גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

פייסבוק יכולה לעזור לשיקום האמון בבלוקצ'יין

ליברה, המטבע הדיגיטלי של פייסבוק, מבטיח לשנות את העולם כפי שאנחנו מכירים אותו ● ההבטחה לא חדשה, אבל כשענקיות הטכנולוגיה הן אלה שרוצות לממש אותה, מדובר בעידן בוגר יותר לתחום הבלוקצ'יין ● מה עושות בתחום החברות הגדולות, ולמה כדאי להיחשף אליו דווקא דרך הקטנות

Libra המטבע הדיגיטלי של פייסבוק / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק
Libra המטבע הדיגיטלי של פייסבוק / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

כניסתה של פייסבוק לתחום הבלוקצ'יין הייתה אולי רק עניין של זמן, אבל היא מסמנת את תחילתו של עידן בוגר יותר לטכנולוגיה המסקרנת, שהציתה את דמיונם של מיליוני אנשים בשנים האחרונות והבטיחה לשנות את העולם כפי שאנחנו מכירים אותו. החזון הוא אותו חזון, וההבטחות אותן הבטחות אבל הפעם נראה שהביצוע יהיה שונה.

את ההייפ הקודם סביב הבלוקצ'יין הובילו בעיקר סטארט-אפים שהצטיידו בחזון לשנות את העולם, בצוותים שהצליחו לגייס מיליארדים (של הון בעל מאפיינים אופטימיים במיוחד) ובהיעדר רגולציה, אך היו בעלי יכולות ביצוע ויישום הבטחות חלשות במיוחד.

את הסיבוב הנוכחי לעומת זאת, יובילו ככל הנראה ענקיות טכנולוגיה. ההבדל העיקרי הוא ביכולות היישום והביצוע. בתקופה האחרונה נראה כי חברות ענק ותיקות וגדולות יותר צפויות לעשות את צעדיהן הראשונים בתחום, אחרי תקופה לא ארוכה במיוחד של למידה והכנות. חברות אלו צפויות לאמץ מודלים מוכרים, שטכנולוגיית הבלוקצ'יין אמורה לשפר ואף לבנות מחדש. מודלים כאלה ניתן למצוא בתחום הנדל"ן, הפיננסים, ההיסטוריה הרפואית, הזכויות בנכסים דיגיטליים, התקשורת, המסחר ועוד.

עם ליברה, המטבע הדיגיטלי החדש עליו הכריזה פייסבוק , החברה לא יצרה חזון או הבטחה חדשה. גם לא טכנולוגיה סופר חדשנית. היא בסך הכל מיישמת את אחת ההבטחות הכי ותיקות של הבלוקצ'יין - היכולת להעביר כספים ממקום למקום בעולם במהירות, ביעילות ובעלות נמוכה. ליכולת הזו יש חשיבות ענקית בעולם הפיננסים והתשלומים וכמובן השפעות נגזרות על תעשיות ענק אחרות. היא מהווה פתרון ליותר מ-2 מיליארד איש בעולם שיש להם גישה לטלפון סלולרי, אבל לא לחשבון בנק, ומייתרת את הצורך להחליף מטבעות במקומות שונים בעולם. אבל יותר מזה, היא מייעלת הקצאת משאבים גלובלית ותשנה ותייעל מודלים כלכליים וקמעונאיים כפי שאנחנו מכירים אותם היום.

בפייסבוק רואים באימוץ הטכנולוגיה מנוע צמיחה חדש וכניסה לעולם הפיננסים כאשר שירותים פיננסיים נוספים יוצעו בהמשך. אבל האמת שגם זו לא הבטחה חדשה, שכן כבר יותר מעשור ענקיות ובהן פייסבוק, עליבאבא (Alibaba) ואמזון פוזלות לעבר תעשיית הפיננסים ומאיימות על קיומם של הבנקים. הבלוקצ'יין במקרה הזה היא בסך הכל טכנולוגיה שתמנף את הכניסה לענף.

