גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

החברה הישראלית שמפתחת בדיקת דם לאבחון סרטן

המוצר של חברת סאוויסל מבוסס על מחקר בשדה רפואי חדש: אימונו-מטבוליזם ● בשלב זה, הוא משווק לאבחון סרטן ריאות

גיורא ואייל דוידוביץ‘/  צילום: יחצ
גיורא ואייל דוידוביץ‘/ צילום: יחצ

תעשיית הביוטק עדיין לא ויתרה על החלום להגיע לאבחון מוקדם של סרטן באמצעות בדיקת דם, ללא מחיר הפולשנות או חוסר הנוחות לנבדק. כמה חברות פועלות היום לפיתוח מוצר כזה, וסאוויסל הישראלית ביניהן.

המוצר של סאוויסל שונה דרמטית מכיוון שהוא מבוסס על מחקר בתחום חדש ומלהיב ברפואה - אימונו־מטבוליזם, המשתמש בשינויים שעוברים תאים במערכת החיסון במפגש עם גורמי מחלה מסוימים. השינויים הם לרוב באופן ניצול האנרגיה בתוך התא, כלומר, המטבוליזם שלו.

התאים של מערכת החיסון שעוברים את השינוי במקרה הזה הם לא הנוגדנים (אותם תאים שבזכותם יש לנו עמידות לווירוסים שכבר פגשנו), אלא תאים הנחשבים "תאים קטלניים". הם מותאמים למחלה מסוימת ועוברים שינוי מטאבולי שנגזר מסוג המחלה, המשפיע על היכולת שלהם להתמודד עמה.לדברי גיורא דוידוביץ', מנכ"ל ומייסד סאוויסל, "גילוי מעניין בתחום, שפורסם לאחרונה במאמר מקצועי ונרחב מאוד במגזין -Nature Review - היה שהשפעול המטבולי הוא ממש ספציפי לכל מחלה. המאמר הזה, שפורסם בידי גורמים מקצועיים בינלאומיים מוסמכים, נתן את ההכרה לשימוש בשיטה זאת ככלי אבחון רחב למחלות שונות".

הטכנולוגיה שעליה מתבסס המוצר של סאוויסל פותחה באוניברסיטת תל אביב על ידי פרופ' פרננדו פטולסקי, והמידע עליה הגיע אל האחים גיורא ואיל דוידוביץ' לאחר שהקימו ב-2008 משרד ייעוץ בישראל. קודם לכן היה גיורא מנהל בכיר בחברת מוצרי הצריכה פרוקטר אנד גמבל ובחברת התרופות ג'ונסון אנד ג'ונסון, וניהל סטארט-אפ בתחום הסוכרת. אייל הגיע מתפקידי תכנון פרויקטים, תקציבים ותפעול באינטל העולמית.

מה ההבדל ביניכם לבין חברות אחרות שפועלות בתחום?

איל דוידוביץ', סמנכ”ל התפעול הראשי של החברה וממייסדיה: "חברות אחרות התמקדו בשפעול תאי החיסון כחלק מהתהליך הטיפולי. אנחנו היחידים, למיטב ידיעתנו, שמשתמשים בכך לצורך אבחון, ויש לנו פטנטים על כך".

ומה ההבדל בין סאוויסל לחברות המציעות "ביופסיה נוזלית”, כלומר אבחון סרטן בבדיקת דם או הפרשות?

גיורא: "תחום הביופסיה הנוזלית כולו כבר מגלגל מיליארדי דולרים ונערכו בו בשנים האחרונות עסקאות מיזוג ורכישה בהיקף של 6 מיליארד דולר. ההבדל הוא ברגישות של הבדיקה שלנו, המאפשרת אבחון מוקדם יותר. המתחרים שלנו עובדים בעיקר על ריצוף גנטי של חומרים שמופרשים למחזור הדם מהגידול הסרטני. אין ספק שיש כמובן תפקיד לאפיון מוטציות של הסרטן, אך לטכנולוגיות אלה יש קשיים בגילוי מוקדם בשלב I וII-. לשם כך הם צריכים לאתר מעט מאוד חומר סרטני בתוך אינסוף חומרים המופרשים למחזור הדם.

המוצר הראשון, שאותו מפתחת החברה, מיועד לאבחון סרטן ריאות, סוג סרטן שהאבחון המוקדם שלו קריטי לטיפול. אם מגלים את הסרטן בשלב I, סיכויי ההישרדות הם 80%, לעומת 13%-14% אם מגלים אותו בשלב III.

