גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"הטכנולוגיה תייצר עורך דין מסוג חדש – כזה שפחות מתעסק במטלות מינהלתיות ומתפקד יותר כפותר בעיות"

הטכנולוגיה המתקדמת נכנסת למשרדי עריכת הדין, ועורכי דין רבים מערערים על הנחות היסוד המוכרות להם כדי לשפר את השירות ללקוח ● עורך הדין הבריטי סיימון לוין, מנכ"ל בפירמת DLA PIPER הבינ"ל, מסביר איך לעשות את השינוי: "רק שינוי רדיקלי, ולא התאמה או חיקוי, הם מה שישאירו פירמה רלוונטית"

עו"ד סיימון לוין / צילום: ישראל הדרי
עו"ד סיימון לוין / צילום: ישראל הדרי

"לחדשנות 'רדיקלית' יש את הפוטנציאל לעצב מחדש את האופן בו אנו פועלים כעורכי דין, משמשים כיועצים נאמנים עבור לקוחותינו וחוברים אליהם כדי לפתח פתרונות לאתגרים העסקיים שלהם. המושג חדשנות במשרדי עורכי דין אומר דברים שונים לאנשים שונים, אך זה מושג שהשימוש הגובר בו הביא לשחיקה. צריך לזנוח לחלוטין את השימוש במושג הזה, לטובת המונח 'שינוי'" - כך ממליץ לעורכי הדין הישראלים עורך הדין הבריטי סיימון לוין, מנכ"ל משותף (CO-CEO) בפירמת עורכי הדין הבינלאומית DLA PIPER, מהגדולות בעולם. לוין, שביקר לאחרונה בישראל לצורך סדרת פגישות עם לקוחות הפירמה בארץ, ערך במהלך הביקור מפגש סגור עם שותפים בכירים במשרדי עורכי הדין הגדולים בישראל, שבמסגרתו דיבר על חדשנות וטכנולוגיות במשרדי עורכי דין.

הפירמה שבראשה עומד לוין, מעסיקה למעלה מ-4,500 עורכי דין ביותר מ-90 משרדים הפרושים בכ-50 מדינות, והיא פעילה בישראל מאז 2012 . משחתת משפטית כזאת, ומשרדי עורכי דין בכלל, הסביר לוין לעורכי הדין שעימם נפגש, חייבים לרתום את הטכנולוגיה לטובתם. לדבריו, "ככלל צריך להבחין בין חדשנות שמונעת בדרך כלל מהגברת היעילות והורדת עלויות, והיא נשענת על הפעלת טכנולוגיות כאלה ואחרות - זוהי לא חדשנות, אלא שיפור תהליכים; לבין חדשנות שאפשר לומר עליה שהיא יותר 'רדיקלית' ושיש לה את הפוטנציאל לעצב מחדש את האופן בו אנו פועלים. כדי ליישם חדשנות מהסוג השני נדרשים שינויי גישה ותפיסה מהיסוד".

הטיפים של לוין מגיעים על רקע מהפך שמתחולל בשוק עריכת הדין בעולם. עורכי דין רבים מבינים שהעתיד כבר כאן, ואחד השינויים המשמעותיים המתחוללים כיום בסקטור עורכי הדין בעולם, הוא הכניסה של הטכנולוגיה המתקדמת למשרדים, תוך החלפת עורכי הדין עצמם בחלק מהתפקידים שהם מילאו בבינה מלאכותית. AI - Artificial Inelegance, צריכת מוצרים משפטיים באמצעות רשת האינטרנט וייעוץ משפטי, על-פי דרישה, מ"רובוטים" שהוכשרו לענות על שאלות ספציפיות - כל אלה כבר קורים בעולם. משרדי דין בעולם, שהפנימו שהעולם משתנה, משתפים פעולה ונוטלים חלק בתעשייה זו, בעוד שבישראל התעשייה הזו עוד בחיתוליה.

