גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

תיק שמרון מתנדנד: בפרקליטות שוקלים לא להעמידו לדין בפרשת הצוללות

עפ"י גורמים המעורים בתיק, קיימת התלבטות בשאלה אם חומר הראיות מצדיק הגשת כתב אישום נגד בן-דודו ופרקליטו של ראש הממשלה ● בימים האחרונים העבירה המשטרה לפרקליטות את חומרי החקירה בנוגע למיקי גנור – והמליצה להעמידו לדין בגין שוחד

עו"ד דוד שמרון / צילום: איל יצהר
עו"ד דוד שמרון / צילום: איל יצהר

האם הפרקליטות תסגור את התיק נגד עו"ד דוד שמרון, בן-דודו ופרקליטו לשעבר של ראש הממשלה נתניהו, שנחשב חשוד מרכזי בפרשת הצוללות? גורמים המעורים בנעשה בתיק אמרו בימים האחרונים ל"גלובס" כי בעוד שהפרקליטות נחושה להגיש כתב אישום בכפוף לשימוע נגד חלק מהחשודים, ובהם תא"ל במיל' אבריאל בר-יוסף ודוד שרן, ישנה התלבטות של ממש בשאלת גורלו המשפטי של שמרון.

לפני כשבעה חודשים סיימה המשטרה את חקירת פרשת הצוללות שנחשפה על-ידי העיתונאי רביב דרוקר, והעבירה את ממצאיה לפרקליטות לשם בחינת הגשת כתבי אישום נגד המעורבים בפרשה. זאת, בגין קיומה של מערכת יחסים שוחדית לכאורה בין גורמים עסקיים, עובדי ציבור ונושאי משרה בכירים, על רקע עסקאות רכש של צוללות וכלי שיט למדינה מתאגיד טיסנקרופ הגרמני.

לגישת המשטרה, נמצאה תשתית ראייתית להעמיד לדין את שמרון, לצד קציני הצבא הבכירים לשעבר המעורבים בפרשה - תא"ל במיל' אבריאל בר-יוסף, תא"ל במיל' שי (שייקה) ברוש, אלוף במיל' אליעזר (צ'ייני) מרום, וכן איש העסקים מיקי גנור, השר לשעבר ויו"ר קרן היסוד אליעזר (מודי) זנדברג, ודוד שרן, שהיה ראש מטה משרד ראש הממשלה.

המשטרה הגיעה למסקנה כי שמרון פעל בשליחותו של גנור לקידום עסקת כלי השיט, תוך שהוא משתמש במעמדו ובקרבתו לנתניהו מול גורמי ממשל ועובדי ציבור - בהם יועצים משפטיים במשרד הביטחון, וכן מנהלת הרשות לשיתוף-פעולה תעשייתי והשקעות זרות במשרד הכלכלה. זאת, מבלי ששמרון דיווח על כך ליועצת המשפטית של משרד ראש הממשלה ובניגוד למוטל עליו מכוח הסדר ניגוד העניינים החל על משרדו.

בתמורה, על-פי החשד, קיבל שמרון "שכר הצלחה" שהגיע לכדי 270 אלף שקל. כיוון שהכסף ניתן לכאורה, לפי חקירת המשטרה, עבור "פתיחת הדלתות" והשפעה על עובדי ציבור, מעשים אלה עולים לגישתה לכדי תיווך לשוחד.

בנוסף, נחשד שמרון כי פעל בשליחות גנור לקידום עסקת השקעת כספי קרן גרמניה-ישראל למדעים, בסך 100 מיליון דולר, בבנק קרדיט סוויס השווייצרי. במשטרה סבורים כי שמרון שימש כמתווך פיקטיבי כדי להסוות את מעורבותו של גנור בעסקה, לאור ניגוד עניינים שחל בין גנור לבין יו"ר הקרן עתליה רוזנבאום. זאת, תוך שעו"ד שמרון הציג לכאורה מצג שווא בפני גורמים בנקאיים אודות מעורבותו בעסקת ההשקעה.

