גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בפרקליטות שקלו גביית עדות מוקדמת משלדון אדלסון בתיק נתניהו-מוזס

הרעיון עלה לאחרונה בפרקליטות עקב חשש כי לאור גילו המבוגר (85) ומצבו הרפואי, אדלסון לא יוכל להעיד במועד שייקבע למשפט • אדלסון נחשב לעד מפתח בתיק 2000, העוסק ביחסי נתניהו ונוני מוזס • היועמ"ש: "איננו מתייחסים לשאלות בנוגע להתייעצויות פנימיות"

שלדון אדלסון / צילום: רויטרס, Kevin Lamarque
שלדון אדלסון / צילום: רויטרס, Kevin Lamarque

בפרקליטות שקלו לקדם הליך של גביית עדות מוקדמת משלדון אדלסון, מו"ל "ישראל היום", שנחשב לעד מפתח בתיק 2000 העוסק ביחסי ראש הממשלה בנימין נתניהו ומו"ל "ידיעות אחרונות" ארנון (נוני) מוזס. זאת, על רקע גילו (85) ומצבו הרפואי של אדלסון שעלולים למנוע ממנו להעיד במשפט - כך נודע ל"גלובס".

לפי שעה, החליט היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט שלא לגבות עדות מוקדמת מאדלסון, למרות היותו עד מפתח ולמרות מצבו הבריאותי.

עדות מוקדמת היא עדות הנמסרת בפני בית המשפט לפני פתיחת המשפט ואף בטרם הוגש כתב אישום (בהתאם לסעיף 117 א' לחוק סדר הדין הפלילי). הליך של גביית עדות מוקדמת מתרחש כאשר קיים חשש שלא ניתן יהיה לגבות את העדויות במהלך המשפט. למשל, כאשר עד עומד לעזוב את הארץ, ולא בטוח שיהיה מוכן לחזור ולמסור עדות; או כאשר קיים חשש שהעד לא יוכל להעיד במשפט מסיבות אחרות. הליך של עדות מוקדמת שיוזמת התביעה טעון אישור של בית המשפט.

כדי להבין את המשמעות של עדות מוקדמת די להזכיר את המקרה המוכר ביותר בארץ שבו נעשה שימוש בהליך - עדותו של מוריס טלנסקי בפרשת "מעטפות הכסף", שבה הואשם והורשע ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט (ר' הרחבה למטה). העדות המוקדמת שמסר טלנסקי במאי 2008 חוללה סערה ציבורית, שהובילה בסופו של דבר להתפטרותו של אולמרט מראשות הממשלה.

תיק 2000 - המורכב מבין תיקי נתניהו

בתיק 2000 החליט היועמ"ש מנדלבליט להגיש כתב אישום בכפוף לשימוע נגד נתניהו בגין מירמה והפרת אמונים, ונגד מוזס בגין ניסיון שוחד. תיק 2000 הוא אולי המורכב ביותר מבחינה משפטית מבין שלושת התיקים שבהם חשוד נתניהו. לפי ממצאי החקירה, החל מ-2009 ומאז במהלך השנים, קיימו נתניהו ומוזס דין ודברים ביניהם, במפגשים אישיים, במסגרתם דנו בסיוע האחד לשני כ"עסקת חליפין" בקידום ענייניהם.

במסגרת זאת, דובר אודות סיועו של מוזס לנתניהו בביסוס מעמדו באמצעות סיקור חיובי ואוהד ב"ידיעות אחרונות", זאת בתמורה לסיועו של נתניהו למוזס בקידום האינטרסים הכלכליים של מוזס על-ידי יוזמה ותמיכה במהלכים לבלימת התעצמותו של העיתון "ישראל היום" שבבעלות אדלסון.

