גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ייכנס לתקציב 2020? באוצר דוחקים לפינה את הפוליטיקאים כדי להעביר העלאת גיל פרישה לנשים

מה עומד מאחורי תזכיר החוק החדש להעלאת גיל הפרישה לנשים? למה באוצר בטוחים שהפעם השינוי דווקא אפשרי ומה הסיכוי שגם הפעם ייתקע המהלך ההיסטורי בוועדת הכספים ● יצאנו לבדוק

שאול מרידור, משה כחלון / צילום: איל יצהר, עיבוד: טלי בוגדנובסקי
שאול מרידור, משה כחלון / צילום: איל יצהר, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

מדוע פורסם תזכיר החוק להעלאת גיל הפרישה לנשים כעת, כשהממשלה היא ממשלת מעבר שאינה מסוגלת לקדם חקיקה שלו? האם מדובר בצעד סמלי שכל תכליתו להשיג דחייה נוספת בפגיעה בפנסיות, או שמדובר בחלק ממהלך מתוכנן שאמור להביא סופסוף להשלמת המהלך החשוב ביותר כיום בשוק העבודה.

מבדיקת "גלובס" עולה כי באוצר מתכוונים לנסות ולהשלים את החקיקה כבר במסגרת אישור תקציב המדינה לשנת 2020, כחלק מחוק ההסדרים, או במילים אחרות - לא מדובר רק בתרגיל שנועד לדחות את הקיצוץ בקצבאות הפנסיה במספר חודשים.

שילוב של מספר גורמים - בחירות נוספות והקמת ממשלה חדשה, הצורך הדחוף להעביר תקציב, אווירת המשבר שנוצרה בעקבות הגירעון החריג והאיום של פגיעה בקצבאותיהם של 270 אלף גמלאים - מייצר להערכת פקידים באוצר הזדמנות נדירה להעביר את המהלך הזה, שמתעכב כבר עשור ויותר בגלל התנגדות פוליטית בכנסת.

באוצר מקווים שבנסיבות האלה יצליחו להתגבר על ההתנגדות הצפויה לחוק מצד חברי ועדת הכספים של הכנסת, ובעיקר מכיוונו של מי שהיה וכנראה יישאר יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני.

משה גפני / צילום: שלומי יוסף

גפני מתנגד לחבילת הפיצוי שהציעו באוצר לנשים שייפגעו מהעלאת גיל הפרישה ודורש להגדיל אותה בצורה משמעותית. בשנה שעברה הוא נתן לאנשי האוצר "עצה ידידותית", לפיה מוטב להם להסכים לפיצוי שהציעה אז ועדת הכספים, כי בעתיד התנאים רק ייעשו קשים יותר מבחינתם. אחרי הבחירות גפני יצטרך לעמוד מאחורי העצה הידידותית שלו.

העלאת גיל הפרישה נעצרה באמצע התהליך

ב-2004 הוחלט על העלאת גיל הפרישה לגברים מ-65 ל-67. גיל הפרישה לנשים היה אמור לעלות מ-60 ל-64 בהדרגה עד שנת 2012. אולם העלאת הגיל לנשים נעצרה בגיל 62, וכל הניסיונות שנעשו מאז להגיע להסכמה לגבי המשך העלאתו נכשלו.

לעיכוב בהעלאת גיל הפרישה יש אמנם השפעות רבות על המשק ועל הנשים הפורשות לגמלאות, אך יש לו גם השפעה ישירה ומידית על 270 אלף גמלאים שמקבלים את הפנסיה שלהם מקרנות הפנסיה הוותיקות, או הקרנות שבהסדר.

סכום הקצבאות שמשלמות הקרנות האלה מבוסס על ההנחה שגיל הפרישה לנשים עומד על 64. כתוצאה מכך מפסידות הקרנות 200 מיליון שקל בשנה והגירעון המצטבר כבר מגיע לחמישה מיליארד שקל. כדי להחזיר את הקרנות לאיזון תקציבי התכוונה הממונה הקודמת על רשות השוק ההון, דורית סלינגר, לקצץ את הגמלאות כבר בקיץ 2018, אך הסכימה לדחות את הפגיעה בשנה. מדובר על קיצוץ בגובה 1.26% בפנסיה החודשית שמקבלים כ-270 אלף גמלאים, שהם כ-700 שקל לשנה בממוצע לגמלאי.

