גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הלחץ מוושינגטון והעתירות בבית המשפט לא עוצרים את הקמת נמל המפרץ בחיפה

עיריית חיפה טוענת שהקמת הנמל מונעת הרחבת נמל התעופה, והאמריקאים חוששים מקרבתה של החברה הסינית הבונה את הנמל לספינות הצי האמריקאי בנמל הישן ● גורם מקורב: “אין שום צורך להפעיל נמל במיליארדים כדי לדעת מי עוגן בנמל חיפה, מספיק להשקיף מדירה על הכרמל”

עבודות הבנייה של נמל המפרץ / צילום: איל יצהר
עבודות הבנייה של נמל המפרץ / צילום: איל יצהר

חברת נמלי ישראל (חנ"י) וגופי התכנון ממשיכים לקדם את בנייתו של נמל המפרץ בחיפה על ידי חברה סינית, על אף מלחמת הסחר המתעצמת בין ארה"ב לסין והאיום מצד הסנאט על המשך בנייתו של הנמל.

באחרונה מאוימת הקמתו של הנמל מחוץ ומבית; בוושינגטון, בירת ארה”ב, נשמעת ביקורת על ההתקשרות של ישראל עם SIPG הסינית בחוזה להקמת הנמל ולהפעלתו ל-25 שנה; במקביל, הוציא בית המשפט המחוזי צו ביניים המקפיא את הנפקת אישורי הבנייה לנמל, בעקבות עתירה של עיריית חיפה הנוגעת להרחבת נמל התעופה בעיר.

"לשקול השקעות זרות"

האמריקאים מפעילים לחצים בערוצים שונים בשל חששם מקרבתה של חברה סינית לנמל חיפה הישן, שמשמש גם את ספינות הצי האמריקאי. ממשל טראמפ מעורב בעניין בחודשים האחרונים וכעת גם הסנאט מקדם הצעת חוק הכוללת קריאה לישראל לשקול השקעות זרות בנמל חיפה. “לארצות הברית יש אינטרס בהמשך הנוכחות של ספינות הצי האמריקאי בנמל חיפה, אך יש לנו חששות ביטחוניים רציניים באשר להסדרי החכירה של נמל חיפה... אנחנו קוראים לממשלת ישראל לשקול את ההשפעות הביטחוניות של השקעות זרות בישראל”, נכתב בהצעת החוק.

אחת הנקודות הביטחוניות הרגישות היא העובדה שמחלקת הים של נמל חיפה, המנהלת גם את התנועה של אוניות צבאיות, תועבר לניהול חנ”י, שאחראית גם לנמל המפרץ. חנ”י תידרש לשמור בקפדנות על המידע כדי למנוע מהחברה הסינית להיחשף לתוכנית העגינה של נמל חיפה הסמוך.

לפי גורם המקורב להקמת הנמל, “אין שום צורך להפעיל נמל במיליארדים כדי לדעת מי עוגן בנמל חיפה, מספיק להשקיף מדירה על הכרמל. מהדר אפשר לראות היטב את הנמל ללא משקפת”. להערכתו, הלחץ האמריקאי אינו נובע מצורך ביטחוני אמיתי.

הדרכים לא נסללות

הלחצים מבית מגיעים מעיריית חיפה, שעתרה אתמול לבית המשפט בטענה שהקמת הנמל החדש מונעת את הרחבתו של שדה התעופה בעיר והפיכתו לשדה בינלאומי קטן. מאז היבחרה של עינת קליש-רותם לראשות העיר, ניסתה העירייה לשנות את תנאי ההקמה של הנמל בוועדת הערר המחוזית, ומשלא הצליחה - עבר הדיון לערכאות משפטיות. היום הצטרפה לכך עתירה נוספת, הפעם בבקשה להעביר לידי העירייה את מסמכי המכרז והחוזה שנחתם עם SIPG.

בעתירה טוענת העירייה כי “לגילוי המידע שאותו היא מבקשת חשיבות עליונה... לא ייתכן כי התקשרות בהיקפים של מאות מיליוני שקלים, שלה השפעות והשלכות רוחב על ציבור רב בתחום גיאוגרפי נרחב, תתנהל בחוסר שקיפות מינימלית ובאפלה מוחלטת”.

