גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אסיפת מחזיקי אג"ח בלי אלשטיין: "יש לדסק"ש מטרה ברורה - להגיע לשקט תעשייתי מהיר"

היועץ הפיננסי יריב פילוסוף שייצג את דסק"ש באסיפה אמר למחזיקים כי המטרה היא "לקיים דיונים אינטנסיביים בימים הקרובים ולמצוא פתרון שיניח את דעתכם" ● הוא התייחס להצעת הרכש שהגישה דסק"ש לנכסים ובניין ואמר כי "המטרה לא הייתה לחלוב את נכסים ובניין. הצעת הרכש לא נעשתה כדי לבצע את עסקת הליפסטיק, ב-1,000%"

אדוארדו אלשטיין / צילום: איל יצהר
אדוארדו אלשטיין / צילום: איל יצהר

אסיפת מחזיקי איגרות החוב של חברת דיסקונט השקעות (דסק"ש), שהתכנסה היום במשרדי החברה בת"א, סיפקה הצצה ראשונה לנעשה במסדרונות קבוצת החברות שבשליטת אדוארדו אלשטיין בימי הסערה הנוכחית. עם זאת, בשונה מהחברה האחות אי.די.בי פתוח, שנמצאת במצוקה חריפה ובסביבה של חדלות פירעון, הרי שמצבה של דסק"ש אינו דורש פעולות מידיות, למעט אלו הקשורות לדרישות חוק הריכוזיות.

אלשטיין עצמו לא נכח באסיפה, וכך גם המנכ"ל הפורש שולם לפידות. מי שכן ייצגו את דסק"ש באסיפה היו סמנכ"ל הכספים הפורש גיל קוטלר, היועץ הפיננסי יריב פילוסוף והיועץ המשפטי והסמנכ"ל אהרון קאופמן. בנוסף, נכח באסיפה גם מתיאס גאיבירונסקי, סמנכ"ל הכספים של החברות הזרות  קרסוד ואירסה, שדרכן שולט אלשטיין באי.די.בי ובדסק"ש.

האסיפה כונסה לאחר שמוקדם יותר השבוע נכשלה הצעת הרכש של דסק"ש למניות המיעוט בחברה הבת, נכסים ובניין, וזאת עקב התנגדותו למהלך של בית ההשקעות פסגות, שמחזיק בכ-7% ממניות נכסים ובניין בשווי של 150 מיליון שקל. בפסגות טענו שהם מעוניינים לשמור את נכסים ובניין ציבורית לנוכח חשיפתם לאג"ח של החברה, שמוערכת בשוק בכ-620 מיליון שקל.

לפסגות גם חשיפה מהותית לאג"ח של דיסקונט השקעות, שמוערכת בשוק בכ-590 מיליון שקל. בפתח האסיפה ציין נאמן האג"ח כי היא כונסה לבקשת מחזיק אג"ח שברשותו יותר מ-5% מהאג"ח באחת הסדרות, אולם שם הגוף המבקש לא נמסר.

באסיפה ביקשו פילוסוף, קולר וקואפמן להרגיע את עצבי המחזיקים, לפחות בכל הקשור לדסק"ש ולחברות שמתחתיה בפירמידת השליטה. "קיימנו בימים האחרונים התייעצויות והמטרה העיקרית שלנו בדסק"ש היא להגיע מחדש למצב שאנחנו מתבקשים לתת תשובות פעם ברבעון", אמר פילוסוף, "יש לנו מטרה ברורה - להגיע לשקט תעשייתי מהיר".

פילוסוף סיפר כי במהלך שיחות מקדימות עם חלק מהמחזיקים הם העלו שלוש דרישות מהחברה: להתייחס להצעת הרכש לנכסים ובניין, להימנע מעסקאות בעלי עניין, ולהציג תוכנית פעולה לתקופה הקרובה סביב חוק הריכוזיות. הוא ציין כי "היעד שלנו הוא לקיים דיונים אינטנסיביים בימים הקרובים ולמצוא פתרון שיניח את דעתכם. רק אתמול השלמנו תוכניות רכישה עצמית של אג"ח ב-180 מיליון שקל וכבר אתמול החברה השיקה תכנית רכישה עצמית חדשה של אג"ח ב-300 מיליון שקל".

פילוסוף גם הסביר כי "מימשנו חלק מהותי משופרסל בשנה שעברה בגלל חוק הריכוזיות ואני חושב שבסך הכול תכניות החברה קדימה לא שונות ממה שבעלי החוב חושבים". בכך היה כנראה כדי לרמוז, שהאפשרות הסבירה ביותר לטיפול בדרישות חוק הריכוזיות תהיה החלטה של דירקטוריון נכסים ובניין למכור נתח מהותי של כ-20% ממניות השליטה בחברה הבת גב-ים, כדי להפוך אותה לחברה ללא גרעין שליטה באופן פורמלי.

