גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

כולנו סוכני הכאוס: שמתם לב שדברים מוזרים מתרחשים?

הפארסה של פיזור הכנסת היא בסך-הכול הסחת דעת ● ידעתם שמהירות האור משתנה?

דרור פויר / צילום: יונתן בלום
דרור פויר / צילום: יונתן בלום

א.

כמוכם, גם אני מרגיש את ההפרעה החריפה בכוח. איך אפשר שלא? זה הכול בגלל שחומר אפל מיקום מקביל דולף ליקום שלנו וגורם לדברים להיראות טיפה משונים, אמרתי להורים שהתאספו מחוץ לבית הספר באחד מהבקרים השבוע כדי לחזות במחזה שלא נראה הרבה זמן במקומותינו: חפץ חשוד בחצר. הוציאו את כל הילדים, הזמינו חבלנים שבאו עם רובוטים וכל הסיפור. לאכזבתי, הם לא פוצצו את החפץ החשוד, שהסתבר כסתם תיק, אלא רק קרעו אותו. בפנים היו כמה מכלי צבע. זה היה דז'ה-וו. עמדנו בחוץ, כמה הורים, ונזכרנו בילדות שלנו - אז, סיפרנו לדור הצעיר ששמח להפסיד קצת לימודים, כל החפצים היו חשודים!

כמו דרק ג'נטלי, הבלש ההוליסטי של דגלאס אדאמס, גם אני מנסה לראות את מכלול ההקשרים בין הדברים כולם, בעיקר בין כאלה שנראים לא קשורים כלל ועיקר. רק כמה ימים קודם התפוצץ צינור מים וזרנוק אדיר בגובה בניין של ארבע קומות הפך את הרחוב לנחל. השכונה התאספה וצהלה והכול הפך באחת להיות כמו בסרטים האלה של ספייק לי על ברוקלין משנות ה־70 או משהו כזה - תמיד היה שם איזה צינור שהתפוצץ וילדים שמשחקים ומשפריצים מים אחד על השני וזוגות שמתנשקים, נכון? כל הרחוב חלק את אותו דז'ה-וו ונזכר במה שאף פעם לא חווה, אפילו התחלנו לדבר באנגלית ובאוויר נישא קול של סקסופון. כמה דקות אחר כך באו מהעירייה וכולם חזרו באחת לדבר עברית. הכול היה כמו חלום. גם הסקסופון נעלם.

ב.

דברים משונים קורים בכל מקום וכל הזמן, תודו שגם אתם חשים את זה. נסו להיזכר בדברים הקטנים והמשונים שקרו השבוע בשכונה שלכם. יכול להיות שלא שמתם לב אליהם בגלל הדברים הגדולים והמשונים שקרו השבוע בכל המדינה והסתירו. הפארסה המשונה של פיזור הכנסת והקדמת הבחירות מסיחה את הדעת וגורמת לכולנו לחוש שנקלענו למין חור תולעת או לבאג במטריקס, דז'ה-וו קולקטיבי מתמשך של כמעט 9 מיליון איש - זה חייב להיות שיא גינס או משהו.

וזה הכול בגלל שחומר אפל מיקום מקביל דולף ליקום שלנו. קראתי את זה בעיתונים, באמת: מדענים טענו ש"ייתכן" כי חומר אפל "עלול" לדלוף ליקום שלנו ואני רק הורדתי את הייתכן ואת העלול. הרי בכל מקרה אף אחד לא יודע מהו החומר אפל. אז אם להם מותר לומר שייתכן שזה עלול, לי מותר להיות בטוח שזה דלף. תודו שזה הסבר לא פחות הגיוני מכל ההסברים האחרים שניתנו.

