גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הנחיית הממונה על שוק ההון - ניסיון להרוג עוד שומר סף

טיוטת התקנות של המפקח על החדש של רשות שוק ההון משה ברקת משמעותה הוא "חיסול" גופי הייעוץ והקטנת האקטיביזם המוסדי ● בסופו של דבר, הגופים המוסדיים הם אלו שעושים את העבודה, בעצמאות מלאה ובאחריות המתבקשת

גל סטאל / צילום: יונתן בלום
גל סטאל / צילום: יונתן בלום

השבוע פרסם משה ברקת, המפקח החדש של רשות שוק ההון, הביטוח והחיסכון, טיוטת תקנות חדשות בקשר להשתתפות גופים מוסדיים באסיפות כלליות, שתכליתה הוא צמצום הצבעות הגופים הללו לאסיפות מהותיות בלבד. תהליך זה אמור להיעשות על ידי הגופים המוסדיים באופן עצמאי, ללא תמיכת גוף מייעץ חיצוני כגון אנטרופי - החלטה שמשמעותה הוא "חיסול" גופי הייעוץ והקטנת האקטיביזם המוסדי.

זה שנים מתקיים דיון ציבורי על חשיבותם ומיקומם של גופי הייעוץ בתחום הפרוקסי (הצבעה באסיפות כלליות), וזאת במסגרת הקשר בין הגופים המוסדיים לחברות ציבוריות ובינן לבין חברת הייעוץ. שיח זה מתעורר בעיקר לקראת אסיפות משמעותיות שבהן אנטרופי ממליצה נגד האינטרס של בעל השליטה - אז מותקפת אנטרופי, בדרך כלל בטיעונים פופוליסטיים, על המלצתה "השערורייתית" נגד בעל השליטה.

כך למשל, עולות במסגרת "הביקורת" אמירות כגון: "אנטרופי היא מונופול", "מי זה האנליסט בן ה-24 שמחליט?" או "אנטרופי מצויה בניגוד עניינים". המרחק בין אמירות אלה למציאות הוא רב (בלשון המעטה). שוב מתברר כי מעטים הם המוכנים לקבל גוף מקצועי ובלתי תלוי המציג את דעתו המקצועית בנחישות, כשזו שונה משלהם.

הרמיזה של ברקת - חסרת שחר

לא מעט גורמים ניסו "להחליש" את אנטרופי ואילולא הגיבוי החזק של הגופים המוסדיים עצמם, לא היינו עומדים בזה. בואו נודה בעובדות, אנחנו רק חברת ייעוץ, מקצועית ככל שתהיה או חזקה ככל שנחשבת. בסופו של דבר, הגופים המוסדיים הם אלו שעושים את העבודה, בעצמאות מלאה ובאחריות המתבקשת.

הרמיזה של ברקת כי לא כך הדבר, היא חסרת שחר ואחריות, שכן אין כמוהו לדעת כיצד הדברים עובדים, עת שימש כיו"ר הפניקס - כיו"ר חברה ציבורית מטעם בעל השליטה וכיו"ר חברה המנהלת מתחתיה גוף מוסדי. לעניות דעתי, מטרת טיוטת ההנחיה החדשה מבית מדרשו היא לא אחרת מאשר "להרוג" עוד שומר סף בשוק הישראלי.

אז רגע לפני "שמחסלים" את פעילות הייעוץ, חשוב להבין את הסיבות להיווצרותה: גופי הפרוקסי נולדו מצורכי שוק אמיתיים. לאחר משברים רבים שפקדו אותנו בעשור האחרון, עלה הצורך המיידי להעלאת רמת הממשל התאגידי, לצורך הגנת המשקיעים בטווח הארוך.

את התפקיד המורכב נתנו בעיקרון לשני גורמים (1) לדירקטוריון החברה עצמה, תוך מתן הנחיות רגולטוריות (2) לבעלי המניות המיעוט אשר נדרשו להיות אקטיביים בחברות בהן הם משקיעים באמצעות אסיפות כלליות.

