גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הפוליטיקאים נערכים למועד ב': הדילמה של איילת שקד, הסדקים בכחול לבן והצ'אנס של הערבים

דבר אחד אפשר להגיד כבר עכשיו - קמפיין הבחירות של ספטמבר 2019 עומד להיות מכוער, אישי ובוטה יותר מזה שראינו בבחירות לפני פחות מחודשיים ● ובכל זאת, יש כמה דברים ברמה הפרקטית שאליהן ישאפו המפלגות כדי להגדיל את כוחן או למנוע בריחת מנדטים

איילת שקד / צילום: שלומי יוסף
איילת שקד / צילום: שלומי יוסף

יריית הפתיחה למערכת הבחירות הצפויה לנו, ניתנה היום בשעת בוקר. ח”כ אביגדור ליברמן לא חסך בלשונו. “האיש מקיסריה מאשים את האיש מנוקדים שהוא שמאלני. אז אני רוצה להזכיר לראש הממשלה שזה היה דווקא הוא שהצביע בעד ההתנתקות בכנסת”, אמר והוסיף: “בליכוד נאחזים בפולחן אישיות ולא במדיניות ימנית”, וגם באשר לבנו של נתניהו, יאיר, אשר מכפיש את ליברמן בחשבון הטוויטר שלו, קבע ליברמן: “צריך להפנות זאת לפסיכיאטר המחוזי”. ובמילים אחרות - הבוץ והסחי שהוטחו בחודשי מרץ ואפריל 2019, ייזרקו כעת אל מאוורר התקרה ויפוזרו לכל עבר.

ח”כ ליברמן, מספרים לנו, מחזיק במשרדו קלסר עב כרס ובו ניירות על גבי ניירות שבהם נתניהו, בכתב ידו, מבטיח לליברמן כל מיני הבטחות. “מ-2009, הוא לא קיים אף אחת מהן, הכל בכתב יד. גזר דין מוות למחבלים, פינוי חאן אל אחמר”, אומר מקורב.

בצד של הליכוד, כבר אמרו אתמול בלילה, שיפרסמו את פרטי המו”מ הקואליציוני וההצעות הנרחבות שקיבל ליברמן, וזאת כדי להוכיח כי ליברמן הוא שמשך את השטיח מתחת לרגליים של הקמת ממשלה לאומית, רק בשל תאווה פרטית.

אך בין הציר העובר בימין, בין קיסריה לנוקדים, קיימים במערכת בחירות צירי אורך, רוחב ועומק מרובים. הנה כמה מהם:

ליברמן מאחד את הערבים

משיחות המסדרון בכנסת אפשר היה להבין שלא מעט מפלגות מרוצות מההזדמנות שנפלה בחלקן. העבודה ומרצ הצביעו נגד פיזור הכנסת, כי העדיפו לראות את הנשיא מטיל את מלאכת הרכבת הממשלה על בני גנץ, אבל מספרי המנדטים שלהם - 6 ו-4 בהתאמה - אפשרו להן גם לראות אור בקצה המנהרה האפלה. הזדמנות חדשה להתאחד, לחדד מסרים, להחליף ראש, ולצאת למערכה נוספת בתקווה לשיפור מספרי.

גם חד”ש-תע”ל ובל”ד-רע”ם התקשו להסתיר את החדווה. באחד מהרגעים המצחיקים ביותר, עלה איימן עודה לפודיום ולעג לנתניהו כפי שלא עשו זמן רב. “הודעה דרמטית... ראש הממשלה דיבר איתי, ואמר לי שהוא מוכן לסגת מן השטחים הכבושים ולבטל את חוק הלאום ולתת שוויון אזרחי ולהכיר בנכבה, ואני מתלבט ולא יודע מה להשיב לו”.

בינתיים, ברקע מתארגנים שם לאיחוד הרשימה המשותפת לקראת הבחירות, ובאמצעות כך להחזיר את הצבע ללחיים של הציבור הערבי, והוצאתם להצבעה בקלפיות במספרים שיאפשרו להם את ההישג של 2015. ליברמן,שהיה זה שאיחד אותם בפעם הראשונה, מצליח בכך בפעם השנייה.

המלחמה המחודשת על הציבור הרוסי

בליכוד כיוונו את כל האש בשבוע האחרון לפעילות קמפיין בקרב הציבור הרוסי. עשרות מיליוני שקלים ישפכו שם בתעמולה בתקשורת הרוסית. ליברמן לגלג על כך בראשית השבוע, ואמר שכל כלי התקשורת במגזר הרוסי, גם יחד, לא שמעו על גודלם של תקציבי פרסום כאלה מעולם.

