גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

לאחר ששליטת מוזס בוצרה: כמה באמת שווה "ידיעות אחרונות"?

העסקה ההיסטורית לביצור שליטתו של נוני מוזס ב"ידיעות אחרונות" יצאה השבוע לדרך והשאירה אחריה שובל של שאלות ● מה גרם לאיש שממילא שולט אפקטיבית באחת מקבוצות התקשורת החזקות בישראל להגדיל את חלקו דווקא כעת, מה הקשר להליך הפלילי המתנהל נגדו, ומה מלמדת העסקה על האפשרות שייכנס בעתיד הקרוב רוכש אחר בנעליו של מוזס?

בית "ידיעות אחרונות" בראשון-לציון / צילום: כדיה לוי
בית "ידיעות אחרונות" בראשון-לציון / צילום: כדיה לוי

בצל פרשת 2000, הפך השבוע נוני מוזס לבעל המניות הגדול ב"ידיעות אחרונות". מוזס הוא ממילא האיש החזק של קבוצת ידיעות, גם כשהחזיק 24% בלבד מהמניות. כעת, ערב שימוע על הגשת כתב אישום בעניינו הוא גם בעל המניות הגדול בקבוצה.

העסקה החריגה במסגרתה רכש את מה שמכונה "מניות פישמן" מבנק הפועלים לפי שווי קבוצה של כ-650 מיליון שקל, היא עסקה היסטורית במונחי שוק התקשורת הישראלי והיא מעלה שורה של שאלות: מה גרם לאיש שממילא שולט אפקטיבית באחת מקבוצות התקשורת החזקות בישראל להגדיל את חלקו דווקא כעת, מה הקשר להליך הפלילי המתנהל נגדו, ומה מלמדת העסקה על האפשרות שייכנס בעתיד הקרוב רוכש אחר בנעליו של מוזס. אלא שלפני שנצלול לכל אלו שווה להקדיש כמה מילים לשאלת שווי המניות.

 נוני  מוזס/ צילום: מגד גוזני

1. עסקה טובה בעיקר למוזס 

קבוצת "ידיעות אחרונות" עומדת על המדף בצורה כזו או אחרת כבר שנים. כונסי הנכסים למניות פישמן מטעם בנק הפועלים חיפשו בשנים האחרונות רוכש לחלקו (34%), וגם מוזס עצמו בחן אפשרויות שונות למכירת הקבוצה. בכל המגעים נהגו בקבוצת ידיעות ובסביבותיה לנקוב בשווי של כמיליארד שקל - סכום הגבוה משמעותית מהשווי לפיו תומחרה העסקה האחרונה בפועל.

גם העסקאות הנלוות המתוכננות כעת להמשך ביצור מעמדו של מוזס בקבוצה, כמו למשל, רכישת חלק ממניותיה של מרים (מימי) נופך-מוזס או אלו של משפחת יודקובסקי, צפויות להתבצע לפי שווי נמוך יחסית של 650-720 מיליון שקל.

במובן הזה מדובר בעסקה טובה למוזס. במינימום סיכון (וכמעט מבלי להביא כסף מהבית) הוא מבצר את מעמדו החזק ממילא ומונע ניסיונות להדיחו במחיר לא גבוה במיוחד. אלא שלבנק הפועלים אמור היה להיות, לפחות על פניו, אינטרס אחר של מקסום שווי המניות. מדוע אם כך הסכימו למכור למוזס את המניות במה שנראה על פניו כמו הנחה של עשרות אחוזים?

בשוק טוענים כי בסיטואציה שבה מוזס הוא ממילא הרוח החיה בעיתון שהולך ומאבד ממעמדו ובכל מקרה לא מחלק דיבידנד, לא הייתה אפשרות אפקטיבית למכור את המניות לאיש מלבד מוזס עצמו. בסיטואציה הזו של מוכר אחד וקונה אחד הרי שהשווי כמעט בהגדרה נמוך יותר.

אלא שההסבר הזה מציף שאלה אחרת - אם מוזס הוא האיש על פיו יישק ממילא דבר, מדוע לו לקנות בכסף שאין לו מניות שהיו יכולות להישאר על המדף בחינם מבלי להפריע לאיש? בהקשר הזה כבר נכנסות לתמונה הערכות שונות לפיהן מצבו המשפטי של מוזס ויחסי הכוחות בתוך העיתון הניעו אותו לפעולה. "גם בהינתן כתב אישום מי יעז לומר לנוני כעת שהוא צריך להשעות את עצמו?", אמר השבוע אחד העובדים בקבוצה. "זה גם מסר לא רע עבור הפרקליטות ערב כתב אישום - בבחינת אל תשכחו מי שולט בעיתון החזק במדינה".

