גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מזכירות הליכוד אישרה ברוב מוחץ את הצעת נתניהו לריצה עם כחלון

(עדכונים שוטפים) - בצל משבר חוק הגיוס, המפלגות נערכות לבחירות ● הנשיא ריבלין מבהיר: איני מתערב, יש למצות את המועד הקבוע בחוק ● בליכוד פועלים לשנות את החוקה כדי שנתניהו לא יעמוד לבחירה מחודשת ● יו"רית מרצ תמר זנדברג: "קוראת לבכירי כחול לבן למצות אפשרות להקמת ממשלה בראשות גנץ בתמיכת מרכז, שמאל, הסיעות הערביות ומפלגה חרדית אחת לפחות"

20:10

ח"כ אורי מקלב הגיש כעת הסתייגות לחוק פיזור הכנסת מהתאריך המופיע בחוק, 17 בספטמבר. לדברי מקלב, "מה שקובע אצלנו זה התאריכים העבריים, ואנחנו מעוניינים בתאריך כ"ו אב או בג' באלול, שלא יפריע לנו ללימודי הישיבות ובתי הספר". 

18:40

דובר הליכוד יונתן אוריך מסר: "לא נקבעה פגישה, ואין כרגע שום התקדמות עם אביגדור ליברמן. הוא דוחה כל הצעה ומנסה למשוך זמן".

17:20

מזכירות הליכוד אישרה ברוב מוחץ את הצעת ראש הממשלה בנימין נתניהו: ריצה עם משה כחלון וצילום המצב של הרשימה והראשות. 

במענה לשאלה הבהיר השר ישראל כ"ץ, יו"ר מזכירות הליכוד, כי המזכירות סוברנית לקבל את ההחלטה. ההחלטה התקבלה סופית. 

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודה למזכירות הליכוד: "האחדות בינינו הביאה לנו ניצחון מול התקשורת והשמאל. אני נרגש מהאמון שנתתם בי במהלך השנים האחרונות ובישיבה הזאת. אנחנו הולכים יחד, מה שלא יהיה, וביחד ננצח".

16:15 

בית הנשיא הוציא כעת הודעה בתגובה לפניות המגיעות אל לשכת הנשיא בבקשה להתערבותו על-מנת למנוע בחירות חוזרות. 

לפי ההודעה, "עד מחר בחצות נתון המנדט להרכבת הממשלה בידיו של ראש הממשלה, ח"כ בנימין נתניהו. הנשיא יאפשר לו למצות את הזמן שניתן לו בחוק כשהוא מקווה שלא נקלע, חלילה, למערכת בחירות נוספת. בסמכותה של הכנסת, על-פי לשון אותו החוק ממש, להחליט על פיזורה. לאור זאת, הכנסת על חבריה, כנציגת הריבון, הוא העם, תישא בהשלכות ההחלטה בהמשך דרכה". 

מוקדם יותר היום פנתה ח"כ שלי יחימוביץ' ממפלגת העבודה לבית הנשיא בבקשה שיתערב. במכתב לנשיא ראובן (רובי) ריבלין היא כתבה: "אנא ממש סמכותך על-פי חוק, הטל על חבר כנסת אחר את הרכבת הממשלה, ומנע זעזוע וכאוס שלטוניים, שיתוק כלל המערכות והוצאות כספיות כבירות". 

לדבריה, בחירות נוספות הן "אירוע תקדימי ומטלטל בתולדות המדינה, אשר כמוהו לא היה מעולם, והוא מטיל את המדינה כולה לכאוס שלטוני, לשיתוק כלל המערכות ולהוצאות כספיות כבירות. דומה שעד כה לא מוצו כל הדרכים הקיימות בחוק כדי להרכיב ממשלה, ובפועל, נוסה אך ורק תרחיש אחד, הטלת הרכבתה של הממשלה על יו"ר הליכוד, ראש הממשלה מר בנימין נתניהו. מתברר כי תרחיש זה משועבד כולו לרצונו של ראש הממשלה לייצר טבעת הגנה משולבת כדי לעצור את ההליכים המשפטיים המתנהלים נגדו, שאם לא כן, היה מרחב האפשרויות העומדות בפניו נרחב הרבה יותר". 

