גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מנכ"ל "עיתונאים ללא גבולות" מסביר למה העוינות כלפי עיתונאים בישראל היא מדרון חלקלק

שיחה עם כריסטוף דלוואר, מנכ"ל "עיתונאים ללא גבולות", היא בעיקר עניין מדכדך: האלימות כלפי עיתונאים מתפשטת, ההבחנה בין דמוקרטיות למשטרים רודניים מיטשטשת, והאיומים הופכים לגלובליים ● ומה לגבי הדירוג הנמוך של ישראל במדד של הארגון? "אני יודע שהישראלים חושבים שהם צריכים להיות מדורגים גבוה יותר, אבל יש פה אווירה ציבורית קשה כלפי גופי תקשורת, ובטווח הארוך זה מאוד מסוכן"

כריסטוף דלוואר  / צילום: ענבל מרמרי
כריסטוף דלוואר / צילום: ענבל מרמרי

כריסטוף דלוואר אומר שהוא חייב לשמור על אופטימיות, אבל החיוך הנוגה שמופיע על פניו כשהוא מתבקש להתייחס למצב העיתונות בעולם בשנה החולפת, מהווה אינדיקציה טובה יותר מכל מילה להלך הרוח הנוכחי שלו. לדלוואר, שעומד בראש ארגון "עיתונאים ללא גבולות" מאז 2007, הייתה שנה עמוסה.

מצד אחד, הוא השקיף בדאגה על המשך הניסיונות להשפיע על המתרחש בזירה הציבורית והפוליטית באמצעים תקשורתיים-טכנולוגיים ועקב מקרוב אחר הסכנה שתופעות כמו הפצת פייק ניוז ומניפולציות ברשתות חברתיות מעמידות בפני משטרים דמוקרטיים. מצד שני, הוא המשיך ללוות מקרוב התנכלויות מהסוג המסורתי שעיתונאים המשיכו לסבול מהן גם במהלך 2018.

אלא שהשנה, התנכלויות לעיתונאים עלו גם לראש הכותרות ועוררו עניין ציבורי של ממש. הרצח של עיתונאי הוושינגטון פוסט ג'מאל חשוקג'י על-ידי סוכנים סעודים בקונסוליית ארצו באיסטנבול קבע כמובן את רף הזוועה החדש; אבל גם הרצח המתועד של העיתונאית האירית ליירה מקי שסיקרה התפרעויות של קיצונים בבלפסט, וגזר הדין הדרקוני שהוטל על שני עיתונאי רויטרס, וא לון וקייאו סו-או, שתחקרו את רצח העם שביצעו נאמני השלטונות במיעוט הרוהינגה במיאנמר - זכו לתשומת לב. למקרה האחרון דווקא יש סוף טוב: השניים, שלמזלם עבדו עבור גוף תקשורת גדול ורב עוצמה, אומנם נידונו לשבע שנות מאסר, אך שוחררו לפני כמה שבועות לאחר שהקהילה הבינלאומית הפעילה על המשטר במדינה לחץ כבד.

הפגנה למען עיתונאי רויטרס שנעצרו במיאנמר ושוחררו לבסוף /  רויטרס - Murad Sezer

"אלימות נגד עיתונאים הייתה פעם תופעה שאפיינה אזורי מלחמה, זה כמובן עדיין קורה, אבל עם השנים, האלימות התפשטה לכל מקום", הוא אומר. "אנחנו רואים שעיתונאים שעוסקים בתחקירים הם אלו שנמצאים על הכוונת היום יותר מכל סוג אחר של עיתונאים, ובעוד שמספרי העיתונאים שנהרגים או נרצחים באזורי קונפליקט בעולם הוא די יציב, יש עלייה במספר העיתונאים שנרצחים במדינות שלא נמצאות במצב מלחמה, ושחלק מהן הן דמוקרטיות. אנחנו רואים שכשעיתונאים עובדים על נושאים רגישים, מספר האנשים שנהרגים עולה".

כמה עיתונאים נהרגים מדי שנה

למרות הטון הקודר של דבריו, השיחה עם דלוואר, שהגיע לביקור בזק בישראל, נערכת דווקא לרגל אירוע משמח. "עיתונאים ללא גבולות" הוא בין זוכי פרס דן דוד היוקרתי, שהוענק לאחרונה, והגוף שבראשו הוא עומד יקבל מקרן הפרס סכום של חצי מיליון דולר.

