גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ארבע שנים אחרי האקזיט המזהיר בתנובה: מאיר שמיר חוזר, והוא מלא באנרגיה

שמיר העלה בחודשים האחרונים הילוך בכל הנוגע לביצוע השקעות חדשות וגדולות באמצעות חברת מבטח שמיר שבשליטתו, בעיקר בתחומי האנרגיה והנדל"ן ● אחרי כניסתה לשותפות בתחנת הכוח "קסם אנרגיה", זכתה קבוצת MRC בה מבטח שמיר שותפה (34.5%) במכרז לרכישת תחנת הכוח אלון תבור ● המשקיעים לא נותרו אדישים והקפיצו את המניה בעוד 18%

מאיר שמיר / צילום: יוסי כהן
מאיר שמיר / צילום: יוסי כהן

אחרי תקופה ארוכה של שקט וללא השקעה משמעותית במשך יותר מארבע שנים (מאז מימוש ההחזקה בתנובה), נראה כי מאיר שמיר העלה בחודשים האחרונים הילוך בכל הנוגע לביצוע השקעות חדשות וגדולות באמצעות חברת מבטח שמיר שבשליטתו. הסכום הפוטנציאלי של ההשקעות בהן נקשר שמה של מבטח שמיר בחודשים האחרונים, בעיקר בתחומי האנרגיה והנדל"ן, מצטבר, יחד עם חלקם של השותפים, למיליארדי שקלים.

הימים האחרונים היו אינטנסיביים למדי עבור מבטח שמיר, עם זכייה של קבוצת MRC בה היא שותפה (34.5%) במכרז לרכישת תחנת הכוח אלון תבור ב-1.9 מיליארד שקל וכוונתה להגיש הצעה משופרת בניסיון הרכישה של מה שנותר מקבוצת הנדל"ן והתשתיות אפריקה ישראל, במסגרת הסדר חוב.

קבוצת MRC, הכוללת לצד מבטח שמיר גם את החברה הסינית China Harbour Engineering ואת חברת רפק  אנרגיה (בה מחזיקות חברת רפק וקרן ג'נריישן), הייתה אחת מ-11 קבוצות שהתמודדו על רכישת תחנת הכוח הראשונה מתוך 5 שמוכרת חברת החשמל למגזר הפרטי, כחלק מרפורמה במשק החשמל בישראל. מבטח שמיר ושותפותיה רואות פוטנציאל רב לנכס הנרכש, בזכות האפשרות הקיימת להגדלת הספק התחנה, ואפשרות להקמת שתי תחנות נוספות סמוכות.

הזכייה במכרז של חברת החשמל מצטרפת לכניסה לשותפות עליה דיווחה בחודשים האחרונים מבטח שמיר בתחנת הכוח "קסם אנרגיה", במסגרתה מתוכננת הקמת תחנת כוח בקיבוץ גבעת השלושה הסמוך לפתח-תקווה (עיר ילדותו של שמיר), בהיקף השקעה כולל מוערך של כ-450 מיליון דולר, ובהספק של כ-450 מגוואט. עד כה דיווחה מבטח שמיר על הלוואה של כ-4 מיליון שקל שהעניקה לפרויקט, כחלק מהשקעה ראשונית של עד 40 מיליון שקל שהיא מתכננת להעניק באמצעות הלוואות בעלים לפיתוח התחנה.

במקרה של אפריקה ישראל, שמיר פועל כבר כמה חודשים בניסיון לרכוש את החברה בדרך של הסדר חוב. שמיר כבר הגיש שתי הצעות לרכישת אפריקה ישראל וממשיך לנהל משא ומתן עם נציגות מחזיקי האג"ח של החברה, באמצעות נציגו ארז שמלצר. אפריקה ישראל מכרה בשנה האחרונה חלק ניכר מנכסיה וכעת היא כוללת בתוכה את דניה סיבוס, את אפריקה מגורים וכן קרקעות בסביון.

גם במקרה והצעתה של מבטח שמיר להשתלטות על אפריקה ישראל לא תתקבל, כניסתה לשני פרויקטים משמעותיים ורחבי היקף בתחום תחנות הכוח מהווה קפיצת מדרגה משמעותית עבורה, אחרי שבשנים האחרונות לא ביצעה השקעות רחבות היקף.

1.8 מיליארד שקל על תנובה

בשלב הנוכחי גם המשקיעים לא נותרים אדישים, ושולחים את מנייתה של מבטח שמיר לקפיצה דו-יומית של כ-18%, בעיקר על רקע החדשות האחרונות בדבר הזכייה במכרז תבור אלון, ובכך היא משלימה טיפוס של יותר מ-30% מתחילת השנה. למרות זאת המניה, המשקפת למבטח שמיר שווי נוכחי של כ-660 מיליון שקל, עדיין רחוקה כ-25% מרמת השיא שלה שנקבעה בסוף 2013.