חשיבה עיצובית

לוין סיפר לעורכי הדין בישראל כיצד DLA PIPER עושה שימוש בחדשנות ומיישמת שינוי במשרדים החברים בפירמה. "אנחנו פועלים בכמה נתיבים. מצד אחד, יש לנו מערך שלם של פתרונות שנועדו לשפר את האיכות, העקביות והיעילות של מתן שירותים משפטיים. פתרונות אלה נעים בין צוותי ניהול עבור פרויקטים משפטיים ומרכזי בקרה ומעקב, לבין כלים וטכנולוגיות שכוללים פלטפורמות לשיתוף פעולה, לניהול עסקאות וכלים שמשלבים למידת-מכונה (Machine Learning).

"מעבר לכך, לא מזמן השקנו תוכנית לשינוי 'רדיקלי' שבמסגרתה אנו מיישמים עקרונות של 'חשיבה עיצובית'. מדובר בתפיסה מענף מדעי ההתנהגות המתארת מכלול של פעולות כדי לפתח פתרונות שיכולים להיות מהותיים עבור הלקוחות. באמצעות חשיבה עיצובית אנו מערערים על הנחות היסוד שלנו ויוצרים כלים ושירותים שמזהים ומרגישים בדיוק מרבי את הצרכים וההעדפות של הלקוחות. במילים אחרות, במקום שהלקוחות שלנו יתאימו את עצמם לשירותים שאנו מציעים, אנחנו רוצים לעצב שירותים תוך התמקדות בצרכים שלהם".

לפי לוין, כל אלה מצריכים מהמשרדים "שינוי חד בתפיסה". אחד הצעדים לכיוון אותו שינוי רידקלי הוביל את הפירמה בלונדון לבצע מהפך שעשוי להישמע פשוט עבור מגזרים אחרים, אבל בקרב קהיליית המשפט, במיוחד זו הבריטית עמוסת-המסורת והגינונים, גרם להרמת גבה - כל החדרים האישיים במשרד בוטלו וכעת כולם יושבים ביחד במתחם עבודה פתוח ושיתופי. הכיסאות הוחלפו בספות במבנה שמעודד את כולם לעבוד ביחד. "אנחנו רוצים שאנשים ישבו על הספה, ישתו קפה ויתקשרו האחד עם השני. מאז השינוי, הפרודוקטיביות שלנו בלונדון עלתה ב-10%, וזה ניכר ברווחיות", אומר לוין.

השינוי הזה בסביבת העבודה הפיזית של עורכי דין חלחל למשרדים שונים בעולם, אך עדיין לא צבר תאוצה בארץ. משרדי עורכי הדין הגדולים בארץ עדיין מעוצבים ב"שיטה המסורתית" של חדר-לעורך דין. עם זאת, יותר ויותר חברות מציעות לעורכי דין - שלא שכרו משרדים קבועים או שצריכים חלל עבודה זמין בקרבת בתי המשפט - מקומות להשכרה בחללים משותפים המעוצבים בסגנון הייטקיסטי ובחלק מהמשרדים החלו להציב שולחנות עמידה ופינות עבודה שונות מאלה שהיו מקובלות עד כה.

אבל לא מדובר רק בשינויים "קוסמטיים". לדברי לוין, הטכנולוגיה מסייעת היום גם - ובעיקר אולי - בעבודה המשפטית הטהורה. כדי להטמיע את השינוי וליישמו ערכו לאחרונה בפירמה סדנה בת שלושה ימים בשיתוף לקוחות, שבמסגרתה גובשה תכנית לשינוי אופי העבודה המשפטית מול הלקוח. "שמנו לעצמנו למטרה לזהות בעיות בתהליכים לקראת חתימת חוזים מורכבים ולהציע להן פתרונות", אומר לוין. "המשוב שקיבלנו מהלקוחות היה מדהים והביא לגיבוש תוכנית פעולה בת 21 נקודות לשינוי אופן העבודה המשפטית מולם. החשיפה שהייתה לנו לעסקי הלקוחות והקשר שנוצר איתם דרך שיתוף הפעולה מהסוג הזה, ודרך פתרון הבעיות, היה חסר תקדים בעיני"

סריקה מהירה

במישור של שימוש בטכנולוגיות - האם אתם משתמשים בטכנולוגיות ביג-דאטה או בינה מלאכותית?