בליכוד, מספרים שלא עשו מאמץ גדול ב-2019 לרדת לעומק מאגרי המצביעים של ליברמן באשדוד, נתניה, באר שבע, ראשון לציון וחיפה - הערים עם ריכוזי האוכלוסייה הגדולים ביותר של יוצאי ברית המועצות. בישראל ביתנו ידעו לספר על מאמצים כבירים שעשה הליכוד להגיע לפעילים מרכזיים ולהשיג גם קולות רוסיים.

בבחירות הקרובות, בספטמבר, מתכנן ליברמן לפרוש את עצמו מעבר לדוברי הרוסית ולהציע ימין חילוני לאומי גם למי שאינם בנים ובנות של העלייה.

כחול לבן יחזרו לאורלי לוי-אבקסיס?

הסיפור של כחול לבן מורכב בהרבה. מספר הקסם של 35 עשוי היה להיות חד-פעמי. בקיעים ראשונים בקרב רביעיית הצמרת נשמעים גם בחוץ. בוגי יעלון זז באי-נוחות, ביחס לחלק מן המהלכים של לפיד. לפיד לא משתגע על הרעיון של למסמר עצמו כמספר 2. כל השיח התקשורתי הסובב, של רוטציה בינו לבין גנץ והאם לפיד מסוגל להמשיך ולאפסן את האגו שלו, מזיק למפלגה. מנגד, רק לפני כמה ימים הם הרימו, הפקת שטח רצינית ביותר, כאשר 50 אלף איש יצאו להפגין במוצאי שבת.

הלקח של מערכת הבחירות הראשונה של שנת 2019 הוא שהאיחוד הזה עבד למעלה מן המצופה, ואם יפרקו אותו -יאבדו כל סיכוי לעד. כחול לבן קיבלו הזדמנות פז לצרף לשורותיהם את ח”כ אורלי לוי-אבקסיס. מאחר שאינה ח”כית בכנסת ה-21, עליה לתפוס את ההזדמנות בשתי ידיים, גם מתוך הבנה שבחבירה הנוכחית היא תוכל לסגור את הקצוות של הוצאות הקמפיין הכבדות שהיו לה השנה.

לוי-אבקסיס מוסיפה לגנרלים את התוכן, את החיבור לשורשים, את השיח עם עדות המזרח, עם תושבי פריפריה. יש לה יכולת רטורית מופלאה ונוכחות נהדרת באולפני חדשות. וכן, יש לה גם כוח שכנוע למגזרים רבים באוכלוסייה.

איילת שקד בדרך לליכוד?

מה טומן העתיד לשרת המשפטים איילת שקד? כולם מנחשים שפניה אל הליכוד, אך בפניות של “גלובס” אליה היא אינה מוכנה להודות בדבר. לא בטוח שהיא תתקבל שם בזרועות פתוחות. השמועות על פגישות עם סמוטריץ או עם בנט, נכונות או לא, לא מובילות לבנייה מחודשת של הימין החדש או איחוד כוחות בציונות הדתית. 

עוד כתבות

מנסור עבאס, יו"ר רע"ם / צילום: דוברות הכנסת

יו"ר רע"ם: הצוות של נתניהו ניהל איתי מו"מ לתמיכה בממשלת 60 ח"כים

ח"כ ד"ר מנסור עבאס סיפר הבוקר בגל"צ כי בין סוף אפריל למאי 2019 הוא ניהל מו"מ עם ח"כ מיקי זהר, נתן אשל ושר בכיר בליכוד ● ההצעה הפוליטית כללה תמיכה עקיפה בממשלת 60 ח"כים בראשות נתניהו, תוך הסכמת רע"ם שלא להצביע נגד הממשלה

בני גנץ / קרדיט צילום: שריה דיאמנט

התוכנית שהקפיצה את נתניהו: 4 ימים לתום המנדט זה מה שמתכנן בני גנץ

ערב פגישתו עם נשיא המדינה, יו"ר כחול לבן מתכנן לקיים מו"מ להרכבת ממשלה צרה שתתבסס על מיעוט בכנסת, תוך תמיכת הרשימה המשותפת מבחוץ ● פנה לנתניהו ברשתות החברתיות: "אעשה הכול כדי למנוע ממך לגרור את אזרחי ישראל למערכת בחירות בפעם השלישית"

קאר שולץ מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף

החלטת בית המשפט באוקלהומה מקפיצה את מניית טבע

בית המשפט באוקלהומה החליט להפחית קנס על חברת ג'ונסון אנד ג'ונסון בהליך האופיואידים ● ברקשייר האת'וויי צמצמה במידה מסוימת את ההפסד שלה "על הנייר" מרכישת מניות טבע

