גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

סינגולדה: “אני אומר לאצבעות שלי, לא תירגעו עד המוות. אני מנגן כל יום באולפנים, שומע כל דבר שיוצא"

אף עפ"י שכבר הגשים את החלום, אבי סינגולדה מוכרח להמשיך לנגן ● הגיטריסט הכי מפורסם בארץ מוציא אלבום סולו ולא שוכח את הילדות בירוחם ואת המחסור

אבי סינגולדה/ צילום: כפיר זיו
אבי סינגולדה/ צילום: כפיר זיו

30 שנים אבי סינגולדה עובד אצל אחרים. הגיטריסט הכי מפורסם בישראל הפך לשכיר גיטרה שמנגן לפי הזמנה, מוקפץ לאולפן בשש בבוקר עם פיג'מה וכפכפים, דופק את הנאמבר לשלמה ארצי וחוזר לישון, פועל בקו ייצור במפעל למוזיקה איכותית. יצא שבמהלך רוב הקריירה שלו, סינגולדה לא היה אמן יוצר במובן הרחב של המילה, אף שרתם את כישרונו לטובות טובי הזמרים והיוצרים בארץ, אלא אומן, בעל מלאכה על מיתרים, שיכול לתפור את החליפה המוזיקלית המדויקת ללקוח לפי הזמנה ועל המקום.

הוא מסביר שאף פעם לא בער לו ליצור משהו משלו, כיוון שיצר על בסיס יומי עבור אחרים באולפנים או על הבמות, עיבד מוזיקלית, ג'ימג'ם והמציא מעברים. אבל ממש בקרוב יֵצא אלבום סולו שלו, פרויקט שיצר עם המנצח והמלחין ירון גוטפריד, בקונספט ייחודי המשלב את המנגינות שלו עם שירים מוכרים של אמנים מובילים.

“פניתי לשלמה ארצי, ארקדי דוכין ויהודית רביץ. אני מתחיל עם מלודיות שלי, מכוון לשירים שלהם, ואז הם נכנסים ושרים", הוא אומר - קופצני, אנרגטי ומנוהל על-ידי הפרעת הקשב והריכוז, כשאנחנו יושבים בשבע ורבע בקפה תל-אביבי ידוע חצי-סגור בשכונת מגוריו עמוסת הסלבריטאים כשהמלצרים המנומנמים שלידנו מחייכים אליו בהבנה ובטח חושבים לעצמם מה המטורף הזה לוקח שהוא כל-כך ערני בשעות האלה.

אז זהו, ששום דבר, גם לא ריטלין. סינגולדה הוא סוג של אנרג'ייזר לבבי, שבזכות הצניעות, החביבות והמקצוענות שלו הפך לסלב. “ברור שאחרי שהאלבום הזה יֵצא, אני אוציא עוד אחד עם קטעים אינסטרומנטליים, שבטח אף אחד לא ישמע, כי בינינו, מי שומע אלבומים כאלה. הם טובים לקטעים אינסטרומנטליים שאתה כותב לעצמך, או כדי שיגיעו לסדרות בטלוויזיה, כמו זה שעשיתי עם חיים צינוביץ' והתגלגל ל'סקס והעיר הגדולה'. אני משקיע את הכסף ומתכנן הופעה חד פעמית לאלבום, אולי ערב גאלה. אני לא אביא אמנים לסיבוב הופעות בשביל שתי דקות על הבמה".

לא התפנית ליצור כי היית עסוק בלהתפרנס?

“יכול להיות. כשאתה יודע שזה בא לך בקלות, אתה לא מתרגש מזה, ובטח כשאתה כל הזמן יוצר וחושב על הרמוניה. אצל שלמה יש לי קרדיט על עיבוד ויש כמה קטעים שהלחנתי. נגנים כמוני יכולים רק לכתוב קטעים אינסטרומנטליים".

וזה לא כלכלי.

“זאת דרך חיים. וכן, יש נגני ג'אז שלא מצליחים לחיות מזה. בישראל אי אפשר לחיות מג'אז. אז מה עושים? מנגנים לאחרים".

או מרימים מופע יחיד, שנולד במקרה, לפני תשע שנים, כשאיש העסקים דב מורן הזמין אותו לפגישה וביקש ממנו להרים מופע לערב חברה שארגן ל-500 העובדים שלו בעוד שלושה חודשים. סינגולדה ניסה להתחמק והסביר שאין לו מוצר כזה והוא נורא עסוק, ומורן אמר לו במילה אחת: “תמציא".