מבטח שמיר לא ירדה מהכותרות במשך כעשור על רקע השקעתה בחברת המזון תנובה, שאת השליטה בה מכרה במארס 2015 (לצד השותפה קרן אייפקס) לידי ברייטפוד הסינית. העסקה הניבה למבטח שמיר תמורה של 1.8 מיליארד שקל, רווח לפני מס של כ-570 מיליון שקל ואיפשרה לה לחלק דיבידנד שמן של 100 מיליון שקל.

מאז, ולמרות ששמה עלה באופן תדיר לביצוע רכישה גדולה כזו או אחרת, התקשתה מבטח שמיר לאתר השקעת "עוגן" חלופית לתנובה, וכיום היא מתרכזת בהשקעה בהיקפים מצומצמים יותר בחברות תעשייה, טכנולוגיה, תקשורת ונדל"ן.

 

רווחיות תנודתית יחסית

דוחותיה הכספיים של מבטח שמיר חושפים כי חלק גדול מהשקעותיה מנותב להעמדת מימון לחברות קבלניות, ומהווה היום כשליש מהחזקותיה. שתי ההשקעות המשמעותיות הנוספות של החברה הן בפרויקט פארק המשרדים לתעשיות הייטק "מגדלי הוד השרון" (15%) ובמניות חברת לוויני התקשורת גילת (13%).

בסיכום הרבעון הראשון של השנה בקופתה של מבטח שמיר היו מזומנים בהיקף של כ-94 מיליון שקל, לצד כ-293 מיליון שקל המוגדרים כמזומנים המוגבלים לשימוש - פיקדונות הקיימים עליהם מגבלות, ומשועבדים לבנקים, בעיקר להבטחת הלוואות.

את פעילות ההשקעות שלה מממנת מבטח שמיר "בדרך כלל מדיבידנדים המתקבלים מחברות מוחזקות, מהלוואות ממוסדות פיננסיים, מהנפקות אג"ח, מתמורה ממימוש נכסים, מדמי ניהול ומהכנסות מדמי שכירות מנדל"ן להשקעה".

בשל עיתוי מימושים, אם מתבצעים, שינויים במחירי ני"ע בשוק ושינוי בהוצאות מימון, כמו גם עדכון ערך השקעות והשפעות חד-פעמיות אחרות, רווחיותה של מבטח שמיר תנודתית יחסית. את הרבעון הראשון של 2019 היא סיכמה ברווח נקי של כ-6 מיליון שקל, אחרי רווח נקי של כ-29 מיליון שקל ברבעון המקביל של 2018 - שנה שהסתכמה כולה ברווח נקי של כ-88 מיליון שקל.

תנובה והקרב על השווי

מאיר שמיר נולד בקיבוץ בארות יצחק וגדל בפתח תקווה. הוא למד בישיבה התיכונית נחלים, ובצבא שירת כנווט בחיל האוויר. את ההון המשמעותי הראשוני שלו עשה בענף הביטוח, באמצעות סוכנות מבטח שמיר שהקים ושאותה יצק לשלד בורסאי בתחילת שנות ה-90. מאז השקיע שמיר בשורה ארוכה של חברות בתחומים מגוונים - טכנולוגיה, תקשורת, נדל"ן ומזון - בדרך כלל בהצלחה רבה.

תנובה היא ההשקעה המוצלחת ביותר שביצעה מבטח שמיר, למרות שלאורך הדרך החזקה זו גם פגעה במשקיעי החברה, בשל סירובה של מבטח שמיר לפרסם את דוחותיה הכספיים של תנובה - מה שגרר השעיה ממסחר של מנייתה במשך קרוב לשנתיים. נזכיר כי לקראת מכירתה של תנובה התעוררו חילוקי דעות בין מבטח שמיר לבין שותפתה לשליטה, קרן אייפקס, בנוגע לשוויה של חברת המזון, כשכל צד מבין השותפות החזיק בהערכת שווי לתנובה, שהיה ביניהן פער גדול של כמה מיליארד שקלים.

מבטח שמיר, שבחנה אפשרות לרכישת מניות תנובה מאייפקס, החזיקה בהערכת השווי הנמוכה מבין השתיים, של כ-5 מיליארד שקל, לעומת הערכת שווי של כ-7.9 מיליארד שקל שהייתה בידי אייפקס. בסופו של דבר נמכרה השליטה בתנובה על ידי שמיר ואייפקס לידי ברייטפוד הסינית ב-2015 לפי שווי חברה של כ-8.6 מיליארד שקל. 

עוד כתבות

איציק שמולי, העבודה–מרצ / צילום: שלומי יוסף, גלובס

האם ישראל באמת סובלת משחיקה במספר הרופאות והרופאים?

