יורק / צילום: shutterstock

עסקת בעלי העניין של אלשטיין ירדה מהפרק: נכסים ובנין ויתרה על רכישת מגדל הליפסטיק בניו יורק

מדובר במגדל משרדים בן 34 קומות בשדרה השלישית במנהטן ● תמורה העסקה הייתה אמורה להסתכם בכ-51 מיליון דולר ● נכסים ובנין: "לאחר בדיקות ראשוניות שנערכו, הוחלט שלא להמשיך בבחינת העסקה"

אבי חימי / צילום: יוסי זמיר דוברות לשכת עורכי הדין

חימי: "אפי נוה הריץ אותי? אין בין זה לבין האמת דבר וחצי דבר"

יו"ר לשכת עוה"ד הטרי, עו"ד אבי חימי, כמו שלא היכרתם ● על הילדות במשפחה ענייה בקריית שמונה, על עו"ד אפי נוה ועל יריבו במרוץ לראשות הלשכה, עו"ד ציון אמיר: "לעולם לא אסלח לו על הקמפיין המרושע נגדי" ● הראיון נערך לפני מספר שבועות - ולאור זכייתו של חימי בבחירות ללשכה אנו מפרסמים אותו שוב כעת

דוד פורר / צילום: רפי דלויה	,

אורנשטיין העניק להראל ואלטשולר שעות בודדות להגיב לאפשרות שעסקת ביקום-סרצ'לייט תיחתם על בסיס רוב של 70% בלבד

בדיון דחוף שנערך הבוקר אצל נשיא בית המשפט המחוזי בת"א, השופט איתן אורנשטיין, עשוי לאפשר לשתי החברות לחתום כבר ביומיים הקרובים על העסקה במטרה להמשיך ולקדמה

ג'רום פאואל/ צילום: רויטר סMary Calvert

פסגות: "הפד הולך להפחתות ריבית אבל הציב הרבה תנאים כדי שזה יקרה כבר ביולי"

בהמשך להודעת הריבית של הפד, בפסגות מעריכים כי המצב הנוכחי לא מצדיק הפחתות ריבית כל כך אגרסיביות בפרק זמן כל כך קצר ● "השוק בעיקר הקשיב לנכונות של הפד להפחית ריבית ותרגם את זה למעשה מיידי" ● השוק מתמחר הורדת ריבית ביולי ב-100%

הנשיא טראמפ משיק רשמית את מסע הבחירות שלו לנשיאות ב־2020/ צילום: רויטרס

טראמפ לא נזהר, וגם בקרב הרפובליקנים כבר חוששים משובו של המיתון

כלכלן רפובליקאי בכיר מזהיר שההתאוששות בארה״ב מתקרבת אל קיצה ועלולה להפוך למיתון "אם הממשלה לא תיזהר" ● טראמפ אינו נזהר. הוא מסרב להכחיש ידיעה, שהוא שוקל להדיח את נגיד הבנק המרכזי ● אבל מצד שני הוא משמח את הבורסה בהודעה שייפגש עם נשיא סין לדבר על סחר ● פרשנות

דולר וזהב/ צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

לאחר הכרזת הפד: הזהב מזנק 2.7% לשיא של 5 שנים

מחירי הזהב רושמים שיא שלא נראה מאז מרץ 2014 בשווקים ● המחיר לאונקיה מוסיף כ-3% לערכו ומטפס לכ-1,385 דולר ● במקביל, הדולר נחלש ותשואות האג"ח בארה"ב יורדות לאחר הודעת הריבית של הפד אמש, שהותיר את הריבית ללא שינוי אך אותת על הורדה בהמשך

שלט טלוויזיה עם לחצן מובנה של נטפליקס / צילום: Harry Wedzinga, שאטרסטוק

מכורים לנטפליקס? החברה מעלה מחירים בשורת מדינות - כולל ישראל

נטפליקס: העלאת המחירים - בעקבות ההשקעות הכבדות בהפקות ● המחיר יעלה ב-3-11 שקל, בהתאם לחבילה ● מנויי החברה קיבלו הודעות על כך בימים האחרונים

בנייני מגורים ברובע קרויצברג בברלין / צילום: Fabrizio Bensch, רויטרס

האם מהפכת שכר הדירה בברלין תשנה את תרבות הדיור העולמית?