2. שווי המניות נשחק לאורך השנים 

נתון נוסף ששווה להתייחס אליו ביחס לשווי המניות בידיעות הוא שחיקת הערך שלהן לאורך השנים. חלקו של פישמן נרכש ב-1997 באמצעות חברה משותפת למשפחות פישמן ובר און (ראו גילוי מלא) מידיו של זאב מוזס. בספר "העיתון" של עדי מרקוזה-הס מתואר כיצד נקבע שווי חלקו של פישמן (אז בשותפות עם בר און). על פי מרקוזה-הס, מוזס ביקש מעורך הדין יוסי שגב למצוא רוכש למניות. שגב שאל את מוזס בכמה הוא מעריך את חלקו, ומוזס נקב בסכום של מאות מיליוני שקלים - 'אם אשיג לך יותר אוכל לקבל את ההפרש?', שאל שגב ונענה בחיוב. זמן לא רב לאחר מכן נרכשו שליש מהמניות לפי השווי המיוחס היום לקבוצה כולה. שגב גרף לכיסו מאות מיליוני שקלים.

הסיפור הזה ממחיש עד כמה קביעת שווי ל"ידיעות אחרונות" - קבוצה פרטית המתנהלת בקנאות ביחס לתוצאותיה הכספיות - היא משימה קשה. אבל הוא גם ממחיש עד כמה נשחק שוויה לאורך השנים, ובעיקר כוחו של העיתון המודפס, ומשפיע לרעה על שווי הקבוצה כולה שאליה דווקא נוספו אפיקים הנחשבים מוצלחים יחסית לתזרים המזומנים כמו אתר ynet.

3. מה יעלה בגורל העיתון כעת?

אחת האפשרויות היא כמובן שמוזס אסף מניות כדי למכור אותן בעתיד, עם פרמיית שליטה במחיר גבוה יותר. אלא שאנשים שמכירים את מוזס מקרוב טוענים שעבורו "ידיעות אחרונות" הוא לא עסק אלא מפעל חיים וכי אין לו כל כוונה למכור את העיתון - מה שעלול להשתנות כמובן בתסריט שבו הוא יואשם, יישפט וייכנס לכלא.

"איבוד השליטה הטריף אותו", אומר שלא לייחוס בכיר בתעשייה על מוזס. "בשביל לקנות אותה חזרה הוא היה מוכן להשקיע הרבה כסף. להשקיע כדי לקנות משהו שבעצם שייך לו".

האם הניהול השוטף של ידיעות ישתנה לאור ביצור מעמדו של מוזס? בשביל אנשי "ידיעות אחרונות" מוזס הוא העיתון והעיתון זה הוא, וסביר להניח שבעיתון עצמו לא יקרו שינויים מרחיקי לכת בקרוב. אל שאם האיש הכול יכול של "ידיעות אחרונות" יסתבך משפטית עד כדי כך שימצא עצמו בכלא, אזי נפתח משחק חדש לחלוטין. 

*** גילוי מלא: רכישת המניות ב"ידיעות אחרונות" בשנת 1997 נערכה על-ידי חברה משותפת של משפחת פישמן ומשפחת בר און. כיום מדובר בהחזקה עקיפה ומשורשרת ללא זיקה אפקטיבית למניות "ידיעות אחרונות". איש העסקים אליעזר פישמן הוא בעל השליטה הקודם בחברת "מוניטין", המחזיקה (100%) בעיתון "גלובס". פישמן ואלונה בר און, מבעלי השליטה הנוכחיים בחברה, מצויים בסכסוך משפטי עסקי ואישי מתמשך.

*** חזקת החפות: יודגש כי גם לאחר המלצת המשטרה ופרסום כתב החשדות, ארנון (נוני) מוזס הוא בגדר חשוד, לא הורשע בביצע עבירה ועומדת לו חזקת החפות.

עוד כתבות

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

וול סטריט ננעלה בירידות: הנאסד"ק איבד 0.7%, אמריקן איירלינס המריאה בכ-40%

אמריקן איירליינס דיווחה על עלייה של 71% בכמות הנוסעים היומית במאי לעומת אפריל ● מספר דורשי העבודה בארה"ב בשבוע החולף עלה מעבר לצפי ● פייסבוק תחל לסמן מידע מגופים ממשלתיים ברשת, בעיקר של סוכנויות ירידות מרוסיה וסין ● חשד להלבנת כספים בקזינו בסינגפור של לאס ווגאס סאנדס בבעלות שלדון אדלסון