"כמובן, ובמספר אופנים שונים. דוגמה טובה לאופן שבו אנו משתמשים ב'ביג דאטה', למשל, היא שיתוף הפעולה שלנו עם בית הספר למינהל עסקים של 'אימפיריאל קולג'' בלונדון במסגרת פרויקט 'Data Sparks'. כמי שמעסיקים אלפי עורכי דין ומייעצים ביותר עסקאות מיזוגים ורכישות מכל משרד עורכי דין בעולם, עניין אותנו להבין את המאפיינים החוזרים בעסקאות, את השילובים השונים של המאפיינים וכיצד הם משפיעים על התוצאות של העסקה - ואכן הצלחנו לקבל שורה של תובנות מעניינות. מידע מסוג זה הופך ליותר ויותר שימושי עבור הלקוחות שלנו, משום שהוא יכול לעזור להם לעצב החלטות עסקיות בהתבסס על אלפי אירועי עבר.

"טכנולוגיה נוספת שאנו משתמשים בה נקראת 'KIRA'. מדובר בתוכנה שיכול לסרוק במהירות כמות אדירה של מסמכים, ובכך היא מאפשרת לנו לשפר ולייעל באופן דרסטי את רמת הדיוק של בדיקות נאותות. אין ספק שדאטה וטכנולוגיה פותחות בפנינו הזדמנויות חדשות".

גם הלקוחות משתנים?

"בהחלט. שמנו לב לכך שהלקוחות מעוניינים לרכוש משהו שהוא הרבה מעבר לשירותים משפטיים - הם רוצים תרבות. הם שואלים אותנו מה החזון ומה הערכים שלנו. הם רוצים לדעת מה הסיפור שלנו ורוצים להאמין בייעוד ובזהות שלנו. להזדהות עם התרבות העסקית והארגונית של הארגון שהם עובדים איתו".

ומה צופן העתיד? הרובוטים יחליפו את עורכי הדין?

לוין: "בסופו של דבר התפתחויות טכנולוגיות ימשיכו לעצב את משרדי עורכי הדין. כל התעשייה מתפתחת בקצב מסחרר ואנו נמשיך לאמץ טכנולוגיות ודרכי עבודה חדשות, שיאפשרו לנו לייעץ ללקוחות שלנו במהירות ובעלות נמוכה יותר. אולם לצד הדיון שימשיך להתקיים בשאלה 'האם רובוטים יחליפו את עורכי דין', מה שמעניין אותנו הוא האופן שבו נתונים וטכנולוגיה מתרגמים להזדמנויות חדשות שלנו ושל הלקוחות שלנו.

"כמובן שבצד אחד של הסקאלה ישנה טכנולוגיה שמזרזת תהליכים, הופכת אותם ליותר מדויקים, ומחליפה כמות מסוימת של עבודה ידנית. אולם בצד השני של הסקאלה, אנו רואים יצירה של דיסציפלינות חדשות וידע חדש שמוּנע על ידי נתונים. כתוצאה מכך, אנו מצפים להגחתו של סוג חדש של עו"ד - כזה שפחות צריך להתעסק במטלות מנהלתיות שגרתיות, ולכן מתפנה לו זמן לתפקד יותר כפותר-בעיות, שותף, או אפילו מחולל עסקים, עבור הלקוחות שלנו".

