גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

האם הוועדה המוניטרית בבנק ישראל מקשיבה למחלקת המחקר?

על התחזית המשונה והלא עקבית בנוגע להעלאת הריבית בישראל

פרופ' ירון אמיר, נגיד בנק ישראל / צילום: רפי קוץ
פרופ' ירון אמיר, נגיד בנק ישראל / צילום: רפי קוץ

מחלקת המחקר של בנק ישראל צופה העלאת ריבית בישראל עד לרבעון השלישי השנה, כלומר בהחלטת הריבית הבאה ב-28 באוגוסט (אין החלטת ריבית בספטמבר). עם זאת, לא ברור עד כמה הוועדה המוניטרית מחוברת לתחזית המאקרו של מחלקת המחקר. הנה מספר נקודות חשובות.

לפי מחלקת המחקר, הריבית תעלה עוד פעמיים ב-2020. כלומר, לפי התחזית, ישראל תעלה את הריבית שלוש פעמים עד סוף 2020, כאשר ארה"ב צפויה להוריד את הריבית מספר פעמים (תלוי את מי שואלים). זאת, למרות שבנק ישראל חושש מאוד מייסוף בשקל. כנראה שבתחזית האינפלציה, המחלקה מניחה יציבות בשער החליפין ואינפלציה של 1.6% גם השנה וגם ב-2020. בהחלט מדובר בתחזית מעט משונה ולא עקבית.

לגבי תחזית הצמיחה, למרות השינוי לרעה בסביבה הגלובלית מאז אפריל, כל השינוי מסתכם בצמיחה של 3.1% בשנת 2019, במקום 3.2% בתחזית הקודמת. זאת, עקב צמיחה מתונה יותר ביצוא של 0.5% (3.5% במקום 4%). לפי תחזית הבנק, ההתמתנות בסביבה הגלובלית לא תשפיע כלל על הצמיחה ב-2020 (עדיין צופים 3.5%, עם 6% גידול ביצוא). נדמה שמחלקת המחקר לא הפנימה את הסביבה הגלובלית המתמתנת והשינוי במדיניות המוניטרית במרבית המדינות המפותחות.

בנוסף, למרות שהנגיד הדגיש שוב ושוב את המצב הפיסקלי הבעייתי ואת הצורך בהתאמות כואבות, תחזית המאקרו מניחה גידול של 2.5% בצריכה הציבורית (גידול של 0.5% לנפש) ב-2020 וגידול של 3% בצריכה הפרטית (בדומה ל-2019). האמנם לא תהיה כל פגיעה בצריכה עקב העלאת המסים הצפויה?

הנגיד ניסה להסביר במסיבת העיתונאים, שזו תחזית של מחלקת המחקר בלבד. לפי הבנתנו, מחלקת המחקר מציגה את התחזית לוועדה המוניטרית שבוע לפני החלטת הריבית ומקבלת הערות ומשוב, ולפעמים עושה התאמות בתחזית בהתאם.

האם ייתכן שהחברים בוועדה לא העירו שאולי כדאי להזיז את העלאת הריבית הראשונה לפחות לרבעון הרביעי? 

הייתה נימה מעט ניצית גם בהודעת הריבית עצמה. רוב המדדים הפתיעו השנה כלפי מעלה (מה שנכון ונאמר גם בהחלטה הקודמת). בפעם הראשונה נאמר גם שחלה עלייה קלה בסביבת האינפלציה. שוק העבודה נמצא בתעסוקה מלאה, מלווה לחצי שכר. השכר בסקטור העסקי עולה בקצב של 4.4%.

למרות נתונים סותרים, בסופו של דבר בנק ישראל ממשיך לראות צמיחה יציבה ברבעון השני. "בניכוי אפקט זה (הקדמת רכישת רכבים ברבעון הראשון), ככל הנראה לא חלה ירידה בצמיחה ברבעון השני".

עם זאת, בנק ישראל מזהה התמתנות מסוימת בצריכה הפרטית, שמוסברת על ידי התמתנות בסך תשלומי השכר במשק (בהשפעת התמתנות בקליטת עובדים חדשים).

בהחלטת הריבית, החברים בוועדה המוניטרית ראו אינפלציה עולה בחודש מאי לקצב שנתי של 1.5% ו-1.1% ללא אנרגיה ופירות וירקות (אין ביטוי בניתוח של בנק ישראל לגבי "השפעת התערבות ממשלתית", בניגוד לדוחות קודמים). כלומר, עלייה בסביבת האינפלציה לעומת החודשים הקודמים.

לאחר פרסום מדדי יוני ויולי קצב האינפלציה צפוי לרדת ל-1.1%-1.2% על בסיס שנתי ולהישאר ברמה נמוכה זו עד דצמבר 2019. בנוסף, ב-18 באוגוסט יתפרסם האומדן הראשון לצמיחה לרבעון השני, שצפוי להיות מאד נמוך, גם בניכוי השפעת הקדמת רכישת כלי הרכב ברבעון הראשון. חלה ירידה חדה בייצוא התעשייתי ברבעון זה. בשורה התחתונה, אין אנו צופים העלאת ריבית לפני סוף רבעון הראשון או תחילת השני ב-2020.

