גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מה יקרה לכרטיסי הטיסה שכבר נקנו ומה עם העובדים? התשובות לכל השאלות עם סגירת שדה דב

למרות כל ההבטחות, הדיונים והמחאות, שדה דב נסגר אמש בחצות לפעילות והותיר אחריו לא מעט תושבים מבולבלים, מתל-אביב ועד אילת ● כל מה שתצטרכו לדעת על מה שקרה מאחורי הקלעים של סגירת השדה, ומה הולך לקרות עכשיו

שדה דב / צילום: מיכל רז-חיימוביץ'
שדה דב / צילום: מיכל רז-חיימוביץ'

בחצות הלילה שבין יום ראשון 30 ביוני להיום, יום שני 1 ביולי, נסגר שדה דב לפעילות. הדרמה שאפפה את סגירת השדה בשבועות האחרונים הגיעה לשיאה עם ההכרעה הצפויה של ראש הממשלה בנימין נתניהו כי שדה דב ייסגר במועד, וללא דחייה, לצד חבילת הטבות בהיקף של 400 מיליון שקל לעיר אילת.

אמש, בעשרה לחצות, נחתה הטיסה האחרונה של ישראייר בשדה דב. טיסת ארקיע שהמריאה מאוחר יותר מרמון כבר נאלצה לנחות בנתב"ג, הבית החדש/ישן של טיסות הפנים לאילת.

לו"ז הטיסות של ישראייר וארקיע הועתק לנתב"ג ברובו. היום (ג') ינחתו 10 טיסות בנתב"ג (20 טיסות בתנועת הלוך ושוב), מחר מספרן יגדל ל-13 נחיתות (26 בתנועת הלוך ושוב). המספר הזה ימשיך לגדול לקראת יום חמישי, יום שבו התנועה לאילת גדולה יותר מטבעה.

אורי סירקיס, מנכ"ל ישראייר, אמר ל"גלובס" כי "ישראייר העבירה את מרכז הכובד שלה משדה דב לנתב"ג לפני מספר שנים, מיד עם קבלת ההחלטה הראשונית על סגירת שדה דב. לפיכך, הצוות הטכני, יחד עם מחסנים, כלי העבודה וכו', ממוקמים כבר היום בנתב"ג.

"הלילה עברנו דירה ברמה התפעולית, יש לזה משמעויות של פרטים קטנים שדורשים פתרונות, ולכן הצוות שלנו נמצא בנתב"ג היום. אנחנו מעריכים שתוך מספר ימים נתגבר על התקלות הקטנות הללו, והכול יעבוד בצורה רציפה ויעילה. כל הסלוטים שהיו לנו בשדה דב פעילים כאן בנתב"ג, מערך המזוודות עובד טוב יותר, כך שברמה התפעולית מצבנו השתפר".

מארקיע נמסר כי "לוח הטיסות של החברה יועתק לנתב"ג, החברה תנסה בתיאום עם נתב"ג לשמור ככל שיתאפשר על לוח הזמנים המקורי שתוכנן משדה דב ולקוחותינו יעודכנו בהקדם".

מה עושה מי שקנה כרטיס לשדה דב למועד שהוא אחרי 1 ביולי?

נוסעים שרכשו כרטיסי טיסה שיועדו לשדה דב עודכנו מראש כי לאור האפשרות שהשדה ייסגר ב-1 ביולי, הם יוכלו לבטל את טיסתם ולקבל את כספם חזרה - או לשנות את הנתיב לנתב"ג.

שדה דב מתרוקן מבני אדם / צילום: מיכל רז-חיימוביץ'

מי שרכש חבילה של טיסה ומלון, יצטרך להתמודד עם תנאי הביטול של בית המלון. כפי שמצוין באתר ארקיע, ביטול טיסה בעקבות סגירת שדה דב יהיה אפשרי ללא דמי ביטול, אולם ביטול של בית מלון ייעשה על בסיס דמי ביטול מלאים. נוסעים שנפלו על התפר של המעבר בין נמלי התעופה עודכנו אתמול בשדה דב כי טיסת החזור שלהם מאילת תנחת ככל הנראה ברמון. נוסעים שהשאירו רכב בשדה דב יצטרכו למצוא פתרון יצירתי אחרי שינחתו בנתב"ג.

