גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

כולנו סוכני הכאוס: שמתם לב שדברים מוזרים מתרחשים?

הפארסה של פיזור הכנסת היא בסך-הכול הסחת דעת ● ידעתם שמהירות האור משתנה?

דרור פויר / צילום: יונתן בלום
דרור פויר / צילום: יונתן בלום

א.

כמוכם, גם אני מרגיש את ההפרעה החריפה בכוח. איך אפשר שלא? זה הכול בגלל שחומר אפל מיקום מקביל דולף ליקום שלנו וגורם לדברים להיראות טיפה משונים, אמרתי להורים שהתאספו מחוץ לבית הספר באחד מהבקרים השבוע כדי לחזות במחזה שלא נראה הרבה זמן במקומותינו: חפץ חשוד בחצר. הוציאו את כל הילדים, הזמינו חבלנים שבאו עם רובוטים וכל הסיפור. לאכזבתי, הם לא פוצצו את החפץ החשוד, שהסתבר כסתם תיק, אלא רק קרעו אותו. בפנים היו כמה מכלי צבע. זה היה דז'ה-וו. עמדנו בחוץ, כמה הורים, ונזכרנו בילדות שלנו - אז, סיפרנו לדור הצעיר ששמח להפסיד קצת לימודים, כל החפצים היו חשודים!

כמו דרק ג'נטלי, הבלש ההוליסטי של דגלאס אדאמס, גם אני מנסה לראות את מכלול ההקשרים בין הדברים כולם, בעיקר בין כאלה שנראים לא קשורים כלל ועיקר. רק כמה ימים קודם התפוצץ צינור מים וזרנוק אדיר בגובה בניין של ארבע קומות הפך את הרחוב לנחל. השכונה התאספה וצהלה והכול הפך באחת להיות כמו בסרטים האלה של ספייק לי על ברוקלין משנות ה־70 או משהו כזה - תמיד היה שם איזה צינור שהתפוצץ וילדים שמשחקים ומשפריצים מים אחד על השני וזוגות שמתנשקים, נכון? כל הרחוב חלק את אותו דז'ה-וו ונזכר במה שאף פעם לא חווה, אפילו התחלנו לדבר באנגלית ובאוויר נישא קול של סקסופון. כמה דקות אחר כך באו מהעירייה וכולם חזרו באחת לדבר עברית. הכול היה כמו חלום. גם הסקסופון נעלם.

ב.

דברים משונים קורים בכל מקום וכל הזמן, תודו שגם אתם חשים את זה. נסו להיזכר בדברים הקטנים והמשונים שקרו השבוע בשכונה שלכם. יכול להיות שלא שמתם לב אליהם בגלל הדברים הגדולים והמשונים שקרו השבוע בכל המדינה והסתירו. הפארסה המשונה של פיזור הכנסת והקדמת הבחירות מסיחה את הדעת וגורמת לכולנו לחוש שנקלענו למין חור תולעת או לבאג במטריקס, דז'ה-וו קולקטיבי מתמשך של כמעט 9 מיליון איש - זה חייב להיות שיא גינס או משהו.

וזה הכול בגלל שחומר אפל מיקום מקביל דולף ליקום שלנו. קראתי את זה בעיתונים, באמת: מדענים טענו ש"ייתכן" כי חומר אפל "עלול" לדלוף ליקום שלנו ואני רק הורדתי את הייתכן ואת העלול. הרי בכל מקרה אף אחד לא יודע מהו החומר אפל. אז אם להם מותר לומר שייתכן שזה עלול, לי מותר להיות בטוח שזה דלף. תודו שזה הסבר לא פחות הגיוני מכל ההסברים האחרים שניתנו.

