גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"בפאלו אלטו למדתי לחיות בזהות כפולה, אמריקאית-ישראלית"

ד"ר סיגל שלח על המסלול שהוביל אותה עד לתפיקיד מנכ"לית הג'וינט

ד”ר סיגל שלח / צילום: איל יצהר
ד”ר סיגל שלח / צילום: איל יצהר

אני: בעלת יכולת חשיבה מגוונת ואסטרטגית, יודעת לחבר אנשים למטרה משותפת עליונה, ומאמינה בכבוד הדדי, סבלנות וסובלנות.

משפחה: מצד אבא, סבתא ילידת תל-אביב וסבא הגיע לפני המלחמה לארץ, שירת בצבא הבריטי והיה מורה ומפקח במשרד החינוך. גם סבתא הייתה מורה. הם נפגשו, התחתנו, עברו לטבעון, ובסוף העשור הרביעי לחייה התחילה ללמוד פסיכולוגיה ועבדה כפסיכולוגית עד מותה. שניהם חידשו את ברית הנישואים ביניהם כל שנה. סבתא מצד אמא הייתה נצר למשפחת סוחרי בשר עשירה מצ'כוסלובקיה. היא התאהבה בסבא, עלתה איתו ארצה כשמלאו לה 18, ורוב משפחתה נספתה בשואה. הם הגיעו לכפר רופין, הוא היה מזכיר הקיבוץ והיא, שסירבה להיות קיבוצניקית כי לא נתנו לה להיות מורה, הייתה הראשונה בארץ בסטטוס של "אשת חבר קיבוץ". אחרי 14 שנים הם עברו לטבעון.

ההורים הכירו בתיכון, התאהבו ואחרי השירות הצבאי התחתנו כשאני כבר הייתי בבטן. כשהייתי בת ארבע עברו לרמת השרון. אבא היה מהנדס אלקטרוניקה. ב-78' הוא נסע לארה"ב לעבוד בפרויקט של אלסינט לשלושה חודשים ואמר שאם ימצא עבודה אחרת, נחבור אליו. הוא התקבל ל-HP בפאלו אלטו, ואנחנו טסנו לשם לזמן בלתי מוגבל. ההורים נשארו שם 30 שנה.

ילדות: פאלו אלטו, ישראלית יחידה, עם אנגלית רעועה. למדתי שם לחיות בזהות כפולה, אמריקאית-ישראלית. בכיתה ט', כשהקימו שם את הסניף הראשון של תנועת "צבר", מצאתי את המקום שלי. במהלך השנים הארוכות האלה ביקרתי בארץ רק פעמיים, כי הטיסות היו יקרות. בביקור שבין י"א לי"ב, יצרתי קשר עם חברי הילדות שלי וכשחזרתי, הודעתי להורים שאני מתגייסת לצה"ל. היו המון ריבים סביב זה, למרות ששניהם מאוד ישראלים. בתיכון למדתי ביולוגיה, כי חלמתי להקים חווה אורגנית מחקרית.

החזרה לישראל הייתה שוק תרבותי, כי גדלתי במנטליות של סובלנות, אבל הבחירה לגור עם סבא וסבתא בטבעון ריככה אותו. כשהשתחררתי למדתי תואר ראשון בהגנת הצומח בפקולטה לחקלאות. כשסיימתי ופגשתי את בן הזוג שלי, הבנתי שחלום החווה לא ריאלי יותר, ואחרי שהתחלתי תואר שני בהנדסה גנטית, עברתי לחוג ללימודי עבודה, שם סיימתי תואר שני ושלישי. לימדתי באוניברסיטה סטטיסטיקה, שיטות מחקר, ניהול משאבי אנוש ושוק העבודה. את התואר השלישי עשיתי, לא במקרה, על המודל הכלכלי של מהגרים שבוחרים לעזוב את ארה"ב.

רענן: בעלי, עובד בחברה בתחום האלקטרו-אופטיקה, טייס קרב לשעבר, בעל תואר שני במנהל עסקים. אביו היה מפקד טייסת שנעדר במלחמת יום כיפור והוכרז כחלל, וכשהמשפחה עברה מתל נוף לרמת השרון הפכנו לזוג. שנים לא היינו בקשר, עד שערב אחד הלכתי עם חברה לרקוד סמבה, וחבר משותף שם אותנו יחד. רענן מיד זיהה אותי. גרנו בבסיסים של חיל האוויר כשהוא טס וכשהגדול סיים ח' עברנו לעשרת. יש לנו שלושה ילדים.

