גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

שעת החירום של שר התקשורת הבא

מכתב פתוח לשר התקשורת הבא: לא צריך לריב עם בזק, ויש לאפשר למפעילות הסלולר לפעול ביחד ב-5G

פריסת סיבים אופטיים ברמת השרון / צילום: איל יצהר
פריסת סיבים אופטיים ברמת השרון / צילום: איל יצהר

לכבוד שר התקשורת,

ברכות לרגל מינויך לתפקיד. למרבה הצער, נכנסת לתפקיד זה בזמן של מצב חירום לאומי, לאחר שבע שנים של מדיניות כושלת. אם לא תתמודד עם המצב במהרה, ישראל נידונה לעשור אבוד בתחום התקשורת, שיפגע קשות בצמיחה הכלכלית.

למשל, היקף הפריסה של סיבים אופטיים בישראל נמוך מאוד. לפי ה -OECD, פחות מ-2% מבתי האב בישראל מחוברים לסיבים האופטיים, לעומת ממוצע של כ-25% ב -OECD. במדינות כמו לטביה וליטא שיעור החיבור מגיע ל-60% ויותר.

לא פחות מדאיגה היא העובדה, שהסיכויים שנראה בישראל פריסה של רשת סלולרית מדור 5 G לפני 2022 הם אפסיים. רשתות כאלה יושקו בארה"ב, קנדה, סין, קוריאה ויפן כבר ב-12-18 החודשים הקרובים. בישראל ההיערכות למכרז החלה רק לאחרונה וכבר הפכה ללא רלוונטית, מאחר שלאף אחת מהמפעילות אין את היכולת הכלכלית להשקיע בדבר.

איך נכנסנו לבלאגן הזה ואיך אנחנו יוצאים מזה?

בנוגע לחדירת הסיבים האופטיים, המצב נוצר בשל שנתיים של מו"מ כושל בין בזק למשרד התקשורת. בזק מסרבת להשקיע סכומי עתק בחיבור משקי בית, כולל באזורים שאינם כלכליים לפריסה, ללא מתווה רגולטורי שיאפשר לה החזר סביר על ההשקעה.

מתווה כלכלי הוא חיוני על מנת להתניע את פריסת הסיבים של בזק ולצורך כך נדרשות הבהרות רגולטוריות במספר נושאים, ובכלל זה, כיצד יתומחר השימוש בסיבים האופטיים של בזק עבור מתחרותיה, תנאי הפרישה באיזורים שונים וכו'.

לעיתים נראה כי בזק נענשת על ידי משרד התקשורת בגין התנהלות בעייתית, לכאורה, של בעל השליטה הקודם ושל מנכ"ל המשרד לשעבר .  כמו כן, בזק נתפסת כמטרה קלה שכן היא חברת התקשורת היחידה שעדיין מייצרת רווחיות מהותית. אין זה אומר שיש לתת לבזק יד חופשית, אך ללא שינוי גישה מצד משרד התקשורת, בזק לא תפעיל את רשת הסיבים אשר בבעלותה.

גם התמונה בנוגע לפריסת רשת סלולרית 5 G מורכבת. כאשר גולן טלקום נכנסה לשוק ב-2012, הייתה הסכמה כוללת שישראל בשלה להגדלת התחרות בשוק הסלולרי.

הרגולציה הביאה אותנו למצב של תחרות-יתר בשוק הסלולר, שבה אף אחת מהמפעילות אינה מסוגלת להגיע לרווחיות מהותית. ישנם יותר מדי שחקנים, שגובים מחירים לא מסחריים. אם זה יימשך, אחד מהם בסופו של דבר ייקלע למצוקה פיננסית. 

מעבר לכך, כאשר מביאים בחשבון את רמת הרווחיות בתחום הסלולרי וההשקעות בתחום הקווי, לאף אחת מהחברות הללו אין את היכולת הפיננסית להשקיע ברשת 5 G וחוויית הלקוח הישראלי צפויה להתדרדר.

ראש ממשלת בריטניה לשעבר, גורדון בראון, אמר פעם כי "בדיוק כמו שלפני שנים רבות ההשקעה בתשתיות כבישים ורכבות היתה זרז משמעותי לפיתוח כלכלות רבות, כך בעידן החדש נוכל להשקיע בתשתית הדיגיטלית, בתחום הטלקומוניקציה, לטובת צמיחה כלכלית עתידית". אמירה זו נכונה לכל מדינה, אך ומיוחד למדינה שרואה את עצמה כעומדת בחזית עולם ההייטק, כמו ישראל.