מאחורי טכנולוגיית הבלוקצ'יין עומדות לא מעט הבטחות שלחלקן נחשפתי בשנים האחרונות, הן דרך הסצינה המקומית והן בתקופה ארוכה שביליתי בעמק הסיליקון. מפרויקטים בתחום הביטוח והבריאות, דרך מזון ומניעת זיופים, עבור בבעלות על נדל"ן או קניין רוחני ועד להבטחות סייבר, מודלים כלכליים חדשניים של שיתוף ועוד.

האמון מעניק רוח גבית לתחום החבוט

כניסה של פייסבוק לתחום הבלוקצ'יין היא בשורה שעשויה לתת רוח גבית מחודשת לתחום, שספג מכה איומה בעקבות אינספור תרמיות, פרויקטים כושלים ואבדן ערך ענק למשקיעים. עם זאת, למרות גילה הצעיר הטכנולוגיה כבר הוכיחה את הפוטנציאל שלה לשינוי האופן שבו עסקים גלובליים וממשלות יוכלו לפעול בעתיד. הבעיה עד היום הייתה בעיקר חווית המשתמש המסורבלת, היעדר רגולציה וכשלים טכנולוגיים-בטיחותיים.

עם זאת, אימוץ הטכנולוגיה על ידי גופי ענק מהווה קודם כל נקודות אמון, שהן קריטיות לתפוצה רחבה יותר. לצרכן הפשוט יותר קל לבטוח במטבע של פייסבוק או של עליבאבא (שגם צפוי בקרוב) מאשר בצוות של חמישה ילדים בני 20 פלוס שהקימו את המשרד שלהם על החוף בטנריף. אמנם יש לא מעט מסחר שעובר דרך בורסות כמו Binance או Kraken, בטח הרבה יותר מהמסחר שעובר בבורסת תל אביב, ויחד עם זאת, אפילו בורסה כמו זו שנמצאת ברחוב אחוזת בית תיחשב למקום אמין ופופולרי בהרבה, אם רק הייתה רוצה להיכנס לתחום.

אחרי אותו אבדן ערך עצום שנרשם במטבע המוביל המייצג את טכנולוגיית הבלוקצ'יין, הביטקוין, ואינספור תרמיות וביצוע אפסי, הבלוקצ'יין זקוק לשיקום האמון. כאן בדיוק נכנסים אותם גופי ענק ותיקים שיאמצו את הטכנולוגיה, ישווקו ויישמו את הפלטפורמות השונות במגוון תחומים של הכלכלה. על פי הפורום הכלכלי העולמי, צפוי כי פלטפורמות בלוקצ'יין יאחסנו 10% מהתמ"ג העולמי בעשור הקרוב.

כניסה של חברות ענק תחום הבלוקצ'יין היא אומנם בשורה ענקית לכל התחום, אבל החשיפה דרכן לתחום היא פחות השקעה בבלוקצ'יין ויותר טעימה מהעתיד. הסיבה היא כי לפחות בשנים הקרובות, השימוש בטכנולוגיה והרווחיות כתוצאה מהאימוץ שלה צפויים להיות קטנים עד זניחים. עם זאת, העתיד עשוי להשתנות בין רגע.

טעימה מהבלוקצ'יין דרך הגדולות

אחת מחברות הענק הוותיקות המובילות בתחום הבלוקצ'יין היא IBM , שפועלת לפיתוח כללי של טכנולוגיית הבלוקצ'יין. IBM משקיעה לא מעט מקורות ומאמצים בטכנולוגיות פורצות דרך כמו בינה מלאכותית, תחום הענן, האינטרנט של הדברים וכמובן בלוקצ'יין, תחום שבו החברה משתתפת ביותר מ-500 פרויקטים.

פלטפורמת ה"בלוקים" של החברה נחשבת למוצר מוביל בתחום, נתמכת במעל 1,500 מומחים ומספקת שירות מנוהל באופן מלא - בלוקצ'יין כשירות (BaaS) המסופק באמצעות IBM Cloud. החברה בונה פלטפורמות עבור או עם שותפות בתחומים שונים כגון IBM Food Trust, פלטפורמה לשיפור בטיחות המזון באמצעות בלוק משולב, שהושקה עם ענקית הקמעונות האמריקאית וולמארט (Walmart). דוגמה נוספת היא פלטפורמת we.trade למימון מסחרי המבוססת על בלוקצ'יין.