בתמורה לכך, על-פי החשד, קיבל שמרון במרמה עמלת תיווך בשיעור 20% מכספי ההשקעה, שאותה העביר לגנור בקיזוז 20% שכר-טרחה. זאת, לפי החשד, למול הנפקת חשבוניות פיקטיביות עבור שירותי ייעוץ שגנור סיפק לכאורה למשרד עורכי הדין.

מאז שהועברו ממצאי החקירה מהמשטרה, מנתחת פרקליטות מחוז תל-אביב (מיסוי וכלכלה) את חומר הראיות ומגבשת את עמדתה. לפי המידע שבידי "גלובס", ההתלבטות בשאלת גורלו של שמרון נובעת מראיות ולפיהן חלק מהכספים שהמשטרה סבורה ששמרון קיבל במרמה התקבלו עבור עבודה ממשית שביצע. החלטה סופית בעניינו של שמרון טרם התקבלה, ומהפרקליטות נמסר כי "עניינם של כל החשודים נבחן בימים אלה".

עורך הדין של גנור בדרך לנתניהו?

בתוך כך, העבירה בימים האחרונים המשטרה לפרקליטות את ממצאי החקירה בעניינו של מיקי גנור, שחזר בו מהגרסה המפלילה שמסר במסגרת הסכם עד המדינה עמו. צעד זה גרר אחריו את ביטול הסכם עד המדינה עם גנור, והוביל לחקירתו המחודשת. לאור שינוי הנסיבות וביטול ההסכמות עמו, המשטרה ממליצה על העמדתו לדין של גנור בגין שוחד.

היום נודע כי פרקליטו של גנור, עו"ד בעז בן-צור, עשוי להצטרף בקרוב לצוות ההגנה של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בעבירות שבהן הוא חשוד. נתניהו עצמו אינו חשוד במעורבות בפרשת הצוללות, אך מסר בה עדות, וכמה מהחשודים בפרשה הם מקורביו - ובהם שמרון ושרן.

בן-צור, אגב, ייצג עד לפני כשלוש שנים את מפלגת "יש עתיד" של יאיר לפיד, ובעבר ייצג בתיקים שונים את איל ההון ארנון מילצ'ן, העומד במרכז תיק 1000. אם המגעים יבשילו, בן-צור ייצג את נתניהו בתיקים 2000 ו-4000, אך לא בתיק 1000, בשל הייצוג של מילצ'ן.

נתניהו מיוצג כיום על-ידי עו"ד עמית חדד, המייצג גם את שמרון. ראש צוות ההגנה של נתניהו עד לאחרונה, עו"ד נבות תל-צור, פרש מהצוות בשל אי-הסכמה בסוגיית שכר-הטרחה.

כך התגלגלה חקירת הצוללות

במהלך השנים סיפק התאגיד הגרמני טיסנקרופ למדינת ישראל חמש צוללות, שנמצאות בשירות פעיל כחלק ממערך הצוללות של חיל הים. עד שנת 2009 תא"ל במיל' ישעיהו (שייקה) ברקת, שימש כנציג התאגיד מול מדינת ישראל. במהלך אותה שנה הוחלף במפתיע ברקת בגנור, שהחל לתווך בעניין הרכש והשירותים שמספק טיסנקרופ למדינת ישראל.

ממצאי חקירת פרשת הצוללות העלו כי למפקד חיל הים דאז, אליעזר מרום (צ'ייני), ולמשנה לראש המל"ל דאז, אבריאל בר-יוסף, הייתה מעורבות דומיננטית בבחירתו של גנור במקומו של ברקת. זאת, לכאורה, מתוך ציפייה לקבלת תמורה מגנור עבור פועלם, ותוך נקיטת פעולות מצדם למימוש ציפייה זו. שכרו של הנציג משולם על-ידי טיסנקרופ, ומדובר בסכומי כסף משמעותיים ביותר המחושבים על-פי אחוזים משווי העסקאות.

מהחקירה עלה בנוסף כי בתקופה בה שימש גנור נציג התאגיד - בין השנים 2009 ועד לימי החקירה הגלויה במחצית שנת 2017 - הושלמה עסקת רכש כלי שיט נוספים מטיסנקרופ בשווי מאות מיליוני אירו, והתקיימו מגעים לרכישת כלים נוספים בשווי כספי גבוה עוד יותר.