דונלד טראמפ / צילום: Gripas Yuri -ABACA, רויטרס

טראמפ צדק? חורים במחקר נגד שימוש בתרופת המלריה לקורונה

האם זה אומר טראמפ צדק כשהחליט על דעת עצמו לקחת את התרופה למניעה? לא בהכרח ● מחקרים נוספים הראו כי תרופת ההידרוקסיכלורוקווין לא יעילה בטיפול בקורונה, ובימים אלה מתפרסם מחקר נוסף המעיד כי אין לה תועלת במניעה

רכבת ישראל / צילום: דוברות רכבת ישראל

שרת התחבורה מירי רגב: הרכבת תחזור ביום שני כמובטח

הרכבת תחזור לפעילות מלאה ב-8 ביוני, ולא תהיה חזרה הדרגתית כפי שנשקל בעבר

איירין טריפלט – האדם האחרון שקיבל פנסיה ממלחמת האזרחים האמריקאית / צילום: צילום מסך מפייסבוק

הלכה לעולמה איירין טריפלט – האדם האחרון שקיבל פנסיה ממלחמת האזרחים האמריקאית

אביה של איירין, מוס טריפלט, נלחם במלחמה בין השנים 1862 ל-1865 ● כבת נכה של ותיק מלחמה, זכתה טריפלט לפנסיה בגובה 73.13 דולר בחודש מהממשל האמריקאי

שדה נפט בקנדה / צילום: Todd Korol, רויטרס

עלייה של יותר מ-100%: זוכרים שמחיר הנפט ירד אל מתחת לאפס? התרגשתם? הפסדתם

העימות בין רוסיה לסעודיה הומר בהסכם, המלאי בארה"ב ירד, הנהגים חוזרים לכביש - ומחיר הזהב השחור רשם קאמבק מהשפל ההיסטורי • גיל בפמן, לאומי שוקי הון: "מי שבעיקר ירוויח הן יצרניות הנפט הגדולות עם יכולת יצוא ומגזר האנרגיה בארה"ב" • האם פגישת אופ"ק הקרובה תשנה את התמונה?

סניף של רשת עדיקה / צילום: שלומי יוסף, גלובס

גל העזיבות בעדיקה: גם סמנכ"ל הכספים יסיים את תפקידו בחברה

סמנכ"ל הכספים של קמעונאית האופנה, ישי שמע, יסיים את תפקידו "בהסכמת הצדדים", כך עולה מדיווח שמסרה החברה לבורסה ● שמע שימש כסמנכ"ל הכספים של עדיקה מאז אוקטובר 2017, והוא צפוי לסיים את כהונתו בתחילת באוגוסט

האחים רפי וג'ו נקש  / צילום: רוני שיצר

ביהמ"ש: האחים נקש לא רשאים להקים מלון בוטיק בבית אגאבאבא בת"א

האחים וואליד ועבד אבולעפיה פנו לבית המשפט בבקשה למנוע מחברה בבעלות האחים נקש לבצע עבודות שיפוץ במבנה, בדרך להופכו למלון בוטיק ● החברה שבבעלות האחים נקש הינה דיירת מוגנת במבנה ● אחרי קרב משפטי ארוך קיבל בימ"ש את הבקשה

מטוס של אל על / צילום: יח"צ

שוב התפוצץ המו"מ בין הנהלת אל על לנציגי הטייסים

נציגי הטייסים טוענים שהפיצוץ במו"מ הגיע על רקע הסירוב של בעלי החברה להזרים הון לחברה לפי דרישות האוצר ● עוד נטען לאי נכונותם של בעלי החברה, משפחת בורוביץ המחזיקה בחברת כנפיים, לדון עם הטייסים על התמורה להשקעה הנדרשת מהם, כלומר מתווה של אופציות או חלוקה של רווחים עתידית

תמונות מהתערוכה / צילום: הדרן יזמות

עוד קורבן לקורונה: ואן גוך נמצא בבידוד במרינה בהרצליה

וגם: עיריית תל אביב-יפו הודיעה על השלמת הנגשת החופים המוכרזים בעיר ● השיחה

 

פועלי בנייה סינים. מהגרי העבודה הם שליש מכוח העבודה הסיני  / צילום: Arek Rataj, Associated Press

העובדים הדפוקים של סין משלמים את מחיר הקורונה: נותרו בלי עבודה ובלי שכר

290 מיליון מהגרי העבודה מהכפר ישנם בסין ובעשורים האחרונים הם תרמו תרומה מכרעת לצמיחתה המסחררת • כעת מהגרים אלו, הנחשבים כאזרחים סוג ב' ונטולי זכויות סוציאליות לפי הגדרות היסטוריות של המדינה, הם הראשונים להיפגע מהמיתון הכלכלי

