גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מצלמות אבטחה לא יספיקו לילדים

מטפלות מתעללות הן רק סמל להזנחה של המדינה. ההזנחה הזאת מולידה אפליה ואי שוויון

גן ילדים / צילום Shutterstock, א.ס.א.פ קריאייטיב
גן ילדים / צילום Shutterstock, א.ס.א.פ קריאייטיב

אלפי ההורים שיצאו להפגין השבוע לא עשו את זה בגלל גננת מפלצתית אחת. ההתקוממות הצודקת של ההורים היא תגובה ליחס ארוך-השנים של מדינת ישראל לפעוטות ולתינוקות שנולדים כאן - והדרישות שלהם לא מספיקות.

אם התוצאה היחידה של ההתעוררות הציבורית החשובה שאנחנו עדים לה תהיה הצבת מצלמות במעונות או תקנות פיקוח מינימליות, זה יהיה פספוס היסטורי. החיים של הילדים שלנו שווים יותר מזה - הגיע הזמן שנדרוש אחריות אמיתית.

בצרפת, כל מי שרוצה לעבוד עם ילדים ותינוקות צריכה רישיון. אפילו אם היא מטפלת בילד אחד בביתה, בטח אם היא מטפלת בכמה. צרפת ואיתה גם מדינות אחרות מממנות בעצמן את מסגרות החינוך לגיל הרך, מכשירות את הצוותים ומבטיחות לכל ילד מקום במסגרת מפוקחת ואיכותית, במקרים רבים בהפעלה ישירה של המדינה או של הרשות המקומית.

ומה קורה כאן? בדרך-כלל, אף אחד לא יודע. יש בישראל מעל חצי מיליון ילדים וילדות מתחת לגיל 3, והמדינה לא יודעת איפה כ-77% מהם נמצאים בשעות שההורים שלהם בעבודה. רק כ-23% מהילדים נמצאים במסגרות מפוקחות וגם שם התקנים מועטים, הסייעות - שמשתכרות שכר משפיל - מתחלפות כל הזמן, והסטנדרטים לא מתקרבים להמלצות של מומחים לחינוך ולבטיחות של תינוקות ופעוטות. איך אפשר לשמור ככה על הילדים שלנו? איך אפשר להציל את חיי התינוקת הבאה?

ישראל בתחתית ההשקעה בפעוטות

דוח שפרסמה שדולת הנשים בישראל, מראה שמדינת ישראל משקיעה בילדים עד גיל 3 סכום אפסי ביחס למדינות אחרות. בריטניה, למשל, משקיעה פי 2.5 לילד לעומת ישראל, גרמניה פי 8.5, אוסטרליה פי 12, צרפת פי 15.5 ושוודיה פי 34.

ההורים הישראלים, שעובדים יותר שעות מבכל מדינה מערבית אחרת, נאלצים להשלים בעצמם את מה שהמדינה לא מספקת ולשלוח את הילדים למסגרות בשוק הפרטי, עבור סכומי עתק של 2,000-4,000 שקל בחודש ואף יותר. והתמורה עבור הסכומים האלה מחפירה.

כל הורה שחיפש מעון לילד/ה שלו יודע לספר שחלק גדול מהמעונות נמצאים בבתים ישנים ולא בטיחותיים, שחלקם קטנטנים או בלי חצר, בלי כיור, בלי מטבח נפרד, בלי המינימום שצריך. וברובם הגדול של המעונות, גם באיכותיים שבהם, עובדות כמטפלות נשים שלא עברו כל הכשרה או סינון משמעותי, עבור שכר מינימום או פחות, ועם תנאים סוציאליים מינימליים, אם בכלל.

וחשוב להזכיר כאן עוד דבר: הבטיחות, הבריאות והיחס שמקבלים הילדים הם אומנם הדבר החשוב ביותר, אבל לאיכות מסגרות החינוך והטיפול בגיל הרך יש גם השלכות נוספות.

המחקרים תמימי-דעים בנוגע להשפעה העצומה של איכות החינוך בגיל הזה על מיומנויות חיים ולמידה בעתיד. המשמעות של הפקרת התחום לשוק הפרטי היא שילדים מבתים אמידים יזכו לחינוך איכותי יותר - וכתוצאה מכך להזדמנויות רבות יותר - לעומת מי שלא היה להם את המזל להיוולד לבתים כאלה.