גם חברת עליבאבא  הסינית, שכתבתנו עליה לא פעם בטור ונחשבת בעינינו לחברה טכנולוגית פורצת דרך, עושה את דרכה בתחום הבלוקצ'יין עם יותר מ-90 פטנטים שהוגשו ומבוססים על הטכנולוגיה. החברה כבר פיתחה מספר פתרונות בלוקצ'יין כדי לסייע בשיפור ושילוב המגזרים העסקיים השונים שלה. לינקס אינטרנשיונל, חברה בת של עליבאבא, יישמה בהצלחה בלוקצ'יין בחטיבת הלוגיסטיקה שלה. חברה בת אחרת, Tmall, משתמשת בבלוקצ'יין כדי לשפר עקיבות ולהילחם בזיופים בתחום המזון. בנוסף, החברה השקיעה גם בפרויקטים בתחום הפיננסים והבריאות בשיתוף עם הממשל הסיני.

ניתן כמובן לכתוב על אמזון, מיקרוסופט, מאסטרקארד ועוד המון ענקיות שעושות ויעשו צעדי ענק בתחום ב-24 חודשים הקרובים, אבל מה שחשוב הוא בעיקר להפנים כי יישום הטכנולוגיה עומד להשתנות לטובה.

למרות ההשקעה והמעורבות בפרויקטים רבים, ההייפ המחודש בסקטור הבלקוצ'יין צפוי להשפיע יותר מכל על חברת השבבים אנבידיה  (NVIDIA). החברה ספגה מכה קשה בקריסת המטבעות הדיגיטליים, ומכה נוספת בעקבות מלחמת הסחר בין סין וארה"ב, אך עלייה מחודשת של ההשקעה בבלוקצ'יין תוביל לעליית ערך מקבילה במטבעות המרכזיים. עליית הערך תוביל לכרייה, שמצריכה שימוש ביכולת עיבוד גבוהות ובהמון זיכרון - יכולות שמספקים מוצריה של יצרנית המעבדים הגרפיים המובילה בעולם. בפעם האחרונה המניה הכפילה את שוויה במקביל לעלייה המטאורית בשווי של המטבעות הדיגיטליים.

מלבד הענקיות שמאיצות את התחום מבחינת ההתפתחות הטכנולוגית, שווה לעקוב גם אחרי הנפקות של ענקיות אחרות שעוסקות ביישומי הטכנולוגיה, כמו Bitman - ענקית הכרייה של מטבעות ויצרנית מכונות כרייה הסינית, שעומדת להנפיק את מניותיה בהונג קונג.

בשורה התחתונה, כניסת הענקיות לתחום ויישום אמיתי של הטכנולוגיה יחזקו את ביטחון המשקיעים. אלה יחפשו דרכים להיחשף לענף דרך חברות נישה קטנות יותר, שעשויות לטוס במאות אחוזים, וכמובן יחזרו לקנות מטבעות וירטואליים כאלה ואחרים. 

הכותב הוא האסטרטג הראשי של בית ההשקעות אלומות. אין לראות באמור הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך, והוא אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם

עוד כתבות

איילת שקד ואריה דרעי/ צילומים: כדיה לוי, יוסי זמיר

דרעי על איילת שקד: "בתקופת אוסלו היא הייתה אמא של שבת בגן"

בסרטון התעמולה של ש"ס נמתחה ביקורת, בין היתר, על איילת שקד שלא עמדה לצידו של ראש הממשלה בנימין נתניהו ● שר הפנים הנחה את בכירי משרדו להכין עבודת מטה לסיפוח בקעת הירדן

ראש ממשלת פינלנד, סאנה מרין / צילום: Vesa Moilanen/Lehtikuva, רויטרס

סוציאל-דמוקרטיה: המדינה תיתן לך את מה שההורים לא נתנו?

