גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הזאב מוול סטריט הופך לכבש: הרשויות בארה"ב סוגרות על מעלימי מס

בסרטו של סקורסזה מפקיד "הזאב" כספים שלא דווחו אצל בנקאי שוויצרי, שאומר לו שאין סיכוי שהרשויות האמריקאיות יגיעו אליהם ● ההרגעה של אותו בנקאי פחות רלוונטית כיום, לאחר שהאמריקאים "פלשו" לכל העולם, ובאמצעות חוקים, תקנות והסכמים למסירת מידע, הם מצליחים למנוע התחמקות ממס ● איך בדיוק זה פועל, ומה ההשלכות לגבי הישראלים?

FATCA / אילוסטרציה: shutterstock
FATCA / אילוסטרציה: shutterstock

העולם החדש של מניעת התחמקות מתשלום מס כבר כאן. הוא סוגר במהירות על ישראלים שמחזיקים בחשבונות בנק לא מדווחים בחו"ל, ועל תושבי מדינות זרות שלא דיווחו על בעלותם בחשבונות בנק בישראל.

בסרטו של מרטין סקורסזה "הזאב מוול סטריט" ישנה סצנה שבה מגיע "הזאב" לבנקאי בשווייץ, כדי לבדוק את האפשרות להפקיד אצלו כספים שלא דווחו לרשויות בארה"ב, ושואל את הבנקאי: מה הסיכוי שהאמריקאים ישימו את ידיהם על הכסף? הבנקאי משיב לו בהלצה שדבר כזה יכול לקרות - אלא רק אם האמריקאים יחליטו לפלוש עם צבאם ולכבוש את שווייץ, תוך פרץ רם של צחוק.

בשנת 2014 "פלשו" האמריקאים לאירופה ולשאר העולם, עם חקיקתו של - Foreign Account Tax Compliance Act, או FATCA.

ה-FATCA חוקק כדי למנוע מתושבי ארה"ב להתחמק מתשלום מס בארה"ב באמצעות ניהול השקעות מחוצה לה. במסגרת החוק נקבע כי על גופים פיננסיים שאינם אמריקאים להעביר לרשויות המס בארה"ב מידע על חשבונות המנוהלים על-ידי אמריקאים בבנקים מחוץ לארה"ב. כדי "לחייב" שיתוף-פעולה, נקבע בין היתר כי ארה"ב תוכל לנכות שיעור של 30% מכל תקבול ממקור אמריקאי שיועבר לגופים פיננסיים שלא יפעלו בהתאם להוראות ה-FATCA.

בעקבות כך, מדינות ה-OECD קבעו תקן אחיד - Common Reporting Standard, או CRS, לאיסוף המידע הפיננסי בין מדינות. התקן חל גם על מדינות שלא חברות בארגון ה-OECD, ומטרתו לאפשר חילופי מידע בין-מדינתיים למטרת אכיפת מס. ה-CRS קובע, בין היתר, נוהלי החלפת מידע אוטומטיים בין המדינות אשר אימצו תקן זה, בדגש על מידע על פעילות צולבת של תושבי חוץ (מידע של תושב מדינה א' המנוהל במדינה ב', ולהפך).

מדינת ישראל חתמה על הסכמים למסירת מידע, ובתחילת השנה אימצה את עקרונותיהם לדין הפנימי. לאור הצלחתם של האמריקאים ביישום ה-FATCA, מצפים ברשות המסים לגילויים של מספר רב של חשבונות בנק לא מדווחים הנובעים מיישום ה-CRS, וההערכות נעות סביב מאות אלפים.

הבדליים מהותיים בין FATCA לבין CRS

אופן העברת המידע: ה-FATCA היא דיווח אל הרשות האמריקאית, וממוענת אליה בלבד. לעומת זאת, ה-CRS היא רשת מורכבת ומשוכללת של יותר מ-100 מדינות, שכל אחת מהן משתפת ומקבלת מידע עם יתר החברות.

יתרון הרב-צדדיות על חד-צדדיות: ה-FATCA מייצר דיווח חד-צדדי מגופים פיננסיים זרים אל ארה"ב. בהיותו כזה, הוא משרת רק צד אחד במשוואה - ארה"ב. בשנים האחרונות, בעקבות לחץ פורום ה-G20 על האמריקאים, קיימים דיווחים הדדיים מעטים. ה-CRS קובע סטנדרט דיווח הדדי מלא בין כל המדינות. מספר ההסכמים המולטילטרליים שנחתמו על בסיס ה-CRS חוצה את ה-1,500. רשת זו צפויה אף להתרחב למדינות נוספות.