מה שהופך את העניין לעוד יותר יפה זה לא רק שלאף אחד אין מושג מה זה חומר אפל, לאף אחד גם אין מושג איך זה נראה ובכלל אם יש דבר כזה כמו יקום מקביל, למרות שלי ברור שיש יקום מקביל - עובדה, אנחנו חיים בו. אחד החוקרים אף אישש את חשדותיי כשבתשובה לשאלה "איפה היקום המקביל הזה?", ענה: "אולי ממש פה ואנחנו פשוט לא רואים אותו - האור מסתיר לנו". את הרעיון הזה, שהיקום המקביל נמצא איתנו ואנחנו פשוט לא רואים, אני אפילו לא צריך לאמץ מרוב שהיא טבעית לי. גם עניין הדליפות לא חדש לי, אני מרגיש ככה כל הזמן. הרי דגלאס אדאמס כבר כתב את זה: "ישנה תיאוריה לפיה אם אי-פעם יתגלה לשם מה ולמה בדיוק קיים היקום, יעלם היקום מיד ויתחלף במשהו עוד יותר מוזר ובלתי מובן. תיאוריה נוספת אומרת שכל זה כבר קרה".

ברור שזה קרה, לא? ולא רק קרה, קורה ברגעים אלה ממש.

כולנו סוכני הכאוס / איור: תמיר שפר

ג.

כמוכם, גם אני מרגיש את ההפרעה החריפה בכוח. איך אפשר שלא? מן הידועות היא שבני אדם יכולים לחוש שינויים בשדות מגנטיים. שדות מגנטיים נמצאים בכל מקום; כדור הארץ יוצר מתוכו שדה מגנטי ענק שמפריד בין הקטבים, הודף את קרינת השמש ומאפשר חיים, הברקים באטמוספירה יוצרים שדה עצום בשמיים, אנחנו עצמנו מפיקים שדות מגנטים, מרמת התא והלאה; כל אחת ואחד מאיתנו יוצר מעין שדה מגנטי קטן שמקיף אותו.

מחקרים לא מעטים ניסו לבודד אנשים מהשפעת השדות המגנטים של כדור הארץ או ליצור בהם שינויים מלאכותיים - והאדם חש, ובדרך כלל חש רע. אנשים פשוט מתחילים לבכות כשהם לא בקשר עם העולם. אנחנו צריכים את העולם ואת השדות האלה. מחוללי שדות מגנטים הוכנסו לכל החלליות ותחנות החלל, אחרת האסטרונאוטים מאבדים את זה. גם החיות; כך הציפורים נודדות, כך הדגים שוחים.

אלא שבשנים האחרונות יש ירידה חריפה בשדות המגנטים האלה - 10% לפחות במאה השנים האחרונות. איש לא יודע למה. עוצמת השדה שמפיק כדור הארץ חווה ירידה מתמשכת, ויש כבר דיבורים על "היפוך אנרגטי", מצב שבו אין מספיק כוח להפריד בין הקטבים, הציפורים לא נודדות, האנשים לא מחייכים. בפעמים האחרונות שזה קרה, כך סוברים, הדבר לווה באירוע של הכחדה המונית.

ואם זה לא מספיק, האדם עוד מוסיף ומפריע לקרינה הטבעית עם כל הקרינה שהוא מפיק בעצמו. יכול להיות שזה מה שעובר עלינו? יכול להיות שהירידה בעוצמת השדות המגנטים גורמת לנו לאבד קשר עם העולם, עם עצמנו, יכול להיות שדרך החור הזה במטריקס דולף חומר אפל לעולם שלנו? כי בינינו, זה די מרגיש ככה בזמן האחרון, לא? אחרת מה פתאום יש חפץ חשוד וצינור מתפוצץ וממשלה מתפרקת וכנסת מתפזרת?

ד.

אנשים מדברים על השיח המקצין, המפלג, המדיר, המסית וכל המילים הנרדפות. וכל אחד מאשים בזה את הצד השני - כאילו שהוא לא הצד השני. זה לא רק נתניהו, וזה לא רק טראמפ, וזה לא רק אף אחד אחר, זה כולם. אי-אפשר לעשות את זה לבד. כולם חווים את אותה ירידה בעוצמת השדה, את אותו הניתוק, את אותה הדליפה, את אותו הדז'ה-וו. כולנו חלק מהעולם, ויותר מזה: אנחנו העולם. אני והקטבים באותה סירה איתכם.