יו"רית מרצ, ח"כ תמר זנדברג, אמרה היום כי היא מוכנה להשתתף בפיליבסטר (דחיית ההצבעות באמצעות נאומים ממושכים): "אני קוראת לבכירי כחול לבן למצות אפשרות להקמת ממשלה בראשות בני גנץ בתמיכת מרכז, שמאל, הסיעות הערביות ומפלגה חרדית אחת לפחות. אנחנו נייצר פיליבסטר ארוך ככל שנוכל על-מנת לדחות את הפיזור ולהפקיע את המנדט מנתניהו מחר בחצות".

לדבריה, "ראש ממשלה חשוד בשוחד ממשיך בניסיונות מילוט מהדין, ושכל השאר יישרף. בשעות הקרובות צפויה להגיע הצעת החוק לפיזור הכנסת, אבל לפני שהולכים לבחירות חדשות, יש עוד אפשרות, ואני קוראת לבכירי כחול לבן למצות אותה. זאת ההזדמנות להציל את ישראל ולכוון אותה לכיוון אחר לגמרי. בלי חסינות, בלי התגברות ועם סדר עדיפויות שונה לחלוטין". 

חברי הכנסת מיכל שיר ואריאל קלנר (הליכוד) הגישו לפני זמן קצר עתירה לבית הדין של הליכוד נגד קיום הדיון היום במזכירות הליכוד בנושא שילוב כולנו במפלגה, בטענה כי אך ורק למרכז הליכוד יש סמכות לשנות את חוקת המפלגה או לאפשר שריון של גוף פוליטי נוסף. 

14:55

חברי הכנסת יכולים להגיש הסתייגויות לוועדה המיוחדת לחוק פיזור הכנסת עד 18:00, ולאחר מכן הוועדה תתכנס לדיון על ההסתייגויות. נוכח סיום צום הרמדאן, ההצבעות על ההסתייגויות יחלו לאחר השעה 20:00. בתום ההצבעה על ההסתייגויות תיערך הצבעה על אישור הצעת החוק לקריאה שנייה ושלישית.

יו"ר הוועדה, ח"כ מיקי זוהר, אמר כי הוא יבקש מיו"ר הכנסת יולי אדלשטיין לחדש את הדיון על הצעת החוק במליאת הכנסת, עם תום ההצבעות בוועדה. 

14:30

מספר פעילים בולטים בליכוד, כולל חברי מועצות ערים מטעם התנועה כמו אלעד מלכא מירושלים ויעקב וידר מבני ברק, פנו בשעות הצהריים למזכירות הליכוד ולראש הממשלה נתניהו בקריאה למנוע את האיחוד עם משה כחלון. "הכנסת גורמים זרים לליכוד על חשבון העדפת חברי התנועה היא פגיעה קשה במנגנון הדמוקרטי בו אנו גאים ושהביא את הליכוד להישגים האחרונים. אנחנו קוראים לכם לפעול בכל כוחכם ולמנוע את שילובם של השר משה כחלון ואנשיו במוסדות וברשימת הליכוד. שילובם יבוא על חשבון חברי התנועה שנבחרו לייצג את הליכוד תוך שמירה על מחוייבות לערכים הלאומיים והליברלים שמנחים את הליכוד. מפלגת כולנו לא עשתה זאת", הם כתבו.

12:40

בליכוד פועלים לשנות את החוקה כדי שנתניהו לא יעמוד לבחירה מחודשת. 