כיום, רוב המאובחנים בשלב I הם חסרי סימפטומים ומגיעים לטיפול בעקבות ממצא מקרי בצילום שבוצע לצורך אחר. כאשר רואים גוש בצילום יש שתי אפשרויות: לשלוח לביופסיה כדי להכריע לגבי טיבו או לחכות ולראות אם חל שינוי בממצא לאחר זמן. ההחלטה לדחות את הביופסיה נובעת מכך שמדובר בהליך פולשני ומסוכן בפני עצמו, אלא שלפעמים בעקבות הדחייה האבחון נעשה מאוחר מדי. לכן החלפת הביופסיה באבחון לא פולשני חיונית.

הבדיקה של סאוויסל היא מעין ערכת אבחון שעליה שורות על גבי שורות של באריות (חללים) זעירות ובהן חומרים שונים שיכולים ליצור תגובה של תאי החיסון. החברה מודדת את קצב השימוש באנרגיה במפגש של כל חומר מעורר עם תאי החיסון, ומתארת את "חתימת" האנרגיה של התא. “"זה כמו מסדר זיהוי. מה שהתא ראה בעבר יגרום לו להרים דגל אדום" ", אומר איל דוידוביץ'.

המוצר עוד לא עבר את אישור ה-FDA רשות המזון והתרופות בארה"ב, אבל בשוק האמריקאי בדיקות מעבדה יכולות להימכר גם לאחר שקיבלו גושפנקה כמעבדה מורשית על ידי CLIA. החברה מתכוונת להגיע ל FDA-בהמשך. בינתיים, היא ביצעה ניסוי קליני בישראל שתוצאותיו פורסמו בכתב העת הבינלאומי המקצועי Cancer Immunology & Immunotherapy, ובו הראתה שרמת הרגישות של הבדיקה (איתור חולים כחולים) הייתה 91% והסגוליות (איתור בריאים כבריאים) 80%. תוצאות אלה נחשבות למצוינות לאבחון מוקדם, ומעוררות תקווה להמשך.

עוד כתבות

רפי פרץ/ רובי קסטרו - וואלה חדשות

רפי פרץ חוזר בו: "טיפולי המרה הם דבר פסול וחמור, זוהי עמדתי"

פרץ שיגר מכתב בתפוצת מנהלי בתי הספר בארץ ובו כתב: "מעולם לא הצעתי לעשות טיפולי המרה אליהם אני מתנגד נחרצות אני יודע שטיפולי המרה הם דבר פסול וחמור"

שרון שפורר \ צילום: שלומי יוסף

לשכת עוה"ד החליטה לסגת מהתביעה נגד שרון שפורר

גם יו"ר לשכת עוה"ד הקודם, עו"ד אפי נוה, צפוי להפסיק לנהל את התביעה העצמאית נגד שפורר ● לפני כשלוש שנים הגישו לשכת עורכי הדין ונוה, תביעת לשון הרע בסך כמיליון שקל נגד שפורר בגין סדרת כתבות שהיא פרסמה באתר "המקום הכי חם בגיהינום"

מערכת ברק 8 / צילום: באדיבות התעשייה האווירית

התעשייה האווירית חתמה על חוזה בהיקף 50 מיליון דולר עם חיל הים ההודי

במסגרת החוזה, התעשייה האווירית תספק שירותי תחזוק שוטפים וחלפים לתתי מערכת הקשורות למערכת טילי ההגנה ברק 8 ● רפאל דיווחה כי החלה בייצור מכלולים הקשורים למערכת טילי ההגנה של תע"א בהיקף כולל של כ-100 מיליון דולר

שלי יחימוביץ / צילום: יוסי זמיר

שלי יחימוביץ': "בכוונתי לקחת פסק זמן מהפוליטיקה, ולא לכהן בכנסת הבאה"

שלי יחימוביץ', שמכהנת כחברת כנסת מטעם מפלגת העבודה, הודיעה על פרישתה ● "לרגע לא הפסקתי לאהוב את העבודה הפרלמנטרית, ואני גאה בהישגי בה, אך עייפתי מאוד מהחלק הפוליטי"