על-פי ממצאי המשטרה, "לאורכה של החקירה עלו חשדות כי במהלכה של התקופה הרלוונטית כאמור, שורה של עובדי ציבור ונושאי משרה בכירים, בעבר ובהווה, לצד גורמים עסקיים ופרטיים - כולם או חלקם - לקחו ו/או דרשו טובות הנאה מגנור, בין במישרין ובין באמצעות מתווכים; בין בתשלומי שוחד במזומן ובשיקים ובין בכסות של חוזי ייעוץ פיקטיביים; בין בעבור ביצוע פעולה הקשורה בתפקידם ובין על-מנת להניע עובדי ציבור אחרים; בין בהקשר לעסקאות הצוללות וכלי השיט שנרקמו בין תאגיד טיסנקרופ לבין ישראל". כל זאת תוך הימצאותם של החשודים בניגודי עניינים מובהקים וחמורים בין תפקידם והאינטרס הציבורי שעליו הופקדו ובין קידום ענייניהם העסקיים והפרטיים. 

עורכע הדין עמית חדד ונועה מילשטיין מסרו בתגובה: "מהרגע הראשון טענו שלא נפל רבב במעשיו של עו״ד שמרון. אנו מברכים על הכיוון החיובי ומאמינים שבסופו של דבר הפרקליטות תורה על סגירת התיק נגד עו"ד שמרון".

*** חזקת החפות. ההליכים הפליליים נגד דוד שרן, דוד שמרון, מיקי גנור, אבריאל בר-יוסף, אליעזר מרום ושאר החשודים בפרשת הצוללות עודם בראשיתם. החשודים מכחישים את המיוחס להם, ושמורה להם חזקת החפות.

עוד כתבות

הסמל של גוגל כיום / צילום: רויטרס

גוגל נכנסת לבנקאות דיגיטלית: תציע חשבונות עובר ושב

מדובר בשיתוף פעולה של גוגל, בנק Citigroup ואיגוד אשראי קטן באוניברסיטת סטנפורד שיצא לפועל בשנה הבאה ● גוגל התחייבה שלא תמכור את המידע הפיננסי של המשתמשים בשירות

מאגר הגז הטבעי "לוויתן" / צילום: אלבטרוס

"שומרי הבית" לליצמן: "תקופת ההרצה של 'לוויתן' - סכנה לבריאות הציבור"

הבוקר פנתה ח"כ חיימוביץ' בשאילתה לסגן השר ליצמן בנושא היתר הפליטה לאסדת "לוויתן" בתקופת ההרצה, בה מתוכננים להיפלט לאוויר חומרים מזהמים בכמות הגדולה פי 2.5 מזה שיותר לאסדה לפלוט במשך שנת פעילות שלמה ● ליצמן: "לא מכיר את הנושא"

ניר ברקת, הליכוד / צילום: איל יצהר, גלובס

האם לשלושת תיקי נתניהו הפתוחים קדמו 16 תיקים שנסגרו?

מרוב רצון להוכיח שנטפלים לנתניהו, ניר ברקת תופר לו תיקים חדשים. פרמנו ● המשרוקית של גלובס

אייל רביד, בעלי ויקטורי / צילום: יח"צ

רשות התחרות אישרה לויקטורי ולפרשמרקט לרכוש סניפים מיינות ביתן

(עדכון) - רשת ויקטורי תרכוש 5 סניפים מקבוצת יינות ביתן ב-63 מיליון שקל; העסקה עדיין לא הגיעה לישורת האחרונה, כיוון שטרם הושגו הסכמות כתובות מכל בעלי הנכסים של הסניפים הנרכשים ● רשת פרשמרקט תרכוש 7 סניפים של יינות ביתן בגוש דן ב-110 מיליון שקל

ערן יעקב/ צילום: רפי קוץ

ארבע חברות, 4 מיליארד שקל רווחים בקופה – כמה מס ישלמו?