"עיתונאים ללא גבולות" הוא ארגון לא ממשלתי בינלאומי שמחזיק משרדים ב-14 מדינות ופועל בשיתוף פעולה עם עיתונאים ב-130 מדינות ברחבי העולם על מנת לסייע לעמיתים למקצוע שנקלעו לצרה וכדי לקדם את הדמוקרטיה בעולם באמצעות הבטחת חופש העיתונות. הוא מתעד כבר שנים היכן וכיצד עיתונאים נרדפים, נכלאים או נרצחים ברחבי העולם ומפרסם מדי שנה מאז 2002 את מדד חופש העיתונות העולמי שמהווה אינדיקציה לא רעה גם לאיכות המשטר, לרמת הפתיחות ולמידת המחוייבות שלו לכיבוד זכויות אדם וזכויות אזרח. חופש העיתונות, מאמינים בארגון, אינו יכול להישאר ברמה התיאורטית ובוודאי שאסור שיתכרסם בגלל חשיבותו לעצם קיומם של משטרים דמוקרטיים. בשנים האחרונות, אומרים שם, נמצא החופש הזה תחת מתקפה פרועה ורב תחומית כמעט בכל מקום בעולם.

"היו השנה למשל עיתונאים שנרצחו במלטה ובסלובקיה, אחרי שעבדו על כתבות שעסקו בשחיתות ובהעלמת מס", מדגים דלוואר. "העיתונאי שנרצח בסלובקיה, יאן קושאק, מעולם לא נפגש עם אנשים מסוכנים. הוא היה עיתונאי דאטה, שבחן דוחות והשווה אותם לנתונים אחרים. הוא נרצח על-ידי המאפיה. באיטליה, ישנם ברגע זה 20 עיתונאים שנמצאים תחת אבטחה משטרתית מלאה, וכ-200 עיתונאים מקבלים מהמשטרה אבטחה לפחות יום אחד בשנה בגלל המאפיה. גם בצרפת יש עיתונאים שנמצאים תחת אבטחה, ובמקרה הזה, הסיבה היא איומים של ארגונים אסלאמיים קיצוניים.

"וכאן יש עוד דבר מעניין: כשהקריקטוריסטים של המגזין שרלי הבדו פרסמו את הקריקטורות שלהם לפני עשור, זה היה רק בשביל הקוראים שלהם, הם לא חשבו שאיזה מטורף בתימן יחליט שהם צריכים למות. היום לכולם ברור שיש גלובליזציה של האיום".
גם המצב בשדות הקטל לא מרגיע. "כיום, רוב העיתונאים שנהרגים באזורי מלחמה מתים כי פגעו בהם במכוון ולא בטעות. לפני עשרים שנה, אם היית לובש אפוד מגן שכתוב עליו PRESS, היה לזה כוח מסוים. לוחמים משני הצדדים כיבדו את המעמד שלך בדרך כלל. היום זה כבר לא ככה ואני חושב שזה במידה מסוימת בגלל הטכנולוגיה. כולם מחוברים לאינטרנט והם יכולים להעלות לרשת את החומרים שלהם בלי הסינון והקונטקסט של הדיווח העיתונאי".

"עיתונאי תמיד נשאר עיתונאי"

ומה איתנו? ישראל מדורגת במקום ה-88 מתוך 180 מדינות במדד חופש העיתונות של עיתונאים ללא גבולות - ירידה של מקום אחד לעומת דירוג 2018. כן, הדירוג מושפע גם מכך שישראל ממשיכה להחזיק תחת כיבוש את הגדה המערבית ופוגעת אגב כך בחופש העיתונות במגוון רחב של דרכים כמו צווי איסור פרסום, צנזורה והכרזות על שטחים צבאיים סגורים. גם העובדה שחיילי צה"ל פוגעים בעיתונאים שעוטים על עצמם סימני זיהוי, מן הסתם פוגעת בדירוג, אבל זה לא כל הסיפור.