מה אם נולדתי למשפחה ענייה מאוד? האם נגזר עליי לא להגשים את כישוריי? ● סוציאל-דמוקרטיה מאמינה שהשוק החופשי אינו מספיק כדי לייצר חברה טובה והוגנת, ושלמדינה יש תפקיד משמעותי ביצירת הגנות לאלה מאיתנו שחווים נפילה כלכלית כלשהי ● אז למה השיטה הזאת לא כל-כך תפסה? ● האזינו

טראמפ ואבו מאזן/ צילום: רויטרס Kevin Lamarque

אבו מאזן על טראמפ: "כלב בן כלב, זיפת, ערס, הוא לא יאיים עלי"

את הדברים אמר, כך לפי גורמים פלסטינים בכירים, בפגישה עם חברי הוועד המרכזי של הפתח ● "אנחנו הולכים לימים קשים מאוד. נתתי למנגנוני הביטחון הוראה לא לעצור את המחאה"

זיהום נפט בים / צילום: שאטרסטוק

המשרד להגנת הסביבה החל בהליך של אכיפה מנהלית נגד קידוח כריש

במשרד בודקים חשד שאוניית הקידוח של אנרג'יאן הזרימה צנמט קידוח לים ● הבדיקה נעשתה כחלק ממבצע בינלאומי שמוביל האינטרפול להידוק הפיקוח והאכיפה בסביבה הימית ● המשרד להגנת הסביבה ביצע ביקורות ב-29 אוניות שפקדו את הנמלים בישראל

קופת חולים כללית / צילום: בר אל

 שירותי בריאות כללית יוצאת למכרז על תקציבי הפרסום והדיגיטל

הקופה מכוונת למשרדים גדולים בלבד ודורשת כתנאי סף לפחות 2 תקציבים בהיקף של 25 מיליון שקל לשנה

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 26 בינואר

אתמול באיכילוב: 3 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

אנשי ביטחון בודקים טמפרטורות גוף של הנכנסים לרכבת התחתית על רקע התפשטות נגיף הקורונה, בייגי'ן / צילום: רויטרס

הווירוס הסיני: מספר המתים והנדבקים עולה – 80 מתים ו-2,794 חולים מאובחנים

עד כה הרופאים הצליחו לרפא רק 54 מקרים מאובחנים ● הנדבקים שכרגע עומדים על 2,794 בני אדם בכל העולם, רובם בסין

מאגר לוויתן / צילום: מארק ישראל סלם - ג'רוזלם פוסט

פסגות: הירידות במחירי מניות ושותפויות הגז הטבעי מוגזמות

בבית ההשקעות מציינים שתי סיבות מרכזיות לירידות: חששות בשוק מירידת מחירים נוספת בסקטור הגז מעל לציפיות המוקדמות; והתרחבות השיח בישראל ובעולם בנוגע להגדלת השימוש באנרגיות מתחדשות

אייל רביד ויקטורי / צילום: אבי רוקח

ויקטורי רכשה שניים מהסניפים החזקים ביותר של יינות ביתן ב-35 מיליון שקל

מדובר בסניפים בקניון עזריאלי מלחה בירושלים ובקניון איילון ברמת גן ● זו דריסת הרגל הראשונה של ויקטורי בירושלים ובקניוני עזריאלי

מטוס של קורנדון איירליינס / צילום: אתר החברה

חברת התעופה קורנדון איירליינס מרחיבה את פעילותה בקווים מת"א

החברה הטורקית-הולנדית הודיעה על הרחבה משמעותית בפעילותה עם פתיחת קווים ליעדים שונים בעיקר באירופה, בטורקיה וביוון, וביניהם היא מפרסמת גם שורה של יעדים חדשים לישראל וממנה

בקרוב שירות לאומי לכולם? / אילוסטרציה: שאטרסטוק

שירות לאומי לכולם: המודל שרוצה להחליף את צבא העם

שי פירון ושלמה דוברת מציעים להקים את "הבקו"ם הלאומי" שיציע לערבים ולחרדים להשתלב בשירות אזרחי • כך נשמעו הדיונים שעשויים לשנות לחלוטין את מערכת הביטחון: "ניסינו לעבור מפרדיגמה של צבא העם לפרדיגמה של שירות לכולם"

שלד במושב הנוסע ברכב / צילום: Arizona Dept. Of Public Safety

השוטר נדהם: שלד במושב ליד הנהג כדי לנסוע בנתיב הציבורי המהיר בארה"ב

הפתרון היצירתי מדי של גבר שרק רצה לנסוע בנתיב המהיר לעבודה מבלי להזדקק לנוסעים נוספים