לקראת האפשרות של מערכת בחירות מהירה לכנסת ה-22, מתכנסת היום (ג') בשעה 15:30 מזכירות הליכוד לדיון בתיקונים ומהלכים אפשריים, לרבות האופציה של שינוי חוקת הליכוד, כך שלא יצטרכו לערוך בחירות ליו"ר תנועת הליכוד ולחברי הכנסת של הליכוד, וניתן יהיה להגיש שוב את אותה הרשימה בדיוק.

אתמול פרסמנו ב"גלובס" על הקושי הקיים בסעיפי החוקה, לפיהם על הליכוד לקיים בחירות לראשות המפלגה לפני מערכת בחירות.

בקרב בכירי הליכוד נידונה האפשרות לשנות את חוקת הליכוד, כך שלא יתקיימו פריימריז לרשימה, ולא יתקיימו פריימריז לראשות המפלגה. בנוסף, בליכוד מעוניינים לאפשר ריצה משותפת ושילוב של מפלגת כולנו ברשימת הליכוד.

נכון לרגע זה לא הוצג נייר מסודר ובו סדר היום לישיבת המזכירות, אם כי הכוונה לשנות את הסעיפים בחוקה, מדוברת בקרב כל בכירי הליכוד. אולם עו"ד שי גלילי, מבקר הליכוד, מפנה הבוקר לסעיפים הרלוונטיים בחוקת הליכוד שאינם מאפשרים לזרז ולהעביר את התיקונים הללו באמצעות מזכירות הליכוד.

לדבריו, "לפי סעיף 80 לחוקת המפלגה, רק מרכז הליכוד מוסמך לאשר התקשרות עם סיעת כולנו בכל התקשרות שהיא, מה גם שהואיל וחוקת המפלגה מחייבת עריכת פריימריז בטרם כל בחירות כלליות לכנסת, נדרש תיקון חוקה והוספת הוראת דין אשר תעניק סמכות בנסיבות מיוחדות להעתקת רשימת המועמדים שהוגשה לכנסת ה-21 למסגרת הבחירות לכנסת ה-22; מכל מקום, מזכירות המפלגה איננה בעלת הסמכות הפונקציונלית להחליט בנושאים". 

10:50

הוועדה המיוחדת, בראשות ח"כ מיקי זוהר, תתכנס בשעה 11:00 להכנת הצעת חוק התפזרות הכנסת ה-21 לקריאות שנייה ושלישית.

9:00

יו"ר מפלגת ישראל ביתנו אביגדור ליברמן כתב הבוקר בחשבון הפייסבוק שלו: "שמעתי הבוקר את דוברי הליכוד מדברים על 'הגמישות המופלאה' של המפלגות החרדיות שמוכנות להעביר את חוק הגיוס, אבל עם הסתייגות קטנה, שסוגית היעדים ופקיעת החוק יעברו להחלטת ממשלה ולא יהיו בחקיקה ראשית. זאת לא גמישות, זאת רמאות. חוק הגיוס הוא רק סימפטום של הקצנה חרדית, הכוללת בין היתר, סגירת מרכולים בשבת, גשר יהודית, חרם צרכני על מפעל פיניציה בירוחם וניסיון להפסיק את מכירת הכרטיסים בשבת בגן החיות התנ"כי. המניע היחיד של 'ישראל ביתנו', הוא עמידה על העקרונות וההתחייבויות שניתנו לציבור לפני הבחירות, תוך כדי הבחירות ולאחר הבחירות. אנחנו לא מחפשים להפיל את נתניהו ולא מחפשים מועמד אלטרנטיבי, אבל לא נוותר על העקרונות ועל ההבטחות שלנו לאזרחי מדינת ישראל".

7:00

ברקע אי ההגעה להבנות בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לבין יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן והמשבר במו"מ הקואליציוני, מליאת הכנסת אישרה הלילה (שלישי) בקריאה ראשונה את הצעת החוק לפיזור הכנסת. 66 חברי כנסת הצביעו בעד ההצעה, בעוד 44 התנגדו ו-5 נמנעו.