"הדירוג שלכם לא מחמיא במיוחד", אומר דלוואר ומקמט את מצחו. "אני יודע שהישראלים הרבה פעמים מופתעים מהדירוג שלהם, ושהם חושבים שהם צריכים להיות מדורגים במקום גבוה יותר ברשימה, אבל תאמין לי שהמדד מבוסס על מתודולוגיה רצינית שכוללת המון משתנים. בכל מקום שאני מגיע אליו אנשים אומרים לי שהמדינה שלהם צריכה להיות מדורגת במקום הראשון בעולם. אפילו בפינלנד שמדורגת במקום השני", הוא צוחק. "לאחרונה הייתי במדינה שמדורגת באחד המקומות האחרונים במדד שלנו ואנשים שם אמרו לי 'אנחנו חופשיים פה לגמרי', וזו מדינה שיש בה הרבה עיתונאים בבתי הסוהר".

ואם נחזור לישראל, מה עוד פוגע בדירוג שלנו?
"יש פה אווירה ציבורית קשה כלפי עיתונאים. ישנה עוינות של פוליטיקאים - בעיקר בסביבה של נתניהו, אבל לא רק - כלפי גופי תקשורת. בטווח הארוך זה מאוד מסוכן. כשפוליטיקאים תוקפים עיתונאים בצורה מאוד בוטה, אנשים מסוימים עשויים לפגוע בעיתונאים הללו. זו לא רק רטוריקה. לפני הבחירות הרי הוצב אצלכם השלט הענק עם תמונות העיתונאים (בן כספית, אמנון אברמוביץ', רביב דרוקר וגיא פלג) והכיתוב 'הם לא יחליטו'. זה דבר שאופייני למדינה כמו טורקיה של ארדואן, לא למדינה שרואה בעצמה דמוקרטיה. מלבד זאת, העובדה שגופי תקשורת בישראל פעלו ופועלים בשירותם של פוליטיקאים מסוימים היא בעייתית", הוא רומז לפרשות 2000 ו-4000, ומן הסתם לעצם קיומו של "ישראל היום".

קמפיין הם לא יחליטו/ צילום: יחצ

"מהצד השני, אתם צריכים להיות מרוצים מזה שיש פה מערכת משפט ואכיפת חוק שהיא עצמאית מספיק כדי להצליח לחקור בכלל פרשות שחיתות כאלו. ואם אתם רוצים עוד נקודת אור, אז אני אגיד לך שיש לכם את הדירוג הטוב ביותר באזור הזה של העולם", הוא צוחק.

הוא צרפתי בן 48 שגדל בכפר קטן במרכז המדינה והחליט להיות עיתונאי רק לאחר שסיים לימודי מנהל עסקים והתלבט בינו לבין עצמו אם בכלל ללכת על קריירה באסטרופיזיקה או בפקידות בכירה. במשך השנים הוא היה כתב טלוויזיה, תחקירן ועורך. ביים כמה סרטים דוקומנטריים, פרסם ספרים במגוון נושאים וגם הקים בפריז בית ספר לעיתונות, אבל אז החליט שהוא צריך שינוי. "החלטתי שאני רוצה לעשות משהו אחר, משמעותי, שקשור לעיתונות. לעשות ממש", הוא מסביר מדוע התעניין בתפקיד מנכ"ל הארגון.

"אני לא יודע אם אני עדיין מגדיר את עצמי כעיתונאי, אבל אני חושב שעיתונאים הם כמו רופאים ופרקליטים. כמו שאצלם זה לא משנה אם הם יעבדו בתחום או לא, הם תמיד יישארו דוקטורים ועורכי דין, גם עיתונאים תמיד נשארים עיתונאים. מה ששונה זה שהעבודה שלי עכשיו היא לא לתאר את העולם אלא לשנות אותו".

עבור העבודה הזאת הוא והארגון שבראשו הוא עומד קיבלו כעת, כאמור, את פרס דן דוד, שמוענק מדי שנה ל"אנשים שהוכיחו הצטיינות מיוחדת ותרמו תרומה יוצאת דופן לאנושות בתחומי המדע, הרוח והאמנות". עם זוכי הפרס נמנו בעבר הצ'לן יו יו מה, המנצח זובין מהטה, הסופרים עמוס עוז וא.ב יהושע, סגן נשיא ארה"ב לשעבר וזוכה פרס נובל לשלום אל גור, ופרופ׳ מארי קלר קינג, מהמובילות במחקר הגנטיקה הרפואית.