הצעת חוק חסרת תקדים תאסור באופן גורף העלאת שכר דירה בבירת גרמניה במשך חמש שנים ● המהלך כבר נתקל בהתנגדות ועשוי לפגוע במשקיעי נדל"ן ישראלים בעיר ● מה ומי עומדים מאחורי התכנית, והאם זהו הפתרון ליוקר המחייה? ● האזינו

נוסעים בנתבג/ צילום: איל יצהר

ועד עובדי נתב"ג: היום צפויים שיבושים; רש"ת: וירוס הרכבת הגיע

ועד עובדי נתב"ג מתריע כי יהיו היום  שיבושים בנתב"ג לאור מחסור בכוח-אדם, ומדגיש כי השיבושים אינם מכוונים ● מרשות שדות התעופה נמסר בתגובה: "לקראת פינוי שדה דב – 'וירוס הרכבת' הגיע לתחנת נתב"ג"

קאר שולץ, מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף

מספיחי המפולת במניה: שווי השוק של מיילן עקף לראשונה את זה של טבע

טבע נסחרת כיום בשווי של פחות מ-9 מיליארד דולר - נפילה של 88% מהשיא של לפני 4 שנים, בעוד שהשווי של מיילן מגיע ל-9.3 מיליארד דולר ● גם למיילן אין הרבה סיבות לגאווה בהקשר של שווי השוק בראייה היסטורית ● כזכור, טבע ניסתה להשתלט על מיילן במהלך השתלטות עוינת לפני 4 שנים

סמי תותח, יו"ר ומנכ"ל זמני של מטומי / צילום: יחצ

הצרות של מטומי נמשכות: קשיים בעסקת מכירה שאמורה הייתה להבטיח את תשלום האג"ח

לאחר שהשלמת המכירה של חברת Team Internet על ידי מטומי נדחתה לסוף יוני, היום מעדכנת מטומי כי בשל אתגרים שנוגעים לדרישות ציות החברה הפסיקה פעילות של כמה לקוחות ● אג"ח מטומי ירדה בתגובה ב-9.2% במחזור לא גדול, ונסחרת בתשואת "זבל" של 21.5%

אבי חימי / צילום: יוסי זמיר, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

רשמית: אבי חימי הוא ראש לשכת עורכי הדין החדש; גבר על ציון אמיר

חימי גבר על אמיר במספר הקולות במחוז צפון והמרכז, ואמיר הוביל קלות במספר הקולות במחוז ת"א וירושלים ● ברקע נשמעו טענות לאי-סדרים בבחירות ● שיעור ההצבעה עמד לבסוף על 28%, בדומה לבחירות קודמות בלשכה

עובדי השירות הציבורי בברלין מפגינים בדרישה להעלאת שכרם / אינפוגרפיק: HANNIBAL HANSCHKE, רויטרס

קטר הצמיחה של אירופה מזדקן

ירידת תשואות האג"ח שאנו עדים לה השנה בגרמניה, מושפעת לא מעט מההאטה בכלכלה הגלובלית ● ואולם, העובדה שבאופן אבסולוטי תשואות שוק האג"ח הגרמני דומות לרמות שמאפיינות את יפן, מרמזות על תהליך הרבה יותר פונדמנטלי ועמוק, שמאפיין את המשק הגרמני ● במבט לשנים הקרובות, הבעיה הדמוגרפית של גרמניה צפויה לגבות ממנה מחיר כבד

צפייה בטלוויזיה / צילום: Shutterstock

איגוד המפיקים וארגון אק"ט במחלוקת סביב שכר העובדים

איגוד המפיקים מאשים את ארגון העובדים, שמייצג את עובדי המחלקות הטכניות והאומנותיות בתעשיית ההפקות, בתיאום מחירים ● איגוד המפיקים לאק"ט: הפסיקו תיאום מחירים או שנבטל את ההסכם איתכם