בעלי השליטה בארבע חברות שצברו בקופתן 4 מיליארד שקל יידרשו לחלק כ-2 מיליארד שקל דיבידנד וימוסו במס גבוה בעקבות אי-חלוקת הרווחים - כך המליצה "וועדה מייעצת" למנהל רשות המסים בעקבות "מהפכת הדיבידנד הכפוי"

עדי צים / צילום: יחצ

לאחר שהכניס את זהבית כהן כשותפה: עדי צים בדרך להשתלט על השלד הבורסאי וונטייז

הציע תמורת 75% ממניות השלד סכום של 2 מיליון שקל במזומן והכנסת פעילות ריאלית בשווי מינימלי של 30 מיליון שקל, תוך שנה ממועד הקצאת המניות

ונציה לאחר השטפון / צילום: מנואל סילבסטרי, רויטרס

ונציה מוצפת בעקבות הגאות השנייה בעוצמתה בתולדותיה

במהלך הלילה הוצפו חלקים מהעיר ונגרם לה נזק כבד ● ראש העיר הזהיר מפני נזק בלתי ניתן לתיקון והצהיר: "זוהי תוצאה של שינויי האקלים"

בורחים למקלט,/ צילום:רויטרס

על החרדה: המחיר הסמוי של החיים במלחמה מתמדת בדרום

תושבי הדרום מתמודדים כבר שנים ארוכות עם חרדה שעלולה להופיע גם בזמני חירום וגם בזמני רגיעה, ולשבש באופן מוחלט את חייהם של הסובלים ממנה • מה ההשלכות על הנפש של מבוגרים וילדים שאינם מכירים חיים במציאות נורמלית

הנשיא טראמפ ונשיא אוקראינה ולודימיר זלנסקי/צילום: רויטרס

אימפיצ'מנט הנה הוא בא: אין כמעט ספק שטראמפ יזוכה

היום מתחילים הדמוקרטים בבית הנבחרים של ארה"ב את תהליך הגשת כתב אישום נגד הנשיא טראמפ על שוחד ועל "פשעים חמורים" נגד החוקה ● זה ייקח כנראה חודש וחצי ● בינואר יועמד הנשיא למשפט הסנאט, ואין כמעט ספק שיזוכה ● אבל זה מה שרצו מנסחי החוקה לפני 230 שנה

אדוארדו אלשטיין / צילום: איל יצהר

אי.די.בי פתוח: הפסד של 154 מיליון שקל ברבעון השלישי

החברה מעדכנת על תוצאות מקדמיות לרבעון השלישי של השנה, וכי קבלה לידיה שליש מהזרמות הבעלים שהבטיח אלשטיין ● אין חדש לגבי הערת עסק חי אותה יבחנו רואי החשבון בסמוך לפרסום הדוחות

עו"ד צבי האוזר וגדעון סער / צילומים: איל יצהר, טל שניידר

הליכוד וכחול לבן בשיתוף פעולה: הצעת חוק לקיום שימוע פומבי למועמדים לעליון

ממשלת האחדות עדיין אינה נראית באופק, אך בזירה הפרלמנטרית נראים ניצנים לשת"פ בין שתי המפלגות הגדולות ● ח"כ גדעון סער מהליכוד הגיש הצעת חוק, שעליה חתום גם ח"כ צבי האוזר מכחול לבן, שלפיה השימוע ייערך בפני הוועדה לבחירת שופטים וההצבעה תהיה חשאית

ניסים ברכה /  צילום: מתן נעים

טוגדר תגדל קנאביס עבור בעלי "גרין סמוק" לשעבר תמורת 192 מיליון שקל; יוניבו בדרך לרכוש בית מרקחת

ההסכם אמור להניב לטוגדר סכום של 192 מיליון שקל על פני חמש שנים, כש-5 מיליון שקל מתוכם ישולמו מיד ● בעקבות ההודעה זינקה מניית החברה בכ-24% לשווי של 195 מיליון שקל