בארץ נושא זה מקבל משנה תוקף בחשיבותו מעצם מבנה השוק הציבורי, אשר רובו המוחלט שייך לבעלי שליטה ששולטים הלכה למעשה בדירקטוריון החברה. לאור החולשה האינהרנטית שקיימת לגורם הראשון, תפקידם של הגופים המוסדיים באסיפה הפך להיות קשה וחשוב יותר.

התפקיד האקטיביסטי של בעלי מניות המיעוט הינו קשה גם בשל בעיה מובנית של ניגודי עניינים, שכן גופי ההשקעות נדרשו מחד להשקיע בחברה (דה-פקטו בבעל השליטה) ומאידך להתנגד לנושאים שעולים לאסיפה ומהווים מבחינתם בעיית ממשל תאגידי. לשם כך נולדו גופי ייעוץ הפרוקסי למוסדיים, להרחקת ניגודי העניינים של המוסדיים, לשמש חוצץ מול החברות ולהוות גוף מקצועי בלתי תלוי.

הראשונה להעז בעסקאות בזק-יס-חלל

פעילותו של גוף הייעוץ החיצוני הוסדר על ידי ראש הרשות לני"ע הקודם, פרופ' שמואל האוזר, תוך מתן כללי עבודה סדורים אך גם תוך הבנה לחשיבות בקיומו של גוף ייעוץ עצמאי וחזק. חזק לא רק לצורך מתן המלצות להתנגד, אלא גם כדי להמליץ בעד. כדי שיוכל לבחון עניינית ומקצועית את נושאי ההצבעה שעולים באסיפה ולהגיע למסקנה מנומקת ובהתאם לנסיבות הספציפיות של כל החלטה בנפרד, שכן הצבעה אחת אינה דומה לאחרת. כך למשל, פעלנו בעסקת בזק-יס ובזק-חלל, דוח שבו אנטרופי הייתה הראשונה שהעזה להגיד את הדברים כהווייתם, שחור על גבי לבן, וזאת שנים לפני החקירות שהתפתחו מאוחר יותר.

כשנכנסנו לפעילות בתחום הייעוץ, הדבר הראשון שאמרתי ללקוחות המוסדיים היה "אם אני לא אוכל לספק עבורכם מוצר מקצועי, אני לא אהיה בתחום", הבטחה שעמדתי בה עד כה. נכון להיום, חברת אנטרופי שירותי מחקר כלכלי, המספקת בין השאר את שירותי הייעוץ לגופים מוסדיים, מונה כ-30 עובדים, הכוללים קבוצה של אנליסטים מהשורה הראשונה.

עובדים/ות שאני גאה ביכולתם לנתח אירועים בצורה מקצועית, לומר את דעתם גם כשהיא לא נוחה לאחרים ובעיקר לעמוד בלחצים נפשיים לא פשוטים. חשוב לציין שכל החלטה שהתקבלה אי פעם באנטרופי, כולל כמובן זו שדובר עליה לאחרונה (הסכם התגמול של מנכ"ל שיכון ובינוי החדש, אייל לפידות) הובלה תמיד תחת שיקול אחד - טובת החברה וכלל בעלי מניותיה. כל מי שטוען אחרת, מנסה לזרות חול בעיניי הציבור ולהסיט את הדיון מכשלים אחרים בשוק.

אם לא נהיה מסוגלים לעמוד בזה ולהחזיק את החברה בצורה מקצועית, אזי מתפקידי ומחובתי לעמוד בהבטחתי המקורית ללקוחותיי המוסדיים. 