הממונה הנוכחי משה ברקת הסכים לדחות את הקיצוץ בחודש אחד, אך קבע כי כל דחייה מעבר לכך תהיה מותנית בהתקדמות של ממש בתהליך העלאת גיל הפרישה. על רקע זה פרסם האוצר ב-20 ליוני את תזכיר החוק להעלאת גיל הפרישה לנשים ל-65 בהדרגה. במקביל לפרסום התזכיר הודיע ברקת על דחיית הקיצוץ לאפריל 2020. 

רבים העריכו שפרסום התזכיר נועד כדי להשיג דחייה נוספת בקיצוץ בקצבאות הפנסיה. ההערכה הזו התבססה על כך שהממשלה הנוכחית לא יכולה לקדם את תהליכי החקיקה בהיותה ממשלת מעבר והממשלה הבאה לא תהיה מחויבת לתזכיר, ואין כל דרך לחייב אותה לפעול לפיו. אבל ההערכה הזו מתעלמת מכוחו של הדרג המקצועי לקדם מהלך שהוא מאמין בו בכל ליבו.

העלאת גיל הפרישה לנשים הוא אחד המהלכים הכלכליים הבודדים שיש לגביהם הסכמה מקיר לקיר בקרב הדרג המקצועי: בנק ישראל, האוצר והמועצה הלאומית לכלכלה רואים בהעלאת גיל הפרישה מהלך הכרחי שחיוני שיתבצע בהקדם האפשרי. שלושת הגופים תמכו בניסיון לעגן בחקיקה את המלצות הוועדה להעלאת גיל הפרישה, שהקים שר האוצר משה כחלון בראשות הממונה על התקציבים אמיר לוי, אלא שאז היה זה כחלון עצמו שהתנגד למהלך.

כחלון, שחשש להצטייר כמי שפוגע בנשים מבוגרות, אמר שיתמוך במהלך שאין לו מתנגדים, ובכך קבר למעשה את החוק החשוב. ועדת הכספים של הכנסת בהובלת גפני התנגדה לחוק שהציע האוצר, בנימוק שהוא פוגע בצורה לא פרופורציונלית בשתי קבוצות של נשים: הראשונה היא נשים בלתי מועסקות, שיצטרכו להמתין עוד שנתיים לתחילת קבלת קצבת הזקנה מהביטוח הלאומי והשנייה היא נשים המועסקות במקצועות שוחקים, כמו ניקיון או עבודה במפעל, שייאלצו לעבוד עוד שנתיים עד לפרישה.

האוצר הציע חבילת פיצויים לנשים מבוגרות, שכללה הכשרות מקצועיות, הגדלת מענקי מס הכנסה שלילי והארכת תקופת הזכאות לדמי אבטלה, אך גפני וחברות הכנסת שלי יחימוביץ', אורלי לוי-אבקסיס וזהבה גלאון כינו את ההצעה לעג לרש. ועדת הכספים לא הסתפקה בכך וגיבשה הצעת חוק משלה, שבמרכזה שנתיים דמי אבטלה ומענקי מס הכנסה שלילי מוגדלים לנשים בגילאי 55 ומעלה. הפקידים באוצר נזהרו מלמתוח ביקורת על חברי הכנסת, אך בחדרי חדרים הם מגדירים את הצעתם "אנטי-תעסוקתית" והסבירו כי "הרעיון של שנתיים דמי אבטלה לנשים בנות 55 ומעלה הוא הטבה שאין לה אח ורע בעולם".

לדבריהם, "המחקרים מראים בבירור שכשמגדילים את הזכאות לדמי אבטלה זה מגדיל את שיעור האבטלה - וזה בדיוק ההיפך ממה שהצעת החוק מבקשת להשיג". במונחי עלות תקציבים אומרים באוצר שהצעת ועדת הכספים תעלה לקופת המדינה 10 מיליארד שקל בעשור הקרוב, לעומת 1-2 מיליארד שקל, שבאוצר מוכנים להקצות לטובת המהלך.