הבעיטה מאזור הנוחות גרמה לו לעצור לרגע את בולמוס ההקלטות וההופעות כגיטריסט מלווה ולהכין רשימת שירים שהוא אוהב והיה רוצה לנגן על הבמה. כל אחד מהם הזכיר לו חתיכת חיים, סיפור, אנקדוטה מצחיקה. הוא תפר את השירים לדיבורים ושאל חברים נגנים וזמרים שפגש באולפנים אם בא להם להופיע איתו. הוא קיבץ סביבו חבורה מוכשרת שעשתה חזרות והרימה מופע, שהיה הבסיס ל"סינגולדה וחברים", שרץ מאז בהצלחה לא מבוטלת, ובו הוא מספר את תולדות חייו של הילד אבי מירוחם, שחלם בגדול והצליח לגעת בכוכבים הכי זוהרים.

סיפור הסינדרלה מתחיל בבית קטן ופשוט בעיירה הדרומית, תמונה של ילד בן שלוש בוכה שבידיו מנדולינה - אחד הכלים שאבא, חבר בלהקת חתונות, אחסן בבית. הוא זוכר את עצמו יושב שעות בחדר ומנגן על הכלים ובעיקר על הגיטרה, שהפכה עם השנים לעוד איבר בגופו. כשהיה שומע ברדיו להקות רוק שמצאו חן בעיניו, היה רושם את שמן בעיפרון על פתק קטן וטס לבאר שבע לקנות תקליט שלהן. ככה הכיר את דיפ פרפל, התאהב בגיטריסט שלהם והחליט להיות כמוהו כשיגדל.

סינגולדה אמן הפריטה לא למד מוזיקה אף פעם, ולכן עשה על הגיטרה פוזיציות שגויות, שנדרשו לו שנים לתקן. “הייתה לי רק מחשבה אחת בראש, איך לצאת מירוחם. בגיל 14 הייתה לי חברה וידעתי שאם אני מתחיל איתה משהו רציני, אני גומר כפועל ייצור במפעל, ונלחמתי בעצמי שזה לא יקרה. כשהייתי בן 15, נשלחתי מהמתנ"ס לקייטנת אמנות בפוריה, שבועיים שבהם נפתחתי לעולם הזה, וכשחזרתי הקימו במתנ"ס בדימונה להקה, הצטרפתי אליה ובימי חמישי הופענו בערב דיסקו עם שירים של לד זפלין ודיפ פרפל - שום קשר לדיסקו - וקיבלנו דמי כיס".

לפני הגיוס ניגש לבחינות ללהקות הצבאיות. מתי כספי ויוריק בן דוד שבחנו אותו אמרו שיש לו טכניקה מעולה, אבל הוא חייב ללמוד הרמוניה ותווים. “יצאתי משם והחלטתי שאני הולך להילחם. גייסו אותי לבסיס ימ"חים. פגשתי שם חבר מרוסיה שידע תווים ואקורדים. ישבנו לילות שלמים, והוא לימד אותי והחזיק מקל ביד. כל פעם שטעיתי הוא נתן לי מכה בראש. התחלתי לשגע את המנהלים של הלהקות הצבאיות וביקשתי שיבחנו אותי שוב. יום אחד ברחתי מהבסיס, מתי כספי בחן אותי, והתקבלתי".

במופע הוא מספר שאחרי השחרור הלך לעבוד במפעל לייצור תקליטים, פועל ששם מטריצות, אבל עם כפפות וקרם ידיים כדי לא לפגוע ביכולת לנגן, ובהפסקות היה מקליט על קלטות תקליטי דמו שהיו מגיעים לחברה ולא הופצו בארץ. הוא עבד קצת כסוכן מכירות ב"תקליט" וחִלטר בלהקת חתונות, עד שזומן להופיע בהצגה בבית לסין, ומאז האאוטסיידר שהתחתן עם דימונאית, נלחם לשרוד בתל אביב.

הוא אומנם נכנס ללב הברנז'ה של העיר הגדולה, אבל ירוחם לא עוזבת אותו עד היום. “אני אומר לאצבעות שלי, לא תירגעו עד המוות. אני מנגן כל יום באולפנים, שומע כל דבר שיוצא, משש וחצי בבוקר אני מקליט".

למה? כבר הסתדרת, הילדים גדלו, תרפה קצת.