קריירה: בשלב מסוים החלטתי לעזוב את האקדמיה ועברתי לעבוד במנהל מחקר וכלכלה במשרד התמ"ת. אחרי שש שנים הגעתי ל"תבת", ארגון “תנופה בתעסוקה" של הג'וינט שפועל ליד הממשלה, דרך פרופ' יוסי תמיר. התחלתי כראש תחום לפיתוח תוכניות תעסוקה לערבים, חרדים ועולים. בהמשך, מוניתי למנכ"לית "תבת", משנה למנכ"ל הג’וינט, וכשפרופ' תמיר פרש מוניתי למנכ"לית.

ג'וינט: ארגון צדקה יהודי-אמריקאי שקם לפני 105 שנים במטרה לסייע ליהודים ברחבי העולם, ועובד ב-70 מדינות ברחבי העולם בשותפות עם הממשלות, במטרה להפוך את חייהן של אוכלוסיות חלשות לטובים יותר, בתחומי התעסוקה והחינוך. אנחנו פועלים כמעבדת חדשנות ומשום כך עברנו תהליך של הסתגלות אסטרטגית, למשל בהתמקדות באוכלוסיית הקשישים בגלל הזדקנות האוכלוסייה, באנשים עם מוגבלות, פרויקטים של מובילות חברתית וחיזוק הפריפריה הגיאוגרפית והאמצע החלש של האוכלוסייה העובדת שנמצאת על סף העוני.

פנאי: לא מוותרת על הזמן המשפחתי והזוגי, ועל אירובי מדרגה עם קומבינציה של ריקוד. לרענן ולי יש רישיון סקיפר ואנחנו מפליגים עם המשפחה.

תפיסת עתיד: הג'וינט מתפתח לתחומים חדשים ואני מתרגשת לקחת בזה חלק. בעוד חמש שנים אשמח להשתמש במיומנויות החברתיות שרכשתי בהסתכלות מדינית לטובת ישראל.

עוד כתבות

שוחד / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

הבעל חתם על הסכם תיווך והאישה לא - מי ישלם למתווך?

בית המשפט פסק כי המתווך יקבל רק כמחצית מהסכום שנקבע, מכיוון שלא החתים את האישה על הסכם התיווך, אלא את הבעל בלבד

ח'ליפה חפתר, ראש הצבא הלובי הלאומי  / צילום: Philippe Wojazer, רויטרס

נפט, גז ופליטים: "ועידת שלום" לעתיד לוב נפתחת בברלין

נשיא רוסיה פוטין, נשיא טורקיה ארדואן, שר החוץ האמריקאי פומפאו ונציגים בכירים רבים אחרים מתכנסים היום בברלין לוועידה מיוחדת באירוח הקאנצלרית מרקל בנוגע לעתיד לוב ● שר החוץ האיטלקי לואיג'י די-מאיו: "לאירופה יש הכי הרבה מה להפסיד"

פרויקט מגורים חדש בחיפה / צילום: Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

דירות שני החדרים עושות קאמבק, ולא רק בתל אביב: מי קונה אותן ולאילו יזמים זה משתלם

בשנתיים האחרונות חלה עלייה חדה במספר הדירות הקטנות, בנות 2-3 חדרים, שנבנות בארץ ● מי קהל היעד שלהן (רמז: לא רק משקיעים), ולמה לא כל היזמים מצטרפים לטרנד?

לשכת התעסוקה / צילום: איל יצהר

ירידה במשרות הפנויות ב-2019; ואילו מקצועות הובילו את הירידות?

מספר המשרות הפנויות במשק עלה באוקטובר-דצמבר, אך בסיכום שנתי נרשמה ירידה ● בהשוואה ל-2018 חלה עלייה של 17% במספר המשרות הפנויות של מהנדסים; מנגד, חלה ירידה של 23% במספר המשרות הפנויות של מאבטחים ● בדרום נרשמה ירידה בשיעור המשרות הפנויות - ואיפה נרשמו עליות?