זיהוי בעלי החשבון (בדיקת נאותות): ככלל, הדיווח מכוח ה-FATCA מתייחס לאזרחים אמריקאים בלבד (תוך שיש להביא בחשבון את העובדה שאזרח אמריקאי מתחייב במס בארה"ב אף אם הוא תושב של מדינה אחרת לצורכי מס).

ב-CRS, הבדיקות הן לשם זיהוי תושבות לצורכי מס, כך שישראלי (שהוא תושב ישראל לצורכי מס), שמחזיק באזרחות זרה, לא יזוהה כתושב זר רק בגלל שהוא מחזיק באזרחות זרה, ולא יועבר מידע לגביו למדינה הזרה, אלא למדינת תושבתו.

סכום מינימלי מדווח: חובת הדיווח ב-FATCA למוסד הפיננסי היא ליתרה מעל 50 אלף דולר ליחיד ומעל 250 אלף דולר לחברה (למעט חריגים כגון חיסכון פנסיוני). לדוגמה, אזרח אמריקאי המנהל בישראל פיקדונות בשני גופים פיננסיים - אם כל אחד מהפיקדונות הללו קטן מהיתרה שלעיל (לדוגמה 40 אלף דולר), אזי חשבונות אלה לא ידווחו.

מדיניות הדיווח בתקן ה-CRS שונה בתכלית. חובת הדיווח אינה תלויה ביתרת חשבון הבנק המנוהלת בגוף הפיננסי, אלא בעצם קיומו של חשבון בנק.

מאפייני הדיווח: ב-FATCA מדווחים כלל החשבונות באופן אוטומטי, ללא מסלול מובנה של השגה. ב-CRS ישנו מנגנון מובנה לאיתור ולבירור של תושבות זרה לצורכי מס. לאחר בירור זה, המוסד הפיננסי יודיע לבעל החשבון כי המידע לגבי חשבונו צפוי להיות מועבר למדינה שבה סווג כתושב. בעל החשבון זכאי להגיש השגה מנומקת על החלטת הבנק.

על אף העובדה שהדיווח בישראל החל בשנת 2019, הדיווח הראשוני יכלול גם מידע על יתרת חשבון החל מסוף שנת 2017 או 2018 (בתלות במדינה המדווחת) - בין שהוא פעיל ובין שלאו.

עם יישום תקן ה-CRS, מידע על אודות חשבונות של ישראלים המחזיקים חשבונות בחו"ל, בין היתר בשווייץ, בסינגפור ובהונג-קונג - גם אם סגרו חשבונות אלה, או שחתמו על טפסים "לא מדויקים" לבנקים בנוגע להצהרת הנכסים בישראל - צפוי להיות מועבר לרשות המסים בישראל בצורה מסודרת בזמן הקרוב. על-פי פרסומים שונים, בכוונת רשות המסים לפעול כנגד אותם בעלי חשבונות שלא נתנו דיווח בכלל, או שנתנו דיווח חסר.

כדי להימנע מחוסר הנעימות הכרוך במגע יזום מצד רשויות המס, אם בבעלותכם נכס או חשבון בנק לא מדווח, רצוי להקדים תרופה למכה ולפנות לרשות במסגרת נוהל גילוי מרצון, שבתוקף עד סוף שנת 2019. 

עו"ד עמית גוטליב הוא שותף במשרד ירון אלדר פלר שורץ ושות', ועופר גרוס הוא עורך דין במשרד

עוד כתבות

פרטיות ברשת, מידע מהאינטרנט / שאטרסטוק

האם נאפשר גם למקומות העבודה לאסוף עלינו מידע?

לא צריך הרבה דמיון בשביל להבין איך ארגונים ורשויות יכולים לקחת את איסוף המידע הזה רחוק מדי

בנין המריבה ברחוב הציונות, חיפה / צילום: פאול אורלייב

כך הסתבכה עסקת הנדל"ן המשונה של הכנסייה בחיפה

בית ישן בחיפה עומד במרכזו של סכסוך משולש בין הכנסייה, הקונה שרכש את הבניין ומשפחה אחרת שטוענת כי הבניין שייך בכלל לה

שלט חגיגי שהוצב במתחם גליל ים בהרצליה לפני כשנתיים./ צילום: איל יצהר

למעלה מאלף דירות מוזלות מוצעות למכירה לאחר שזכאי מחיר למשתכן ויתרו עליהן

מאות דירות בקריות, כ-120 דירות בדימונה, עשרות בבאר שבע ואפילו שש בהרצליה: בדיקת "גלובס" מגלה כי זכאי תוכנית הדיור הממשלתית ויתרו על מעל ל-1,000 דירות מוזלות ● חלקן שוכבות על המדף זמן רב בשוק החופשי, מה שמעיד על הצפת דירות באזורים מסוימים