לסיכום, אומר לוין, "רק שינוי רדיקלי, ולא התאמה או חיקוי, הם מה שישאירו פירמה רלוונטית. בנוסף, יהיה מעניין לראות אם משרדי עורכי דין, יוכלו להסתנן לסקטור הטכנולוגי ולרתום מהניסיון שלהם כדי לפתח מערכות וטכנולוגיות שאפשר להוציא לשוק עצמו". 

ת"ז: סיימון לוין

מגורים: לונדון, בריטניה
תפקיד: מנכ"ל משותף של פירמת עורכי הדין הגלובלית DLA PIPER, שבה הוא עובד ב-14 השנים האחרונות
התמחות: קניין רוחני, דיני מדיה, תקשורת וספורט
השכלה: בוגר תואר ראשון ושני במשפטים מאוניברסיטת קמברידג'
תחביבים: טיולים, קולנוע ואוהד קבוצת הכדורגל ארסנל

עוד כתבות

 אוהד סנדלר, רמי לוי ואדם פרידלר./ צילום: שלומי יוסף, גלובס

"אם לא נגיע לשווי של מיליארד שקל, עשינו טעות": מה מחפש רמי לוי ב"גוד-פארם" ומי מחפש עליו חומר מכפיש

מפגש ייחודי בין רמי לוי לאדם פרידלר ואוהד סנדלר הוליד שותפות ברשת הטואלטיקה "גוד פארם" שמונה כבר 18 סניפים ● בראיון משותף ראשון הם מספרים על התוכנית להנפיק, על הקשיים מול הקניונים ועל החיבור בין "הילדים הטובים" מתל אביב לקמעונאי הוותיק מירושלים

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון / צילום: Tom Nicholson, רויטרס

"פרלמנט של שוטים": לתקשורת הבריטית נמאס מהברקזיט

ראש הממשלה הבריטי בוריס ג'ונסון נחל מפלה נוספת בניסיון הלא נגמר להוציא את בריטניה מהאיחוד האירופי ● לעיתונים במדינה כבר נמאס מהסאגה, והם לא מפחדים להראות את זה

נתניהו ובנט. מי ייצא שבע אחרי הבחירות? / צילום: מוטי מילרוד, הארץ

בנט מתייצב לצד נתניהו, ומתעלם מהתוצאות בבחירות

נתניהו קיבל פחות קולות מגנץ, מחנה הימין ירד ב-5 מנדטים ואף על פי כן, ח"כ נפתלי בנט מציין שהחלפת נתניהו צריכה להיות "דרך פתק" תוך שהוא מתעלם מתוצאות הבחירות ● פרשנות

משה יעלון ומשה כחלון / צילום: אמיל סלמן-הארץ

ערעור לבית המשפט העליון: חשפו את הסכם כחלון-יעלון

מדובר בנספחים להסכם שנחתם בנובמבר 2015 בין שר האוצר משה כחלון לשר הביטחון משה יעלון שאותם סרב משרד הביטחון לחשוף במסגרת פנייה לפי חוק חופש המידע ● המידע בנספחים החסויים הוא בעיקרו תחשיבי שכר וגמלאות לאנשי הקבע בצה"ל אך במשרד הביטחון טענו כי נתונים אלה מאפשרים ללמוד על סדרי הכוחות בהווה בעתיד

שחקני NBA / צילום: רויטרס

מלחמת הסחר בין סין לארה"ב מאיימת להטביע גם את ה-NBA

ציוץ אחד של הג'נרל מנג'ר של יוסטון רוקטס שהביע תמיכה במחאה בהונג קונג נגד השלטון בסין, הביא בן רגע למשבר חמור בין ה-NBA לבין המדינה שבה היא תולה תקוות כלכליות גדולות ● וליגת הכדורסל הטובה בעולם אינה לבד: עולם הספורט מושפע כעת יותר מתמיד מיחסים בינלאומיים ומשברים גיאופוליטיים