רפי סער / צילום:  שלומי יוסף

תמ"א אאוט, בנייה מתחמית אין: נעצרו פרויקטי תמ"א בכפר-סבא

באופן תקדימי החליטה הוועדה המחוזית מרכז לעצור שני פרויקטים שכבר החלו בהליכי תכנון ● בכך קיבלה הוועדה את עמדת עיריית כפר-סבא שיש לקדם באזור בנייה מתחמית על פני פרויקטים נקודתיים ● היזם: "הסיכוי להפלת הפרויקט הולך וגדל"

יוסי ורשבסקי, אבי צבי וגולן יוכפז / צילום: איל יצהר, גלובס

מסמכי המיזוג של רשת ועשר נחשפים: "יש את חדשות 2 וזהו. מי שלא אוהב את 2 הולך לחדשות עשר"

המעמד של חדשות עשר והפורמט בו תפעל בערוץ הממוזג היוו חלק משמעותי מהדיונים שערכו הרגולטורים לפני אישור המיזוג ● "גלובס" חושף את התחייבויות שהציגו מנהלי רשת וערוץ עשר בשימוע ● בין הבטחות בעלי המניות: "לחברת החדשות יהיה מנכ"ל שהוא גולן יוכפז"

בקבוקוני טואלטיקה של רשת המלונות הייאט / צילום: הייאט

גם רשת הייאט נרתמת למאבק בפלסטיק: תוציא את בקבוקוני השמפו מחדרי המלון

רשת בתי המלון הכריזה כי תוותר על בקבוקוני הפלסטיק שהיא מחלקת לאורחים בחדרים (שמפו, סבון, קרם גוף וכו') ותחליפם בבקבוקים גדולים, בדומה למהלך שרשתות אחרות הצהירו כי יישמו

הבניין הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

ת"א ננעלה ביציבות: טאואר צנחה, מטריקס זינקה ב-7%

מדד ת"א 90 עלה ב-0.3%, מנגד ת"א 35 ללא שינוי ● טאואר סיפקה תחזית הכנסות חלשה לרבעון הבא ● 

פורמולה מערכות זינקה ב-5.44% ● בסקטור הקנאביס טוגדר זינקה ב-15.6%

נפתלי בנט ובנימין נתניהו עם בכירי צה"ל במפקדת פיקוד דרום / צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון, יח"צ

נתניהו: "יש שינוי של המשוואה. המחבלים יודעים שהם יכולים להיות על הכוונת"

ראש הממשלה בנימין נתניהו לצד שר הביטחון הנכנס נפתלי בנט נפגשו היום עם בכירי צה"ל במפקדת פיקוד דרום ● נתניהו: "אנחנו בעיצומה של מערכה, ומקווים שהיא תהיה קצרה ככל האפשר"

מייקל היידן / צילום: יח"צ

הצלחה להנפקת חברת התרופות 89bio של יוצאי טבע; גייסה 85 מיליון דולר, והמניה זינקה

מניית 89bio עלתה 30% ומשקפת שווי חברה של 238 מיליון דולר ● 89bio, המפתחת תרופה לכבד שומני,  הוקמה על בסיס טכנולוגיה שפותחה במקור ע"י טבע

אודי סגל / צילום: אביב חופי

טלטלה בחדשות 13? בחברה שוקלים להעביר את אודי סגל להגשת המהדורה המרכזית

על רקע נתוני הרייטינג הבעייתיים, הכוונה לערוך שינויים במהדורת החדשות עומדת על סדר היום של מנהלי רשת 13 כבר תקופה ארוכה ● חדשות 13 בתגובה: "תמר איש-שלום תמשיך להיות המגישה המרכזית"

אודי מוקדי / צילום: איל יצהר

לאחר שעקפה את התחזיות בדוחות: סייברארק יוצאת לגיוס של כ-500 מיליון דולר באג"ח ממוסדיים

ספקית הפתרונות לאבטחת IT עשויה להרחיב את הגיוס עד לסכום של כ-575 מיליון דולר, אם יירשמו ביקושים גבוהים בהנפקה ● תמורת הגיוס מיועדת ככל הנראה למימון התפתחות החברה בשנים הקרובות