לפי החשדות, כפי שעלו מן ההקלטות שבוצעו לשיחות שניהלו נתניהו ומוזס, השניים דנו במספר כיווני פעולה: תמיכת ראש הממשלה ב"חוק ישראל היום", צמצום תפוצת העיתון וביטול הוצאת מהדורת סוף השבוע שלו. אחד הקשיים בניתוח המשפטי של תיק 2000 מבחינת היועמ"ש היה שה"דיל" המושחת, לכאורה, שעליו דיברו נתניהו ומוזס לא מומש, או מומש חלקית.

בכתב החשדות בתיק 2000 שנמסר לנתניהו ב-28 בפברואר 2019, כתב היועמ"ש מנדלבליט שנתניהו פנה פעמיים לאדלסון וביקש ממנו להסכים לצמצום תפוצת "ישראל היום" או החלשתו באופנים אחרים, ואדלסון סירב. ביום שישי האחרון פרסם העיתונאי גידי וייץ ב"הארץ", שעדות אדלסון בתיק 2000 היא מרכיב מהותי. לפי הפרסום, כל עוד נתניהו ומוזס "השתעשעו" ברעיונותיהם לכאורה, ניתן היה לפטור אותם מדין פלילי. אולם, משפנה נתניהו לממש את העסקה שנרקמה בינו לבין מוזס, צעדיו הראשונים כבר הופכים את נתניהו למי שנוקט בראשית ביצוע פעולות למימוש השוחד, לכאורה.

בנוסף לאדלסון, ישנם שני עדים אפשריים בתיק 2000 - השרים זאב אלקין ויריב לוין. לפי כתב החשדות, אחרי שנתניהו החליט לצאת למערכת בחירות, ב-4 בדצמבר 2014, פנה נתניהו אל השניים ששימשו אז כיו"ר הקואליציה (אלקין) ויו"ר ועדת הכנסת (לוין) ובירר עמם את האפשרות לחוקק חוק שיטיל מגבלות על "ישראל היום". אלקין ולוין השיבו לנתניהו כי לא ניתן יהיה לקדם חוק זה בתקופת בחירות, ונתניהו חזר אל מוזס על-מנת לעדכנו "ולהמשיך מולו את השיח אודות מרכיבי הצעת השוחד שהניח בפניך", כפי שמצוין בכתב החשדות.

השרים אלקין ולוין, בהיותם בכירים בזירה הפוליטית, עשויים להיות עדים מסוייגים, ואף נוטים לגונן על נתניהו. עובדה זו מחזקת את התובנה שעדותו של אדלסון היא מכרעת בתיק 2000.

2019 - אדלסון מגיע לבוסטון ולישראל

אדלסון מסר כמה פעמים עדות במשטרה במסגרת חקירת תיק 2000. עדותו האחרונה נמסרה ב-19 באוקטובר 2018. כאמור, אם ידחו טענות נתניהו ומוזס בשימוע, אדלסון צפוי להיות עד מפתח במשפטם. אולם, בפרקליטות יודעים כי אם ינוהל משפט בגין פרשת נתניהו-מוזס, זה יקרה לכל המוקדם בעוד כשנה. אדלסון בן 85, ודיווחים בתקשורת מעלים כי מצבו הרפואי לא ברור.

בפברואר 2019 דיווחו כלי התקשורת בארה"ב שאדלסון חולה ומצבו בכי רע. דובר חברת לאס וגאס סנדס שבבעלות אדלסון, רון ריס, אמר, שמאז חודש דצמבר 2018 הוא לא הופיע במשרדי החברה וכי הוא מתמודד עם תופעות לוואי של תרופה לטיפול במחלת הסרטן. "תופעות הלוואי הגבילו את זמינותו לנסיעות או לעבודה בשעות הרגילות, אבל לא מנעו ממנו למלא את תפקידו כמנכ"ל ויו"ר החברה", מסר אז ריס בהודעה שפורסמה באתר החדשות בלומברג.