הכותב הוא יו"ר קבוצת אנטרופי ובעלים משותף

עוד כתבות

שי באב"ד/ תצלום: ליאור מזרחי

ארבעת מצעדי האיוולת של השבוע האחרון

מהסתירות של הפרקליטות, דרך הצביעות של מפגיני שדה דב ועד החשיפה של מנכ"ל האוצר ● פרשנות

גיל טופז / צילום: איל יצהר

בנק ירושלים עדיין לא מוותר על דקסיה: מציע 695 מיליון שקל במזומן

בנק ירושלים טוען כי יש לבטל את העסקה של דקסיה עם דיסקונט, שנעשית בתמורה לסך של 670 מיליון שקל ● מבקר את החלטת רשות התחרות שאישרה בתנאים את המיזוג של דקסיה למרכנתיל דיסקונט ● סביבת בנק מוניציפל: "לא ברור למה בנק ירושלים שוב מתעורר כשהנושא בכלל לא עומד על הפרק"

אריה דרעי ואביגדור ליברמן / צילומים: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות, אמיל סלמן הארץ

תגובתו הזועמת של דרעי לליברמן: "לא רלוונטי יותר"

בעקבות דבריו של ליברמן הערב על כוונתו לכפות ממשלת חירום לאומית בהובלת הליכוד, כחול לבן וישראל ביתנו, ועל כך ש"נעשה הכול כדי לחסום את החרדים", מגיב שר הפנים בחריפות: "ליברמן, שפעם אומר ככה ופעם אחרת, הוכיח שוב שהוא פולטיקאי ציני ולא אמין", והוסיף כי הם אינם חברים יותר

חמקן f 35/ צילום: יחצ

דיווח: פגמים קשים במטוסי F-35 מסכנים בטיחות טייסים

מסמכים של הפנטגון שהודלפו מגלים: הזרמה ישירה של דלק למבער האחורי של המטוס כדי לטוס במהירות על-קולית עלולה להתיך את המעטה החמקני ולפגוע בשלדת המטוס ● חלק מהפגמים ידוע ליצרנים כבר שנים, אך לא דלף לציבור ● ישראל היא אחת מהרוכשות הגדולות של מטוסי התקיפה החמקניים, והיא שוקלת אופציה לרכישת עשרות מטוסים נוספים

תמיר גדו /  צילום: יחצ

BOL חותכת את השווי המבוקש בהנפקה בבורסת טורנטו

חברת BOL אשר הגישה תשקיף להנפקה בבורסה של טורונטו, מכוונת לשווי של 570-700 מיליון דולר ● זהו שווי נמוך ממיליארד הדולר אותם התכוונה במקור לבקש, כפי שרמזו גורמים מקורבים לחברה בעת פרסום התשקיף לראשונה

סטלה פן שעבדה בבלאק קיוב/ צילום מסך חדשות 12

למה אנשים עדיין מזדעזעים מסיפורים על ריגול עסקי

תחקיר "עובדה" על בלאק קיוב מסעיר השבוע את העולם העסקי, הפוליטי והציבורי, אבל ריגול עסקי היה קיים מאז ומעולם והוא חלק בלתי נפרד מהמציאות ● וגם: ניסנקורן ממשיך לתקוע סכינים בגבו של כחלון ● פרשנות

חנות המשביר לצרכן / צילום: בר אל

המשביר, הרבעון הקשה והחוב: האם הסוף יהיה טוב?

מהם סימני האזהרה שהגדירה רשות ניירות ערך לשאלה האם קיים חשש שחברה לא תשרת את חובותיה, והיכן ניצבת המשביר ביחס אליהם? ● למה נתוני התזרים של המשביר מטעים, ומדוע הרשת לא מפרסמת תזרים מזומנים חזוי לשנתיים הקרובות?