אל הוויכוח הצטרף גם המוסד לביטוח לאומי, שקרוב יותר בגישתו לדעתם של חברי ועדת הכספים. "התוכנית של האוצר קשוחה", הסביר מנכ"ל המוסד מאיר שפיגלר, "היא מעמיסה את רוב הנטל על הנשים המבוגרות כבר כעת, כשמדובר בהעלאה ראשונית ל-65". לדבריו, "ההצמדה האוטומטית (לתוחלת החיים החל משנת 2017 - ע.ב) מעמיסה עוד יותר, כי היא לא מתחשבת בעובדה שהאישה מבוטחת בביטוח שאיפשר לה לפרוש בגיל 62. זה יוצר קושי רב יותר למבוגרות, כי תוחלת החיים שלהן קצרה משמעותית מזו של הצעירות, כך שהתקופה שבה יקבלו קצבה היא הרבה יותר קצרה. זה אי צדק בין דורי".

לאור המבוי הסתום החליטו באוצר בקיץ שעבר על נסיגה טקטית והודיעו על הקפאה של שנה במהלך העלאת גיל הפרישה. גפני שהבין שמאחורי ההחלטה עומדת התקווה שהכנסת הבאה תהיה ידידותית יותר סיפק "עצה ידידותית": "אם אתם מקווים שאחרי שנה יהיו בחירות ואתם תדרשו בהסכמים הקואליציוניים שיעלה גיל הפרישה ולנשים ולא יהיה פיצוי - אתם טועים גדולה", אמר גפני לנציג האוצר כפיר בטאט. "אם היום נסתפק בחוק מינורי, בקדנציה הבאה יהיה חוק הרבה יותר חריף מבחינה חברתית, כי הנושאים החברתיים רק הולכים וגדלים".

חלון ההזדמנויות של האוצר: תקציב 2020

האם גפני צדק? לפי פרסומים שלא אומתו העלאת גיל הפרישה לנשים נכללה בקווי היסוד של הממשלה שבנימין נתניהו עמד להקים ומן הסתם הייתה אמורה להיכלל גם בהסכמים הקואליציוניים. אפשר לכן להניח שאם לאחר הבחירות ינסה נתניהו פעם נוספת להקים ממשלה - העלאת גיל הפרישה תהיה שם.

לאוצר יש עוד סיבות לאופטימיות: תקציב המדיה לשנת 2020 חייב לעבור עד מרץ - אחרת תפוזר הכנסת בפעם השלישית בתוך שנה. תקציב 2020 גם צפוי להיות תקציב גזירות וקיצוצים בגלל החובה לבלום את הגירעון המתנפח. לוח זמנים התובעני והאווירה הציבורית של משבר וצורך בהידוק החגורה צפויים להחליש את ההתנגדות הפוליטית ולספק לאוצר רוח גבית לאישור העלאת גיל הפרישה.

משום כך אפשר לנחש, ניחוש מושכל שהאוצר לא ינסה לקדם את העלאת גיל הפרישה בחוק נפרד, כפי שניסה עד כה ללא הצלחה אלא יעדיף לצרף את העלאת גיל הפרישה לתוכנית הכלכלית של התקציב, המוכרת יותר בשם חוק ההסדרים. במקרה כזה, יפעל השוט של פיזור הכנסת על ועדת הכספים במלוא עוצמתו. אם תוסיפו לכך את האפשרות ששותפותיו המסורתיות של גפני למאבק זהבה גלאון, אורלי לוי-אבוקסיס ושלי יחימוביץ' לא יישבו בוועדת הכספים - צפוי לגפני אתגר לא פשוט. 

תזכיר החוק: ללא פיצוי לנפגעות מהעלאת גיל הפרישה  

תזכיר החוק שפרסם האוצר משקף את המלצות הוועדה הציבורית בראשות הממונה על התקציבים הקודם באוצר אמיר לוי שהגישה את המלצותיה בספטמבר 2016 לשר האוצר משה כחלון. ההבדל היחיד בין הנוסח של הוועדה לבין התזכיר הוא קיצור של שנה בקצב העלאת גיל הפרישה לנשים מ-12 ל-11 שנה.