בבריאותו של אדלסון התמקדו בהמשך עוד כמה כלי תקשורת, כיוון שאחד מעורכי דינו, ג'יימס ג'ימרסון, המייצג אותו בסכסוך עסקי, התייצב בבית המשפט האיזורי בנבאדה ואמר שאדלסון חולה מדי מכדי לבוא להעיד.
בחודש אפריל 2019 אדלסון השתתף בוועידה השנתית של ארגון הקואליציה-היהודית-רפובליקנית (ה- RJC) אשר התכנסה בבית המלון שבבעלותו, ה-Venetian. במאי 2019, כבר יצא אדלסון מאיזור וגאס והשתתף בערב תרומות לבית ספר יהודי באיזור בוסטון. מאוחר יותר, מספר ימים לפני פיזור הכנסת ה-21 הגיע אדלסון לביקור בארץ.

מטעמו של היועמ"ש נמסר בתגובה: "כעניין של מדיניות, איננו מתייחסים לשאלות בנוגע להתייעצויות פנימיות. כמובן שאין בכך כדי לאשר או להכחיש דבר".

עו"ד אביגדור קלגסבלד, בא-כוחו של אדלסון, מסר: "אין תגובה".

*** חזקת החפות: ההליכים המשפטיים נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו, איש העסקים ארנון (נוני) מוזס ויתר החשודים מצויים בשלבים מקדמיים. כל החשודים מכחישים את המיוחס להם, הם עומדים בפני הליכי שימוע שלפני הגשת כתב אישום, ועומדת לזכותם חזקת החפות.

העדות המוקדמת של מוריס טלנסקי הביאה להתפטרות אולמרט

בתחילת 2008 חקרה המשטרה את החשד כי ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, קיבל מאיש העסקים האמריקאי, מוריס טלנסקי מאות אלפי דולרים במעטפות בניגוד לדין, בעת שאולמרט היה שר התמ"ת. לנוכח החשש כי טלנסקי יעזוב את ישראל עוד לפני השלמת החקירה, החליטה פרקליטות המדינה לגבות ממנו עדות מוקדמת בבית המשפט המחוזי בירושלים. פרקליטיו של אולמרט ערערו פעמיים על החלטה זו, אך ערעורם נדחה, וב-27 במאי נגבה מטלנסקי חלקה הראשון של עדותו בבית המשפט.

בעדות המקדימה והדרמטית שמסר טלנסקי הוא תיאר מקרים שבהם העביר מזומנים לאולמרט בזמן שהותו של אולמרט בארה"ב. טלנסקי העיד כי הכספים שהעביר לאולמרט שימשו גם להנאות אישיות של ראש הממשלה לשעבר, כמו חופשה משפחתית באיטליה, שדרוג מחלקה בטיסות לארה"ב וקניית מוצרי מותרות כגון סיגרים ועטים יוקרתיים.

העדות המוקדמת והפומבית של טלנסקי הביאה ללחץ גדול על אולמרט. בין היתר, הודיע אהוד ברק שהיה יו"ר מפלגת העבודה ושותפו של אולמרט עד אז כי אולמרט לא יוכל להישאר בתפקידו כראש ממשלה. בסופו של דבר הובילה העדות המוקדמת להודעת אולמרט על החלטתו להתפטר מראשות הממשלה.

אולמרט זוכה בפרשת טלנסקי בבית המשפט המחוזי בירושלים, אולם הדיון הוחזר למחוזי לצורך שמיעת עדותה של שולה זקן - ובסופו של דבר הורשע אולמרט ונשלח ל-8 חודשי מאסר.

עוד כתבות

אביגדור יצחקי / צילום: איל יצהר, גלובס

טעויות הקלדה מוזרות וציון חריג מחבר ועדה: כך מונה אביגדור יצחקי ליו"ר מפעל הפיס

נתניהו וכחלון הכריזו על מינוי אביגדור יצחקי ליו"ר מפעל הפיס החדש, ואז גילו שצריך לכנס ועדת איתור ● גם הוועדה בחרה ביצחקי, אלא שעיון במסמכיה מעלה כי ציון ההתאמה שניתן לו היה גבוה מהניקוד האמיתי שקיבל ● באוצר מסבירים זאת ב"טעות הקלדה" ובמפעל הפיס מוסרים כי ליצחקי אין חלק בהליך ● ומדוע חבר בוועדה העניק ליצחקי את הציון הנדיר 100?