הפקרת התינוקות והפעוטות שכולנו שותפים לה בעל-כורחנו חייבת להיפסק. מצלמות בגנים לא יספיקו. המדינה חייבת לקחת אחריות מלאה על תחום הגיל הרך, להקצות תקציבים, לייצר הכשרה ומסלול תגמול משמעותי לצוותים ולבנות מערכת חינוך אמיתית, איכותית וציבורית לגילאי לידה עד שלוש.

הסרטונים המחרידים של ההתעללות בראש העין פקחו עיניים רבות והביאו את הציבור לדרוש פתרונות רציניים מנבחריו. הפעוטות וההורים בגן הזה שילמו מחיר גבוה ואכזרי מדי על ההפקרה ארוכת-השנים של תחום הגיל הרך, אסור שאף ילד ישלם אותו שוב.

זה הזמן לדרוש מהמועמדים לכנסת ולממשלה להתחייב להקצאת תקציבים גדולים שיעשו שינוי גדול. נכון, חינוך איכותי מגיל 0 זה דבר יקר. אבל זה הפתרון האמיתי היחיד, והחיים של התינוקות שלנו יקרים יותר. 

הכותבת מנהלת תחום שוק תעסוקה, שדולת הנשים בישראל

עוד כתבות

כחלון בביקור בפרויקט מחיר למשתכן בלוד /  צילום: יוסי אלוני

רמ"י החליטו להאריך את תוכנית מחיר למשתכן בעוד שנה

מנתונים של רמ"י עולה כי מאז הופעלה תוכנית מחיר למשתכן ב-2015 פורסמו מכרזי קרקע עבור 115,912 יח"ד ובוצעו עסקאות עבור קרקע לבניית 90,542 יח"ד

ג'רום פאואל בנאום הערב אחרי החלטת הריבית / צילום: Sarah Silbiger, רויטרס

פאואל: "ריבית שלילית לא מתאימה לכלכלה האמריקאית"

בעדות שנשא פאואל בסנאט, ציין יו"ר הפד לחיוב את שוק התעסוקה ובמיוחד את שיעור האבטלה הנמוך, שנמצא בשפל של 50 שנה ● לדבריו, "הסיכונים למערכת הפיננסית בארה"ב נותרו נמוכים"

הג’יהאד האסלאמי / צילום: Ibraheem Abu Mustafa, רויטרס

הג’יהאד האסלאמי הפלסטיני - ארגון קטן שמנסה לשחק בגדול

מאז עליית החמאס לשלטון ברצועת עזה, הג'יהאד האסלאמי אינו חדל לזנב בו, בפומבי ובחשאי, ישירות ובעקיפין • הג'יהאד עושה לחמאס את מה שעשה החמאס בשעתו לפתח, ואינו מאפשר לחמאס להשלים את המעבר מארגון צבאי לגוף פוליטי אזרחי שיכול לקדם מהלכים מדיניים ● דעה

עו"ד צבי האוזר וגדעון סער / צילומים: איל יצהר, טל שניידר

הליכוד וכחול לבן בשיתוף פעולה: הצעת חוק לקיום שימוע פומבי למועמדים לעליון

ממשלת האחדות עדיין אינה נראית באופק, אך בזירה הפרלמנטרית נראים ניצנים לשת"פ בין שתי המפלגות הגדולות ● ח"כ גדעון סער מהליכוד הגיש הצעת חוק, שעליה חתום גם ח"כ צבי האוזר מכחול לבן, שלפיה השימוע ייערך בפני הוועדה לבחירת שופטים וההצבעה תהיה חשאית

חיפוש נפט וגז/ צילום: Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

ניצחון לארגוני הסביבה: חיפוש פצלי שמן באורון ירד מסדר היום

מועצת מקרקעי ישראל דחתה את הדיון בנוגע לאישור חיפוש פצלי שמן באתר אורון בנגב למועד לא ידוע ● המשרד להגנת הסביבה: "לקידום העסקה יהיו השלכות שליליות על מדינת ישראל והמשק"