ואם כבר דברים משונים שקורים, יש כאלה שטוענים שאפילו מהירות האור משתנה עם הזמן, שזה מצחיק אנשים כמוני: כי הזמן הוא האור והאור הוא הזמן. אבל ברצינות, הם באמת אומרים את זה, שמהירות האור - הדבר הכי קבוע בעולמנו - בעצם לא קבועה. עכשיו היא ככה, אבל פעם היא הייתה יותר מהירה. הם אומרים שזה עוזר להם לפתור את תעלומת היווצרות היקום, שזה נהדר - אבל אם הדבר הכי קבוע הוא פתאום כבר לא כל כך קבוע, אז במה עוד נותר להיאחז, חברות וחברים?

ואם אתם משנים את מהירות האור בשביל להסביר את העבר, אולי בעתיד נסביר כך את ההווה? הרי כולנו מרגישים, כאמור, את ההפרעה הגדולה בכוח. כולנו מרגישים ירידה, או לכל הפחות שינוי, ברמת הדברים הקבועים בעולם.

יהא הדבר בגלל דליפה של חומר אפל מיקום מקביל, בגלל ירידה ברמת עוצמת השדה המגנטי של כדור הארץ ושלנו, יהא הדבר בגלל שינוי מהירות האור שגורמת לזמן להיראות ולעבור אחרת, לדברים כאלה לחזור ולדברים אחרים (כמו היגיון, או בושה של פוליטיקאים) להיעלם. יהיו הסיבות אשר יהיו - זה מה שקורה.

לא נותר לנו אלא לחבק את הכאוס, להגיד אתמול היה מוזר - ומחר עוד יותר. כי ככה זה כאוס, תמיד יש יותר ויותר ממנו. כולנו סוכני כאוס, כולנו תורמים להגדלת חוסר הסדר במערכת, וכל המערכות אותו דבר כמו שכל הכוכבים וכל האנשים עשויים מאותם החומרים. לפחות ביקום הזה.

עוד כתבות

נאום מלכת בריטניה אליזבת השנייה בפרלמנט / צילום: REUTERS/Toby Melville

"להבטיח את היציאה מהאיחוד האירופי ב-31 באוקטובר": שבוע ה"ברקזיט" המכריע של ג'ונסון נפתח בנאום המלכה בפרלמנט

מלכת בריטניה אליזבת השנייה הציגה היום את עיקרי המדיניות של הממשלה הבריטית ● "העדיפות העליונה של ממשלתי הייתה תמיד להבטיח את היציאה מהאיחוד האירופי ב-31 באוקטובר"

שינויי מזג אויר/ צילום:  Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

הירוק היום אפור מאוד: 30 סיבות ללכת על ירוק

כבר 20 שנה שבכל שנה נרשמה עלייה בטמפרטורה הממוצעת, 2,240 אנשים בישראל מתים מוות מוקדם בכל שנה בגלל זיהום האוויר, ובירת אינדונזיה שוקעת בקצב של 25 ס"מ בשנה ● 30 סיבות למה צריך להיות לכם אכפת ממה שקורה סביבכם

מרכז העיצוב דיזיין סיטי, מעלה אדומים / הדמיה: יח"צ

בכמה שכרה רשת פנדור 600 מ"ר בדיזיין סיטי במעלה אדומים?

ועוד דירות וחללים שנמכרו והושכרו לאחרונה

דונלד טראמפ/ צילום: רויטרס

ארה"ב נסוגה לחלוטין מצפון סוריה; הכורדים יאפשרו לאסד להתפרס בגבול טורקיה

עם התקדמות הכוחות הטורקיים, טראמפ הורה על יציאת כאלף חיילים מאזור הקרבות ● לאור הנטישה האמריקנית, הכורדים הגיעו להבנות עם המשטר על כניסתו לשטחים שהיו בידיהם מאז תחילת המלחמה

חדווה בר / צילום: יונתן בלום, גלובס

בלי ארנק, בלי כרטיסי אשראי: האם מתקרב היום שבו נצא מהבית "רק עם הסמארטפון"

כסף מזומן? "יהיה הרבה פחות, רוב התשלומים יעברו דרך המובייל" ● תשלומי חשבונות? "לישראל ייכנסו גורמים זרים, וביניהם אפל וגוגל. אפליקציות התשלומים ישנו את חיינו" ● והבנקים? "בעוד שנה יתחיל לפעול בישראל בנק דיגיטלי" ● המפקחת על הבנקים, ד"ר חדוה בר, בראיון ל"ליידי גלובס"