עופר גולן / צילום: תמונה פרטית

השופט הפך החלטתו: אסר על המשטרה לחפש בטלפונים של בכירי קמפיין הליכוד

השופט מסארווה שינה את החלטתו בעקבות פסיקה של שופט בית המשפט העליון יוסף אלרון שקבע כי החיפוש המוקדם בטלפונים של מנהלי הקמפיין היה שלא כדין, כיוון שלא בוצע באמצעות צו שיפוטי ולחלופין לא הובהר להם כי זכותם להתנגד לחיפוש, וכי התנגדות זו לא תשמש כראייה נגדם

פאדי פרח, משקיע ומתווך נדל"ן בגליל וביוון / צילום: איל יצהר, גלובס

הכירו את מתווך הנכסים מהגליל שהתייאש מישראל וגילה את אתונה

המתווך פאדי פרח מנצרת התמחה במציאת נכסים למשקיעים באזור מגוריו ● עם העלאת המס לדירה שנייה ל-8% הכול התייבש, וזרם המשקיעים פנה מעבר לים - והוא בעקבותיו ● האזינו לפודקאסט "כסף בקיר"

הארי ומייגן. / צילום: רויטרס

הארי ומייגן יפרשו - וישיבו 2.4 מיליון ליש"ט למשלמי המסים הבריטים

הארמון הודיע כי השניים גם לא יקבלו עוד מימון ציבורי, וכי עליהם להשיב כספים שקיבלו לשיפוץ ביתם

נהריה מוצפת / צילום: רם גוטליב

ענף הביטוח בעין הסערה: איך ההצפה בנהריה קשורה לשינויים בענף הביטוח?

ניהול מוצלח של חברת ביטוח, המאזן בין רווחיות בטווח הקצר לאתגרי הטווח הארוך, הוא מהמשימות הניהוליות המורכבות ביותר שהזירה העסקית יכולה לזמן בעת הנוכחית ● רגולציית יתר עלולה להוביל לירידה בתחרותיות בענף ולפגוע במבוטחים ● דעה

סער ברכה / צילום: ולדימיר אסקין

הבנקים המממנים נוטים לטרפד את רכישת תהל, הנתונה בקשיים תזרימיים, בידי קבוצת שיכון ובינוי

ל"גלובס" נודע כי בימים אלו מתקיימים דיונים בין תהל לבין הבנקים לגבי מתווה התמיכה בחברה ● הצעת שיכון ובינוי לא התייחסה להשקעה במניות החברה-האם תהל גרופ אינטרנשיונל (TGI), אלא להשקעה בחברה-הבת תהל גרופ, וייתכן שלכן החליטו בבנקים שלא לאמץ את המתווה

הצפות בתל אביב ובאיילון / צילום: דוברות משטרת ישראל, יח"צ

ההצפות מחיות את התוכנית להסטת המים מתוואי האיילון

התוכנית תקדם סלילת קו רכבת באיילון, מנגד משמעות אישורה היא הקפאת בנייה לצד תוואי

לב לבייב / צילום: תמר מצפי

המוסדיים אמרו כן ללבייב: הבטיח לעצמו החזקה של 92% לפחות במניות אפי פיתוח

ההיענות הגבוהה תאפשר ללבייב לפעול למחיקת מניות אפי פיתוח, הפועלת בשוק הנדל"ן של מוסקבה, מהמסחר בבורסת לונדון ● לבייב הגיש באוקטובר הצעה במחיר של 30 סנט למניה, ובחודש שעבר שדרג את הצעתו ל-39.4 סנט למניה

רוני חזקיהו החשב הכללי במשרד האוצר / צילום: משרד האוצר

מה הועילו אנשי האוצר בהנפקתם?

בשבוע שעבר ביצעה ממשלת ישראל הנפקת איגרות חוב דולריות לתקופות של 10 ו-30 שנה, בהיקף כולל של 3 מיליארד דולר ● ההנפקה היתה בוודאי מוצלחת עבור הבנקים שליוו אותה, אבל האם גם עבור מדינת ישראל?