כיצד נערכו בנתב"ג לקליטת הטיסות?

500 מקומות חניה הוקצו בחניון לטובת הנוסעים לאילת, וחשוב מכך: מהיום בשעה 6:00 בבוקר הטיסות שממריאות מרמון לנתב"ג כבר נוחתות בטרמינל 1 - הטרמינל ממנו ממריאות הטיסות. התהליך הזה מהיר יותר מאשר נחיתה בטרמינל 3, והוא יעיל למי שמשאיר רכב בשדה התעופה, שעד כה נאלץ לקחת שאטל מטרמינל 3 לטרמינל 1.

נתב"ג / צילום: שאטרסטוק

לאור השינוי הזה, מי שמעדיף להשתמש ברכבת ביציאה או בהגעה לנתב"ג יצטרך עדיין להיעזר בשאטל פנימי המשייט בין הטרמינלים. כבר היום נמצא סגן מנהל בית החולים תל-השומר במקום בכדי להכווין את המטופלים המגיעים מאילת עם שאטל לבית החולים, החונה מחוץ לטרמינל.

מה יהיה גורלו של סניף קפה קפה שהיה בשדה דב?

כמו כל שאר הפעילויות בנתב"ג, גם הסניף הזה של רשת קפה קפה ייסגר לפעילות. לפי רשות שדות התעופה, בתנאי המכרז מלכתחילה נלקח בחשבון מועד סגירת שדה דב ב-1 ביולי בהתאם להסכמים אל מול המדינה. קפה קפה גם מפעילה סניף בטרמינל 1 בנתב"ג ממנו ממריאות הטיסות לאילת. נציין כי נוסעים לאילת לא רשאים לרכוש מוצרים פטורים ממכס, שכן הם לא יוצאים את גבולות המדינה. הקנייה בחנויות הדיוטי פרי מחייבת הצגת כרטיס עלייה למטוס.

מה קורה עם העובדים שהועסקו בשדה דב?

בשדה דב עבדו עובדי רשות שדות התעופה (שכבר משובצים בנתב"ג), עובדי ארקיע ועובדי ישראייר וכן עובדי קבלן, למשל בתחום עובדי הניקיון והביטחון. האווירה אמש, ביומו האחרון של קיומו של שדה דב, הייתה לא רק של עצב אלא גם של חוסר ודאות.

דיילי קרקע של ארקיע טענו בפני "גלובס" כי הם לא תודרכו באשר ל"יום שאחרי", וכי לוח המשמרות שלהם מ-1 ביולי הוא ריק. העובדים אפילו שקלו לצאת אתמול למהלך ספונטני של שיבושים בלוח הטיסות, מה שלא קרה.

עובד במחלקת ביטחון דרך חברה במיקור חוץ אמר: "אנחנו לא יודעים מה קורה איתנו. האופציה היחידה היא לקבל דמי אבטלה. יש התמרמרות מוחלטת".

פאולה, דיילת קרקע ותיקה, לא הסתירה שהיא עצובה מכך זו המשמרת האחרונה שלה אחרי שנים בשדה דב. סתיו, דיילת של ישראייר מזה שנתיים, אמרה כי "ההרגשה היא לא נעימה, בנתב"ג זה לא יהיה אותו דבר. יש עובדים שעוזבים, ויש כאלה שעוברים. שדה דב הוא שדה משפחתי. לא כיף לי, אבל אני מאמינה שיהיה טוב".

בישראייר מציינים כי לכל העובדים הוצעה עבודה, ומי שבחר לעזוב עשה את זה לאור שינוי בתנאים והמרחק.