המחזיקים תהו על הצעת הרכש לנכסים ובניין

אלא שמחזיקי האג"ח של דסק"ש התקשו להבין מדוע ביקשה החברה לרכוש את הבעלות המלאה בנכסים ובניין בסכום גבוה של כ-766 מיליון שקל, אם השקעה זו לבדה לא הייתה פותרת את בעיית חוק הריכוזיות. על כך השיב פילוסוף, כי "אם הצעת הרכש הייתה מצליחה, ואחר כך למשל נכסים ובניין הייתה מוכרת 20% בגב-ים, דסק"ש הייתה נשארת עם אותה חשיפה משורשרת לגב-ים ואם חשיפה גדולה יותר למזומן שתקבל נכסים ובניין".

על כך אמר גם סמנכ"ל הכספים קוטלר: "אם אנחנו קונים עוד מניות נכסים ובניין אז אנחנו מגדילים את ההחזקה המשורשרת שלנו בגב-ים. גב-ים היא חברה טובה ולכן חשוב לנו שתהיה לנו חשיפה כמה שיותר גדולה לנכס הזה".

אלא שבהשפעת האירועים האחרונים, חוששים כאמור רבים בשוק ההון כי מצבה הקשה של אי.די.בי יוביל את אלשטיין לנסות ולהוביל עסקאות בעלי עניין בתוך הקבוצה, על חשבונן של החברות היציבות יותר. אחת הסיבות לדאגה זו עלתה מוקדם יותר החודש כאשר נכסים ובניין דיווחה כי היא בוחנת עסקת ענק לרכישת מגדל הליפסטיק בניו יורק, בו מושקע גם אלשטיין באמצעות חברת אירסה.

מאז הספיקה נכסים ובניין להודיע כי הפסיקה לבחון את העסקה, אולם החששות בשוק לא נעלמו. על כך אמר היום פילוסוף כי "הצעת הרכש לא בוצעה כדי לדחוף לנכסים ובניין נכסים מארגנטינה ומארה"ב. הן לא ניסו לחלוב את החברות ולא מנסים זאת. לא העלו את מחיר הצעת הרכש כדי לעשות עסקאות בעלי עניין. הציעו את המחיר כי חשבו שזה מחיר סביר ומהשיחות שנוהלו עם השוק זה המחיר שניתן היה להגיע למחיקה ולשפר את הפתרון לחוק הריכוזיות".

"בתוך האירוע הזה נכנס האירוע המטורף של הליפסטיק, שעף מהשולחן כמעט ברגע שהוא הגיע אליו. בצורה כזאת או אחרת, נכסים ובניין תיפגש עם הרבה כסף ממכירת חלק או כל ההחזקה בגב-ים, ואני חושב שההסתכלות הייתה שאם זה קורה, אז נכסים בניין צריכה לעשות לעצמה תוכניות אחרות. אבל המטרה לא הייתה לחלוב את נכסים ובניין. הצעת הרכש לא נעשתה כדי לבצע את עסקת הליפסטיק, ב-1,000%".

הוא אף הדגיש כי מאז שאלשטיין קיבל את השליטה בדסק"ש החוב הפיננסי שלה הצטמצם בכ-50% וכי המטרה היא להמשיך בכך. "החברות הבנות לא משרתות את דסק"ש. החברה עצמה גייסה הון של 500 מיליון שקל ומימשה נכסים כשמכרה את ההחזקה באדמה ואת מניות שופרסל. הכסף מהמימושים שימש כדיבידנד לאי.די.בי ולא הלך לארגנטינה. בסך הכל הקו הברור בה הוא להוריד חוב ולשמור על החברה, מבלי להיכנס לפינות מסוכנות", ציין עוד פילוסוף. 

עוד כתבות

מתוך הסדרה "מראדונה במקסיקו" / צילום: באדיבות פורום פילם

נרקומן של צומי: הסדרה "מראדונה במקסיקו" היא שברון לב

בסדרה "מראדונה במקסיקו", הפער בין דייגו שבתחתית החיים לבין המיתוס שהיה, דוקר בעיניים ומרסק את הלב

השור של וול סטריט / צילום: שאטרסטוק

נתוני תעסוקה הקפיצו את וול סטריט; הדאו ג'ונס עלה 1.2%

קרטל הנפט אופ"ק יחד עם מעצמות נפט נוספות הגיעו להחלטה לצמצם את תפוקה הנפט ● בחודש נובמבר, כלכלת ארה"ב הוסיפה 266 אלף מקומות עבודה וזאת מעל לתחזיות האנליסטים שצפו תוספת של 186 אלף מקומות עבודה בלבד ● שיעור האבטלה המשיך לשבור שיאים וירד ל-3.5% ● כעת יורדת הסבירות שהפד יוריד את הריבית ● תשואות האג"ח הממשלתיות קפצו בהתאם

צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

"הדתה? אין פה שום הדתה". או שאולי יש? תלוי את מי שואלים

האם ישראל מצויה בעיצומו של תהליך הדתה מפר איזון, שמשתולל במערכת החינוך ובצבא, או אולי בכלל מדובר בהתפתחות חברתית טבעית של מדינה שמספר הדתיים, החרדים והמסורתיים בה מצוי בעלייה מתמדת? ● ובכן: תלוי (מאוד) את מי שואלים

מחאת האקלים / צילום: Cheena Kapoor, רויטרס

האם מדינות יתקשו לממן שירותי בריאות בשל משבר האקלים

ההתחממות הגלובלית, הקרחונים הנמסים, חלקו של המגזר העסקי ומחאת הענק ● כמה נקודות מעניינות מהימים האחרונים של פסגת האקלים

הטרדה במקום עבודה, אילוסטרציה / צילום: שאטרסטוק

עובדים צעירים חווים ושמים לב לאפליה יותר מאשר עמיתיהם המבוגרים

כך לפי סקר חדש של גלאסדור ומכון האריס שסקר 1,100 עובדים מקבוצות גיל שונות ● הצעירים דיווחו יותר גם על אפליה על רקע גיל (גילנות)

רכב של אובר / צילום: / Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

אובר: כ-6,000 איש ואישה הוטרדו מינית בזמן הנסיעה ו-107 נהרגו בשנים 2018-2017

בחברה הדגישו כי מדובר בשברירי אחוז (0.00002%) מכלל הנסיעות שעמדו בשנים אלה על 2.5 מיליארד נסיעות ברחבי העולם

ארנון בר דוד / צילום: כדיה לוי

יו"ר ההסתדרות מגיב למאמר של שקד ב"גלובס": "אנחנו לא אויבי האומה"

בר-דוד כיוון את דבריו כתגובה למאמר שפרסמה אתמול ב"גלובס" יו"ר מפלגת הימין החדש ושרת המשפטים לשעבר ח"כ איילת שקד: "אם מישהו חושב להשית את הגרעון מתקציב המדינה על העובדים – אנחנו נעמוד כחומה בצורה ונצא לרחובות"

שרת המשפטים איילת שקד בוועידת המשפט / צילום: שלומי יוסף

שקד נגד ההסתדרות ולהיפך: המאמר שממשיך לעורר סערה

שרת המשפטים לשעבר תקפה השבוע בטור מיוחד ל"גלובס" את מה שהיא מכנה הכוח המופרז של העבודה המאורגנת ● יושבי ראש ההסתדרות בעבר ובהווה הגיבו בחריפות והבוקר המשיכה שקד לעסוק בסוגייה

אוקסיקונטין (Oxycontin) של פרדו פארמה / צילום: ג'ורג' פריי, רויטרס

שמה של משפחת סאקלר הוסר מאוניברסיטה בבוסטון בצל פרשת משככי הכאבים בארה"ב

אוניברסיטת טאפטס בבוסטון תסיר את השם סאקלר מכל התוכניות והמתקנים בקמפוס מדעי הבריאות ● נשיא האוניברסיטה: "בהתחשב בנזק שגרמה מגיפת האופיואידים בה קשורים בני משפחת סאקלר והחברה שבבעלותם, פרדו פארמה, ברור כי המשך הצגת השם סאקלר אינו עולה בקנה אחד עם ערכינו"

מורן שוחט שניר

הקוד הגנטי שלנו, האקזיט ב-50 מיליון דולר שלה: ראיון עם מייסדת קליר ג'נטיקס מורן שוחט שניר

מורן שוחט שניר הבינה שאפשר לפתח טכנולוגיה שתיתן לציבור הרחב תמונת מצב גנטית מיידית ● יחד עם בן זוגה היא הקימה את 'קליר ג'נטיקס', פלטפורמה אינטרנטית שמנגישה למטופלים את המידע האישי ● החודש נמכרה החברה ב-50 מיליון דולר ● ראיון בלעדי לליידי גלובס

שחקן מנצ'סטר סיטי, קון אגוארו/ צילום : רויטרס

מה לאמזון ולכדורגל, ואיך הצליחה לחתוך נתח כל כך יוקרתי ובלעדי משידורי הליגה האנגלית?

