גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

טראמפ: "אני גאון יציב במידה קיצונית"; אז זהו, שלא

העימות המתעצם של נשיא ארה"ב עם הדמוקרטים, ובמיוחד עם ננסי פלוסי, יו"רית בית הנבחרים, חודר לו לעצמות ● התקפי הזעם הנשיאותיים מועברים בשידור חי ● ומה נתניהו היה עושה? ● פרשנות

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ / צילום: רויטרס, Carlos-Barria
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ / צילום: רויטרס, Carlos-Barria

לשבחו של דונלד טראמפ ייאמר שהוא באמת אינו מאבד את יכולתו להדהים. הרי האיש הזה הביך את עצמו - ואת אומתו - כל-כך הרבה פעמים בהתנהגות תזזיתית, בהתפרצויות מוזרות, בהתבטאויות חסרות פשר, בשקרים שקופים, עד שנדמה שלרדת נמוך יותר פשוט אי-אפשר. אבל טראמפ מוכיח כל פעם מחדש שאפשר גם אפשר, ושאין לו שום קושי לבוסס בבוץ עמוק של השפלה עצמית שוב ושוב.

עתה הוא נמצא ביפן, לשיחות על יחסי הסחר עם טוקיו, לפגישה עם הקיסר החדש ולצפייה בהתגוששות סומו, אך לפני צאתו, בבית הלבן, הוא חשף בפומבי פעם נוספת שתיים מחולשותיו הגדולות - ביטחון עצמי נבול והעדר מודעות עצמית - כאשר ביקש מעוזריו שיעידו בפומבי, מול המצלמות, בשידור חי שנצפה בעולם כולו, על יציבותו הנפשית. זה לא פייק ניוז. יש תיעוד בווידאו והוא מעורר חלחלה.

חשבו לרגע. האם בנימין נתניהו, מנהיג שנוי במחלוקת, עם אוהבים ושונאים ועם שק כבד של חשדות על גבו, בדיוק כמו טראמפ, היה פונה לפתע למקורביו, נאמר מירי רגב ודוד ביטן, באיזה אירוע פומבי, כשהמצלמות מנציחות כל רגע, ואומר: "תגידי, מירי, נכון שהייתי רגוע אתמול? דוד, אתה לא חושב שהפגנתי יציבות?". זה, כמובן, לא יקרה, כי נתניהו, על כל חולשותיו, הוא אדם שקול, מאוזן ואינטליגנטי. תחושת ההתקרבנות שלו - אם היא אכן אמיתית - אינה משתלטת על אונות מוחו. אין לו התקפי זעם מהולים בחמלה עצמית שמבתקים את מוסרות הריסון העצמי שלו. חברו בבית הלבן, לעומת זאת, הוא ההיפוך הגמור. זה מפחיד.

הרקע: מחוקקים דמוקרטים, ובראשם ננסי פלוסי, יו"רית בית הנבחרים, וצ'אק שומר, ראש הסיעה הדמוקרטית בסנאט, באו לפגישה עם טראמפ, שנקבעה מראש, לדיון על מיזם חקיקה למימון עבודות תשתית ברחבי ארה"ב: כבישים, גשרים, מסילות ברזל, נמלי תעופה, מגדלי תקשורת, תשתיות אינטרנט באזורים כפריים - המסד שקובע את איתנותה הכלכלית של כל מדינה ואת רווחת תושביה. כל מי שנוסע בכבישים באזורים מטרופוליטניים, בייחוד בוושינגטון ובניו-יורק, או משתמש ברכבות המפוצלחות לאורך הפרוזדור האורבני הצפוף בחוף המזרחי, יודע שארה"ב זקוקה למייקאובר תשתיתי. דחוף.

