גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"מלך הקנאביס" שחולש על הבורסה התוססת בקנדה מדבר על הירידות בסקטור ועל הפוטנציאל הישראלי

בימים אלה 70 חברות עומדות בתור להנפיק בבורסת CSE, אבל המנכ"ל ריצ'רד קרלטון אומר בראיון ל"גלובס": "המספר כנראה גבוה יותר, כי מדובר רק בחברות שפרסמו את כוונתן להנפיק. נוסף עליהן, יש חברות שעוד לא דיווחו על כוונתן באופן פומבי, וגם כאלה שמכוונות למיזוג עם שלד"

ריצ'רד קרלטון, מלך הקנאביס הקנדי / צילום: יח"צ
ריצ'רד קרלטון, מלך הקנאביס הקנדי / צילום: יח"צ

ב-2014, כשקנדה אישרה לראשונה כי חברות פרטיות ייצרו קנאביס רפואי, ולא המדינה, החליטה גם הבורסה המשנית של קנדה (Canadian Securities Exchange - CSE), כי היא נכנסת למשחק - למרות התדמית הבעייתית שלו. היום, הסקטור הוא הכי גדול בבורסה הזו ובפער גדול. "נסחרות אצלנו 507 חברות ומתוכן 160 הן חברות קנאביס", אומר ריצ'רד קרלטון, מנכ"ל CSE. יתר החברות עוסקות בתחומי כרייה, טכנולוגיה ונפט, כלומר תחומים שהמשקיעים בהם מסוגלים לסבול סיכון.

המסחר בתחום שינה לחלוטין את מעמדה של CSE, שהייתה בעבר אחות חורגת קטנה לבורסה הראשית של טורונטו, גשר המיועד רק לחברות קטנות. היום הבורסה מושכת תשומת לב עולמית רבה בגלל פעילות הקנאביס שלה ונחשבת לזירת המסחר התוססת ביותר בעולם עבור חברות קנאביס, והמנכ"ל קרלטון זכה בעצמו לכינוי "מלך הקנאביס". כשחברת קנאביס גדלה וצומחת, היא אמנם לרוב ממשיכה לבורסה גדולה יותר, אולם מבחינת קרלטון גם מסלול כזה הוא סיפור הצלחה - בזמן שהחברה נסחרה ב-CSE היא הביאה סחירות ותשומת לב של משקיעים חדשים.

אחת ההחלטות שקיבלה הבורסה בתחילת הדרך הייתה לקחת סיכון ולרשום גם חברות אמריקאיות הפועלות בארה"ב. אלה לא יכולות להירשם בבורסת נאסד"ק או בבורסה לניירות ערך בניו יורק (NYSE), שכן למרות שהפעילות שלהן חוקית במדינות ארה"ב הספציפיות בהן החברות הללו פעילות, הרי שהיא אינה חוקית ברמה הפדרלית. 64 חברות הנסחרות ב-CSE פועלות בארה"ב ולכן על פניו מפרות את החוק הפדרלי. 

"החלטנו לקחת סיכון מחושב", מספר קרלטון, "האם סביר שממשלת ארה"ב אכן תפעיל סנקציות משפטיות כלפי החברות שפועלות בתחום הזה? בינתיים זה לא קרה. זה עשוי לקרות והחברות מגלות זאת למשקיעים בדיווחים שלהן, והמשקיעים בוחרים בחירה מושכלת. האם ממשלת ארה"ב תתבע את הבורסה? אני לא חושב שאנחנו הראשונים בתור לתביעה".

לדבריו, בזכות העמדה הזו הצליחה CSE להתבסס כזירה תוססת ביותר בתחום הקנאביס. כך למשל הוא גאה בכך שחברת MedMen האמריקאית נסחרת ב-CSE לפי שווי של 1.5 מיליארד דולר. החברה פועלת בארה"ב ולכן הבורסה שהייתה מוכנה לקחת על עצמה את הסיכון זכתה בהנפקה.

"לחברה קנדית, אם היא רשומה בנאסד"ק או בבורסה הראשית של טורונטו, קשה יותר לפעול בארה"ב", מסביר קלרטון. "כשחברת קאנופי (Canopy) הקנדית (אחת החברות המובילות בעולם בתחום הקנאביס, שנסחרת בבורסה הראשית של קנדה, ג' ו') רצתה לרכוש את חברת Acreage שנסחרה ב-CSE ופועלת בארה"ב, היא לא ביצעה רכישה של ממש אלא רק אופציה לרכישה, כדי שלא יהיה קונפליקט סביב המסחר בבורסה של טורונטו. חברות קנאביס אחרות אמרו שהעסקה 'מסוכנת' ברמה המשפטית. המשקיעים לא כל כך אהבו את העסקה בגלל הסיכון. אבל אם חוקיות הקנאביס תוסדר בארה"ב, אז קאנופי תהיה הראשונה מבין החברות הגדולות להחזיק בנכס כזה".