עוד כתבות

קמפוס הר הצופים, האוניברסיטה העברית / צילום: שאטרסטוק

האוניברסיטה העברית הודיעה כי תבצע השקעות אחראיות, אך ממשיכה להשקיע גם בדלקים פוסיליים

הבוקר הודיעה האוניברסיטה העברית בירושלים כי היא תבצע גם השקעות אחראיות, וכי תשקיע 2.5 מיליון דולר בקרן האימפקט בריג'ס ישראל ● עברית לא מפסיקה את השקעותיה האחרות, באפיקים שאינם מקיימים, כמו דלקים פוסיליים

בני גנץ / קרדיט צילום: שריה דיאמנט

לקראת הפגישה אצל הנשיא: פגישה של גנץ עם ראשי העבודה-גשר

הפגישה נערכה במשרדי "כחול לבן" בתל-אביב, ולפי הודעת המפלגה "הם דנו בעקרונות ותפיסות העולם אותם ברצונם לקדם. הוסכם בין הצדדים כי ייערכו פגישות המשך בין הגורמים המקצועיים לצורך קידום שיתוף הפעולה"

שרגא ברוש / צילום: שלומי יוסף

שרגא ברוש פורש מהתאחדות התעשיינים על רקע כתב האישום; אלה המועמדים להחליפו

בשבוע שעבר החליטה הפרקליטות להגיש נגד ברוש כתב אישום בכפוף לשימוע בחשד לקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות ● ל"גלובס" נודע כי על התפקיד צפויים להתמודד התעשיינים ד"ר רון תומר, שמואל דונרשטיין ורוני קוברובסקי וכן חה"כ לשעבר איילת נחמיאס-ורבין

כסף/ עיצוב תמונה אפרת לוי

מועד ההכרה בהפסד הון - כבר לא בידיים שלנו?

פסק הדין של בית המשפט העליון בעניין ידין סגל מעלה את השאלה אם חל שינוי מגמה באשר להכרה בהפסדי הון ● כך או אחרת, מומלץ להשקיע מאמץ מיוחד בעיגון אובייקטיבי של מועד התגבשותו של ההפסד

הנשיא טראמפ ויו”ר הפד ג’רום פאוול / צילום: רויטרס

בוויכוח בין הנשיא טראמפ לפדרל ריזרב, שני הצדדים טועים

בשבוע שעבר קרא נשיא ארה"ב לפדרל ריזרב להפחית את הריבית לשלילית ● אלא שהמדיניות המוניטרית שנוקטים הבנקים המרכזיים בשנים האחרונות נכשלה כישלון חרוץ, והיא תוביל לתוצאות הרסניות ● כתבה אחרונה על התופעה המתרחבת של חובות בריבית שלילית

אנרגיות מתחדשות. השקעה עם רווח כללי וחברתי/צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

היקף של 270 מיליארד דולר לשנה: זה ענף ההשקעות החם הבא

בשנה האחרונה הושקעו יותר מ-270 מיליארד דולר באנרגיות מתחדשות, והתעשייה העולמית כבר שווה יותר מטריליון דולר ● האנרגיות החלופיות נהפכו למשתלמות יותר לצרכן בזכות טכנולוגיות שפיתחו יזמים כמו גיא סלע, ממייסדי סולאראדג' - שנפטר בטרם עת, אבל בידיעה כי המהפכה הושלמה

חנוך פרוינד/ צילום:שלומי יוסף

כתב אישום בפרשת "הזהב השחור": מסחר לא מדווח בזהב בהיקף של מעל חצי מיליארד שקל

פרקליטות מיסוי וכלכלה הגישה כתב אישום נגד חנוך פרוינד בגין עבירות מס והלבנת הון ● עפ"י האישום, פרוינד נטל חלק בפעילות עבריינית של מסחר בזהב משטחי הרשות הפלסטינית לישראל בעסקאות שאינן מדווחות והוצאתו מהארץ באמצעות יצואני זהב במסגרת הונאת "קרוסלה"