לפי המתווה שמציע התזכיר יועלה גיל הפרישה בקצב של ארבעה חודשים למשל 3 שנים בכל שנה עד שיגיע לגיל 63, ולאחר מכן בקצב של 3 חודשים. כך בעוד 11 שנה מהיום יפרשו נשים לגמלאות בגיל 65. בשלב השני שיתחיל בינואר 2037 ינוע גיל הפרישה בצמוד לתוחלת החיים ויעמוד על שני שליש מתוחלת החיים. אולם ההצמדה תהיה מוגבלת בתקרה - גיל הפרישה לגברים - כך שבכל מקרה גיל הפרישה לנשים לא יעלה על 67, אם כי בהחלט ניתן להניח שיגיע לשם בסביבות 2040.

חשוב לציין כי תזכיר החוק אינו מפרט את הצעדים המשלימים להעלאת גיל הפרישה - מדובר בחבילת צעדים שאמורה לרכך את הפגיעה בנשים מבוגרות שפרישתן לגמלאות תידחה. ההנחה היא שמדובר בשתי קבוצות של נשים מבוגרות: האחת של נשים שאין להן אפשריות תעסוקה, וייאלצו להמתין עוד שנתיים עד לתחילת קבלת קצבאות הזקנה והשנייה של נשים המועסקות במקצועות שוחקים, שייאלצו להמשיך לעבוד עוד שנתיים עד לפרישה.

ועדת לוי המליצה על חבילת צעדים לסיוע ותמיכה בנשים המבוגרות (ראה טבלה) אך ועדת הכספים חשבה שהצעדים אינם מספקים והציעה חבילת צעדים משלה - שהאוצר מתנגד לה בחריפות בגלל עלותה התקציבית הגבוהה ובגלל שלטענת האוצר היא מעודדת נשים לא לעבוד.

גם מתווה העלאת גיל הפרישה שמציעה ועדת הכספים שונה מזה שהציע האוצר: לפי הוועדה גיל הפרישה יועלה רק עד 64 ולא ייקבע מנגנון הצמדה שיאפשר העלאה מעבר לכך. 

עוד כתבות

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

עוקף מלמעלה: תנו לאנשים לעוף, והם יבינו הכל אחרת

לא הייתי צריך לטוס בגובה 800 רגל כדי לאהוב את המקום שאני חי בו, אבל עכשיו אני רואה אותו אחרת לגמרי

מנכ"ל ג'ונסון אנד ג'ונסון אלכס גורסקי (במרכז) בחגיגות 75 שנה לרישום החברה בוול סטריט / צילום: Brendan McDermid, רויטרס

התביעות נגד ג'ונסון אנד ג'ונסון נערמות, והיא לא מצליחה לנצח

חברת הענק ניצבת בפני יותר מ-100 אלף תביעות שקשורות לבטיחות מוצריה ולטקטיקות השיווק שלה ● החברה אימצה אסטרטגיה אגרסיבית של מאבק בתביעות רבות בבתי המשפט, אך היא מפסידה – והרבה

נתניהו ובנט. מי ייצא שבע אחרי הבחירות? / צילום: מוטי מילרוד, הארץ

בנט מתייצב לצד נתניהו, ומתעלם מהתוצאות בבחירות

נתניהו קיבל פחות קולות מגנץ, מחנה הימין ירד ב-5 מנדטים ואף על פי כן, ח"כ נפתלי בנט מציין שהחלפת נתניהו צריכה להיות "דרך פתק" תוך שהוא מתעלם מתוצאות הבחירות ● פרשנות

בנייני מגורים בשכונת שרלוטנבורג בברלין / צילום: Fabrizio Bensch, רויטרס

צעדים חסרי תקדים בברלין: שכר הדירה יוקפא לחמש שנים

מלבד הקפאת שכר הדירה כוללים הצעדים הפחתת מחירי השכירות בחוזים חדשים לרמות שנרשמו ב-2012, ומניעת העלאת שכר דירה באמצעות שיפוצים יקרים ● ביום שלישי צפוי הסנאט של ברלין לאשר את ההצעה

מאיר שמגר / צילום:אמיר מאירי

מאיר שמגר היה גדול הבנאים של שלטון החוק במדינת ישראל

פרקליט צבאי ראשי, יועץ משפטי לממשלה ונשיא בית המשפט העליון – בכל תפקידיו הניעה את מאיר שמגר מחויבות דמוקרטית עמוקה, אנושיות, ואמונה בחירות, שוויון וצדק לכל אדם