מה אפשר לקנות ב-1.2 מיליון שקל בדרום הארץ / צילום: טלי בוגדנובסקי

איזו דירה תוכלו לקנות ב-1.2 מיליון שקל בדרום הארץ

דירת 3 חדרים באילת, קוטג' דו משפחתי במצפה רמון, דירת 4 חדרים בבאר שבע או וילה בת 6 חדרים בדימונה

הכלכלנית זוכת פרס הנובל אסתר דופלו / צילום: Eloy Alonso, רויטרס

המחקר פורץ הדרך שהפך היום את אסתר דופלו לאישה השנייה אי פעם עם נובל בכלכלה

איך גורמים לילדים להתחסן יותר ומעודדים חקלאים להשתמש בשיטות חדשניות? דופלו, באנרג'י וקרמר יצאו לענות על השאלות האלה בניסויים מבוקרים בשטח, וחוללו מהפכה ● דופלו היא האישה השנייה בהיסטוריה שזכתה בנובל לכלכלה: "מקווה שההדגמה שנשים יכולות להצליח, תיתן השראה לאחרות"

 סיגל רגב–רוזנברג/צילום: אורית פניני

"יש כרוניקה של מוות ידוע מראש, צריך להחליט - ארבע קופות חולים טובות או רק שתיים"

זמן קצר לאחר מינויה למנכ"לית קופת חולים מאוחדת, גילתה סיגל רגב-רוזנברג כי הגירעון השנתי זינק ב-2018 ל-440 מיליון ש' - הגבוה מאז הקמתה ● בראיון ל"גלובס" היא מדברת על התחרות, על ההתמודדות עם משרדי האוצר והבריאות וכיצד היא מתכוונת לייצב את הקופה ולהביא מבוטחים חדשים

רפאל תספק מערכות מעיל רוח נוספות לצבא האמריקני / צילום: דוברות רפאל

צבא ארה"ב קיבל משלוח ראשון של מערכת ההגנה הישראלית לטנקים

רפאל השלימה בימים האחרונים את אספקת המשלוח הראשון של מערכת "מעיל רוח" לשימוש חטיבות השריון של הצבא ● במקביל, תעש מערכות פיתחה בהצלחה את המערכת המקבילה להגנה על טנקים ועל רק"מ מסוג "חץ דורבן"

מדוזה אורליה במפרץ אילת/ צילום:  גולן רידר רשות הטבע והגנים

מזל דגים: מה הקשר בין לוקוס לסביבה ומה נסראללה עושה פה?

אי ירוק בים - זה נשמע פסטורלי, אבל כשצוללים במים העמוקים רואים שזה לא תמיד ככה ● ביקור בשמורה הימית החדשה באכזיב-ראש הנקרה

עמוס לוזון / צילום: איל יצהר

תביעות ענק ומוניטין בצניחה: דורי בנייה הרימה ידיים. כך זה נראה מאחורי הקלעים

הליך משפטי של חברת אינסטלציה לגביית חוב הוביל את החברה להגשת בקשה להקפאת הליכים ● בדיקת "גלובס" מגלה שהחברה איננה מעורבת בשום פרויקט נדל"ני, וכי לקריסתה "אחראים" פרויקטים שבנתה בעבר ושבגינם היא נתבעת על ליקויים רבים

ניצול מרבי של חומרי גלם / צילום: סן פלגרינו - יח"צ חו"ל

עד הפירור האחרון: קולינריה ירוקה שבה אוכלים הכול, כולל הכול

אחד הביטויים הקולינריים של המגמה הסביבתית "אפס פסולת" הוא "אפס פחת", שימוש בכל החלקים של חומר הגלם, שלרוב היו נזרקים מיד לאשפה ● כך מוצאים חלקים לא פוטוגניים כמו אשכי עגל, עיני דגים או קליפות וגבעולים את דרכם אל הצלחות במיטב מסעדות תבל

יוזמה להפחתת קשיות פלסטיק חד פעמיות במסעדות ובתי קפה    / צילום: שני מוזס, גלובס

מזמינים שתייה קרה בבית קפה? אולי תקבלו אותה בלי קש

עמותת "מסעדנים חזקים ביחד" קוראת לבתי קפה ולמסעדות להפחית את השימוש בקשיות פלסטיק חד-פעמיות ע"י חלוקתן רק עפ"י בקשה או מעבר לחלופות מזהמות פחות ● עשרות בתי עסק ברחבי הארץ התגייסו למהלך - אך מה בנוגע לעלויות?