בינתיים עיריית חיפה משבשת את תוכניות הפיתוח של הנמל. העירייה הייתה אמורה לסלול כבישי גישה לנמל, אך טרם החלה בכך, ולפי הערכות, כנראה שלא תעשה זאת.
ב-SIPG הודיעו כי לא יוכלו להפעיל את הנמל ללא דרכי גישה, וכעת מנסים בחנ”י למצוא פתרונות. אולם, למרות העיכובים, בגופי התכנון ובחנ”י מעריכים כי הקמת הנמל תסתיים ב-2021 כמתוכנן, וניתן יהיה לפצות על האיחור בעזרת האצת קצב העבודות.

שיתוף הפעולה עם הסינים מתעלם גם מהחרמת איראן

ההשקעה הסינית בנמל חיפה היא רק קצה הקרחון של המעורבות הסינית בישראל. חברות סיניות אחראיות לכריית המנהרות ולקרונות של הרכבת הקלה בתל אביב. למכרז המנהרות של הקו הירוק, למשל, ניגשו רק חברות סיניות, חמש במספר. מנהרות הרכבת, שיהיו מלאות בציוד תקשורת, עוברות לא רחוק מ"הבור", מרכז הפיקוד התת קרקעי של צה"ל בקריה.

בירושלים, CRRC הסינית היא ספקית הקרונות לאחת משתי הקבוצות המתמודדות במכרז להקמת הקו הירוק. החברה הסינית PMEC מתמודדת כעת, כחלק מקבוצה בהובלת מבטח שמיר, על רכישה והפעלה של תחנת הכוח אלון תבור. מערכת הביטחון, בהובלת המלמ"ב (הממונה על הביטחון במשרד הביטחון), מתחילה להיות פעילה יותר בקבלת החלטות במכרזים. לאחרונה נכתב ב"הארץ" כי המלמ"ב מתנגד להצעה סינית להפעלת מתקן ההתפלה השני בשורק, שבמסגרת הקמתו ייכרו מנהרות מתחת לשטח ניסויים של צה"ל בפלמחים.

שיתוף הפעולה של ישראל עם חברות סיניות לא מביא בחשבון גם את הניסיונות להחרים את איראן. בעוד ישראל מעודדת את החרם האמריקאי על איראן, היא מאפשרת לחברות סיניות, שלהן פעילות עניפה באיראן, להיכנס גם לשוק הישראלי. כך, למשל, יצרנית הרכבות CRRC מספקת קרונות לרכבת הקלה בתל אביב וגם לזו הפועלת בעיר משהד שבאיראן.

עוד כתבות

משרדי מודרנה / צילום: Brian Snyder, רויטרס

הניסוי הצליח, המניה מתרסקת: מדריך למשקיע הביומד הנבוך

כשחברה מדווחת על "הצלחה" בניסוי - המסקנה של המשקיעים רחוקה מלהיות חד-משמעית, והתנהגות המניה בהתאם ● מודרנה הגדירה את ניסוי הקורונה שלה כהצלחה, אך זכתה לביקורת חריפה, ששלחה את המניה לצלילה של 27% בשבועיים האחרונים וחשפה את המניה לתביעה פוטנציאלית

שבתאי אדלרסברג (אודיוקודס), אבישי אברהמי (Wix), ברק עילם (NICE), מיכה קאופמן (fiverr),  / צילום: תמר מצפי, שלומי יוסף, גלובס

חזרה לימי הבועה? שש כוכבות הייטק ישראליות בשמי וול סטריט

מניותיהן של הישראליות בוול סטריט עלו בחדות לאחרונה ותיקנו את הירידות ממשבר הקורונה ● מה הקפיץ את המניה, מי המרוויחים הגדולים, ומה התחזיות להמשך?

דירת 3 חדרים בנהריה נמכרה ב-778 אלף שקל / צילום: יח"צ

באיזה סכום נמכרה דירת 3 חדרים בנהריה?