בזמן שרוב הליגות באירופה יוצאות לפגרת חג המולד, באנגליה לא עוצרים, ומבלים את החג בצפייה בכדורגל ● מי שמצטרפת השנה לחגיגה היא אמזון, שרכשה את זכויות השידור ל-20 משחקים ● אלא שהכדורגל עבורה הוא רק תירוץ כדי למשוך לקוחות חדשים לשירותים אחרים

היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט / צילום: גלובס

היועמ"ש על מינוי מ"מ לפרקליט המדינה: "איני מעוניין בעימות עם אוחנה, אך לא אתפשר על עקרונות שלטון החוק"

בדברים שנשא בכנס בחיפה, התייחס אביחי מנדלבליט למחלוקת עם שר המשפטים בנוגע לשאלה מי יהיה מ״מ פרקליט המדינה במקום שי ניצן ● "משקלה של עמדת היועץ המשפטי יהיה רב ומשמעותי"

בוריס ג'ונסון וג'סטין טרודו / צילום: Yui Mok, רויטרס

ממבחן פיזה עד מימון מפלגות - כמה אתם שולטים בחדשות?

מי צחקו על דונלד טראמפ, ממה הזהיר ה-FBI ובכמה זמן מקצר נתיב הקארפול את הנסיעה? 10 שאלות מסיפורים שהיו השבוע בחדשות

צוללת צבאית / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

כתבי האישום עשויים לשים קץ לשלושה עשורים של עסקאות צוללות בין ישראל לגרמניה

לאחר החשדות שפורסמו בהרחבה בשנתיים האחרונות, גרמניה הכניסה סעיף לאופציית רכישת הצוללות הבאות של חיל הים הישראלי, שככל הנראה מתנה את ההתקדמות בכך שלא התגלתה שחיתות ב"לב העסקה" ● פרשנות

אנגלה מרקל צילום: רויטרס, Hannibal Hanschke

לראשונה בכהונתה, קאנצלרית גרמניה אנגלה מרקל מבקרת באושוויץ

מרקל צפויה לבקר  באושוויץ, בו תחלוף מתחת לשער הכניסה הנושא את הסיסמא הנאצית "Arbeit macht frei" ולהניח זר ליד "קיר המוות", ששימש להוצאות להורג ● לאחר מכן תקיים גם סיור בבירקנאו הסמוך

חברי הקונגרס האמריקאי/ צילום :   רויטרס Jim Young

על אף הצהרת התמיכה של הממשל בסיפוח: הקונגרס דחה אותה

בית-הנבחרים בוושינגטון קיבל החלטה שתומכת בפתרון שתי מדינות ● רוב הצירים הדמוקרטים הצביעו בעד ההחלטה – ועימם חמישה רפובליקאים ● קריאה מפורשת נגד סיפוח שטחים בגדה ● שתי הצירות הדמוקרטיות המוסלמיות בקונגרס הצביעו נגד ● השדולה הפרו-ישראלית איפא"ק: לא נוקטים עמדה

דינה זילבר / צילום: דוברות אוניברסיטת חיפה

"הם ישסעו ואנחנו נאחד": המשנה ליועמ"ש דינה זילבר בנאום תקיף כנגד הביקורת על מערכת המשפט

בנאום בכנס העמותה למשפט ציבורי בישראל, זילבר השיבה אש ואמרה כי ההסתה נגדם בנויה על "מיתוסים , מיסקונספציות, פייק ניוז", אותם היא ביקשה להפריך

שאול אלוביץ' / צילום: שלומי יוסף

תיק ניירות הערך שחולט הוליד תביעת מיליונים: שאול אלוביץ' ואחיו תובעים את המדינה

אלוביץ, בעל השליטה בבזק לשעבר ואחיו יוסי תובעים מהמדינה 20 מיליון שקל על חילוט תיק ניירות ערך שהחזיקו במשותף ● נגד אלוביץ תלוי ועומד כתב אישום על מתן שוחד בתיק 4000, אחיו יוסי שגם כספו חולט אינו חשוד או נאשם בפרשה

מתקן הפקת נפט/  צילום: רויטרס, Axel Schmidt

יצרניות הנפט יצמצמו את תפוקת הנפט ב-500 אלף חביות ליום

שרי האנרגיה מכמה ממעצמות הנפט הגדולות בעולם הודיעו היום כי נתקבלה הסכמה להעמיק את ההפחתה בייצור הנפט ● כתוצאה מכך, מחירי הנפט מזנקים כעת ב-1.3%

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

דעה: אני לא ביביסט, אבל השבוע יש מצב שהייתי ביביסט-יסט

בהפגנה בעד נתניהו קיבלתי קצת שנאה, אך גם אהבה, כנות וצלקות פתוחות ● דעה