שרון שפורר / צילום: שלומי יוסף

"נשרפו לי הפיוזים": לשכת עוה"ד ואפי נוה ישלמו לשרון שפורר 70 אלף שקל

זאת כהוצאות משפט, לאחר שתביעת לשון הרע שהוגשה על-ידם נדחתה לאחרונה ● "אם אתם רואים עשן כרגע שעולה מת"א, זה הפיוזים שנשרפו לי", כתבה שפורר בפייסבוק בתגובה

אביגדור ליברמן במסיבת העיתונאים היום / צילום: שלומי יוסף

ליברמן: לא נמליץ על אף אחד אבל אסור עוד בחירות בגלל ריב ילדותי מי יהיה ראשון, שילכו מכות מצידי

הדברים האלה נאמרו לאחר ישיבת סיעה בת כמה שעות ● שר הביטחון לשעבר פסל את האפשרות לשבת עם המפלגות הערביות: החרדיות הן יריב פוליטי, הרשימה המשותפת - אויביים של ממש; "נשב בצד השני של המתרס"

פרופ' רות גביזון / צילום: איל יצהר, גלובס

פרופ' רות גביזון: תוצאות הבחירות מצוינות; אם תהיה ממשלת אחדות, נתניהו צריך להיות ראשון ברוטציה

כלת פרס ישראל לחקר המשפט פרסמה פוסט בפייסבוק שלה והסבירה מדוע נתניהו צריך לקבל ראשון את הובלת ממשלת האחדות ● הפוסט עורר שיח נרחב ברשת

איתן כבל/ צילום:איל יצהר

החיים אחרי הפוליטיקה: התפקיד החדש של ח"כ ויו"ר ועדת הכלכלה לשעבר איתן כבל

כבל ימונה לדירקטור בשותפות רותם אנרגיה ● צפוי לקבל שכר חודשי קבוע של 12 אלף שקל בתוספת מע"מ שישולמו ע"י השותף הכללי, בנוסף לכתבי אופציה ● כבל: "הפרויקט של רא"מ משלב את כל מה שאני מאמין ומקדם במשך השנים, ובראש ובראשונה הפתרון הסביבתי"

ראש הממשלה נתניהו בדרך להצבעה במליאה/ Ronen Zvulun , צילום: רויטרס

האקונומיסט: "קינג ביבי נכשל והכתר נשמט מידיו, שלטון נתניהו מגיע לסיומו"

השבועון הבריטי מקדיש היום לבחירות בישראל כתבה נרחבת וממהר להכריז כי המותג הפוליטי הכל-יכול הובס, למרות שגם לגנץ אין עדיין דרך ברורה לקואליציה ● ערב הבחירות באפריל הקדיש האקונומיסט לנתניהו את כתבת השער, הכתיר אותו כפוליטיקאי המוכשר ביותר בישראל, אך הזהיר מפני מדיניותו שתוארה כהרסנית לדמוקרטיה

מתוך התערוכה "התהלוכה" של עידו מרקוס / צילום: יובל חי

המהומה היא חיינו. תערוכות כאוטיות שכדאי לראות

דימויים שעברו תהליך של הפשטה וריקון ממשמעותם, יצירות שחושפות את הבעבוע הכאוטי והאובססיה של האמנים ועבודות סוריאליסטיות של אמן שנחשב לאאוטסיידר, מוצגות בתערוכות בתל אביב ובלוחמי הגטאות

מודי'ס / צילום: שאטרסטוק

במודי'ס מתחילים לאבד סבלנות: האם הרומן של ישראל עם סוכנויות הדירוג עומד להסתיים?