 אוהד סנדלר, רמי לוי ואדם פרידלר./ צילום: שלומי יוסף, גלובס

"אם לא נגיע לשווי של מיליארד שקל, עשינו טעות": מה מחפש רמי לוי ב"גוד-פארם" ומי מחפש עליו חומר מכפיש

מפגש ייחודי בין רמי לוי לאדם פרידלר ואוהד סנדלר הוליד שותפות ברשת הטואלטיקה "גוד פארם" שמונה כבר 18 סניפים ● בראיון משותף ראשון הם מספרים על התוכנית להנפיק, על הקשיים מול הקניונים ועל החיבור בין "הילדים הטובים" מתל אביב לקמעונאי הוותיק מירושלים

שחקני NBA / צילום: רויטרס

מלחמת הסחר בין סין לארה"ב מאיימת להטביע גם את ה-NBA

ציוץ אחד של הג'נרל מנג'ר של יוסטון רוקטס שהביע תמיכה במחאה בהונג קונג נגד השלטון בסין, הביא בן רגע למשבר חמור בין ה-NBA לבין המדינה שבה היא תולה תקוות כלכליות גדולות ● וליגת הכדורסל הטובה בעולם אינה לבד: עולם הספורט מושפע כעת יותר מתמיד מיחסים בינלאומיים ומשברים גיאופוליטיים

מארק הרד, מנכ"ל אוראקל המנוח / צילום: Robert Galbraith, רויטרס

מארק הרד, מנכ"ל חברת התוכנה אורקל, מת בגיל 62

הרד מונה למנכ"ל אורקל בספטמבר יחד עם צפרא כץ ● בעבר כיהן כמנכ"ל HP ועזב בשנת 2010 לאחר שערוריית הטרדה מינית

ליברפול, מרכז העיר. רחוב אופייני של בנייני לבנים אדומות  / צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

ליברפול, לא רק ביטלס וכדורגל. טיול אחר בעיר

רוב התיירים שמגיעים לליברפול נוחתים בשדה התעופה ע"ש ג'ון לנון ועושים את הסיבוב המסורתי בעקבות ארבעת המופלאים ● אבל הביטלס לא צמחו מתוך ואקום, וליברפול היא לא רק הביטלס ● יש לה היסטוריה, מורשת כדורגל מפוארת והרבה אווירה

פרופ' גבריאל זוקמן / צילום: Genevieve Shiffrar

פרופ' גבריאל זוקמן, רק בן 32 וכבר מצליח להסעיר את אמריקה כשהוא דורש מיסוי אגרסיבי על עשירים

בגיל 32 פרופ' גבריאל זוקמן לא רק מסעיר את אמריקה, אלא גם מסייע לעצב את מדיניות המס האגרסיבית של המפלגה הדמוקרטית ● "העובדה שהמיליארדרים בארה"ב משלמים כעת, לראשונה, פחות מס מכל השאר היא כישלון", הוא אומר בראיון בלעדי ל־G

 ד"ר אלכסנדרה רבנל / צילום: Ignotz .J.J

כל מה שמסתירים מאיתנו כשמדברים על כלכלה שיתופית

מונית שיתופית, דירה שיתופית, עובדים שיתופיים - מספרים לנו שהכלכלה משנה כיוון, ומזמינים אותנו לקחת חלק במהפכה החברתית. אבל מה מסתתר מאחורי זה? ● הסוציולוגית ד"ר אלכסנדרה רבנל חקרה את המציאות העגומה מאחורי הבאזז, ועכשיו מציעה לעובדים להתפכח מחלום היזמות האישית

מרקוס בקינגהאם / צילום: יח"צ

מומחה הניהול מרקוס בקינגהאם מציג: במה טעינו עם העובדים שלנו

לוחצים עליכם לטפל בחולשות שלכם בעבודה? מומחה הניהול העולמי מרקוס בקינגהאם ינסה להוריד אתכם מזה ● בראיון ל"ליידי גלובס" הוא מספר על האלגוריתם שפיתח לבדיקת אפקטיביות בעבודה, ומנסח כתב אישום נגד שיטות הניהול החדשניות: "כשאנחנו מכריחים עובדים לציית לתרבות ארגונית מומצאת, אנחנו מדכאים את היצירתיות שלהם וגורמים לבזבוז אדיר של זמן"