הקפיצה מרשת סלולרית 4 G ל-5 G היא בגדר מהפכה. ללא 5 G לא יוכלו להבשיל טכנולוגיות כגון נהיגה אוטונומית, ניתוחים מרחוק, ערים חכמות, ועוד .  תאר לעצמך מצב שבו עשור מהיום, ישראל לא תוכל ליהנות מהטכנולוגיות החדשות האלה. עד כמה נהיה אטרקטיביים להשקעות זרות? תחזית הצמיחה הכלכלית ארוכת הטווח בתרחיש זה היא עגומה.

ובכן, מה אתה יכול, אדוני שר התקשורת, לעשות כדי להתמודד עם המשבר הזה?

ראשית, להקיף את עצמך ביועצים שמבינים לעומק את מורכבותם של הנושאים. לעיתים נראה שמשרד התקשורת היום מורכב מצוות מומחים בעלי אג'נדה אישית. הם ינסו לשכנע אותך כי הגישה הרגולטורית הנוכחית עובדת. אבל היא לא .  הם ייעצו לך להמשיך ולהפעיל לחץ על בזק ולשמור על התחרותיות הגבוהה בשוק הסלולרי, כך שבסופו של דבר כל השחקנים יקבלו את המציאות הנוכחית וישקיעו בטכנולוגיות חדשות. לא הם לא. ודא שיש לך צוות שיכול לעמוד בפני ההיגיון המעוות הזה.

שנית, כנס את כל המנכ"לים של חברות הטלקום, והקשב לדבריהם. פתח חלק מהדיאלוג גם לציבור הרחב. בחן את כל הפרטים לעומקם על מנת להבין עד כמה חמור המצב הנוכחי.

שלישית. התחל מו"מ עם בזק על מנת להגיע לעסקה, שבה תסכים בזק להפעיל את רשת הסיבים האופטיים שבבעלותה. היו"ר שלמה רודב הוא אדם הגיוני. הוא מבין שאין עסקה שבה הוא יקבל 100% מדרישותיו. עליך להתערב אישית במו"מ .

רביעית, אפשר קונסולידציה בתחום הסלולר. נכון, המחירים עשויים לעלות, אך התמחור הנוכחי אינו בר-קיימא. שוק של 4-5 שחקנים הוא עדיין תחרותי בכל קנה מידה בינלאומי. זאת מדיניות שתאפשר לשוק הסלולר לתקן את עצמו באמצעות מיזוגים ועליית מחירים ותאפשר למפעילות הנותרות להשקיע ב-5G.

חמישית, יש לאפשר לכל המפעילות הסלולריות להשקיע ביחד ברשת משותפת אחת של 5 G, בדומה למודל הדרום-קוריאני. 

לסיום, הגיע הזמן להקים רגולטור בלתי תלוי כגון Ofcom בבריטניה, שיפקח בצורה נפרדת, ללא השפעה ממשלתית ופוליטית על תקנות כאלה ואחרות.

האתגרים העומדים לפניך עצומים, חומרת המשבר אינה ברורה מספיק, הפוליטיקה של המצב מורכבת, אך המשכיות הנס הכלכלי של מדינת ישראל לאורך שנים תלוי בך.

הכותב הוא שותף בקרן הגידור ION, שבין היתר משקיעה בבזק

עוד כתבות

מנכ"ל מימון ישיר, ערן וולף  / צילום: מימון ישיר

מימון ישיר מתקרבת לבורסה: תצא לרוד שואו בשבועות הבאים לקראת הנפקה לפי שווי של כ-1.5 מיליארד שקל

הנפקת מימון ישיר, המשתייכת לקבוצת צור שמיר, רוכבת על הגאות במניותיהן של חברות האשראי החוץ-בנקאי בבורסת תל אביב ● התחום נחשב לכזה שעדיין אינו קרוב למיצוי הפוטנציאל הקיים בו

בני דרייפוס ועו”ד מירי כהן / צילומים: כדיה לוי ויונתן בלום

מגדל קלפים: כשאין ממשלה ואין תוכניות, הפקידות הבכירה מתפנה מרצונה

האם הקיפאון בקידום תוכניות עבודה ממשלתיות בתחום הנדל"ן מבריח את הפקידות הבכירה? וגם: ג'ף בזוס נרתם למאבק במשבר האקלים, המינויים החדשים של גיא שמש בנוקיה ויעל לפיד באופטימוב, ובאיזה פרס זכתה פרופ' רות ארנון?