עד כה גילו הסוכנויות סבלנות מרשימה לנוכח הכאוס הפוליטי והגירעון התופח, אך הודעתה של מודי'ס בעקבות תוצאות הבחירות מעלה חשש שהסנטימנט החיובי עומד להשתנות ● הנימה הפסימית עולה כבר מהכותרת: "התוצאות הלא חד משמעיות של הבחירות בישראל מהוות סיכון להידוק התקציבי הנדרש"

איימן עודה, יו"ר הרשימה המשותפת / צילום: לשכת ח"כ איימן עודה

גנץ יקבל ראשון את הרכבת הממשלה? המשותפת שוקלת בחיוב להמליץ עליו וליברמן לא חושף את הקלפים

מדובר בהחלטה תקדימית של המפלגות הערביות שבעבר העדיפו להימנע מהמלצה כלשהי ● השינוי בגישת המפלגות הערביות נובע בעיקרו מדרישת החברה הערבית להיות מעורבים יותר בקבלת ההחלטות ובענייני היום יום

בנימין נתניהו, איילת שקד, איימן עודה, יאיר לפיד / צילומים: כדיה לוי, לשכת ח"כ איימן עודה, שלומי יוסף

מי רוצה שנדבר על זמן הנסיעה מאלקנה, מי שינן כמה בתים מיועדים להריסה ואיך כל זה ישפיע על המו"מ

כל פוליטיקאי יודע לדקלם "כלכלה חזקה" ו"קידום החינוך", אבל כדי להשפיע באמת על התודעה צריך להחדיר מידע חדש לשיח ● מי רצה שנדבר על זמן הנסיעה מאלקנה, ומי שינן כמה בתים מיועדים להריסה? ● העובדות שהמפלגות בחרו להפיץ מלמדות מה חשוב להן ● המשרוקית של גלובס

לוריאל משיקה בארץ מותג טיפוח לגבר / צילום: יח"צ

מסמנת את הגבר הישראלי: לוריאל משיקה בארץ מותג טיפוח לגבר

מכירות שוק טיפוח הפנים הישראלי לגבר מוערך בכ-20 מיליון שקל ומהווה כ-2% משוק הטיפוח לגבר ● אילן נקש, מנכ"ל חטיבת מוצרי הצריכה בלוריאל: "המטרה שלנו היא להכפיל את המכירות הללו בחמש השנים הקרובות"

פקק תנועה / צילום אילוסטרציה: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

לתשומת לב הממשלה הבאה: השקעה אזרחית נמוכה מעידה על חוסר אמונה בעתיד

את היעדר ההשקעה כולנו יכולים להרגיש בקלות: בשעות אבודות בכבישים הפקוקים ובצביטה הקלה בלב שחש כל מי שמשאיר את ילדיו בבוקר בידי גננת וסייעת המופקדות על 35 ילדים ● אבל כשמביטים אל מנופי הענק של הרכבת הקלה, בכל זאת אפשר לחוש קצת אופטימיות ● פרשנות

ישראכרט וטורקיש איירליינס משיקות כרטיס אשראי למועדון הנוסע המתמיד / צילום: יח"צ

ישראכרט וטורקיש איירליינס משיקות כרטיס אשראי למועדון הנוסע המתמיד

מי שמחזיק בכרטיס אשראי של ישראכרט, ישלם כבר מהחודש השלישי; ומי שעבורו זהו כרטיס ישראכרט ראשון בארנק, יהיה פטור מדמי התשלום בשנה הראשונה ● היתרון של הכרטיס כולל צבירה בכל גיהוץ, לרבות תשלומים למוסדות ולרשויות המקומיות

דוד אמסלם / צילום: יוסי זמיר

משרד התקשורת: לא חלה עלינו החובה לבטל את ההפרדה המבנית בבזק

בתגובה לעתירת בזק משיב המשרד כי בזק הפרה את חובותיה במסגרת השוק הסיטונאי, וכי סוגיית ביטול ההפרדה נמצאת תחת בחינה