בחריגה מהלוחמה החזיתית והמתמדת בין רפובליקאים לדמוקרטים, חקיקת התשתיות הייתה אמורה להיות מיזם דו-מפלגתי - תופעה נדירה בנשיאות הנוכחית, שטקטיקת הפרד ומשול משמשת נר לרגליה. טראמפ אפילו התנדב להניח על השולחן שני טריליון דולר, טריליון דולר יותר ממה שהדמוקרטים קיוו לקבל. לרגע היה נדמה כי הקונגרס והנשיא המתלהם אולי יוכלו לפעול יחדיו למען האזרחים שבחרו בהם. אך לא. סתם חלומות באספמיא. וכך התנפצו החלומות:

שעה קלה לפני בואה לבית הלבן, נפגשה פלוסי עם חברי סיעתה על גבעת הקפיטול. היא המנהיגה הבלתי מעורערת של מפלגתה, אך באחרונה היא נאלצת להתמודד עם זעם נחוש בסיעה: מחוקקים דמוקרטים רבים - ומספרם הולך וגדל - דורשים לפתוח בהליכי אימפיצ'מנט נגד טראמפ. הם גורסים כי דוח התובע המיוחד מולר לבדו מוכיח בעליל שנשיא ארה"ב ניסה לשבש הליכי משפט ולסכל את החקירה נגדו. מאמץ כזה הוא עילה מספקת להשיק פעולות אימפיצ'מנט, טוענים דמוקרטים רבים, ולכך יש להוסיף את סירובו המתמשך של הנשיא לשתף פעולה עם ועדות בית הנבחרים שמוסיפות לחקור אותו.

ובעוד שאימפיצ'מנט אינו כתב הדחה - זה רק כתב אישום שבית הנבחרים מגיש לסנאט והסנאטורים הם שחייבים להחליט האם להדיח את הנשיא - פלוסי מתנגדת להשיק את התהליך. בסך-הכול זה רק ישרת את טראמפ, היא טוענת. לדבריה, הוא מעוניין לשמש מטרה להליכי אימפיצ'מנט מפני שהדבר ילכד את הבייס, תומכיו הנאמנים, וימריץ אותם ללכת לקלפיות ב-2020. הבית הלבן מתפלל לאימפיצ'מנט. היא חזרה על עמדתה זו בפגישה עם המחוקקים, אך הוסיפה: "נשיא ארה"ב מתעסק בטיוח" (COVER UP).

זו טענה שהדמוקרטים משמיעים כל הזמן והיא נדונה במדיה כעניין שבשגרה. לאחר הכל, עובדה היא שטראמפ ניסה לחפות על יחסיו עם כוכבת פורנו והורה לפרקליטו לשעבר לשלם לה דמי שתיקה. וזו רק דוגמה אחת. אבל הצהרת פלוסי, ששודרה מיד כחדשות מתפרצות בפוקס ניוז, CNN ו-MSNBC, הדליקה לטראמפ את הפיוז.

הוא נכנס לחדר הישיבות של הקבינט, שבו המתינו המחוקקים הדמוקרטים. לפי עדות הנוכחים, הוא לא לחץ ידי איש, אפילו לא התיישב. הוא הסתפק בהכרזה שהוא רוצה לקדם חקיקת מימון תשתיות, אך הגברת פלוסי אמרה משהו "נורא" והאשימה אותו בטיוח. זה לא יכול להימשך כך. אמר ויצא - לגן הוורדים של הבית הלבן, שם המתינו עיתונאים שזומנו בעוד מועד ודוכן נאומים עם שילוט שמתאים לצו השעה: "לא היה שיתוף-פעולה (עם הרוסים). לא היה שיבוש הליכי משפט". (מתי הוא הספיק לארגן את האירוע? אפשרות: זעמו של טראמפ ניצת טרם הפגישה המתוכננת עם המחוקקים והוא הורה לזמן מסיבת עיתונאים כדי להשפיל את הדמוקרטים ולהראות להם מי בעל הבית; כמה דמוקרטים סבורים כך, אבל מה זה בעצם משנה?)