משה יעלון ומשה כחלון / צילום: אמיל סלמן-הארץ

ערעור לבית המשפט העליון: חשפו את הסכם כחלון-יעלון

מדובר בנספחים להסכם שנחתם בנובמבר 2015 בין שר האוצר משה כחלון לשר הביטחון משה יעלון שאותם סרב משרד הביטחון לחשוף במסגרת פנייה לפי חוק חופש המידע ● המידע בנספחים החסויים הוא בעיקרו תחשיבי שכר וגמלאות לאנשי הקבע בצה"ל אך במשרד הביטחון טענו כי נתונים אלה מאפשרים ללמוד על סדרי הכוחות בהווה בעתיד

מסחר בוול סטריט./  צילום: רויטרס

שבוע המסחר בוול סטריט ננעל בירידות; ג'ונסון אנד ג'ונסון צנחה 5.9%

בורסות אירופה ננעלו בירידות שערים ● נגיד הבנק המרכזי של אנגליה צפוי לנאום הלילה כשברקע ציפייה להצבעה על הסכם הברקזיט בפרלמנט הבריטי ● בורסת שנחאי נסגרה בירידה של 1.3% בעקבות הודעת התמ"ג של סין, שאר המדדים העיקריים באסיה ננעלו בירידות שערים גם כן

איילת שקד / צילום: רפי קוץ

מפינוי להסדרה: מה מספרת המדינה לבג"ץ

שקד מתפארת שבתפקידה כשרת המשפטים הפכה את גישת המדינה למאחזים על ראשה • העובדות מלמדות כי בתקופתה פיתחו הרשויות שלל תרופות משפטיות ומנהליות כדי להשאיר מבנים לא חוקיים במקומם • אבל בדיקה מעמיקה מראה כי התפנית התחילה עוד הרבה לפניה ● המשרוקית של גלובס

רגולציה / צילום: Shutterstock

ביטוח הבריאות כדוגמה: הרגולציה הנוקשה בישראל פוגעת דווקא בצרכן

מספיק להסתכל על הרגולציה בענף הביטוח כדי להבין שמדובר באבן-נגף לכלכלה המקומית ● דעה

ראש ממשלת לבנון סעאד חרירי / צילום: Aziz Taher, רויטרס

המס על הוואטסאפ הצית הפגנות זעם בלבנון

המס עצמו כנראה יבוטל אבל ההפגנות לא שוככות ● ראש ממשלת לבנון סעד אל-חרירי ביטל את ישיבת הממשלה שאמורה הייתה לדון בהצעת התקציב לשנה הבאה, והקציב לקואליציה שלושה ימים לפתור את המשבר ● מנהיג חיזבאללה, חסן נסראללה: "נגד מסים חדשים, אבל לא תומך בהתפטרות של הממשלה"

קאר שולץ, מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף

בדרך לפשרה: שופט זימן את מנכ"לי טבע וחברות התרופות האחרות לדיון לפני המשפט

שופט פדרלי זימן בכירים מהחברות על מנת לדון בפיצויים שהחברות מציעות ● טבע תשלם 29 מיליארד דולר, כחלק מהסכם הפשרה, בתרופות ובשירותי הפצה - כך על פי מקורבים לעסקה

גמר גביע העולם בכדורגל.  beoutQ הערוץ הפיראטי beoutQ / צילום:HANDOUT  רויטרס

כך מאיים ערוץ טלוויזיה פיראטי ואלמוני על הכסף הגדול של קטאר

ערוץ טלוויזיה לא חוקי שפועל מסעודיה ומעביר לכל העולם שידורי ספורט מקטאר, מסעיר את האמירות וגורם לה להרהר אם להמשיך לשלם מיליארדי דולרים בשנה עבור שידורי התחרויות • החשש: הקטארים ינטשו את שידורי הספורט וענפים שלמים יתמוטטו

מטוס בואינג 787 דרימליינר של אל על / צילום: יח"צ

עקב תקלה: טיסת אל על מניו יורק תנחת ב-48 שעות עיכוב

נוסעי טיסת אל על מספר 008 ימריאו לישראל רק מחר בערב במקום היום בצהריים, וצפויים לנחות בישראל לאחר החג ● הסיבה: תקלה טכנית בהעמסת תא המטען