התנודות במספר העסקאות

בימים אלה 70 חברות עומדות בתור להנפיק בבורסת CSE, אבל קרלטון אומר כי "המספר כנראה גבוה יותר משום שמדובר רק בחברות שפרסמו את כוונתן להנפיק. בנוסף אליהן ישנן חברות שטרם דיווחו על כוונתן באופן פומבי וגם כאלה שמכוונות למיזוג עם שלד".

חברות קנדיות מהוות כמחצית מהיקף הגיוסים בבורסה, ועל היתר אחראיות חברות נוספות, ביניהן גם חברות ישראליות ובעלות זיקה ישראלית, למשל Canna-v-cell, שהקים בקנדה זכי רכיב.

■ להרשמה לכנס ההשקעות של "גלובס" בתחום הקנאביס שצפוי להתקיים ב-26 ביוני - לחץ כאן. 

מי השחקנים המובילים בשוק הזה מלבד הישראלים?

"דרום אמריקה יכולה להיות כוח מוביל בחקלאות קנאביס בגלל עלות העבודה ומזג האוויר. יש לנו חברות מהקריביים, מג'מייקה, וחברה מתאילנד שמפתחת מוצר רפואי על בסיס קנבינואידי. את החברות האירופיות בתחום הקנאביס אנחנו פחות רואים בהנפקות, אבל החברות הקנדיות שנסחרות אצלנו לפעמים רוכשות פעילות באירופה וכך המשקיעים שלנו נחשפים גם לזה".

אלו טרנדים עיקריים אתם רואים בתחום?

"טרנד אחד הוא עלייה בשווי החברות הקנדיות מעבר לחברות האמריקאיות, כשהשווי הגבוה יותר מגלם את העובדה שאין להן סיכון חוקי.

"בחודשים האחרונים יש ירידה במניות על רקע אתגרים בתחום הקנאביס הבידורי לאחר הלגליזציה. החברות לא עמדו ביעדי ההכנסות שלהן בגלל הבדלים במדיניות של המדינות השונות בתוך קנדה, שבחלקן כל אחד יכול להקים חנות לממכר קנאביס, ובחלקן הממשלה מנהלת את החנויות. במקומות בהם הממשלה אחראית על המכירה, החנויות הן מעטות ותמהיל המוצרים לא מגוון. אלה לא חנויות ממוקדות צרכן.

"היו גם בעיות של שרשרת אספקה שיצרו מחסורים במוצר וברגע שהחנות לא מקבלת סחורה, גם החנות נפגעת ואפילו עלולה להיסגר".

על רקע זה, אולי יותר יבוא קנאביס לקנדה?

"לא, לא לא ולא. חקלאות היא סקטור של חסמי סחר. מדינה שהשקיעה כל כך הרבה ביצירת שוק מקומי, לא תפתח אותו כל כך מהר.

"חריגים לגישה הזו יהיו אולי רק מוצרים מאוד מאוד ספציפיים, עם ערך מוסף גבוה. גם בשוק הצרכני, אך בעיקר בשוק הרפואי. כמו כן, בטווח הרחוק יותר, הקור בקנדה יוביל לפער מחירים מול יתר העולם, ואז אולי הצרכנים הקנדיים ילחצו לפתיחת השוק, אבל זה ייקח עוד זמן".

ראיתם את חסמי הסחר הללו גם כשהחברות הקנדיות ביקשו לייצא?

"כל מדינה והחסמים שלה, והיכן שהמחסור חמור, חסמי הסחר יורדים. החברות הקנדיות הגדולות כמו קאנופי ואורורה כבר משווקות לגרמניה ולשווקים אחרים. הן נכנסו דרך רכישת חברות מקומיות, כך הן פעלו באיטליה ובדנמרק".

עוד מגמה עליה מצביע קרלטון היא החיפוש אחרי מוצרי ערך מוסף, המניבים מתח רווחים גבוה יותר. הבידול יכול להיות במוצר עצמו, או אפילו רק במיתוג ובאריזה. "אנחנו שומעים זאת מהמשקיעים ומבנקאי ההשקעות - לא רוצים חקלאות, תנו לנו מותגים. תנו לנו התאמה של מוצרים לצרכן על בסיס ביג דאטה. קשה היום למצב את עצמך כחברה מובילה על בסיס הובלה בחקלאות עצמה ותו לא".