לאחר האישור, וככל שיימשך המשבר במו"מ, מתכנן ח"כ מיקי זוהר (ליכוד) לאשר את ההצעה גם בקריאה שנייה ושלישית לפני רביעי בחצות הלילה - הזמן שבו נתניהו אמור להשיב לנשיא ראובן ריבלין את המנדט שקיבל להרכבת הממשלה. לקריאה שנייה ושלישית נדרש רוב של 61 ח"כים.

מוקדם יותר אישרה הוועדה המיוחדת בכנסת את החוק לקריאה ראשונה, ולפיה הבחירות יתקיימו ב-17 בספטמבר. כפי הנראה, התוכנית היא להחליף את התאריך בהמשך לפני אישור סופי של הצעת החוק לפי הסכמה של כלל הסיעות, והקרב על התאריך הסופי יימשך גם היום ועד לפיזורה הסופי של הכנסת, במידה ולא תושג פשרה שתמנע בחירות חדשות. בעוד מפלגת השלטון והחרדים מעוניינים לקיים את הבחירות ב-27 באוגוסט או ב-3 בספטמבר, בישראל ביתנו מסרבים ומתעקשים על 10 או ב-17 בספטמבר. זאת בטענה שתאריך מוקדם יותר משחק לטובת החרדים, וחל בזמן חופשות הקיץ ותחילת שנת הלימודים.

"נתניהו החליט ללכת כבר לבחירות בכל מקרה", אמר גורם בישראל ביתנו. "הצעת הפשרה שלנו עומדת בעינה - במקום שנתניהו יתעסק בלתקוף אותנו, שיתעסק בלהחזיר את המדינה לשפיות ולהעביר את חוק הגיוס כפי שעבר בקריאה ראשונה".

ראש הממשלה ויו"ר ישראל ביתנו נפגשו במהלך הערב בניסיון לפתור את המשבר במשא ומתן הקואליציוני, אולם לטענת גורם פוליטי הפגישה הסתיימה בפיצוץ. בנאום שנשא לאחר מכן, הצהיר נתניהו כי לא הצליח לשכנע את ליברמן להימנע מבחירות חוזרות. הוא קרא לליברמן לשקול את הדברים והוסיף כי "הוויכוח הוא קוסמטי. יש פתרונות מצוינים ואם יש רצון ונכונות אפשר לפתור הכול תוך שתי דקות".

בתום ההצהרה התבקשו שרי וחברי כנסת מהליכוד "לא לתקוף את איווט עד להודעה חדשה ". בהודעה נמסר כי "מתקיימים מאמצים. עדיין מקווים שליברמן יחזור בו, יקבל את הפתרון שמקיים את גיוס החרדים וימנע הפלת ממשלת ימין".

במקביל, יו"ר ישראל ביתנו תקף בחשבון הטוויטר שלו את ראש הממשלה. "לא מדובר בתיקונים קוסמטיים, מדובר בכניעה לחרדים", כתב. "אני חוזר על ההצעה שלי: בוא נעביר את החוק בקריה שניה ושלישית ללא שינויים בלי החרדים".

בתגובה, בליכוד שינו את עמדתם והודיעו לשרים ולחברי הכנסת: " לאחר הערכת מצב מחודשת - אש חופשית נגד ליברמן ". בנוסף לכך, במפלגה איימו על ליברמן כי אם יתמיד בהתעקשותו על חוק הגיוס ואכן יהיו בחירות, הם מתכוונים להשקיע תקציבי קמפיין ופרסום רבים במגזר הרוסי במטרה לפגוע בו ישירות.

בעקבות זאת ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו) כתב כי "במקום להורות על אש חופשית נגד חמאס, ראש הממשלה מורה על אש חופשית נגד אביגדור ליברמן".