בגן הוורדים הרחיב הנשיא את הדיבור על מה שקרה בחדר הסמוך: "במקום לפסוע בחדווה לפגישה, נכנסתי פנימה כדי לראות אנשים שאך זה אמרו עלי שאני מתעסק עם טיוח. אני לא מתעסק עם טיוח. נכנסתי לחדר ואמרתי: 'אני רוצה לעבוד על תשתיות. אני רוצה לעשות זאת יותר ממה שאתם רוצים לעשות זאת. אבל אתם יודעים מה? לא תוכלו לעשות זאת בנסיבות הנוכחיות. (קודם) תגמרו עם החקירות הצבועות שלכם".

ובמילים אחרות: דונלד טראמפ הכריז על שביתה, או, אם תרצו, סחיטה. אין מגעים עם הדמוקרטים כל עוד נמשכות החקירות נגדו בבית הנבחרים. במשתמע: הבית הלבן לא ישתתף בהליכי החקיקה של הקונגרס (הדמוקרטים שולטים בבית הנבחרים ובלי בית הנבחרים מושבתת עבודת החקיקה) כל עוד הדמוקרטים יוסיפו להציק לו עם החקירות הקטנוניות שלהם. מה עם חקיקה תקציבית שוטפת? מה עם העלאתה של תקרת החוב? איך יקנו דלק למטוסי חיל האוויר האמריקאי? מי יאכיל את החיילים? הנשיא הנוכחי הפך את העם האמריקאי בן ערובה לאגו הפריך שלו.

כשהקונגרס ניהל הליך אימפיצ'מנט נגד ביל קלינטון, המשיך הנשיא דאז לעבוד עם הקונגרס על פעילות חקיקה שוטפת. "אני מסוגל למדר את פעילות המוח שלי", הוא אמר אז. "אימפיצ'מנט זה דבר אחד; עבודה שוטפת עם הקונגרס היא דבר אחר".

על גבעת הקפיטול, החזירו הבכירים הדמוקרטים מלחמה שערה. פלוסי, שלא מחמיצה הזדמנות להשפיל את טראמפ באלגנטיות מתנשאת אמרה: "לאדון טראמפ הייתה התפרצות זעם נוספת. אני מתפללת למען נשיא ארה"ב. אני רוצה לקוות שמשפחתו, או הממשל שלו, או צוות עוזריו יערכו 'התערבות' כדי לעזור לו". (התערבות היא מוסד חברתי ידוע בארה"ב: מאמץ מרוכז של חברים או בני משפחה לגמול מישהו מהתנהגות סוטה, בדרך-כלל גמילה מהתמכרות לסמים או משכרות כרונית. לכן, האמירה שטראמפ זקוק ל'התערבות' נחשבת עלבון גדול).

נראה שטראמפ חש שהנראטיב נשמט מידו. התקשורת שוב החלה להתייחס אליו כאל תינוק מפונדרק. ב"וושינגטון פוסט" כתבו על ה"פרנויה" הנשיאותית, על ה"טירוף" של טראמפ, על כך שהמוח שלו לא מתפקד בצורה נורמלית כל-כך. טראמפ החליט אפוא שצריך לקחת את המושכות לידיים. וכך, לפני יציאתו ליפן הוא התייצב לפני הכתבים בבית הלבן, שכחלק מעוזריו הבכירים משמשים קישוט לאורך הקיר. אם עד עתה הוא נמנע מלהדביק שמות גנאי לפלוסי, כפי שהוא נוהג לעשות לכל מי שמעצבן אותו (מקורביו אמרו בעבר שהוא פוחד ממנה), הוא החליט שהגיע הזמן להוריד את הכפפות הווירטואליות. "ננסי המשוגעת", הוא כינה אותה. "...אני לא משוגע, היא משוגעת...היא דפוקה. היא איבדה את זה".

הוא קבע את הטון מיד. "אני גאון יציב בצורה קיצונית", הוא אמר, בלי להסגיר אפילו שמץ מבוכה מהאירוניה הפנטסטית שגלומה במשפט הזה. "הייתי ממש רגוע (בפגישה עם המחוקקים הדמוקרטים). הייתי רגוע במידה קיצונית". ובפנותו ליועצת בכירה, קלי-אן קונוויי, הוא שאל: "קלי-אן, מה את חושבת"?