אריאל דוד, בנו של דן דוד, אומר שההחלטה להעניק השנה את הפרס לארגון היא חלק מתובנה שאנו חיים בזמנים שבהם סביבתנו עוברת שינוי מהיר במיוחד, ומרצונה של ועדת הפרס לתגמל את האנשים שנמצאים בחזית המערכה להתמודדות עם האתגרים החדשים שבפתח.

לדברי דוד, "הסדר הדמוקרטי הליברלי ניצב בפני גל של פופוליזם ומשטרים שמתעלמים מהחופש האישי. ישנם כיום לא מעט אנשים שמטילים ספק בערכים ש'תחזקו' חופש ודמוקרטיה. הכלכלות שלנו דוחפות לאי שוויון בחלוקת המשאבים והחברות הצרכניות שבהן אנו חיים ממשיכות להזיק לסביבה ולא עושות די למלחמה בשינויי האקלים. הפרסים השנה מחוברים כולם לרגע המפתח הזה בהיסטוריה האנושית והם מתמקדים באנשים שעזרו ועוזרים להבין איך הגענו לאן שהגענו ולאנשים שעובדים במרץ כדי להציע פתרונות לאתגרי השעה״.

הפגנה למען העיתונאית ליירה מקי שנרצחה /  רויטרס

"בתי כלא נסתרים מהעין"

מהי משימת העל של הארגון? דלוואר מנסח זאת בפשטות: "אנחנו צריכים לסייע לאנשים להבין מה קורה סביבם", הוא אומר. "פעם זה היה הרבה יותר פשוט. דמוקרטיות היו בצד אחד ומשטרים רודניים בצד השני. המשטרים הרודניים היו מכניסים עיתונאים לכלא וזה דבר שעדיין נמשך לרוע המזל, אבל כיום ישנם כל-כך הרבה יותר אתגרים חדשים. יש כמובן עדיין בתי כלא נראים לעין - כשזכויותיהם של עיתונאים מסוימים נרמסות באמצעות רציחות, איומים ובתי כלא, דם וסורגים. אבל יותר ויותר אנחנו רואים בתי כלא נסתרים מהעין.

"מתנגד משטר סיני אמר לי פעם שבתי הכלא החבויים הם בתי כלא של כסף, טכנולוגיה וחדשות רכות. לכאורה, אין בהם קורבן ספציפי שניתן לזהות. זה קורה כשבעלי הון רוכשים גופי תקשורת כדי לקדם את האג'נדה שלהם, או כדי למנוע קידום אג'נדה שעשויה לפגוע בהם, או פשוט כדי לעשות טובה לחברים שלהם שהרבה פעמים הם ראשי מדינות ושהקשר איתם כמובן מניב להם רווחים. זו תופעה בינלאומית. בטורקיה למשל הכול קורה במקביל. זו מעין מעבדה לפגיעה בחופש העיתונות. הנשיא ארדואן הכניס עיתונאים לכלא, הוא קטע את אות הלוויין לתחנות טלוויזיה מסוימות, הוא השתמש בתביעות משפטיות כדי להשתלט על גופי תקשורת, והוא גם משתמש בחברים שלו שהפכו גופי תקשורת אחרים למגויסים לגמרי בעבורו".

כשאני אומר לדלוואר שכל זה לא הפריע לארדואן להיראות מודאג מאוד מחופש העיתונות לאחר שחשוקג'י נרצח בקונסוליית ארצו באיסטנבול, הוא מצחקק. "אני לא לגמרי בטוח שמה שהנחה אותו הייתה האובססיה שלו לעיתונות טובה".

אבל גם דיון ברצח חשוקג'י ("לפחות העובדה שהוא עבד בעיתון חזק כמו הוושינגטון פוסט גרמה לעולם להתעניין במותו", הוא אומר בעצב) ומצב העיתונאים הטורקיים תחת משטרו האוטוריטרי של ארדואן לא מצליח להוציא מדלוואר תסכול כמו זה שגורמת לו מקסיקו. המדינה שנמצאת כבר שנים במצב של חוסר יציבות פנימי קיצוני בגלל עוצמת קרטלי הסמים הפועלים בה, מככבת כבר כ-12 שנים בטבלאות רציחות העיתונאים (לפחות עשרה מקרי רצח ב-2018) ומדורגת במקום ה-144 במדד חופש העיתונות של הארגון.