בתוך כך, המתווך בין נתניהו וליברמן - שמואל חייק, איש עסקים המתגורר בלונדון המקורב מאוד ליו"ר ישראל ביתנו - חזר הלילה לישראל בניסיון אחרון לפתור את משבר הקמת הממשלה. חייק עזב בסוף השבוע שעבר את הארץ לאחר הפיצוץ במגעים בין הצדדים, והוזעק כדי לסייע בפתרון המשבר.

עוד כתבות

ניר שוחט / צילום: תמונה פרטית

"יש תחושה שהמדינה הונתה אותנו. הוראות הפיצוי השתנו ונותרנו לבד"

ניר שוחט (38) הוא מבעלי מסעדת סושימוטו בשדרות ומוביל את מחאת המסעדנים בדרום, שקוראת לסיוע ממשלתי לעסקים באזור ● "הנזק הישיר שלנו מוערך בעשרות אלפי שקלים"

בני גנץ, בנימין נתניהו / כדיה לוי, מאיר אמירי

השיקול היחיד שעמד ברקע החיסול היה ביטחוני, אך תוצאותיו מקרבות הקמת ממשלת אחדות

לח"כ בני גנץ אין בשלב הזה שום גיבוי ציבורי ופוליטי להקים ממשלת מיעוט עם מפלגות השמאל בתמיכה של הרשימה המשותפת, משמע האפשרות שעל הפרק היא רק הקמתה של ממשלת אחדות ● פרשנות

צה"ל הפציץ בשכונת שג'אעיה בעזה את ביתו של בכיר בג'יהאד האסלאמי / צילום: REUTERS/Mohammed Salem

יותר מ-190 רקטות שוגרו מהבוקר; לא יתקיימו לימודים בערי הדרום מחר

מטחים כבדים נורים מעזה ללא הפסקה, בעקבות חיסול בכיר הג'יהאד האסלאמי ● לפי דיווחים ברצועת עזה, דוברי מה שמכונה החמ"ל המשותף מאיימים כי התגובה החזקה ביותר לחיסול אל-עיטא עדיין בדרך, והצפי הוא שתגיע בשעות הלילה

בניין נובולוג / צילום: נובולוג, יח"צ

נובולוג רוכשת מעופר עמר, מנכ"ל מדיקוויפ, את יתרת מניות החברה תמורת כ-31 מיליון שקל

חברת שירותי הבריאות רוכשת כעת את מניות המיעוט, בשיעור של 30%, לאחר שרכשה לפני כשנתיים את מניות השליטה, בשיעור של 70%, תמורת 45.5 מיליון שקל ● מדיקוויפ מספקת שירותי בריאות וציוד מבוססי טכנולוגיה לשיפור איכות חיי המטופלים בביתם, ומניעת אשפוזים מיותרים בבתי החולים

שריפה כתוצאה מפגיעת רקטה במפעל צעצועים בשדרות / צילום: רויטרס

הדילמה: מערכה בעזה או מערכת בחירות - בקופת המדינה אין מספיק כסף לשניהם

לאוצר יש רזרבה של 1.3 מיליארד שקל, והשאלה היא מה עושים איתה ● אם ישראל תיקלע למבצע צבאי ארוך בעזה, הגירעון התקציבי יקשה על הממשלה להתמודד עם ההשלכות הכלכליות של העימות ● עם זאת, מחקרים מראים שלעימותים צבאיים יש השפעה מוגבלת על הכלכלה הישראלית

בני גנץ / צילום: אלעד מלכה

גנץ: "החלטה נכונה מבצעית ומדינית. לא תהיה השפעה על תהליכים פוליטיים"

בבוקר שלאחר החיסול בעזה הוכרזה כוננות שיא בעוטף ובמרכז, והרוחות הפוליטיות סוערות ● גנץ "מגבה כל פעילות נכונה למען ביטחון ישראל" והדגיש כי "לפעולה זו לא תהיה השפעה על התהליכים הפוליטיים המתקיימים"