והחברות הישראליות נתפסות כבעלות פוטנציאל לפתח יתרון מותגי כזה?

"הו, כן. ישראל היא מותג קנאביס חזק ויש לה סיכוי לתפוס את תשומת הלב של המשקיעים. למרות שהחברות הישראליות לא פועלות בקנדה, זה לא משנה".

משקיעים ישראלים יכולים לסחור אצלכם?

"זה אחד הדברים שאנחנו עובדים עליהם. הם יכולים לסחור דרך ברוקר בינלאומי או דרך ברוקר אמריקאי, אבל בצד הריטייל יש לנו קצת בעיה. אבל אנחנו מעודדים את החברות להירשם גם בארה"ב למסחר מעבר לדלפק (OTC - Over The Counter, שם הוחלט באופן דומה לקחת סיכון ולסחור גם בחברות שעובדות בארה"ב, ג' ו'), ושם כל אחד יכול לסחור וגם לא להתחשב בשער הדולר הקנדי. חלק מהחברות נסחרות גם בבורסה בפרנקפורט, ואם משקיע מישראל הוא בעל גישה לבורסת פרנקפורט ורוצה לסחור באירו, הוא יכול לעשות זאת שם. אבל המסחר הוא כזה שלפעמים פערי ארביטראז' לא נסגרים עד הסוף, ויש לקחת את זה בחשבון".

מה עוד המשקיעים מחפשים?

"מכירות ורווח כמובן, היום יותר מתמיד העין היא על הצמיחה ועל ניהול העלויות, כלומר איזו חברה באמת מנוהלת היטב, ברמה התפעולית. וזו הנקודה החשובה. שוק הקנאביס זה כבר לא רק 'יו! גראס!' אלא בואו נבדוק איך מרוויחים כאן". 

עוד כתבות

אנגלה מרקל צילום: רויטרס, Hannibal Hanschke

לראשונה בכהונתה, קאנצלרית גרמניה אנגלה מרקל מבקרת באושוויץ

מרקל צפויה לבקר  באושוויץ, בו תחלוף מתחת לשער הכניסה הנושא את הסיסמא הנאצית "Arbeit macht frei" ולהניח זר ליד "קיר המוות", ששימש להוצאות להורג ● לאחר מכן תקיים גם סיור בבירקנאו הסמוך

מייסד עליבאבא ג'ק מא ומנכ"ל סופטבנק מסיושי סאן / צילום: רויטרס

הטיפ של מייסד עליבאבא למשקיע שהימר עליו לפני 2 עשורים

מייסד עליבאבא ג'ק מא השתתף היום בכנס בטוקיו, ובמסגרת פאנל שבו נכח גם מנכ"ל סופטבנק, מסיושי סאן, התייחס מא לשורת התסבוכות שאליו נקלע הקונגלומרט היפני ● על אף זאת, מא הדגיש כי הוא מעריץ של סאן ומצדד בו להמשיך לדבוק בדרכו - אסטרטגיית השקעות המונעות מ"תחושת בטן"

נתן דטנר / צילום: כפיר זיו

זורבה מחכה לצ'ק - נתן דטנר עובד ללא הפסקה ורודף אחר הכסף

תיאטרון הבימה חייב לנתן דטנר 200 אלף שקל והוא הפסיק לעבוד איתו, עד שהציעו לו לביים את "זורבה היווני" ● הוא הסכים בתנאי שהתשלום יגיע מתיאטרון ב"ש, השותף לקו־פרודוקציה, וכך היה. וזה רק אחד מהפרויקטים שהוא ממשיך לעבוד בהם בלי הפסקה

מתקן הפקת נפט/  צילום: רויטרס, Axel Schmidt

יצרניות הנפט יצמצמו את תפוקת הנפט ב-500 אלף חביות ליום

שרי האנרגיה מכמה ממעצמות הנפט הגדולות בעולם הודיעו היום כי נתקבלה הסכמה להעמיק את ההפחתה בייצור הנפט ● כתוצאה מכך, מחירי הנפט מזנקים כעת ב-1.3%