הדור שמגיע לו הכול פוגש בשוק פיננסי שאין לו לתת / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

מה קורה כשהדור שמגיע לו הכל פוגש עולם פיננסי שאין לו מה לתת

ילידי שנות ה-70 המאוחרות ואילך נולדו לתקופה של צמיחה כלכלית ושינויים תעשייתיים וטכנולוגיים מרחיקי לכת ●  קל לזנוח את ההתייחסות למה עלול לקרות אם הצמיחה הזו תיעצר או אפילו רק תואט באופן משמעותי

פרויקט רקנאטי בתל אביב / צילום: יח"צ

לוח הכפל הקשה של היזמים בתחום ההתחדשות העירונית

כמה דירות חדשות הגיוני לבנות בפרויקט של פינוי-בינוי? ● איפה זה כלכלי ואיפה לא? ● בדיקה שערך השמאי ליאור יוסף בדש חושפת מסקנות לא מעודדות

טראמפ וארדואן במטה נאט"ו בבלגיה ביולי / צילום: רויטרס

טראמפ עוצר את שיחות הסחר עם טורקיה ומקפיץ את המכס על יבוא פלדה

בנוסף הודיע נשיא ארה"ב כי המכס על פלדה מיובאת מטורקיה יעלה ל-50% וכי הוא צפוי להטיל סנצקיות גם נגד בכירים טורקים

מוחמד סעוד הבלוגר הסעודי / צילום: צילום מסך מתוך טוויטר

מוחמד סעוד, המוכר בכינויו "הבלוגר הסעודי": סוחטים אותי

מוחמד סעוד המפרסם חדשות לבקרים ציוצים בעד ישראל וראש הממשלה נתניהו בחשבון הטוויטר שלו, ואף נפגש עם נתניהו לפני מספר חודשים, מאשים את האקטיביסט באיומים ● זאת בתגובה לציוץ שפרסם רותם בו נכתב: "לא מציע לך להיכנס איתי ראש בראש כי זה יגמר רע מאד בשבילך"

בנימין נתניהו / צילום: רויטרס

נתניהו לא התקדם עם הרכבת הממשלה, אך מתכנן נסיעה ליפן

20 ימים חלפו מאז קיבל נתניהו את מלאכת הרכבת הממשלה, אך נראה כי המו"מ תקוע ● חדשות 12 פרסמו כי רה"מ שוקל נסיעה ליפן החל ממוצאי שבת

נתניהו ומנדלבליט/  צילום: אלכס קולומויסקי / ידיעות אחרונות

היועמ"ש נגד "התערבות נתניהו במדיניות האכיפה ביו"ש": "צבר מקרים חמורים, פגיעה בשלטון החוק"

עו"ד ארז קמיניץ במכתב חריף: ראש הממשלה ושר הביטחון נתניהו פועל למנוע פינוי התיישבות לא חוקית ביהודה ושומרון ● בפגישה שנערכה מנדלבליט דרש מנתניהו כי יבהיר כי אסור למשרדו להתערב בהליכי האכיפה והפיקוח בהתנחלויות

הרברט דיס, מנכ"ל פולקסווגן / צילום: REUTERS/Axel Schmidt

פולקסווגן מעכבת החלטה לבניית מפעל רכבים חדש בטורקיה בעלות של 1.4 מיליארד דולר

על רקע התקיפה הצבאית של טורקיה את כוחות הכורדים בגבול סוריה הצפוני, יצרנית הרכבים הגדולה בעולם נוקטת עמדה ● בהמשך להטלת מכסים ע"י טראמפ על פלדה מיובאת מטורקיה, הלירה הטורקית מתאוששת לאחר שבשוק ציפו למכה נוקשה יותר