ח"כ איציק שמולי טוען כי מגפת הקורונה תפסה אותנו בגירעון רפואי - בכסף, במיטות וברופאים. בדקנו ● המשרוקית של גלובס

שחר דניאל מנכל סייפטי / צילום: יחצ

הישראלית שזינקה ביותר מ-100% בעקבות קפיצה בהכנסות

את הרבעון הרביעי סיימה סייפ-טי עם הכנסות של כ-1.1 מיליון דולר, עלייה של 141% לעומת הכנסות בסך 463,000 דולר ברבעון המקביל ב-2018

פרופ' רפי ביאר / צילום: אלון רון

מנכ"ל המרכז הרפואי רמב"ם לשעבר בטור מיוחד: אחרי גל הקורונה לאן?

לדעת פרופ' רפי ביאר, לשעבר מנכ"ל המרכז הרפואי רמב"ם, "מוטל עלינו כבר היום לתכנן ולתקצב את הערכות בתי החולים והקהילה לתקופה שאחרי המלחמה, תוך ראייה רחבה של כלל צורכי הרפואה והמחקר הישומי בישראל"

רמון לגוארטה מנכ"ל פפסיקו ומנכ"ל סודהסטרים אייל שוחט  / צילום: אבישג שאר ישוב

מנכ"ל סודהסטרים אייל שוחט התחייב לא לפטר עובדים

וגם: בכירים במגזר העסקי מגייסים כספים להטסת ציוד רפואי לישראל, חברות המזון מתגייסות למאבק במגפת הקורונה ואת הופעתו של מי תשדר קשת 12 ביום ראשון במסגרת השת"פ עם זאפה?

פרויקט תמ"א 38 / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

תמ"א 38: האם אי-קבלת היתר בנייה הוא כוח עליון?

ביהמ"ש המחוזי בת"א כי אי-קבלת היתר בנייה אינה בגדר כוח עליון - והיזם נאלץ למחוק את הערות האזהרה שרשם על הדירות

יורי מילנר \ צילום: רויטרס

משקיע העל יורי מילנר תורם 3 מיליון מסכות לשימוש צוותי חירום בארץ

תרומת המסיכות, הצפויות להגיע לארץ באמצע השבוע הבא, נעשתה בתיאום עם הקונסול הכללי של ישראל בסן פרנסיסקו, מר שלומי קופמן, ותועבר למגן דוד אדום, אשר יהיה אמון על חלוקת המסיכות

בדיקת קורונה לצעיר בבני ברק / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

"אחד מכל שבעה חולי קורונה בישראל הוא תושב בני-ברק"

כך מעריך מנכ"ל קופ"ח מכבי ● בעקבות הידבקות שר הבריאות ליצמן - גם רה"מ, מנכ"ל משרד הבריאות ומנכ"ל הדסה נכנסו לבידוד ● מספר המתים מקורונה בישראל עלה ל-32 ● בארץ יש 6,211 חולי קורונה מאומתים ● 900 חולי קורונה בבני-ברק - עלייה של 25% ביממה

ברק עילם, מנכ"ל נייס / צילום: איל יצהר

נייס חוברת ל-Zoom: יציעו פתרון לשירות לקוחות מרחוק

לפי הודעת נייס, שתי החברות מציעות שירותים המאפשרים עבודה מרחוק, ושיתוף-הפעולה ביניהן מסייע לענות על הצרכים המשתנים במהירות של לקוחות ועל הביקוש להמשכיות עסקית

מצטייד לקראת הבאות. עדיין לא הוטל סגר מלא בישראל אך המדפים בסופרים מראים על חשש בקרב האזרחים / צילום: כדיה לוי

מסתערים על רשתות המזון: הוצאות הישראלים בחודש מרץ זינקו ב-35%

זאת לעומת פברואר השנה ● לפי נתוני שב"א, היקף הרכישות הכולל של הישראלים ברשתות המזון עמד במרץ על כ-3.49 מיליארד שקל ● הרכישות בעסקאות אונליין עלו ביותר מ-27% והסתכמו ביותר מ-440 מיליון שקל, לעומת 347 מיליון שקל בחודש שעבר

רונן נמני / צילום: איל יצהר

קבוצת קפה קפה מקימה קרן סיוע לעובדי הקבוצה וזכייניה

היקף קרן הסיוע יעמוד על כ-2 מיליון שקל מהונו האישי של רונן נמני, בעלי הקבוצה ● נמני ל"גלובס": "לפי מה שמסתמן כרגע, היום שאחרי הקורונה יהיה לא פחות קשה"

רונן גינזבורג / צילום: תמר מצפי, גלובס

אפקט הקורונה ממשיך להכות בענף הנדל"ן: קיצוץ שכר והוצאת עובדים לחל"ת בדניה סיבוס

בנוסף לקיצוצי השכר, ל"גלובס" נודע כי נכון לעכשיו כ-135 מעובדי החברה הוצאו לחל"ת עד כה ● "ניכרת ירידה משמעותית בפעילות ובאתרים", כתב המנכ"ל רונן גינזבורג לעובדיו