סקר הסקרים - מועד ב'

סקר הסקרים: החיבור עם גשר מחזק מעט את העבודה על חשבון גנץ וברק; איחוד בימין יאיים על נתניהו

מערכת הבחירות החדשה יצאה לדרך, וסקר הסקרים חוזר ● מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה? ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר של מערכת הבחירות הלוהטת

ג'ו לובין, ממייסדי את'ריום / צילום: Joe Bender

תביעה של יותר מ-13 מיליון דולר נגד אחד ממייסדי את'ריום

ג'וזף לובין, מנכ"ל ומייסד קבוצת הבלוקצ'יין ConsenSys, הנמנה עם מייסדי הפלטפורמה השנייה בגודלה בשוק המטבעות הדיגיטליים, נתבע על ידי מנהל לשעבר באחד הסטארט-אפים של הקבוצה, שהעלה נגדו טענות להפרת חוזה ולהונאה ● לובין יבקר בישראל בספטמבר לרגל אירועי שבוע הבלוקצ'יין בתל אביב

אלי רייפמן. פרשה שהחלה עם הרשעתו ב-2011 / צילום: תמר מצפי, גלובס

ביהמ"ש פסק פיצויים במיליוני שקלים נגד אלי רייפמן והמעורבים בפרשת אמבלייז

כעשור לאחר התפוצצות התרמית בפרשת המניות, ביהמ"ש קבע כי עוה"ד דורון אפיק ושלומי תורג'מן ישלמו 6 מיליון שקל לחברות שנתנו הלוואות לאלי רייפמן ● רייפמן עצמו ישלם לאפיק ולתורג'מן 8.5 מיליון שקל במסגרת תביעת צד ג' ● גם מזכירת אמבלייז דאז תשלם מיליונים

משקיעים / צילום:  Shutterstock/א.ס.א.פ קרייטיב

בחנו את עצמכם: כמה אתם טובים כמשקיעים?

למה להאמין - לתשואות הנמוכות באג"ח בארה"ב או לתשואות הגבוהות במניות שם? האם שווי ענקיות הטכנולוגיות מנופח, ומה תמליצו בהרכבת תיק ההשקעות ל-3 לקוחות חדשים - איש הייטק, פורשת מצה"ל ובעלת נכסים שמחפשת את הטיימינג הנכון לצאת? ● שאלות ותשובות מבחינת מקצועית ב' של רשות ני"ע, המיועדת למבקשים לעסוק בניהול השקעות עבור אחרים ● כתבה ראשונה משתיים

גבעת שמואל / צילום: שאטרסטוק

אושרה תוכנית המתאר של גבעת שמואל; היעד: הכפלת האוכלוסייה

היעד המרכזי של תוכנית המתאר היא להגדיל את מספר התושבים מ-26 אלף תושבים ל-55 אלף עד שנת 2040 ● כפועל יוצא מזה תגדל הצפיפות הדירתית מ-2.5 נפשות ל-3.3 נפשות ● גבעת שמואל היא העיר הקטנה ביותר בארץ מבחינת שטחים מוניציפליים - שטחה הוא 2,576 דונם

גלעד אלטשולר / צילום: איל יצהר

המרצדס של שוק הגמל הגיעה לבורסה בתל-אביב

הצעת המכר של אלטושלר שחם גמל ופנסיה היא הנפקה ראויה, המשלבת פוטנציאל לתשואת דיבידנד גבוהה, מכפיל רווח חד-ספרתי הוגן ותחזית ורודה להמשך צמיחה בשנתיים הקרובות ● פרשנות