הפגנה למען העיתונאים ג'מאל חשוקג'י וליירה מקי שנרצחו. /  רויטרס

"שיעור סגירת התיקים של מעשי רצח של עיתונאים שם הוא מטורף - מעל 90%", הוא אומר. "הם בנו זרוע ממשלתית שהמטרה שלה היא הגנה על עיתונאים ופעילי זכויות אדם, אבל זו ביורוקרטיה ענקית שאין לה שום השפעה בשטח. לפני עשור הם מינו תובע מיוחד למטרה הזאת בלבד. לפני כשנתיים, נפגשתי איתו ועם הבוס שלו - התובע הכללי של המדינה - ושאלתי אותם בכמה תיקים כאלו הם השיגו הרשעה. הם ענו לי: 'תיק אחד'. מתוך כמה? 'מאה'. שאלתי את התובע המיוחד מה היה שם התיק, והוא לא זכר. אתה מבין, וזה האיש שאמור לטפל בבעיה הזאת. זה רק מראה לך כמה לא אכפת להם. לפני שבועיים נרצח שם העיתונאי החמישי מאז תחילת השנה".

ובכל זאת, אנחנו בוחרים לסיים בנימה אופטימית, ודלוואר יודע גם לפרגן ואפילו להתלהב כשצריך. "הסיפור הטוב הכי גדול שלנו הוא אתיופיה שעלתה 40 מקומות בשנה אחת במדד חופש העיתונות שלנו!", הוא מכריז מבלי להשתהות אפילו לרגע, כשאני שואל אותו אם בכל זאת ישנם מקומות בעולם שבהם חל לאחרונה שיפור משמעותי בחופש העיתונות. "זה קרה כי נשיא חדש נכנס לתפקיד שם (אבי אחמד, באפריל 2018), והוא מיד שחרר עיתונאים כלואים ופתח מחדש גופי תקשורת שנסגרו. המדינה נפתחה בצורה מהירה מאוד. זו השנה הראשונה מאז שאנחנו עורכים את המדד, שבה אין באתיופיה עיתונאים בכלא. זה משהו שמהווה דוגמה חיובית לא רק לאזור, אלא לעולם כולו".

 

"כמו במקרה של משבר האקלים, אנחנו קרובים מאוד לנקודת האל חזור"

בנוסף לאיומים הפיזיים על חופש העיתונות, דלוואר אומר שחשוב להכיר בכך שחוקי המשחק שבו מתנהל עולם התקשורת השתנו לבלי הכר בשנים האחרונות. "בעבר, לאחר שדמוקרטיות קיבלו את הצהרת זכויות האדם הבינלאומית של האו"ם, המנגנונים שהבטיחו את ההגנה על עיתונאים ועל מידע והבעת דעה היו ברמה הלאומית דרך חקיקה ונורמות, אבל עידן המידע הגלובלי והדיגיטלי גרם לשינוי פרדיגמה עצום".

"כיום", לדבריו, "האנשים שיוצרים את הנורמות ואת החוקים הם מארק צוקרברג מצד אחד ונשיא סין שי ג'ינפינג מצד שני. כל ההבחנות שהיו פעם קיימות בתוך כל מדינה בנפרד - למשל הבחנה בין הבעת דעות במקומות פרטיים מול מקומות ציבוריים או בין תוכן שיוצרים אנשים מול תוכן שיוצרות מכונות - פשוט הפסיקו להיות רלוונטיות ונשאלות שאלות לגבי מה אתה יכול לעשות מול אדם אנונימי שאולי נמצא בצד השני של העולם ומתערב במה שקורה אצלך במדינה? איך ניתן להבטיח שהמרחב הפוליטי במדינה שלך הוא ניטרלי בזמן שכיום, הנהלת הזירה הציבורית היא פריבילגיה של צוקרברג? אם הוא רוצה להכניס לתוכה הטיה - הוא יכול; אם הוא רוצה לשנות את האלגוריתם ולשנות את הדרך שבה אנחנו רואים את העולם - הוא יכול. אין לו מחויבות לאף אחד. השינוי הזה משפיע מאוד על משטרים ואנחנו רוצים ליצור כללי התנהגות חדשים במציאות החדשה הזאת".