“כשאתה בא מהפריפריה, מעיירת פיתוח, שלא היה כסף, אז בצהריים אכלנו השחר העולה ולחם, וזה נשאר בך. לא משנה שהקמת משפחה ויש לך מכונית חדשה. זה עוזר לי לא לרדת ברמת המוטיבציה והמקצוענות המוזיקלית. בואי נדבר עוד קצת על ‘סינגולדה וחברים'. חוץ מסיפורים על החיים, אני עושה קלאסיקות מכל העולם, גם אריק איינשטיין, עידן רייכל ושלמה ארצי. על הבמה שתי זמרות, נגנים, הפקה מתוקתקת".

מי מפיק את ההופעה?

“אני וזוהר אשתי. היא מנהלת את האופרציה. בגלל שאני בא מההופעה הכי גדולה בארץ, של שלמה ארצי, שאני מלווה כבר 23 שנים והוא בית ספר למוזיקה הכי טוב, אני יודע מה זה סטנדרט גבוה ומכוון אליו. אחרי המופע לחברה של מורן, התחילו לשאול מתי יש עוד אחד, אז פניתי לנועם מזאפה, פתחנו קופה והכול נמכר. עוד הופעה - אזלו כל הכרטיסים. משם זה התגלגל - הופעות מוזמנות, פתוחות, אירועי חברה.

“ב-28 ביוני נופיע ב'ברל'ה מיוזיק קלאב' בלהבות חביבה, אחד המועדונים הכי כיפיים בארץ ויש לי שם בחור שמלווה אותי מההופעה הראשונה. יש לו שולחן קבוע מול הבמה והוא בא שוב ושוב עם המשפחה. הוא חגג יום הולדת 60 בהופעה שלי וקנה 70 כרטיסים. הוא אמר שרצה שהחברים שלו ידעו ממה הוא הכי נהנה".

אולי זה המופע והביטחון לעמוד בפרונט וליהנות מזה - לפני שש שנים, ואחרי ניסיון מוצלח לארח בהופעות שלו גיטריסטים עד גיל 13, פנה למנכ"ל החינוכית אלדד קובלנץ והציע לו תוכנית אירוח עם גיטרה בהשתתפות ילדים, שתארח אמנים שיספרו על הקריירה שלהם וישירו. מה שהתחיל כעונה של עשר תוכניות, הגיע ל-176 תוכניות גיטרה. התוכנית ירדה עם סגירת החינוכית ועכשיו הוא מנסה להחיות אותה מחדש.

הילדים הפרטיים שלו - אדם, מנכ"ל טאבולה שחי בארה"ב, ורועי, שעושה עכשיו התמחות ברפואה פלסטית - לא הפכו למוזיקאים, אבל מנגנים מגיל צעיר. “נתנו להם כל מה שיכולנו לתת, גם כשלא היה".

הם רעבים כמוך?

“הם נאמנים למה שהם עושים, ממוקדים לגמרי ומזמן שמו לי גז. אני גאה בהם בטירוף". 

עוד כתבות

שרון טל / צילום: רמי זרנגר

האותנטיות החדשה: איך לארח בחג

שרון טל, המעצבת הראשית של בית האופנה משכית, מארחת את החברות בביתה לארוחת חג

כבשים / צילום: שאטרסטוק

החברה הזו מייצרת מוצר אחד בלבד שמתאים לארון של כל אחד - ועל הדרך רוצה להפיץ מסר של קיימות

מסר של קיימות סביבתית: חברת Sheep הבריטית מוכרת מהשבוע מוצר אחד בלבד - סוודר יוניסקס מצמר מרינו, אליו יוצמד תג NFC הניתן לסריקה, דרכו יכול לובש הסוודר ללמוד על הכבשה "שלו" ולקבל עדכונים על מצבה ● והמחיר? לא זול בכלל: 234 דולר

עדינה בן אשר/ צילום: איל יצהר

הנוער הלומד והיוזם: התוכנית שתלמד בני נוער איך מקימים עסק

תוכנית "שותפים 2020" שמפעיל משרד העבודה והרווחה בשיתוף ג'וינט אשלים ודרור בתי חינוך, מבקשת לתת לבני נוער בבתי ספר מקצועיים מיומנויות בהקמת עסק, שיאפשרו להם להשתלב בשוק העבודה • "אנחנו מחויבים להכין את בני הנוער לאתגרים העתידיים, וזה דורש לצאת מהקופסה", אומר ראובן פאטר, מנהל התוכנית

אזוב מצוי/ צילום: פרופ' נתיב דודאי

שיח מפלג: איך אפילו ביטול האיסור על קטיף של זעתר הפך לקרב נרטיבים בין יהודים וערבים