מיכלי הענק של בזן/ צילום: גיל ארבל

דוח מקינזי על בזן: הכדאיות הכלכלית הגבוהה ביותר היא בסגירת המתחם ב-2030

המועצה הלאומית לכלכלה בחנה ארבע אפשרויות בנוגע לבזן ולאפשרות להעתיק את פעילות הזיקוק למקום אחר ● לפי בזן, החלופה של שסגירת בתי הזיקוק, תוך פיצוי הבעלים, תהיה כדאית ביותר כאשר תתבצע במועד הרחוק ביותר שנבחן, שנת 2030 ● הדוח של מקינזי הוא כלכלי בלבד, ולא כולל ניתוח של ההשפעה של בזן על התעסוקה ועל הסביבה העירונית

בחירות בעולם / צילומים: shutterstock, עיצוב: טלי בוגדנובסקי

בעולם מוכיחים שאפשר גם בלי ימי שבתון בבחירות

ימי שבתון, הצבעות בסופי שבוע ואפילו חובת הצבעה, אינם ערובה לשיעורי הצבעה גבוהים ● בישראל יום הבחירות לכנסת הוא שבתון מאז קום המדינה ולמרות זאת שיעורי ההצבעה נמצאים במגמת נסיגה ● באיזו מדינה שיעור ההצבעה עומד על 85% למרות שיום הבחירות לא מוגדר כיום שבתון, ובאילו מדינות מי שלא מצביע מקבל קנס? ● מצביעים. לא מבזבזים עוד יום עבודה. פרויקט מיוחד 

אדוארדו אלשטיין / צילום: איל יצהר

בכיר נוסף בדרך החוצה מאי.די.בי? סמנכ"ל הכספים גיל קוטלר שוקל פרישה

בצל מצבה הפיננסי המעורער של אי.די.בי, סמנכ"ל הכספים של שתי החברות, גיל קוטלר, בוחן אפשרות לעזוב את תפקידיו לאחר שלוש שנים ● בשבוע שעבר הודיע המנכ"ל שולם לפידות על רצונו לסיים את תפקידו

אביה מזרחי-מגן / צילום: אילן בשור עבור לקט ישראל

מנכ"לית פתאל לעובדי הרשת: התגייסו למאבק נגד סגירת שדה דב

פתאל היא רשת המלונות הגדולה בישראל, 10 מתוכם באילת ● לטענת המלונאים, אילת תיפגע מסגירת שדה דב: "הדרך לאילת וממנה תימשך מעל שלוש שעות. רכבת לעיר אין, כביש הערבה חד מסלולי וגורר טרגדיות קשות.. ואין דרך הולמת אחרת"

בינה מלאכותית / שאטרסטוק

חוקרים מפתחים כלי שיחזה מראש סכסוכים בעקבות מחסור במים

הכלי - אותו מפתחת "השותפות למים, שלום וביטחון" (WPS), שותפות בין מספר ארגונים בתמיכת משרד החוץ ההולנדי - ישתמש במידע שנאסף מלוויינים של נאס"א ושל סוכנות החלל האירופית כדי לנטר מאגרי מים ברחבי העולם, וכן במידע של ממשלות, ארגונים בינלאומיים וגופי מחקר ובטכנולוגיות חישה מרחוק, למידת מכונה ועיבוד של ביג דאטה, כדי לחזות מראש את הקונפליקטים עד שנה מראש

אביגדור ליברמן במסיבת העיתונאים היום / צילום: שלומי יוסף

ח"כ אביגדור ליברמן: נעשה הכל כדי לחסום את החרדים, נכפה ממשלה של הליכוד, כחול-לבן וישראל ביתנו

"זו תהיה ממשלת חירום לאומית-ליברלית”, אמר ליברמן בתכנית "המטה המרכזי" ● ליברמן ציין כי עודד פורר יגיש בימים הקרובים בקשה לקיום דיון פגרה כדי לקבל מן האוצר תשובות ברורות על עומק הגירעון "קטסטרופה שהציבור עדיין לא כל כך מודע לה בתקציב המדינה"

שוחד / צילום: Shutterstock

חשד לשוחד תמורת הטיית מכרזים: נבחר ציבור בעיריית אלעד נעצר

המשטרה עצרה הבוקר ארבעה חשודים לחקירה באזהרה, ועיכבה שלושה חשודים נוספים, בחשד למעורבות בעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים ● עפ"י החשד, החשודים קיבלו לכאורה שוחד תמורת הטיית מכרזים שבאחריות עיריית אלעד וכן סיוע במתן אישורי בנייה בניגוד לחוק