הבורסה בתל אביב / צילום: תמר מצפי

ת"א ננעלה בירידות; סלקום קפצה לאחר רכישת גולן טלקום

ת"א 35 ירד ב-0.8%, ת"א 125 נחלש ב-0.75%, ומדד ת"א 90 איבד 0.45% ● מדדי הטכנולוגיה והבנקים ירדו בכ-1% ● סלקום תרכוש את גולן טלקום ב-600 מיליון שקל ● טאואר פספסה את תחזיות הרבעון הרביעי ומספקת תחזית הכנסות נמוכה לרבעון הראשון של 2020

גיל גירון ורמי נוסבאום, מנכ"ל ויו"ר אשטרום / צילום: ישראל הדרי, יח"צ

אשטרום זכתה בחוזה ביצוע בקריית אונו תמורת 250 מיליון שקל

החברה נבחרה להקים פרויקט מסחר ומשרדים בהיקף של 45 אלף מ"ר שייבנה בסמוך לצומת סביון, כחלק מרובע My Ono ● 

יזמית הפרויקט היא חברת אקרו נדל"ן

המשנה למנכ``ל  ``ידיעות אחרונות`` ציון פרץ / צילום: יוסי כהן

בעקבות מינוי אבי בן טל: ציון פרץ, המשנה למנכ"ל רשת 13, פורש מתפקידו

כבר עם היוודע דבר מינויו של אבי בן טל לתפקיד מנכ"ל רשת, העריכו רבים כי פרץ יפרוש מתפקידו, זאת למרות שנעשו מאמצים מצד בעלי המניות לשכנע אותו להישאר לפחות לחודשים הראשונים

דיור מוגן / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

הדיור המוגן של רמי לוי הזניק את מניית בי.ג'י.איי 260% בארבעה ימי מסחר

זאת מאז עדכנה החברה ביום חמישי האחרון על כוונתה להיכנס לפעילות בתחומי הדיור המוגן והמלונאות

השופט מגן אלטוביה / צילום: בירן בוצ'צ'ו

רשות המסים תשלם לנישום הוצאות חסרות תקדים של 290 אלף שקל

זאת לאחר שבית המשפט קבע כי הרשות ניסתה להתנער מהסכם שומה שערכה עם אותו נישום ולחייבו, שלא בצדק, במס בהיקף כ-30 מיליון שקל

גדעון ורטהייזר וצמרת סיוה בפתיחת המסחר אתמול בנאסדק / צילום: נסדק

סיוה עקפה את תחזיות האנליסטים ב-2019 אך הרווח השנתי כמעט התאפס; מספקת תחזית משופרת ל-2020

ההכנסות השנה אמורות לצמוח בכ-9%, ולכלול מכירות טכנלוגיה לאייפון הבא של אפל ● החברה לא צופה השפעה של וירוס הקורונה על ההכנסות השנתיות, ונהנית לדבריה מצבר הזמנות חזק וביקוש ער למוצריה בתחום הסכמי הרישוי

בדיקת נוסעים בעת הצ'ק אין בנמל תעופה בסין / צילום: רויטרס

ליצמן: "עד עכשיו מנענו את הגעת הקורונה, אך מניחים שהנגיף יגיע"

נערכים לקורונה בישראל: שר הבריאות וראש המל"ל מחפשים  אתרים שישמשו כמרכזי קליטה לחולי קורונה, ושר הפנים הודיע כי תימנע כניסתם של אנשים ששהו בבסין, במקאו, בתאילנד, בסינגפור ובהונג קונג בשבועיים האחרונים ושאינם אזרחי או תושבי ישראל ● לפי איסתא, "ההיסטריה בארץ מוגזמת"

גבי אשכנזי / צילום: רפי קוץ, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

עובדות זה לחלשים: כשהקהל בכנס של כחול לבן התקיל את גבי אשכנזי

בשבועיים הקרובים "המשרוקית" תרפה לרגע מהטלוויזיה והרדיו ותצא לשטח, כדי לבדוק כמה המתמודדים שולטים בחומר מול הבוחרות והבוחרים ● הפעם הקשבנו לטיעונים בכנס של כחול לבן בהוד השרון ● המשרוקית של גלובס יוצאת לשטח

כחלון בביקור בפרויקט מחיר למשתכן בלוד /  צילום: יוסי אלוני

דעה: שרי האוצר האחרונים נהנו לחבוט במשקיעים. לא בטוח שזה היה שווה

אחת הטענות הפופולריות שהושמעו כנגד המשקיעים היא שהם מתחרים על אותן דירות שהצעירים רוצים לרכוש - אבל המציאות מורכבת יותר