מה שהופך את העניין לעוד יותר יפה זה לא רק שלאף אחד אין מושג מה זה חומר אפל, לאף אחד גם אין מושג איך זה נראה ובכלל אם יש דבר כזה כמו יקום מקביל, למרות שלי ברור שיש יקום מקביל - עובדה, אנחנו חיים בו. אחד החוקרים אף אישש את חשדותיי כשבתשובה לשאלה "איפה היקום המקביל הזה?", ענה: "אולי ממש פה ואנחנו פשוט לא רואים אותו - האור מסתיר לנו". את הרעיון הזה, שהיקום המקביל נמצא איתנו ואנחנו פשוט לא רואים, אני אפילו לא צריך לאמץ מרוב שהיא טבעית לי. גם עניין הדליפות לא חדש לי, אני מרגיש ככה כל הזמן. הרי דגלאס אדאמס כבר כתב את זה: "ישנה תיאוריה לפיה אם אי-פעם יתגלה לשם מה ולמה בדיוק קיים היקום, יעלם היקום מיד ויתחלף במשהו עוד יותר מוזר ובלתי מובן. תיאוריה נוספת אומרת שכל זה כבר קרה".

ברור שזה קרה, לא? ולא רק קרה, קורה ברגעים אלה ממש.

כולנו סוכני הכאוס / איור: תמיר שפר

ג.

כמוכם, גם אני מרגיש את ההפרעה החריפה בכוח. איך אפשר שלא? מן הידועות היא שבני אדם יכולים לחוש שינויים בשדות מגנטיים. שדות מגנטיים נמצאים בכל מקום; כדור הארץ יוצר מתוכו שדה מגנטי ענק שמפריד בין הקטבים, הודף את קרינת השמש ומאפשר חיים, הברקים באטמוספירה יוצרים שדה עצום בשמיים, אנחנו עצמנו מפיקים שדות מגנטים, מרמת התא והלאה; כל אחת ואחד מאיתנו יוצר מעין שדה מגנטי קטן שמקיף אותו.

מחקרים לא מעטים ניסו לבודד אנשים מהשפעת השדות המגנטים של כדור הארץ או ליצור בהם שינויים מלאכותיים - והאדם חש, ובדרך כלל חש רע. אנשים פשוט מתחילים לבכות כשהם לא בקשר עם העולם. אנחנו צריכים את העולם ואת השדות האלה. מחוללי שדות מגנטים הוכנסו לכל החלליות ותחנות החלל, אחרת האסטרונאוטים מאבדים את זה. גם החיות; כך הציפורים נודדות, כך הדגים שוחים.

אלא שבשנים האחרונות יש ירידה חריפה בשדות המגנטים האלה - 10% לפחות במאה השנים האחרונות. איש לא יודע למה. עוצמת השדה שמפיק כדור הארץ חווה ירידה מתמשכת, ויש כבר דיבורים על "היפוך אנרגטי", מצב שבו אין מספיק כוח להפריד בין הקטבים, הציפורים לא נודדות, האנשים לא מחייכים. בפעמים האחרונות שזה קרה, כך סוברים, הדבר לווה באירוע של הכחדה המונית.

ואם זה לא מספיק, האדם עוד מוסיף ומפריע לקרינה הטבעית עם כל הקרינה שהוא מפיק בעצמו. יכול להיות שזה מה שעובר עלינו? יכול להיות שהירידה בעוצמת השדות המגנטים גורמת לנו לאבד קשר עם העולם, עם עצמנו, יכול להיות שדרך החור הזה במטריקס דולף חומר אפל לעולם שלנו? כי בינינו, זה די מרגיש ככה בזמן האחרון, לא? אחרת מה פתאום יש חפץ חשוד וצינור מתפוצץ וממשלה מתפרקת וכנסת מתפזרת?

ד.

אנשים מדברים על השיח המקצין, המפלג, המדיר, המסית וכל המילים הנרדפות. וכל אחד מאשים בזה את הצד השני - כאילו שהוא לא הצד השני. זה לא רק נתניהו, וזה לא רק טראמפ, וזה לא רק אף אחד אחר, זה כולם. אי-אפשר לעשות את זה לבד. כולם חווים את אותה ירידה בעוצמת השדה, את אותו הניתוק, את אותה הדליפה, את אותו הדז'ה-וו. כולנו חלק מהעולם, ויותר מזה: אנחנו העולם. אני והקטבים באותה סירה איתכם.

ואם כבר דברים משונים שקורים, יש כאלה שטוענים שאפילו מהירות האור משתנה עם הזמן, שזה מצחיק אנשים כמוני: כי הזמן הוא האור והאור הוא הזמן. אבל ברצינות, הם באמת אומרים את זה, שמהירות האור - הדבר הכי קבוע בעולמנו - בעצם לא קבועה. עכשיו היא ככה, אבל פעם היא הייתה יותר מהירה. הם אומרים שזה עוזר להם לפתור את תעלומת היווצרות היקום, שזה נהדר - אבל אם הדבר הכי קבוע הוא פתאום כבר לא כל כך קבוע, אז במה עוד נותר להיאחז, חברות וחברים?