אדיר יונסי, משקיע נדל"ן בקריית שמונה, צילום:אייל יצהר

איזי שרצקי, מאחוריך: משקיע הנדל"ן של קריית שמונה נחשף

מהמחאה החברתית שפרצה ב-2011 למד אדיר יונסי שצריך לחשוב על כסף, ומהר ● אחרי שרכש דירה ראשונה להשקעה בבת ים בגיל 24 בלבד, החליט שקריית שמונה היא מגרש המשחקים הנדל"ני שלו ● בינתיים הוא מרוצה ● האזינו לפודקאסט הנדל"ן "כסף בקיר"

מיכה קאופמן, מנכ"ל פייבר / צילום: יחצ

הפוטנציאל של שוק העבודה העתידי והשאלות על תמחור ההנפקה: מה עומד מאחורי הזינוק של פייבר

חברת פייבר הישראלית ביצעה הנפקה ראשונית במחיר של 21 דולר למניה, אך סגרה את שני ימי המסחר הראשונים במחיר של 31.5 דולר ● האם מישהו פספס בתמחור, או שהמשקיעים מאוד מתלהבים משוק העבודה העתידי

סטנלי פישר / צילום: איל יצהר

סטנלי פישר: "הפד העלה את הריבית בדצמבר בגלל שטראמפ קרא לו לא להעלות ריבית"

נגיד בנק ישראל לשעבר, ששימש גם המשנה ליו"ר הפדרל ריזרב, בהתבטאות לא שגרתית בצל ויכוח סוער: הפד נתון ללחצים פוליטיים ● מעריך כי הנשיא טראמפ לא ימנה את יו"ר הפד ג'רום פאוול לכהונה נוספת אם ינצח בבחירות 2020

בנימין נתניהו / צילום: תמר מצפי

האם יהיה פוליטיקאי אמיץ מספיק להגיד "המסים יעלו"?

הגירעון הענק צפוי להחזיר את השיח הכלכלי לבחירות - אולי הפעם נציגינו בכנסת יהיו חייבים לתת תשובות עמוקות או לפחות לקמץ בהבטחות ● שר האוצר כחלון אולי מפנטז לנסוע לפסגה הבינלאומית בבחריין, אבל רק אם נתניהו לא יחטוף לו את הנסיעה הזאת ● נראה שמנכ"ל משרד רה"מ יואב הורביץ מעריך מאוד את ראש הממשלה - אז למה הוא עזב? ● פרשנות

גלובלקוין (Globalcoin) של פייסבוק / הדמיה: Shutterstock

בציפייה להשקת המטבע של פייסבוק: הביטקוין מזנק לשיא של 13 חודשים

(עדכון) לפי דיווחים לא רשמיים, ביום שלישי הקרוב צפויה פייסבוק להכריז על המטבע הדיגיטלי שלה ● שער הביטקוין מטפס הבוקר מעל לרמה של 9,300 דולר לראשונה מאז 10 במאי 2018 ● בחודש האחרון זינק הביטקוין ב-30% והוסיף כ-2,000 דולר למחירו, לפי נתוני אתר CoinMarketCap

העלות האמיתית של מערכת הבחירות / צילומים: שלומי יוסף, shutterstock, עיצוב: טלי בוגדנובסקי

הבחירות צפויות להיות תענוג יקר, אז למה במשרד האוצר לא מוטרדים?

מכה כלכלית למשק? נשלם את המחיר במסים? בדיקת "גלובס" מציגה את העלויות של יום הבחירות והמשמעויות הכלכליות של יום השבתון ● באוצר מתכוונים לסגור חלק מהעלויות עם מאות מיליוני השקלים שהוקצו להסכמים הקואליציוניים וטרם חולקו ● ועדיין, כל אלו לא ימנעו הפסדים למעסיקים שייאלצו לממן לעובדים יום שבתון מכיסם ● מצביעים. לא מבזבזים עוד יום עבודה. פרויקט מיוחד