גם אחרי שרשות הטבע והגנים ביטלה את האיסור המוחלט על קטיף הזעתר והעכוב, יש מי שמשוכנעים יותר מתמיד שבסוף כל החלטה מקצועית שלה יושב ערבי עם נרגילה ● הסופר עודה בשאראת: "ברור שהמדינה רצתה ליצור ניכור בין הערבים לבין הטבע, רוצים שהערבי ישתגע במדינה הזאת"

הנשיא ריבלין ונתניהו / צילום: רונן זבולון, רויטרס

נתניהו מחזיר את המנדט לנשיא. ריבלין: בני גנץ יקבל הזדמנות להקים את הממשלה

מבית הנשיא נמסר כי "נשיא המדינה קיבל את הודעתו של ראש הממשלה, ח"כ בנימין נתניהו, כי הוא משיב אליו את המנדט משום שלא עלה בידו להרכיב ממשלה" ● נתניהו מסר הצהרה בווידאו

מיליארדר / אילוסטרציה: Shutterstock

דוח עושר משקי הבית העולמי: ישראל בחמישייה הפותחת עם 131 אלף מיליונרים

זאת בהתחשב בגודל האוכלוסייה, לפי מכון המחקר של קרדיט סוויס ● בחישוב בלתי תלוי, ישראל במקום ה-23 ברשימת המדינות עם מספר המיליונרים הגדול ביותר ● מספר המיליונרים בעולם גדל במחצית הראשונה של 2019 ב-1.1 מיליון והגיע לכ-46.8 מיליון מיליונרים

מארק צוקרברג / צילום: רויטרס Leah Millis

צוקרברג: סיכלנו ניסיון רוסי ואיראני להתערב בבחירות 2020

בראיון ל-NBC אמר צוקרברג כי הקמפיינים שאותרו היו מתוחכמים, וכי נבלמו גם ניסיונות התערבות סיניים ● פייסבוק הודיעה כי הסירה מעל 50 רשתות ברחבי העולם לקראת הבחירות המקדימות לנשיאות ארה"ב במפלגה הדמוקרטית

אדם נוימן, מייסד ומנכ"ל WeWork / צילום: רויטרס

סופטבנק תשלם לאדם נוימן 200 מיליון דולר כדי שיילך הביתה

אם מהלך ההשתלטות של סופטבנק על חברת חללי העבודה ייצא לפועל, היו"ר המייסד הישראלי צפוי לצאת לא בידיים ריקות ● במקביל לצניחת השווי של חברת חללי העבודה נוימן נפל לאחרונה מרשימת המיליארדרים

ראש ממשלת לבנון סעאד חרירי / צילום: Aziz Taher, רויטרס

יום מכריע בלבנון: אושרה תכניתו הכלכלית של חרירי

(עדכונים): ממשלת לבנון התכנסה הבוקר לדון ברפורמות שהציג אמש ראש הממשלה לראשי המפלגות השותפות בקואליציה ● לא מעט מהאש מופנית לחיזבאללה, הנתפש כגורם המפלג ביותר בלבנון, ומהווה איום על קיומה בשל הכוח הצבאי שצבר

מנכ"ל ג'ונסון אנד ג'ונסון אלכס גורסקי (במרכז) בחגיגות 75 שנה לרישום החברה בוול סטריט / צילום: Brendan McDermid, רויטרס

התביעות נגד ג'ונסון אנד ג'ונסון נערמות, והיא לא מצליחה לנצח

חברת הענק ניצבת בפני יותר מ-100 אלף תביעות שקשורות לבטיחות מוצריה ולטקטיקות השיווק שלה ● החברה אימצה אסטרטגיה אגרסיבית של מאבק בתביעות רבות בבתי המשפט, אך היא מפסידה – והרבה

מסחר בוול סטריט./  צילום: רויטרס

נעילה חיובית בוול סטריט; טבע זינקה 8.8% לאחר שאישרה הדיווח על הסדר בפרשת האופיואידים

הסוחרים ממשיכים לעקוב אחרי ההתפתחויות בנוגע לברקזיט ומלחמת הסחר בין ארה"ב לסין ● עונת הדוחות נכנסת השבוע להילוך גבוה ●  טבע אישרה את הדיווח בוול סטריט ג'ורנל, לפיו החברה ושלוש חברות נוספות שנתבעו בגין שיווק של משככי כאבים אופיואידים ממכרים, הגיעו להסדר פשרה

רצח העם הארמני./ צילום:  ויקימדיה

ארה"ב אחרי 100 שנה: כורדים, ארמנים, למי אכפת

הסכנה הגדולה ביותר במדיניות החוץ האמריקאית הייתה תמיד הצירוף של בורות ושל קוצר רוח ● הנה מה שהתכונות האלה גרמו השבוע לפני מאה שנה ● לכורדים של אז קראו "ארמנים", וארה"ב העדיפה לחזור הביתה