מדובר בדירת 80 מ"ר, בקומה ראשונה מתוך חמש, עם מעלית, מחסן וחניה

יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק / צילום: גדעון לוין

נחתמו שתי עסקאות הענק של דלק שיכניסו לה כ-1.1 מיליארד שקל

החתימה סוללת את הדרך גם למכירת דלק ישראל עצמה ● במסגרת העסקה הראשונה מכרה דלק ישראל תמורת 720 מיליון שקל את מלוא זכויותיה בשותפות דלק פי גלילות לקבלן יחיאל אבו ● בעסקה השנייה נמכרו לרפק אנרגיה שתי תחנות כוח ב-367.5 מיליון שקל

עבודות בנייה בכפר סבא-כרכור / צילום: גלובס

החלטה: יש לקזז מהיטל ההשבחה את עלויות הבנייה של שטחי ציבור בפרויקטים פרטיים

החלטה של ועדת הערר המחוזית בחיפה קובעת כי במקרה שיזם מתבקש לבנות שטחים ציבוריים בתוך פרויקט פרטי - הרשות המקומית תקזז את עלות הבנייה מהיטל ההשבחה שיוטל על היזם

חנות כלבו בארה"ב שסגרה את שעריה בשל המשבר הכלכלי בעקבות המגפה / צילום: Jeff Roberson, Associated Press

אמריקה מציגה: הבלוף שרושש את מעמד הביניים

מיליוני אמריקאים, ולפי הערכות שונות יותר ממחצית האוכלוסייה, חיים ממשכורת למשכורת ● רוב טריליוני הדולרים החדשים שהדפיס הפדרל רזרב בחודשים האחרונים הופנו להצלת בעלי מניות ובעלי חוב של החברות הגדולות ● ולמי לא נשאר?

נתב"ג ריק בצל סגירת השמיים עקב הקורונה / צילום: יוסי פתאל

בענף התעופה רוצים שיפסיקו עם החובה בבידוד לשבים מחו"ל. האם זה יעבוד?

הגישה הזהירה שנוקטים במשרד הבריאות מרמזת על כך שאיש לא ירצה להיות חתום על הסרת חובת הבידוד במקרה שזו תביא לגל שני ● אבל בנתב"ג ובענף התעופה הישראלי מתחילים לאבד את הסבלנות

פרופ' אילן דינשטיין, ראש המרכז הלאומי לחקר האוטיזם באוניברסיטת בן גוריון בנגב / צילום: דני מכליס

"יש כנראה המון סוגים של אוטיזם שאנחנו לא מצליחים לאפיין"

התסכול מהדמיות מוח ומהמחקר הגנטי, והתקווה שבמעקב אחרי תנועות עיניים ● פרופ' אילן דינשטיין, ממובילי המכון הלאומי לחקר אוטיזם, הגיע למסקנה כי יש לחקור אוכלוסיות גדולות, באופן הוליסטי ולאורך זמן - ושואף לעקוב אחר שלושה מכל ארבעה אנשים עם אוטיזם בישראל לאורך כל חייהם

ליאור רביב / צילום: איל יצהר

מנכ"ל ישרוטל מחזיר 3,500 עובדים מחל"ת ורוצה לגייס עוד 700. האם גם התיירים יחזרו?

מנכ"ל רשת מלונות ישרוטל, ליאור רביב, בשיחה אישית ומקצועית: על העובדים מירדן שלא יכולים לחזור לעבוד, על הירידה הדרסטית בפעילות ועל הצורך לפתוח שוב את שדה דב עד שתהיה רכבת מהירה לאילת

הפגנה בכיכר רבין נגד הסיפוח / צילום: בר לביא, גלובס

אלפים בהפגנה בכיכר רבין נגד הסיפוח

הערב התקיימה הפגנה נגד הכוונה לספח חלקים מהגדה המערבית - כאשר תאריך היעד שהציב ראש הממשלה הוא ה-1 ביולי ● עודה נטל חלק בהפגנה באמצעות נאום מוקלט: "אנחנו יכולים לעצור את הסיפוח אבל כולנו נצטרך להיאבק בו יחד"

הבורסה בת"א / צילום: שלומי יוסף, גלובס

השבתת הבורסה: הנזק הכלכלי אמנם מוגבל, אבל הנזק האמיתי עוד יתברר בהמשך

עד יום חמישי האחרון הבורסה נתפסה כגוף אמין העומד באופן קבוע לרשות המשקיעים למסחר משני של חוב והון. עכשיו זה כבר לא כל-כך בטוח

אדם עם מסכה עובר ליד בניין בורסת ניו יורק / צילום: Mark Lennihan, AP

"הגיע הזמן לנתק את חרדת הקורונה מקבלת החלטות השקעה"

מנהל ההשקעות הראשי של הבנק השווייצרי קרדיט סוויס, מייקל סטורבק: "השווקים צופים את פני העתיד. הם התקדמו מעבר לחדשות הכלכליות הרעות ופרצו קדימה בחדות מאז השפל, וסביר להניח שלא יגיעו אליו שוב. אל תחכו שיעשו זאת - זו עלולה להיות טעות יקרה"