אסנת ענתבי, שרון גרשביין, רן שחם, יאיר לוינשטיין, קלמן שחם וחני שטרית בך/  צילום עומר מסינגר

"עם אהבה וללא חרטה": אלטשולר שחם פתחה את יום המסחר בת"א

וגם: מינוי נוסף לדרור נגל: הצטרף לדירקטוריון חברת האגרוטק רוטס; מטומי מבקשת לאשר מענקים לבכיריה לשעבר; ואות בינלאומי הוענק לעו"ד נטלי משען-זכאי, היועמ"ש של קבוצת הראל

בוריס ג’ונסון./ צילום: רויטרס, Frank Augstein

שר האוצר התפטר, אירופה חוששת: בבריטניה מתכוננים ל"ממשלת בוריס הראשונה"

בוריס ג'ונסון צפוי להתמנות מחר לראש הממשלה החדש של בריטניה, שעליו תופקד המשימה להוציא את הממלכה המאוחדת מהאיחוד האירופי ● גל התפטרויות של שרים בכירים מאיים על יציבות ממשלתו

יוני אסיא, מנכ"ל eToro / צילום: איל יצהר, גלובס

ארוחה ששווה 4.5 מיליון דולר: מייסד eToro יוני אסיא הוזמן לסעודת צדקה עם וורן באפט

מייסד פלטפורמת הבלוקצ'יין הסינית Tron, ג'סטין סאן, תרם 4.57 מיליון דולר לעמותה המסייעת לנזקקים בארה"ב תמורת הזכות לשבת לארוחת צהריים עם "האורקל מאומהה" ולצרף אליו אורחים ● אתמול צורף אסיא לרשימת המוזמנים לסעודה, שתיערך ביום חמישי בסן פרנסיסקו ● לאורחים מצפה אתגר לא קטן במפגש עם באפט, הידוע בביקורתו החריפה על המטבעות הדיגיטליים

ספה שנזרקה במהלך חג הפסח / צילום: חזי נקש, פארק דודאים

נגב אקולוגיה רכשה 49% מפארק דודאים ב-47 מיליון שקל

נגב אקולוגיה מפעילה עשרה מתקנים למיחזור סוגים שונים של פסולת בכל רחבי הארץ ● מנכ"ל דודאים: "בקרוב יוקם מפעל המיון והמיחזור הראשון בדרום, שיאפשר להגדיל משמעותית את מיחזור הפסולת בכל הרשויות שמפנות פסולת לפארק דודאים"

יצחק תשובה / צילום ארכיון: גיל יוחנן

שוב לוקח סיכון יוצא דופן בהשקעה סופר ממונפת: למה יצחק תשובה צריך את זה?

רכישת נכסי הנפט של שברון בים הצפוני היא השקעה סופר-ממונפת אשר זכתה לאחרונה לכתף קרה מהמשקיעים הזרים, שדרשו תשואה של כ-9.5% כדי לממן את שכבת החוב הנחותה בעסקה ● האם נכון מבחינת תשובה כיום לסכן כל-כך הרבה, בסיטואציה גיאופוליטית שבה רב הנסתר על הגלוי?

איילת שקד / צילום: כדיה לוי, גלובס

איילת שקד מול המהפכה האנטי פמיניסטית: לאיפה נעלמו הנשים מהפוליטיקה והעסקים?