שוק הביומד / צילום: Shutterstock

כנס משקיעי הביומד של קבוצת קוקרמן ייערך בשבוע הבא

בכנס המקוון בנושא הקורונה, שייערך ב-6-7 באפריל, ישתתפו סטארט-אפים בתחומים של חיסונים, ציוד רפואי, ביוטכנולוגיה, פארמה, אבחון, רובוטיקה ובריאות דיגיטלית

בית זיקוק של אקסון מוביל בטקסס / צילום: Jessica Rinaldi, רויטרס

הון פוגש שלטון: טראמפ ייפגש עם ראשי חברות הנפט הקורסות

כפי שזה נראה, הסיכויים להנבת תוצאות דרמטיות מהפגישה המתוכנתת בבית הלבן הם נמוכים ● מחירי הנפט בעולם הגיעו השבוע לשפל היסטורי של כמעט 20 שנה

ברוקר בבורסה בניו יורק / צילום: Richard Drew, Associated Press

סיטי: זה מה שצריך לעשות כדי להציל את הכלכלה והבורסות

בסקירה שפרסמו בסיטי טוענים הכלכלנים כי חברות דיאגנוסטיקה יוכלו לספק עד סוף אפריל לכ-60% מהעובדים בארה"ב ערכות בדיקה, ואלה שיימצאו בריאים יוכלו לחזור לעבודה ● עד סוף חודש מאי תוכל אספקת הבדיקות לגדול לכ-95% מהעובדים

מאה שערים, השבוע / צילום: רויטרס - Ronen Zvulun

החברה החרדית בטלטלה: עליהום מבחוץ, חשבון נפש מבפנים, והקורונה בכל מקום

שבוע קשה עבר על החברה החרדית: שיעור קורונה גבוה במיוחד, הנהגה שמגיבה באיחור ואורח חיים שמקשה במיוחד על התגוננות ● עכשיו הם צריכים להתמודד גם עם גל גדול של שנאה מבחוץ ועם חשבון נפש מבפנים

בית משפט לענייני משפחה / צילום: איל פישר

נוכח מצב החירום המתמשך: פיילוט לניהול הליכים אזרחיים בווידאו קונפרנס

הנהלת בתי המשפט הודיעה כי בשבוע הבא יחל פיילוט ב-5 אולמות בבימ"ש השלום בראשל"צ, במסגרתו יורחב השימוש בהיוועדות חזותית גם לדיונים בהליכים אזרחיים, בכפוף להסכמת הצדדים ● בשלב זה יישמעו בדרך זו דיונים על סעדים אזרחיים דחופים, לרבות סעדים זמניים

ירון גינדי/ צילום: מגד גוזני

עתירה לבג"ץ: לשלם דמי אבטלה גם לעצמאים ולבעלי שליטה שכירים

לשכת יועצי המס טוענת לאפליה חמורה בין השכירים לעצמאים במתן סיוע בסיסי לצורכי מחיה בעת משבר הקורונה ● לדברי נשיא הלשכה ירון גינדי, יש חשש גדול שהמגזר העסקי לא יצליח לעמוד על הרגליים

דביר בנדק בקמפיין מזרחי טפחות / צילום: יח"צ

גם בדירוג הפרסומות: במקום פסח - חג באווירת הקורונה

גיאוקרטוגרפיה: הפרסומות של בנק מזרחי טפחות היא הזכורה ביותר גם השבוע ושומרת על המקום הראשון במדד הפרסומות הזכורות ● הפרסומת של סלקום TV עם אודי כגן מצליחה לשמור על ההובלה במדד הפרסומות האהובות

טיהור בית משפט השלום בבאר שבע מקורונה / צילום: יח"צ

הליכים משפטיים בימי קורונה: מה מתקיים ומה נדחה?

"גלובס" עושה סדר - באילו הליכים כדאי לפתוח כעת, ועם אילו יש להמתין עד לתום המשבר?

הדגמה טכנולוגית של צוות מפתחים מרפאל, השבוע במרכז הרפואי שמיר (אסף הרופא) / צילום: יח"צ

רשות החברות דוחפת את תע"א ואת רפאל למודל עסקי חדש

בימים הקרובים תיכנס לבתי חולים שורת אמצעים טכנולוגיים מתקדמים פרי שיתוף-פעולה בין התעשיות הביטחוניות ומכוני המחקר לבין בתי החולים ומשרד הבריאות ● מודל העבודה נבנה לתקופת משבר, אך ברשות החברות שיזמה את המהלך כבר מזהים הזדמנות לפיתוח עסקי