"רגוע מאוד", השיבה היועצת בלי להסמיק.

"היית רגוע מאוד", איששה יועצת בכירה אחרת, מרסדס שלאפ.

"לארי?" - פנה טראמפ ליו"ר המועצה הכלכלית הלאומית בבית הלבן, לארי קאדלו.

"היית רגוע מאוד, אדוני הנשיא", אמר היועץ הכלכלי הראשי.

"רגוע מאוד", אישרה דוברת הבית הלבן, שרה סאנדרס.

אז עכשיו גם אנחנו יכולים להיות רגועים. העולם החופשי בידיים טובות

עוד כתבות

עכו / צילום : גיא נרדי

ותמ"ל עכו אושר: ביהמ"ש נתן אור ירוק לבניית 8,000 דירות בעכו

ביהמ"ש המחוזי בחיפה דחה שתי עתירות שהוגשו נגד אישור תוכנית ביוזמת הותמ"ל לבניית אלפי דירות בעכו, מרביתן על שטחים חקלאיים ● בין העותרות – חווה חקלאית שמפעיל משרד החקלאות שתיאלץ למצוא מקום חדש לפעילותה

אסתר חיות / צילום: יונתן זינדל

העליון הכריע: "פסק דין הבוגדת" יעלה לדיון נוסף; האם לאישה שבגדה יש זכות בבית המשותף?

בניגוד לעמדת היועמ"ש, נשיאת ביהמ"ש העליון קבעה כי ייערך דיון נוסף בהכרעה ● מדובר בפסק הדין שבמסגרתו בחר העליון שלא להתערב בפסק דינו של ביה"ד הרבני הגדול, ששלל מאישה את זכאותה לשיתוף בדירת מגורים עקב בגידה נטענת שלה בבעלה ● הדיון הנוסף יתקיים בהרכב מורחב של 9 שופטים

ישיבת הפתיחה של מועצת המדינה הזמנית/  צילום: דוד אלדן, אוסף התצלומים הלאומי

לנצח "מצב חירום"? כבר 71 שנה שהח"כים המבוהלים משמרים מצב חוקי לא-דמוקרטי

הכנסת שוב אישרה ברוב קולות גדול במיוחד שיש "מצב חירום" בישראל ● איך קורה שלא קם איש וזועק נגד איומי הקטסטרופה המדומים ● התוצאה - שרים ופקידים בכירים, נהנים מכוח עצום מול החלטות כנסת ● דעה

מחכים להצביע בבחירות ליו"ר לשכת עורכי הדין / צילום: שלומי יוסף

המרוץ לראשות לשכת עורכי הדין: רק 5% הגיעו להצביע

(עדכון) - עורכי הדין שהיו אמורים לנהור בהמוניהם לכ-150 הקלפיות שנפתחו בשעה 8:00 בבוקר, כדי לבחור את עורך הדין הבא שינהיג אותם ואת הנבחרת שתלווה אותו - לא נוהרים בינתיים לשום מקום

אביגדור ליברמן במסיבת העיתונאים היום / צילום: שלומי יוסף

ליברמן תובע דיבה מפעיל הליכוד "קפטן ג'ורג'": "הפוטש עם לפיד - שקר"

בתביעה מציג ליברמן את הציוצים של גיורא עזרא, בעל הכינוי "קפטן ג'ורג'" בטוויטר, בין היתר בנוגע לפגישה בה לכאורה לפיד וליברמן "הגו את התוכנית בה ליברמן אינו מצטרף לממשלת נתניהו" ● ליברמן: "להד"ם, כל מילה ומילה בציוץ הנ"ל היא שקר מוחלט"

זיהוי פנים/ צילום: שאטרסטוק

הסטארט-אפ התל-אביבי AnyVision השלים גיוס של 31 מ' ד'

הסטארט אפ שהוקם ב-2015 מפתח טכנולוגיית זיהוי פנים, גוף ועצמים ● בסבב הגיוס הראשון של החברה גויסו 74 מיליון דולר ● בין המשקיעות נמצאות הקרנות M12 של מיקרוסופט, קרן הצמיחה DFJ ו-OG של אייל עופר