הבית שנהרס מירי הרקטה ששוגרה מעזה / צילום: רועי ברק

פיצויים בעקבות נזק עקיף: אין מענה לערי גוש דן

רשות המסים הודיעה כי עסקים המצויים בטווח של עד 40 ק"מ מרצועת עזה יהיו רשאים להגיש תביעה להחזר השכר שישולם לעובדים שיעדרו מעבודתם בעקבות המצב הביטחוני ● בשלב זה: גוש דן, שהיה משותק כמעט הבוקר, מחוץ לטווח הפיצוי על נזק העקיף

דונלד טראמפ / צילום: Leah Millis, רויטרס

טראמפ: השווקים והכלכלה היו במצב טוב אף יותר לולא הטעויות של הפד

נשיא ארה"ב נואם בפני המועדון הכלכלי של ניו יורק ומשתלח בבנק המרכזי ● טראמפ התייחס לעליות במדדי המניות המובילים מאז בחירתו ואמר כי "אם היה לנו פדרל רזרב שהיה עובד אתנו, יכולנו להוסיף עוד 25% לכל אחד מהמספרים האלה

ד"ר אחמד חליחל, סגן מנהל אגף בכיר דמוגרפיה ומפקד / צילום: איל יצהר, גלובס

"היום בחברה הערבית רמת הילודה זהה לזו של היהודים"

את הדברים אמר ד"ר אחמד חליחל בוועידת הפורום הכלכלי הערבי ו"גלובס" ● מיתוס נוסך ששבר חליחל הוא המוטיבציה לילודה: "המחשבה היא רציונלית, אין כאן סיבות דתיות"

ורה סילבה, פרופ' מוניק פנחס, ח"כ אורית פרקש הכהן, ד"ר נורית גל והדס מרזל  / צילום: ארן דולב

מי הכניסו אנרגיות חדשות להתאגדות מהנדסי החשמל והאלקטרוניקה

בשבוע שעבר נערך הכנס השנתי של התאגדות מהנדסי החשמל והאלקטרוניקה באילת ובו התקיים מושב שעסק במידת הייצוג של נשים בתחומי החשמל והאנרגיה

מסחר בוול סטריט./  צילום: רויטרס

עליות בוול סטריט; טראמפ נואם ומשתלח בפד על סירובו להוריד ריבית

טראמפ נואם בפני המועדון הכלכלי של ניו יורק ומאשים את הבנק המרכזי הגביל את צמיחת ורווחי כלכלת ארה"ב ושוק המניות האמריקאי ● הנשיא האמריקאי עשוי להתייחס לסוגיות רפורמת המס ושיחות הסחר מול סין ● לפי חלק מהדיווחים, טראמפ עשוי לדחות את העלאת המכסים על תעשיית הרכב האירופית בשישה חודשים ● מדד דקס עלה ב-0.8%, בלונדון עלה הפוטסי 100 ב-0.7% ומדד סטוקס 600 הכלל אירופי עלה ב-0.5% ● וודאפון עולה ב-4.5% לאחר שהעלתה את תחזית ההכנסות השנתית

יעקב לוקסנבורג / צילום:תמר מצפי

הרשות לניירות ערך בודקת: מדוע לוקסי לא דיווח על בעלי זיקה משפחתית בהנפקה של סאני אלקטרוניקה

סאני אלקטרוניקה קיבלה כתב טענות מנהלי מצד רשות ני"ע בקשר לנתונים בדוחותיה הכספיים לרבעון השלישי של 2015 ולשנה כולה, ובקשר לתשקיף שפרסמה החברה להנפקה בספטמבר של אותה שנה ● ל"גלובס" נודע כי מדובר באי דיווח על בעלי זיקה לבעל השליטה לוקסי

רובי בכר, עו"ד- שותף בכיר במשרד פישר בכר חן וול אוריון ושות' / צילום: איל יצהר, גלובס