הכותב הוא כלכלן מאקרו בכיר, לידר שוקי הון

עוד כתבות

נדל"ן בחו"ל / צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

כיצד לתכנן את השקעתך בנדל"ן בחו"ל

הריבית האפסית והירידה בתשואה על השקעות בנדל"ן בישראל הביאו ישראלים רבים להשקיע בנדל"ן בחו"ל ● בהשוואה לעבר קל היום בהרבה להשקיע, בין אם באופן ישיר או באמצעות חברה ● לכל מבנה עסקה יש השלכות מס שונות ותכנון מס לקוי עלול לאיין את הרווח שנוצר מההשקעה

אוכלים בכלים חד פעמיים בחברת הפינטק "טיפלתי" / צילום: אורי פרל

להוציא את החד"פ: כך ההייטקיסטים שוב מקבעים נורמות בשוק התעסוקה

יוזמה של עובדי הייטק שקוראת למעסיקים להוציא מחדרי האוכל את הכלים החד-פעמיים ויוזמות סביבתיות אחרות מובילות את המעסיקים לדבר בשפה אקולוגית ● האם מדובר בטרנד חולף בגלל מחאת האקלים או בשינוי כיוון?

תלמיד עם מחשב נייד / צילום: שאטרסטוק

בכיר באפל: תלמידים שישתמשו במחשבים של גוגל לא צפויים להצליח

פיל שילר, סגן נשיא בכיר לשיווק באפל, התייחס בראיון לאתר "CNET" למחשבי "כרומבוק" של גוגל: "אם כל מה שאתה רוצה זה לעשות מבחנים לילדים, אולי מחשב זול יוכל לעשות זאת. אבל התלמידים לא הולכים להצליח"

נועה קירל בקמפיין החדש של ביטוח ישיר  / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ביטוח ישיר

בזכות נועה קירל? ביטוח ישיר - הפרסומת הזכורה ביותר השבוע

גיאוקרטוגרפיה: הפרסומת לביטוח ישיר היא גם המושקעת ביותר השבוע עם כ-813 אלף שקל ● הפרסומת לדלתא בכיכובה של אליאנה תדהר היא האהודה ביותר בשבוע החולף

אורי לוין, מייסד ויו"ר. זיו תירוש, מייסד ומנכ"ל, Refundit / צילום: יח"צ

הסטארט-אפ ריפנדיט שייסדו אורי לוין וזיו תירוש גייס 10 מיליון דולר

מדובר בסטארט-אפ המציע אפליקציה שמייעלת ומקצרת את הליך קבלת החזר המע"מ לתיירים בהתאם למדיניות של הארצות בהן הם מבקרים ● את סבב הגיוס הובילה Amadeus Ventures

גדי נצר / צילום: תמר מצפי

מניית גלוברנדס הגיבה בחיוב לעלייה ברווח הרבעוני למרות קיפאון בהכנסות

עם זאת, מאז החלה מפיצת הסיגריות והממתקים להיסחר בבורסה אשתקד, רשמה מנייתה ירידה של 27%

מני מזוז בכנס חיפה למשפט / צילום: דוברות אוניברסיטת חיפה

מזוז על אמיר אוחנה: ‏"המצב של שר לעומתי הוא בעייתי. זה מקשה על התפקוד"

שופט העליון מני מזוז אמר את הדברים בכנס חיפה למשפט ● נשיא העליון לשעבר אהרן ברק: "אני מאמין באמונה שלמה בכנות בשיקול-הדעת של היועמ"ש מנדלבליט. אני מבקש מכל עם ישראל שכאשר תתקבל החלטתו בתיקי נתניהו - נא להתייצב מאחוריו"

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

סגירה חיובית בבורסה: ת"א 90 קפץ בכ-1%, פרטנר זינקה בכ-6%

המדדים המובילים ננעלו בעליות ביום המסחר האחרון לשבוע על רקע היציבות בניו יורק ● דלתא קפצה לאחר הדוחות, מנייתה טאואר טיפסה ב-3.4%, יו ניבו זינקה בכ-5% ● מחזור המסחר הגיע ל-1.22 מיליארד שקל

מנכ"ל משרד התקשורת, נתי כהן ומנכ"ל בזק, דודו מזרחי / צילום: כדיה לוי, רונן טופלברג

האם התוכנית החדשה לפרסית סיבים אופטיים תוכל לעמוד באתגרי המציאות הישראלית

משרדי האוצר והתקשורת הראו חשיבה מחוץ לקופסה בתוכניתם להקים קרן שתממן פריסת סיבים אופטיים באזורים לא כלכליים • האם זו הדרך הנכונה להנחת התשתית לקפיצה הדיגיטלית שדרושה לישראל, והאם חברות תקשורת יכולות לוותר על הכנסות למען הקרן?