הבית ברחוב מיכ"ל. / צילום: בר אל

סיפורו של הבית ברחוב מיכ"ל הוכרע: הדיירות אכן היורשות החוקיות

ביהמ"ש לענייני משפחה הכריע כי הדיירות להן הוריש בעל הבניין הערירי את דירותיו, הן היורשות החוקיות ● לאחר שהוגשה בקשה לקיום הצוואה לרשם לענייני ירושה, הגישו בני משפחתו של הנפטר התנגדות לקיום הצוואה בטענה שלא היה צלול בעת עריכתה ● חוות-דעת רפואית שהוגשה העלתה שהנפטר אכן היה צלול והמחלוקת הגיעה לסיומה

דוד לוי  / צילום: אתר החברה

מניית אטרניטי מזנקת בלונדון על רקע חוזה עם יצרנית ציוד תקשורת סינית

ספקית הפתרון להאצת ביצועים ברשתות תקשורת דיווחה על חוזה עם יצרנית ציוד תקשורת סינית ● מנכ"ל אטרניטי, דוד לוי: "עם התוכנה המוצלחת של FiberHome והרכיב של אטרניטי, המוצר יהפוך אטרקטיבי במיוחד לספקיות התקשורת הסיניות"

הפגנת ענק נגד מנהיגת הונג קונג / צילום: ATHIT PERAWONGMETHA, רויטרס

מנהיגת הונג קונג נכנעה? רמזה שחוק ההסגרה לסין ייגנז

לאם התנצלה כך שגרמה לזעזוע גדול בעיר, ואמרה שהיא "שמעה את התושבים חזק וברור", ותנסה לבנות מחדש את האמון ● הצעת החוק הציתה גל מחאות אלימות ● מארגני המחאה דורשים ממנה התפטרות מיידית

ניו יורק / צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

אי.בי.אי: "הרפורמה בניו יורק מחייבת מעקב אחר מכירת הדירות של דה זראסאי כדי לראות אם יש פגיעה בתזרים"

בבית ההשקעות אי.בי.אי טוענים כי שינוי החקיקה בשוק השכירות המפוקחת בניו יורק הוא הדרמטי ביותר שהושג זה עשרות שנים ● חברת הנדל"ן דה זראסאי, בעלת חוב אג"ח של 2 מיליארד שקל בבורסת תל אביב, מחזיקה ביותר מ-10,000 דירות בניו יורק

ברונו לה מאר, שר האוצר הצרפתי / צילום: REUTERS/Issei Kato/Pool/File Photo

שר האוצר הצרפתי נגד המטבע של פייסבוק: "זה לא בא בחשבון"

ברונו לה מר, שר האוצר של צרפת, תקף בראיון לרשת "בלומברג" את פרויקט ליברה, שעליו הכריזה היום פייסבוק ● לדבריו, "אסור שמטבע הקריפטו ייהפך למטבע ריבוני" ● הוא קרא לראשי הבנקים המרכזיים בעולם להקים ועדה לבדיקת הפרויקט

שדה התעופה רמון / צילום: ששון טירם

במקום תוכניות גרנדיוזיות, אפשר לשפר את התחבורה הציבורית לשדה התעופה רמון

עומס נוסעים, פקקים ואיחורים לטיסות - אלה ועוד גרמו להצעה שספק אם היא רצינית - להחזיר לשימוש את שדה התעופה באילת, דבר שיקשה על הפעילות בשדה התעופה החדש ברמון שבו הושקעו 1.7 מיליון שקל ● אבל אפשר למצוא לבעיה פתרון פשוט וזול בהרבה ● פרשנות

אביב גפן / רויטרס

אביב גפן מצטרף כיועץ תדמית ושיווק לחברת הקנאביס אינטליקנה

גפן יקבל על תפקידו בחברת אינטליקנה שכר ו-100 אלף אופציות במחיר מימוש של 6.6 שקלים - פרמיה של 28% על מחיר המניה הבוקר ● "הקנאביס הרפואי כאן כדי להישאר"