"הנתונים מעודדים; היום יש כבר 100 סטארט-אפים בנצרת"

עו"ד רובי בכר בוועידת הפורום הכלכלי הערבי ו"גלובס": "הציבור הערבי הוכיח שבמקום בו ניתנת לו הזדמנות, הוא מגיע להישגים מעולים" ● סמיר חורי: נדרשת השקעה בהון האנושי שתעזור למגזר הערבי להיכנס למעגל העבודה. זה יתבטא בצמיחה הכלכלית בכל המדינה"

אביחי מנדלבליט, בכנס לשכת עורכי הדין / צילום: ליאב פלד

גורם המעורה בעבודת היועמ"ש: "מנדלבליט מקדיש את כל זמנו להחלטה בתיקי נתניהו"

היועמ"ש הודיע כי ייעדר מכנס חיפה למשפט השבוע • עושה מאמץ לסיים את ניתוח טענות ההגנה בשימוע ולפרסם החלטה לכל המאוחר באמצע דצמבר

אבי דיכטר, ראש השב"כ לשעבר/ צילום: יוסי זמיר

היום הראשון בתפקיד: שר הביטחון בנט מבקש להשאיר את אבי דיכטר כסגנו

דיכטר מונה לתפקיד על ידי ראש הממשלה נתניהו בתפקידו כשר ביטחון ועם מינוי בנט נדרש אישור מחדש

ישראל כ"ץ בעצרת האו"ם / צילום: Eduardo Munoz, רויטרס

משרד החוץ מגיב להחלטת בית הדין האירופי: בית הדין האירופי נגרר לקמפיין פוליטי נגד ישראל

יקב פסגות: החלטת בית הדין נגועה באפליה נגד ישראל, גאים בתרומתנו למאבק נגד ההחלטה

 

 

תושבים תופסים מחסה בזמן אזעקות באשקלון / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

לא הלכתם לעבודה היום? כדאי שתדעו מה הן הזכויות שלכם

מהן שתי הסיבות בגינן יש לנו את הזכות להיעדר מהעבודה היום? והאם המעסיק יכול לפטר עובד שלא הגיע לעבודה? עו"ד נעמה שבתאי בכר, מומחית בייצוג מעסיקים, מסבירה

כיפת ברזל/צילום:תמר מצפי

הנחיות פיקוד העורף: לימודים בוטלו, עבודה במרכז - רק במקומות ממוגנים

מחשש לתגובת הג'יהאד האסלאמי לחיסולו של מפקד בכיר בארגון על ידי צה"ל הבוקר, פיקוד העורף הודיע כי במידה וקיים מרחב מוגן, ניתן לצאת לעבודה באזורים השפלה, דן וירקון ● רשויות בדרום ובמרכז הארץ הכריזו על ביטול הלימודים ● צירי תנועה הקרובים לגדר נחסמו ● הבנקים עברו למתכונת חירום

דארה קוסררשאהי מנכ"ל אובר / צילום: רויטרס

הסעודים כבר לא מנודים: מייסד אובר קיבל מהם מאות מיליונים, המנכ"ל מתבטא בסלחנות

הירצחו של העיתונאי חאשוקג'י גרמה לחרם על ערב הסעודית בתעשיית ההייטק, אך נראה שהוא היה זמני ● מנכ"ל אובר טען כי ניתן למחול לסעודים על הרצח, וחזר בו

אביב כוכבי צילום: ארז חרודי – עושים צילום

מי מוסמך להחליט על פעולות צבאיות שעלולות להצית עימות נרחב?

יש לברך על הבאת הפעולה לאישור הקבינט במקרה הזה, אולם גבולות הסמכות אינם ברורים ותהליכי קבלת החלטות הרות גורל אינם מעוגנים כראוי בחוק • הבלבול הזה אינו בריא למדינה השואפת להתנהל בצורה מתוקנת ● דעה