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

עוקף מלמעלה: תנו לאנשים לעוף, והם יבינו הכל אחרת

לא הייתי צריך לטוס בגובה 800 רגל כדי לאהוב את המקום שאני חי בו, אבל עכשיו אני רואה אותו אחרת לגמרי

מרקוס בקינגהאם / צילום: יח"צ

מומחה הניהול מרקוס בקינגהאם מציג: במה טעינו עם העובדים שלנו

לוחצים עליכם לטפל בחולשות שלכם בעבודה? מומחה הניהול העולמי מרקוס בקינגהאם ינסה להוריד אתכם מזה ● בראיון ל"ליידי גלובס" הוא מספר על האלגוריתם שפיתח לבדיקת אפקטיביות בעבודה, ומנסח כתב אישום נגד שיטות הניהול החדשניות: "כשאנחנו מכריחים עובדים לציית לתרבות ארגונית מומצאת, אנחנו מדכאים את היצירתיות שלהם וגורמים לבזבוז אדיר של זמן"

שונות גיאוגרפית רבה בשיעור ההשתתפות בשוק העבודה / צילום:Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

שיוויון גורף? למה עדיין מתעקשים להטיל על נשים עבודות בית גם במשרד

מסידור חדרי ישיבות ועד רכישת מתנות יום הולדת לקולגות - נשים מתחילות להתנגד לתפקידים הלא כתובים שמייעדים להן במקום העבודה

מאיר שמגר / צילום:אמיר מאירי

מאיר שמגר היה גדול הבנאים של שלטון החוק במדינת ישראל

פרקליט צבאי ראשי, יועץ משפטי לממשלה ונשיא בית המשפט העליון – בכל תפקידיו הניעה את מאיר שמגר מחויבות דמוקרטית עמוקה, אנושיות, ואמונה בחירות, שוויון וצדק לכל אדם

מנכ"ל ג'ונסון אנד ג'ונסון אלכס גורסקי (במרכז) בחגיגות 75 שנה לרישום החברה בוול סטריט / צילום: Brendan McDermid, רויטרס

התביעות נגד ג'ונסון אנד ג'ונסון נערמות, והיא לא מצליחה לנצח

חברת הענק ניצבת בפני יותר מ-100 אלף תביעות שקשורות לבטיחות מוצריה ולטקטיקות השיווק שלה ● החברה אימצה אסטרטגיה אגרסיבית של מאבק בתביעות רבות בבתי המשפט, אך היא מפסידה – והרבה

דיור מוגן / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

אל תשליכני לעת זקנה: זה מה שצריך לתקן בענף הדיור המוגן

דיירי הדיור המוגן כבר שנים "קהל שבוי", וללא התערבות של המדינה - המצב רק יחמיר ● דעה

 

מארק צוקרברג / צילום: צילום מסך מפייסבוק

זהירות, דיקטטורה: צוקרברג חשף את קו ההגנה החדש שלו

בנאום מיוחד על חופש הביטוי הציב עצמו מנכ"ל פייסבוק בעמדת המבוגר האחראי שפונה לעולם ומזהיר – אם לא תחדלו לריב כמו ילדים ולתת לטהרנות ולצדקנות לאכול כל חלקה טובה, הסינים ישתלטו על האינטרנט ויהרסו אותו ● האם צוקרברג באמת חושש מהסינים, או בעיקר לעתיד החברה שהקים? ● פרשנות

ראש ממשלת לבנון סעאד חרירי / צילום: Aziz Taher, רויטרס

המס על הוואטסאפ הצית הפגנות זעם בלבנון

המס עצמו כנראה יבוטל אבל ההפגנות לא שוככות ● ראש ממשלת לבנון סעד אל-חרירי ביטל את ישיבת הממשלה שאמורה הייתה לדון בהצעת התקציב לשנה הבאה, והקציב לקואליציה שלושה ימים לפתור את המשבר ● מנהיג חיזבאללה, חסן נסראללה: "נגד מסים חדשים, אבל לא תומך בהתפטרות של הממשלה"