הנשיא טראמפ ונשיא אוקראינה ולודימיר זלנסקי/צילום: רויטרס

אימפיצ'מנט הנה הוא בא: אין כמעט ספק שטראמפ יזוכה

היום מתחילים הדמוקרטים בבית הנבחרים של ארה"ב את תהליך הגשת כתב אישום נגד הנשיא טראמפ על שוחד ועל "פשעים חמורים" נגד החוקה ● זה ייקח כנראה חודש וחצי ● בינואר יועמד הנשיא למשפט הסנאט, ואין כמעט ספק שיזוכה ● אבל זה מה שרצו מנסחי החוקה לפני 230 שנה

בני גנץ ובנימין נתניהו בפגישה עם הנשיא ראובן ריבלין / צילום: חיים צח, לע"מ

ריבלין ייפגש עם ראשי כחול לבן והליכוד במטרה להבהיר את המתווה שהוא מציע

ב"גלובס" פרסמנו כי במסגרת המגעים מאחורי הקלעים יש הסכמה לעצם המתווה אך חילוקי דעות על אופי יישומו ובין השאר על מועד היציאה לנבצרות, אותם ריבלין מקווה להבהיר לשתי המפלגות

פרופ' משה שהם, ד"ר קירה רדינסקי ויונתן עמיר, מקימי חברת דיאגנוסטיק רובוטיקס  / צילום: יח"צ

חברת דיאגנוסטיק רובוטיקס של קירה רדינסקי ומשה שהם גייסה 24 מיליון דולר

דיאגנוסטיק רובוטיקה עוסקת בניהול עומסים בבתי חולים ● בין משקיעי הסבב נמצאים כמה מן המשקיעים הבולטים בתחום הבריאות הדיגיטלית והמכשור הרפואי: קרן הון הסיכון של קבוצת אקסלמד בשיתוף עם מבטח שמיר, ד"ר קובי ויהודית ריכטר, דיויד ודניאל אריסון, קרן Maverick Ventures Israel, קרן Alpha Capital ומארק סיגל

רפי סער / צילום:  שלומי יוסף

תמ"א אאוט, בנייה מתחמית אין: נעצרו פרויקטי תמ"א בכפר-סבא

באופן תקדימי החליטה הוועדה המחוזית מרכז לעצור שני פרויקטים שכבר החלו בהליכי תכנון ● בכך קיבלה הוועדה את עמדת עיריית כפר-סבא שיש לקדם באזור בנייה מתחמית על פני פרויקטים נקודתיים ● היזם: "הסיכוי להפלת הפרויקט הולך וגדל"

תוכנית סירקין / צילום: יח"צ

הוותמ"ל אישר: 8,500 דירות יוקמו במזרח פתח תקווה

הותמ"ל החליטה לאשר את התוכנית השנויה במחלוקת בשטח מחנה סירקין המתפנה בפתח תקווה ● התוכנית כוללת רובע מגורים חדש, שטחי מסחר ותעסוקה והיא מהווה את השלב הראשון בפיתוח חלק זה של העיר

בקבוקוני טואלטיקה של רשת המלונות הייאט / צילום: הייאט

גם רשת הייאט נרתמת למאבק בפלסטיק: תוציא את בקבוקוני השמפו מחדרי המלון

רשת בתי המלון הכריזה כי תוותר על בקבוקוני הפלסטיק שהיא מחלקת לאורחים בחדרים (שמפו, סבון, קרם גוף וכו') ותחליפם בבקבוקים גדולים, בדומה למהלך שרשתות אחרות הצהירו כי יישמו

אייל רביד, בעלי ויקטורי / צילום: יח"צ

רשות התחרות אישרה לויקטורי ולפרשמרקט לרכוש סניפים מיינות ביתן

(עדכון) - רשת ויקטורי תרכוש 5 סניפים מקבוצת יינות ביתן ב-63 מיליון שקל; העסקה עדיין לא הגיעה לישורת האחרונה, כיוון שטרם הושגו הסכמות כתובות מכל בעלי הנכסים של הסניפים הנרכשים ● רשת פרשמרקט תרכוש 7 סניפים של יינות ביתן בגוש דן ב-110 מיליון שקל

אחמד טיבי מתעמת עם ראש הממשלה  / צילום: דוברות הכנסת - עדינה ולמן

נתניהו: "הרשימה המשותפת דרשו לחקור אותי ואת גנץ בגין פשעי מלחמה"; טיבי: "שקרן ומסית"