ואם אתם משנים את מהירות האור בשביל להסביר את העבר, אולי בעתיד נסביר כך את ההווה? הרי כולנו מרגישים, כאמור, את ההפרעה הגדולה בכוח. כולנו מרגישים ירידה, או לכל הפחות שינוי, ברמת הדברים הקבועים בעולם.

יהא הדבר בגלל דליפה של חומר אפל מיקום מקביל, בגלל ירידה ברמת עוצמת השדה המגנטי של כדור הארץ ושלנו, יהא הדבר בגלל שינוי מהירות האור שגורמת לזמן להיראות ולעבור אחרת, לדברים כאלה לחזור ולדברים אחרים (כמו היגיון, או בושה של פוליטיקאים) להיעלם. יהיו הסיבות אשר יהיו - זה מה שקורה.

לא נותר לנו אלא לחבק את הכאוס, להגיד אתמול היה מוזר - ומחר עוד יותר. כי ככה זה כאוס, תמיד יש יותר ויותר ממנו. כולנו סוכני כאוס, כולנו תורמים להגדלת חוסר הסדר במערכת, וכל המערכות אותו דבר כמו שכל הכוכבים וכל האנשים עשויים מאותם החומרים. לפחות ביקום הזה.

עוד כתבות

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

אני ילד ירח: כל צעד קטן לאדם, גם הצעד הזה שלי, הוא קפיצה ענקית למין האנושי

50 שנה לנחיתה על הירח וגם בהווה יש מה לחגוג - אם אתם מהטיפוסים שדומעים מול פוטונים מתנשקים

אאודי E-TRON

החשמלית של אאודי היא קרוס-אובר למופת שתהפוך בשנה הבאה לקורבן מס

ה-SUV החשמלי הראשון של אאודי הוא רכב פאר מפנק, שימושי ונמרץ, שיכול להקטין משמעותית את ההוצאות השוטפות, לטפח את המצפון הסביבתי ועל הדרך לעקוף את טסלה ● רק חבל שהשינוי במדיניות המס בשנה הבאה עשוי להפוך אותו בישראל לאפיזודה חולפת

ג’ף בזוס, מנכ”ל אמזון /  צילום: רויטרס, JOSHUA ROBERTS

מנפלאות הפריים דיי: אמזון מכרה בטעות ציוד צילום ב-95 דולר במקום באלפי דולרים

חובבי צילום שעקבו אחרי מחיר המצלמות והעדשות הם המנצחים האמיתיים של פריים דיי - פריטים שעולים עד ל-13 אלף דולר נמכרו בטעות בפחות מ-100 דולר ● ההפתעה: אמזון תכבד את העסקאות

אהוד ברק ובנימין נתניהו  / צילום: תמר מצפי

הכניסה של ברק למירוץ - מיתוג הדמוקרטיה כ"שמאלנית"

ברק משלים את המהפכה של נתניהו ושקד. ואולם הבעיה המרכזית היא הצגת הימין כלא-דמוקרטי

מיקרוסופט / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

מיקרוסופט היכתה את התחזיות: גם ברווח וגם בהכנסות - המניה קפצה

ההכנסות הסתכמו ב-33.72 מיליארד דולר, מעל לתחזיות להכנסות של 32.77 מיליארד דולר ● החברה רשמה רווח למניה של 1.37 דולרים - מעל לתחזיות לרווח של 1.21 דולרים

פרופסור ענת אדמתי/ צילום: ענבל מרמרי צולם במלון NYX בהרצליה מרשת פתאל

"צוקרברג יותר חזק מרוב המנהיגים": פרופ' ענת אדמתי הקדישה חייה לקרב נגד הבנקים, עכשיו היא נלחמת בענקיות הטק