אומנם מבחינת רבים מהמשטרים בעולם "עיתונאים ללא גבולות" מייצג דווקא את האינטרסים של המטרדים הגדולים ביותר עבורם, אולם במקביל הוא גם נהנה מיוקרה רבה שמאפשרת גישה לרמות הגבוהות ביותר של מנגנוני השלטון ברחבי העולם. המעמד הזה מאפשר לדלוואר להיפגש מעת לעת עם בכירים במשטרים אפלים בעולם ולנסות לשכנע אותם לשחרר עיתונאים ממעצר או מאסר, למתן חוקים שחונקים את התקשורת או להרגיע הסתה שלטונית או אחרת שמתבצעת שם. "כך אנחנו פועלים ברמת המיקרו", מחייך דלוואר.

ברמת המאקרו, הארגון השיק בשנה החולפת יוזמה שנועדה להקים גוף בלתי תלוי שיעקוב אחר מצב התקשורת והדמוקרטיה בעולם ויהיה בעל סטטוס דומה לזה של הפאנל הבין-ממשלתי לשינוי האקלים שנוסד ב-1988. "ההשוואה לתהליך שינוי האקלים אינה מקרית", אומר דלוואר. "כמו במקרה של האקלים, גם האקוסיסטם התקשורתי אינו מוסדר, וכמו במקרה של האקלים, ישנה סכנה שדברים ייצאו משליטה. אנחנו קרובים לנקודת האל חזור".

במקביל, הארגון מעוניין לקדם ניסוח של אמנה בינלאומית בעלת מעמד מחייב שתתייחס לחופש העיתונות ולהגנה על עיתונאים וקמפיין בינלאומי שיעלה את המודעות של הציבור ושל מקבלי החלטות וארגוני חברה אזרחית לאתגרים ולסכנות שעידן המידע החדש מזמן לדמוקרטיות. היוזמה נתמכה על-ידי 12 ראשי מדינות והיא צפויה לעלות לדיון בפורום ה-G7.

עוד כתבות

ראש ממשלת בוריס ג'ונסון בהצבעת הפרלמנט אתמול / צילום: Jessica Taylor, רויטרס

דיון מכריע בפרלמנט הבריטי: האם לאשר הסכם ה"ברקזיט"

זוהי הפעם הראשונה שהפרלמנט הבריטי יושב בשבת מאז המלחמה עם ארגנטינה ב-1982 ● הסיכויים שהעסקה תאושר גברו בשעות האחרונות, אחרי שקבוצת האולטרה-שמרנים בתוך המפלגה השמרנית, שקראו ל"ברקזיט" נוקשה יותר והתנגדו לעסקה של תרזה מיי, הודיעו כי יתמכו בעסקה של ג'ונסון

הנשיא טראמפ / צילום: רויטרס

ההסכם עם ארדואן: ממשל טראמפ תקע סכין נוספת בגב הכורדים

ההתקפלות של טראמפ לפני ארדואן היא מהלומת קטלנית על שאיפת הכורדים לבית לאומי ומנציחה את דריסת הרגל הטורקית בסוריה ● מיט רומני: "האם ארה"ב כל כך חלשה עד שטורקיה הצליחה לכופף לה את היד?"  ● האם הנדל"ן של טראמפ בטורקיה שימש אמצעי לחץ בידי ארדואן? ● פרשנות

מאיר שמגר / צילום: איל יצהר, גלובס

מאיר שמגר – לוחם חירות ישראל כל חייו

ההגדרה שעמה נכנס לעולם המשפט השופט מאיר שמגר , נשיא בית המשפט העליון שהלך הבוקר לעולמו, היא גם זו שמגדירה אותו בצורה המדויקת ביותר: לוחם חירות ישראל ● אכן שמגר היה, לאורך כל חייו, לוחם חירות ישראל ● עם נקודה בין שתי המילים האחרונות ובלעדיה