עמיר פרץ ואורלי לוי-אבקסיס מציגים את תוכנית "הסיפוח" שלהם / צילום: דוברות העבודה-גשר, יח"צ

הבליץ של הרגע האחרון: פרץ ולוי-אבקסיס הציגו "תוכנית סיפוח"

ראשי העבודה-גשר חשפו היום את "מפת הוויתורים האמיתית של נתניהו - התנתקות חד צדדית מאזרחי מדינת ישראל ומירושלים" ● "כשר בריאות הוא ויתר על החולים והפקיר על הדרך גם את הנכים, הקשישים, החקלאים, ואת היישובים הערביים"

סוחרים בוול סטריט / צילום: רויטרס

ירידות בפתיחת המסחר בוול סטריט; מחיר הנפט מזנק בכ-10%

המדדים הבולטים בארה"ב יורדים בעד 0.3%, מחיר הנפט מזנק בכ-10% לאחר המתקפה על מתקני הפקת הנפט בסעודיה בסוף השבוע האחרון ● המתקפה בסעודיה עשויה לגרור את דחיית הנפקת ארמקו, חברת הנפט הממשלתית של סעודיה ● טראמפ מאשים את איראן במתקפה, ולטענתו היא משקרת עם ההכחשה

יגאל כרמי, מנכ"ל תדיראן סוללות / צילום: תמר מצפי, גלובס

תדיראן סוללות תובעת את מועצת ברנר ב-59 מיליון שקל: מונעת הקמת מפעל חדש

בכתב התביעה נטען כי "המהלכים השונים של הנתבעים לסיכול הקמת המפעל במגרש המיועד פוגעים באופן ברור בתדיראן סוללות, והצטברותם של כלל המהלכים לא מותירה מקום לספק כי מדובר בהתנהלות מאורגנת שמטרתה סיכול הקמת המפעל"

הבורסה בתל אביב / צילום: רויטרס

ירידות קלות בבורסה בת"א; קנביט מזנקת בכ-20%

המדדים המובילים בבורסה המקומית יורדים בכ-0.3%, במקביל לירידות בשיעור דומה במדדים המובילים בוול סטריט ● חברת קנביט עולה בחדות לאחר ההודעה על רכישת את תיקון עולם ● דלק מאבדת 2% לאחר הזינוק החד שנרשם אתמול נוכח הקפיצה במחיר הנפט

קונים בדיזנגוף סנטר/ צילום: שלומי יוסף

30% הנחה למי שהצביע: יוזמה חדשה תעלה את אחוז ההצבעה?

קבוצת סטודנטים ובוגרים מהמרכז הבינתחומי הקימו את עמותת "מצביעים 70", שמטרתה להעלות את אחוז ההצבעה ע"י מתן הנחות במגוון בתי עסק ● מדובר ב-30% הנחה על מוצרים ושירותים בפורמטים השונים של בתי העסק, כאשר ההנחה תוענק למי שיציג תמונה שלו מחוץ לקלפי

הדמייה של הרחבת הכנסת / צילום: פלג אדריכלים

הוועדה המחוזית ירושלים החליטה לצמצם את הרחבת הכנסת

שטחי הבניה מעל הקרקע צומצמו בחצי משיקולים של כבוד למבנה ההיסטורי

 

כרמל שאמה הכהן / צילום: תמר מצפי

מכה לעיריית ר"ג: ביהמ"ש ביטל את מדיניות התמ"א שלה

השופט איתן אורנשטיין קיבל את עתירת התאחדות הקבלנים, קבע כי הוועדה המקומית חרגה מסמכותה, ופסק כי המדיניות הקודמת של תמ"א 38 ברמת גן - היא התקפה ● ראש עיריית ר"ג: אערער לעליון

כיכר אתרים בתל אביב / צילום: תמר מצפי

מה באמת יוקם במקום הפוסיקט ומאיפה צץ הסיפור על בית הכנסת?