בצלאל מכליס / צילום: אלביט מערכות, יח"צ

אלביט זכתה בחוזה של 670 מיליון דולר לאספקת פתרונות ביטחוניים למדינה באסיה-פסיפיק

החוזה יבוצע על פני תקופה של 25 חודשים, ומציב את היקף החוזים שבהם זכתה אלביט מערכות מתחילת השנה על יותר ממיליארד דולר

בנימין נתניהו/ צילום: רויטרס

יש תאריך: משפטו הפלילי של רה"מ נתניהו ייפתח ב-17 במרץ 2020

המשפט ייפתח בהקראת כתב האישום; עם זאת, הליך ההוכחות בתיק צפוי להתחיל רק בעוד כחצי שנה ● לפי החלטת ביהמ"ש, הדיון ב-17 במרץ ייערך במעמד הנאשמים - כלומר נתניהו יצטרך להגיע לדיון

ארז שמול / צילום: יח"צ

נגיף הקורונה מאיים על הנפקת המניות של תלמה תיירות ורכישת הענק של אמריקן אקספרס טרוול

דחייתה או ביטולה של ההנפקה עקב המשבר בענף התיירות עלולה להשליך על סדרת רכישות שהתבססו על תמורת ההנפקה המתוכננת, ובראשן רכישת סוכנות הנסיעות לאנשי עסקים מידי איסתא ב-130 מיליון שקל ● תלמה: "החברה ממשיכה לפעול להנפקתה לפי לוח הזמנים המקורי"

תמר איש שלום/ צילום: ענבל מרמרי

רם לנדס מייעץ לחדשות 13: האם אודי סגל יגיש לצד תמר איש-שלום?

לנדס, איש התקשורת שעל שמו רשום המעבר של מיקי חיימוביץ' ויעקב אילון מחדשות 2 לערוץ עשר, נשכר לסייע בבניית המעבר להגשה זוגית במהדורה המרכזית של חדשות 13 ● מנכ"ל החברה ישראל טויטו ביקש מלנדס להיות נוכח בחזרות שעורכים בימים אלה שני המגישים

ביל גייטס ואלון מאסק / צילומים: HANNIBAL HANSCHKE, Olivier Chassignole/ AP

ביל גייטס רכש פורשה חשמלית, ואלון מאסק לא נשאר חייב

גייטס חשף לאחרונה כי החליט לרכוש את אחת מהמתחרות של יצרנית הרכבים החשמליים טסלה ● בתגובה, מאסק עקץ את גייטס בטוויטר

אלון יחזקאלי, ירון אלבוים וטל תמיר, מייסדי וויליוט / צילום: איל יצהר, גלובס

וויליוט גייסה 20 מיליון דולר כדי להפוך כל חפץ למכשיר מחובר

עד כה גייסה החברה 70 מיליון דולר ● הסכום שגויס נועד לשמש את החברה כדי לבצע פיילוטים נוספים עם לקוחות

משה ברקת / צילום: רפי קוץ

ברקת משנה תוואי ליישום משטר ההון הרגולטורי ומכין את הקרקע להגברת דיבידנדים בביטוח

אתמול פרסם הממונה על רשות שוק ההון טיוטות של "מפות דרכים להתאמת הוראות סולבנסי 2 למתכונת האירופית ולאימוצו של תקן דיווח כספי בינלאומי (IFRS) מספר 17" ● מניות חברות הביטוח, שהתחזקו אתמול בעקבות הודעת ברקת, ירדו היום בממוצע בכ-1.3%, בצל הסנטימנט השלילי בשוקי ההון

בועז גולן / צילום: יונתן בלום, גלובס

עו"ד בועז גולן הצטרף לצוות המומחים של הוט בעסקה לרכישת פרטנר

עו"ד גולן שימש בעבר כיועץ המשפטי של רשות התחרות ● בהוט מתכוונים להמשיך במגעים לרכישת פרטנר ללא קשר לניסיונות המיזוג האחרים בשוק

אייל מליס, ענת גבריאל / צילומים: יוסי זמיר, אנצ'ו גוש. עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

האוטו של תנובה: בוחנת כניסה למשלוחי המכולות

חברת המזון הגדולה בישראל במגעים לכניסה למיזם המכירה המקוונת לסופרמרקטים שכונתיים שהקימה יוניליוור • המיזם מציע לסופרמרקטים ומכולות תשתית להקמת אתר מכירות ברשת • שיתוף-פעולה שכזה עשוי להיות כפוף לאישור הרשות לתחרות