צביקה שווימר, מנכ"ל אמ"צ / צילום: יחצ

רווח חד פעמי "בגין ביטול התחייבות חוזה מכביד" הקפיץ את רווחי גולן טלקום ואלקטרה צריכה

החברה רשמה רווח הנקי הרבעוני של אמ"צ לכ-127 מיליון שקל, אחרי רווח נקי כ-14 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד

הבורסה בתל אביב / צילום: רויטרס

ת"א ננעלה בעליות: ת"א 90 קפץ 1.5%, פוקס ואלקטרה צריכה זינקו לאחר פרסום הדוחות

מדד ת"א 35 עלה ב-0.6%, מדד הבנקים טיפס בשיעור זהה ומדד ת"א ביומד עלה ב-2.2% ● סקטור הקנאביס ריכז עניין על רקע חשיפת "גלובס" כי משרד הבריאות יפרסם מחר הנחיות ליצוא קנאביס ● טבע זינקה על רקע החלטת ביהמ"ש באוקלהומה ● הצמיחה של המשק ברבעון החולף הפתיעה לחיוב

מבלים ומלכלכים / צילום: אלירן דהוד, יערן קק"ל - ארכיון הצילומים של קק"ל

מדריך משבר האקלים: 5 דברים שאתם יכולים לעשות, והפעם צמצום אשפה

97% מהמדענים העוסקים בנושא האקלים מסכימים כי המקור לשינויי האקלים הוא פעילות אנושית ● וכאן גם טמונה הבשורה האופטימית: את מה שהאנושות קלקלה, היא יכולה גם לתקן

ברק כהן / שלומי יוסף

העונש של ברק כהן, מוביל מחאת "באים לבנקאים": מאסר על-תנאי וצו הרחקה מרוסק-עמינח

על כהן, שהורשע בפגיעה בפרטיותה של מנכ"לית בנק לאומי לשעבר לאחר שהפרקליטות נסוגה מהאישומים היותר קשים נגדו במסגרת הסדר טיעון, נגזר גם קנס של 20 אלף שקל ● ביהמ"ש: "גרם לזילות חופש הביטוי" ● כהן: "היה שווה - הבנקאים הורתעו"

יואל בר אל / צילום: איל יצהר, גלובס

"זה עולם קשה, קר ואכזר": הכירו את היזם שמלמד את רשתות השיווק מה קורה בחנויות שלהן

חברת Trax מלמדת ספקים וקמעונאיות מה מתרחש בחנויות - ממלאי המוצרים ועד אופטימיזציה של המדפים ● יואל בר־אל, מייסד-שותף, מספר ל"גלובס" על העבודה מול הקמעונאיות ועל החברה שהצליח להציל מפירוק ● האזינו לפודקאסט ההייטק "רוד שואו" 

יעקב ברדוגו וירון דקל / צילומים: תמר מצפי, יונתן בלום

בין ברדוגו לדקל: האם האג'נדה התאימה את עצמה לקומבינה?

הדי פרשת 4000 מתדפקים על דלתות גלי צה"ל - האם תיפתח בדיקה על הקשרים בין מפקדי התחנה דקל ואלקבץ לבין סביבת נתניהו? ● ומדוע מרבית עיתונאי גל"צ שותקים? ● פרשנות

מודיעין עילית / צילום: Amir Cohen, רויטרס

ציפוף משפחות מתחת לרדאר: כך עלתה עיריית מודיעין עילית על השיטה לחלק דירה אחת לשתי משפחות

מצוקת הדיור בציבור החרדי הולידה המצאה נדל"נית חדשה: "הטאבו המשותף" - כמה משפחות שקונות יחד דירה ומחלקות אותה בקיר • "אשתי ואני עובדים במשרה מלאה ולא יכולים לקנות דירה. העדפתי לגור ב'טאבו משותף' מאשר במחסנים או בדירות מרתף"

קונים בדיזנגוף סנטר/ צילום: שלומי יוסף

נתוני צמיחה מפתיעים לטובה: התוצר של המשק הישראלי זינק ב-4.1% ברבעון השלישי

כך לפי האומדן הראשון של הלמ"ס ● נתון הצמיחה מקטין את ההסתברות להורדת ריבית בסוף החודש ● העלייה מיוחסת בעיקר לצריכה הפרטית

ענת גואטה / צילום: איל יצהר

רשות החדשנות ורשות ני"ע ישקיעו 6 מיליון שקל בתוכנית פיילוטים בתחום הפינטק

במסגרת התוכנית שתושק בימים הקרובים, חברות וסטארט-אפים ישראליים יקבלו גישה למאגרי המידע של הרשות לניירות ערך ולנתוני המסחר של הבורסה ● המהלך אמור לעודד חברות לפתח פתרונות טכנולוגיים בתחומי הפינטק