"הסיפור הזה הוא הרי בכלל לא נכון. זה רחוק ממה שאנחנו מתכננים לעשות במקום", אומר ל"גלובס" יקיר שגב, מיוזמי הפרויקט של JTLV לשיקום מתחם "הפוסיקט" בכיכר אתרים בתל אביב, בתגובה לפייק ניוז על הפיכת מועדון החשפנות לשעבר לבית כנסת

אתי אלישקוב/ צילום :אבי מועלם

חברת הביטוח ליברה יוצאת נגד פייסבוק והמטבע הדיגיטלי שלה

חברת הביטוח הדיגיטלית הישראלית "ליברה" הגישה תביעה בסך 5 מיליון שקל נגד פייסבוק, שהודיעה לאחרונה על השקת מטבע דיגיטלי באותו שם ● לטענת חברת הביטוח, היא הבעלים של כל הזכויות בסימן "ליברה" בישראל

יפעת קריב, מנכ"ל קנביט / צילום: איל יצהר, גלובס

קנביט בהסכם לרכישת פעילות תיקון עולם בישראל ב-42 מיליון דולר ו-4.99% מהחברה

קנביט קונה את תיקון עולם ב-42 מיליון דולר, וכאשר החברה תגיע למיליארד שקל, ישולמו עוד 18 מיליון דולר ● קנביט תממן את הרכישה בעיקר מגיוס מהציבור

דורון גרסטלר, מנכ"ל פריון / צילום: תמר מצפי

רונן שילה ממשיך להקטין ההחזקה בפריון: מכר בחודשים האחרונים מניות בכ-1.7 מיליון דולר

שילה הפך לבעל מניות בפריון ב-2013, כשהחברה רכשה את חטיבת סרגלי הכלים של החברה שייסד, קונדואיט

שלטי בחירות בטירה./ צילום: רויטרס

אחרי החרמת הבחירות הקודמות, בציבור הערבי קצת פחות אדישים

אחרי החרמת ההצבעה בבחירות האחרונות באפריל, בציבור הערבי נרשם שינוי מגמה לקראת מועד ב' ● סקר של מכון דיין מראה כי שיעור ההצבעה במגזר יעלה ל–56% ● הפעם מסתמן רוב מוחלט למפלגות הערביות; מרצ תשלם את מחיר החבירה לאהוד ברק

אסדת קידוח / צילום אילוסטרציה: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

יותר מהאמברגו הערבי ומלחמת יום כיפור: האם הנזק להפקת הנפט צפוי לגרור מיתון

מחסור בנפט עבור העולם המתועש גורר עלייה חדה במחירים, שבתורה עלולה לגרור את העולם למיתון חריף, במקביל להתייקרות חומרי הגלם ● תקיפת המל"טים בסעודיה גוררת אובדן הפקה של 5.7 מיליון חביות נפט ביום; מדובר בנזק חמור יותר מזה שנגרם כתוצאה מהחרם הערבי ומפלישת עיראק לכווית ● ארה"ב הודיעה כי תכסה על אובדן הנפט הסעודי, אך האם זה יספיק?

השקעות אלטרנטיביות. מתנהלות אחרת משוק ההון/צילום: Shutterstock/א.ס.א.פ קרייטיב

מי הכי שווה: איך אפשר להשוות בין ביצועי התיקים בגופי ההשקעות

השוואה של מוצרים שונים באותו בית השקעות עשויה לתת לנו תמונה שגויה במדידת איכות הניהול

גלעד יעבץ / צילום: יחצ

אי.בי.אי: גם לאחר עלייה של מאות אחוזים נותר אפסייד במניות אנלייט ואנרג'יקס

בבית ההשקעות ממליצים על מניות האנרגיה המתחדשת בהמלצת "תשואת יתר" ונקבו במחיר יעד של 4 שקלים לאנלייט ו-9.2 שקלים לאנרג'יקס, גבוה ב-13% ו-24% ממחיריהן בבורסה, בהתאמה ● המגמות המרכזיות שלהערכתם ימשיכו לתמוך בענף הן סביבת הריביות הנמוכה, רגולציה תומכת, ירידה בעלות הציוד והתקדמות משמעותית באגירת האנרגיה

יום בחירות בחנויות ובשווקים/ צילום: שלומי יוסף

"יום המכירות הטוב ביותר": הקניונים עשויים להיות המנצחים הגדולים בבחירות

בבחירות הקודמות דווח במרכזי הקניות על גידול של פי 3-5 במספר המבקרים ביחס ליום רגיל ● עיתוי הבחירות הנוכחי, זמן קצר לפני ראש השנה, מוביל את הרשתות ואת בעלי החנויות להאמין ששוב יישבר שיא פדיון שנתי ● בוחרים נתח - כתבה שנייה בסדרה

שחר בן מאיר/ צילום: יונתן בלום

עתירה לועדת הבחירות: עצרו מסרים מוקלטים ביום הבחירות עם מידע לא מהימן על שיעור ההצבעה

עו"ד שחר בן מאיר פנה בעתירה לועדת הבחירות ובה ביקש לעצור מסרים מוקלטים מראש, שהוכנו על ידי הליכוד, באמצעות ח"כ יואב קיש , ואנשים מטעם הליכוד כגון ראש מועצת בנימין ישראל גנץ