עדר פרות בארה"ב/ צילום: רויטרס, Christinne Muschi

חזון החלבונים המתוכנתים: המהפכה שעשויה לחסל את תעשיית הבשר

חברי צוות החשיבה העצמאי RethinkX, שהקימו יזם ומרצה בסטנפורד ומשקיע מלונדון, משרטטים עולם חדש ומופלא של חלבונים מעובדים, אבל בריאים וזולים ● מתכנון מולקולות במחשב ועד יצירת טעמים חדשים בעזרת שפים, כך טכנולוגיות מעולם התרופות עשויות לחולל מהפיכה

בניין רשות המסים בירושלים / צילום: איל יצהר

חברת אדמונד דה רוטשילד ניהול נכסים תשלם מע"מ בהיקף כ-35 מיליון שקל בישראל

בת"א דחה את בקשתה של החברה להטיל עליה מע"מ אפס, היות והיא מספקת שירותים לקבוצת רוטשילד העולמית, שהנה "תושב חוץ" ● התקבלה טענת רשות המסים לפיה החברה מספקת שירותים גם לתושבי ישראל בישראל, לקוחות מוסדיים ולקוחות פרטיים ישראלים, וחייבת במע"מ בשיעור מלא

הטרדה במקום עבודה, אילוסטרציה / צילום: שאטרסטוק

עובדים צעירים חווים ושמים לב לאפליה יותר מאשר עמיתיהם המבוגרים

כך לפי סקר חדש של גלאסדור ומכון האריס שסקר 1,100 עובדים מקבוצות גיל שונות ● הצעירים דיווחו יותר גם על אפליה על רקע גיל (גילנות)

נסיך הכתר הסעודי מוחמד בן סלמן. /צילום: רויטרס Amir Levy ,

הנפקה היסטורית בסימן אכזבה: ארמקו הסעודית גייסה 25.6 מיליארד דולר, לפי שווי שוק נמוך מזה שביקש בן סלמן

ארמקו גייסה לפי מחיר של 32 ריאל (8.53 דולר למניה) מה שמשקף לחברת הנפט שווי של 1.7 טריליון דולר ● מדובר בהנפקה הגדולה בהיסטוריה, מעל זו של אליבאבא שגייסה 25 מיליארד דולר בשנת 2014 ● החברה תחל להיסחר בבורסה בריאד החל מה-11 בדצמבר

השור של וול סטריט / צילום: שאטרסטוק

נתוני תעסוקה הקפיצו את וול סטריט; הדאו ג'ונס עלה 1.2%

קרטל הנפט אופ"ק יחד עם מעצמות נפט נוספות הגיעו להחלטה לצמצם את תפוקה הנפט ● בחודש נובמבר, כלכלת ארה"ב הוסיפה 266 אלף מקומות עבודה וזאת מעל לתחזיות האנליסטים שצפו תוספת של 186 אלף מקומות עבודה בלבד ● שיעור האבטלה המשיך לשבור שיאים וירד ל-3.5% ● כעת יורדת הסבירות שהפד יוריד את הריבית ● תשואות האג"ח הממשלתיות קפצו בהתאם

צדיק אליקים/ צילום: צדיק אליקים אדריכלים

"עירוב שימושים נהיה מנטרה, סוג של קלישאה"

האדריכל צדיק אליקים מתקומם נגד התכנון של השכונות החדשות שנראות כולן אותו דבר, וחסרות זהות מקומית • בראיון ל"גלובס" הוא מסביר איך נוצר ההבדל בין השכונות מעוז אביב ונווה עופר ואיך מתכננים סביבת חיים טובה

סוחר בבורסת ניו יורק / צילום: רויטרס, ברנדן מקדרמיד

בורסות וול סטריט ננעלו ללא שינוי מהותי; מניית טבע צנחה בכ-5% ללא דיווח מצד החברה

המדדים בוול סטריט ננעלו סביב רמת הפתיחה ● נעילה שלילית באירופה, מלבד מדד הקאק הצרפתי ● מניית גלנקור נפלה ב-9% בלונדון בצל חקירה וחשד לשוחד ● ההזמנות ממפעלים בארה"ב בחודש אוקטובר האחרון עלו ב-0.3%, אך הנתון לספטמבר עודכן מטה

שר החוץ ישראל כ"ץ לצד מקבילו הרוסי, שר החוץ סרגי לברוב / צילום: סטאפנו מלוני

שר החוץ ישראל כ"ץ ביקש מעמיתו, שר החוץ הרוסי לברוב: שהנשיא פוטין יתן חנינה לנעמה יששכר

עוד ביקש כ"ץ מלברוב לאפשר יותר ביקורים לבני משפחתה של יששכר ● בתחילת אוקטובר בית המשפט ברוסיה גזר על יששכר עונש של 7.5 שנות מאסר בשל החזקת סמים קלים