סוחר בבורסת ניו יורק. המצטרפת החדשה אינמוד סיימה את אוגוסט בזינוק של 42%   / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

בורסות אירופה עברו לירידות על רקע עונת הדוחות הרבעוניים

מדד הדאקס הגרמני מחק את העליות, הפוטסי הבריטי משיל 0.15% מערכו ● היום לא מתקיים מסחר ביפן בשל חג ● מדד S&P 500 נשק אמש לשיא כל הזמנים ● טבע דיווחה כי הגיעה להסכם בפרשת  האופיואידים ● ממשלת בריטניה מתכוונת לקדם במהירות את הצעת החוק לפרישה מהאיחוד האירופי

מתוך עבודת וידאו של נטעלי פלדסמן ואוהד בנית / צילום: איתי בנית

הקטר החדש של האמנים: חברות הייטק

טרנד חדש צומח בחברות ההייטק: הגדרת הזהות הארגונית דרך אמנות

מטוס של חברת התעופה האוסטרלית קוואנטס / צילום: שאטרסטוק

קוואנטס האוסטרלית שברה שיא: המספרים מאחורי הטיסה הארוכה בעולם

חברת התעופה האוסטרלית השלימה השבוע את הטיסה הארוכה ביותר בעולם: מטוס הדרימליינר של החברה חיבר בין ניו יורק לסידני במסע שארך 19 שעות וחצי ● מדובר בטיסת ניסוי לקראת השקה רשמית של הקו, ככל הנראה ב-2022

ראשי פורסקאוט פותחים את המסחר בנאסד"ק / צילום: יח"צ

מהלך אקטיביסטי בפורסקאוט? המניה עולה בעקבות שיתוף-פעולה בין שני משקיעים שמצפים לדיונים עם החברה

החברה, המספקת פתרונות לאבטחה ושליטה על מכשירים מחוברים בארגונים, איבדה כשליש משווי השוק שלה החודש בעקבות אזהרת רווח שפרסמה ● שני גופי ההשקעה, שניהם מניו יורק, מחזיקים יחד ב-14.5% ממניות פורסקאוט ● גופי ההשקעה מעריכים כי מניית פורסקאוט מוערכת בחסר

אריק הניג / צילום: תמר מצפי, גלובס

איש התקשורת אריק הניג הלך לעולמו בגיל 72

איש התקשורת ומפיק הטלוויזיה, שנודע בעיקר כזה שהחדיר לארץ את תרבות ה-NBA נפטר היום אחרי מאבק ממושך במחלה קשה ● הותיר אחריו אישה וילדה

דוכן של אינטל בסין / צילום: China Stringer Network, רויטרס

שבבים של תשואה: למה כדאי לשמור על חשיפה למניות שבבים

במהלך חמש השנים האחרונות הניבו מניות השבבים תשואת יתר משמעותית על מדד ה–S&P 500 ● גם במבט קדימה חברות הסקטור צפויות לבלוט בזכות חסמי כניסה גבוהים, חשיבות אסטרטגית, הערכות שווי הוגנות ורמות שווי נמוכות יחסית

השופט גרשון גונטובניק / צילום: אלון רון

כך הוליד אחד המשפטים הסוערים שנוהלו בישראל בעשור האחרון שופט שמצליח לעצבן גם את הבנקאים וגם את עורכי הדין

הקריירות של עורכי הדין שייצגו בתחילת העשור את עו"ד יעקב וינרוט במשפט שניהלה נגדו המדינה, המריאו מאז ● יוצא הדופן היחיד מאותו צוות הגנה הוא גרשון גונטובניק שהחליט ללכת לשיפוט, ופסק השבוע באופן יצירתי ואמיץ נגד שכר-הטרחה הגבוה של "חבריו" מהעבר

הפגנות בצ'ילה / צילום: שני אשכנזי, גלובס

הרוגים, מחסור באוכל וירי חי: סיקור מיוחד מהמהומות בצ'ילה

מזה כשבוע מתחוללת בצ'ילה מחאת ענק בשל החלטת הממשלה לייקר את מחירי הנסיעות בתחבורה הציבורית ● הממשלה הכריזה על מצב חירום והכניסה את הצבא לבירה ● אצל הצ׳יליאנים הוצפה טראומה ישנה, והם דורשים מהממשלה להוציא את הכוחות ולהציע להם "ניו דיל חברתי" ● סיקור מיוחד מסנטיאגו, צ'ילה