עובדים בלי ביטחון תעסוקתי / צילום: שאטרסטוק

תעסוקה צופה פני עתיד: אלה השינויים ששירות התעסוקה צריך לבצע

היום יותר מתמיד על שירות התעסוקה לבצע התאמות לנוכח אתגרי שוק התעסוקה העתידיים ● אימוץ מודל גמיש וקשוב לצורכי דורשי העבודה מחד והמעסיקים מאידך הוא המפתח להיערכות עם אתגרי שוק העבודה הדינמי והמשתנה ● דעה

ליברפול, מרכז העיר. רחוב אופייני של בנייני לבנים אדומות  / צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

ליברפול, לא רק ביטלס וכדורגל. טיול אחר בעיר

רוב התיירים שמגיעים לליברפול נוחתים בשדה התעופה ע"ש ג'ון לנון ועושים את הסיבוב המסורתי בעקבות ארבעת המופלאים ● אבל הביטלס לא צמחו מתוך ואקום, וליברפול היא לא רק הביטלס ● יש לה היסטוריה, מורשת כדורגל מפוארת והרבה אווירה

קשים מפלסטיק / צילום: Shutterstock

מקשיות לחליפות חלל - כמה אתם שולטים בחדשות?

מה מגדלים בשטחים המוחכרים מירדן, איזו מניה שברה שיאים ומה שמו של ההאקר הרוסי? 10 שאלות שיבחנו כמה אתם מעודכנים

איילת שקד / צילום: רפי קוץ

מפינוי להסדרה: מה מספרת המדינה לבג"ץ

שקד מתפארת שבתפקידה כשרת המשפטים הפכה את גישת המדינה למאחזים על ראשה • העובדות מלמדות כי בתקופתה פיתחו הרשויות שלל תרופות משפטיות ומנהליות כדי להשאיר מבנים לא חוקיים במקומם • אבל בדיקה מעמיקה מראה כי התפנית התחילה עוד הרבה לפניה ● המשרוקית של גלובס

מסחר בוול סטריט./  צילום: רויטרס

שבוע המסחר בוול סטריט ננעל בירידות; ג'ונסון אנד ג'ונסון צנחה 5.9%

בורסות אירופה ננעלו בירידות שערים ● נגיד הבנק המרכזי של אנגליה צפוי לנאום הלילה כשברקע ציפייה להצבעה על הסכם הברקזיט בפרלמנט הבריטי ● בורסת שנחאי נסגרה בירידה של 1.3% בעקבות הודעת התמ"ג של סין, שאר המדדים העיקריים באסיה ננעלו בירידות שערים גם כן

מרקוס בקינגהאם / צילום: יח"צ

מומחה הניהול המוביל בעולם מציג: במה טעינו עם העובדים שלנו

לוחצים עליכם לטפל בחולשות שלכם בעבודה? מומחה הניהול העולמי מרקוס בקינגהאם ינסה להוריד אתכם מזה ● בראיון ל"ליידי גלובס" הוא מספר על האלגוריתם שפיתח לבדיקת אפקטיביות בעבודה, ומנסח כתב אישום נגד שיטות הניהול החדשניות: "כשאנחנו מכריחים עובדים לציית לתרבות ארגונית מומצאת, אנחנו מדכאים את היצירתיות שלהם וגורמים לבזבוז אדיר של זמן"

7 כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / צילום: שלומי יוסף

דורי נכנעת, פלס נחשפת, אברהמי רוכשת. כותרות הנדל"ן לסוכות

בית המשפט אישר סופית למכור מגרש ברחוב הירקון לחברת יוסי אברהמי תמורת רבע מיליארד שקל, כיצד קרסה חברת דורי בנייה, באיזה עיר בנו הכי הרבה בתקופת כחלון כשר אוצר, והבתים שרכש אדם נוימן מייסד WeWork

נעמה יששכר / צילום: רויטרס

המפתח לשחרור נעמה יששכר נמצא במשרד המשפטים

ההטיה של הפרקליטות לטובת בקשת ההסגרה מארה"ב, ביחד עם ההתעלמות מהבקשה הרוסית והסחבת האינסופית של מעצר בורקוב, היא עלבון צורב לרוסים ● על ישראל להיענות לבקשת ההסגרה של רוסיה כדי להחזיר את הצעירה הישראלית הביתה ● דעה