רובוט-רוקח בפעולה / צילום: יח"צ

סוף לתורים בבתי המרקחת? הרובוט-רוקח של סופר פארם שיביא לכם את התרופה

רובוט-רוקח החל לפעול בבתי המרקחת בשני סניפים במסגרת פיילוט של החברה ואמור לקצר את משך ההמתנה בתור ● כדי לפרוס רובוטים כאלה בכל סניפיה תדרש סופר פארם להשקעה של עד 70 מיליון שקל

שלמה איזנברג / צילום: איל יצהר

"אני עדיין לא מבין את התופעה של WeWork; כשהם יראו מודל של רווח, ארוץ להשכיר להם שטחים"

שלמה איזנברג, בעלי קבוצת ישרס, בדיון על שוק המשרדים בכנס הנדל"ן של EY: "כשאני משכיר שטח משמעותי בנכסים שלי, הדבר הראשון שאני בודק זה את המאזן הכספי של השוכר, כי אני מאמין שחברה שלא מרוויחה לא יכולה לשלם שכר דירה"

אנגלה מרקל / צילום: רויטרס - Hannibal Hanschke

מרקל תועדה רועדת במהלך ההמנון, וכלי התקשורת בגרמניה עסקו במצבה הבריאותי

מרקל, בת 64, השתתפה בטקס קבלת פנים למנהיג אוקראינה הנבחר, וולודמיר זלנסקי, וצולמה כשהיא מנסה להשתלט על רעד כבד שאחז בגופה במהלך נגינת ההמנון הגרמני

בצלאל סמוטריץ'/ צילום: דוד וייל

האם מינוי סמוטריץ' יתברר כמתנה משמיים למתנגדים לסגירת שדה דב?

שר התחבורה החדש מגדיר את סגירת שדה דב כמהלך "אנטי ציוני" ● מיד לאחר ההפגנה שהתקיימה אתמול מול בית ראש הממשלה אמר "שדה דב אסור שייסגר ושדה דב בעזרת השם לא ייסגר" ● האם סמוטריץ' אכן יכול לעצור את הסגירה המתוכננת של שדה דב?

דוד פורר / צילום: רפי דלויה	,

עסקת בזק: הראל ואלטשולר התנגדו והצעת סרצ'לייט לא זכתה לרוב הדרוש

(עדכון): באסיפת מחזיקי איגרות החוב (סדרה ג') של ביקום לא זכתה ההצעה לרוב מינימלי דרוש של 75% מקרב משתתפי האסיפה ● זאת לאחר ששניים מהמחזיקים העיקריים באג"ח - חברת הראל ובית ההשקעות אלטשולר שחם, הצביעו נגדה

ערן וולף, מנכ"ל מימון ישיר /  צילום: יח"צ

מימון ישיר מנסה לנפץ את הסטיגמה: "החוב הצרכני בישראל עולה בשיעור מתון; אין בועה בשוק האשראי לרכב"

במצגת שפרסמה היום החברה, שנמצאת בשליטת קבוצת ביטוח ישיר של משפחת שנידמן, היא הגדירה את עצמה כ"חברת האשראי הצרכני שאינה בנק הגדולה ביותר בישראל" ● מימון ישיר מעריכה כי בשקלול המערכת הבנקאית היא השחקן החמישי בגודלו בישראל, אחרי ארבעת הבנקים הגדולים, בהיקף של מתן הלוואות צרכניות חדשות

טל גרנות גולדשטיין, מנכ"לית HOT / צילום: יחצ

פירות הבאושים של השוק הסיטונאי: הוט אולצה להעלות את מחירי האינטרנט

החברה הודיעה על העלאת מחירים בחבילת ה-200 מגה, וזאת בעקבות התערבות משרד התקשורת, שקבע כי הוט מוכרת את החבילה במחיר נמוך יותר מאשר היא מוכרת את שירותי התשתית שלה לפרטנר או לסלקום במסגרת השוק הסיטונאי