"אמזון, גוגל ופייסבוק לוקחות נתח שוק גדול מדי" ● "חברות הטכנולוגיה מעמידות במבחן את הדמוקרטיה" ● "למארק צוקרברג יש יותר כוח משיש לרוב ראשי המדינות" ● בראיון מיוחד ל–G פרופ' ענת אדמתי מסבירה איך תאגידי הענק הצליחו לבלבל את כולנו, מה המחיר שהציבור משלם, ומאיפה יכול להגיע השינוי

קוולקום / צילום: אלי סונג, רויטרס

הנציבות האירופית הטילה על קוולקום קנס של 242 מיליון יורו

ענקית השבבים קוולקום נקנסה, מפני שלדברי הנציבות תמחרה את מוצריה באופן שנועד לכפות על המתחרה שלה לצאת מהשוק ● מדובר בקנס השני שמוטל על החברה ע"י הנציבות ● קוולקום אמרה כי תערער על ההחלטה, שלדבריה "לא נתמכת ע"י החוק, עקרונות הכלכלה או עובדות השוק"

מהגרי עבודה מחכים בתור לכניסה ללשכת האוכלוסין והגירה בת"א / צילום: תמר מצפי

פחות מלבנון ומאוגנדה: מדינת היהודים לא מובילה בקליטת הגירה

גירוש האימהות הפיליפיניות עורר ויכוח על מדיניות ההגירה של שר הפנים • השר טוען להגנתו שישראל קולטת עולים יותר מאשר המדינות שקולטות מהגרים ופליטים • אבל המספרים מראים שהיתרון של ישראל הולך ונשחק, וכיום מדינות אחרות נושאות בנטל הגירה כבד מאיתנו

גן ילדים ברחובות/ צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאטיב

להפוך את מעונות היום להוצאה מוכרת לצרכי מס

מדובר בהוצאה בסיסית שמאפשרת להורים לעבוד. למה ספה למשרד היא הוצאה מוכרת וחינוך ילדים לא?

רונאל פישר ועו"ד רות דוד/ צילום: ליאור מזרחי

קריסה ב-10 צעדים: כך השתבש תיק הדגל נגד רונאל פישר ורות דוד

החקירה נפתחה בקול רעש וצלצולים, הראיות שהצטברו היו מטלטלות • אבל אז נקלעו החקירה והמשפט לרצף של טעויות ומחדלים • מה יעלה בגורל תיק הדגל של מח"ש והפרקליטות? • האזינו לפודקאסט "הצוללת"

אדם נוימן / צילום: צילום: רויטרס Eduardo Munoz ,

לפני ההנפקה: אדם נוימן מימש מניות ווי וורק ב-700 מיליון דולר לפני ההנפקה

היקף ועיתוי המימוש נחשב יוצא דופן בהתחשב בכך שהמייסדים מחכים בדרך כלל עד לאחר ההנפקה הציבורית כדי לממש אחזקות ● על פי הדיווח, נוימן כבר הקים פמילי אופיס כדי להשקיע את ההכנסות

וול סטריט / צילום: רויטרס

מגמה מעורבת בבורסת ניו יורק; מדד S&P 500 מאבד גובה

הדאו ג'ונס עולה כעת, הנאסד"ק וה-S&P 500 נסחרים בטריטוריה האדומה ● חברת פורסייט, הפועלת בתחום של מערכות ראייה ממוחשבות לרכב, הודיעה היום על מכירה ציוד לספקית יפנית ● נשיא הפד של ניו יורק, אמר אמש כי הפד צריך לפעול במהירות ולהוריד ריבית כתרופה מונעת לפני משבר ותדלק את הצפי להורדת ריבית כפולה

יאיר לפיד/  צילום: איל יצהר

ברק חייב לפרוש, היחסים עם בוגי תקינים ונתניהו יהיה חייב להעלות מסים: יאיר לפיד בראיון

יאיר לפיד, מס' 2 בכחול לבן, לא מאמין בתיאוריית הגושים וחושב שרק המפלגה הגדולה תנצח בבחירות ● בראיון ל"גלובס" הוא מבקר בחריפות את ההתנהלות הכלכלית של הממשלה ("יצאה מדעתה") ● מסביר שנתניהו לא יכול לטפל בגירעון כראוי ("הוא זקוק לליצמן וסמוטריץ, כדי שיגנו עליו בנושא החסינות. והוא ישלם להם הרבה יותר") ● ולא, הוא לא רוצה לחזור לתפקיד שר האוצר: "אני הולך להיות שר החוץ ואחר כך ראש ממשלה”