גברים בארץ ובעולם חזרו לדחוק נשים מעמדות מפתח בתירוץ שקמפיין #METOO גורם להם לחשוש מהאשמות-שווא ● רק הדור הצעיר, שהגברים בו לא מוכנים לפגוש את ילדיהם רק כשיצאו לפנסיה, יכול להביא לשינוי אמיתי ולשוויון הזדמנויות ● פרשנות

אריה דרעי באירוע ההשקה של קמפיין ש"ס / צילום: יעקב כהן, יח"צ

דרעי: סמוטריץ' צריך לפעול משפטית נגד תחבורה ציבורית בשבת

בהשקת קמפיין הבחיירות של ש"ס, דרעי האשים את ליברמן בבחירות אך אמר שאינו תוקף אותו כי הוא "מעולם לא פגע אפילו בכוס מים של אדם דתי" ● דרעי הציב רשימת הבטחות ובהן: העלאת שכר המינימום באלף שקל, חידוש פרויקט שיקום השכונות, טיפול שיניים חינם לקשישים וחינוך חינם מגיל אפס

אדורארדו אלשטיין, בעל השליטה באי.די.בי / צילום: איל יצהר

הסדר חוב באי.די.בי הוא כמעט בלתי נמנע: אילו אפשרויות עומדות לפני אלשטיין?

אי.די.בי מציגה היקף חוב גבוה משווי נכסיה, וב-S&P מעלות מעריכים כי בחצי השנה הקרובה היא תידרש לבצע עצירת תשלומים, בשל הטענה להעדפת נושים ● אם זה יקרה, תיקלע החברה למצב מאתגר ביותר, שבו היא נדרשת להתמודד מול 4 סדרות אג"ח שונות ונפרדות ● להלן כמה תרחישים שיכולים לשרת את אלשטיין במניעת הסלמה והידרדרות לנקודת אל-חזור

מטוס של וויז-אייר/ צילום: שאטרסטוק

וויז אייר לא העלתה נוסע לטיסה - ותפצה אותו ב-7,400 שקל

התובע התייצב לטיסה יחד עם עוד 12 בני משפחה בחודש אוקטובר האחרון, אך נשאר בוורשה ולא עלה על הטיסה בשל עיכוב שנגרם לטענתו ע"י וויז אייר ● חברת התעופה טענה מנגד כי סירובה להטיס את התובע היה מוצדק, אך ביהמ"ש קבע כי עליה לשאת בנזקים שנגרמו לו בגין סירוב זה

רומי חכמוב / צילום: פרטי

“זו עבודה לקיץ, אבל צריך להיות מקצועיים ולהפיק משהו כל יום”

רומי חכמוב (15), מאפיינת בסיס נתונים ב-SeeTree ● הערכת שכר: 4,700 שקל

גוגל / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

הדלפה חדשה של מכשיר פיקסל 4 מעוררת שמועות על מערכת מבוססת מחוות, שתאפשר שליטה במכשיר ללא מגע

הדלפה זו מצטרפת להדלפות קודמות, שהובילו לחשיפה של גוגל מלפני כחודש את גבו של המכשיר החדש ● הפעם מתפרסמות תמונות של חזית המכשיר, שגררו גל שמועות לפיהן ייתכן שיהיה בו רדאר למערכת מבוססת מחוות - שתאפשר לבצע פעולות שונות במכשיר מבלי לגעת כלל במסך

כיכר דיזנגוף בתל אביב / צילום: כדיה לוי

חפשו את הצל: למה אחרי כל ההשקעה כיכר דיזנגוף החדשה נטושה בשעות היום?

הכיכר התל-אביבית אינה היחידה, ובחום הלוהט של הקיץ הישראלי גם ירידה של שלוש-ארבע מעלות היא משמעותית ● אז למה חסר כל-כך הרבה צל במרחב הציבורי שלנו, אף שההשקעה בו טובה לתושבים וגם חוסכת כסף למדינה?

אורי שור / צילום: יחצ

12 שנה לאחר שהקים את הראל תעודות סל: אורי שור עוזב את התפקיד

שור יוביל פיתוח קרנות השקעה אלטרנטיביות בבית ההשקעות וימונה עתה ליו"ר הראל אלטרנטיב ● כיום מנהלת הראל קרנות נאמנות קרנות סל ובקרנות מחקות בהיקף כולל של כ-18.5 מיליארד שקל, כשהיא צמחה בתחום זה ללא רכישות