סניף של יינות ביתן / צילום: איל יצהר, גלובס

הסכם קיבוצי בין הנהלת יינות ביתן לוועד עובדי מגה

בנוסף להסכם הקיבוצי הגיעו הצדדים להסכמות לגבי צעדי ההתייעלות בחברה ● בין צעדי ההתייעלות: סגירת המרלו"ג בקיבוץ אייל, כפי שנחשף לראשונה ב״גלובס״

למידה מהבית / צילום: שאטרסטוק

עבודה מהבית מגדילה את אי השוויון

לא הכול ורוד: העבודה מהבית תפגע בעובדים החלשים ובמי שחייבים לשהות פיזית במקום העבודה

משרדי תאגיד השידור הציבורי כאן 11 / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מועצת התאגיד: כמחצית מהגרעון הוא כתוצאה "מטעויות שונות שנעשו ע"י ההנהלה"

המועצה היוצאת הנחתה את הנהלת התאגיד להימנע מפגיעה בליבת עשיית התאגיד ובעובדים "שאינם אחראים בשום צורה לגירעון שנוצר" ● למרות זאת, היום קיבלו העובדים הודעה על צעדי צמצום

גיל עומר / צילום: דוברות הכנסת - יצחק הררי

ועדת האיתור ממליצה להאריך את כהונתו של גיל עומר כיו"ר תאגיד השידור

ההמלצה הועברה לשר התקשורת ביחד עם המלצה על עוד חמישה חברי מועצה מכהנים ושלושה מומלצים נוספים ● האם יש מי שפועל לסכל את המינוי מאחורי הקלעים?

מחכים בתור לעלות לאוטובוס / צילום: בר לביא, גלובס

אפליקציית התשלומים החדשה של משרד התחבורה: עולים על אוטובוס או רכבת - ומגלים רק בסוף החודש כמה זה עלה

בסוף יוני יושקו אפליקציות תשלום בתחבורה הציבורית, שניתן יהיה להשתמש בהן לצד הרב-קו • החישוב על התשלום ייערך רק בסוף החודש, בהתאם לפרמטרים שונים כמו היקף השימוש ומרחק הנסיעה • מי ירוויח ומי יפסיד? הנוסעים באוטובוס או ברכבת יידעו רק בדיעבד

ליאור ורונה, בעלי חברת השיווק “סילקרואוד” הפועלת מול השוק הסיני / צילום: איל יצהר, גלובס

מייסד סילקרואוד: "מי שחושב שהוא יגיע לשוק הסיני ויחנך אותו, נועד לכישלון"

ליאור ורונה הוא מנכ"ל ומייסד "סילקרואוד", חברת שיווק לשוק הסיני ● "בתקופה הזו הסינים חוששים לפגוש אזרחים זרים, משום שהם חושבים שהזרים לא לוקחים את הקורונה ברצינות, למשל שהם לא עוטים מסכות"

ברק עילם, מנכ"ל נייס / צילום: איל יצהר

נייס רוכשת חברה מתחום מניעת הפשיעה הפיננסית

החברה מארה"ב, Guardian Analytics, מספקת פתרונות מבוססי AI בענן ● היקף הרכישה לא דווח

ברק אובמה / צילום: רויטרס

אובמה לנוער שחור בארה"ב: "זה הרגע להתעלות לאידאלים הנשגבים ביותר"

הנשיא לשעבר אמר את הדברים במפגש וירטואלי עם נוער שחור על רקע הריגתו של ג'ורג' פלויד בידי שוטרים במינאפוליס ● "הטרגדיה היא גם הזדמנות אדירה להתעורר", אמר

ביתן של VMware בתערוכה בלאס וגאס / צילום:  Shutterstock / א.ס.א.פ קרייטיב

המעבר לסביבת הענן מחזק את מעמדה של VMware

חברת הטכנולוגיה האמריקאית מתאפיינת לא רק בצמיחה עקבית וברווחיות גבוהה, אלא גם במאזן פיננסי חזק מאוד ביחס לרמה BBB שבה מדורגות האג"ח שלה

מחאת המסעדנים שנפגעו ממגפת הקורונה מול הבונדסטג בברלין / צילום: DPA, Associated Press

המודל הגרמני לשיקום הכלכלה: לשפוך הרבה כסף על הבעיה, במהירות רבה

גרמניה החליטה על חבילת תמריצים נוספת במסגרתה היא תוציא 130 מיליארד אירו שיתווספו ל־50 מיליארד אירו לעצמאים ובעלי עסקים – פי ארבעה משיעור ההוצאה כחלק מהתמ"ג בישראל ● זאת בנוסף להלוואות וערבויות בשווי 1.5 טריליון אירו לחברות גרמניות