חניה בבניין משותף / צילום: בר-אל

ביהמ"ש: הצמדת חניות לדירות בעלים – רק ב-100% הסכמה

בית המשפט המחוזי הפך החלטה של המפקחת על המקרקעין בנוגע לרוב הדרוש לשם הצמדת חניות לבעלים, וקבע כי לשם כך נדרשת הסכמה של כל בעלי הדירות פה-אחד

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

אין מסחר בת"א היום בעקבות העיצומים של עובדי הבורסה

עובדי הבורסה פתחו בעיצומים על רקע מחלוקות מול ההנהלה, שהחליטה לבטל את יום המסחר ● בוול סטריט, המדדים קפצו ביום שישי לאחר שפורסמו נתוני אבטלה מעודדים ● בזן גייסה כ-154 מיליון שקל באמצעות הרחבת אג"ח מסדרה י'

שי לי שפיגלמן - ראש מטה המיזם הלאומי ישראל דיגיטלית שמוביל המשרד לשוויון חברתי - יח"צ

"היא נחמדה מדי": גבר ואישה מונו באותו היום למנכ"לים של משרד ממשלתי. נחשו מי חטפה מקלחת קרה

שלוש נשים בלבד מונו למנכ״ליות של אחד מ-34 המשרדים בממשלה הנוכחית. הן זכו לקבלת פנים צוננת על אף שפע התארים, הניסיון וההצלחות המוכחות שהביאו עמן. למה זה עדיין קורה?

קנצלרית גרמניה והזוג הנשיאותי האמריקני בטקס לציון 100 שנים למלחה"ע הראשונה / צילום: רויטרס

הידרדרות ביחסי גרמניה-ארה"ב: טראמפ הורה להוציא אלפי חיילים אמריקאים מהמדינה

אחת מהסברות לתזמון הנוכחי הוא כעס בבית הלבן על קנצלרית גרמניה, שסירבה להגיע באופן אישי לפסגת ה-G7 שתתקיים באמצע החודש בארה"ב● טראמפ איים לעשות זאת כבר בעבר, במהלך העימותים הכלכליים עם גרמניה ואירופה ועל רקע מלחמת הסחר וכן אי-נכונותה של גרמניה להגדיל את תקציב הביטחון שלה כחלק מנאט"ו

איתי בן זאב, מנכ"ל בורסת ת"א  / צילום: תמר מצפי

הנהלת הבורסה החליטה לא לפתוח את המסחר היום בעקבות עיצומי העובדים

ועד עובדי הבורסה: "לאורך כל השבוע שעבר המשיכה ההנהלה להתנגח בהסתדרות ובוועד, חרף ההודעה המוקדמת המתריעה מפני צעדים ארגוניים" ● הנהלת הבורסה: "הוועד אינו מסתפק בבונוס של 15 מיליון שקל. עלות השכר הממוצעת של עובד בורסה עומדת על כ-50,000 שקל בחודש"

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - סופ"ש 5-6 ביוני 2020

בסופ"ש באיכילוב: 18 פצועים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

"גלובס" ובית החולים איכילוב חוזרים לדווח על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

איור של סצינה ממשפט דרייפוס / צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

למה נתניהו משווה את עצמו לדרייפוס, ואיך זה קשור לטראמפ

עד כמה מופרכת קביעתו של ראש הממשלה כשהוא אומר לנו: "אני דרייפוס, הקורבן הגדול ביותר בעולם ב–244 שנות דמוקרטיה" - ואיך זה קשור לטראמפ? שיעור ברפובליקה השלישית

סוחרים בוול סטריט / צילום: Brendan McDermid, רויטרס

וול סטריט ננעלה בעליות; מדד נאסד"ק נשק לשיא

המדדים דאו ג'ונס, ו-S&P 500 קפצו ב-3.15% ובכ-2.6%, בהתאמה ● כ-2.5 מיליון אמריקאים חזרו לשוק העבודה בחודש מאי ● ראלי בענף התעופה: מניית אמריקן איירלינס זינקה בכ-7% בואינג הוביל את העליות בדאו ג'ונס עם תוספת של 10% ● מחיר הנפט מתקרב ל-40 דולר ● הזהב יורד בכ-2.3%