נדל"ן מניב / צילום: shutterstock

על רקע הגאות במניות נדל"ן: אזורים ואאורה מפשירות תוכניות להנפקת קרן ריט

אזורים מקדמת הנפקת פעילות השכרת דירות לטווח ארוך, ודיווחה כי חברה בת הגישה טיוטת תשקיף "לצורך הנפקתה לציבור כקרן השקעות במקרקעין" ● אאורה דיווחה כי היא "ממשיכה לפעול להקים קרן להשקעות במקרקעין", לאחר שבשבוע שעבר דיווחה כי "טרם התגבשו התנאים להקמת קרן הריט או למכירת נכסים לקרן"

אורלי לוי-אבקסיס, העבודה-גשר-מרצ  / צילום: ניר סלקמן

כמה חמורה האבטלה הסמויה של חדרי הניתוח הציבוריים בישראל

בעוד התורים לטיפול מתארכים, חדרי ניתוח ציבוריים עומדים לפעמים שוממים - בעיקר אחה"צ • למרות שורת יוזמות ממשלתיות לצמצום התופעה, עדיין לא ברור אם חל שיפור בניצול החדרים: משרד הבריאות אינו אוסף מידע • "המשרוקית" פנתה לבתי החולים ומצאה שיפור חלקי בלבד

שרון שלום / צילום: כדיה לוי

בכיר נוסף במשרד הביטחון מצטרף להנהלת חברת הסייבר ההתקפי NSO

שרון שלום, שהיה ראש המטה של שר הביטחון, יעבור לחברת הסייבר השנויה במחלוקת, שתוכנה שלה שימשה לכאורה לריגול נגד עיתונאים ומתנגדי משטר במשטרים אפלים ● בתחילת החודש נודע כי הצנזורית הראשית מנהלת מגעים להצטרף לחברה, ואף ביקשה להקדים את פרישתה מצה"ל

עיריית גבעתיים / צילום: איל יצהר

ביהמ"ש: עירייה חייבת לפעול בהגינות בהסכמים עם יזמים

עיריית גבעתיים חתמה עם יזם על הסכם שלפיו היא מוותרת על היטל השבחה, ובתמורה היזם יקים פארק בתוכנית הבנייה ● ביהמ"ש קבע כי היא אינה רשאית לעשות זאת, אולם כיוון שההסכם כבר נחתם, והיזם מילא את חלקו - לא ביטל את ההסכם

הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר

הבורסה ננעלה בעליות: מדד ת"א 35 קפץ לשיא כל הזמנים, גילת ומבטח שמיר זינקו ב-14%

מדד ת"א 35 עלה ב-0.4% לרמה של 1,725.8 נקודות, ת"א 90 טיפס ב-0.5% ● גילת זינקה על רקע הדיווח על מגעים לרכישתה ● בעלת המניות בגילת מניית מבטח שמיר הובילה את העליות וזינקה בכ-14%

גילת לווינים / צלם: תמר מצפי / צילום: תמר מצפי

לקראת אקזיט של 2 מיליארד שקל? מניית גילת לוויינים זינקה על רקע מגעים לרכישתה

גם מניית מבטח שמיר, בעלת המניות השנייה בגודלה בגילת, זינקה היום בבורסה ● בעלת המניות הגדולה בגילת היא קרן פימי בראשותו של ישי דוידי, המחזיקה ב-34.1% מהון המניות

אלי להב, בעל השליטה / צילום: איל יצהר

לקראת הפיכת אבי לוי לבעל מניות מרכזי: להב אל.אר חוזרת לתחום האנרגיה הסולארית

החברה במו"מ לרכישת חברה ישראלית פרטית בתחום האנרגיה המתחדשת בתמורה ל-44.6 מיליון שקל ● להב מתכננת לגייס בשבועיים הקרובים 150-180 מיליון שקל בהנפקת זכויות, ולוי צפוי להחזיק אחריה כ-40% מההון ● לפי אינדיקציה ראשונית, החברה צפויה לרשום רווח של 5-7 מיליון שקל מעליית שווי נכסים בגרמניה

סניף של יינות ביתן / צילום: שלומי יוסף, גלובס

חילופים בהנהלת יינות ביתן: דוד סבן ימונה לסמנכ"ל הכספים במקום איל וינברג

רו"ח איל וינברג כיהן בתפקיד כשנה וחצי ● סבן כיהן בשנים האחרונות כסמנכ"ל הכספים באיקאה