אוקסיקונטין (Oxycontin) של פרדו פארמה / צילום: ג'ורג' פריי, רויטרס

שמה של משפחת סאקלר הוסר מאוניברסיטה בבוסטון בצל פרשת משככי הכאבים בארה"ב

אוניברסיטת טאפטס בבוסטון תסיר את השם סאקלר מכל התוכניות והמתקנים בקמפוס מדעי הבריאות ● נשיא האוניברסיטה: "בהתחשב בנזק שגרמה מגיפת האופיואידים בה קשורים בני משפחת סאקלר והחברה שבבעלותם, פרדו פארמה, ברור כי המשך הצגת השם סאקלר אינו עולה בקנה אחד עם ערכינו"

רוחאני. מסר פייסני לארה"ב  / צילום: רויטרס

החרם הכלכלי מעיק, אז מדוע ההנהגה באיראן אופטימית

בממשל טהראן הצליחו לדכא את המהומות במדינה, ונהנים גם מהצטרפותן של שש מדינות אירופיות למנגנון עקיפת הסנקציות האמריקאיות

פינוי בינוי בת ים רחוב ירושלים 5 פינת סוקולוב 14 - שבע כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / צילום: כדיה לוי

מחיר הביטול של קו הרכבת וכללי הפינוי בינוי החדשים. כותרות הנדל"ן

מי הצהיר ש"הורדת הרגל מהגז של תוכנית מחיר למשתכן תייצר את משבר הנדל"ן הבא? למה לא הפסיקו לדבר השבוע על המספר 12 מ"ר בהקשר של פינוי בינוי? ומדוע כדאי להצטייד במחצלת בפעם הבאה שעוברים ליד בניין ההסתדרות בתל אביב?

חברי הקונגרס האמריקאי/ צילום :   רויטרס Jim Young

על אף הצהרת התמיכה של הממשל בסיפוח: הקונגרס דחה אותה

בית-הנבחרים בוושינגטון קיבל החלטה שתומכת בפתרון שתי מדינות ● רוב הצירים הדמוקרטים הצביעו בעד ההחלטה – ועימם חמישה רפובליקאים ● קריאה מפורשת נגד סיפוח שטחים בגדה ● שתי הצירות הדמוקרטיות המוסלמיות בקונגרס הצביעו נגד ● השדולה הפרו-ישראלית איפא"ק: לא נוקטים עמדה

רכב של אובר / צילום: / Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

אובר: כ-6,000 איש ואישה הוטרדו מינית בזמן הנסיעה ו-107 נהרגו בשנים 2018-2017

בחברה הדגישו כי מדובר בשברירי אחוז (0.00002%) מכלל הנסיעות שעמדו בשנים אלה על 2.5 מיליארד נסיעות ברחבי העולם

אליעזר מרום (צ'ייני), מיקי גנור ודוד שמרון / צילומים: אבי אוחיון - לע"מ, כדיה לוי, יונתן בלום

כתבי האישום בפרשת הצוללות: מיקי גנור ואליעזר מרום הואשמו בשוחד; דוד שמרון בהלבנת הון

מפקד חיל הים לשעבר וכן עד המדינה שחזר בו יואשמו בשוחד בכפוף לשימוע בתיק הצוללות המכונה "פרשה 3000", דוד שמרון, מקורבו של רה"מ נתניהו, יואשם בהלבנת הון ● כל הפרטים

לארי פינק / צילום: דניס בליבוס, רויטרס

הדחה בצמרת בלקרוק עקב רומן במקום העבודה

מארק ווייזמן, שטיפס מניהול כספי פנסיה בקנדה והפך לבן טיפוחיו של מנכ"ל בלקרוק, הודח בשל הפרת מדיניות החברה

שי ג'ינפינג, נשיא סין, ודונלד טראמפ, נשיא ארה"ב / צילום: KEVIN LAMARQUE, רויטרס

ניחושים פיננסיים ועונשם: על הטעות ישלם הציבור הרחב

תופעות רבות שלא היו מוכרות בעבר, כמו ריבית שלילית, מחייבות ניחושים כדי להעריך את השפעותיהן ● ואולם, כשהמנחשים לא נדרשים לשלם מחיר על הניחוש, את מחיר הטעות עוד ישלם הציבור הרחב ● בשנת 2020 כדאי לעקוב באופן שוטף אחרי הפוליטיקה, כי היא זו שתקבע את כיוון השווקים