השקעות אלטרנטיביות / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

השקעות אלטרנטיביות - סיכונים מגלקסיה אחרת

בשעה טובה רשות ני"ע החליטה לבחון את מה שמכונה השקעות אלטרנטיביות ● מהמסמך שחיברה אפשר ללמוד מה הם סימני האזהרה החשובים בתחום זה, אבל מעבר לכך חשוב שהמשקיע ישאל אם הוא יכול לעשות בהשקעות אלה את כל הבדיקות הדרושות

סניף של ברגר קינג/ צילום:  יקי טל

הקרב על הקציצה עולה מדרגה: ברגר קינג בדרך להביא לישראל המבורגר צמחוני משלה

ענקית המזון המהיר החלה לשווק בארה"ב המבורגר מבוסס חלבון צמחי, ומספר הלקוחות החדשים זינק • בינתיים הקציצה הפופולרית לא יכולה לנחות באירופה בשל דרישות תקינה, וברשת מצאו פתרון יצירתי: יוניליוור תייצר עבורם גרסה לשוק האירופי • איזו גרסה תגיע לישראל?

נופר עמיקם / צילום: אופיר אייב

נופר עמיקם מונתה לשותפה בקרן ההון סיכון גלילות קפיטל

עמיקם (34) עומדת בראש מחלקת יצירת הערך תצטרף לשני המייסדים קובי סמבורסקי ואריק קלינשטיין

אופירה ביננפלד / צילום: תמונה פרטית

"אין לי פנסיה מסודרת, והמדינה רק מפריעה לעבוד ולהתפרנס"

אופירה ביננפלד (61), בעלת סטודיו לפילאטיס בקיבוץ מפלסים, מוטרדת מכך שאין לה פנסיה מסודרת • עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם • צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il

העיר חריש / צילום: שלומי יוסף

אפקט מחיר למשתכן? עלייה של 43% במכירת דירות חדשות מתחילת השנה

הנתונים מתייחסים לשלושת הרבעונים הראשנים של 2019 לעומת שלושת רבעונים אלה ב-2018 ● וגם: איזו עיר הובילה את רכישת הדירות החדשות ברבעון השלישי השנה?

ליאור טנר, מנכ"ל הנוסע המתמיד ו-FLY CARD / צילום: יונתן בלום, גלובס

"לקוחות היוקרה הם הלחם והחמאה שלנו. אנחנו מוותרים על הרבה הכנסות בשבילם"

על ההתקוממות מצד הנוסעים, הזינוק במספר הלקוחות והמהלכים שסותרים את האג'נדה הרשמית ● מנכ"ל מועדון הנוסע המתמיד של אל על, ליאור טנר, משיק מהלך אסטרטגי לא נטול סיכונים ומתיישב לשיחה עם "גלובס"

אביגדור ליברמן ובני גנץ / צילום: אלעד מלכה, יח"צ

גנץ וליברמן בסיום הפגישה: אין תשובה מדויקת על מתווה הנשיא

עדיין לא חלה התקדמות כלשהי לכיוון הקמת ממשלה ● ביום רביעי הקרוב יפקע המנדט של גנץ להרכבת הממשלה

איריס בינקוביץ', אביגיל דר ונרקיס טסלר / צילום: רונה איבר

מועדון ארוחת הבוקר: מה חושבות מנהלות בתחום הקנאביס על שבירת קירות

וגם: UMI תפחית שכרו של בני גבאי ל-60 אלף שקל לחודש

פרוקטר אנ גמבל /צילום: רויטרס - John Sommers

P&G בשת"פ עם 8200EISP: "מחפשים את מותגי מיליארד הדולר הבאים"

בין היתר מחפשת החברה מוצרים נגד "תשישות נשית"

מרתף חניה / צילום: איל יצהר, גלובס

תמ"א 38: גם מרתף חניה אינו זכאי לפטור מהיטל השבחה

ועדת ערר החליטה כי מרתף חניה בר"ג לא יזכה לפטור מהיטל השבחה בפרויקט תמ"א 38

אייזיק דבח / צילום: תמר מצפי

יצרנית החזיות בוגארט הגדילה את הכנסות דלתא אך פגעה בשיעור הרווח הגולמי

הכנסות חברת ההלבשה התחתונה גדלו ב-20% ברבעון השלישי של 2019 ביחס לרבעון המקביל והגיעו ל-446 מיליון דולר ● בנטרול סעיפים חד-פעמיים הרווח הנקי נשחק ב-13% ל-14.5 מיליון דולר ● בפעילות בארה"ב הציגה דלתא שיפור רבעוני של 5% במכירות, שהגיעו ל-114 מיליון דולר