נחום ביתן/ צילום: תמר מצפי

נחום ביתן ממשיך לממש נכסים: מוכר סניף לרשת קינג סטור 

קינג סטור תרכוש ב-2 מיליון שקל סניף של יינות ביתן בעיר כרמיאל ● העסקה בין הצדדים נחתמה אתמול וכוללת סניף בשטח של 3,000 מ"ר

עמית גריידי / צילום: משרד השיכון

שליחותו של הממונה על חוק המכר? מכה נוספת לקבוצות הרכישה

שתי החלטות של הממונה על חוק המכר מהשבועות האחרונים מטלטלות שוב את תחום קבוצות הרכישה בישראל - ושוב עולה כי הנפגעים העיקריים יהיו ציבור הרוכשים ● דעה

בני גנץ נואם לאחר פרסום תוצאות המדגם / צילום: כדיה לוי, גלובס

גנץ השיב בשלילה להצעת נתניהו: החזר את המנדט, המתווה שלך לא כולל התייחסות לטוהר המידות

גנץ ציין כי במתווה של נתניהו אין התייחסות לנושא טוהר המידות וכי ההצעה היא "דרך לחסינות"

עו"ד עמית ברכה / צילום: יונתן בלום

"הסיפור הסביבתי הוא סיפור קיומי ויומיומי כמו הקוטג'"

עו"ד עמית ברכה, מנכ"ל עמותת "אדם, טבע ודין", בראיון אישי ● על הילדות בבת ים ובתל אביב ("הייתי ילד פוליטי"), על הבחירה במשפטים ("היה לי ברור שאני רוצה עבודה ציבורית"); ועל הצפוי בישראל בשל ההתחממות הגלובלית: "אלפי אנשים ימותו בכל שנה מבעיות של משבר האקלים"

קאר שולץ, מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף

בדרך לפשרה: שופט זימן את מנכ"לי טבע וחברות התרופות האחרות לדיון לפני המשפט

שופט פדרלי זימן בכירים מהחברות על מנת לדון בפיצויים שהחברות מציעות ● טבע תשלם 29 מיליארד דולר, כחלק מהסכם הפשרה, בתרופות ובשירותי הפצה - כך על פי מקורבים לעסקה

חוגגים עליות ב-NYSE  / צילום: רויטרס

וול סטריט ננעלה בעליות: טבע זינקה ב-12%, IBM נפלה לאחר ירידה במכירות זה הרבעון החמישי ברציפות

מדד הנאסד"ק טיפס ב-0.4%, הדאו ג'ונס הוסיף 0.1% לערכו ● ארה"ב וטורקיה הסכימו על הפסקת אש בסוריה ● נעילה הססנית בבורסות אירופה לאחר שהמחוקקים בבריטניה מטילים ספק בעסקת ברקזיט ● מורגן סטנלי עקף את התחזיות לרבעון

 מאזדה 3 סדאן / צילום: יחצ

שאיפות פרימיום: מאזדה 3 החדשה זכתה לשדרוג מרשים ביחס לדור היוצא

מאזדה 3 מתברכת בשלדה מהנה לנהיגה, בתא נוסעים איכותי, ובביצועים מכובדים • אבל תג מחיר שאפתני מציב אותה במיקום בעייתי מול ההיברידיות והקרוס-אוברים האופנתיים

ארומה תל אביב / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ארומה תל אביב

מחוקקים, אל תצאו טונה! יש להקל ברגולציה על עסקי מזון

לאחרונה נעשו ניסיונות להקל ברגולציה על עסקי המזון ● חשוב שמקרה הטונה המקולקלת בארומה ת"א לא יסיט את הספינה לאחור ● דעה

ארומה תל אביב / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ארומה תל אביב

ויליגר: "מצרים על מחול השדים שנוצר וניסיונות השווא של ארומה ת"א להתנער מאחריות"

ממצאי בדיקת משרד הבריאות מנקים את האחריות מספקית הטונה ויליגר ● היסטמין הגבוה נבע מאופן הטיפול בטונה לאחר פתיחתה ● ארומה ת"א: "נעשה הכול על-מנת שתקלה מסוג זה לא תחזור" ● אדם נוסף הגיע לחדר מיון לאחר שאכל כריך טונה בקיוסק בנמל ת"א