רגולציה / צילום: Shutterstock

ביטוח הבריאות כדוגמה: הרגולציה הנוקשה בישראל פוגעת דווקא בצרכן

מספיק להסתכל על הרגולציה בענף הביטוח כדי להבין שמדובר באבן-נגף לכלכלה המקומית ● דעה

אתר בנייה סגור בפתח תקווה / צילום: גיא ליברמן, גלובס

הקבלנים: הפסד יומי של 380 מיליון שקל בשל הטלת הסגר על יו"ש

ערב תקופת החגים שיגרו בהתאחדות בוני הארץ מכתב לראש הממשלה ושר הביטחון נתניהו בו הפצירו שיחריג מהסגר עובדים בענף ● המכתב לא נענה ● מבדיקת "גלובס", עולה כי ערב חג הפסח שוגר מכתב דומה שבו נאמד ההפסד היומי מאי כניסת פועלים ב-350 מיליון שקל

גמר גביע העולם בכדורגל.  beoutQ הערוץ הפיראטי beoutQ / צילום:HANDOUT  רויטרס

כך מאיים ערוץ טלוויזיה פיראטי ואלמוני על הכסף הגדול של קטאר

ערוץ טלוויזיה לא חוקי שפועל מסעודיה ומעביר לכל העולם שידורי ספורט מקטאר, מסעיר את האמירות וגורם לה להרהר אם להמשיך לשלם מיליארדי דולרים בשנה עבור שידורי התחרויות • החשש: הקטארים ינטשו את שידורי הספורט וענפים שלמים יתמוטטו

אליזבת וורן/ צילום:  רויטרס

היא מפחידה את וול סטריט וגם את מארק צוקרברג ויש לה תוכנית לכל בעיה: האם זו המועמדת שתצליח לנצח גם את טראמפ

אליזבת וורן, המועמדת הדמוקרטית לנשיאות, מובילה בסקרים ● יש לה תוכניות להכול - מפיקוח על שוקי הפיננסים, דרך מיסוי עשירים עד להפחתת פליטות הפחמן ● וורן היא פוליטיקאית מזן שונה - האם זה יספיק לה כדי לזכות בהתמודדות הדמוקרטית והאם היא תוכל לנצח את הנשיא טראמפ

 ד"ר אלכסנדרה רבנל / צילום: Ignotz .J.J

כל מה שמסתירים מאיתנו כשמדברים על כלכלה שיתופית

מונית שיתופית, דירה שיתופית, עובדים שיתופיים - מספרים לנו שהכלכלה משנה כיוון, ומזמינים אותנו לקחת חלק במהפכה החברתית. אבל מה מסתתר מאחורי זה? ● הסוציולוגית ד"ר אלכסנדרה רבנל חקרה את המציאות העגומה מאחורי הבאזז, ועכשיו מציעה לעובדים להתפכח מחלום היזמות האישית

מסחר בוול סטריט./  צילום: רויטרס

שבוע המסחר בוול סטריט ננעל בירידות; ג'ונסון אנד ג'ונסון צנחה 5.9%

בורסות אירופה ננעלו בירידות שערים ● נגיד הבנק המרכזי של אנגליה צפוי לנאום הלילה כשברקע ציפייה להצבעה על הסכם הברקזיט בפרלמנט הבריטי ● בורסת שנחאי נסגרה בירידה של 1.3% בעקבות הודעת התמ"ג של סין, שאר המדדים העיקריים באסיה ננעלו בירידות שערים גם כן

הג'וקר/ צילום: באדיבות טוליפ-אינטרטיי

צפוי להפליא ולא אמין להחריד: ג'וקר קלף לא ממש מנצח

מבחינה טכנית, "ג'וקר" הוא סרט מרשים במיוחד ● מבחינה תוכנית, הוא קליפה ריקה