וול סטריט, ניו יורק / צילום: Shutterstock

היקום ההפוך שמנחה את המשקיעים: זו התעסוקה, לא הריבית

למרות נתונים כלכליים מעודדים בארה"ב, כמו דוח התעסוקה שהתפרסם בסוף השבוע, המשקיעים בוחרים להמשיך להתייחס לשאלה אחת בלבד, שנראה כי כבר אבד עליה הכלח - האם הריבית תרד או תעלה, ובאיזה שיעור

דב קוטלר / צילום: איל יצהר, גלובס

לאחר שינוי הכיוון בפועלים: האם גם בנק לאומי בדרך למהפכה

המינוי של דב קוטלר למנכ"ל בנק הפועלים, למרות זעמם ובניגוד גמור לדעתם של אנשי הגוורדיה הוותיקה של הבנק, מדגיש את הצורך בשינויים כדי לעמוד באתגרים החדשים של השוק ● ביחד עם המינוי של אורי לוין, שלא "נולד" בדיסקונט, נראה כי הדרך לשינוי דרמטי גם בצלע הגדולה השלישית - בנק לאומי - עשויה להיות קלה יותר, אם היו"ר רק ירצה בכך

מאיר שפיגלר / צילום: שלומי יוסף

הגירעון יגדל: הביטוח הלאומי הודיע כי יפסיק לרכוש אגרות חוב מהמדינה

זאת לאחר שלדברי מנכ"ל המוסד לא הושגה כל התקדמות במגעים לקראת הסכם חדש בין הביטוח הלאומי למדינה ● שפיגלר ציין כי בעבר הזהירו אותו באוצר שביטול ההסכם יוביל לזינוק בגירעון ל-3.9% - צעד שיביא לפגיעה בדירוג האשראי של ישראל ● מרידור: "שפיגלר לוקח על כתפיו אחריות לסיכונים כלכליים אימתניים"

סקר הסקרים - מועד ב'

סקר הסקרים: ליברמן מתחזק, נתניהו וגנץ יציבים, סרטון הפלאפל לא עזר לברק

מערכת הבחירות החדשה יצאה לדרך, וסקר הסקרים חוזר ● מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה? ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר של מערכת הבחירות הלוהטת

יו"ר רשות ניירות ערך ענת גואטה באירוע עושים שוק \ צילום: איל יצהר

רשות ניירות ערך רוצה להנגיש את ההשקעה בקרנות הגידור לציבור דרך קרן נאמנות ייעודית חדשה

הרשות "שוקלת לאפשר הצעה לציבור של קרן נאמנות אלטרנטיבית מסוג 'קרן גידור בנאמנות'" ● "במהלך השנים האחרונות חלה התפתחות מואצת בתעשיית הקרנות האלטרנטיביות"

אהוד ברק / צילום: איל יצהר

תמונות נוספות של ברק נכנס לבית של אפשטיין פורסמו בבריטניה

קשריו של אהוד ברק עם המיליארדר ג'פרי אפשטיין מתעוררים מחדש בעיתונות הבריטית ● ברק: אגיש תביעה נגד הדיילי מייל

הרובוט "יגאל"/ צילום: Trax

הכירו את "יגאל": הרובוט החדש של שופרסל שיעזור לרשת לסדר את המדפים

רשת הקמעונאות הגדולה בישראל משתפת פעולה עם הסטארט-אפ טראקס, ותכניס לסניפיה רובוטים שיעקבו בזמן אמת אחר המלאי, במקביל למערכת חכמה של מצלמות שפריסתן תגדל ל-15 סניפים במקום שלושה כיום ● עלות כל רובוט נאמדת בכ-20 אלף דולר, ובחברה מעריכים כי המהלך ישפר בכ-5% את זמינות המוצרים

סטודנטים לרפואה בשיבא. מוסדות הלימוד לא עומדים בקצב השינויים / צילום: יחידת צילום שיבא

הנתונים נחשפים: איך יכול להיות שציוני ההסמכה של כל הרופאים בישראל זהים?