ניצול שואה / צילום: רויטרס

קבוצה הולכת ומצטמצמת של ניצולי שואה עותרת לבג"ץ: הזדמנות אחרונה לתקן עוול היסטורי מצד המדינה

ערב יום השואה הבינלאומי פנתה קבוצת ניצולי שואה שעלו לישראל עד שנת 1953 לבג"ץ, בדרישה כי יורה למדינה לתקן את העוול ההיסטורי שנגרם להם בעקבות ויתורה של המדינה במסגרת "הסכם השילומים" על זכותם לתבוע פיצויים מגרמניה

בית הזיקוק של פז באשדוד / צילום: רוני שיצר

קנס של 905 אלף שקל לפז בית זיקוק אשדוד בגין זיהום אוויר

העיצום הכספי הוטל על פז בעקבות אירוע שבמהלכו קרסה מערכת החשמל במפעל, ועשן שחור וסמיך נפלט לסביבה מהלפיד במשך שעה שלמה; החלקיקים שנפלטו, מפאת גודלם הזעיר, יכולים לחדור לעומק הריאות ולכלי הדם ולגרום למחלות שונות

מתאבלים על מותו של קובי ברייאנט מחוץ לאולם הביתי של קבוצת הליקרס, בלוס אנג'לס / צילום: MONICA ALMEIDA, רויטרס

פרשנות: הכדורסלן שהציב לעצמו רף על אנושי נהרג בתאונת מסוק בגיל 41. מה נזכור ממנו?

מהרגע שנכנס למגרש ועד ירידתו ממנו, בראיינט היה עסוק באובססיביות במורשת שישאיר מאחוריו לאחר שיפרוש ● בתקופה שקדמה לעידן metoo# גם פרשת האונס לא הצליחה לפגוע במורשת שלו. בינתיים ● פרשנות

מיכל הלפרין / צילום: יונתן בלום

קרטל המעליות: כתב אישום בכפוף לשימוע נגד בכירים ב-6 החברות החשודות

לפי כתבי החשדות שנשלחו לחברות ולנושאי משרה בכירים בהן, נציגי החברות השתמשו בקודים ביניהם על-מנת להסוות תיאום של כריתת הסדרי אי-תחרות, במסגרתם הסכימו החברות ומנהליהן שלא להתחרות על לקוחות קיימים האחת של השנייה

בנימין נתניהו ודונלד טראמפ / צילום: קובי גדעון, לע"מ

טראמפ: "אם תוכנית השלום תתפוס נהדר, ואם לא, גם זה בסדר"

נתניהו אמר לטראמפ לפני פגישתם: "היית החבר הכי טוב שהיה לישראל בבית הלבן ומחר נוכל להמשיך לעשות היסטוריה"

ד"ר ארנון היימן, מנכ"ל קנוניק / צילום: יח"צ

חברת הקנאביס של אבוג'ן חתמה על שיתוף פעולה עם הדסית למחקר משותף בתחום

החברה הבת קאנוניק תשתף פעולה עם חברת מסחור הטכנולוגיות של בית החולים הדסה ● בשנה האחרונה איבדה מניית אבוג'ן 33% מערכה, אבל בחודשים האחרונים היא נסחרת במגמה חיובית

סונדאר פיצ'איי / צילום: רויטרס

הממשל האמריקאי מעבה את החקירה הפדרלית נגד גוגל

במרכז החקירה עומד החשד כי גוגל ניצלה את מעמדה החזק בשוק הפרסום המקוון כדי להחניק את התחרות ● כמה תובעים כלליים של מדינות בארה"ב ייפגשו השבוע עם פרקליטים במשרד המשפטים הפדרלי כדי לחלוק מידע, במהלך שיכול לאחד את החקירות

אישור משכנתא / צילום: שאטרסטוק

הפרחים למחיר למשתכן: 2019 שברה את שיאי לקיחת המשכנתאות השנתיים

14 אלף לווי מחיר למשתכן הקפיצו את המשכנתאות הגבוהות והביאו את 2019 להיות שנת השיא של כל הזמנים, ואת חודש דצמבר לחודש השיא בלקיחת משכנתאות ● הריבית הנמוכה דרבנה גם רכישת דירות להשקעה ומיחזורי משכנתאות