ראש הממשלה אמר את הדברים במליאת הכנסת, לאחר שביקש לעלות ולנאום כדי לתת עדכונים על המצב הביטחוני

יוסי ורשבסקי, אבי צבי וגולן יוכפז / צילום: איל יצהר, גלובס

מסמכי המיזוג של רשת ועשר נחשפים: "יש את חדשות 2 וזהו. מי שלא אוהב את 2 הולך לחדשות עשר"

המעמד של חדשות עשר והפורמט בו תפעל בערוץ הממוזג היוו חלק משמעותי מהדיונים שערכו הרגולטורים לפני אישור המיזוג ● "גלובס" חושף את התחייבויות שהציגו מנהלי רשת וערוץ עשר בשימוע ● בין הבטחות בעלי המניות: "לחברת החדשות יהיה מנכ"ל שהוא גולן יוכפז"

איי הבתולה/ צילום:  Shutterstock א . פ קריאייטיב

חברות האוף-שור מחפשות בית חדש: האם ישראל תצליח לנצל את ההזדמנות הכלכלית?

בימים אלה מחילים מקלטי מס רבים בעולם כללים חדשים, שגורמים לחברות אוף-שור לאבד מהאטרקטיביות שלהן ● המשמעות - משקיעים וחברות מחפשים מקום מבטחים במדינות מסודרות ● הבעיה: המשבר הפוליטי מעכב את הניסיונות של ישראל להביא לכאן חברות זרות

ירי רקטות לעבר מישראל לאחר חיסולו של בהאא אבו על-עטא / צילום: רויטרס

מטחים כבדים לאזור אשדוד והשפלה; מנהיג הג'יהאד האסלאמי הציב שלושה תנאים להפסקת אש

(עדכונים שוטפים) - אזעקות נשמעו באזור רחובות, אשדוד וביישובי עוטף עזה ● לא יתקיימו לימודים במרחק 40 ק"מ מהרצועה ● תנאי הג'יהאד להפסקת אש: הפסקת החיסולים, הפסקת שימוש באש חיה כלפי מפגינים ליד גדר המערכת והגדלת כמות הסחורות הנכנסות לרצועה

ונציה לאחר השטפון / צילום: מנואל סילבסטרי, רויטרס

ונציה מוצפת בעקבות הגאות השנייה בעוצמתה בתולדותיה

במהלך הלילה הוצפו חלקים מהעיר ונגרם לה נזק כבד ● ראש העיר הזהיר מפני נזק בלתי ניתן לתיקון והצהיר: "זוהי תוצאה של שינויי האקלים"

עדי צים / צילום: יחצ

לאחר שהכניס את זהבית כהן כשותפה: עדי צים בדרך להשתלט על השלד הבורסאי וונטייז

הציע תמורת 75% ממניות השלד סכום של 2 מיליון שקל במזומן והכנסת פעילות ריאלית בשווי מינימלי של 30 מיליון שקל, תוך שנה ממועד הקצאת המניות

ערן יעקב/ צילום: רפי קוץ

ארבע חברות, 4 מיליארד שקל רווחים בקופה – כמה מס ישלמו?

בעלי השליטה בארבע חברות שצברו בקופתן 4 מיליארד שקל יידרשו לחלק כ-2 מיליארד שקל דיבידנד וימוסו במס גבוה בעקבות אי-חלוקת הרווחים - כך המליצה "וועדה מייעצת" למנהל רשות המסים בעקבות "מהפכת הדיבידנד הכפוי"

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר החוץ האמריקאי מייק פומפיאו / צילום: ג'ים יאנג, רויטרס

משרד החוץ האמריקאי: מוטרדים מאוד מהחלטת בית הדין של האיחוד האירופי

מחלקת המדינה בוושינגטון (המקבילה למשרד החוץ בארץ) שיגרה היום התייחסות רשמית להחלטת בית הדין האירופי בנוגע לסימון מוצרים ישראלים: "הנסיבות בנוגע לדרישת הסימון במקרה של יקב פסגות, כפי שהוצגו בפני בית המשפט, מראות שהיתה כאן הטיה נגד ישראל"