הסוד השמור של הפקולטות לרפואה: ציוני הסטודנטים בפקולטות השונות מעידים כי תוכניות הלימודים החדשות מוכיחות את עצמן • פרופ' רבקה כרמי, לשעבר נשיאת בן־גוריון, "פסיכומטרי גבוה לא מעיד על טיבו של רופא. התוכנית השש שנתית היא פאסה"

דיוויד מרכוס מעיד בסנאט על הליברה, המטבע הדיגיטלי של פייסבוק / צילום: REUTERS/Erin Scott / צילום: רויטרס

"פייסבוק מסוכנת": השימוע בסנאט נהפך למתקפה על ליברה - והביטקוין מתקרב לשפל של חודש

שער הביטקוין נע סביב 9,400 דולר הבוקר, אחרי נפילה של 13% ביממה האחרונה ● ראש תוכנית ליברה, המטבע הדיגיטלי של פייסבוק, עבר חקירה באש צולבת בשימוע אתמול בסנאט האמריקאי - והיום יתייצב לשימוע נוסף בקונגרס ● פייסבוק לא פנתה עדיין בעניין ליברה לרשות הממונה על אבטחת המידע בשווייץ

אורי פדרמן - בעלים של קפה לנדוור  / צילום: איל יצהר, גלובס

לנדוור רוצה לגימה ממכירות הקפסולות בשוק הפרטי: חתמה על הסכם הפצה עם דנשר

החברה מחפשת להשתלט על עד 20% משוק הקפסולות ● החברה חתמה על הסכם הפצה עם חברת בת של דנשר הנקראת דנסל, שתפיץ עבורה את הקפה בכ-1,000 נקודות מכירה נוספות

מטוס ממריא בנמל תעופה / צילום: shutterstock

רשות שדות התעופה מזהירה: השרב הכבד יעכב את לו"ז ההמראות

מחר צפוי לשרור שרב כבד ורשות שדות התעופה פירסמה הודעה בקרב חברות התעופה שמזהירה על עיכובים בהמראות בגלל תנאי מזג האוויר

אורי לוין / צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט

מגבלת שכר הבכירים קוסמטית ולא מבריחה מועמדים

מועמדים פנימיים וחיצוניים, מנהלים מיומנים יותר או פחות, ידעו חד-משמעית מה יהיה שכרם אם יתמנו לתפקיד המנכ"ל בהפועלים ודיסקונט ● האיומים והאזהרות שמגבלת השכר בפיננסים תבריח מועמדים טובים התבדו ● פרשנות

מטוס ממריא בנמל תעופה / צילום: shutterstock

בגץ הכריע: סוכני נסיעות לא יוכלו למכור ביטוחים לחו"ל

אובדן רווחים של 26 מיליון שקל בשנה: בג"ץ אישר את החלטת רשות שוק ההון ביטוח וחיסכון שאסרה על סוכני הנסיעות למכור ביטוח נסיעות לחו"ל, בטענה כי רק מי שמוסמך למכור ביטוח יכול לעשות זאת ● "ניצחון גדול למבוטחים, שהיו מטופלים עד כה על ידי גורם לא מפוקח"

אמיר אוחנה / צילום: לשכת עורכי הדין

האם משרד החינוך כבש את צמרת התקציבים של משרדי הממשלה?

משרד החינוך היה ידוע כמספר 2 הנצחי של ספר התקציב, אך לפי שר המשפטים אמיר אוחנה "בשנה האחרונה, תקציב החינוך עבר את תקציב הביטחון. זה לא היה בתולדות המדינה" ● בדקנו האם זה נכון ● המשרוקית של "גלובס"

שי באב"ד/ תצלום: ליאור מזרחי

מנכ"ל האוצר: "האגו זו המחלה הישראלית ובמגזר הממשלתי זה מגיע לרמות מטורפות"

במסגרת הרצאה על איך מקדמים רפורמות מתח מנכ"ל האוצר שי באב"ד ביקורת נוקבת על המגזר הציבורי ● "לצערי אין בממשלה אחריותיות. אם אתה טוב אתה לא מתוגמל בשום דבר. אם אתה רע אף אחד לא יודע. אם לא כתבו עליך כלום בדוח המבקר ולא הגעת ל-433 – אז אתה מצויין"

אייל לפידות / צילום ארכיון: יוסי כהן

הנזק שגורם אייל לפידות לנורמות בשוק ההון הישראלי

חבילת השכר העצומה שקיבל אייל לפידות בשיכון ובינוי – יותר מ-100 מיליון שקל בחמש שנים - הגבירה את תחושת התיאבון אצל מנהלים רבים במשק ● זהו נזק עצום הנובע משרשור של חוסר פרופורציה שנולד ממקרה אחד חריג ● אבל לפידות בסך הכול ביקש וקיבל את מה שרצה, והאצבע המאשימה צריכה להיות מופנית אל המאשרים ● דעה