שאול שני / צלם: תמר מצפי / צילום: תמר מצפי

לאחר שנכשל בניסיון להנפיק בלונדון: שאול שני מוכר את ECI בשליש מהשווי שלפיו נרכשה ב-2007

הרוכשת האמריקאית ריבון תשלם 450 מיליון דולר עבור חברת ציוד התקשורת למודת המשברים ● משקיעי ריבון לא אהבו את העסקה, ומניית הרוכשת איבדה כשליש מערכה בתוך יומיים - גם על רקע עזיבת המנכ"ל וגיוס חוב מתוכנן של חצי מיליארד דולר למימון הרכישה ופרעון חובות ECI ● הערכות: לא צפויים פיטורים מאסיביים ב-ECI בעקבות הרכישה

ריצ'י האנטר/ צילום: שוקה כהן

האצ'יסון הגישה למשרד התקשורת בקשה לבחינת מיזוג עם פרטנר

ריצ'י האנטר הוא אחד המועמדים לשמש יו"ר זמני בפרטנר ● עד להתבהרות סוגיית השליטה החליטו הדירקטורים מקרב הציבור למנות שני דירקטורים נוספים כדי לייצב את החברה בתקופת הביניים ● הדירקטורים של סבן הודיעו רשמית על התפטרותם

מנחם מושקוביץ'/ / צילום:  יונתן בלום

"התחדשות עירונית? עוד נבכה על הפרויקטים האלה": יו"ר ועדת האתיקה בלשכת עוה"ד מדבר על אפי נוה ולהקת שלוה

עו"ד מנחם מושקוביץ, יו"ר ועדת האתיקה הארצית בלשכת עוה"ד ובעל משרד המתמחה בחדלות פירעון ובהתחדשות עירונית, בראיון אישי ● על הילדות במשפחה חרדית, על פרויקטים של תמ"א ועל האתיקה של עוה"ד: "יש ירידה ביחס של עו"ד לשופטים ולקולגות"

מטריקס / צילום: איל יצהר

מכפילי הרווח של חברות ה-IT מעוררים מחשבה: האם זה הזמן לדלל החזקות?

מניותיהן של ארבע החברות הישראליות הגדולות בסקטור טכנולוגיות המידע - מלם-תים, חילן, וואן ומטריקס - נסקו במאות אחוזים בחמש השנים האחרונות ● האם יש הצדקה מלאה להתארכות מכפילי הרווח במגזר?

ניר חפץ / צילום: שלומי יוסף, גלובס

עד המדינה ניר חפץ דורש התנצלות מיעקב ברדוגו ומאיים לתבוע

חפץ, עד המדינה בתיק 4000, טוען כי שדרן גל"צ הפיץ בקבוצת וואטסאפ בשם "אחדות הליכוד" פרטים אסורים בפרסום ובכך הסב לו נזקים והפר את פרטיותו ● ברדוגו הכחיש את הטענות ● בנוסף טוען חפץ כי נתניהו פעל ב-2016 לשיבוצו של ברדוגו כשדרן

יירוט מעל שדרות/ צילום : שי גולדן

עצמאי זה לגמרי לבד: המגזר שסובל יותר מחרדה ודיכאון

אנשים שעובדים בעסק משלהם לא תמיד חוגגים עצמאות ● חוסר ודאות ובעיות כמו לקוחות שדוחים תשלומים או אפילו רצף של חופשות וחגים, גורמים לעצמאים חרדות ● איך מתמודדים עם עסק ביש? ומה עושים עצמאים בעוטף עזה?

בראיין בלסקי / צילום: יח"צ

"השוק השורי במניות בארה"ב ימשיך בשנים הקרובות וייתכן שגם בעשור הקרוב"

בראיין בלסקי, אסטרטג השקעות ראשי בקבוצת BMO, לא צופה השנה מיתון בארה"ב, ממליץ להתרחק מאירופה וסבור כי חברות פינטק ואנרגיה מתחדשת לא באמת מאיימות על החברות המסורתיות ● בראיון ל"גלובס" הוא מסמן את הסקטורים המועדפים על החברה בשוק האמריקאי

שי ניצן, אביחי מנדלבליט / צילום: רפי קוץ, איל יצהר

לקראת ההכרעה בתיקי נתניהו: בדידותם של אנשי מערכת המשפט

ערב ההכרעה בתיקי רה"מ, היועמ"ש ופרקליט המדינה יודעים שהציבור לא יקבל בהבנה הופעה שלהם בכנס המשפט בחיפה • מנדלבליט יכול להתעודד מכך שגם מזוז ספג ביקורת כשעסק בתיקי שרון ואולמרט • ואיך שליח פיצה הבהיר שהחיים פשוטים מכל קונספירציה