שליח של חברת דליברו / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

המסחר האלקטרוני מעביר את ענף המזון מהרחובות למבני תעשייה

סטארט–אפים בארה"ב מציעים למסעדות ולמכולות לסגור את פעילותן במרכזי הערים ולהעביר אותה למטבחים משותפים בבעלותם שנמצאים בקרבת הערים הגדולות

מט"ח / צילום: Shutterstock

שערי המט"ח הנשחקים פועלים לטובת הנוסעים לחו"ל

שערי הדולר והאירו הנמוכים פועלים לטובת 10 מיליון הנוסעים שיחלפו בנתב"ג בדרך לחופשה בקיץ הזה ● לפי סמנכ"ל איסתא, הצניחה באירו והליש"ט מגיעה בתזמון שמתקרב לשיא של חופשת קיץ, ועשויה להוביל לגידול בביקוש למדינות מערב אירופה ובריטניה

אורלי לוי / צילום: אוסף התצלומים הלאומי

יו"ר העבודה עמיר פרץ מצרף את אורלי לוי-אבקסיס: "המדינה שכחה שכבות שלמות"

לוי-אבקסיס היא אחת הדמויות הפוליטיות המחוזרות ביותר בשבועות האחרונים ● לוי אבקסיס: "יודעים כולם שלא ניסיתי למכור את עצמי, לא עניתי לטלפונים ולא השבתי לעיתונאים, אבל בגלל הקדמת הבחירות, הגיעה השעה" ● מרצ: "עמיר פרץ חוזר על הטעות של אבי גבאי ומרסק את האפשרות לאיחודים בגוש השמאל"

הסדרה "עושים סדר" בנטפליקס / צילום: באדיבות נטפליקס, יח"צ

יש לכם ג'אנק בבית? מארי קונדו תעזור לכם לנקות הכול. גם את הנפש

יש לכם יותר מדי חפצים בבית? רוצים להיפטר מהם? הגיע הזמן שתכירו את שיטת מארי קונדו (קונמארי) שנאבקת באגרנות ומוסיפה לכך ארומה פסיכולוגית. האם אפשר "לקנמר" כל דבר, איזה חפצים צריכים למצוא את עצמם בפח ומה חושבים המתנגדים ● חשיפת מותג העל של השנה - ביום שלישי במדד המותגים ובוועידת MAD של גלובס

אסף רפפורט  / צילום: יח"צ

מנכ"ל מיקרוסופט ישראל: "לא הייתי יכול להיות משקיע, כי כמעט כל רעיון מגניב אותי"

אסף רפפורט, מנכ"ל מיקרוסופט ישראל מחקר ופיתוח, מסביר בראיון ל"גלובס" מה עומד מאחורי האקטיביזם החברתי שהוא הכניס לסניף המקומי של החברה הגדולה בעולם, מספר על הבדלי הניהול בין סטארט-אפים לחברות ענק ומתאר את השינוי בשוק העבודה: "מבחינתי עובדים יכולים לעבור לגוגל אחרי שנתיים, ואז לחזור אלינו, כמו רילוקיישן" ● האזינו ל"רוד שואו" - פודקאסט ההייטק החדש של גלובס

ניצול שואה / צילום: רויטרס

פיצוי רטרואקטיבי: גרמניה תכיר בכ-8,000 יוצאי רומניה כניצולי שואה

הכרה זו תאפשר תביעת זכויות סוציאליות שונות, ובהן פיצוי רטרואקטיבי רנטה וקצבה חודשית קבועה ● גמליאל: "נמשיך לפעול להכרה גרמנית בזכאותם של עוד אלפי ניצולים שטרם הוכרו, בין שהם יוצאי רומניה ובין שהם יוצאי מדינות נוספות"

היינן הצעיר אדריאן רוסטאן ביקב שהקים באחוזת הכרמים של סבו/ צילום: יח"צ חו"ל

העמק הוא חלום: היינות מעמק הרון שלא משחקים אותה רציניים מדי

אחד מאזורי היין הכי מגוונים בצרפת ובכלל, הוא עמק הרון ● מתברר שהם יודעים לעשות גם יינות אדומים לא כבדים שמתאימים לקיץ